Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si dhem shpirti.!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 6:34 pm

Eshte nje pyetje qe besoj se nuk mund ti pergjigjen te gjithe sepse jane te pakte ata qe kane provuar nje gje te tille dhe do doja te dija mendimin tyaj mbi kete teme nese keni provuar nje gje te tille ose dhe thjesht te jepni nje mendim sic e perfytyroni ju Une do thoja per veten qe megjithese Shpirti nuk eshte dicka materiale nese vertet ke vuajtur dhe e di se cfare do te thote "Te te dhembe shpirti" une do thoja qe dhem me shume se cdo organ tjeter jetik.Nese ka gje me te dhimbsme ne kete jete apo qe mund te kem provuar eshte dhimbja shpirterore.
Shume vete mendojne se e kan provuar nje gje te tille por cdo njeri ka "masen" e tij dhe i mat gjerat sipas "mases" te tij.
Per mendimin tim nuk ka te bej fare shprehja halli hallit nuk i ngjan eshte tjeter gje te vush dicka shpirterisht dhe te ndieshdhimbje ne shpirt megjithese tingellon pak abstrakte si fjale !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 10:16 pm

Eshtė serioze kjo ! Kėtu duhet njė studim apo njė kontroll specialistik naqeta! Bile, ato kontrolla pėr tė qenė tė suksesshme bėhen nė pranverė nėn ndriēimin e rrezeve tė hėnės!!! Mjeku dihet !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 11:13 pm

Shpirti dhembe ne menyra te ndryshme. Te dhembe ateher kur e humbe nje person me te dashur qe ke...Te dhembe ateher kur nje person eshte i varur nga ndihma jone, dhe nuk mund ta ndihmojme...Te dhembe ateher kur ke nje person te aferme apo qe e cmon dhe e don shume, te semure me nje semundje te pa sheruar...Te dhembe edhe ateher kur je e dashuruar me nje person "cmendurishte" dhe vjen nje moment qe ndahesh nga ai...etj.,etj. Njeren nga keto e kam ndjer...Kush ka provuar keto ndjenja ne kete menyre apo ne ndonje tjeter...Mund edhe ta shpreh me mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 11:21 pm

gjakushi shkruajti:
Eshtė serioze kjo ! Kėtu duhet njė studim apo njė kontroll specialistik naqeta! Bile, ato kontrolla pėr tė qenė tė suksesshme bėhen nė pranverė nėn ndriēimin e rrezeve tė hėnės!!! Mjeku dihet !

Thonė njeriu ėshtė i ngjajshėm me detin, tė cilin askush nuk mund ta njohė, sepse tė dytė janė ''tinzare'' janė smirakė dhe s'dihet ēfarė kanė nė guackat e zemrave. Po,njeriu dhe deti, dy fshehtėsi tė mėdha. Kush mund t'i njoh?, keta qė gjithėmonė dalin me fytyra tė ndryshme, askush s'mund ta njohė shpirtin e tyre tė pėshtjellė nė fshehtėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 11:29 pm

Oh Shpirti sa me dhemb ky Shpirt..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 11:43 pm

biligoa shkruajti:
Oh Shpirti sa me dhemb ky Shpirt..Thonė se uji qė rrjedh pihet ! Siē e kam konstatuar nga postimet, Ju biligoa rrini nė njė vend ! Ose: jeni mbyll dhe vetėm lexoni e krijoni! Prandaj shpirti dhem ! Lujtohu cilit ia ke lėnduar shpirtin , ja tė kthehet huaja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Apr 02, 2008 11:54 pm

biligoa shkruajti:
Oh Shpirti sa me dhemb ky Shpirt..


Re: Pershendetni Kur hyni dhe dilni nga forumi !nga biligoa Today at 10:00 pmPo une qe ri drek dark mgjes ne forum si te pershedesi.!
Pershendetje per krejt ata qe vin pas meje pacimmmmmmmm


Nuk shėrohet shpirti asht! Dil luj pak, Hallakatu ...! Do tė shikosh se do tė shėrohesh !

Bile mundesh edhe tė ...kiss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Thu Apr 03, 2008 12:18 am

Sipas mendimi tim, nese duhet te flasim per kete teme siē ka hapure Autori/ja e temes tek kategoria e Psikologjis sipas mendimit tim duhet te ndrohet titulli i Temes.!

Se shpirti nuk dhem por lendohet .!


Falemenderit per mirkuptim.

p.sh.. kam ndegjuar se thuhet i eshte lenduar shpirti nga nje "X" tregjedi , ose ndjen dhembje nga nje "X"tragjedi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Thu Apr 03, 2008 12:35 am

Deli shkruajti:
Sipas mendimi tim, nese duhet te flasim per kete teme siē ka hapure Autori/ja e temes tek kategoria e Psikologjis sipas mendimit tim duhet te ndrohet titulli i Temes.!

Se shpirti nuk dhem por lendohet .!


Falemenderit per mirkuptim.

p.sh.. kam ndegjuar se thuhet i eshte lenduar shpirti nga nje "X" tregjedi , ose ndjen dhembje nga nje "X"tragjedi.


Plotėsisht dakordohem me ty Deli dhe ta jap nė fla tė krenohesh !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Thu Apr 03, 2008 1:34 am

Keshilloj Autorin/en e temes te ndrishohet titulli i temes mbeshtes mendimin e parafolsit.

me mirkuptim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 42
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Tue Aug 19, 2008 11:08 pm

shpirti dheme ather kurre edhe drurit i flet e nuk te ndegjon ,nuk te flet por qane edhe pse eshte dru .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Aug 20, 2008 12:25 am

Shpirti dheme ather kurre ngjet per nje bote tjeter ... Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Tue Sep 02, 2008 10:18 pm

eja naqeta se ta tregoj une si dhem......se mos na ndegjojne keta tjeret Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Tue Sep 02, 2008 10:41 pm

Ka shume menyra se si mudn te shprehet dhembja e shpirtit. Por them se nje nga ata qe kete ndjenje mund ta shpre ashtu qe edhe te tjeret ta kuptojne jane Poetet, sepse ndjenjen e dhembjes shpirterore e hudhin ne leter dhe e perjetesojne!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Sep 03, 2008 7:32 pm

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes

Ajo qė trupit tė njeriut i jepėr ritėm dhe jetė ėshtė shpirti. Ajo e bėnė trupin tė shėndosh. Shpirti ėshtė pikėrishtė ajo frymė e fundit qė njeriu e nxjerr nga trupi kurr ndėrronė jetė. Prej nga vje shpirti dhe ku shkon, kėtė ende askush nuk e dinė sigurt. Megjithkėtė, njė gjė ėshtė e sigurt. Ēdo sėmundje e trupit ėshtė shenjė e qartė se shpirti vuan.

Mjekėt e vjetėr kinez mjaftė mire e kan ditur se emocionet luajn role tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut. Ato janė nė gjendje tė shkaktojnė sėmundje tė llojllojshme madje edhe te njerėzit shumė tė forte. Mjafton qė tė godasin nė vende mė tė ndieshme tė organizmit dhe sėmundja fillon tė merr hovė.
Tė gjitha sėmundjet tė shkaktuara prej gjendjes psikike apo ēregullimit tė saj nė mjekėsi quhen sėmundje psikosomatike. Kėto sėmundje shfaqen nė relacionin shpirtė - trupė. Madje edhe mjekėt e vjetėr se frika e njeriut ngjitet pėr shpnetkė pėrderisa neurozat shktėrrojnė mėlqinė. Pėr ta caktuar diagnozėn, mjekėt e Greqisė sė vjetėr kanė kėrkuar qė pacienti tė flej njė natė nė tempullin e Eskulapit dhe vetėm pas kėsaj, pasi t'u tregoj atyre se ēka kishte ėndėrruar, t'ia caktojnė diagnozėn.
Po ashtu ėshtė e njohur se shkaqet e histerisė janė gjithnjė tė natyrės psikike si dhe se pėr manifestimet e saj nuk ekzistojnė kurrėfarė arsye fiziologjike. Po nė kėtė mėnyrė bazohej edhe ēasja e Frojdit te mjekimi i ērregullimeve psikike (llojet e ndryshme tė neurozave dhe psikozave). Pra, gjithnjė kur shpirti vuan - vje deri te sėmundja e trupit.

DASHURIA GJITHNJĖ E GODET ZEMRĖN

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes. Po ashtu edhe pjesėt e dukshme tė trupit shpesh janė nėn goditje tė forte tė shpirtit, si p.sh: lėkura, shpinda, duart, gjinjėt etj. Ėshtė njė e dhėnė interesante pėr tė verbėrit. Ata shumė mė rradhė vuajnė nga ekzemat, psoriaza, kruarjet nė lėkurė si sukrepi etj apo nga ndonjė sėmundje tjetėr e lėkurės.

FEMRAT DHE SĖMUNDJET PSIKOSOMATIKE

Shpesh viktima tė sėmundjeve tė ndryshme psikosomatike janė femrat. Ato anojnė tė besojnė se shkaqet e sėmundjeve tė tyre trupore janė vuajtjet e natyrės psikologjike. Meshkujt mė pak besojnė se shkaktarė kryesor tė sėmundjeve trupore janė problemet psikike. Te meshkujt zakonisht emocionet kanė afat tė shkurtėr tė veprimit. Ata pėr dallim nga femrat janė ekstravert dhe shpejtė zbrazen nga "mbushjet emotive", pėrderisa femrat ēdo gjė e mbajnė nė vete dhe lirimin e arinė duke qajtur apo duke thzer pjatat dhe gotat gjat larjes sė tyre.
PJESĖT MĖ TĖ NDIESHME TĖ TRUPIT NGA "GODITJET E SHPIRTIT"
SHPINDA - Keni dėgjuar me siguri shpesh kur dikush thotė: "Mė dhemb shpinda". Kjo thėnje ka njė kuptim tejet relativ, ngase njeriu nuk e sheh shpindėn e vet dhe nė anėn tjetėr ėshtė vėshtirė tė konstathet se dikuj i dhemb shpinda apo ėshtė reflektim i gjendjes sė tij psikike. Ndjenja e vujtjes, mundimit, pakėnaqėsisė, apatisė, mllefit tė akumuluar, zhgėnjimit, hidhėrimit etj. Shkaktojnė dhimbje nė shpindė dhe rėndim nė supe.
SISTEMI I FRYMĖMARRJES - Bronket dhe mushkėrinjtė po ashtu janė nėn ndikim tė madh tė problmeve tė jashtme. Asmatikėt shpesh theksojnė se "diēka i ngulfatė", ua zė frymėn, u shtrėngon nė gjoksė. Arsyet janė gjithnjė tė natyrės psikologjike. Edhe tė sėmurėt emocional i "ngulfatė diēka nė fytė" - ata ndjejnė kėshtu pas ndodhive dhe situatave tė caktuara dhe nga njerėzit tė caktuar.

ZEMRA - Pa dyshim ėshtė organ qė ka lidhje mė tė fuqishme me jetėn emocioale apo me pėrjetimin e situatave tė caktuara. Kurt ė pėrgatiteni pėr takim me dike qė e duani apo e simpatizoni - ajo fillon tė rrah shpejtė. Kur ndodheni pranė personit qė vėrtet e dashuroni, keni ndjenjėn se zemra gati sa "nuk del jasht nga vendi" Kurt ė frikoheni, "zemra ju bėhet akull", apo shtanget!

SISTEMI I TRETJES - Personat introvert (sidomos femrat), qė janė tė kthyera kah vetja, kanė probleme tė mėdha me traktin digjestiv. Ata qė vuajnė nga gastritisi apo nga ulqerja (i thati) nė barkė, zakonishtė kanė probleme nė komunikim me rrethin.

LĖKURA - Kruaja (sukrepi), njollat nė lėkurė tė fytyrės tregojnė se personi "nuk e ndjen veten mire nė lėkurėn e vet". Shikoni vetėm nė sy tė dikuj qė Brenda ditės ėshtė zgėnjyer nga dikush qė e do, dhe do tė vėrreni rrathė tė murmė pėrreth syve. Shenjat nė lėkurė na tregojnė kjartė se kemi dėshirė qė tė hjekim dorė nga disa situate tė jetės apo nga disa njerėz me tė cilėt jetojmė dhe rrethohemi.


SYTĖ JANĖ PASQYRĖ E SHPIRTIT

Thėnje shumė e vėrtetė antike - sytė janė pasqyre tė shpirtit. Njeriu shumė gjėra mund t'i fsheh me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjėherė nuk mund ta fsheh reflektimin e shpirtit te sytė e vet. Bebėzat e syve na ngjerohen kur dikush na pėlqen, ndonjėherė mblidhen. Shkėlqimi nė sy tregon gjendjen tone emotive dhe atė psikike. Dridhėrimet, fokusimi i koncetruar i shikimit janė shprehje tė gjendjes sonė tė brendshme porn ė tė njėjtėn kohė edhe reaksion nė ngacmimet nga jasht apo nė personin qė e vėshtrojmė. Nė sytė tanė shihet gjithēka - gjendja emotive, shėndetėsore, disponimi etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
delick
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 45
Age : 28
Vendi : macedonia
Registration date : 14/02/2009

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Tue Mar 03, 2009 9:12 pm

Besoj se njeriu kur deshprohet nga jeta dhe kalon ne depresion te madh me vese te kcija nuk ja mbush gojen as nje fjal pos '' shpiriti pom dhemb'',kjo esht vetem shprehja me e madhe e pikellimit per ndryshe shpirti lendohet,a dhemb kur i jeton sekondat e fundit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Thu May 13, 2010 7:40 pm

SHpirti dhemb vetem nga tradhtija,jo qe ndihet jasht mase i lenduare ,po smundet ta pranoj se ka njez till se meren me intriga?e ne anen tjeter mundohen te krijojn bindje te len pershtypje si njerz te sinqert.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   Wed Sep 11, 2013 10:27 pm

te dhemb shpirti eshte nje term popullor i cili pershkruan dhembje te angthit ne gtjoks ose boshllek ne stomak, por jo te gjithe e ndjejne me permasa te njejta e jo te gjithe e shpjegojne saktesisht, thimbja zakonisht trajtohet me medikamente si psh beta bllokues (eshte shume e rendesishme te konsultoheni me mjekun per kete) por gjeja me e mire eshte te konsultoheni me psikologun sepse ai ju a shpjegon shkakun e ju meson se si ta kontrolloni kete dhimbje fare lehte dhe eshte me e shendetshme se sa te merrni medikamente. ndersa halli hallit nuk i ngjan do te thote se halli i atij tjtrit nuk eshte njelloj me hallin tend p(pra dy histori te ndryshme) por dhembja mund te jete njelloj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si dhem shpirti.!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si dhem shpirti.!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: