Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shėndeti dhe tė ushqyerit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Nov 02, 2007 10:02 pm

edhe per mua mishu i peshkut shum i shendetshem esht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Nov 02, 2007 10:14 pm

une e adhuroj dhe e ha ma sė shumti Mishin e Troftes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
drenusha
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Nov 02, 2007 10:35 pm

asnji mishe nuk preferoj jam vegetarija keshtu jetoj nji jet pa mishe shum te mrekullueshme .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Nov 03, 2007 6:51 pm

Mua me pelqen shume mishi i viqit,por edhe caramaret (sepiet) e detite se jam shume te shishme sidomon kur i ben frito ne jav heeeeeee sa te shishme jan..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Nov 03, 2007 7:17 pm

Une e preferoj mishin e peshkut mendoj se eshte edhe i mir per trurin andaj hani peshkun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Nov 03, 2007 7:24 pm

Une e preferoi me s'shumti mishin e dhise,se edhe nese e analizom me perkrenaren e Skenderbeut ka te beje qe mishi i dhise eshte simbol,bene mire per shendetin te jep forze etj etj ndodhese edhe i madhi Skenderbeu kete e dinte, e preferonte mishin e dhise si dhe ka te beje dhe perknenarja historikishte.

Pra sa ma shume mish te dhise hani eshte i shendetshem.

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Nov 03, 2007 9:44 pm

Me pelqen vetem mishi i vicit, pa dhjam, grill, i skuqur, gjelle. Sallame, proshuto etj nuk konsumoj :sShqiptaret duhet te konsumojne mish sepse ne zonat tona eshte shume e perhapur anemie e shkaktuar nga mungesa e vit. B12.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shpendi
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 155
Vendi : Iliride
Profesioni/Hobi : Forumi
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Nov 04, 2007 12:54 am

Mishin e peshkut se eshte i let.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Nov 04, 2007 5:42 am

Mishi i peshkut ėshtė i shėndetshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Nov 04, 2007 9:53 pm

po mishi i peshkut ėshtė i shėndetshėm,po gjitha mishėrat e freskėta tė bėjnė mirė.Unė e dua mishin e viqit,por nuk i shmangem as peshkut,as pulės,vetėm derrkucėt nuk i dua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Nov 05, 2007 12:32 am

Te pakten njeher ne jave duhet me henger mishe Peshki,mishi i peshkit bene mire per forcimin e Muskujve.

Te nderuar Forumiste nje pyetje me intereson me dite.

Me qe dikushe paska provuar edhe mishin e krokodilit.

Krokodili futet ne kategorin e KAFESHEVE apo te PESHQIT. eshte Kafeshe apo peshke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Tue Nov 06, 2007 1:06 pm

Beton nuk e dije sa eshte e sakte kjo pergjegja ime, por te them qe Krokodili eshte nje "anfibio" keshtu thirret ne gjuhen italiane, se nuk po mundi me gjet nje fjal te saket si thirret ne gjuhen shqipe.

D.m.th nuk i perket kategoris te peshkut.

Ciaooo.....ciaoooo....Azzurra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Tue Nov 06, 2007 4:19 pm

Azzurra, te falemenderoi te pakten je munduar eshte edhe tek une ishte e njejta gje se nuk e di ne shqip kete fjal, bera kete pyetje indirekt e jo direkt ha ha ha

Ne gjermanishte Echse apo Reptilien,ne frengjshte Repitilié anglishte nese nuk gabohem Reptilse por doja me dite ne gjuhen shqipe nese dikushe mundet te spejgon me gjersishte flm.

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Dec 16, 2007 7:36 pm

Tė jetosh mbi 100 vjet, shumė ka rėndėsi edhe rrethi edhe ambienti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Tue Dec 18, 2007 6:55 pm

Per te bere nje kilogram mjalt bletes i duhet te pershkoj 360-460 mije km laregesi.Kjo largesi eshte per 11 here me e gjate se gjatesia e ekuatorit te rruzullit tokesor.Mrekulli te veqant paraqesin prizmat gjashtekendeshe te hojeve (nje matematike e larte).Mjalti permbane 14-20% uje,sheqer,materie azotike vitamina etj,,,,
Sipas hulumtimeve shkencore-biokimike,eshte vertetuar se mjalti permban keto elemente,te cilat jane te domosdoshme per organizmin:
Aluminiumin:---ne organizem luan rol si antiinflamtor ne mukozen e lukthit dhe te zorreve.
Hekuri:---i sili ne 1kg mjalt gjendet ne sasi prej 11.05 mg,eshte i domosdoshem ne enzimet e frymemarrjes se qelizave te organizmit.
Ari---ka rendesi kunder infeksioneve ne organizem
Kaliumi---sherben ne organizem si perberes dhe lidhes i albumineve dhe te glikogjenit.
Kalciumi---pa pranin e te cilit eshte e pamundur zhvillimi i organizmit,akzistimi i botes bimore dhe shtazore.
Natrium----Mungesa e natriumit shkakton dobesim te muskujve ne organizem,rraskapitje,humbje oreksi,etje,vjellje dhe pengesa ne funksionimin e veshkeve etj.....
Mjalti si ilaq perdoret te keto semundje:
-semundjet e lekures
-semundjet e organeve te tretjes
-semundjet e melqise
-semundjet e veshkeve
-semundjet e zemres
-semunjdet e sistemit nervor
-semundjet e syrit
-semundjet gjenitale femerore
-semunjdet e organeve te frymemarrjes dhe semundjet elergjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Dec 19, 2007 2:00 am

beni mire qe ta lexoni edhe kete shkrim duke hulumtur ne net lexova me peqeu shume se ē'fare me te vertet eshte mjalta.


1. Duke pirė mjaltin e shkrirė nė ujė, tė gjitha njollat e zorėve do tė zhduken
2. Ngrėnia e rregullt e mjaltit ndihmon nė pėrforcimin e tė mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.
3. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ngrohtė, ndihmon kundėr diaresė.
4. Nėse mjalti pihet i tretur nė ujė tė ftohtė, ndihmon kundėr kapėsllėkut.
5. Me pėrdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtėsohet qarkullimi i tij nėpėr trup
6. Mjalti ėshtė ilaēi i vetėm pėr shėrimin e tė rahurit tė shpejtė tė zemrės (tahikardia).
7. Mjalti krijon lehtėsim tė organizmit, ndėrsa sheqeri e rėndon atė.
8. Mjalti qė pihet i nxehtė pėr 7 minuta pėrzihet me gjakun, ndėrsa i ftohtė pėr 20 minuta.
9. Kur hahet mjalti lukthi punon nė rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaēra pėr tė
ndihmuar pėrpunimin.
10. Mjalti largon dhembjet nė sy, duke e fėrkuar me gisht tė pastėrt syrin.
11. Pėr anemikėt, mjalti ėshtė bombė gjaku.
12. Pėr dhembjet e eshtrave ngrėnia e mjaltit ėshtė ilaē i padiskutueshėm.
13. Tė sėmurėt nga verdha, nė qoftė se mėngjes dhe mbrėmje hanė mjalt, pėr
15-20 ditė ajo do tė shėrohet.
14. Mjalti largon ngėrēin e nervave.
15. Mjalti ndihmon nė rritjen dhe zhvillimin e fėmijėve.
16. Personave qė janė nervoz, si dhe atyre qė kanė gjumė, mjalti u ndihmon pėr t'u
qetėsuar
17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pasė kaps dhe as qė mund t'i krijohen hemorroidet.
18. Nėse mjalti tretet nė qumėsht tė ngorhtė zhduken skrajat e zorrėve.
19. Nėse mjaltin lyeni mbi material tė nxehur dhe atė e veni mbi qafė ose nė gjoks, dhembjet
e fytit menjėherė largohen. Kjo bėhet kur kemi ndezje tė krajnikėve dhe anginė.
20. Nėse sasi e caktuar e mjaltit pėrzihet me vishnje dhe shpėrlahet fyti disa here nė ditė
era e keqe nga goja menjėher do tė largohet.
21. Mjalti pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjes "stalni aigan" plagės sė qelbosur. Plagėn e atillė duhet
menjėherė me e lyer me mjaltė, ndėrsa tė sėmurit duhet dhėnė qė tė hajė 10-15 herė. Shepjtė
do tė vėrehet pėrmirėsimi.
22. Mjalti ndėrpret dhimbjet e stomakut.
23. Plagėt e zorrėve dhe tė lukthit mjalti shumė shpejtė i shėron. Gjatė njė jave duhet ngrėnė der
nė 4 kg mjaltė. Nėse edhe aq hamė edhe pėr tri javė, qė bashė tė bėhet njė muaj nga cirri i
stomakut nuk do tė ngelet asnjė shenjė. Thotė Dr. Kolosau: "Kėtė vetė personalisht e kam
provuar nė 97 pacientė dhe nė fėmijėn tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. "
24. Nėse dhembjet e shpinės dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjaltė e mbi tė
vemė biber pluhur, tė shtypur, dhembjet menjėherė largohet.
25. &^% e bletės ėshtė ilaē kundėr reumės. Kohė pas kohe duhet lejuar qė bleta ti kafshojė
vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
26. Fėmijėt tė cilėt urinojnė nė shtrat duhet tė hanė mjaltė dhe kjo sėmundje do t'ju ndėrpritet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Dec 27, 2007 12:04 pm

Po eshte e vertet se mishi i peshkut eshte me i shndetshem por qa te bej une qe sme pelqen hiq ,por pa marr parasysh llojn se preferoj shum mishin se di pse ?????/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Dec 27, 2007 4:01 pm

mishin e peshkut edhe te pules
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arben
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Registration date : 02/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Jan 02, 2008 6:14 pm

Ka shume lloje te mishit qe jan te shendetshem ,por mishi i Iriqit eshte shume i shishem dhe i shendetshem edhe mund te them se asht edhe ilaq per shume semundje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ēamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 34
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Jan 26, 2008 1:26 am

Peshku dhe mishi i dhise, pasi eshte ushqim i lehte per tu tretur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Alblaser.net.ms
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Si te ruajme shendetin? Disa keshilla qe mund te ndjekim.   Mon Jan 28, 2008 9:34 pm

- Luleshtrydhet jane nje ushqim i pasur me vitamine K, e cila i ben kockat tuaja te forta.

- Shumekush nga ne, merr sasine e dyfishte te kripes qe na nevojitet.

- Jeni lodhur nga dietat per te rene nga pesha dhe per te mbajtur trupin ne forme?!!! Ndaloni duhanin e bashke me te edhe gjimnastiken. Ja disa keshilla te eksperteve te shendetit nga e gjitha bota, se si te shmangim problemet shendetesore.

1. Nese doni te shmagni varicet venoze, beni kontrolle mjekesore¦
Shume gra, mbi moshen 30 vjec vuajne nga dhimbja dhe shfaqja e variceve, por vetem duke mbajtur sistemin digjestiv ne levizje, mund te gjeni celesin e shmangies se ketij problemi. Specialisti Amerikan i venave, Dr. Luis Navarro keshillon: Grate mund te parandalojne shfaqjen e varikozes duke zgjedhur ushqime te pasura me produkte te bimeve me kercell, (fibra) gruri, orizi, etj, te cilat ndikojne ne funksionimin e rregullt te organeve te brendshme
si dhe rregullojne levizjen e muskujve, ne rastet kur vuani nga gjymtyret e poshtme. Evitoni dhe qendrimin ulur me kembet kryqezuar.

2. Nese doni te shmangni problemet me syte, kontrollojini here pas here¦
Duhet te beni nje vizite te syve cdo 2 vjet, nese nuk deshironi te vini syze apo lente kontakti,- keshillon Victoria Ellen nga Kolegji i Optometrise. Nuk duhet te kujtohemi per kontrollin e tyre vetem ne ato raste kur pesojme aksident apo kur kemi pamje te turbulluar. Optometristet ngulmojne ne gjendjen shendetesore te njeriut duke filluar qe nga shqetesime te tilla si diabeti, presioni i larte i gjakut, skleroza, si dhe tumoret ne tru.

3. Nese doni te rrisni imunitetin e organizmit, beni gjume te rehatshem¦
Shume nga ne nuk bejne gjume te qete ose flene pak. Profesori amerikan Joan Shaver thote: se gjumi i pamjaftueshem ndikon ne funksionet fizike, gjendjen shpirterore dhe perqendrimin. Dobeson sistemin imunitar, fillon dhimbja e kokes dhe mund te coje edhe ne depresion. Njerezit me semundjen e pagjumesise nuk qendrojne dot ne stabilitet social, sapo nisin nje pune, nuk e perballojne dot dhe detyrohen ta lene.

4. Nese doni te jeni energjik gjate gjithe dites, filloni me fibra qe ne
mengjes¦
Shume nga ushqimet e vecanta ndikojne ne mireqenien tone, por specialistja e dietave, Annie Jefferson, tregon se nje ndryshim i vecante qe rrit nivelin e energjive ndodh kur njeriu ha per mengjes nje ushqim te pasur me fibra. Eshte provuar se fibra rrit nivelin e energjive, ka nje efekt pozitiv ne funksionimin e organeve. Ju mban ne forme per nje kohe te gjate dhe gjithashtu nuk ndikon ne shtim te peshes.

5. Nese doni te shmangni osteoporozen, merrni vitamine K¦
Osteoporoza shfaqet ne nje ne cdo tre gra te moshes mbi 50 vjec ne Britani dhe faktoret qe e shkaktojne jane menopauza e hershme, anoreksia si dhe perdorimi per nje kohe te gjate i kortikosteroideve. Siofra Sharpe, nga Shoqata Nderkombetare e Osteoporozes, rekomandon ngrenien e luleshtrydheve gjate sezonit te tyre te prodhimit. Keto jane produkte te pasura me vitamina K qe eshte indentifikuar si nje trajtues i efektshem i osteoporozes. Kerkimet kane treguar se vitamina K kontribuon ne eliminimin e problemeve te kockave.

6. Nese ju doni te dobesoheni dhe te rrini te dobet¦
Sipas ekspertit nutrionist australian ,Kelly Hogan, bajamet, lajthite, arrat rrallehere shkaktojne probleme ne shtimin ne peshe. Keta ushqyes permbajne lende, kalori e vitamina, aq sa per te shuajtur urine per 2 ore, ndersa po te jene te nje kualiteti te keq shuajne urine vetem per 30 minuta. Por jo vetem kaq. Ato permbajne fitokimikate, ( perberje antioksidante, antibakteriale dhe anti- inflamatore) te cilat reduktojne rrezikun e kancerit ne shume organe te brendshme dhe gjithashtu luftojne artritin. Vetem perpiquni qe te mos jene te perpunuara me shume kripera.

7. Nese doni te mbroni trurin tuaj, konsumoni acid folik¦
Nese nuk keni nje nivel normal te acidit folik ne dieten tuaj, jeni te
rrezikuar nga shfaqja e Alzheimers, thekson shkencetari amerikan Judi Adams. Acidi folik gjithashtu redukton rrezikun e kancerit si dhe rregullon nivelin e homokisteines, nje aminoacid qe lufton semundjet e zemres dhe e forcon ate.Agrumet, jane nje ushqim po aq i dobishem sa dhe buka apo brumerat.

8. Nese doni te shmangni semundjet e zemres¦
Eksperti amerikan i dhembeve, Dr. Kenneth Bueltmann, thote se femrat qe bejne floosing ne dhembet e tyre me shume se dy here ne dite, kane nje buzeqeshje te bukur por floosing shkaterron bakteret e dhembeve te cilat shkaktojne semundje kronike. Nje infeksion i gojes, nenkupton bakterin i cili futet ne gjak, kontribuon jashtezakonisht ne semundjet e zemres, diabetin dhe ne rruget respiratore. Nje rrezik perben edhe kur je shtatzane. Nese eksizton dhe nje semundje tjeter kronike, femija juaj mund te linde parakohe.

9. Kujdesuni qe presioni i gjakut te jete ne nivel normal¦
Nga presioni i larte i gjakut vuajne nje ne cdo tre te rinj ne Britani si
dhe shume gra te moshes 35 deri 55 vjece. Dona Roberts, menaxhere ne fushatat per Shoqaten e Presionit te gjakut, kujton: ā€œte shihen me kujdes etiketat e ushqimeve, per sasine e fshehur te kripes, sepse kjo eshte rruga kryesore nga e merrni, nepermjet ushqimeve. Per shembull, nje pjese e holle e nje pice mesatare, permban 20% te kripes qe rekomandohet te marre ne dite nje njeri. Shume nga ne marrin ne dite dyfish - sasi te kripes, shume me teper sesa ka nevoje organizmi. Reduktimi i kripes eshte nje nga faktoret me te rendesishem ne uljen e presionit te gjakut.

10. Nese doni te mos keni dhimbje koke, perdorni peshkun¦
Japonezet kane nje shkalle te ulet te depresionit sepse ata perdorin ne gatim vajin e peshkut. Nutrionisti, Fabienne Garceau thote se ne akoma nuk arrijme te perceptojme mesazhin kur flitet per kete acid yndyror. Britaniket nuk para e perdorin peshkun, vetem 11 % e tyre mund te marrin nje here ne jave. Ndaj nuk eshte per t'u habitur kur shohim se njerezit jane gjithnje te tensionuar. Nese nuk jeni nje ngrenes i peshkut, mund te provoni me veze te freketa pule, te cilat jane shume te perdorshme edhe si diete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Jan 28, 2008 10:22 pm

Eva 0506 te pergzoj per kete teme shume e duhure e lexova me v'mendje kshilla numer 6 me intereson e me deshire do te jem ne hulumtim te kesaj kshille (do ta provoj)se kohen e kam te kufizuar e nuk kam aq kohe te merem me Sport.

teme shume e mire vazhdim te mire ne teme ju keshilloi te gjithve me vemendje ta lexoni kete teme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Feb 01, 2008 8:43 pm

Ē’ndodh kur koka juaj mbėshtetet nė jastėk?


Sigurisht qė gjumi pėrmbush nevojat e organizmit pėr relaks dhe rifurnizim me energji, duke mbajtur shėndetin tuaj dhe mendor nė gjendjen e duhur. Por e gjitha kjo ndodh pasi drita fiket dhe sytė tuaj mbyllen. Gjumi ndikon nė memorien, zemrėn, si dhe nė shėndetin e dhėmbėve tuaj. Shkencėtarėt kanė zbuluar disa fakte tė ēuditshme rreth gjumit.
Memoria bėhet e ndryshueshme
Pas njė pushimi tė caktuar truri relaksohet. Memoria afatgjatė formohet kryesisht gjatė gjumit kur truri rindėrton disa eksperienca tė jetuara. Por si arrijmė ne ti kujtojmė kėto eksperienca? Nga njė studim i realizuar nga University of Lubeck nė Gjermani u tregua se gjumi jo vetėm qė forcon dhe rrit kapacitetin e memories, por regjistron edhe eksperiencat e jetuara nga individi. Nė qoftė se dy nxėnės do tė mėsonin njė listė me fjalė dhe njėri prej tyre do lihej tė flinte kurse tjetri jo, kur ata t’i pyesnim pėr listėn do tė vėreheshin ndryshimet. Nxėnėsi qė nuk kishte fjetur gjumė nuk do tė ishte i aftė tė riprodhonte listėn nė memorien e tij. Ndėrsa studenti qė kishte fjetur do tė bėnte njė renditje tė saj.

Gjumi pėrmirėson rrahjet e zemrės
Njė natė e mirė do tė thotė gjumė i qetė. Dhe dihet se gjumi ėshtė thelbėsor pėr njė zemėr tė shėndetshme. Mungesa e gjumit mund tė shfaqė probleme serioze pėr shėndetin duke ndikuar nė shfaqjen e hipertensionit dhe rritjen e presionit tė gjakut. Sigurisht qė bashkė me to shtohet edhe rreziku pėr tė shkaktuar atak kardiak. Vetėm gjumi i rregullt mund tė pėrmirėsojė ndjeshėm funksionin e kėtyre organeve dhe shmangien e sėmundjeve.
Dremisni dhe buzėqeshni
Kur ju lėkundeni gjatė gjumit apo ktheheni nga njėri krah nė tjetrin buzėqeshni. Nė Journal of Periodontology studimet kanė treguar sė gjumi sjell efekte tė dobishme pėr dhėmbėt tuaja. Kėshtu njė gjumė i shėndetshėm gjatė natės ju fal njė buzėqeshje rrezatuese gjatė ditės. Por kėtu theksohet efekti negativ i shkaktuar nga pirja e duhanit. Kėrkimet kanė treguar se sasia e pakėt e gjumit dobėson sistemin imunitar dhe kėto ndikojnė keq edhe nė shėndetin e dhėmbėve tuaj.
Gjumi ndikon nė ritmin e jetės suajNėse ju e gjeni vetėn tuaj zgjuar dhe energjik nė orė tė vona tė natės, dhe vuani nga pagjumėsia do tė thotė se keni njė mutacion gjenetik. Kombinimet gjenetike mund tė shpjegojnė pse disa njerėz preferojnė jetėn e natės. Kėshtu nė varėsi tė orarit tuaj tė gjumit ju pėrcaktoni edhe ritmin e ditės nė vazhdim. Nėse ēoheni rreth orės gjashtė ose shtatė tė mėngjesit do tė jeni mė optimistė dhe aspak tė pėrgjumur.
T’ia dalėsh edhe me pak orė gjumėDisa njerėz mund tė kalojnė njė ditė normale edhe me pak orė gjumė. Por pėr disa tė tjerė ky mund tė jetė njė problem i vėrtetė ku nevojat pėr energji dhe ēlodhje do tė jenė tė pamposhtura. Nėse ju jeni akoma tė pėrgjumur edhe shumė kohė pasi jeni ēuar nga gjumi kjo ka tė bėjė me pėrbėrjen tuaj gjenetike e cila i ka tė caktuara orėt e nevojshme tė gjumit. Jo tė gjithė mund tė kėnaqemi dhe relaksohemi me tė njėjtat orė gjumė. Dozat e gjumit janė tė ndryshme pėr persona tė ndryshėm.

Disa kėshilla pėr tė pasur njė gjumė tė qetė:

- Ėshtė mirė qė tė mos flini gjatė ditės
- Kufizoni kafeinėn dhe alkoolin
- Mos pini duhan, nikotina vėshtirėsojė rėnien nė gjumė
- Ekspozoni veten ndaj dritės sė diellit
- Bėni ushtrime fizike herėt nė mėngjes
- Kontrolloni nivelet e hekurit nė gjak
- Relaksohuni para se tė shkoni pėr tė fjetur
- Mos bėni asgjė stimuluese
- Mbani dhomėn e gjumit tė qetė, dhe tė rehatshme

Nevojat pėr njė orar tė rregullt gjumi
Tė gjithė e dimė qė regjimi stabilizon organizmin tonė. Tė abuzosh me gjumin do tė thotė tė plakesh para kohe. Pagjumėsia e vetėstimuluar ėshtė problematike, sepse fytyra e shfaq stresin dhe lodhjen mė shumė se ēdo gjė tjetėr. Kur vendos tė bėsh njė investim pėr veten, duhet tė zbatosh kėshillat me rigorozitet, sepse nė tė kundėrt shpenzon para dhe kohė kot. Eficenca e trajtimit nuk ėshtė nė nivelin e dėshiruar. Pagjumėsia dhe mungesa e regjimit ē’akordojnė organizmin. Stimulojnė rrudhat, rrathėt e zinj poshtė syve, si dhe borsat e syve. Tė vendosėsh rregull ėshtė domosdoshmėri. Nėse je mėsuar tė qėndrosh pa gjumė, mėsohesh shumė kollaj tė flesh, duke shkuar nė shtrat gjysmė ore mė shpejt derisa tė vendosėsh njė orar tė rregullt.

Relaksohuni para se tė shkoni pėr tė fjetur
Sigurohuni se shtrati juaj ėshtė i madh mjaftueshėm dhe i rehatshėm. Provoni lloje tė ndryshme krevatėsh. Pėrdorni mbulesa pambuku. Ėshtė e gabuar ideja qė dhomėn e gjumit mund ta shfrytėzojmė edhe pėr punė. Bindeni veten dhe trupin tuaj se ai ambient ėshtė pėr tė fjetur dhe duhet tė jetė i qetė dhe i rehatshėm. Formoni rituale tė shėndetshme nė kohėn para gjumit. Mundohuni tė shkoni nė gjumė nė tė njėjtėn kohė, mundėsisht edhe gjatė fundjavės. Relaksohuni para se tė shkoni pėr tė fjetur. Kjo mund tė pėrfshijė meditimin, ushtrime pėr frymėmarrjen, njė banjė e ngrohtė apo tė dėgjoni muzikė relaksuese. Nė darkė i duhet kushtuar veēanėrisht kujdes ushqimit. Para se tė bini pėr tė fjetur duhet tė hani pak, ngrėnia e sasive tė shumta tė ushqimeve interferon me ciklet e gjumit.

Qumėshti, stimulues natyral i gjumit
Njė gotė qumėsht iu ndihmon para gjumit, sepse pėrmban triptofan, njė stimulues natyral i gjumit. Pėrdorni imagjinatėn tuaj qė tė ndihmoni veten pėr tė fjetur. Nėse s‘flini dot, ēohuni nga krevati, bėni njė aktivitet relaksues, derisa tė ndiheni pėrgjumėsh. Tė dėgjoni lajme apo ēėshtje qė iu shqetėsojnė mund t’iu sjellė probleme me gjumin. Edhe nėse keni probleme me gjumin ēohuni dhe hani diēka qė pėrmban triptofani cili bllokon serotoninėn qė ėshtė njė neurotransmetuese. Serotonina ėshtė pėrgjegjėse pėr pagjumėsinė. Ushqimet tė cilat pėrmbajnė triptofan janė qumėshti, akullorja, kosi, djathi etj. Kėto ushqime janė tė kėshillueshme tė konsumohen para gjumit pėr tė bėrė njė gjumė tė rehatshėm dhe pa ndėrprerje. Nė kėtė mėnyrė do tė shmangėn shumė probleme shėndetėsore qė vijnė nga pagjumėsia.

Tė moshuarit vuajnė mė tepėr nga pagjumėsia
Personat nė moshė tė thyer, ndoshta nuk kanė nevojė tė flenė shumė ose janė tė aftė tė flenė po aq sa edhe tė rinjtė. Kjo mund t’i dedikohet stilit tė jetesės sepse ata flenė mė shumė gjatė ditės, pėr shkak tė kohės sė lirė. Gjumi i ditės i bėn ata tė mos flenė natėn. Termi pagjumėsi i referohet paaftėsisė pėr tė fjetur ose pėr tė qėndruar nė gjumė pėr njė kohė tė gjatė. Kjo mund tė shkaktojė lodhje tė vazhdueshme dhe ndikon shumė negativisht nė jetėn tuaj tė pėrditshme. Studimet e fundit kanė treguar se nuk ėshtė i pakėt numri i personave qė vuajnė nga pagjumėsia, ata pėrbėjnė 39% tė popullsisė. Stresi, depresioni dhe shqetėsimet janė shkaqet kryesore qė ēojnė nė pagjumėsi. Sėmundjet e ndryshme janė njė tjetėr shkak i mundshėm dhe veēanėrisht nėse ka dhimbje apo siklet.__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 21, 2008 1:52 am

Mishin shume ralle e perdori nuk mund te them se jam vegjetariane por ne kufi, me pelqen vetem bifteku dhe ndonjeher peshku por shume ralle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 21, 2008 2:04 am

Veshtir se njerzit arrijne te jetojne mbi 100 vjet, nese e marin parasysh qe jemi duke jetuar ne shekullin e atomit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti dhe tė ushqyerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: