Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ditari : Kurora e Shpirtit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ditari : Kurora e Shpirtit   Sat Mar 29, 2008 11:42 pm

Bije DANI :KURORA E SHPIRTIT


Sfondi: Peshorja e drejtėsisė!

Ajo rrinte pėrballė dhe i ngjante kazanit tė hashasė!

Ē’do tė thotė drejtėsia? Ē’domethėnie pa kuptim nė kėtė dramė absurdi. Vetėm akti i shfrimit tė xhelatėve ishte lustruar tė dalė si mesazh mirėsie. Ai akt brutal i bishave qė dijnė tė pijnė gjak njeriu.Qė dijnė shpirtra tė marrin dhe dashuri tė trazojnė. E tashti nė prapavi fusin kokėn tė mos duken!

Nėpėr rrėfimin e dhembjes akti :Patetika e patėrmalėve!

E atyre qė ranė nė ferr pėr tė parė zezonėn e tij! Dhe u trajtuan si ditėn kur do tė fryhet nė Sur! Sikur praptuan gjithēka!

Botė tinzare! E ngritur mbi krimin! Me hipokrizitė e veta xhelatėt e njerėzimit hapnin kaptinėn e re tė pėrndjekjeve! Dhe endeshin t’i bijnė nė gjurmė ngatėrresės!

Vallė? Gjithė ajo dhunė e derdhur pa hak! Cila ndėrgjegje do ta paguaj kotėsinė? Kush do tė pėrgjigjet pėr krimin?

Kriminelėt jo! Ata janė tė pesėdhjetės! Tė gjashtėdhjetės! Tė shtatėdhjetės! Tė nėntėdhjetės! Tė...!

Ata janė qė ndaluan kėngėt, varrimet, lindjet, emėrimet! Ata janė qė prishėn avllitė, shtėpitė! Ata janė! Dhe duan tė mbesin karakanxhollėt e kėtij shekulli! Damari i Sėrbisė! Pėr tė i frigohen njė realiteti! Prandaj nė prapavi sulmojnė! Kafshojnė gjarprinjt! Kanibalėt e fisit zullu!

Pėrse nuk e hidhni mendimin pak mė thellė dhe do tė nxierrni arsyen! Pa ne ju askushėt e botės do tė mbetnit! Nė qafė do t’u pėshurrte Nishi, Bogradi!

Dhe, kushedi ēdo t’u shtronit pėr darkė e pėr drekė fėmijėve! Pėrse nuk e hiqni atė perde shėmtie tė urrejtjes dhe ta shikoni drejtė nė sy tė vėrtetėn! Pėr cilin rrezik ju flisni e merrni masa? Kush ua trazoj mbrėmjet dhe agimet? Rilindi ? Dasuria ime e pėrjetėshme..., pėshpėrisja nė vetmi ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ditari : Kurora e Shpirtit   Sat Mar 29, 2008 11:43 pm

Bije DANI : KURORA E SHPIRTIT

2.

Sfondi : Peshorja e drejtėsisė

Varianti i ankthit me shėmtinė e ndėrgjegjes pėrzihet.

Nga njėra anė mbrojtėsit e drejtėsisė flasin pėr flagrancėn. Pėr gjithė atė piramidė Keopsi tė ngritur nga ndjenja e djallit! Pėr shfrimin e mizorėve ! Pėr ata qė kanė ushtruar dhunėn e paparė! Dhe kanė imponuar frigėn duke pėrdorur dajakun! Sharjet! Kėrcėnimet!

- Mesjetarėt! Kanibalėt!

Dhe ndeshen me viktimat e gjalla. Me njerėzit e gjymtuar deri nė ekstrem! Me ata qė i vunė nė sprovėn e djallėzisė! Me Rilindin ylli im ! Dhe me mua Laureshėn qė i rri nė mendje : Peng i plagės mbi plagė !

Megjithatė kanė rėnė nga provimi!
Njė vrasje e padukshme ua shprish qėndresėn!
Ėshtė ndėrgjegjeja ajo!

Dhe pėrballen me atė hije deri nė varr! Dhe mė thellė!

Se janė ngritur mbi kulmin e krimit pėr asgjė! Tė mjerėt! Tė mallkuarit e ardhmėrisė! Edhe fėmijėt e vet do t’i mallkojnė bizarėt!

Thonė: Ardhmėria nuk i do kriminelėt!
Faqja e lavdisė nuk shkruhet pėr ata!
Pėrjetėsisht mallkimi u bie edhe nė shpirt!

Sado tė mbrohen nga ligjet, nenet, pikat, alinetė, sėrish nė thyqafje do tė shkojnė! Nga hipokrizia qė e kanė nė shpirt! Nga urrejtja qė frymojnė! Le ta bartin krimin edhe nė kėtė jetė edhe nė varr!

Akti :Patetika e patėrmalėve , sfidė kundėr bishave ! Ngadhnjen...!

Lutem pėr shėndetin e Rilindit ! E dua !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ditari : Kurora e Shpirtit   Sat Mar 29, 2008 11:43 pm

Bije DANI : KURORA E SHPIRTIT

***
***
***
Gjyqi vazhdon!

Pėr asnjė dukuri tė kėtij stili bizar nuk ka vėrejtje!

Me rėndėsi ėshtė qė ka tė pandehur!

Fajsinė nė njėmijė varianta nėnshtrimesh Ia kanė kurdisur! Ia kanė imponuar !

Sipas diktatit policor punon prokurori!

Po ajo qenie fine , Rilindi qėndron pėr vėrtetimin e fajėsisė! Edhe atėherė kur e marrin nė pyetje !Edhe nė Bangėn e akuzės ! I pastėr hero! I pėrball pandehmat e djallit ! Dhe kėmbėngul :
Unė s'kam faj ! Ai ėshtė ideali i brezave ! Pa tjetėr tė vijė ajo ditė e pritur !

Pėr variantėn e parė tė heshtjes, pėrkujdesen policėt:

Tek ne do tė ktheheni! Nė duart e kasapėve! Xhelatėve!

Megjithatė kuti i drejtėsisė ka binarėt e vet! Ashtu siē qėndron peshorja e drejtėsisė! Aty ku matet e keqja dhe e mira! Del e pėrballet me gjithēka! Ashtu siē del me drejtpeshimin e humbur Rilindi ! E ndjekin tė gjithė me heshtje ! Edhe unė ! S’ka rėndėsi! Ėshtė realiteti ky!

Policia vepron pėr tė mbrojtur shtetin! Qytetarėt e tij!

I pandehuri Rilind idetė e ardhmėrisė ! Me kėmbėngulje pėrgjigjet! Drejtpeshimit ia shton kėrkesėn pėr liri!
- Edhe unė, edhe kombi im, edhe toka, jemi tė robėruar!
- Ju gjithēka shkretuat ! Ju ! Edhe dashurinė time e ngulfatėt !

- Oi, Oi, Oi ! u shkreha nė vaj e dėnesė ! Nuk u pėrmbajta dot !

Megjithatė gjyqėsia dhe procedurat e saj kėrkojnė rend !

Gjykatėsi pret pėrgjigjet! Kėmbėngul! Ai pret t’ia shpallė fajėsinė! Nė emėr tė ligjit vepron! Mund tė bėhet vetė i tillė!, thotė, dhe vazhdon si prokuror e kurrė si gjykatės...!

Rilindi i prerė nė qėndrime !

- Mė gjykoni sa tė duani ! Unė s'jam fajtor ! E dua lirinė e popullit tim, tokės sime ! Tė dashurisė qė vuan...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ditari : Kurora e Shpirtit   Sat Mar 29, 2008 11:44 pm

Bije DANI : KURORA E SHPIRTIT

***
***
***

Jeta!

Ishte frymėzimi qė mė mbėrthente tė shkruaj!U ngrita ngadalė , mora lapsin dhe fletoren!Hapa fletėt e saj pėr ta titulluar poezinė:Jeta!

Pastaj vėrtita sytė rretherrotull pėr tė shpėrthyer gjithė atė lamsh tė pėrmbledhur! Ēka mund tė ishte poezia e tillė e shkruar nė kėto ēaste?! Vetėm njė gjamė qė mė sillej vėrdallė!Hija e saj mė mbulonte me shėmti!Mė kot ėndėrrova lumturinė!Ajo perėndonte!Perėndonte!Vetėm kujtimet pėr tė kaluarėn mė lėshonin njė shteg drite prej nga gulonte malli!Atė qė se harroja kurrė, e, kurrė nuk e ktheja dot!Ndaj i shkrova vargjet:

Jetė moj jeta ime
ike, trete ndėr mendime!
Ēka tė mbaj diēka n'kujtesė
kur n'ēdo hap mė bėhesh presė!
Herė e dashur plot miklime
vjen e ik nga zemra ime!
Herė e rėndė ma zė kraharorin
e ftohtė,pa dritė, ma mbush oborrin!
Nga tė tė nis nė rrugė tė dritės
ti mė vė barrė nė krahė tė rritės!
As tė hedh as mund tė tė mbajė
tė tė uroj apo tė tė shajė?!
Jetė moj jeta ime
ike trete ndėr mendime...!

Kur matesha t'ia vė pikėn kėsaj poezie dėgjova trokitjen nė derė!
- Di Ana dhe Biligoa!

U dola pėrpara ! U pėrqafuam ! Fshimė sytė! dhe kuvenduam siē kuvendojnė ato qė kanė halle !
Ja ! u thash nė fund ! Janė vargjet e kėsaj proze tė ditarit : Kurora e shpirtit ?! Le t'u bėjė njė vend naqeta nė botime ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ditari : Kurora e Shpirtit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ditari : Kurora e Shpirtit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: