Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shėndeti dhe tė ushqyerit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Dec 08, 2008 8:33 pm

Ne ndihme te shendetit : 10 rregulla per t'u ushqyer me mire!

Duhet te fillojme te heqim dore nga ushqimi me teperice dhe duhet te nisim te vleresojme pjata te tilla te shendetshme si peshku, zarzavatet, frutat etj.

Ja disa rregulla te domosdoshme per t'i njohur ne ndihme te jetes dhe te shendetit tone:

- Nese eshte e mundur, beni pazar cdo dite, nje ushqim i ruajtur ne frigorifer per disa dite, humbet shume vitamina dhe elemente ushqyes.


- Ziejini sa me pak qe te jete e mundur ushqimet (zarzavatet, mishin, peshkun).

- Zgjidhni ushqime integrale dhe biologjike nga vende ku nuk jane perdorur plehra kimike dhe pesticide.

- Konsumoni pak mish dhe kujdesuni qe ai te jete i fresket dhe i sigurte.

- Konsumoni shume peshk, mundesisht peshk deti dhe jo rezervati.

- Mbas zierjes shtoni vajin e ullirit dhe perdorni pak kripe.

- Sa me shume fruta dhe zarzavate te stines dhe jo te serres.

- Mos e teperoni me pijet alkolike, idealja eshte nje gjysem gote vere e kuqe gjate vakteve.

- Evitoni alkolet e forta.

- Mos pini duhan.

- Pak embelsira.

- Te pakten gjysem ore levizje ne dite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Dec 08, 2008 8:58 pm

Kolesteroli i larte, ushqimet qe duhen evituar dhe ushqimet qe duhen marre

Eshte nje lipid i pranishem normalisht ne gjakun tone. Po te mos ekzostonte shume hormone nuk do te mund "te ndertoheshin" nga melcia jone. pra vetem teprica e kolesterolit eshte e demshme, pasi ajo ngjitet si mastic mbi arteriet koronare, duke shkaktuar deme vaskulare.

Ne nje perqindje te larte te rasteve, kolesteroli i larte eshte me baze ushqimore; nje ushqim i larmishem, i pasur me zarzavate dhe fruta te fresketa mund te luftoje kolesterolin e tepert. I rendesishem eshte edhe aktiviteti fizik; kolesteroli si te gjitha yndyrnat e tjera, mund te digjet permes nje aktiviteti te rregullt fizik.

Ushqime qe duhen evituar:
Gjithshka qe permban margarine vegjetale te hidrogjenuar, vaji vegjetal.

Ushqime qe duhen konsumuar rralle:
Gjalpe, sallo derri, sallamra.

Nje ceshtje me vete perben veza: e verdha e vezes eshte e pasur me kolesterolin "e mire", pra me HDL, sic quhet. Kush e ka kolesterolin e larte mund te haje pa problem veze dy here ne jave, mjafton qe e verdha e vezes te mos skuqet.

Dhe sa me shume:
Soje e verdhe, qiqra, bizele, bathe, vaj ulliri, pashk deti, patellxhana, rrepa, karota, koper, angjinare, laker, spec djeges, domate, molle, ananas, rrush, kivi, bajame, avokado, limon.

Keto ushqime e ulin kolesterolin dhe jane kardiombrojtes, fale perqindjes se larte te vitaminave antioksiduese: beta karoten, C dhe E.

Fitoterapia:

- Leng selinoije : Nje gote leng te shtryshur selino, ne mengjes (esell).

- Leng lakre: Nje gote leng lakre te zeze mbasdite.

- Vere argjinaresh : Zbusni ne uje 30 gr gjethe angjinari ne 1 liter vere te kuqe. Nje gote te vogel ne mbremje, gjate darkes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Dec 08, 2008 9:12 pm

Perdorimi i bimeve per te pasur sy te bukur:

Ekziston nje bime e rendesishme per bukurine e syve: fiordaliza ose lulja e grurit. Nje lule e mrekullueshme, e dashur per impresionistet, me te cilen jane mbushur pikturat e Renoir e Monet. Francezet e pelqejne pa mase kete bime te perdorur ne patologjine okulare:

Fitoterapia ne rast te konjuktiviteve por edhe per te pasur sy sa me te bukur:

- Kompresa me caj gjethe fiiordalize e mellage: ne dy litra uje te valuar zieni per 15 minuta 10 gram gjethe prej seciles bime, pas filtrimit pergatisni kompresa me garza sterile, te njomura me cajin e pergatitur.

- Kompresa me infuzion te pergatitura me lule alte, mellage e kamomil: ne dy litra uje te valuar mbani nje infuzion per 30 minuta: 20 gram lule kamomili, 50 gram lule alte, 50 gram lule mellage. Pasi i keni filtruar, shtoni nje luge kripe dhe kryeni lavazh te syve me garza sterile.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Dec 08, 2008 9:30 pm

Ushqimet dhe reumatizma:

Per te gjitha llojet e ndryshme te reumatizmave:

Ushqimet qe duhen preferuar:
Te gjitha llojet e peshqve, te pasur me acid omega 3: salmoni, sardelet, acugat. Gjithashtu qershi, ananas, shalqi, nespulla, mandarina.

Ushqimet qe duhen kufizuar:
Mishi i kuq, frutat e thata, bishtajat e thata, pijet alkolike, kafja.

Fitoterapia:
- Leng qershie te ziera: Pihet ne mengjes.

- Hithra, grame dhe sherebele: Vendosni prej seciles nga bimet 10 gram gjethe ne nje liter uje, ziejini per 5 minuta. Pihet gjate dites.

- Kataplazme me gjethe te fresketa rrodheje dhe lakre:
thermoni 100 gram gjethe te fresketa te bimeve te mesiperme dhe perdorini per 20 minuta ne pjesen e dhimbshme.

- Banje me qitro, mellage dhe lule shtogu: Ne tre litra uje zieni per 20 minuta 100 gram gjethe qitroje, 150 gram gjethe mellage, 300 gram gjethe lule shtogu. Pas kullimit derdheni preparatin ne vasken e banjes te mbushur me uje te vaket dhe beni banje ne ate uje.

- Vaj dafine: Zbusni 30 gram gjethe te thata dafine ne 60 gram alkol te mirefillte. Nje dite me vone solucionin e perftuar bashkojeni me gjysem litri vaj ulliri. Pasi e keni zier ne banjemari per tri ore, filtrojeni dhe mbajeni ne nje vazo qeramike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 1:53 am

Kumbullat e thata kundėr aterosklerozės
Njė studim nė kafshė eksperimentale ka treguar se konsumimi i kumbullave tė thatė ngadalėson zhvillimin e aterosklerozės, sėmundje inflamatore e enėve tė gjakut e cila sjell deri te paraqitja e sėmundjeve tė rėnda kardiovaskulare dhe konsiderohet si shakatari udhėheqės i vdekshmėrisė nė kohėn kur jetojmė.

Kumbullat e thata janė konsideruar pozitive pėr aparatin tretės, mirėpo studimi i ri tregon pėr ndikimin e tyre pozitiv nė shėndetin e zemrės dhe enėve tė gjakut. Mė parė, po ashtu ėshtė treguar se kumbullat e thata ulin nivelin e LDL-kolesterolit (kolesterolit tė keq), dhe nė kėtė mėnyrė parandalojnė edhe zhvillimin e aterosklerozė.

Kumbullat e thata pėrmbajnė pėrbėrės tė ndryshėm, siē janė kaliumi, magnezi dhe bori, tė cilėt kanė aktivitet tė lartė antioksidues dhe mendohet se ėshtė pikėrisht kjo arsyeja pėr veprimin pozitiv nė shėndet.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:54 pm

300 kėshilla mjekėsore pėr tė gjitha sėmundjet

Shkruar nga Armend Qushku
Wednesday, 23 April 2008


“Tė kemi shėndetin” themi shpeshherė kur pėrballemi me probleme tė vogla a tė mėdha nė jetėn e pėrditshme. Se shėndeti fizik e mendor janė ato ēka e bėjnė tė plotė trupin e njeriut e vetė jetėn. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme. Por dhe nė ato raste kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes.
Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni.Specialistėt e shėndetėsisė kanė deklaruar se 35 pėr qind e sėmundjeve nė trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė kolesterolin, qė krijojnė probleme me mushkėritė, qė acarojnė funksionimin e mėlēisė apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. Pikėrisht pėr kėtė arsye, gazeta “Tirana Observer” boton nė suplementin e sotėm plot 300 kėshilla mjekėsore pėr tė gjitha sėmundjet nė organizmin e njeriut. Nė shumė raste kėshillat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė.
Kėshtu ju mund tė lexoni brenda nėntė faqeve rekomandime tė mjekėve pėr sėmundjet kardiake, ato tė veshkave, mėlēisė, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, tė veshėve, tė lėkurės, obezitetin, variēet, kėshilla pėr kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnė as kėshillat pėr nėnat qė lindin fėmijė prematurė, si t’i ushqejnė tė vegjlit ė tyre me qumėsht gjiri, pėr menopauzėn, njė ndėr problemet mė tė shqetėsuese tė grave, e shumė tė tjera si kėto. Kėshillat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:56 pm

ZEMRA
Si tė luftoni sėmundjet kardiake
1-Pakėsoni ushqimet me yndyrė, shtoni perimet dhe frutat e freskėta nė dietėn tuaj.
2-Bėni ēdo ditė tė paktėn 30 minuta ecje.
3-Bėni ēdo ditė tė paktėn 15 minuta ushtrime.
4-Konsumoni njė gotė verė tė kuqe nė ditė.
5-Evitoni, alkoolin, duhanin.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:57 pm

Kolesteroli
Kėshilla pėr tė ulur kolesterolin

6-Pėr tė ulur pėrqindjen e lartė tė kolesterolit nuk duhet tė pini cigare dhe nėse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtėsisht.
7-Merruni me ushtrime fizike nė mėnyrė tė rregullt. Mbani njė peshė ideale (pesha ideale ėshtė ajo qė keni pasur kur keni qenė 25 vjeē).
8- Favorizoni mė tepėr konsumin e peshkut se sa tė mishit.
9-Pėrdorni mė shumė vajin e ullirit se sa gjalpin nė pėrgatitjen e vakteve.
10-Kujdes me ėmbėlsirat e ndryshme, sepse bėhen gjithnjė me shumė vezė, po ashtu duhet tė largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:57 pm

OBEZITETI
Si tė mposhtini mbipeshėn

11- Duhet tė lėvizni duke caktuar kohė pėr aktivitete ēdo ditė.
12- Zgjidhni ushqimin cilėsor, duke i dhėnė organizmit gjithēka pėr tė cilėn ai ka nevojė.
13- Yndyrat dhe sheqernat kanė shije tė mirė dhe ju nevojitet njė
masė e caktuar e tyre ēdo ditė.
14- Balanconi dietėn tuaj, tė gjitha ushqimet mund t’i vendosim nė dietė tė shėndetshme.
15- Planifikoni njė meny tė shumėllojshme gjatė ditės.
16- Planifikoni tė kaloni 5-10 minuta relaks ēdo mėngjes.
17- Mundohuni tė jeni korrektė me ushqimin, hani nga tė gjitha
llojet, por me kufi.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:58 pm

ANEMIA
Ēfarė duhet tė konsumojnė anemikėt
18-Anemikėt duhet tė konsumojnė fruta me vitaminė C.
19-Anemikėt duhet tė konsumojnė spinaq dhe barėra jeshile.
20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase pėr t’u trajtuar.
21-Anemikėt duhet tė pinė 150 gram lėng karotash nė ditė.
22-Ēajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orė pėrpara se tė hanė, pasi ndryshe vėshtirėson tretjen.
23-Pacientėt duhet tė pinė ēdo ditė 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke.
24-Kėshillohet tė konsumohet sa mė shpesh domatja.
25-Tė sėmurėt duhet tė marrin gjithashtu, ēdo ditė 10-15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20-25 ditė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:59 pm

REUMATIZMA
Si ta kurojmė reumatizmėm

26-Bėni dy herė nė javė ushtime gjimnastikore tė lehta.
27-Merrni here pas herė (njė herė nė dy ose tre muaj) tableta multivitaminė.
28-Jetoni nė ambiente qė nuk janė tė ftohta.
29-Bėni plazh ēdo vit dhe e rėndėsishme ėshtė qė tė shtriheni nė rėrėn e mėngjesit dhe pasdites.
30-Pini sa mė shumė ēarja me bimė jeshile.
31-Pėrdorni ujė mineral.
32-Hani sa mė shumė fruta me vitaminė C dhe A.
33-Sa herė qė ndjeheni tė lodhur pėrdorni paracetamol ose medikamente tė tjera me pėrmbajtje paracetamoli.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 2:59 pm

SPONDILIATROZA
Si tė evitojmė dhimbjet

34-Ēdo mėngjes duhet tė bėni tė paktėn 15 minuta ushtrime pėr muskujt e qafės.
35-Duhet tė bėni nė darkė dush me temperaturė mesatare.
36-Duhet tė evitoni stresin dhe dėgjimin e televizorit me zė tė lartė.
37-Pirja e ēajrave tė ndryshėm, veēanėrisht me mente, bėn mirė pėr sėmundjen.
38- Ecja, shėtitjet pasditeve ndihmojnė pėr njė gjumė mė tė mirė.
39-Zgjedhja e dyshekut, e jastėkut duhet tė jetė e kujdesshme, nė mėnyrė qė ato tė pėrshtaten me masėn e qafės.
40-Kurimi i sėmundjes ka pėr bazė kortizonin.
41-Pėr tė hequr dhimbjen nuk duhet tė pini asnjėherė paracetamol dhe aspirina.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:00 pm

SINOZITI
Kėshilla pėr sėmundjen

42-Evitoni diellin nė pikun e vapės.
43-Mbani gjithmonė syze edhe nė dimėr, edhe nė verė
44-Pėrdorni sa mė shumė ushqime me fibra.
45-Nė rast se ju fillojnė dhimbje ėshtė mirė qė tė konsumoni menjėherė kafe.
46-Evitoni zhurmat e larta, tė magnetofonit, televizorit.
47-Pėr t’u qetėsuar, qėndroni nė qetėsi tė plotė dhe nė njė ambient tė mbyllur, dhe nė errėsirė pėr tė paktėn 30 minuta.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:00 pm

MIGRENA
Kėshilla pėr tė evituar dhimbjen:
48-Kontrolloni tensionin ēdo ditė, pasi luhatjet e tij janė shkak pėr shfaqjen e krizave tė migrenės.
49-Kuroni dhimbjet e dhėmbėve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e hundėve, pasi ato bėhen shkak pėr migrenė kronike edhe pas kėtyre sėmundjeve.
50-Evitoni zemėrimin, emocionet e forta, shokimet, ēlironi tensionet, ēlirohuni nga streset.
51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutinės, ērregullimet e gjumit, ērregullimet seksuale.
52-Mos qėndroni nė vende me zhurmė tė lartė, nė ambiente me drita tė zbehta si dhe ambiente me lagėshtirė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:01 pm

DIABETI
Ushqimet qė duhet tė konsumojnė pacientėt:
53-Pacientėt me diabet duhet tė kontrollojnė peshėn.
54- Duhet tė kufizojnė sheqernat e rafinuara.
55- Duhet tė rrisin sasinė e fibrės nė dietė.
56- Yndyrat duhet tė jenė vajra me njė lidhje dyfishe.
57- Duhet t’i shtojnė dietės sė tyre arra.
58- Efikase edhe bajamet.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:01 pm

PANKREASI
Kėshilla pėr tė mos u dėmtuar pankreasi:
59-Mospėrdorimi i alkoolit ėshtė kėshilla numėr njė e specialistėve tė shėndetėsisė pėr tė evituar pankreasin.
60-Femrat dėmtohen mė shpesh sesa meshkujt nga sėmundja, pasi stomaku i tyre e ka mė tė vėshtirė tretjen e ushqimeve, pėr kėtė arsye atyre u kėshillohet tė pėrdorin sa mė pak kripė, yndyrna.
61-Pėr tė luftuar sėmundjen e pankreasit kėshillohet njė jetė sa mė e qetė, pa strese dhe ērregullime nervore.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:02 pm

VESHKAT
Si tė evitoni sėmundjet e veshkave:
62-Evitoni kripėn e tepėrt.
62-Pini sa mė shumė lėngje.
64-Konsumoni ēaj nga trėndafili i egėr.
65-Konsumoni lėng kumbulle.
66-Pini mė shumė se 1 litėr e gjysmė ujė mineral nė ditė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:03 pm

MUSHKĖRITĖ
Si tė ndihmoni mushkėritė:
67-Pėrdorni sa mė shumė produkte me mish.
68-Shėtisni tė paktėn 1 orė nė ditė nė njė pyll tė mbushur me pemė dhe nė ajėr tė pastėr.
69-Mos pėrdorni duhan.
70-Mos jetoni apo flini nė njė dhomė me duhanpirės.
71-Pėrdorni sa mė shumė lėngje dhe supėra.
72-Ēdo ditė duhet tė konsumoni njė gotė verė, preferohet e kuqe.
73-Peshku dhe nėnproduktet e tij janė shumė efikase pėr “mirėqenien” e mėlēive.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:03 pm

GURĖT NĖ TĖMTH
Si tė luftoni shfaqjen e gurėve nė tėmth:
74- Duhet tė konsumoni ēaj rigoni.
75- Pėr kurimin e sėmundjes, pėrveē bimės shėrbejnė edhe gjethet e thara nė hije.
76- Pėrdoreni erėza nė ushqime. Pėrveē shijes sė mirė, parandalojnė sėmundjet.
77- Pėrdorni sa mė pak ushqime tė skuqura dhe kripė.
78- Pini sa mė shumė lėngje dhe ujė natyral.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:04 pm

KRIZAT E BARKUT
Evitoni dhimbjet e barkut me:
79-Pėrdorni ushqime tė pasura me hekur.
80-Mish, peshk, shpretkė.
81-Vezė, perime, fruta.
82-Fruta qė pėrmbajnė vitaminė C etj.
83-Kafe, ēaj, kakao apo edhe lėngje tė tjera, qė pėrmbajnė kafeinė, duhet t’i marrin dy orė para ose pas ushqimit.
84-Hurmat janė tepėr efikase pėr tė trajtuar dhimbjet e barkut.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:04 pm

MĖLĒIA
Ushqimet qė kurojnė dhe dėmtojnė mėlēinė:
85-Pėrdorimi i 20-40 gramėve alkool nė ditė dėmton mėlēinė.
86-Mosha ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė tė dėmtimit tė mėlēisė, pasi sa mė e vogėl qė tė jetė mosha e konsumatorėve tė alkoolit aq mė tė rėnda janė dėmtimet.
87-Predispozicioni gjenetik ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė tė shfaqjes sė sėmundjes.
88-Kėshillohet konsumimi i produkteve tė mishit.
89-Kėshillohet pėrdorimi i rrepave tė kuq, lakrės sė kuqe dhe broklės.
90-Kėshillohet tė mos pihen shumė kafe gjatė ditės, tė mos konsumohet birra dhe lėngjet me gaz.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:05 pm

DIETA DHE SHĖNDETI
Si tė mbash oreksin nėn kontroll:
91- Edhe pse frutat e thata nuk pėrmbajnė yndyrė dhe kalori, ėshtė mirė t’i konsumosh.
92- Buka bėn pjesė tek karbohidratet tė cilat janė njė burim shumė i rėndėsishėm energjie pėr organizmin.
93- Gjatė ditės duhet tė konsumohen tre vaktet kryesore: Mėngjesi, dreka dhe darka, dhe dy deri nė tre vakte tė ndėrmjetme: Paradite, pasdite.
94- Dietat e shpejta nuk janė zgjidhja e duhur pėr t’u dobėsuar.
95- Ėshtė e shėndetshme tė pėrzihen karbohidratet me proteinat.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:05 pm

HIPERTENSIONI
Rregulla pėr tė mos nxitur sėmundjen:
96-Stresi krijon njė dominante nė sistemin nervor, e cila shton prodhimin e adesteronit nė veshka, e pėr pasojė ēon nė ngushtimin e enėve tė gjakut dhe shfaqjen e hipertensionit.
97-Personat me hipertension duhet tė kenė kujdes gjatė dimrit, pėr shkak tė sė ftohtit, por dhe luhatjeve tė theksuara tė temperaturave.
98-I ftohti ngushton enėt e gjakut dhe rrit tensionin.
99-Prandaj kėtyre pacientėve u rekomandohet tė jenė korrekt nė marrjen e ilaēeve dhe tė kenė kujdes me menynė dhe stilin e jetės.
100-Tė sėmurėt duhet tė eliminojnė daljet nė ditėt shumė tė ftohta, tė dalin vetėm gjatė orėve tė ngrohta dhe tė vishen mirė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:06 pm

BRONKITI KRONIK
Si tė mbani larg vetes sėmundjen:
101-Evitoni jetesėn nė ambiente tė lagėshta.
102-Evitoni jetesėn nė ambiente me duhanpirės.
103-Evitoni jetesėn nė qytete tė ndotura.
104-Mos qėndroni pėr shumė kohė nė dush, as nė dimėr e as nė verė.
105-Bėni masazhe me vaj ulliri dhe raki nė tė gjithė trupin.
106-Frekuentoni sa mė shumė plazhin dhe ambientet me diell.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Feb 19, 2009 3:06 pm

TIROIDJA
Ushqimet qė i bėjnė keq tiroides:
107-Personat me tiroide nuk duhet tė konsumojnė lakrėn e bardhė. 108-Nuk duhet tė konsumojnė fasulet.
109-Nuk duhet tė konsumojnė gėshtenjat.
110-Nė rast se personat kanė mungesė jodi, nė kėtė rast kripa duhet tė ruhet nga lagėshtira dhe kontakti me dritėn.
111-Nė rast se personat e kanė me tepri jodin, atėherė duhen zbatuar konsultat e mjekėve nė mėnyrė qė sėmundja tė mos kthehet kronike.
vazhdon...

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti dhe tė ushqyerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: