Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shėndeti dhe tė ushqyerit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 21, 2008 2:21 am

Ke haruar edhe dicka te cek kosovare eshte edhe hallall sepse ajo blete e cila nuk sjell mjalt nuk e le mbretresha e bletve te hyj mbrenda keshtu qe te gjith punojne me drejtesi, hahahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 21, 2008 3:54 am

i bashkangjitem mendimit tuaj Albea,njeashtu mendoj se kjo jete eshte nje genjeshter qe nuk ka kufi ''mjaft'' kurre.!

E ne ket' bazohem se eshte e shtresuar,e po te jemi ne shtres,mendoj se shume nje pakice mundet te aryje moshen 100 vjet!

bazohem ne kete, tek ku jetoi une ketu jeta eshte e programuar e programi i jetes eshte shtresi.

...by beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 21, 2008 4:00 am

Mjalti eshte ilaē.!
Sa te mundeni hani mjalt,njeashtu ju bene te jeni edhe me te embel ne fjal,buzqeshje,etj etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Feb 22, 2008 2:21 am

Nuk me paska lan kurgjo me than uen per mjaltin , te gjitha i paska than Kosovarja , uen po thom ku me mund me gjet nje femer kshtu si Mjalti ... ??!! Me falni qe dola prej temes pak hehe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Feb 24, 2008 11:57 pm

Disa udhezime per nje diete te shendetshme

Yndyrnat jane baze, ne shume procese te organizmit dhe jane nje forme e perqendruar e energjise. Marrja e tepruar e yndyrnave, mund te choje ne dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palmes, vaji i arres se kokosit, dhjamrat e kafsheve, vezet, peshqit, arrat, kane yndyrna te tretshme.

Fibrat luajne nje rol te rendesishem ne nje diete te shendetshem, ndihmojne levizjen e ushqimit ne aparatin e tretes, ndalojne kapsllekun, ndihmojne funksionimin e zorreve (parandalojne shqetesimet ne to), apendesitin, semundjet e zemres. Dritherat jane shume te pasura me fibra.

Vitaminat dhe kriperat minerale e ndihmojne trupin te ruaje formen e mire. Nje diete e mire duhet te siguroje te gjitha vitaminat dhe kriperiat minerale, qe jane shume te nevojshem per organizmin. Megjithate duhen vetem sasi te vogla, ato jane te pazavendesueshme.
Vitaminat dhe kriperat minerale veprojne se bashku. Kriperat minerale ndikojne ne strukturat kockore, krijimin e nje ekuilibri te sistemit ujor te organizmit, nervat dhe reagimet muskulare. Minerale te rendesishme jane kalciumi, fosfori, magnezi, hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Disa vitamina si A, D, E, K, mund te maganizohen, kurse vitaminat C dhe B kompleks duhen marre rregullishte. Nese frutat dhe perimet gatuhen, vitaminat dhe kriperiat minerale humbasin shume nga cilesite e tyre. Zierja me avull eshte me e mire, sesa zierja e zakonshme. Mjafte vitamina permbajne edhe lekurat e frutave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Feb 25, 2008 3:11 amKa nga ju kush me jep nje pergjigje sa ndikoin ''disa'' tableta qe ekzistoin kunder marrjes te tepruara te yndyrave ''dhjamosje'' kam patur raste qe nje ''X'' person i perdore keta ''tableta'' per asrye te ''shkryrjes se yndyrave''.

si dhe me keta lloje te ''tabletave'' per shume pak ''dite'' te humbish shume do kilogram.

por sa eshte mire per shendetin e njeriut te perdoren keta tableta.????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Feb 25, 2008 10:23 pm

Pershendetje!

Ushqimi nuk eshte i rendesishem aq shume ne shendetin tone, ka plot njerez qe ushqehen mire dhe jetojne pak, ndersa ka ca te tjere ushqehen dobet jetojne shume.

Jeta dhe shendeti jane shume te varura nga gjendja jone shpirterore. Njerezit me fructacione, nervozizem dhe me xhelozi do kene shume semundje pavarsisht se si ushqehen. Pra gjendja jone shpirterore eshte faktor me me rendesi per shendetin tone, se sa si ushqehemi.

just my opinion!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Mar 02, 2008 7:33 pm

Kėnaqėsia qė na jep uji kur e pimė mund tė na e dėmtojė aftėsinė pėr tė menduar.
[size=9]Psikologu Peter Rogers dhe kolegėt e tij tė Universitetit tė Bristolit, iu lutėn gjashtėdhjetė vetave tė tregonin mė parė nėse ishin tė etur apo jo. Pastaj, njė pjese tė tė eturve dhe njė pjese qė nuk ishin tė etur u dhanė nga njė gotė ujė (330 mililitra), qė kishte temperaturė 10 gradė celsius. Tė tjerėve nuk u dha ujė. Pastaj u dhanė pėr tė zgjidhur disa probleme.Ata qė nė fillim tė eksperimentit ishin me tė vėrtetė tė etur dhe qė kishin pirė nga njė gotė me ujė, u treguan 10% mė tė aftė pėr tė zgjidhur probleme nga ata qė nuk kishin pirė ujė. Kurse, atyre qė u ishte dhėnė nga njė gotė ujė, ndonėse nuk ishin tė etur, ishin 5 % mė tė paaftė pėr tė zgjidhur probleme nga ata qė nuk kishin pirė ujė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 13, 2008 3:35 pm

Ne vazhdim do shkruaj dhe ca keshilla tjera mjekesore, ne menyre qe te na nevojiten ne te ardhmen ..dhe te mund te i kurojme ne vet pa ndihmen e mjekut...


ZEMRA

Si tė luftoni sėmundjet kardiake
1-Pakėsoni ushqimet me yndyrė, shtoni perimet dhe frutat e freskėta nė dietėn tuaj.
2-Bėni ēdo ditė tė paktėn 30 minuta ecje.
3-Bėni ēdo ditė tė paktėn 15 minuta ushtrime.
4-Konsumoni njė gotė verė tė kuqe nė ditė.
5-Evitoni, alkoolin, duhanin.


Kolesteroli
Kėshilla pėr tė ulur kolesterolin

6-Pėr tė ulur pėrqindjen e lartė tė kolesterolit nuk duhet tė pini cigare dhe nėse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtėsisht.
7-Merruni me ushtrime fizike nė mėnyrė tė rregullt. Mbani njė peshė ideale (pesha ideale ėshtė ajo qė keni pasur kur keni qenė 25 vjeē).
8- Favorizoni mė tepėr konsumin e peshkut se sa tė mishit.
9-Pėrdorni mė shumė vajin e ullirit se sa gjalpin nė pėrgatitjen e vakteve.
10-Kujdes me ėmbėlsirat e ndryshme, sepse bėhen gjithnjė me shumė vezė, po ashtu duhet tė largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.

OBEZITETI
Si tė mposhtini mbipeshėn

11- Duhet tė lėvizni duke caktuar kohė pėr aktivitete ēdo ditė.
12- Zgjidhni ushqimin cilėsor, duke i dhėnė organizmit gjithēka pėr tė cilėn ai ka nevojė.
13- Yndyrat dhe sheqernat kanė shije tė mirė dhe ju nevojitet njė
masė e caktuar e tyre ēdo ditė.
14- Balanconi dietėn tuaj, tė gjitha ushqimet mund t’i vendosim nė dietė tė shėndetshme.
15- Planifikoni njė meny tė shumėllojshme gjatė ditės.
16- Planifikoni tė kaloni 5-10 minuta relaks ēdo mėngjes.
17- Mundohuni tė jeni korrektė me ushqimin, hani nga tė gjitha
llojet, por me kufi.

ANEMIA
Ēfarė duhet tė konsumojnė anemikėt

18-Anemikėt duhet tė konsumojnė fruta me vitaminė C.
19-Anemikėt duhet tė konsumojnė spinaq dhe barėra jeshile.
20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase pėr t’u trajtuar.
21-Anemikėt duhet tė pinė 150 gram lėng karotash nė ditė.
22-Ēajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orė pėrpara se tė hanė, pasi ndryshe vėshtirėson tretjen.
23-Pacientėt duhet tė pinė ēdo ditė 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke.
24-Kėshillohet tė konsumohet sa mė shpesh domatja.
25-Tė sėmurėt duhet tė marrin gjithashtu, ēdo ditė 10-15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20-25 ditė.


REUMATIZMA
Si ta kurojmė reumatizmėm

26-Bėni dy herė nė javė ushtime gjimnastikore tė lehta.
27-Merrni here pas herė (njė herė nė dy ose tre muaj) tableta multivitaminė.
28-Jetoni nė ambiente qė nuk janė tė ftohta.
29-Bėni plazh ēdo vit dhe e rėndėsishme ėshtė qė tė shtriheni nė rėrėn e mėngjesit dhe pasdites.
30-Pini sa mė shumė ēarja me bimė jeshile.
31-Pėrdorni ujė mineral.
32-Hani sa mė shumė fruta me vitaminė C dhe A.
33-Sa herė qė ndjeheni tė lodhur pėrdorni paracetamol ose medikamente tė tjera me pėrmbajtje paracetamoli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Tue Mar 25, 2008 2:36 am

Per shendetin e njeriut mishi i dhise eshte me i miri si dhe ay i peshkut.

kemi edhe fakte te perkrenares se Skenderbaut qe duhet te hani mish te dhise sa me shume.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Vegjetarianizmi.   Thu Mar 27, 2008 7:17 amSHĖNDETI DHE TĖ USHQYERIT VEGJETARIAN

Sot, kur kemi mjaft fakte mbi rėndėsinė dhe ndikimin e ushqimit nė shėndet dhe jetėgjatėsi, ēdo ditė numri i madh i njerėzve po i kthehet kėsaj pyetje:

A ėshtė trupi i njeriut mė i pėrshtatshėm pėr ushqim vegjetarian apo ushqim tė mishit?

Nė kėrkesė pėr pėrgjigje duhet sqaruar dy gjėra – ndėrtimin anatomik tė njeriut dhe pasojat tė cilat mbesin mbi atė me konsumimin e mishit.

Shumė nutricist, biologė dhe fiziologė ofrojnė fakte bindėse mbi atė se njerėzve nuk i ėshtė caktuar ushqimi me mish.

Ata parashtojnė mendime se njerėzit fiziologjikisht nuk i pėrshtaten tė ushqyerit me mish, prandaj, mėlmesat i shtohen mishit pasi ai nuk ėshtė ushqimi i tyre natyral. Fiziologjikisht, njeriu ėshtė mė i afėrt me bimėngrėnės dhe pėrtypės, mė tepėr kafshėve tė cilat ushqehen me bimė se mishngrėnėsve sikur qeni, tigri apo luani.

Pėr shembull, mishngrėnėsit nuk djersiten nėpėrmjet lėkurės; temperaturėn trupore e kontrollojnė me frymėmarrje tė shpejtė dhe qitjen e gjuhės jashtė.

Nė anėn tjetėr, bimėngrėnėsit nė lėkurė kanė pore (vrima), me djerėsitje kontrollojnė temperaturėn trupore dhe eliminojnė toksinet.

Mishngrėnėsit kanė dhėmbė tė gjatė dhe kthetra pėr nxėnjen dhe mbytjen e viktimės; bimėngrėnėsit dhėmbėt frontal nuk i kanė tė mprehėt pasi nuk kėpusin mish, e zakonshme pėr mishngrėnės.

Pėshtyma e mishngrėnėsve nuk pėrmban ptijalinė, nė gojė nuk mund ta bėjnė tretjen e materieve nga skroki; pėshtyma e bimėngrėnėsve pėrmban ptijalinė dhe mund ta tretė skrobin.

Mishngrėnėsit sekretojnė sasira tė mėdha kripėrash acidike tė cilat ndihmojnė tretjen e eshtrave; bimėngrėnėsit sekretojnė pak kripėra acidike.

Nofulla e mishngrėnėsve lėviz poshtė-lartė, nofulla e bimėngrėnėsve lėviz edhe anash, kjo ėshtė shtesė nė pėrtypje.

Mishngrėnėsit duhet ti marrin lėngjet me lėpirje (sikur maca); bimėngrėnėsit marrin lėngje me thithje nėpėr dhėmbė.

Ka shumė krahasime tė ngjashme, sidoqoftė njeriu i pėrshtatet fiziologjisė bimėngrėnėse. Pra, nga pikėvėshtrimi i drejtė fiziologjik ekzistojnė argumentet se njeriut nuk i pėrshtatet mishi si ushqim.

TRETJA E USHQIMIT

Njėherit kur mishi gjendet nė lukth, pėr tretjen e tij nevojiten lėngjet tretėse me pėrqindje tė lartė tė kripėrave acidike.

Lukthi i njeriut dhe bimėngrėnėsve prodhon thartėsirė e cila ėshtė njėzet herė mė e dobėt se ajo tė cilėn e prodhojnė mishngrėnėsit.

Fakti vendimtar i dallimit midis mishngrėnėsve dhe bimėngrėnėsve mund tė vėrehet nė organet pėr tretje, ku bėhet tretja e mėtutjeshme e ushqimit ndėrsa pėrmbajtja ushqimore pėrcjellet nė gjak.

Copa e mishit nuk ėshtė asgjė pėrpos pjesė e njė kufomeje, pėrderisa, gjatė procesit tė kalbjes sė mishit nė organizėm krijohen materiet helmuese.

Prandaj, mishi duhet tė largohet shpejtė nga organizmi.

Gjatėsia e organeve pėr tretje tek mishngrėnėsit nuk e kalon mė tepėr se tri herė gjatėsinė e trupit tė tyre.

Ndėrsa te njeriu dhe bimėngrėnėsit kjo gjatėsi ėshtė dymbėdhjetė herė mė e madhe, pasi karakterizohet me kalbje tė shpejtė mishi do tė qėndrojė mė gjatė nė organizmin e tyre qė do tė thotė rritje tė pasojave toksike pėr organizėm.

Veshkėt janė organe tė cilat mė sė tepėrmi preken nga kėto toksine.

Si organe vitale pėr lirimin e materieve hudhėse nga gjaku, veshkėt ngarkohen me vėrshim tė helmeve tė ndryshme, madje, edhe tek mishngrėnėsit e shkallės mė tė lehtė, veshkėt duhet tė punojnė tri herė mė shumė se nė rastin e vegjetarianėve.

Veshkėt e njeriut tė ri mund tė dalin nė krye me ngarkesėn e tillė, proporcionalisht me plakje njeriut i ngritet rreziku pėr sėmundje, gjegjėsisht dėmtimit tė veshkėve.

SĖMUNDJET E ZEMRĖS

Pa-aftėsia e organizmit tė njeriut pėr dalje nė krye me sasirat e larta tė yndyrėrave shtazore nė ushqim, tregon nė natyrėn e kundėrt nga nrėnia e mishit.

Metabolizmi i mishngrėnėsve mund tė djeg sasira tė pakufizuara tė holesterinės dhe yndyrėrave pa kurrėfarė pasoja tė dėmshme.

Nė eksperiment me qenėt, nė sasinė ditore tė ushqimit gjatė dy viteve i janė shtuar 200 gr gjalpė, me qė rast sasia e holesterinės nė organizmin e tyre ka mbetur pa ndryshim. Pėrkundrazi, krijesat tė cilat janė vegjetariane e kanė mjaft shumė tė kufizuar mundėsinė e kontrollimit tė nivelit tė holesterolit apo yndyrėrave tė ngopura nė gjak mbi nivelin e nevojshėm tė trupit.

Pas grumbullimit shumėvjeēar tė materieve tė tilla, nė muret e brendshėm tė arterieve kemi deponim tė shtresave yndyrore, tė cilat janė shkaktare pėr sėmundjen e njohur si arterioskleroza, forcimi i arterieve.

Pasi qė deponimi i tillė e vėshtirėson qarkullimin e gjakut nė zemėr, rreziku pėr infarkt dhe koagulim tė gjakut rritet.

Nė vitin 1961 revista amerikane e "Shoqatės Mjekėsore" lajmėroi se 90-97% e sėmundjeve tė zemrės, tė cilat janė shkaktare tė mė se gjysmės sė rasteve tė vdekjes nė SHBA, mund tė ndėrpriten vetėm me kalim nė mėnyrėn vegjetariane tė tė ushqyerit.

Ky konstatim pėrkrahet edhe nė raportin e shoqėrisė amerikane pėr sėmundjet e zemrės nė tė cilin thuhet: "Nė hulumtimet e raportit midis metodės standarde tė ushqimit dhe sėmundjeve kronare nė popullatė... faktet tregojnė se mishi si ushqimi me ngopje tė lartė ėshtė faktor themelor nė pėrhapjen e sėmundjeve koronare tė zemrės."

Akademia Amerikane e Shkencės, gjithashtu ka deklaruar se niveli i lartė i holesterinės, i cili ėshtė konstatuar tek shumica e amerikanėve, ėshtė faktori kryesor i "epidemisė sė vėrtetė" tė sėmundjeve koronare nė SHBA.

Sipas enciklopedisė britanike: "Pėr proteina tė fituara nga frytet nė trajtė arre, bishtajat, drithėrat dhe produktet e qumėshtit thuhet se janė relativisht tė pastėrta nė krahasim me mishin e lopės i cili nė vete pėrmban 56% tė ujėrave tė papastėr".

Nė Amerikė, shtetin me konsumim mė tė lartė tė mishit nė botė, ēdo i dyti person vdes nga sėmundjet e zemrės apo enėve tė gjakut.

KANCERI

Faktet e tjera mbi atė se organeve tė njeriut nuk i pėrshtatet tretja e mishit janė konstatuar pas hulumtimeve tė shumta ku zbulohet se ekziston lidhja midis kancerit tė zorrės sė trashė dhe konsumimit tė mishit.

Njėri shkak i pėrhapjes sė kancerit ėshtė pėrqindja e lartė e yndyrėrave, gjegjėsisht sasia e vogėl e fijeve nė ushqimin me mish.

Kjo konsiston deri nė kalim tė ngadalshėm tė materieve hudhėse nėpėr zorrėn e trashė, kėshtu i lejohet toksineve qė tė veprojnė dėmshėm nė organizėm. Dr. Sheron Fleming nga instituti i ushqimit nė universitetin e Kalifornisė "Berkli" thotė: "Si duket fijet nė ushqim ndihmojnė nė parandalimin e kancerit tė zorrės sė trashė."

Pėrveē kėsaj, pėr mishin dihet se gjatė tretjes krijohen metabolitet steroide tė cilat kanė veēori kancerogjene.

Me vazhdimin e hulumtimeve faktet mbi lidhshmėrinė e ushqimit me mish dhe formave tė tjera tė kancerit kanė marrė karakter alarmues.

Akademia amerikane e shkencės deklaroi nė vitin 1983 se: "Njerėzit mund ta parandalojnė krijimin e formave tė shumta tė kancerit me zvogėlim tė konsumimit tė mishit dhe rritjen e konsumimit tė perimeve dhe drithėrave."

Nė librin "Shėnimet e shkaktarėve tė kancerit", Rol Rasel shkruan: "Kam konstatuar se prej 25 kombeve tė cilat e konsumojnė mishin me sasi tė lartė, 19 pėrqind kanė pėrqindje tė lartė tė sėmundjeve tė kancerit, ndėrsa vetėm te njė komb kjo dukuri ėshtė e ulėt.

Nė anėn tjetėr, nga 35 kombe tė cilat ushqehen me pak mish apo nuk e konsumojnė aspak, asnjėra nuk ka pėrqindje tė lartė tė sėmundjes sė kancerit."

Disa nga rezultatet mė inkurajuese nė hulumtime i pėrkasin nitroamineve.

Nitroaminet krijohen kur amini sekondar, p.sh. dominon nė birrė, verė, ēaj dhe duhan, vie nė kontakt me konzervansat kimik nga mishi.

Ministria amerikane pėr ushqim dhe barėra (FDA) i karakterizoi nitroaminet sikur "njėrėn nga grupet mė tė rrezikshme dhe mė tė dėmshme nė radhėn e grupeve kancerogjene tė zbuluar deri tani, pėrderisa, roli dhe etiologjia e kancerit tek njeriu ende nuk dihen, brengosja e shkencėtarėve po rritet".

Dr. Villiam Liqinski nga laboratori amerikan i Oak Rigjit udhėheqi me eksperimentin nė tė cilin kafshėve ju dhanė nitroaminet.

"Kanceri", thotė ai, "gjindet nė gjithė trupin: nė tru, mushkėri, pankreas, lukth, gjėndra dhe zorrė. Kafshėt janė vetėm njė grumbull tmerrues i mishit tė sėmurė.

HEMIKALIET E RREZIKSHME NĖ MISH

Nė mish dhe produkte tė mishit ekzistojnė edhe kemikaliet e tjera tė rrezikshme pėr shėndet, pėr tė cilat konsumuesit nuk janė tė vetėdijshėm.

Nė librin e tij "Helmet nė trupin e juaj" Geri dhe Stiven Nal i ofrojnė lexuesit nė shqyrtim marifetet mė tė reja tė cilat po i pėrdorin korporacionet e prodhimit tė mishit dhe ushqimit tė tij.

Ata shkruajnė: "Kafshėt mbahen nė jetė dhe majen me shtim tė pandėrprerė tė mjeteve pėr qetėsim, hormone, antibiotikė dhe 2700 barėra tė tjera.

Procedura e tillė fillon madje para lindjes, ndėrsa vazhdon edhe pas vdekjes.

Ndonėse, barėrat e tilla do tė mbesin nė mish kur do t’i ngrėni, ligji nuk kėrkon qė ato tė ceken pėr prodhim tė caktuar.

Njėra nga kėto kemikalie ėshtė Dietilstilbestrol (DES), hormon i rritjes i cili nė SHBA shfrytėzohet 20 vjetėt e fundit, ndonėse hulumtimet kanė zbuluar se ėshtė materie kancerogjene.

E ndaluar si e rrezikshme pėr shėndet kjo kemikalie ėshtė ndaluar nė 32 shtete, ajo ende shfrytėzohet nė SHBA, sipas FBA-sė ajo prodhuesve tė mishit ju kursen 500 milionė dollarė nė vit.

Stimulansi tjetėr pėr rritje mjaft i njohur ėshtė arseniku. Seksioni i bujqėsisė nė SHBA (USDA), nė vitin 1972, zbuloi se sasia e kėtij helmi tė njohur tejkalon kufirin ligjor prej 15 % nga prodhimi i gjithėmbarshėm i mishit tė kafshėve.

Shėndeti gjithashtu kėrcėnohet nga natrium-nitratet dhe natriumnitritet, kemikaliet tė cilat shfrytėzohen pėr konzervim si ngadalsues tė kalbjes sė mishit tė thatė dhe produkteve tė mishit sikur proshuta, sallama, suxhuku i tymosur dhe peshku.

Kėto kemikalie i japin mishit pamjen e kuqe e shėndritshme pasi ndikon nė pigmentet e gjakut dhe muskujve.

Pa kėto kemikalie ngjyra natyrale e mishit gėshtenjė e shėndritshme, do t’i largonte konsumuesit.

Pėr fat tė keq, kėto kemikalie nuk bėjnė dallim midis gjakut tė ngordhėsirės dhe gjakut tė njeriut tė gjallė, prandaj, ka shumė raste tė vdekjes nga helmimi si shkak i dozės sė lartė. Madje edhe dozat e vogla mund tė tregohen si tė rrezikshme, posaqėrisht pėr fėmijėt dhe foshnjet.

Mu pėr kėtė arsye ėshtė formuar komisioni i bashkuar i shkencėtarėve pėr shtesa nė ushqim nga organizata pėr ushqim dhe bujqėsi (FAO) dhe organizata botėrore pėr shėndet (WHO) e cila punoi nė kuadėr to Kombeve tė Bashkuara, proklamoi lajmėrimin: "Nitratet asesi nuk guxojnė tė pėrdoret nė ushqimin pėr foshnje."

A. Xh. Leman nga reparti i bujqėsisė SHBA (USDA) thotė se "midis sasisė sė parrezikshme tė nitrateve dhe asaj tė rrezikshme ekziston njė vijė e ngushtė".

Pėr shkak tė kushteve tė kėqia, papastėrtisė dhe sipėrfaqeve tė vogla, industria blegėtorale shfrytėzon sasi tė mėdha antibiotikėsh tė cilat ju jepen kafshėve.

Shfrytėzimi i tillė masiv i antibiotikėve natyrisht se krijon bakterie tė cilat janė imune ndaj kėtyre antibiotikėve, bakteriet e tilla pastaj kalojnė nė konsumuesit e mishit tė tillė. FDA vlerėson se penicilini dhe tetraciklini industrisė sė mishit i kursejnė 1.9 milionė dollarė, duke i dhėnė arsye tė mjaftueshme qė tė mos kujdesen pėr rrezikun potencial pėr shėndet.

Pėr arsye tė traumave nėpėr tė cilat kalojnė kafshėt para aktit tė mbytjes, vie deri te lirimi i "helmeve traumatike" nė mish (sikur tė jetė fjala pėr ndonjė stimulans tė fortė).

Kjo shoqėrohet me mos lirimin e materieve hudhėse sikur urina dhe acidi urik tė cilėt e ndosin edhe mė tepėr mishin e pėrgatitur pėr pėrdorimin ushqimor.

SĖMUNDJET E MISHIT

Pėrveq kemikalieve tė rrezikshme, mishi shpesh nė vete pėrmban edhe sėmundjet e vetė kafshėve.

Pasi jetojnė nė kushte mjaft tė kėqija, me dhunė tė ushqyera, tė traumatizuara, kafshėt e pėrcaktuara pėr therje edhe mė tepėr janė tė rrezikuara nga sėmundjet e ndryshme. Personat tė cilėt e bėjnė kontrollimin e mishit mundohen qė ta largojnė mishin e papėrdorueshėm, mirėpo pėr shkak tė presionit nga ana e industrisė dhe kohės sė shkurtė pėr kontroll detal, shumica e mishit e cila kalon kontrollin ėshtė shumė mė pak e shėndetshme se qė mund ta paramendojnė konsumuesit.

Raporti i USDA-sė nė vitin 1972, thekson numrin e kafshėve tė cilat kaluan kontrollėn pasi ju janė larguar organet e sėmura. P.sh.: 100.000 lopė tė sėmura me kancer nė sy dhe 3,596,302 raste tė kallies sė qelbėzuar tė mėlqisė.

Qeveria gjithashtu lejon shitjen e zogjėve me sakulitis ajror, sėmundje tė ngjajshme me sekretin e qelbėzuar nė mushkėri.

Pėr hir tė kėnaqjes sė standardeve federative, zgavėrat nė mushkėritė e zogjve pastrohen me pistona thithėse ajrore.

Mirėpo, gjatė procesit tė pastrimit qesėzat ajrore pėlcasin dhe qelbi depėrton nė mish.

Ėshtė zbuluar se USDA ka qenė madje i pakujdeshėm nė pėrcjelljen e standardeve tė tyre sado tė ulėta.

Nė rolin e organit i cili i vėzhgon resorset e ndryshme tė ministrisė shtetėrore, inspekcioni federal i Amerikės (USGAO) akuzoi USDA-nė pėr mbylljen e syve gjatė gabimeve tė bėra nė thertoret.

Ngordhėsirat e kontaminuara me ndyrėsirat e minjėve, insekteve dhe korozionit janė gjetur nė kompanitė pėr prodhim tė mishit sikur SFIT, ARMOR, KARNEJT. Disa inspektorė i arsyetojnė lėshimet e tilla me fjalėn se nėse ata do t’i zbatonin rreptėsisht parimet ligjore atėherė asnjė nga fabrikat e mishit s’do tė punonte.

Sot, jemi dėshmitarė tė sėmundjeve tė reja tė cilat po i kaplojnė kafshėt, sėmundja e lopėve tė ēmendura.

A e pyesni ndonjėherė vehten se sa ėshtė i sigurtė mishi sikur ushqim?


Marrė nga revista "ATMA" botuar nga:

Shoqėria Vegjetariane Kosovare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:18 am

Ushqimi pa mish

Pėr shkak tė frikės nga mungesa e proteinave, shumė njerėz asnjėherė nuk e pranojnė ushqimin vegjetarian.

Mendimi se mishi ka monopol mbi proteinat dhe sasi tė mėdha tė proteinave qė janė tė nevojshme pėr enegji dhe fuqi ėshtė shpifje.

Njerėzit pyesin: "Vallė ushqimi vegjetarian mund t’i ofrojė njeriut proteina me cilėsi tė lartė dhe ato qė i nevojiten?"

Para se t’i pėrgjigjemi kėsaj pyetje, sė pari le ta definojmė proteinėn.

Kimisti Holandez Gerit Jan Madler nė vitin 1838 ka izoluar njė substancė tė pėrbėrė nga karboni, hidrogjeni, oksigjeni dhe mikroelemente tė tjera.

Ka treguar se ky bashkėdyzim kimik paraqet bazėn e mbarė jetės dhe e ka quajtur "proteinė", qė do tė thotė "e dorės sė parė".

Mė vonė ėshtė vėrtetuar se proteinat biologjikisht kanė rėndėsi kyēe: ēdo organizėm i gjallė duhet t’i marrė nė sasi tė caktuar pėr tė mbijetuar.

Ėshtė vėrtetuar se kjo ėshtė kėshtu pėr arsye se proteinat pėrbėhen nga amino acidet, "blloqet ndėrtuese tė jetės".

Bimėt mund t’i sintetizojnė amino acidet nga ajri, toka dhe uji, ndėrkaq kafshėt nė kėtė pikėpamje krejtėsisht varen nga bimėt, qoftė drejtpėrdrejtė, duke i ngrėnė, qoftė jodrejtpėrdrejtė, duke ngrėnė mish shtazor.

Njė nga shkaqet pėr harxhimin e madh tė kėtij tė dytit qėndron nė atė se kafsha ėshtė e detyruar tė hajė njė sasi enorme tė proteinave bimore pėr tė arritur peshėn e duhur pėr therje.

Sipas kėsaj, mishi nuk pėrmban amino acide tė cilat fitohen nga bimėt, ose tė cilat njerėzit gjithashtu s’mund t’i marrin nga bimėt.

Pėr mė tepėr, konsumimi i ushqimit nga mbretėria bimore ka pėrparėsi plotėsuese e cila pasqyrohet nė kombinimin e amino acideve me substancat e tjera tė domosdoshme pėr shfrytėzim korrekt: karbohidratet, vitaminat, mineralet, klorofilin dhe elementėt tjerė qė gjenden vetėm tek bimėt.

Mirėpo, vegjetarianėt duhet tė njoftohen me teorinė e kombinimit tė ushqimit, pėr tė cilat disa shkencėtarė thonė se ka rėndėsi kyēe nėse dėshirojmė tė arrijmė deri te "tė gjitha proteinat".

Mendimin e kėtillė, tė njohur si "komplementim i proteinave", e ka popullarizuar Frensis Mur Lap nė bestsellerin e saj "Ushqimi pėr planetin e vogėl", ku shpjegon se tek ushqimi i baraspeshuar vegjetarian, proteinat komplomentare bashkėdyzohen nė mėnyrė tė natyrshme, vetvetiu.

Pėr shembull, nėse hamė gjalpė kikirikash, e lyejmė nė bukė; rėndom ashtu e hamė gjalpėn nga kikirikat.

Po tė hanim bukė nga mielli i plotė, do tė kishim pėrplot proteina.

Ja, nė kėtė pasqyrohet kjo ide. Kur hamė, trupi i zbėrthen proteinat nė amino acidet e tyre pėrbėrėse.

Ato shfrytėzohen njė nga njė, ose pėrsėri bashkėdyzohen nė proteina tė reja tė nevojshme pėr trupin.

Janė tė njohura njėzet e dy amino acide. Ndėr to, tetė janė tė quajtura "kyē". ("Kyē" kėtu thjesht do tė thotė se s’mund t’i krijojmė nė trup nė mėnyrė tė natyrshme, por duhet t’i marrim nėpėrmjet ushqimit.)

Amino acidet kyē janė leucina, izoleucina, valina, lizina, triptofani, treonina, metionina dhe felilalanina.

Sipas F. M. Lapovės, tė gjitha kėto duhet tė jenė tė pėrfshira nė ēdo racion, nė raport korrekt, qė tė kemi ushqim tė baraspeshuar.

Prandaj deri nė gjysmėn e viteve tė 50-ta kėtij shekulli mendohej se mishi ėshtė burim i shkėlqyer i proteinave tė gjitha tetė amino acidet i pėrmban nė raport pėrkatės.

Por, megjithatė, nutricionistėt sot pajtohen se nė pikėpamje tė pėrmbajtjes sė proteinave shumė ushqime vegjetariane janė baras me mishin, nėse jo edhe mė tė mira, meqė poashtu i pėrmbajnė tė gjitha tetė amino acidet.

Kryesisht, qė nė njė racion tė fitohet ushqim i lartė proteinik duhet kombinuar drithėrat (bukė, brum...) dhe bishtajoret (sojė, thjerrėza, kikirika...) – sikur nė rastin e pėrmendur me sendviēin me gjalpė kikirikash.

Frutet me trajtė arre dhe farat e kombinuara me bishtajoret madje edhe me drithėrat, poashtu japin ushqim tė lartė proteinik.

Nėse krahas kėsaj marrim edhe prodhime tė qumėshtit, ende mė tė vogla janė gjasat pėr paraqitjen e problemeve me proteinat, meqė qumėshti pėrmban tė gjitha amino acidet kyēe.

Gjithashtu ėshtė vėrtetuar se perimet e gjelbra me gjethe pėrmbajnė sasi tė konsiderueshme tė proteinave tė plota.

Njė gotė lėngu karrotash ka cilėsi tė njejtė sikur edhe njė vezė, ndėrsa nė djathė, kikirika dhe thjerrėza ka mė shumė proteina sesa nė hamburger, mish tė derrit ose nė njė shnicėl nga mishi i lopės.

Dr. Xhon A. Mekdugal, docent i klinikės sė fakultetit pranė universitetit tė medicinės nė Havaje dhe drejtues medicinal i programit pėr kulturėn e jetesės dhe tė ushqimit nė spitalin Shėn Helena nė Parkun Dir, Kaliforni, thotė se tė kombinuarit e proteinave s’ėshtė i domosdoshėm.

Ai konfirmon se nė ushqimin individual vegjetarian ka mė shumė se mjaft proteina.

Me tė pajtohen edhe autoritete tė tjera, ashtu qė mendimi i F.M. Lapovės pėr kombinimin e proteinave, tė cilin atėherė fortė e kanė pėrkrahur ekspertėt e ushqimit, ėshtė sjellur nė pyetje.

Por, megjithatė, pa marrė parasysh nėse dikush ndjen se i pėrgjigjet tė mos e kombinojė, ekzistojnė mjaft prova se vegjetarianizmi ėshtė i thjeshtė, i shėndoshė dhe i aftė pėr t’i siguruar sasitė e nevojshme tė proteinave.

Tek shumė amerikanė proteinat pėrbėjnė mė shumė se 20% tė ushqimit tė tyre, gati sa dyfish mė tepėr se sasia qė rekomandon organizata botėrore e shėndetit.

Edhe pse sasitė jopėrkatėse tė proteinave shkaktojnė humbje tė fuqisė, trupi s’mund t’i shfrytėzojė proteinat e tepėrta; pėrkundrazi ato shėndrrohen nė lėndė mbeturinore karbonike tė cilat i ngarkojnė veshkėt.

Karbohidratet janė burimi kryesor i energjisė.

Nė vargun e testeve paralele tė qėndrueshmėrisė, tė udhėhequra nga Dr. Irving Fisher pranė Universitetit Jejl, vegjetarianėt kanė qenė dyfish mė tė mirė se mishngrėnėsit.

Pasi qė jovegjetarianėve ua ka zvogėluar konsumimin e proteinave pėr 20% Dr. Fisheri ka vėrtetuar se aftėsitė e tyre janė zmadhuar pėr 33%.

Edhe shumė hulumtime tė tjera kanė treguar se ushqimi pėrkatės vegjetarian siguron mė shumė energji ushqyese se mishi. Pėr mė tepėr, hulumtimet e drejtuara nga Dr. J. Itokejo dhe V. Kipani pranė Universitetit tė Brukselit kanė treguar se vegjetarianėt janė nė gjendje tė kryejnė teste fizike dy ose tri herė mė gjatė se njerėzit qė hanė mish, para se tė dėrmohen, dhe pesė herė mė shpejtė kėndellen.

Marrė nga revista "ATMA" botuar nga:

Shoqėria Vegjetariane Kosovare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:19 am

VEGJETARIANIZMI NĖ PRAKTIKĖ

(RECETA)

BURGERI VEGJETARIAN

patate (3)

kripė (1/3 lv)

piper i zi (1/4 lv)

arrė moskate (1/8 lv)

kurkuma (1/4 lv)

asafetida (1/4 lv)

spec djegės (1/4 lv)

gjethe majdanozi (2 lm)

lėng limoni (1 lm)

kikirika tė bluar (100 g)

Nė njė tenxhere ziejnė patatet bashkė me lėvoren. Pasi qė zihen, shtypen dhe pėrzihen me pėrbėrėsit e tjerė. Formohen pogaēe tė rrumbullakta me trashėsi 1 cm dhe gjerėsi 6 cm. Piqen nė tavė tė lyer me gjalpė ose me vaj rreth 10 minuta derisa tė fitojnė ngjyrė ari.

Pogaēet vihen mes dy copėve tė bukės me sallatė tė gjelbėr, domate, speca dhe tranguj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:19 am

QOFTET VEGJETARIANE NĖ DOMATE OSE JOGURT

djathė (1/2 kg)

spinaq i pastruar dhe i zier (1/4 kg)

miell nga qiqra ose miell i bardhė (1 lm)

pluhur pėr fryerje (1/4 lv)

asafetida (1/2 lv)

piper i bluar (1/2 lv)

kripė (1/3 lv)

Spinaqi lahet, kullohet, prehet nė copa tė mėdha dhe zihet. Djathi shtypet dhe formohet pėrzierje e butė. Pėrzihet me pėrbėrėsit e tjerė dhe formohen toptha me madhėsi 2-3 cm. Nė njė tenxhere nxehet vaji dhe qoftet shtihen njė nga njė nė distancė prej 10 sekonda. Nėse thėrmohen, duhet tė fėrgohen nė zjarr mė tė fortė. Fėrgohen deri sa tė marrin ngjyrė tė kuqėrremtė-kafe. Nxirren dhe kullohen nė kullore ca minuta. Pasi qė tė ftohen shtihen nė salcė domatesh ose nė jogurt me gjeth majdanozi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:20 am

DAL - SUPĖ NGA BIZELET OSE THJERRĖZAT

Nė 2 litra ujė duhen 200 g bizele ose thjerrėza dhe dy lugė kripė.

bizele (150 g)

ujė (1.5 l)

kurkuma (3/1 lv)

vaj (1 lugė e madhe)

domate (4-5)

qimnon romak (1 lv)

spec djegės (2)

asafetida (1/3 lv)

majdanoz (1)

Nė ujin qė vlon shtihen bizelet, kurkuma, xhenshefili dhe gjalpa. Nė tenxhere tė mbuluar zihet njė orė. Pasi qė tė zihen bizelet shtohen domatet. Erėzat fėrgohen dhe i shtohen masės pak mė parė tė pėrgatitur dhe nė fund shtohet kripa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:20 am

ORIZ

oriz (1/2 kg)

ujė (1 l)

kripė (2 lv)

Orizi lahet derisa uji tė bėhet i kthjellėt. Gjalpa shkrihet nė zjarr tė dobėt qė tė mos nxihet. Pasi qė tė shkrihet gjalpa zmadhohet zjarri dhe shtohet orizi. Vazhdimisht duhet tė pėrzihet derisa tė bėhet i tejdukshėm. Mė pas shtohen uji dhe kripa. Mbulohet uji dhe vihet nė zjarr mė tė fortė. Menjėherė pasi qė tė vlojė zvogėlohet zjarri dhe lihet qė tė ziejė dalėngadalė edhe 20 min.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:21 am

ĖMBĖLSIRA

NARIAL (kokos toptha)

miell kokosi (100 g)

sheqer (30 g)

qumėsht pluhur (50 g)

ujė i ngrohtė

Sheqeri pėrzihet me pak ujė deri sa tė fitohet shurup i trashė. Nė njė enė tjetėr pėrzihen qumėshti pluhur dhe kokosi dhe shtohet shurupi. Pastaj shtohet uji i ngrohtė derisa brumi bėhet i pėrshtatshėm pėr formimin e topthave. (Nėse brumi ėshtė tepėr i butė duhet shtier qumėsht nė pluhur, nėse ėshtė tepėr i ftohtė duhet shtier ujė tė ngrohtė.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:21 am

HALLVA

ermik gruri (275 g0

gjalpė 9250 g)

ujė (0.7 l)

sheqer (300 g)

Sipas dėshirės mund tė shtohen: banane, kivi, manaferra, mjedra, kumbulla, lėvore limoni, arra, lajthia, kokos dhe sheqer-vanilje.

Nė njė tenxhere shkrihet gjalpa, shtohet ermiku dhe nė zjarr tė dobėt fėrgohet duke e pėrzier vazhdimisht derisa tė marrė ngjyrė ari. Nė njė tenxhere tjetėr vlohet uji me sheqer. Kur tė fėrgohet ermiku me kujdes i shtohet uji dhe pėrbėrėsit e tjerė sipas dėshirės.

Mirė pėrzihet, mbulohet dhe zihet deri sa tė mos trashet. Hallva shėrbehet e ngrohtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:21 am

TORTĖ PA VEZĖ

3 shtresa

miell i bardhė (3 gota nga 0.2 l)

sheqer (1.5 gota)

pluhur pėr fryerje (1 lv)

jogurt ose qumėsht (2 gota)

(piqet nė 180 C)

Kremi nga bananet ose limoni:

qumėsht (1 l)

miell (0.3 l)

sheqer (0.25 l)

sheqer vanillje (2 pako)

gjalpė (125 g)

banane (2)

Nė njė tenxhere zihet qumėshti, shtohen sheqeri dhe gjalpa. Nė njė enė tjetėr 0.5 l qumėsht tė ftohtė pėrzihen me miellin. Mė pas kjo masė shtohet me qumėshtin e zier vazhdimisht duke e pėrzier. Kremi duhet tė jetė i trashė: nėse nuk ėshtė i shtihet pak miell. Zihet 5-10 minuta. Pastaj nxirret nė enė tjetėr dhe ftohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:22 am

TORTĖ PA VEZĖ

3 shtresa

miell i bardhė (3 gota nga 0.2 l)

sheqer (1.5 gota)

pluhur pėr fryerje (1 lv)

jogurt ose qumėsht (2 gota)

(piqet nė 180 C)

Kremi nga bananet ose limoni:

qumėsht (1 l)

miell (0.3 l)

sheqer (0.25 l)

sheqer vanillje (2 pako)

gjalpė (125 g)

banane (2)

Nė njė tenxhere zihet qumėshti, shtohen sheqeri dhe gjalpa. Nė njė enė tjetėr 0.5 l qumėsht tė ftohtė pėrzihen me miellin. Mė pas kjo masė shtohet me qumėshtin e zier vazhdimisht duke e pėrzier. Kremi duhet tė jetė i trashė: nėse nuk ėshtė i shtihet pak miell. Zihet 5-10 minuta. Pastaj nxirret nė enė tjetėr dhe ftohet

Pasi qė tė ftohet, masa ndahet nė dy pjesė. Njėri krem mund tė jetė mė i madh meqė nė tė shtihen bananet, ndėrsa nė tjetrin lėvorja e limonit.

Krem arrash

arra tė bluara (300 g)

qumėsht aq sa tė mbulohen arrat

sheqer (50 g)

sheqer vanilje (1 pako)

Arrat bluhen mirė, shtohen sheqeri dhe qumėshti dhe nė zjarr tė dobėt zihen disa minuta. Kremi duhet tė jetė si pastė qė tė mynd tė lyhet.

Shtresa e parė sė pari stėrpiket me pak lėng portokalli dhe pasi qė ta pijė lyhet me kremin nga arrat.

Shtresa e dytė – krem bananesh

Shtresa e tretė – krem limoni

Torta lyhet me kremin nga limoni e pastaj me krem tė tundur dhe stoliset sipas dėshirės.Marrė nga revista "ATMA" botuar nga:

Shoqėria Vegjetariane Kosovare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Mar 27, 2008 7:29 am

Ē'thonė mjekėt pėr tė jetuar me shumė?!
E kush nuk do tė dėshironte tė jetonte plot njė shekull, apo ndoshta edhe mė shumė. Pėrveēse 100 viteve tė jetės, ajo ēfarė ka mė shumė rėndėsi, ėshtė mėnyra se si kanė jetuar, si janė ushqyer, si e kanė mbrojtur organizmin e tyre dhe, mbi tė gjitha, nėse ėshtė gjenetike apo jo njė jetė e gjatė. Tė gjitha kėto pikėpyetje tė njerėzimit, qė duket ta kenė zanafillėn qė para 4 mijė vjetėsh nė Mesopotami me "Epin e Gilgameshit",

kohė nė tė cilėn hyjnitė kėrkonin pavdekėsinė, por qė vite mė vonė, tė bindur pėr realitetin, kėrkimet nisėn tė pėrqendroheshin nė jetėgjatėsinė. Tė gjitha kėto gjejnė shpjegime nė suplementin e sotėm tė gazetės, gjithashtu ai pėrmbledh 118 tė rejat mė tė fundit nga shkenca. Studime tė kryera nė laboratorėt mė tė mirė amerikanė dhe gjermanė, rekomandime pėr njė jetė tė gjatė dhe tė shėndetshme. Lajmi mė i mirė nga kėta laboratorė hedh poshtė jetėgjatėsinė e trashėguar. Shkencėtarėt theksojnė se jetojnė gjatė ata, tė cilėt e kurojnė ditė pas dite organizmin e tyre, me tė gjitha vitaminat, karbohidratet, yndyrnat e nevojshme, pa abuzuar me alkool, duhan, dhe, mbi tė gjitha, ata qė heqin dorė nga bashkėjetesa me ambiente e ndotura.
Nė suplemntin e sotėm do tė gjeni rekomandimet mė tė fundit pėr jetėgjatėsinė, kėshillat pėr njė jetė pa strese, kujdesi qė duhet tė tregoni nė pėrditshmėri pėr trupin tuaj, ushqimet qė nuk duhet t'i mungojnė organizmitø lidhjen midis trurit dhe shėndetit, ushtrimet fizike, e shumė tė tjera si kėto. E nė fakt Shqipėria duket se ka hyrė nė rrugė tė mbarė, pėrsa i pėrket jetėgjatėsisė. Tė dhėnat mė tė fundit nga CIA FACT BOOKS, tregojnė se sot njė grua jeton mesatarisht 80,12 vite. Shifėr kjo tepėr e lartė krahasuar me jetėgjatėsinė ndėr vite, kur mosha mesatare e gruas nuk i kalonte 57,08 vite. Tė dhėnat janė mjaft pozitive edhe pėr jetėgjatėsinė tek meshkujt, megjithėse shifrat raportohen nė nivele pak mė tė ulėta se sa femrat.

Truri si qendra e kontrollit tė Sistemit Nervor Qendror

Truri ėshtė pjesa e trupit qė gjendet nė kokė i mbrojtur nga kafka dhe cipa trunore dhe qė shėrben pėr kapjen, pėrpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve tė marra, nė njė nivel tė lartė, nėpėrmjet organeve shqisore: syve, veshėve, etj. pėr t“i shndėrruar nė lėvizje qė janė mjeti i ndėrveprimit me mjedisin e jashtėm. Truri ėshtė qendra e kontrollit tė sistemit nervor qendror. Ai ėshtė njė organ tejet i ndėrlikuar, pasi pėrbėhet nga mė shumė se 100 miliardė neurone, secili i lidhur me mėse 10.000 tė tjerė. Por nė tru mund tė lindin njė sėrė ērregullimesh neurologjike. Paraliza cerebrale shėnon njė grup ērregullimesh neurologjike qė ndikojnė nė aftėsinė e trurit pėr tė kontrolluar muskujt. Ky ērregullim ndodh pėr shkak tė dėmtimeve tė trurit ose anomalive nė zhvillimin e trurit para, gjatė ose pas lindjes. Ajo mund tė variojė nga njė shkallė e lehtė nė njė mė tė rėndė dhe mund tė krijojė vonesa tė lehta ose tė rėnda mendore, probleme tė dėgjimit, shikimit, defekte nė gjuhė dhe nė tė folur, epilepsi dhe ērregullime tė sjelljes.

9 kėshilla pėr tė mbajtur trurin tė freskėt qė nga vitet e pjekurisė

1. Le tė kujtohemi se truri ėshtė plastik: pėr tė mirė dhe pėr tė keq. Nė qoftė se ai nuk stimulohet, mund ta humbasėsh. Me pak fjalė rrėgjohen fuqitė dhe aftėsitė e tij.
2. Qė nė moshė tė mesme, kur jemi ende tė shėndoshė, nuk mendojmė se pleqėria nuk ka lidhje me ne. Prandaj duhet tė filloni tė merreni me gjimnastikėn tuaj fizike dhe mendore.
3. Kujtesa ėshtė njė dritare pėr shėndetin e trurit tonė. Kur fillon tė marrė goditje le ta mbajmė tė gjallė trurin duke i stimuluar aftėsitė njohėse tė tij.
4. Stresi ka rrjedhoja shumė negative mbi trurin. Le tė pėrpiqemi tė jemi tė qetė, pa kėrkuar "maksimalen" ndaj trupit dhe mendjes sonė.
5. Rutina dhe zakonet e pėrditshme e vėnė nė gjumė trurin, prandaj duhet kėrkuar variacion nė praktikėn e pėrditshme, duke futur ndonjė ndryshim tė vogėl nė jetėn tonė.
6. Ėshtė mirė qė tė fillojmė me kohė njė hobi qė na pėlqen, do tė jetė e vėshtirė tė fillosh diēka tė tillė nė moshėn e tretė. Nė qoftė se nuk lexoni njė libėr sot, vėshtirė se do ta bėni kur tė keni "shumė kohė tė lirė".
7. Forca e mendjes varet nga ajo e trupit. S'duhet ta lejoni veten tė shėndosheni shumė, tė mos bėni njė jetė shumė statike dhe mundohuni tė praktikoni gjithmonė njė aktivitet tė matur fizik.
8. Ushqimi i gatshėm nuk i bėn mirė trupit dhe as mendjes. Mbrohuni duke pėrdorur njė dietė tė bazuar nė yndyrna "tė mira" dhe me substanca antioksiduese, duke mos pėrdorur shumė pije alkoolike.
9. Izolimi shoqėror ėshtė njė faktor rreziku pėr tė moshuarit sepse ėshtė e vėshtirė tė lidhėsh shoqėri nė moshėn e tretė. Prandaj ruajini shoqėritė e vjetra.

Rregulla pėr njė dietė qė respekton trurin

Pini shumė ujė, tė paktėn 6 gota nė ditė. Mundohuni tė shmangni konsumimin e tepėrt tė kafes ose pėrdorini pak kafeinė. Edhe alkooli ėshtė i dėmshėm por konsumimi i verės sė kuqe 1 deri nė 2 gota nė ditė ėshtė i dobishėm. Herė pas here ėshtė e kėshillueshme qė tė shmanget pėrdorimi i tepėrt i ujit pasi do tė shkaktonte njė tepri lėngjesh nė organizėm.

Mos pėrdorni fast-food-et. Ushqimet e fastfood-ve nuk janė tė rrezikshme vetėm pėr mbipeshėn, por mund tė shkaktojnė edhe kancer. Sipas njė studimi amerikan, ushqimet e fastfood-ve mund tė shkaktojnė kancer nė 67 pėr qind tė rasteve. Pėr tė ulur kėtė rrezik mjekėt kėshillojnė qė njerėzit tė hanė ushqime tė fastfood-ve njė herė nė muaj.

Pėrdorni mė tepėr ushqime tė pasura me antioksidantė: fruta, fruta pylli, zarzavate, ēaj. Pėrdorini por mė rezerva ushqime qė pėrmbajnė tė tilla, si: margarina, vaji i lulediellit, vaji i misrit, patate tė skuqura etj. Perimet dhe frutat pėrmbajnė pėrbėrės natyralė tė papėrpunuar tė cilat i japin organizmit lėndėt e duhura ushqimore.

Hani ushqime tė pasura me yndyrna Omega-3 ose siē quhen ndryshe yndyrna "tė mira", qė kanė pėrqendrim tė lartė tė Omega-3, tė cilat janė: vaji i ullirit, vaji i Linit, peshku: salmon, sardele, troftė, ton; arra etj. Dieta e pasur ushqimore pėrfshin jo vetėm frutat dhe perimet, por edhe mishin, peshkun, vezėn, fibrat, etj. pėr tė qenė njė dietė e pasur dhe e larmishme.

Pakėsoni ato ushqime qė janė tė pasura me Omega-6 ose siē quhen ndryshe yndyrna "tė kėqija", qė kanė pėrqendrim tė lartė tė Omega-6, ku hyjnė: mish qengji, gjalpi, djathėra tė yndyrshme, qumėsht i paskremuar, majoneza, etj. Disa ushqime tė pasura me yndyrna, qoftė edhe ato tė pėrpunuara, mund tė ndikojnė nė rritjen e nivelit tė kolesterolit, tė quajtur kolesteroli i keq.

Zvogėloni sasinė e kripės, hani pak spec djegės dhe piperna tė yndyrshme. Po ashtu mundohuni edhe tė reduktoni sasinė e sheqerit tė pėrdorur. Konsumimi nė sasira tė mėdha i kripės dhe sheqerit do tė shoqėrohet me ērregullime nė organizmin tuaj. Sasia e lartė e sheqerit nė gjak do tė shkaktonte probleme me mėlēinė, tensionin e gjakut, diabet, etj.

Ndiqni njė dietė tė rregullt, mos u ndikoni nga stresi, duke pėrdorur shumė vakte qė "tė ngushėllojnė". Nuk ėshtė e thėnė qė duhet tė hani vetėm tre vakte nė ditė. Pas njė dite tė lodhshme dhe stresuese trupi ka nevoje pėr energji. Lėngjet, vitaminat, disa ėmbėlsira mund t'iu bėjnė tė ndiheni mė energjikė. Pėrdorni ndonjėherė edhe njė integrator multivitaminoz.

Pėr tė mbajtur trupin dhe mendjen tė freskėt, gjatė viteve tė pleqėrisė, duhet tė ndiqni sa mė shpejt qė tė jetė e mundur njė stil jete tė pėrshtatshėm pėr tė ruajtur aftėsitė e trupit, pėr tė nxitur trurin dhe pėr tė ruajtur funksionet e mendjes. Pėr kėtė ėshtė i kėshillueshėm si aktiviteti fizik, ashtu edhe ai mendor: meditimi, bisedat e qeta, shėtitjet, etj.


"Observer"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:16 am

Si TE USHQEHEMI ?


Pergjigja e pare qe i vjen ndermed cdo kujt ,qe lexon kete pyetje , do ishte , mjafton te ha dicka qe te ndaloje urine, sidomos kur eshte i zene me pune ,
dhe ka pak kohe per pregatitjen e ushqimit. Neqoftese edhe ju keni menduar te njejten pergjigje keni hedhur hapin e pare kunder shendetit tuaj, duke krijuar
kushtet e para per lindjen e semundjeve te ndryshme, pasi stomaku yne nuk eshte nje thes ku mund te hedhesh cdo gje, dhe ne cdo kohe, ashtu sic furrat djegin mbeturinat edhe stomaku yne djeg ushqimin me nje ndryshim qe furrat perdorin zjarrin ndersa stomaku yne reaksionet kimike.Prandaj , para se te jepni pergjigje kesaj pyetje, ju keshilloj te lexoni me kujdes kete shkrim dhe jam i sigurte, qe kur ta keni mbaruar sé lexuari,do ta rilexoni , dhe qe nga kjo
dite shume gjera ne ushqimin dhe jeten tuaj , do ti shikoni me nje sy tjeter.Leximi i ketij shkrimi do t'ju zgjase jeten dhe me e rendesishmja do t'ju bej qe
ta jetoni ate plot shendet. Para se te tregoj se si duhet te ushqehemi dua t'ju tregoj se cfar eshte ushqimi perse na duhet dhe si vepron ai ne organizmin tone.

Njeriu eshte nje makine biologjike, ku truri luan rolin e kompjuterit, qe memorizon dhe organizon gjithcka stomaku dhe zorra e trashe (intestino) me gjith organet e tjera ,qe te gjitha se bashku quhen aparati tretes , jane laboroatori kimik i kesaj makine, e cila per te ecur , dhe funksionuar mire shfrytezon ushqimin si lende te pare djegese, nga e cila merr te gjith elemetet kimik, kripra te ndryshme ,mineralet , apo metalet. Kjo sepse ky laborator nuk mund ti marre dot keto lende drejtperdrjet nga natyra pasi me pare duhen te perpunohen , kete reaksion apo perpunim kimik e kryejne bimet e ndryshme me ane te fotosintezés dhe me ane te renjeve te cilat marrin elementet e tjere kimik dhe metalik qe gjenden ne toke , ne i marrim keto element vetem nepermjet tyre ne kushte normale(ushqimi) dhe nepermjet ilacave ne kushte jo normale (semundje).
Pra qe kjo makine te funksionoje, duhet qe te marre te gjithe keto elemnte ne masen, cilesine dhe kohen e duhur dhe kur keto elemente mungojne, per arsye se ne nuk dime ti japim kesaj makine ate qe i nevojitet per te ecur, ajo fillon problemet e veta qe tek ne shfaqen duke shkatuar semundje, dhe ne vartesi te asaj qe i mungon lind edhe semundja ose akoma me keq kur ne i japim ate ushqim , qe kesaj makine i ben dem.
Kjo makine biologjike quhet njeri dhe ne ndryshim nga makinat e tjera eshte e afte te mendoje, kontrolloje dhe riparoje vete makinen e tij nepermjet instikteve primitive te trasheguara dhe nepermjet studimeve shkencore qe kryen ai vete mbi kete makine.Ku nje gje eshte e sigurte, sa me keq ta perdoresh kete makine aq me shum ndalesa neper spitale do besh per ta riparuar ate dhe sa me shume ta perdoresh aq me shpejt do vjeterohet ajo sidomos kur nuk din ta mirembash ate.Dhe tani pas nje krahasimi pak vulgar (te trashe) por real hyme realisht ne trupin tone.
Qe organizmi yne te funksionoje ka nevoje per energji te cilen e merr sic thame pak me siper ,dhe pjeseza kryesore e trupit tone qe e merr dhe shfrytezon kete energji duke e cuar ne te gjitha pjeset e trupit quhet QELIZE.
Qe qeliza te jetoje ka nevoje per nje ambient apo terren qe te ushqehet shumohet plaket dhe vdese duke bere te mundur lindjen e qelizave te reja ne kete terren.Ashtu sic ne kemi nevoje per toke ajer uje etj.. per te jetuar edhe qeliza ka nevoje per to, dhe pikersht nga ambienti apo terreni ku ajo jeton percakton edhe jeten e saj qe eshte edhe jeta jon.Po e ilustroj me nje shembull qe te kuptohet koncepti " terren "apo ambient " : Ne vend te qelizes vendosim nje peshk deti dhe te mendojme sikur kete peshk ta marrim prej deti dhe ta fusim ne nje lume ai shum shpejt do te ngordhe pse do thoni ju sepse i gjith organizmi i tij eshte ndertuar per te jetuar ne nje terren apo ambient ujor me kripe ndersa uji i lumit eshte i embel e njejta gje ndodh edhe me peshkun e lumit po ta hedhim ne det do te ngordhe.Me kete dua te tregoj qe edhe ambienti ku jetojne qelizat qe marrin ushqim per trupin tone duhet te jete i pandryshueshem perndryshe me ndryshim e tij keqesohet edhe jeta e qelizave dhe si rrjedhim edhe e jona, prandaj per riekuilibruar kete ndryshim trupi yne semuret per te vendosur kete ekuilber ne te kundert vdes.Dhe elementet qe ushqejne kete terren apo ambient jane ushqimet qe ne hame dhe uji qe ne pime bashme me lengrat e tjera ne forma te ndryshme.Trupi i nje individi te rritur dhe te shendetshem ka me uje( lengje te ndryshme ) rreth 70% te peshes se trupit .Ndersa tek nje femije i porsalindur eshte rreth 80% dhe tek nje i momshuar zbret rreth 60% kurse nen 55% njeriu nuk mbijeton por vdes.

LOUIS PASTEUR qe ishte nje veterinar kimik mbasi harxhoi gjith jeten e tij ne studimin e mikrobiologjise para se vdiste i thote asistentit te tij .....Clude Bernard (mjek) kishte te drejte mikrobi nuk eshte asgje "Terreni eshte gjithcka "
----------------------------------------------------
"Qeliza teorikisht eshte e pavdekshme, por eshte shtrati apo terreni ne te cilin ajo jeton qe shkaterrohet dhe ja ben jeten asaj te pamundur duke e asgjesuar ate dhe nese ne do ta zevenesonim apo nderronim shpesh kete terren apo shtrat jeta do te vazhdonte pergjithmon ". (dott.Alexis Carrel)
-------------------------------------------------------------

"Vdekja vjen si rezultat i ndryshimit te ketij shtrati ne menyr progresive drejt nje shtrati me aciditet organik".(Dr.Cee W. Crile M .D)

----------------------------------------------

Semundja nuk lind " rastesisht " ose per fat te keq , por ajo lind prej " kaosit " apo cregullimit te bere me dashje apo pa dashje nga vete ne, dhe qe shkojne ne kundershtim me ligjet qe regullojne jeten e gjalle te cilat bejme te mundur lindjen e nje sistemi biologjik kaotik pra te cregulllt (semundja ).

Prandaj ruajtja e ekuilibrit te ketij shtrati te lengshem , ku jetojne qelizat eshte edhe sekreti i nje trupi te shendetshem qe ne gjuhen shkencore quhet ruajtja e raportit acido-base i cili matet ne pH dhe qe duhet te anoje gjithmon me shume nga bazik se sa acid .

Ky shtrat quhet acid kur pH eshte ndermjet 0 dhe 7,06,
Ky shtrat quhet neutral kur pH eshte e = 7,07,
dhe quhet bazik ose alkalin kur pH eshte ndermjet 7,08 dhe 14,14.

Shkenca qe mat keto raporte quhet Bio Eletronika dhe ajo qe mat pikerisht terrenin qelizor quhet "Bio eletronika Vincent " me simbolet BEV/BTA Ku BTA (Biological Terrain Analisys) BCA (Bio Cellular Analysis) dhe QFA (Quantitative Fluid Analysis )
Kjo shkence misura objektivisht me aparatura elektronike cdo lloj solucioni te lengshem ose qe kthehet ne te lengshem duke shtuar uje te distiluar ne rastin e njeriut ajo mat terrenin ujrat e trupit pra gjakun, urinen,saliva (beshtyma ) por ne keto analiza kontrollohen vlerat bio eletronike e jo ato kimike te terrenit qe jane nje derivat.
Ushqimi luan rolin kryesor ne formimin rritjen ndryshimin dhe ruajtjen e ketij terreni por nje faktor tjeter qe ndikon ne ndryshimin e ketij terreni eshte edhe konflkti shpirteror te cilet kur zgjasin shume zbresin ne terrenin fiziollogjik duke e ndyshuar ate dhe duke u bere shkak keshtu per lindjen e semundjeve te ndryshme sipas konfliktit shpirteror, qe kalon individi te cilat nuk mund te sherohen, pa u zgjidhur me pare konflikti shpirteror.

Por organizmi yne nuk mund ta lejoj qe ky ekuilber ( acido/baziko) te ndryshoje , keshtu qe mundohet te neutralizoje acidrat e tepert ne trup .Ky neutralizim behet duke mbledhur disa sostanca alkaline e kripra te ndryshme minerale te cilat i merr nga rezervat e vet organizmit tone ,mineralet e alkalizuara si ( calcio, potasio ,sodio e magnesio ), psh merren nga kockat nga dhembet dhe nga qelizat e gjith trupit dhe jo vetem i merr por nuk i furnizon rregullisht keto pjese te tij me keto elemente, derisa te vendose ekuilibrin e prishur.Nga kjo mungese pastaj fillojne edhe shenjat e para te semundjeve. Kjo shpjegon ne menyre te qarte se ata qe konsumojne shume uthull, limon apo ushqime te tjera te kesaj natyre i kane dhembet me shum probleme .Ndersa mungesa e potasio e magnesio shkaktojne takikardine pasi qe tre dyja ruajne ekuilbrin e ritmit te zemres sone dhe kur jane poshte nivelit minimal vjen arritmia.

Edhe organet e tjera " emuntori" ( veshkat ,lekura,intestino, etj..) vihen perballe nje pune te sforcuar per te eliminuar acidet e rrezikshme dhe mineralet e teperta qe vijne si rezultat i neutralizimit te mesiperm. Mukosa e ketyre organeve dhe e te tjerave si bronchi,gjendrat e salives ( beshtyma ,pop) , gjendrat e lotit L'utero,etj.. demtohen nga keto lende gerryese te cilat krijojne kushte per probleme te ndryshme si ( ato te lekures,infeksioni microbike,skuqje te pjeseve te ndryshme ,litiasi, ose calcoli (Gure, shqip ) ne pjese te ndryshme te trupit.

Pra sic shihet nga ky shembull ushqimi eshte shum i rendesishem dhe akoma me e rendesishme me c'far ushqehemi dhe si ushqehemi .


referncat mbi permledhjen e mesiperme jane marre nga:

1-Dale Alexander,"Arthritisand common sense "
witkower press incorporated -hartford, connecticut, usa, 1956

2-P.antognetti , " Latte e formagio " rischi e allergie per adulti e bambini.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Raportet me te rendesishme ne organizmin tone jane tre :

1-Acido/Baziko (pH )

2-Ossido/ridutivo ( rH )

3-Dieletriko (ro)

Raporti acido/baziko

Te gjitha reaksionet qe kryhen brenda trupit tone dhe qe pregatisin kushtet e domosdoshme per krijimin e nje ambienti ku jeta te jete e mundshme behen brenda disa kritereve nga te cilat me i rendesishmi eshte ai acido/baziko per te patur nje shendet te mire ky raport duhet te jete gjithmon konstant dhe i pandryeshem, por shpesh here krijohen kushte , kur ky raport prishet duke krijuar nje terren shum acid ne te cilen jetojne qelizat por ne raste shum te vecanta , mund edhe te krijohet nje terren shum basik dhe ne te dyja keto kushte lind semundja.

Qeliza eshte e perbere nga nucleo qe ka ne brendesi acidin, dhe citoplazma qe rrethon nuclin (berthamen) dhe qe eshte basike ose alkaline dhe diferenca e ketyre dy poleve eshte me e rendesishme pasi lejon shkembimin e elementeve ushqyes dhe te informacionit ndermjet nuklit dhe citoplazmes dhe vetem ne saje te kesaj diference kryhet shkenmbimi . Pra la bateria jep korent pikerisht sepse polet e saj kane diference elektrike potencialesh.Me kete duhet te kuptojme se ne , pra trupi yne punon si nje bateri , dhe kur mbaron apo shkaterrohet lengu qe ve ne funsionim kete bateri njeriu pushon se jetuari.
Prandaj ne qoftese ambienti ne te cilen jetojne qelizat behet shum acid ky acid hyn ne brendesi te qelizave duke ndryshuar pH-ne e nuklit (berthames Shqip ) te qelizave duke krijuar keshtu lindjen e atyre semundjeve qe quhen "Semundje te degjenerimit qelezor"

Si krijohen acidet ne organizmin tone

Ne trupin tone gjejme acide te ndryshme disa te dobishem (Si ato qe perbejne lengjet gastrike ) dhe disa te demshem qe kur akumulohen ( grumbullohen shqip) perbejne ceshtjen nr nje per te gjitha semundjet si psh atriti,osteoporosi , dhe Gota.

DY jane burimet kryesore te prodhimit te acidit ne organizmin tone.

1-Shkembimi qelizor

2-Ushqimi

Ketyre mund t'ju shtojme edhe punen djegese qe bejne muskujt tane , dhe gjendja trupore ne temperature ( semundja ) e cila shoqerohet me nje shpejtesi me te madhe metabolike qe vjen nga semundje ematologjike( psh. linfoma, leucemia, ose anemia emolitika ) qe jane situata ne te cilat shtohet proliferazioni dhe vdekja e qelizave organike (psh.. psoriasi)

1-Shkembimi i qelizave

Shkembimi i qelizave ne trupin tone kryhet ne cdo moment, qelizat e vjetra shkaterrohen, dhe zevendesohen me te reja, dhe pikerisht gjate ketij shkaterrimi berthama e qelizes qe eshte e perbere nga acidet mbas disa kalimeve ne trup krijon acid urik,dhe amoniak.

Ushqimi

Ka lengje ushqimore qe nuk jane aspak acid por disa te tjere jane shum acid psh agrunet (limoni, portokalli,mandarina ,pompelmo), etj... Psh lengu i limonit e ka pH-ne te barabarte me 2.00 deri 2.60 ndersa ushqime te tjera edhe pse nuk jane acid gjate reaksionit kthehen ne acid-urik sepse permbajne shum purine e cila eshte nje substance e bardhe cristaline qe gjendet ne berthamen e qelizes dhe perfaqson nje nga perbersit elementar te DNA.

Per te kuptuar, nese nje ushqim eshte Alkalin apo acid duhet te kontrollohet jashteqitja , dhe nese ne te ka me shume (calcio,potasio,sodio,e magnesio ), eshte alkalin dhe nese ka me shum (clor,azot,zolfo,apo fosfor ), eshte acid.


Acidi ne ushqime
Organizmi i nje njeriu te shendoshe dhe me energji normalisht eshte ne gjendje qe acidet natyrale te shum ushqimeve te gjalla si psh (limoni,pompelmi,domatja,etj..) ti ktheje ne karbonat alkalin qe jane bazik dhe te dobishem per ekonomine organizmit tone.
Ndersa kur njeriu eshte i lodhur i stresuar apo i semure energjia e nervore e nevojshme per tretjen dhe thithjen e ushqimit nuk eshte e mjaftueshme per te bere keto transformazione dhe ato ngelin ne gjendjen e tyre (acidore) e cila nga ana e saj nepermjet qelizave perfundon ne qarkullimin e gjakut.

Lengjet- Pothuajse te gjitha lengjet, pijet me gas dhe uji anojne me shume te jene acide se Bazike.Psh coca cola e shum tipe te tjera te kesaj natyre e kane pH-ne rreth 2,4 ndersa limoni dhe portokallet nga 2,9 deri ne 3,2.

Farérat- Te gjith farerat me perjashtim te miglio, lene jashtqitje (fekale )acide gruri (buka, makaronat, brumrat), dhe Avena jane mé acidet nga gjith te tjeret.

Qumshtet-Qumeshti i lopes ka shum acid dhe mund te zevendesohet me ate te deles ose te dhise qe kane shume me pak acid.

Mishrat-Gjate tretjes se mishrave ne organizem krijohet shum acid urik ,melcia e kafsheve mishngrenese e transoformon kete acid ne nje substance me te thjeshte qe quhet " l'allantoina " dhe qe del jasht me urinen , por jo organizmi yne .

Prodhimet te konservuara -Te gjith lengjet e frutave te conservuara jane tej mase acide, edhe qumeshti i koservuar po ashtu pastaj vijne shum prodhime te tjera qe perdorin solucione kimike per ruajtjen e tyre nder vite.


Acidifikimi organik shkaku i mundshem i te gjitha semundjeve


Mendohet se te gjitha dhimbjet patalogjite ,dhe shkaterrimi i qelizave vjen si rezultat i acidit te tepert ne gjak si rezultat i marrjes se nje mase te madhe te proteinave sidomos ato me origjine shtazore( mish,peshk,pula,sallame e djatherat).
Megjithate edhe proteinat bimore si farerat e dritherave po te consumohen shpesh dhe ne sasi te medha mund te shkaktojne rritjen e acidit ne gjak.
Efekti i nje diete te gjate me shum proteina eshte e demshme per shendetin duke krijuar gumbullime acidrash te cilat trupi nuk arrin dot ti asimiloje apo ti trese.
Psh.Melcia dhe veshka se bashku ne kapacitet te plote perpunojne rreth 8 gram Acid urik ne 24 ore,ndersa 500 gr mish mund te japin gjate tretjes deri ne 18 gr acid urik, dhe nese ju vazhdoni perseri diten tjeter te consumoni mish nje sasi e madhe e ketij acidi nuk do perpunohet qe te dale jashte me urinen, por do grumbullohet ne trupin tone.
Ky fenomen i zgjatur ne kohe mund te provokoje Gotten, reumatismin, dhe shum forma te artrosi.Apo daljen e pucrave ne lekure si psh te " thatet" ne gjuhen popullore ku edhe vete populli me esperiencen e tij thote se po pastrohet gjaku, por ne te vertet eshte nxjerrja jashte nepermjet leures e ketyre acidrave dhe helmeve te tepert ne trupin tone per shkak te nje ushqimi te gabuar.


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:17 am

Aciditeti provokon semundjet

Eshte e njohur dhe pranuar nga shum autoritete mjekesore fakti qe shume semundje zhvillohen per shkak te uljes se intesitetit te punes se organeve tona dhe uljes se rezistences se organizmit per shkak te acidifimkimit organik,
duke patur paraysh kete Dr.george w crile drejtoe i klinikes Cril ne Cleveland nje nga kirurget me famos ne bote thote:
Nuk egziston vdekje natyrale te gjithe rastet e vdekjes jane vetem pika e fundit e acidifikimit te oraganizmit ne menyre progresive.

Edhe nje trup i shendetshem semuret kur acidifikimi organik i perditshem arrin nje pike ku organizmi nuk mund ta perballoje me kete akumulim duke u semurur nga Germe te ndryshme, nga i ftohti ,nga lodhja dhe shkaterrimi nervor Prandaj dhe fillon te kunderveproje ne forma te ndryshme si diarre,dhimbje koke ,ftohje, pucra neper lekure sidomos ne fytyre dhe duar reumatizem , skuqje te syve dhe te organave te tjera ,gelbaze ,
ndjesia e te ftohtit, dhe ne fund temperature, ku sejcila prej tyre ka nje emer por me e rendesishmja eshte se kane nje emerues te perbashket nga ku edhe nisen qe eshte aciditeti dhe helmet e shumta qe akumulohen ne trup, dhe ne gjak gje qe paralizon shume jeten e qelizave.

Si krijohet acidi ?
Ne ushqimin e perditshem vera, birra,lengjet e frutave, sidomos ato industrial ushqimet e shpejta si Fast-food, apo ushqimet gjysem te gatshme ,dhe gjysem te ziera , djathrat dhe kosrat , krijojne acid kur i perdorim pa kriter dhe pa mase.Edhe vegjetarianet po te consumojne me shumice drithera si buk ,makarona ,etj.. krijojne acid.
Preokupimi, ankthi, frika,dhe stresi dhe helmet , jane ne gjendje te prodhojne acid .

Ekuilibri acid-bazik
Nga c'ka kemi shkruar me siper, nuk duhet te nenkuptojme qe te zhdukim te gjith acidin nga trupi yne por te ruajme ekuilbirn acido-baziko te organizmit tone.
Trupit tone i nevojitet edhe acidi sepse po te mos kete acid nuk mund te qarkulloj energjia pergjat nervave ne te gjith trupin dhe ne fakt sic kemi thene edhe me lart eshte e nevojshme nje diference elektrike polesh qe ky fluks te levize.
Kur nje pjese e trupit tone semuret apo demtohet ne ate pjese te trupit kemi nje fluks me te madh energjie sepse efekti i pare qe kryen trupi yne eshte shtimi i acidit ne ate pjese te trupit duke rritur keshtu edhe potencialin e kesaj pjese te trupit gje qe ben te rritet energjia qe vjen nga truri yne ne kete pjese dhe perfundimisht edhe shtimi i fluksit te gjakut .Nga sa shkruam me lart mund te kuptojme se shtimi i energjise nervore dhe i fluksit te gjakut sherbejne per te sheruar pjesen e semure apo demtuar.Por nese trupi yne do te punoje per nje kohe te gjate ne keto kushte qelizat e trurit tone nuk mund ta perballojne dot kete situate per nje kohe te gjate gje qe sjell lindjen e problemeve te tjera , prandaj ne kete faze mund te ndryshohet ushqimi perkohesisht duke marre ushqime qe japin acid dhe energji si proteinat nga mishi i fresket ose peshku etj.. por qe pas sherimit duhet kthyer ne regjimin ushqyes normal per te ruajtur perseri kete ekuiliber sepse jeta eshte e mundur vetem kur ndermjet trurit dhe pjeses tjeter se trupit egziston nje diference elektrike polesh.

Eshte zbuluar se aciditeti i tepert ne trup mvaret krejtesisht nga nje diete e gabuar ushquese.Prandaj edhe ilaci me i mire eshte gjetja e nje diete te ekuilbruar .

Egzistojne menyra te ndryshme per matjen e ketij ekuilibri por qe shpesh ēojne ne rezultate jo reale duke dhene keshtu receta qe mund ta keqesojne gjendjen e pacientit, kjo sepse ky nivel ndryshon ne baze te reaksioneve kimike te ushqimit qe ne kemi ngrene i cili nuk eshte i njejte cdo dite.
Psh. per te matur kete raport ne fekale mbas nje ushqimi me mish, birre , limon,portokalle nuk eshte i njejte me fekalet e nje ushqimi me , makarona sallat, vaj ulliri , dhe uje pasi i pari do dali acid dhe i dyti bazik. Enjejta gje eshte edhe me urinen apo beshtymen.
Por ne vete jemi ne gjendje ta kuptojme kete sepse ne rastet kur eshte shum acid kemi djegje gjate procesit te jashteqitjes ne anus apo djegje gjate urinimit.

Shkaku i vertet i Osteoporosi

Per te mbijetuar trupi yne duhet te mbaje gjakun ne nje raport pH = 7.04. qe eshte nje vlere lehtesisht alkaline dhe nje vlere neutrale do te ishte nga nje raport pH = 7.0.
Kur trupi yne ka nje acidet te tepruar fillon te perdore pjese te kalciumit qe ndodhet ne kocka per te ulur aciditetin ne trup, PSE ? sepse neqoftese nuk vepron ne kete menyre krijohet nje situate rreziku jo vetem per shendetin por per vete mbijetesen e individit.Prandaj ne kete situacion individi humbet minerale te ēmuara per trupin te cilat nuk mund te merren nepermjet ushqimit per shkak te ambientit acid qe eshte krijuar ne trup gje qe shkakton semundjen klasike te kockave per munges kalēiumi dhe quhet osteoporosi.
Dhe nese kjo gjendje do te vazhdoje gjate vete qelizat do te acidfikohen, dhe jo vetem shtrati ku ato jetojne duke bere te mundur lindjen e shum semunjeve te tjera.
Disa shenja , kur kemi aciditet te tepruar jane ...Lodhja pa shkak, te ndjerit bosh dhe nervoz, dhimbje te muskujve sidomos ne menyre te papritur me bllokim te muskujve te gjymtureve te siperm dhe te poshtem,Kapsilliku,probleme te tretjes se ushqimit dhe aciditet ne stomak.C'far eshte Kimia ?

C'do gje qe shohim eshte e ndertuar nga reaksione,asgje nuk krijohet, asgje nuk shkaterrohet ,cdo gje transformohet (ndryshon Shqip ) dhe pikerisht per shkak te ketij transformimi ne jetojme, trupi rritet, ndryshon, semuret, sherohet, plaket, lufton semundjet,dmth cdo dite modifikohet ne drejtim pozitv ose negativ dhe kjo mvaret nga reaksionet kimike qe kryhen ne te.

C'do qenie e gjalle e cdo lloji, dhe tipi jeton per efekt te reaksioneve kimike.

Kur ne marrim nje ilac psh. provokojme nje reaksion kimik i cili na ben qe te kaloj dhimbja e kokes ,ose e stomakut,etj...dhe cdo njera prej tyre shkakton nje reaksion kimik ateher perse mos perdorim ushqimet per te kryer keto lloj reaksionesh kimike pa perdorur ilacet qe shpesh kane edhe efekte anesore te demshme ose shum te demshme per trupin pasi kryejne reaksione te vrullshme dhe te huaja per trupin tone.

Me kete nuk dua te them qe te mos perdoren ilace, por te perdorim ushqimin si nje alternative natyrale ne rastet e mundshme pasi ne raste te tjera ushqimi nuk mund ta zevendesoje ilacin sidomos kur duhet nje efekt i menjehershem apo shum i forte per te ndaluar nje semundje ose ne pamundesi te perdorimit te ushqimit si kure etj...Per kete vitet e fundit kane dale edhe mjeke me diplloma per kimine e njeriut dhe kurimin e tyre nepermjet reaksioneve te ushqimit.
Trupi yne e di se cfar i duhet dhe cfar jo prandaj merr ate qe duhet dhe nxjerr jashte ate qe s'duhet ose eshte e tepert sa me shpesh shkojme ne banjo aq me shum material mbetes nga ushqimet nxjerrim gje qe do te thote se po ushqehimi ne menyre te gabuar njeriu duhet te dale normalisht nje ose dy here ne dite me nje mase totale rreth 150-200 gr skarto.
Kete gje trupi yne e ben cdo dite dhe me sa duket ne semuremi sepse nuk i japim trupit tone ate per te cilin ai ka nevoje ose i japin shpesh te njejten gje dhe ai e nxjerr jashte.

Nje trup i shendetshem nuk eshte ai qe ecen vrapon apo eshte i shendoshe nje trup i shendetshem eshte ai qe nuk semuret por edhe kur semuret pergjigja e imunitetit te tij eshte shum e forte dhe e shpejte.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mbasi te keni lexuar shkrimin e mesiperm me siguri do mendoni per veten tuaj dhe natyrshem ju lind pyetja po une si ushqehem dhe a kam shum acid te tepert ne trupin tim ?

Per kete ju keshilloj te viheni para pasqyres te nxirrni gjuhen dhe te shikoni se c'far ngjyre ka : normalisht duhet te kete ngjyre te kuqe te celur, siperfaqe te bute , te lengshme dhe me nje shije qe anon pak nga embelsia. Ndersa nje gjuhe me ngjyre te bardhe ne siperfaqe,ose edhe ngjyra te tjera , ( pak si jeshile ne mes ) ,me kokriza te fryra pak, e thate , dhe me shije pak si te hidhur, tregon se aparati tretes nuk punon mire dhe ushqimet nuk treten sic duhet.
Pastaj shikoni fytyren tuaj normalisht duhet te jete me nje lekure te lemuar , pa pucra dhe me ngjyre te njetrajtshme te bardhe, te kuqe apo te verdhe, sipas races.Dhe nese shikoni qe lekura ka pjese te thata ne siperfaqe pucra apo njolla me ngjyra te ndryshme jane shenja qe aparati tretes nuk punon sic duhet dhe ushqimi juaj nuk eshte ai qe ju nevojitet per ate moment.Syte, shikoni syte tuaj ne pjesen e bardhe te tyre nuk duhet te kete kapilare gjaku shume te theksuar apo kuqje te gjith syrit ,,, Ne qoshen e syrit ku bashkohet me hunden nuk duhet te kete njolla te erreta ne lekure qe pastaj zbresin poshte perreth syrit gje qe tregon lodhje .Pjesa e poshteme qe mbulon syrin nuk duhet te jete e fryre apo e varur gje qe te tregon sikur je plakur .Nuk duhet te keni kruarje te syve apo te lekures se fytyres.Keto jane disa shenja fillestare por qe po te vazhdojne per nje kohe te gjate do te kemi skuqje te forta te fytyres me temperatur siperfaqesore te lekures , kruarje dhe djegje te syve gje qe tregon se acidi ne trup ne kete fase eshte i tepert dhe gjate kesaj fase dalin edhe pucra ne fytyr, duar ose pjese te tjera ato shoqerohen me skuqje dhe kruarje ku ne qender te saj lekura fillon te fryhet dhe te forcohet.Kontrolloni dhembet tuaja dhe nese keni nje prishje te tyre ne meyre te shpejte dhe ne te gjith gojen keni probleme me acidin ne trup .Dhe nese ndjeni djegje ne stomak dhe nganjeher edhe deri ne gryke keni acid me tepric,po ashtu edhe nese keni bllokim te muskujve te gjymtyreve pa shkak apo fryrje te barkut keni acid me tepric
Nje tjeter shenje e trupit tone eshte diarrea qe ne kete rast shfaqet e menjehershme sidomos pas nje ushqimi me permbajtje acidi ose kronike dhe nuk arrin te kuptosh arsyen e vertet qe eshte acidi i tepert.
Por, shenjat apo (sinptomat) fillestare jane nje faze e dyte e ketij problemi ndersa fasa e pare nuk ndihet ajo kalon pa kuptuar dhe punon ne nen rogoz ne dem te organizmit tone,dhe per te eliminuar kete fase fillestare duhet te dime si te ushqehemi me nje ushqim te ekuilibruar dhe pa helme industriale.
Megjithate keto shenja nuk jane njesoj per te gjithe pasi cdo trup reagon ne menyra te ndryshme dhe acidi shperthen aty ku gjen piken me te dobet te trupit tone.
Tek femrat disa dite para perfundimit te ciklit dhe disa dit pas perfundimit te ciklit keto shenja nuk duhen te vihen re pasi kane prejardhje tjeter.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:19 am

sqarim mbi dieten per ekuilbrimin e acidit ne trup ...

Per te kuptuar kete diete, duhet lexuar postimi i pare i kasaj teme , dhe duhet bere kujdes ne percaktimin e pozicionit tuaj ,pra nese ju nuk keni asnje problem , nga ato qe paraqiten me larte mund edhe te mos e beni, por edhe nese e shikoni te arsyeshme mund ta beni vetem per disa dite dhe te shikoni nese keni ndonje ndryshim ne trupin tuaj , megjithate dieta nuk eshte aspak e rrezikshme, dhe nuk kufizon sasine e ushqimit qe duhet ngrene , por kufizon vetem ushqimet qe duhen ngrene, per nje periudhe te caktuar kohe.

Qellimi i kesaj diete eshte ekuilibrimi i raportit Acido/Baziko ne trupin tone pa perdorur asnje ilac, qe jane te demshem , dhe qe nuk eliminojne shkakun e prishjes se ketij raporti, por mundohen te eliminojne pasojat e prishjes se ketij raporti ,duke mbrojtur organizmin tone nga acidet nepermjet reaksioneve qe kryhen nga ilacet , te cilat bejne ekuilibrimin e ketij raporti per aq kohe sa ka efekt ilaci , duke na detyruar te blejme gjithmon ilace kur fare mire mund te na keshillojne te perdorim nje ushqim te ekuilbruar , qe ky acid te mos krijohet , por kjo gje nuk i intereson shoqerive farmaceutike, pasi nuk shesin dot me produktet e tyre duke na mesuar sic kane bere deri tani se per cdo semundje duhet paraqitur tek mjeku pastaj ne farmaci per te marre ilacin dhe rrethhi duhet te jete gjithmon ky dhe vetem ky, por kohet kane ndryshuar dhe ky rreth eshte ēare duke marre nje forme tjeter .
Paraqitja tek mjeku, gjetja e sakte diagnozes, dhe kurimi me metoda natyrale, ne radhe te pare ushqimi, pastaj edhe barna te ndryshme nga mjekesia popullore , nga te cilat ne fund te fundit dalin edhe ilacet .


Njohuri

1- Gjate nates trupi yne qendron ne pozicionin shtrire mbi krevat , dhe te gjitha lengjet e trupit, sidomos lengjet tretese te stomakut (acidet) qendrojne per efekt rendese dhe ene komunikuese ne te njejtin nivel, ndersa me ngritjen nga pozicioni shtrire ne kembe te gjtha keto lengje fillojne te levizin per efekt rendese ne pjesen e poshteme te trupit,( fakti qe kur ecim shume apo qendrojme shume ne kembe na fryhen dhe na dhembin kembet eshte pikerisht per kete efekt) dhe ne rastin tone ajo qe na intereson jane acidrat qe jane mbledhur ne stomak gjate nates, ( pasi stomaku leshon vazhdimisht lengjet e tij edhe gjate pushimit na sasi te vogla ) te cilat nepermjet valvoles ,( e cila lejon kalimin e ushqimit vetem ne nje drejtim ) se daljes se ushqimit nga stomaku hyjne ne Intestino( zorra e trashe ) dhe prej aty duhet te neutralizohet nga lengjet e tjera sic jane ato te temthit qe i ulin dhe ndryshojne shkallen e acidit per te mos demtuar vete organizmin.Prandaj dhe ne, pak pas zgjimit kemi uri dhe degjojme zorret qe kercasin , c'far duhet te bejme ?? shume prej shqiptareve i fusin nje teke raki per te djegur " mikrobet " ose akoma me keq nje kacurel( koktei pijesh alkolike me ngjyre ) apo konjak , nje dopio kafe dhe shkojne ne pune per ata qe punojne , gje qe do te thote te hedhesh benzine mbi zjarrin, prandaj dhe shum te rinj ne Shqiperi jane me ulcer ne stomak
Disa te tjere perdorin qumeshtin me biskota ne mengjes gje qe shton perseri acidin, pasi qumeshti eshte shum acid sidomos ai i lopes, kurse i deles dhe dhise me pak biskotat gjithashtu kane gjalpe dhe soluzione kimike per ruajtejen e tyre me perjashtim te atyre qe behen ne shtepi.

C'far duhet bere ??

Duhet ngrene, dhe jo pire duhen ngrene proteina te cilat do te na duhen per te perballuar punet gjate dites, duhen ngrene proteina ne menyre qe te shfrytzojme acidin qe ndodhet ne stomak ne interesin e organizmit tone dhe ne rastin konkret per kuren duhet ngrene mish per ata qe mund te gjejne proshute PARMA ose San Daniele rreth 100 gram proshute te prera holle dhe te futur ne nje ose dy tre panine (buk ) pse proshut ? sepse organizmi yne tret me mire dhe ka nevoje per mish te gjalle se sa te zier. Ne Shqiperi mund te perdoret edhe mishi i thate ne vend te proshutes , pasi ne te ndodhen edhe elemente ushqyes qe shkaterrohen me zjerjen e tij . Sepse jane mish i stazhionuar pa preparate kimike stazhionimi i tyre zgjat deri ne dy vjet ne menyre natyrale te lyer me kripe dhe ne ambient te thate duke i xhiruar ate cdo dite.
Per ata qe nuk kane mundesi te gjejne keto dy lloj proshutash, mund te perdorin mishin e pules( kofshat) pa lekure , i cili duhet ziere ne darke , dhe duhet ngrohur ne mengjes me mikronde me mire, pasi ngrohet me shpejt por ne asnjemenyre ne tigan me vaj ose gjalpe per ate qe nuk ka mikronde ne furre por duhet te jete dikush tjeter qe t'ia pregatise, pasi gjate kohes qe ti merresh me ngrohjen minutat kalojne dhe acidi del nga stomaku, keshtu qe kur ha me vonese ben efekt te kundert ushqimi pret ne stomak derisa ky i fundit te leshoje perseri lengje tretese , ndersa ne na intereson te shfrytzojme ato qe jane dhe qe na demtojne nese i leme te na ikin poshte.
Pra perfundimisht mbas ketij sqarimi ne mengjes sapo te coheni ne kembe brenda 5 deri 10 min duhet te keni ngrene nje nga variantet e mesiperme pa asnje kufizim ne sasi hani deri sa te ngopeni mire pastaj duhet te hani nje kokerr molle te tipit GOLDEN qe jane molle si te verdha ose ROYAL GALA , kujdes !! mollet duhet te jene shum te bera pasi te paberat kane perqindje te larte acidi.Mollet duhet tu hiqet lekura.Ky ushqim eshte i bollshem deri ne dreke por nese keni pak uri rreth ores 9-10 mund te hani te njejten gje por shume me pak ose me mire nje kokerr dardhe e tipit ABATE ose KAISER edhe keto shum te bera.

2-Ne dreke duhet ngrene vetem pjata e dyte , qe mund te jete peshk jo i skuqur (me vaj ose gjalp ) por mundesisht i pjekur ne furre apo zgare dhe nuk i hidhet limon apo vaj persiper, Ose te gjitha mishrat e bardha si ai i pules, gjeli i detit kur eshte i vogel te cilet treten me shpejt ne organizem , e shoqeruar me nje pjate sallat jeshile pa asgje tjeter brenda, si ( qepe domate etj ) e sperkatur me kripe ,dhe me vaj ulliri te vjeteruar, dhe me aciditet te ulet,(ne tregun italian deri tani vetem marka " SAGRA BASO ACIDITA " ka perqindjen e acidit 0,3% brenda normave te KE qe eshte 08% max.
Salla ta nuk duhet te jete me kercell te madh qe quhen edhe " nervature " por duhet zgjedhur tipi i sallates qe ka gjethe sallate pa kercell ose me kercell shum te holle pra duhet marre vetem gjethja jeshile pa kercejt e bardhe. Ne gjethet e vogla dhe te reja ky kercell mund te lihet pasi eshte ende i njome dhe i paperfillshem. pse duhet zgjedhur kjo sallate ??
Sepse stomaku i njeriut nuk i tret perimet dhe frutat por vetem vetem i copton ato ,dhe i pregatit per ne zorren e trashe dhe aty jane bakteriet qe merren me to duke i shperbere ato dhe marre prej tyre elementet e nevojshem neqoftese kjo pjese e zorres nuk punon sic duhet ato qendrojne ne zorre me dite te tera pa u tretur dersa kalbezohen fermentohen duke cliruar gaz dhe duke krijuar probleme " digestive " tretje, dhe ato qe treten me me vonese jane pikerisht kercejte e sallates .Gjithashtu sallata duhet edhe per te bere fekalet me te buta dhe me elastike ne menyre qe te levizin me lehte ne zorre.dhe sidomos ne kthesat e saj.Sallata shoqerohet me buke por jo buka te shoqerohet me sallate . Mundesisht jo ekstremet e bukes , si ato shum te bardha apo shum te zeza por ate normale qe dikur i thonim buk 50-ce, ose panine te ndryshme pa shum vaj apo qumesht , gjithashtu mund te perdoret edhe kulaci pa shum maja birre .
Ne fund nje kokerr molle ose dardhe te qeruar , nga ato qe kemi thene me siper.

3-Ne darke nuk duhet ngrene asnjeher mish ose peshk per arsye se organet tretese dhe gjith trupi mbas nje dite pune te lodhshme duhet te pushoje si rrjedhim organizmi yne ngadaleson metabolizmin dhe punen e organeve te tij ndersa ne i japim ushqim kalorik dhe bejme te punoje i sforcuar me ore te zgjatura ne nje kohe kur ne nuk kemi nevoje per ate energji ne ate moment. Prandaj ne rastin konkret duhet te marrim nje pjate makarona ose pilaf i sperkatur me vajin e ullirit qe thame pak me lart makaronat dhe orizi duhet te ziejne vetem me uje dhe me asnje leng tjeter pastaj ta shoqerojme me sallat jeshile sipas asaj qe tham me lart. Ne fund nje kokerr molle nga ato qe thame me lart.

Makaronat duhet te jene te tipit Voijello sepse nuk permbajne latosio qe kthehet shpejt ne acid.
ndersa orizi duhet te jete i llojit Superfino .
Vaji duhet ti hidhet makaronave kur te jene pak te ftohta mbas kullimit per arsye se po te hidhet kur jane te nxehta vaji ngrohet dhe kthehet shpejt ne acid ne stomak.

Uji

Eshte shum i rendesishem per organizmin tone dhe uji me i mire eshte ai i burimit te malit ose uji i bores , por qe pihet ne burim dhe jo kur mbyllet ne shishe dhe trasportohet ne vende te tjera pasi humbet shume nga vetite e tij dhe behet i rende pse ?? sepse kthehet ne uje te ndenjur duke u liruar edhe nga molekulat e ajrit qe ndodheshin ne te dhe duke depozituar ne fund te saj elementet perberes.Kjo ben qe ky uje te jete i rende per stomakun tone pasi eshte kthyer ne nje mase unike pa molekula ajri prandaj qe uji i shishes te rifitoje vetite e tij fillestare duhet te veprohet si me poshte .

Merrni nje shishe uje 1 litroshe hiqni prej saj dy gota uje mbylleni tapen dhe tundeni fort shishen per 35 sekonda duke e mbajtur ate me te dyja duart ne dy skajet e saj dhe duke e tundur ate lart e posht ne drejtim horizontal te shishes dhe jo vertikal pasi perzierja me ajrin qe ndodhet ne shishe kryhet me shpejt dhe me uniforme, ne kete menyre kemi lehtesuar ujin, dhe dobesuar strukturen e tij molekulare gje qe lehteson asimilimin e tij nga organizmi ne nje kohe te shkurter duke na bere qe te ndjehemi shume lehte pas pirjes se tij . Kjo veti zgjat vetem 5 minuta prandaj nese do pini perseri duhet ta perzieni ate perseri .E njejta gje ndodh edhe me ujin e burimeve te cilet jane gjithmon ne levizje .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C'far nuk duhet te hame gjate kesaj diete

duhet thene jo: domateve, specave, patellxhan,patate,carota,kunguj
jo vajit te skuqur dhe te ngrohur jo te gjitha ushqimeve te skuqura.
Jo mishit te kuq si mish vici lope etj,, ( ben perjashtim proshuta parma e san daniele)
jo qumshtit dhe gjith derivateve te tij
jo alkolit uthulles dhe ushqimeve te ketij tipi,si gogozhare,turshi etj...
jo lakra lulelakre
nuk duhet te pini uje te ngrohte ose te zier .
nuk duhet te beni banje ne vaske. Uji i ngrohte i vaskes liron trupin por bllokon tretjen e ushqimit pasi ndryshon temperaturen e brendshme te zorreve te cilat nuk muund te bejne reaksinet e tyre ne nje temperature me te ulet ose me te larte .
Keto ushqime nuk duhet te preken gjate kohes se dietes .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C'far mund te ha gjate kesaj diete

Makarona qe ne perberje te saj nuk kane latosio
oriz superfino, pra jo oriz integral
molle golden dhe royal gala
dardha te tipit abate ose kaiser gjithmon shum te bera.
peshk ne zgare me kripe , duke hequr lekuren dhe pa vaj gjalp apo limon
proshut Parma ose san daniele
kofsha pule krahe dhe e trasha e kofshes deri diku edhe gjeli i detit kur eshte ende i vogel. pra te gjith mishrat e bardhe.

Recata ne menyre te shkurter

Mengjes 5 deri 10 min e para te zgjimit mish pule me kripe ose pa kripe sipas deshires ose panine me proshut, sasia sipas deshires ha sa te duash dhe ne fund nje kokerr molle ose dardhe te qeruar , gjithmon nga ato qe jane shkruar me lart.

Dreke Peshk, pule ose proshut (zgjidhni vetem nje prej tyre ) nje pjat sallat jeshile dhe molle ose dardhe

Darke makarona ose oriz nje pjat sallat jeshile dhe molle ose dardhe.

gjate kesaj diete duhet pire vetem uje ne menyren e pershkruar me siper .
mund te pini edhe kafe por pa e tepruar.


Kjo diete nuk ka kufi ne sasine e ushqimit mund te hash sa te duash por vetem nga ato qe jane shkruar ketu, kjo diete duhet te zgjase 15 dite dhe oraret e ngrenies duhet te respektohen pra nuk mund te hash kur te kesh kohe ti por kur e kerkon stomaku ne megjes dreke dhe darke ne kete pike mundohuni te jeni sa me te perpikte.
Ne fund te ketyre 15 diteve fytyra juaj nuk do kete me pucra do jete shume e lemuar dhe e bardhe lekura perreth syve do mblidhet dhe ju do rinoheni disa vite .
Intestino ( zorra e trashe) do shfryhet dhe do kthehet ne dimensione reale, ndersa fizikisht do keni nje mireqenie te pergjithshme trupore dhe mendore .
Kjo diete nuk eshte e sajuar nga mua por nga studiues qe merren me kimine e trupit te njeriut une vetem kam paguar per tu vizituar dhe kuruar me kete diete dhe mund te them qe funksionon shume mire .

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:20 am

Kur uleni per te ngrene eshte mire qe vemendja dhe energjite tuaja te perqendrohen tek ushqimi, dhe jo tek lajmet e dites, qe zakonisht jane me krime, vrasje, perdhunime, apo te diskutoni per probleme familjare, ekonomike, o politike duke ju bere qe t'ju largohet oreksi duke lene edhe ushqimin .Pasi cdo gje ka kohen dhe vendin e saj. Psh.. Kur beni dashuri ju instiktivisht thoni fjale te embla gje qe rrit harmonine midis jush dhe krijon nje raport me te qendrueshem dhe te kenaqshem per te dy, ndersa po te thoni ne keto momente intime , se ca na ke bo per dark, apo sa te mira ishin ato makaronat ose me keq akoma , pse si ke la enet ...jam i sigurt qe do kete efekt te kundert, dhe ju nuk do ta mbaroni dot raportin.Prandaj gjate ngrenies mund te flitet psh per ushqimin qe po hani apo per ato qe keni ngrene per pijet per plane se ku do mund te hanit dicka te mire ne nje klime romantike gje qe do te stimulonte tretjen e ushqimit sa me shpejt dhe me pak energji.
Asnjeher, mos u nxitoni kur ushqeheni dhe mos hani ne kembe, apo duke ecur gjeni gjithmon kohen qe ngrenia te jete nje kenaqesi dhe jo nje pune rutine ne mes shume te tjerash, pasi rrisni se tepermi punen e organeve te tretjes duke i bere ato te punojne ne menyre te sforcuar.
Hani gjithmon me orar, dhe mos e prishni ate , pasi organizmi yne memorizon keto orare , dhe ne oren e caktuar organet e tretjes fillojne punen duke derdhur shume lloj acidrash ne stomak gje qe ju ben te ndjeni uri dhe nese ju nuk hani brenda 20 min nga kjo fase ato acidra kalojne ne Intestino (zorre e trashe ) nga ku organizmi per te mrojtur ate nga gerryerja derdh lengje te tjera qe bejne neutralizimin e acidit por jo i gjith neutralizohet nje pjese edhe arrin te demtoje ate.Dhe ana tjeter negative e kesaj dukurie eshte se kur ju hani me pas stomaku ju pergjigjet me vonese kerkesave per acid gje qe vonon tretjen e ushqimit dhe si rrjedhoje dhimbje te stomakut .
Ushqimi duhet copetuar mire ne goje deri ne lengezim pasi enzimet qe dalin nga gjendrat e beshtymes ndihmojne ne tretjen e ushqimit dhe siperfaqja e ushqimit ne kontakt me lengjet tretese te stomakut eshte me e madhe , ndersa gelltitja e copave te medha nuk merr enzimet e nevojshme per tretje dhe duke patur nje siperfaqe me te vogel ne kontakt me lengjet tretese vonohet shume tretja gje qe shkakton lodhje dhe harxhim energjie .
Mbas ngrenies eshte mire te beni rreth 20-30 min pushim kohe kjo kur stomaku punon me kapacitet te plote dhe thith shume energji nga trupi gje qe ju ben te ndjeni njefar keputje apo lodhje.
Mos perdorni ushqime te pregatitura industriale apo gjysem te pregatitura , mos perdorni ushqime te mbyllura neper qese apo kutia te ndryshme pasi te gjitha kane soluzione kimike per te ritur afatin e skadences .
Mos hani mish apo peshk ne darke .
Mishi konsumoni mish nga kafshe te vogla si pula, zogj, keca, dele, qingja,lepuj ne vend te vicit, lopes, kaut etj..
Mishi perdoreni dy here ne muaj dhe mundesisht ne zgare
Peshkun jo me shum se dy here ne jave
perdorni me shum qumesht dele ose dhie ne vend te qumshit te lopes
Djathin perdoreni nje here ne jave ndersa ate te stazhionuar edhe dy here ne jave.
vezet dy here ne jave dhe mundesisht te fresketa
Fasule bisele mashurka etj dy here ne jave dhe duhen vene ne uje nje nate me pare qe te zbuten ne menyr natyrale .
Buke zgjidhni ate integrale dhe jo buken e bardhe
Orizin mund ta konsumoni deri tre here ne jave
Makoronat nje here ne jave
Ne cdo vaft nuk duhet te mungojne perimet frutat dhe zarzavatet
Frutat mos i hani menjeher pas ushqimit por ne mes te dy vafeve
Mund te hani arra bajame lajthi etj ne mes dy vafteve pa e egzagjiruar
Sheqeri i bardhe duhet te perdoret sa me pak ose aspak
Mos dilni nga shtepia pa ngrene mengjes dhe mos hani biskota apo lloj te tjera industriale te mbyllura neper qese.
Mos perdorni gjalp margarine por gjalp dele ose lope te fresket duke ja hadhur ne fund te pregatitjes se ushqimit jo ne fillim pasi mbi temperaturen 42 grade te gjith yndyrnat nderrojne vetite e tyre.
Mos egzagjironi shum me vajra gjalp e kripera sidomos neper sallatra te ndryshme
Mos hidhni kripen ne uje kur zien por shtojeni ate ne pjate sejcili sipas deshires
Mos pini me shume se nje kafe apo caj ne dite
Eliminoni pijet alkolike me perqendrim te larte alkoli (Raki, wiski,uzo vodka etj..)
Eliminoni pijet me gas dhe me sheqer si coca cola arancata etj .
Pini lengun e frutave te shtrydhura dhe te freskta menjeher pas pregatitjes
Mos hani kurre ushqimet e avancuara diten tjeter sidomos perimet e ziera ,vezet embelsirat etj
Duhet te pini rreth 1,5 deri 2 litra uje ne dite
Ne tavoline uluni i urritur dhe cohuni i pangopur
Mos perzieni shume ushqime bashke apo proteine vegetali me proteine shtazore ne te njejten vaft
Mund te hani edhe vetem fruta ose vetem perime ne nje vaft
Mos perzieni frutat e embla dhe te bera me ato te tharta hani o njeren o tjetren
Mos hani kur jeni me nerva me pare qetesohuni duke ngrene ndonje frut .
Mos u ulni ne tavoline me njerez qe ju acarrojne nervat per motive te ndryshme
Ushqimi mund te shoqerohet me nje gote vere te cilesise se larte mbi 2 vjecare dhe jo me nje liter vere "uthull "
Kur nje ushqim ju ben dem duhet te pini shum uje per ta holluar dhe nxjerre ate jashte uji qe te pihet me shumice duhet tundur si ne shembullin e mesiperm.
Mos hani ushqime me zorr dhe kunder vullnetit tuaj
Mos u fusni kurre ne vaske me uje te ngrohte deri dy ore pas ushqimit.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti dhe tė ushqyerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: