Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vitamina C pėr tė gjithė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Vitamina C pėr tė gjithė   Mon Mar 31, 2008 7:49 amVitamina C pėr tė gjithė.


A ėshtė e mundur qė vitamina C tė jetė ilaē pėr tė gjitha sėmundjet? Jo, por merr pjesė nė mė shumė se 300 procese biologjike nė organizėm, pra thjesht, vitamina C ėshtė supervitaminė!

Vitamina C ėshtė e nevojshme pėr sintezėn e kolagjenit. Kolagjeni ėshtė albuminė qė thjesht mund ta quajmė ngjitės-pėrbėrės tė trupit. Pėr shembull, gjendet nė lėkurė, tetivė, kėrcė, eshtra, dhėmbė, sy dhe nė muret e enėve tė gjakut.

Vitamina C ėshtė bashkėdyzim antioksid qė lidh radikalet e lira dhe kėshtu mund tė luajė rol nė preventivėn e sėmundjeve tė rėnda. Nė mėnyrė indirekte mbron vitaminėn A dhe E, si edhe disa vitamina tė grupit B, nga ndikimi i dėmshėm i oksidimit.

Vitamina C merr pjesė nė metabolizmin e kolesterolit dhe nė shndėrrimin e kolesterolit nė thartirė tė vrerit dhe kėshtu zvogėlon nivelin e kolesterolit nė gjak. Luan rol me rėndėsi nė bartjen e impulseve nervore dhe nė masė tė duhur ndikon nė gjendjen tonė psikike.

Nė organizėm zvogėlon rritjen e nivelit tė hormoneve (kortikosteronit), qė shkaton stresin dhe kėshtu marrja e rregullt e vitaminės C mund tė mbrojė nga ndikimet e dėmshme tė stresit.
Stimulon sistemin e imunitetit dhe ndihmon prodhimin e rruazave tė bardha tė gjakut dhe interferonit.

Pėrdorimi:

- nė preventivėn e infeksioneve virusale, bakteriale dhe kėpurdhave
- influenca, hepatiti, herpesi, mononukleosa dhe bronkiti,
- nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak,
- ndihmon shėrimin e shpejtė tė plagėve dhe tė lėndimeve,
- pengon formimin e qelizave tė tumorit-kryesisht nė traktin digjestiv dhe pasi ėshtė bashkėdyzim antioksidik neutralizon radikalet e lira
- ngadalėson plakjen, formimin e rrudhave nė lėkurė dhe plakjen e pėrgjithshme tė organizmit,
- ndihmon largimin e shpejtė tė materieve helmuese nga organizmi, ndotjen nga ambienti, ujit dhe nga metalet e rėnda,
- ndihmon pastrimin e organizmit nga mjetet dehėse, alkooli dhe nga tymi i duhanit,
- vitamina C ndihmon nė preventivėn e kataraktit, si dhe pėrmirėson gjasat pėr shėrimin e tij,
- lehtėson simptomat e astmės dhe tė sėmundjeve alergjike,
- zvogėlon mundėsinė e ngjitjes sė spermatozoideve, pra, nė mėnyrė indirekte pengon sterilitetin mashkullor,
- ndihmon shėrimin e sėmundjes sė sheqerit, si edhe ka rol tė rėndėsishėm nė thithjen e hekurit,
Thithja - absorbimi: zhvillohet gjatė orės sė parė dhe pas tri katėr orėsh largohet nga organizmi.

Dozimi i preferuar: mendimet janė tė ndara

Nėse dėshirojmė qė vitamina C tė ndikojė si antioksidans, duhet qė sė paku tė merren 150 mg nė ditė, por duhet ta dimė edhe kėtė se profesor Linus Pauling, nobelist dhe ithtar i bindur i vitaminės C, nė ditė ka marrė 4.000 mg. dhe ka jetuar gati 95 vjet.

Ėshtė njė mendim i pėrgjithshėm se tabletat kur nuk mund tė zėvendėsojnė nė masė tė duhur vitaminėn C, qė gjendet nė pemė dhe nė perime, nė domate, nė lakėr etj.
Ndėrsa, prej tetorit nė maj, kur ka mė pak pemė dhe zarzavate, e nė ato ku fitohen nuk kėnaq, ėshtė e domosdoshme t'i plotėsojmė me shtesat e ushqimit. Edhe pemėt e importuara jugore kanė sasi shumė tė vogėl vitaminash, ngase paketohen derisa janė tė papjekura.

Vitamina C nuk guxon tė mungojė nė asnjė barnatore shtėpiake, sepse tė gjithė anėtarėt mund ta pėrdorin gjatė tėrė vitit. Unė personalisht propozoj qė vitamina C tė merret nė sasi tė vogla, por mendoj se ėshtė e nevojshme qė vitaminėn C ta bartim nė organizėm gjithnjė, sepse ėshtė pjesėmarrės i tė gjitha proceseve biologjike. Si dozė preventive pėr pengimin e sėmundjeve, konsideroj dozėn ideale 200- 500 mg nė ditė.

Kush ka nevojė pėr dozė mė tė madhe ...

Nė radhė tė parė janė duhanxhinjtė, sportistėt, tė sėmurėt, rekonvaleshentėt, punėtorėt me punė tė rėndė fizike, si edhe ata qė nė vend tė punės kanė strese.
Nė familjen tonė ėshtė treguar efikas nė rastet e ftohjeve, dhembjeve tė fytit apo kur jemi tė lodhur kryesisht marrja 1.3 deri nė 5 tableta C- 1000, dhe kėshtu me preventivėn efikase arrijmė tė pengojmė dhembjet inflamatore, d.m.th., i ikim shėrimit me antibiotikė.

"Telegrafi"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Si ta shėroni vetėveten?   Mon Mar 31, 2008 8:32 am

Si ta shėroni vetėveten?

"Mėsohuni qė ju vetė ta shėroni veten, kėtė mund ta bėni, unė personalisht ende deri mė sot askėnd nuk e kam shėruar. Ftoni nė ndihmė aftėsitė e brendshme qė t'ju shėrbejnė nevojave tuaja shpirtėrore dhe fizike ..."

▪ Kėshtu thoshte farmacisti i njohur francez nga Nansi, Emil Kue (1857-1926), qė cilėsohet si zbuluesi dhe praktikuesi i parė bashkėkohor i metodės autogjene tė shėrimit pėrmes autosugiestionit.

Zbulimi i fuqisė shėruese tė autosugjestionit nga Kue, sikur e thotė edhe vet, ishte i rastėsishėm. Deri sa punonte nė barnatoren personale, erdhi njė njeri dhe kėrkoi nga ai njė bar, qė me rregulla ligjore mund tė jepej vetėm me recetė tė mjekut. Pėr tė mos e refuzuar, Kue ia dha njė shishe me ujė tė distiluar duke e bindur se ky ėshtė bari mė i mirė dhe e porositi ta pėrdorte sipas rekomandimit. Pas njė jave, i njėjti njeri, po tani i shėruar, e falėnderoi farmacistin duke i thėnė se bari ka ndihmuar shumė. Pasi ka bėrė edhe disa eksperimente, rezultatet ishin tė njėjta. Pas shumė rasteve faktike, Kue thellohet nė hulumtimin mė tė thuktė tė kėtij fenomeni, dhe, mė nė fund, themelon metodėn e tij origjinale tė quajtur "shėrimi pėrmes autosugjestionit", e cila edhe sot e kėsaj dite, nga psikologjia dhe psikiatria bashkėkohore pranohet si metodė efektive e quajtur "place-boefekti".

Metoda autosugjestive e Kues ishte tejet e thjeshtė dhe mbėshtetej nė formulėn "Nga dita nė ditė, nė ēdo aspekt, jam mirė e mė mirė". Kėto fjalė duhet tė thuhen nga 20 herė nė ditė, dhe atė nė mėngjes, posa tė zgjoheni nga gjumi, dhe nė mbrėmje, para fjetjes.

Kuptimi racional i autosugjestionit

Tanimė, nuk ekziston as dyshimi mė i vogėl, se njeriu si qenie e pėrsosur nė Univers, ndėrtohet nga dy komponente esenciale, qė, si pėr nga kualiteti, ashtu edhe funksionalisteti, janė antipod i njėra-tjetrės.

Pra, jemi qenie fizike-materiale, dhe psikike-jomateriale, ose shpirtėrore. Si qenie psikike, jomateriale, sėrish ndėrrohemi nga dy tė kundėrtat: pjesės sė mendjes sė vetėdijshme, objektive, dhe asaj tė ndėrvetėdijshme, ose subjektive.

Pjesa e vetėdijshme e mendjes tonė mund ta pėrshkruajė atė si racionale, inteligjente dhe e pjekur. Me pjesėn tonė tė vetėdijshme tė mendjes ne jemi tė vetėdijshėm pėr veprimet dhe mendimet tona. Mendja e vetėdijshme ka aftėsi tė sjellė vendime tė pjekura dhe gjykimin e vetė duke saktėsuar informacionet ekzistuese nė ēfarėdo situate. Nė tė kundėrtėn e kėsaj, mendja e ndėrvetėdijshme vepron nė nivelin reaktiv, pa mundėsi gjykimi dhe duke i pranuar tė gjitha. Edhe kjo mendje e jona ka detrė qė ta njohė rrethin e vet, por duke mos i shfrytėzuar tė pesė shqisat ekzistuese. Me fjalė tė tjera ndėrvetėdija sheh me ndihmėn e intuitės dhe paraqet selinė e tė gjitha ndjenjave dhe deponė e kujtimeve tona.

Ēka janė afirmimet?
Afirmimet janė fjalė apo fjali nė formė tė gjykimve apo konkludimeve me pėrmbajtje pozitive, qė ne, tė vetėdijshėm, pėrmes autosugjestionit i mbjellim nė ndėrvetėdijen tonė pėr tė korrur mė vonė rezultatet pozitive tė saj. Kuptimet pėrmes fjalėve, sikur nė bindje, krijohen si afirmim, po ashtu, dhe gjendja e jonė e lartė spirituale gjithnjė krijon realitetin pozitiv. P.sh. "Unė jam njeriu mė i lumtur", "Unė pa kurrfarė pengese i realizoj qėllimet e mia jetėsore", "Unė kam aftėsi tė pakufishme intelektuale", "Unė jam njeriu mė i pasur nė botė" etj. Ato, praktikisht duhet tė kenė efektin e ndėrrimit tė gjykimeve dhe ndjenjave tuaja negative nė pozitive. Ato janė mendime tuaja pozitive, tė cilat pas pėrsėritjes sė pandėrprerė nė mėnyrė tė natyrshme, e bėjnė punėn e tyre: krijojnė ngjarje pozitive.

Njė gram praktikė vlen sa njė tonelatė libra!

Uluni nė njė vend tė qetė, e nėse preferoni, mund ta bėni edhe tė shtrirė. Merrni frymė thellė sė paku tri herė dhe lėshojeni gradualisht ajrin. Mė pas, koncentrohuni nė tė gjitha pjesėt e trupit duke pėrjetuar relaksimin e plotė tė tyre. Fillimisht, kjo procedurė bėhet pjesėrisht, kurse mė vonė, posa ta arrijmė eksperiencėn e duhur, menjėherė mund tė shkojmė me tėrė trupin. Pasi tė jemi relaksuar nė tėrėsi, mbyllim sytė dhe me zė tė ulėt, sė paku nga 40 herė, fillojmė t'i pėshpėrisim me vete afirmimet qė mė parė i kemi pėrcaktuar.

Autosugjestioni, mund tė praktikohet nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment, kur ju jeni mė tė disponuar, por mė shumė preferohet natėn, para fjetjes dhe nė mėngjes posa tė zgjoheni. Edhe ky kusht nuk ėshtė i rastėsishėm, sepse, pikėrisht natėn, para gjumit dhe nė mėngjes, posa tė zgjohemi, barrierat e filtrit tė procedimit tė sugjestioneve nga vetėdija nė ndėrvetėdije, janė mė tė hapura. Ky kanal i marrje-dhėnies sė ndėrsjellė, ndėrmjet dy kufijve ekstrem, kontrollohet nga EGO-ja jonė, e cila nė kėto situata konkrete fillon tė kotet, duke e humbur ashpėrsinė e kritereve tė forta tė pėrzgjedhjes sė informatave qė kanalizohen. Sa pėr kuriozitet, Hitleri, si anėtar besnik i njė sekti magjizezė gjermane tė quajtur "Tula", e ka ditur mirė kėtė rrethanė, andaj janė tė njohura fjalimet e tij tė zjarrta ideologjike tė mbajtura natėn.

Tek formulimi dhe pėrmbajtja e afirmimeve, edhe njė rrethanė ėshtė tejet e rėndėsishme: ato duhet bėrė nė vetėn e parė dhe, gjithnjė, nė kohėn e tanishme. (Unė jam...). Ėshtė ashtu, sepse ndėrvetėdija jonė nuk i nėnshtrohet ligjeve tė logjikės hapėsinor-kohor, ajo e njeh tė tashmen dhe vetėm tė tashme. Kėtu edhe bėhen gabimet mė tė shpeshta nė praktikė.

Pėrveē metodės sė pėrshkruar si mė lart, ekistojnė edhe disa mėnyra tė aplikimit tė afirmimeve pėrmes autosugjestionit. Nė praktikė, si tejet efikase ėshtė treguar edhe incizimi dhe dėgjimi i tyre nga kaseta. Kjo metodė e dėgjimit tė kasetės, posaēėrisht ėshtė i pėrshtatshėm kur keni pak kohė. Kasetėn e pėrgatitur me afirmimin e incizuar, mund ta dėgjoni: derisa ngisni automobilin; i kryeni punėt e shtėpisė, apo ēfarėdo pune tjetėr rutinore, e cila nukkėrkon pėrqendrim tė madh. Natyrisht, mė sė mirė ėshtė qė kasetėn ta dėgjoni nė gjendje relaksimi, siē e pėrshkruam si mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Vitamina C pėr tė gjithė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: