Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Shëndeti dhe të ushqyerit

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 01, 2007 3:21 pm

Une jam vegjetarja .Nuk preferoj anji mishe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 01, 2007 6:16 pm

Edhe une kam provuar shum lloje Mish:

I kangurit nuk ma ka pelqyer, i Krokodilit eshte i mire e kam provuar.

E kam provuar te bretkosen nuk me ka pelqyer.

Me ka pelqyer i Breshkes,sidoemos supa behet shume e mire me mish breshke.

Me pelqen shume mishi i kermillave.

Ate qe dua te provoj njeher eshte mishi i Gjarperit,edhe pse e urrej kete kreatur e dua me ja henger mishin nj'her.

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 01, 2007 8:50 pm

Mish viqi dhe calamari te peshkut dhe asgje tjeter,nuk me pelqen me shume se keta...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyTue Oct 02, 2007 12:48 am

Më së shumti Mish Peshku ( Trofta dhe Krap ) dhe mish Qingji
as një tjeter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar


Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyTue Oct 02, 2007 1:32 am

mishi i peshkut eshte shumei shendetshem por ne kosovaret nuk e kultivojme sa duhet(ne Kosove) ne mungese te tradites per dallim nga shqiptaret e Shqiperise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyTue Oct 02, 2007 2:41 am

Mish ngjale dhe bretkoce me i miri .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lea_uk
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Lea_uk

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyTue Oct 02, 2007 12:45 pm

Mishe te terur , proshut mmmmm jamiiiii


Lea
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyTue Oct 02, 2007 2:19 pm

A thua do te ishte i mire mishi i krokodilit .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyThu Oct 04, 2007 1:16 am

vetem mishi i pules eshte me i miri per mua tjerat nuk i perdor asnjehere
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guest
Vizitor
avatar


Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyThu Oct 04, 2007 1:20 am

pasha robt po, per neve shqiptart Golfi dhe kaqikat e pules kurr sna dalin pi modes

hahaahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyThu Oct 04, 2007 4:24 am

Per ta mbrri jete gjatesin mire e thua ti Sofra por qe duhet te kemi ushqim me shum bio ,qe do te thot natyral e jo ushqim artificial siq konsumohet sode dhe e dyta duhet sa me shum ecje levizje qe muskulatura te jet ne vazhdamesi ne levizje e jo siq rrim ne me ore te tera paran netit dhe tv meqense une kam ven obligim vetti te jetoj mbi njiqind vjet se keshtu kam direktiv qe do ta realizoje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptySat Oct 06, 2007 8:44 am

Informacioni i Sofres eshte i plote dhe i mrekullueshem. Une do te shtoj vetem dy gjera:

1. Vetite e mrekullueshme te hudhres
2. Marrja e nje bajameje ne dite. Nje bajame (e papjekur) ka tre elemente: kalcium, fosfor dhe hekur ne raportin perfekt qe i duhet njeriut ne dite. Nese njeriut nuk arrin te marri keta tre elemente ne raportin ditor e duhur, atehere te njeriu shtohen mundesite, ose njeriu eshte i hapur ndaj semundjeve te renda te pasherueshme.

Nje bajame ne dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptySat Oct 06, 2007 11:28 am

nuk e dij a jetoj edhe 1 vjet per veti
jo edhe me arrit 100 vjet ska shansa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptySat Oct 06, 2007 12:36 pm

Une kam ven obligim te jetoj mbi 100 vjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 08, 2007 6:40 pm

Sofra te falenderoj shume per keto keshilla vertet ishin shume te mira sa qe edhe mami im i lexoi te gjitha ,shpresoj se do te jene te mirepritura edhe tjera keshilla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 08, 2007 6:42 pm

Mishi i viqit edhe i peshkut mendoj se jane me te preferueshmit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 08, 2007 6:43 pm

Do e arrini edhe me buke e krip nese per kete ka vendosur Ai i plotefuqishmi Allahu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 08, 2007 7:02 pm

Ska përse e nderuara Kosovare përshëndeti të gjithë në familje nga Sofra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyMon Oct 08, 2007 9:42 pm

Mishi i Peshkut ma i preferuari për mua është pra Trofta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyThu Oct 11, 2007 10:29 am

Annaaaaa, ti e pikerke duhanin?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyThu Oct 11, 2007 11:43 pm

Sofra

te 11 ne hares anglezet apo nuk e kan studiu ende.

11. Ajo qe demton trupim mund te jete edhe kur futeshe ne makin bene ndeshje trupin e demton fort bile bile ha ha ha ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyFri Oct 12, 2007 3:24 am

trurin e demton shum edhe shtresi dhe nga shtresi mund te vij deri tek ndonji hemoragji serebrale ne tru dhe shkove i ngjite .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptySat Oct 20, 2007 7:04 am

Lexone me kujdes këtë recet nga mjalti i cili ndihmon për shëndetin e njeriut.

Mjalti natyror është ëmbëlsuesi më i mirë në mesin e të gjithë ëmbëlsuesve të ushqyeshëm. Mjalti përmban veti shpërlarëse dhe freskuese dhe eleminon gëlqerizimin e mëlçisë, të veshkëve dhe të rrugëve urinore. Ngrënia e një lugë mjaltë në mëngjës ndihmon tretjen e sekrecionit te mukusit, ngroh pak lukthin, e forcon, e shpërlan vetinë ngjitëse të lukthit dhe e eviton përtacinë e tij, ndihmon në nxjerrjen jashtë të fecesit, e nxjerr jashtë lagështinë
dhe e rrit oreksin. Mjalti është ëmbëlsuesi më i mirë për lukthin.
I vetmi dëm i tij është se ndikon dëmshëm në të ëmbël, ndërsa uthulla mund ta eliminojë këtë dëm, e ekuilibron dhe i ruan në tërësi të gjitha vetitë dhe dobitë e mjaltit.
Pirja e një sasie të mjaltit të tretur në mëngjës është më e shëndetshme se shumica e pijeve (lëngjëve) që janë ëmbëlsuar me sheqer, dhe më siguri, është më e mirë se pijet e ëmbëlsuara në mënyrë artificiale. Pijet e ëmbëlsuara me sheqer shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi. Pija e ftohtë e bërë nga mjalti e forcon trupin, e ruan fuqinë rinore te tij, e freskon disponimin, e stimulon mëlcine dhe zemrën, duke siguruar shumë energji dhe ekuilibër të nevojshëm. Kur zemra është e shëndoshë, enët e gjakut e transportojnë lehtë gjakun nëpër to, ndërsa arteriet e transportojnë gjakun e pasuruar me substanca ushqyese në të gjitha pjesët e trupit. Dobitë shëndetësore nga pirja e ujit të ftohtë janë: e ftof trupin, ndihmon ruajtjen e lageshtisë së trupit në shkallë natyrore, rregullon temperaturën e trupit, ndihmon zbërthimin e materieve dhe është vendimtar në procesin e tretjes së ushqimit, Uji gjithashtu e furnizon trupin me oksigjen dhe minerale të domosdoshme, zvogëlon mundësine e formimit të gurevë, dhe luan rolin kryesor në çdo funksion të trupit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyFri Oct 26, 2007 8:51 am

Shkenctarët pranë Qendrës Mjekësore të Univerzitetit të Ohajos,njoftuan ditë më parë se një lloj reçeli me mana lufton kancerin.Ata thonë se gjatë trajtimit të disa llojeve të kancerit tëgojës reçeli me mana të zeza
dha rezulltate të mira..Në kuader të këtyre provave shkenctarët lyajnë tumorin me reçel dhepas një kohe marrin mostrat dhe i analizojnë,për të përcaktuar nëse reçeli ka ndryshuar përbërjen biologjike të tumorit.Provat në laboratore vazhdojnë,kurse shkenctarët janë optimist sereçeli me mana të zeza është shërues tumoresh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 EmptyFri Oct 26, 2007 11:11 am

Faleminderit i nderuari Shaban për këtë informacion.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Shëndeti dhe të ushqyerit   Shëndeti dhe të ushqyerit - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shëndeti dhe të ushqyerit
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: