Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gra qe dashurojne teper.!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Apr 02, 2008 6:39 pm

Ky eshte titull i nje libri te shkruar nga Robin Norwood, qe e quan semundje te dashuruarit teper.

Cfar duhet bere per t'u cliruar nga kjo vartesi:

1. Shkoni dhe kerkoni ndihme.
2. Quajeni sherimin tuaj nje perparesi, qe i le pas dore te gjitha problemet e tjera.
3. Gjeni nje grup mbeshtetes te perbere nga gra te njejta me ju dhe qe ju kuptojne.
4. Zhvilloni anen tuaj shpirterore me ushtrime te perditshme.
5. Hiqni dore nga kontrolli i te tjereve.
6. Mesohuni te mos e lini veten te perfshiheni ne lojera ndermjetesimi.
7. Perballuni me guxim me problemet dhe me mangesite tuaja vetjake.
8. Nxitini te gjitha nevojat qe duhet te gjejne mundesi zhvillimi brenda vetes tuaj.
9. Behuni "egoiste".
10. Perfshini edhe gra te tjera ne ato cfar keni eksperimentuar dhe mesuar ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Apr 02, 2008 6:43 pm

Ndodh rallhere ky fenomen
Grate dashurojne rralle ne jeten e tyre, por kur dashurojne ska shpirt me gjaksor se ajo. Nese nje femer vertet dashuron me zemer, shpirt, ndienje, atehere ne ate moment ato jane skllave te perjetshme te asaj dashurie, dhe ka vetem nje shpetim VDEKJA.

Meshkujt perkundrazi dashurojne shpesh dhe perjetojne dhimbje te perkohsh
me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Thu Apr 03, 2008 1:22 am

Ku mund ta gjejmė atė libėr se u hallakatėm !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Thu Apr 03, 2008 1:28 am

Kete libet e kam ..e kam lexuar por sipas asaj qe e analizoj eshte vetem nje smundje ku shprehe ndenjat, vetem nje flete letere te bardhe me shkrime.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Mon Sep 01, 2008 10:47 am

Dashuria semundje ?!
Epo, cka eshte teper,teper eshte!
E kuptoj , eshte njerezore te kerkosh shoke por edhe per keto gjendje - tek atehere mund te quhet semundje !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 103
Age : 36
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Tue Sep 16, 2008 6:45 pm

grat qe dashurojn teper jan ne dy toma (dy libra jan )edhe ata kan te bejn me psikologjij aty nje psikologe shkruan per klijentet e veta kam lexuar ne pushime ne saran i bleva te dyjat ti kem kujtim nga shqiperija dhe jan me te vertet te mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Tue Sep 16, 2008 7:40 pm

Amok quhet "semundja" prej te dashuruarit te dikujt. Ka nje liber me kete titull te Stefan Cvajg (ishallah nuk jam gabim).

Ka dy gjendje, njerez: Ose dashuron ose nuk dashuron. Dashuria e forte dhe e vertete eshte bekim dhe rralle te vjen ne jete, ndofta fare nuk te vjen. Nese thua dashuroj, por nuk jam i semure nga dashuria, sigurisht qe nuk dashuroni. Njerezit sot jane kaq egoiste saqe e kane veshtire ta shohin dashurine si nje shkrirje e dy shpirtrave. Njerezit jane bere pragmatiste dhe materialiste. Ajo dhe Ai, ne nje dashuri te "semure" jane kopja ideale e gjerave. Elektroni dhe protoni. Nese kerkojme marredhenie kaotike, okej, kjo eshte cfare ndodh ne me te shumten e rasteve dhe jete reale dhe realizem quajme tradhetine, genjeshtren, flirtin, joshjen, seksin si qellim me vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Sat Aug 28, 2010 3:40 pm

Dashuria nuk ėshtė sėmundje,pa dashuria apo mungesa e dashurisė nė jetė mund tė jetė sėmundje. Nuk pajtohem me ju. Tė dashurosh sa mė shumė aq mė mirė. Nga dashuria nuk ka tė keqe asgjė. Nuk po bazohem nė librin tė cilin dikush e potencoi se atė nuk e kam lexuar.Por dashuria kurrė nuk ėshtė e tepėrt. Ta duash njeriun qoft ai mik,mike,i afėrm apo dikė tjetėr ėshtė obligim,por tė dashurosh bashkėshortėn apo bashkėshortin tėnd kurrė nuk ėshtė e tepėrtė.Tė gjithė jemi bijt e dashurisė.Bota ėshtė rezultat i dashurisė.Shiko ftyryren e tė dashuruarit,ajo shkėlqen,kurse fytyra e njeriut pa dashuri ėshtė e mrrolur e vėrenjtur.Njeriu sa mė shumė tė dashuron aq mė shumė e do jetėn dhe aq mė shumė ka mendime pozitive. Dashuria nuk ėshtė sėmundje,por ligj i jetės.I dashuruari nuk mendon pėr krime,prandaj mos i dil para pėr ta pėnguar.Lum ai apo ajo qė dashuron. I dashuruari ėshtė gjithnjė nė fluturim,nė hapėsirat qiellore dhe drejtė pėrjetėsisė.
[b]"Ėshtė mėkat tė mos knaqesh nė jetė" ka thėnė dijetari OSHO.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Sun Aug 29, 2010 11:23 am

Dashuria eshte e shume anshme por ajo dashuri qe njihet me se shumti eshte kur dashurohen dy te rinj dhe ajo eshte kimi qe nuk tjetersohet dhe vazhdon me aktin e lidhjes se beses marteses dhe jane ne gjendje te sakrifikohen per ate dashuri kjo eshte dashuria e vertete .por sot ne kohet moderne dashuria po kushtezohet nga shume kushte sidomos nga ajo .ekonomike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Tue Aug 31, 2010 10:13 pm

Grat qe dashurojn teper me fjal tjera jan -LAVIRE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Sep 01, 2010 1:08 am

Cito :
Grat qe dashurojn teper me fjal tjera jan -LAVIRE.


O xhem do ma spjegosh me kjarte ket pytej se nuk kuptova gje?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Sep 01, 2010 8:01 am

po Fiona qdo gje e tepert esht jo normal kush del jasht normales dihet.
pra kush dashuron teper i mban mendjen veq ne dashuri, nuk esht normal she endrra te kqia, FIONA, kshtu mendoj un .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Sep 01, 2010 5:10 pm

qdo send ka kufi....edhe dashuria ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Thu Sep 02, 2010 11:53 pm

Cito :
po Fiona qdo gje e tepert esht jo normal kush del jasht normales dihet.
pra kush dashuron teper i mban mendjen veq ne dashuri, nuk esht normal she endrra te kqia, FIONA, kshtu mendoj un .


hahhahhahah shum interesant kjo !!!!!!!


Ama nje me dueket interesante mua? te partneret(qiftet)pse si te vin femijete ne jete,Dushurija FILLON zbehete?shum qifte e kan konfirmu kete si shum te vertet por pa pergjigjej !?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   Wed Sep 11, 2013 9:14 pm

dashuri do te thote te kenaqesh kur prtneri ose partnerja eshte i kenaqur e i lumtur. pra kuptimi i semundjes ne kete rast do te thote qe kjo femer eshte posesive, kontrolluese, e vetmuar, bosh, nukndashuron veten, nuk dashuron por don vetem te dashurohet, e pasigurte e lista vazhdon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gra qe dashurojne teper.!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gra qe dashurojne teper.!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: