Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shėndeti dhe tė ushqyerit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:22 am

Aparati tretes

Veshtrojeni mire kete figurene fund te postit pasi aty qendron i gjith sekreti i jetes sone,i shendetit dhe i semundjeve.
Ku eshte ndryshimi midis nesh dhe bimeve ?
Bimet rriten duke u ushqyer nga toka nepermjet rrenjeve ,kurse ne dhe shume kafshe te tjera ,( pervec mishngrenesve ) ushqehemi me bime te ndryshme duke i futur ato brenda ne trupin tone , dhe bashke me to edhe miliarda e miliarda mikrobe te llojeve te ndryshme.Por megjithate shumica prej nesh nuk vdes prej mikrobeve, por nga pleqeria, qe eshte nje semundje jo infektive (ngjitese) e ngadalte por e sigurt .
Ajo qe shikoni ne foton e mesiperme quhet aparati tretes, i cili eshte i ndryshem ne kafshe te ndryshme, por qe ne na intereson te kuptojme se si funksionon aparati yne ne menyre qe ta shfrytezojme dhe ruajme njekohesisht per te miren e gjith trupit dhe qenies sone njeri. Ne kete aparat perpunohen gjate gjith jetes ushqime qe na sherbejne per rritjen dhe zhvillimin e qenies sone.

Le te fillojme shpjegimin e funksionimit te tij .........

Si krijohet ai ?
Ai krijohet qe kur ne jemi ende ne barkun e nenes ku qelizat nervore ndahen ne dy pjese njera formon Trurin dhe tjetra pjesen e poshteme te njeriut aparatin tretes Mbas kesaj ndarje sejcila punon per te organizuar sistemin e vet sipas ADN-se te sejcilit prej nesh , por qe gjithmone mbajne lidhje direkte ndermjet tyre nepermjet nje rjeti te dendur fijesh nervore deri ne formimin e plote, por qe vihet ne funksionim vetem pas lindjes, pasi deri ather organizmi yne ushqehet nepermjet atij te Memes .Pra deri ne momentin e lindjes trupi yne eshte steril por qe ne brendesi te tij jane te gjithe trupat mbrojtes te cilat jane marre nepermjet trupit te nenes. Menjeher pas lindjes Femija fillon te marri fryme dhe te pije qumesht duke u vene keshtu ne kontakt direkt me natyren dhe duke marre gjithashtu te gjitha mikrobet qe gjenden perreth ne ate moment.Aparati yne tretes eshte i pari qe mbushet me bakterje te cilat sic do shohim me vone jane te domosdoshme per te zhvilluar dhe rritur organizmin tone. Bakterjet qe hyne dhe qendrojne pergjithmon ne organizmin tone jane nga 300-deri 500 lloje te ndryshme , dhe sejcili prej tyre ka me miliarda unita, qe perbejne ate qe quhet " microflora intestinale" por qe ne per ti kuptuar dhe shpjeguar me lehte i ndajme ne dy grupe :

1-Bakterje te keqia

2-Bakterie te mira

Quhen Bakterie te keqia sepse gjate reaksioneve ne te cilat marrin pjese krijojne elemente helmues per gjakun dhe trupin tone .(Putrefazione)"Bacillus coli"

Quhen Bakterie te mira sepse gjate reaksioneve ne te cilat marrin pjese krijojne elemnte te dobishem dhe te domosdoshem per gjakun dhe trupin tone ."Lactobacillus Acidophilus"

Pra ne shperberjen e ushqimit marrin pjese qe te dyja llojet dhe gjithmon duhet te dominojne baktereit e mira dhe jo te keqia "(sigurisht qe keto kane emra por nuk eshte vendi ketu per te dhene edhe emrat e tyre )" por ka raste kur ato te keqiat jane me te shumte ne numer dhe fitojne mbi te mirat duke dhene reaksionet e meposhteme:

arginina ------> agmatina
cistina --------> mercaptano
istidina --------> istamina
lisina -------->cadaverina
ornithina------>putrescina
tirosina ------>tiramina
triptofano---->indolo dhe scatolo

te cilat jane helme shum te forte, kurse " indolo" dhe "scatolo" jane ata qe japin ere te keqe ne procesin e jashteqitjes.

Microflora intestinale qendron ne pjesen e poshteme te intestinos ( zorres) ndersa ne stomak dhe pjesen e pare te intestinos nuk ka asnje bakter kjo sepse ato nuk mund te jetojne ne nje ambient acid sic eshte stomaku dhe pjesa e pare e intestinos ben perjashtim ketu vetem nje Bakter qe i reziston ketij ambienti acid dhe shkakton ulceren gastrite ai quhet Helicobacter.
Bakteriet ndahen gjithashtu edhe ne bakterie qe jetojne pa oksigjen dhe bakterie qe jetojne vetem me oksigjen ku keto te fundit jane ato qe na nevojiten me shume per micro floren .
C'far funksioni ka microflora?
Ajo ka tre funksione :
1-Funsion metabolik
2-Funksion trofik
3-Funksion mbrojtes

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:25 am

Goja

Ghiandola>>>>Gjendra

Tretja e ushqimit

Tretja e ushqimit behet nepermjet aksionit Mekanik dhe atij Kimik
Aksioni mekanik
1-Copetimi i ushqimit (ne goje)
2-Perzierja e tij (ne stomak)
3-Levizja e tij ne pjeset e poshteme nepermjet muskujve (peristalsi)


Aksioni Kimik

Ben transformimin e :>>

1-Karbohidrateve -->>ne Sheqer

2-proteinat -->ne aminoacidi

3-trigliceridi --> ne acid yndyror dhe glicerolo

Nga goja ne stomak

Dera e hyrjes se ushqimit eshte goja ,ushqimi copetohet nga dhembet perzihet me lengjet qe dalin nga gjendrat e gojes te cilat permbajne " ptialina", e cila eshte nje enzim qe transformon amidonin ne sheqer te thjesht.
Ato leshojne gjithashtu "lisozima" qe eshte nje molekule me aktivitet antibakterik , dhe antikorpi.

Bolo

Qe nga ky moment kjo perzierje nuk quhet me ushqim por Bolo (ne italisht) ndersa Shqip nuk e di mbase dikush qe ka studiuar ne Shqiperi mund ta dije .
Bolo kalon per efekt graviteti dhe i ndihmuar nga muskujt e ezofagut ne stomak, Bolo ne kushte normale nuk kthehet mbrapsht pasi ne pjesen e siperme te ezofagut ka nje ngushtim muskulor te tij (Cardias) dhe nuk lejon kthimin e tij lart


Fotografitė e Bashkėngjitura

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:26 am

ezofagu qe eshte i gjate rreth 25 cm dhe ka te vetmin funksion te percjelljes se ushqimit ne stomak.
ne ezofag ndodhen dy valvola muskolare nje ne fillim dhe nje ne fund qe nuk lejon fluksin gastrik te stomakut te ngjitet lart kjo shihet ne foton e meposhteme qe eshte nje prerje imagjinare e ezofagut dhe pjesa e ngushte eshte muskuli apo valvola e siperme.

Ne njeren foto jane disa monedha qe dikush i ka gelltitur dhe i kan ngeleur ne ezofag para valvoles se siperme.


Fotografitė e Bashkėngjitura

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:29 am

Foto stomakut nga brenda ndersa foto jeshile tregon mukozen e stomakut te veshur me muko ngjyre jeshile per ta ruajtur nga acidrat qe dalin neper ato qe duken si kratere. (1 mm eshte zmadhuar 3000 here ne foton e madhe me mikroskop elektronik)

Mbasi ushqimi (Bolo) bie ne stomak, ky i fundit leshon lengjet e tij gastrike , (acid clorhidrik,Pepsina,Muko) dhe me ane te tre muskujve te tij kryen copetimin dhe ndryshimin e metejshem te ushqimit (Bolo) ne " Chimo" pra perzierja e re qe vjen nga ndryshimi kimik dhe mekanik i stomakut quhet "Chimo" qe ka nje permbajtje te larte acidi dhe qe eshte ne forme lengu te dendur.

Acidi clorhidrik ---

1-Pregatit pepsinen
2-pregatit molekulat proteinike per tretjen e pjeseshme
3-ben qe te treten me shpejt disa minerale si kalciumi dhe hekuri

Pepsina ---
1-Fillon tretjen e proteinava nga tretja e pjeseshme


Muco
Ka efekt alkalin dhe eshte nje leng i dendur .
Mbron pjesen e brendshme te stomakut nga aciditeti i forte ne stomak.

Gjithashtu ne stomak ka edhe nje sostanze qe quhet " faktori intriseko " qe eshte nje proteine e nevojshme per thithjen e vitamines B12 dhe hekurit te domosdoshme per ruazat e kuqe .


Stomaku eshte nje organ qe normalisht permban 1,5 litra ushqim "Chimo" por qe mund te zgjerohet deri ne 4 litra.Lengjet qendrojne ne stomak per rreth 20 min ndersa nje ushqim i perzier me uje qendron rreth 1ore e 30 min , yndyrnat dhe ushqimi i forte (mish.veze,fasuleetj..) rreth 3 ore .
Alkoli shkon ne stomak dhe qe aty menjeher ne gjak alkoli nuk kalon kurre ne intestino.
Ato qe duken si damare jane muskujt e stomakut qe bejne shtypjen dhe copetimin e ushqimit.Ajo foto eshte e nje stomaku te rregullt pra jo te semure.


Fotografitė e Bashkėngjitura

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:30 am

Foto te intestimos( zorres) nga brenda
(Ushqimi) qe tani quhet Chimo, del i perpunuar nga stomaku nepermjet valvoles "Piloro" muskolare qe ndodhet ne fund te stomakut dhe qe lidhet me intestinon " Zorren" Eshte per tu theksuar se deri ne kete faze (ushqimi) Kimo ka pesuar vetem ndryshime mekanike dhe kimike ndersa tani e tutje mbas pjeses se dyte te intestinos fillon thithja molekulave dh atomeve te ndryshme drejt eneve te gjakut.
Intestino (zorra ) e holle eshte e gjate rreth 6m dhe me diameter 2.5 cm , qe ndahet ne tre pjese:

1-duodeno ( i gjate 24-30 cm)

2-digiuno ( i gjate 2-5 metra )

3-ileo ( i gjate 4 m)

Ne pjesen e pare te tij chimo perpunohet perseri nepermjet lengut te temthit te pankreasit dhe lengut intestinal , duke u ndare ne molekula te vecanta per te bere te mundur thithjen e tyre prej pjeses se dyte "digiuno" nepermjet "mikrovili" (qimet e holla) qe bejne thithjen dhe trasportimin e tyre ne enet e gjakut dhe te limfes .

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:31 am

Ne foton e meposhteme paraqitet intestino (zorra) ku duket qarte menyra e ndertimit te saj ,pale pale ku per tu theksuar eshte se palet e perthyera te zorres bejne thithjen e te gjitha elemeteve qe na nevojiten per te jetuar dhe mund ti krahasojme me rrenjet e pemeve , pra aty kryhet furnizimi yne me energji kripera dhe metale.Eshte llogaritur qe po te shtrihen keto pale jane te barabarta me 300m katror ose e barabarte me nje fushe tenisi,pse ? sepse per te thithur ne nje kohe sa me te shkurtter gjith elementet duhet nje sip e madhe ose ne te kundert duhet qe ushqimi " chimo " te qendroje shume gjate ne zorre gje qe sjell probleme me fermentimin dhe kalbezimin e tyre .Ne foton e mesit eshte e zmadhuar vetem nje prej ketyre mikrovilli apo qime ku duken qarte enet e gjakut dhe te linfes qe furnizohen me keto elemente .

Vetem tani mund te kuptoni se cfar ndodh kur ushqimi juaj eshte shum acid, pra ai shkon deri ne gjak duke demtuar qelizat dhe duke zhdukur mikro faunen intestinale pra bakteriet qe duhen per shperberjen e ushqimeve.

Chimo- (ushqimi) i mbetur nga ky perpunim nxirret jashte si mbetje por para se te nxirret i thithet i gjith uji dhe lengjet e tjera ne menyre qe te perdoren perseri ne Ushqimin tjeter se perndryshe ne nuk do na mjaftonte vetem sasia e ujit qe pime.
Kur ky ushqim eshte i demshem per organizmin tone qelizat qe ndodhen ne kete pjese te intestinos (zorres) organizojne nxjerrjen jashte te tij ne forme diarreje.
Sa me te shendetshme dhe funksionale ta kemi kete pjese te trupit aq me te shendetshem do jemi dhe anasjelltas.

Mbas marrjes se elementeve te nevojshem per jetese nepermjet qimeve intestinale "mikrovilli" gjaku shkon ne melci nga ku perpunohet pastrohet perseri dhe vetem pas kalimit ne melci shkon te furnizoje te gjith organet e tjera me gjak te pasuruar dhe te paster .

Ky ishte nje ilustrim i pergjithshem i aparatit tretes por ne postimet e tjera do.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:42 am

Nese keni lexuar postimet e mesiperme keni kuptuar se si funksionon aparati yne tretes prandaj tani kalojme ne nje faze te re dhe me te rendesishme ate se me cfare duhet te ushqehemi por per te kuptuar kete duhet te kthehemi pak mbrapa ne kohe dhe te njohim prejardhjen tone ne menyre qe te kuptojme te tashmen.
Si mendoni ju c'far jemi ne Mishngrenes, Barngrenes apo dicka tjeter
Supozojme se jemi Mishngrenes dhe si fillim bejme nje krahasim me kafshet mishnrenese, te cilat kane kthetra te fuqishme ,goje te madhe dhe me dhembe shqyes, muskuj te fuqishem qe te vrapojne shum shpejt per te kapur gjahun dhe mbijetuar, kane nje shprehje te eger ne " fytytre " a ngjasojme ne me ta ? une them qe jo .
Supozojme qe jemi barngrenes dhe bejme nje krahasim , me ta ku dallojme nje goje relativisht te madhe me shume dhembe blues ose dhemballe dhe pak dhembe preres e pothuajse asnje shqyes, shprehja e tyre eshte paqesore dhe dashamirese , por ne nuk ngjasojme as me ata megjithse organizmi yne nga e keqja mund te haje edhe bar por qe nuk eshte ushqimi i tij .

Nese ketyre kafsheve do tju mungoje ky ushqim nuk asnje alternative tjeter per te jetuar ndersa organizmi yne ka nje aftesi te madhe te mbijetoje edhe me shum ushqime te tjera, nese Luani pa mish ngordh ne jo mund te hame fruta perime dhe zarzavate, nese nuk ka me bar per lopet dhe ngordhin ne jo nuk vdesim por hame mish apo shpende.Dhe nese nuk kemi asnje nga keto hame edhe rrenje bimesh apo gjethe pemesh por kjo nuk do te thote qe ne po ushqehemi me ushqimin tone natyral por po ushqehemi per te perballuar nje situate mbijetese e cila nuk jep nje shendet te forte dhe jete gjate .
Pra njeriu ne ndyshim nga kafshet e tjera ka aftesine dhe fatin me te madh qe te konsumoje gjithcka qe jep energji kur zberthehet apo elemente te tjere te domosdoshem per jetesen.
Dhe pikerisht kjo aftesi jona keqperdoret nga ne ne dem te organizmit tone, pasi kete aftesi ne duhet ta perdorim ne kushte te vecanta per te mbijetuar per nje kohe te shkurter dhe jo pergjithmone.
per kete natyra na ka dhene trurin i cili duhet te dije te perdore organizmin e tij per te miren e tij dhe jo anasjelltas, ndersa kafshet nuk e kane kete veti ata kane nje tjeter instiktin natyral per te gjetur ate qe mund te haje dhe ate qe smund te haje.
Psh,
Provoni ti jepni gomarit te vogel(pulisht ) nje lule ai do ta nuhase dhe nuk do ta haje , jo sepse i vjen keq per lulen e keputur , por se shqisat e tij i thone qe ky ushqim nuk eshte per ty.Beni te njejten prove me nje femi te vogel ai do ta haje me gjithe bisht dhe vetem nese ka shije te keqe do ta nxjerrre jasht, pse sepse ne i kemi humbur keto veti pak nga pak dhe kemi zhvilluar trurin.
Beni te njeten prove me nje te rritur ai nuk do ta haje lulen jo sepse i thone shqisat por sepse e di qe lulja nuk hahet duke vene ne fuksionim trurin.
Aftesine per te njohur ushqimet nepermjet shqisave njeriu e humbi kur zbuloi zjarrin pasi nepermjet tij filloj te perpunoj shume ushqime te cilat me pare nuk i hante ose nje pjese te tyre i hante te gjalla keshtu qe rreziku i mbijeteses ishte kaluar ne kete drejtim dhe keto shqisa pak nga pak humben funksionin e tyre kryesor. Njeriu i sotem ka humbur plotesisht memorjen ne kete drejtim dhe mendon se cdo gje qe organizmi i tij e tret eshte ushqim per te duke lene menjane ushqimin e vertet, per te cilin organizmi i tij eshte krijuar dhe qa na jep ne mundesi per nje jete te gjate dhe pa probleme shendetsore.
Te gjithe e dime se ka makina me benzine me nafte apo benzol aroplanet, apo super benzin makinat e garave etj....Ka makina qe po ti ndrrosh karburantin nuk ecin asnje meter dhe prishen por ka makina me nafte qe edhe vaj po ti hedhesh ecin nuk ecin shume por ecin.E dhe trupi yne eshte i tille ne kemi harruar se ma cfar karburanti punojme me mire, dhe i fusim ate qe gjejme me lire dhe me afer
Ather kush eshte ushqimi yne ? natyral dhe qe jep karburabtin me te mire makines sone njeri.
Por per te kuptuar kete duhet te sqarojme edhe disa gjra te tjera.
RRegulli nr 1 Ushqimi yne duhet te jete sa me i thejshte ne menyre qe kur te kaloj ne aparatin tretes qe nga goja deri ne jashtqitje te tretet lehte dhe te dale jashte ajo pjese e panevojshme sa me shpejt te jete e mundur , ne menyre qe te mos fermentohet brenda ne trup per nje kohe te gjate pasi ne vend qe te furnizoj gjakun me energji e furnizon me helme.
RRegulli nr 2 Per shperberjen dhe tretjen e ushqimit te harxhojme sa me pak energji dhe organet e trupit qe marrin pjese ne kete proces te punojne sa me pak te jete e mundur duke dhene rezultat optimal dhe duke i lene kohe edhe per te pushuar .
RRegulli nr 3 Per zhvillim e reaksioneve te mos perdore rezevat e vet trupit por te perdore ato qe kane vet ushqimet.( enzimet ) te cilat ne i shkaterrojme gjate gatimit.

Dhe tani para se te themi kush eshte ushqimi me i mire per ne, te sqarojme si kryhen reaksionet e ushqimit ne trup.

I gjith trupi yne jeton per rrjedhoje te reaksioneve kimike qe ndodhin ne trup edhe mendimi vjen si rezultat i reaksioneve ne tru , te gjitha keto reaksione kryhen me ndihmen e Enzimeve ato shkrijne dhe copetojne ushqimin tone deri ne atome qe pastaj thithen ne qimet intestinale qe kemi treguar me lartme tutje enzimet bejne te njejtin veprim duke ndihmuar ne proceset kimike metabolike.Pa enzime trupi yne dhe i cdo gjeje te gjalle ne natyre nuk jeton pasi ato jane catalizatori ( pershpejtuesi) i te gjitha reaksioneve tretse dhe matabolike.

Kush jane enzimet , merrni nje banane jeshile vendoseni jasht dritares tuaj per dy dite dhe do te shihni qe ajo eshte pjekur eshte bere e verdhe dhe e bute aksioni kimik qe kreu kete ndryshim eshte aksioni i enzimeve. Cdo gje e gjalle ka enzimet e veta edhe ne kur lindim kemi enzimet tona ne trup te magazinuara dhe qe perdoren nga trupi yne per te bere te gjitha reaksionet e nevojshme per jetese.
Ato ndahen ne dy lloje
1- Enzime tretese (qe marrin pjese ne tretjen e ushqimeve )
2-Enzime matabolike (qe marrin pjese ne reaksionet e meteshme te metabolizimit )

Per te kuptuar me drejt punen e enzimeve ne reaksionet kimike po jap nje shembull te trashe por shum domethenes dhe te thjesht .

Supozojme se do te beni nje rruge 6 km

1- Do ta benit ate ne kembe
2-Me nje pale patina poshte kembeve
3-Ashtu sic jeni me patina tju terheq dikush me biciklete
4- Apo , Ti hypni nga mbrapa nje motorri

Besoj se te gjithe ju qe keni fatin te lexoni keto rrjeshta do te zgjidhnit te hipni pas nje motorri, per faktin e thjeshte se nuk do lodheni dhe do kryeni punen.
Cfar do te thote ta besh ate rruge ne kembe ,do thote te lodhesh te raskapitesh e lere pastaj ta besh tre here ne dite vdes fare, pune qe sbehet .
Cfar do te thote ta besh me patina qe ke ne shtepi ,do te thote te shkurtosh kohen dhe energjite
Cfare do te thote te kesh patina dhe ti varesh dikujt nga pas , do te thote qe te shkurtosh kohen akoma me shume dhe te lodhesh shume me pak plus koha qe te ngelet e perdor per gje tjeter ose thjesht per tu shlodhur .
Cfar do te thote te hipesh pas motorrit , do te thote qe te mos lodhesh fare .

E pra ne rastin e pare reaksionet ne trupin tone behen pa enzime , ne rastin e dyte me enzimet e vet trupit ne rastei e tret me enzimet e trupit ne bashkepunim me ato te vete ushqimit qe hame dhe ne rastin e katert vetem me enzimet e vete ushqimit keshtu qe rezevat tona nuk i prekim dhe jemi gjithmon te fresket.

Lexojeni perseri nese nuk e kuptuat kete shembull pasi aty eshte thelbi i gjith atyre qe kam shpjeguar me pare dhe atyre qe do vine me pas.

Konkretisht cfar ndodh me trupin tone ?
Kur ne fusim ne trup nje ushqim pa enzime organizmi yne do marre keto enzime+vitamina+minerale per te kryer reaksionet e tretjes nga magazina e tij dhe kur te mbaroj magazinado marre nga qelizat e gjith trupit duke bere dobesimin e qelizave te gjith organeve dhe rrjedhimish te imunitetit dhe jetes sone.
Prandaj qe te ecni gjithmon siper " motorrit " duhet te ushqeheni me ushqime te cilat kane enzime dhe nuk i humbasin ato gjate pregatitjes se ushqimit.
Ehhuuu !! e paske ne terrezi ti anej do thote dikush , ku ti gjejme ne keto ushqime , gaboheni ato ushqime i keni perpara syve mbi tavoline dhe nuk i prekni me dore pasi pertoni ti qeroni dh e keni me kollaj ti fusni stomakut nje cope mish apo nje cope byrek, sesa ato qe keni mbi tavoline.

Pak me siper pame qe enzimet jane vendimtare per jeten tone pame gjithashtu qe ndodhen ne cdo gje te gjalle por nuk dime akoma se ato enzime ne temperature mbi 46° shkaterrohen gjithashtu shkaterrohet edhe nje pjese e mire e vitaminave .Cfar do te thote kjo ? Kjo do te thote qe te gjitha perimet dhe verdurat e ziera jane nje ushqim i vdekur eshte vetem hi eshte helm pasi ky ushqim na ben te ecim me patina pra me enzimet e trupit sepse organizmi yne do ta shperbeje kete ushqim por duke perdorur rezervat e tija.Dhe nese ju ushqeheni gjithmon ne kete menyre keto rezerva mbarojne rreth moshes 40 vjec, keshtu qe fillon dhe merr rezervat e enzimeve metabolike dhe i perdor per tretjen e ushqimit qe uk eshte fuknsioni i tyre dhe ne kete moment fillojne shume probleme shendetsore me emra te ndryshem te parendesishem.

Jeta jone quhet enzim. Prandaj mos e shkaterroni ate, por ruajeni dhe perdoreni per organizmin tuaj sa me pak ta prekni magazinen tuaj te enzimeve aq me i ri do jeni aq me force do keni aq me i kthjellet do jeni dhe do te lini trashegimtare te shendoshe, sepse ky reaksion con drejtperdrejt ne dobesimin dhe ndyshimin ne kah negativ te ADN-se sone.

Marrim mishin mishi i ziere ka humbur te gjith enzimet organizmt tone i duhen rreth 3 ore per ta perpunuar ate ne stomak dhe akoma me tutje ne intestino dhe gjith kjo me shpenzimet nga magazina jone per me teper zberthimi i tij del acid urik qe per shkrirjen e tij te metejshme duhen energji dhe lemente te tjere te marre perseri nga magazinat tona. Prandaj nese jeni mishngrenes hajeni ate te gjalle si psh proshuta ose bejeni ate ne zgare pra mbi prush per disa minuta.
E njejta gje ndodh me te gjitha perimet dhe zarzavatet prandaj hajini ato te fresketa dhe te gjalla si psh specat ,sallata karotat,domatja,etj,,ndersa te tjerat si psh lakrat, lulelakra,patellxhani,kungujt etj bejini me avull dmth per ata qe nuk e dine ne fund te tenxheeres hidhet 2 gisht uje pastaj vini nje rrjete ku brenda jane perimet e prera dhe futen ne tenxherre pa prekur ujin mbyllet tenxherja me presion dhe per 10 min nxirrni perimet i hidhni pak vaj ulliri kripe dhe mund ti hani.
Te gjitha ushqimet e pregatitura ne menyre industriale jane pa enzime si psh biskotat ,hamburger briosh pizza , te skuqurat etj.
Ndersa ushqimi qe ka me shume enzime dhe qe eshte benzina me e mire per trupin tone jane frutat ato qe keni mbi tavoline por duhet te jene gjithmon te bera dhe te lengshme ne qoftes ju do te ushqeheni vetem me fruta por nga te gjitha llojet do te beheni 20 vjet me ri ne te gjitha drejtimet nuk do semureni nga semundje te rrezikshme dhe do ti kaloni te 100 vjete me kembe me dore dhe me mend ndersa nese do ushqeheni me dieten SAD (standart amerikan diet )(hamburger patate te skuqura,pizza birra,coca cola etj deri 40 vjec shkoni pak mire por me pas cdo hap eshte shume i veshtire dhe jeta e shkurter.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:42 am

Si shkaterrohen enzimet ?
Zierja nga 46°-48°
Droga
Alkoli
Fluruoro
Radicalet e lire
Ndryshimi i prodhimeve ushqimore dhe paketimi i tyre ne te cilin per te rritur daten e skadeces heqin enzimet dhe ushqimi rron me shume.
Rrezatimi
Ingineria genetica

Po perqendrohem edhe pak tek mishi pasi mendoj se duhen sqaruar disa gjera

Fjalet kane fuqi tye madhe duke ju dhene gjerave rendesi te vogel ose te madhe psh. fjalet berxolle,biftek ,melci kukurrec, kofsha pule ,sallam salcice etj jane te dashura per shum nga ne por qe na fshehin dhe na bejne te harrojme ate qe eshte me kryesorja ate qe ne po ushqehemi me kafhse te ngordhura ose me gjysem kerma pasi qe nga momenti i therjes fillon shperberja dhe kalbezimi i mishit shpejtesia e ketij procesi varet nga kushtet ne te cilat mbahet.
Qe te vegjel mesueset ne shkolle na mesojne se nga lopa marrim mishin, qumshin, dhe lekuren .Nga delja marrim mishin qumshin lekuren dhe leshin.
Dhe i degjonim keto mesime te dale nga goja e mesueses si dicka te vertete dhe te vertetuar keshtu qe duhet vetem di zbatojme, dhe asnjeher nuk i kemi bere pyetjen vetes ,,A eshte e vertet kjo gje ?
foto
Edhe shkencetaret thone qe ne jemi gjithckangrenes pa nxjerre ndonje teori qe ta vertetoje kete perkundrazi shumica e semundjeve te njeriut flet pikerisht per nje ushqim te gabuar.
Ushqimi i pare origjinal dhe me i pershteatshem i njeriut eshte fruta e lengshme te tjerat kane qene vetem prova qe ka bere njeriu por qe fatkeqsisht i ka kthyer ne ushqim primar duke harruar frutat, biles sot nese dikush thot te kunderten pra qe ne duhet te hame vetem fruta e qeshin dhe e vene ne loje me lloj lloj teorish mbi proteinat kalorite, karbohidratet etj,
Kur isha i vogel shkoja cdo vere ne fshat dhe me pelqenin shum kafshet sidomos nje qen qe quhej Sharko shpesh vidhja buke ne shtepi dhe ja jepja qenit sepse kisha pare qe i hidhnin buke ai tundte bishtin ne shenje falenderimi dhe hante buken here te tjera mblidhja cdo gje mbi tavoline dhe japja atij i gezuar ku e dija une qe qeni ishte mishngrenes Nuk kaluan shum vjet dhe qeni u semur dhe pas ngordhi sot e kuptoj qe ai ushqim qe une dhe te tjeret i jepnim Sharkos ishte vdekje ngadalte por e sigurt, tani perfundimisht kuptova qe nga mishngrnes e kishim kthyer ne gjithckangrenes duke i pergjysmuar jetesen.
Te njejtin gabim kam bere me eten time per 40 vjet duke u kthyer nga frutngrenes ne gjithcka ngrenes.
Kur shkenctaret thone qe jemi gjithckangrens kane paraasysh stadin aktual te ushqimit njerezor dhe jo ate te gjith koherave por kjo nuk do te thot qe ky eshte ushqimi yne natyral sic nuk ishte edhe per Sharkon.
Duke insistuar gjithmon me kete llogjike do te thote ta mbash njeriun ne nje stad patalogjik jo natyral dhe rrezikshem per shendetin e tij dhe kjo nuk eshte komike por tragjike.
Ne rastin e mishit pervec asaj qe prodhon acid urik dhe prvokon semundje si artrosie artriti ka edhe nje gje tjeter te rendesishme ende te pe njohur mire nga shume njerez .
Ate qe qelizat kane nje memorje dhe lekunden duke trasmetuar vibrazioni( dridhje ) qelizave qe jane afer e keshtu gjith trupit .Ne memorjen apo kujtesen e qelizave te kafsheve te vrara barbarisht ne thertore gjejme dhimbje terror deshperim, urrejtje, hakmarrje ,dhe emozioni negative qe akumulohen (mblidhen) ne momentin e vrasjes.Qelizat e kafsheve te therura i ruajne keto ne memorjen e tyre edhe pas therjes per nje peridhe te caktuar kohe, dhe ne qoftese ky mish konsumohet gjate kesaj periudhe kjo memorje trasmetohet edhe ne organizmin e gjalle.Eshte kjo arsyeja qe kafshet mishngrenese jane gjithmon te egra edhe kur jane te ngopur dhe te parrezikshem. Eshte kjo arsyeja qe kafshet barngrenese jane te buta dhe me te embla ne pamje.SI delja vici lopa etj.
Me kujtohet ne fshat qe m,banin nje qen te lidhur dhe i jepnin vetem mish dhe kocka po pse mor daje i thashe atij i jepni mish dhe ketij jo sepse ai na duhet per gjah dhe duhet te jete i eger me tha, qeni qe ha buke as pulen se ha dot.Ndersa tek njerezit eshte vertetuar se vegjetarianet jane shume me te urte dhe komunikues se gjithckangrenesit dhe akoma me shume me njerezit mishngrenes.
Ja dhe arsyeja shkencore
Nuk e di a keni qene prezent ndonjeher ne therje te nje lope, demi, Qingji apo Pule, por une qe kam qene prezent ne fshat kam vene re me keqardhje syte e tyre ulerimat e tyre dhe forcen e madhe qe ushtrojne per ti shpetuar vdekjes apo vrasjes aq sa per te therur nje viē beheshin kater burra te fuqishem dhe me ndihmen e litareve e lidhnin ku me pas vjen rriti ekstrem musliman i therjes ne gryke kur perjeton nje ngjarje te tille te renqethet mishi disave ju bie te fiketdisa nuk deshirojne te jene prezent per skenen orribile qe paraqitet perpara syve tane.E pra edhe ajo kafshe e ndien vdekjen dhe ne ate moment gjendrat e saj fillojne te prodhojne shum adrenalin e cila eshte nje substance qe leshohet per te forcuar gjith muskujt e trupit ne lufte per ti shpetuar vdekjes, sic bejme te gjith ne ne rast rreziku per jeten, adrelina futet ne cdo qelize dhe ndryshon funksionet e saj te perditshem duke e vene ne funksin mbrojtes dhe duke u lekundur kjo lekundje trasmetohet ne te gjith trupin prandaj edhe shum prej nesh ne nje situate te tille dridhen apo ju bie te fiket.Ky perjetim i terrorrit dhe kjo adrenalin bashke me te gjitha ilacet qe ka marre kjo kafshe gjate jetes apo substanca te tjera organike qe aktivizohen ne kete moment ngelen brenda qelizes edhe pas vdekjes se saj dhe trasmetohet pastaj ne ate qe ushqehet me kete ushqim.
Ne Itali cdo kafshe e therur duhet te qendroje 8 dite ne frigorifer para se te dale per consum dhe kjo e mesipermja eshte njera nga arsyet e ketij ligji.
Ndersa ne Shqiperi eshte e kunderta prandaj dhe njerezit jane shpesh arrogant ,gjaknxehte,e gati per luftim.
Shum kafshe te tjera ne i vrasim jo per te ngrene por per eksperimente kjo eshte ignoranze pasi njeriu po te ushqehet ne menyre natyrtale me ate ushqim qe natyra e ka destinuar per ne nuk do kemi gjith keto lloj semundjesh dhe nuk do semuremi por vdekja do te vije natyrale si rezultat i pleqerise apo me mire i mbarimit te energjise se baterise sone .
Perfundimi asnje lloj mishi nuk eshte i pčrshtatshem per ne ne nuk jemi kafshe mishngrenese megjithse natura na ka dhene mundesine qe ta tresim edhe ate por vetem ne rastet kur behet lufte ber egzistece pra kur nuk ka me fruta qe fatmirsisht ka dhe kalben mbi tavoline.

Ne eksperimentet e bera me shimpazete ( kushurinjte tane me te afert gjenetikisht ) te ndryshme doli i njejti rezultat.
Moren disa shimpaze dhe i ndane neper dhoma dhe i ushqyen ne fillim me shum lloj barishtesh ku ato zgjodhen pothuajse te gjith te njejten bar per te ngrene dhe ate qe ishte i pershtatshem sipas shqisave te tyre e lane menjane. Ne fazen e dyte ju dhane per ushqim vetem fruta ku i hengren te gjitha pa perjashtim.
Ne fazen e trete ju dhane te dyja llojet e ushqimit dhe ato te gjitha u ushqyhen vetem me fruta duke lene menjane barishtet, kjo tregon se ato instiktivisht shkojne tek ushqimi me natyral dhe i pershtatshem per organizmin e tyrre gje qe ne e kemi humbur me kohe duke e zevendesuar me llogjiken qe per fat te keq ne kete rast nuk e perdorim,por bihem viktime e "civilizimit modern" qe per interesa thjesht ekonomik dhe nga padija ne raste te tjera bejne qe qenia jone njeri te vuaj dhe te mbushet me ilace, sepse ne ne radhe te pare per ta nuk jemi njerez, por objekte te levizshme me qellim fitimi.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:44 am

Duke rilexuar postimin e fundit vura re se kam haruar perseri dicka te rendesishme per mishrat.
Kam harruar te them se mbas shperberjes se mishit ne atome ne gjendjen qe gjenden nuk jane te asimilueshme nga trupi yne dhe per kete duhet te harxhojme perseri energji per ti bashkuar ato ne formen organike me te pershtatshme per trupin tone.Nese keni vene re si kafshet dhe njerezit nuk e hane mishin e kafsheve mishngrenese dmth ne nuk hame mish qeni, mace,Luani, leopardi,etj gjithashtu edhe luani nuk han mish qeni ijene ,leopardi ,etj por hame te gjithe mishin e barngrenesve sepse ai mish ka si lende te pare bimet , kurse mishngrenesit kane si lende te pare mishin kjo do te thote qe zinxhiri ushqimor eshte nderlikuar shume dhe ne do harxhojme akoma me shume energji per ta shperbere ate lloj mishi ne atome dhe riperpunuar sipas nevojes sone.Njeriu nuk eshte krijuar per te ngrene mishngrenesin, barngrenesin apo farangrenesin , njeriu eshte krijuar per te ngrene FRUTA ne rradhe te pare dhe perime e zarzavate ne rradhe te dyte ose te trete.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Brumerat ,dritherat
Brumrat apo te gjitha prodhimet qe vijne nga mielli apo dritherat ne pergjithsi qe permbajne amidon jane te demshme ne dy drejtime ,( Amidoni dhe Glutine) per shendetin dhe organizmin e njeriut .Perse ???
Ne postimet e meparshme kemi mesuar se ushqimi kur arrin ne intestino ndahet nepermjet punes se enzimeve dhe bakterjeve deri ne atome sepse edhe ushqimet qe ne fusim ne organizam jane te perbera prej atomeve molekulava etj,,, pra eshte detyra e organizmit qe ti shperbeje ato ne menyre qe te thithen nga qimet e intestinos si ne figuren qe kam treguar me pare, por Amidoni ku ben pjese te gjitha brumrat (dritherat ) nuk shperbehet deri ne atome por ngelet si molekule dhe formula e saj eshte C6H10O6,pra 6 atome karboni 10 atome hidrogjen dhe 6 atome oksigjen nuk tretet ne uje apo ne alkol dhe si rrjedhoje qendron e tille ne intestino nga thithet dhe hyn ne gjak dhe qe aty shkon ne te gjith organet e trupit por qe nuk perdoret prej tyre dhe nxirret jashte duke veshur anet e brendeshme te eneve te gjakut dhe duke i ngushtuar ato , gjithashtu kjo molekule eshte shkaku i formimit te gureve dhe reres ne temth, veshke etj.Prandaj organizmi yne per te mbrojtur organet jetesore mundohet ta nxjerre jashte kete molekule nepermjet lekures dhe poreve te saj .
Prandaj te gjithe ata individ qe ne ushqimin e tyre perdorin ne sasi te medha brumrat,(buke piza,makarona,biskota,etj,,) kane ne trupin e tyre pucra te vogla me qelb sidomos ne fytyre dhe kuriz, kjjo molekul arrin deri ne afersi te siperfaqes se lekures dhe aty hyn ne kontakt me Bakteriet qe gjenden ne ajer te cilat duke depertuar brenda konsumojne kete molekule dhe nxjerrin si jashteqitje ate qelbin qe shohim i cili ka mundesine qe te nxirret jashte lekures nga ky reaksion ne te kundert ajo molekule qendron aty derisa te krijoje skuqje rreth 2-3 cm pastaj forcohet ngrihet mbi lekure dhe me fund cahet si nje krater i vogel dhe nxjerr jashte qelbin , ky krater qendron hapur per aq kohe sa individi ushqehet ne kete menyre.Ne raste te vecanta nga keto kratere dalin edhe krimba te cilet lindin , rriten dhe zhvillohen ne kete pjese te trupit duke shfrytezuar si ushqim pikerisht kete molekule .Sic duket edhe ne filmimin e meposhtem te bashkangjitur.Ne gjuhen popullore keto quhen te thate apo ciban dhe populli thote qe po pastrohet gjaku gje qe eshte e vertet por nuk e dine qe nga ana tjeter duke u ushqyer me drithera po e bejne pis perseri.Kjo dukuri verehet shume ne moshat e reja deri 25 vjec te cilet kane oreks te madh per shkak te rritjes dhe kete oreks e mbushin duke ngrene brumra.Ndersa ne qoftese duhet qe te mos i kene keto pucra duhet qe te ushqehen me fruta perime dhe zarzavate sic i kam shpjeguar me siper.
Por ta diskutosh kete fakt te padiskueshem me njerezit qe kane nje jete te tere qe ushqehen ne kete menyre eshte njesoj si te flasesh me marsianet ne kahun negativ te problemit.Biles edhe per shumicen e mjekeve ky fakt nuk eshte i vertet prandaj si e vetmja deshmi ngelet prova keshtu qe ftoj kedo qe ka kete problem te bej nje prove duke u ushqyer per tre jave me fruta ,perime ,zarzavate, pa prekur brumrat, pizat,makaronat,orizin etj dhe te na thot rezultatet. Jam i sigurt qe jo vetem do ti ikin pucrat por lekura e fytytres do ndricoje do behet me elastike dhe e bute e gjith kjo pa perdorur asnje lloj kremi.
Ndersa ne rastet kur kjo molekule nuk arrin te dale jashte nga poret e lekures sidonmos ne te rriturit ne ato vende krijohen pika te zeza ose te kafta dhe sa me i madh te jete perqendrimi i kesaj molekule nen lekure aq me e madhe do te jete pika.Besoj se keto te fundit i kemi te gjithe duke futur edhe veten time brenda sepse gjithmon kemi ngrene buke shum dhe gjell pak.
Ne fotot e meposhteme eshte edhe nje foto e nje qeni me te njejtin problem gje qe do te thote se ai qen eshte ushqyer me buke makarona dhe cdo gje qe ka ngelur ne tavoline.


,

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:46 am

Glutine
Ne postimin e mesiperm mesuam qe dritherat kane amidon i cili me formulen e tij shkakton deme ne organizmin tone, por po ne te njejtin drithera apo brumera ne kemi edhe nje tjeter elemet perberes shum te rrezikshem per trupin tone dhe qe quhet Glutine.
C'fare eshte glutine ?
Glutine ne vetvete nuk egziston su substance por krijohet gjate pergatitjes s e brumit si pasoje e prezences se ujit dhe energjise qe ushtrohet nga ai(njeri apo makine ) gjate punimit te brumit.Ne miell gjenden dy substanca te cilat gjate kasaj pune bashkohen dhe japin nje substance (proteine ) te re qe quhet Glutine ndersa dy substancat e tjera qe marrin pjese ne kete reaksion jane.
Gliadina
Gluteina
Glutine eshte perdorur per here te pare si term nga Areto Cappadocia, qysh ne 250 para krishtit ndersa ne vitin Nel 1856, Francis Adams perktjen nga greqishtja ne anglisht emrin e saj duke i dhene perfundimisht emrin qe njihet sot “celiaci”. Dhe me 1888, Samuel Gee pershkruan simptomat demin dhe kuren nga pasojat e Glutine ne organizem qe ishte nje diete pa brumra e drithera.Dhe vetem nga gjysma e shekullit XX u qartesua qe pergjegjes per kete semundje ishte proteina e grurit me emrin " glutenina "
Kjo proteine eshte e demshme per te gjith njerezit pamvarsisht se disa e ndjejne me shume disa me pak, dhe disa aspak demin e saj ne organizem, por kjo nuk do te thote per ata qe nuk ndiejne, se jane te imunizuar nga kjo, megjithse demi i saj nuk duket dhe vepron nen rogoz duke u bere shkaktar pastaj per semundje te tjera.Dhe gabimi i mjekeve ketu eshte se nuk kuptojne per shembull qe mungesa e hekurit apo i nje ser vitaminash vjen pikerisht sepse intestino eshte demtuar dhe nuk thith dot elementet e nevojshem per organizmin pastaj bejne gabimin e dyte duke i dhene hekur joorganik qe eshte i pa asimilueshem nga intestino .
Proteinat qe perbejne glutine nuk kane ndonje vlere biologjike te larte , dhe jane te varfera ne disa aminoacidi te rendesishem por ne te njejten kohe jane te pasura me " prolina " qe eshte Acido Glutamiko i cili eshte pergjegjes per helmimin ne Celiaket .
Gjate formimit te brumit krijohen lidhje ndermjet gliadines ,glutines,te cilat krijojne nje rrjete proteinike tredimesionale qe i jep elasticitet dhe rezistence brumit ,ne kete rjete bien ne kurth grimcat e amidonit dhe gazi qe clirohet gjate fermentacionit te brumit.
Glutine eshte nje substace ngjitese dhe perdoret shume ne industrin ushqimore moderne , por ai perdoret edhe ne industri si ngjites per letrta dhe pelhura te ndryshme. Te vetemet qe nuk permbajne glutine jane orizi dhe misri ne fakt me to nuk mund te besh dot brume gjithashtu edhe mishi peshku ,fruta,
C'far ndodh me glutinen ne intestino ?
Shkakton nje semundje qe quhet " celiakja "
Dihet qe kjo proteine kur mberrin ne intestino shkakton nje reaksion imunnitar dmth trupi yne me antikorpet e tij inteligjente e analizon kete proteine dhe e klasifikon si te demshme per trupin dhe organizmin prandaj ky njoftim percillet ne sistemin imunitar dhe ben fillimin e nje reaksioni mbrojtes qe eshte nje lufte e organizmit me kete proteine dhe nga kjo lufte ne intestino ky i fundit demtohet pjeserisht dhe humbet aftesine e tij per te thithur (asorbuar ) elementet e nevojshem per jetese , dhe nga mungesa e ketyre elementeve per kete shkak lindin semundje te tjera ne organizmin tone si (osteoporozi,infertilita,aborte te shpeshta,diabete mellito,tiroidite auto imune ,alopecia,epilessia,limfoma intestinale=kancer, etj..)
Kur kjo semundje shfaqet tek femijet ajo ndalon rritjen normale te tyre dhe behet shkak per rritjen e tyre me difekte shembull:
Kur femijet lene qumshin e nenes dhe fillojne papat e para deri ne moshen 5-6 vjec fillojne ushqehen edhe me brumra dhe difekti i pare i saj eshte tek dhembet qe dalin shpesh me zmalt te demtuar jo te formuar mire dhe me ngjyre jo te bardhe .Per keto shenja eshte pikerisht pergjegjes Glutine.
Studjusja me e mire ne kete fushe Aine i ndan ne 4 kategori keto lloj demtimesh tek dhembet .Sipas ngjyres siperfaqes se smaltit ,demtimit te zmaltit dhe ne fund te vet formes se dhembit.Nga studimet e saj ne individ te rritur rezulton se 51% e tyre kishte probleme te zmaltit dhe te dhembit per shkak te glutines.
Shum njerez nuk e ndiejne kete dem dhe vazhdojne te ushqehen pa problem por kur ato lindin eshte pak vone dhe per te riparuar nje intestino te demtuar ne menyre jo shhume te rende duhet nga 6 - deri dy vjet diet pa asnje grram glutine.
Shpesh njerez te ndryshem e ndjejne kete problem pas nje traume ose shoku emocional pas nje operacioni apo helmimi radioaktiv pas nje shtatzanie , apo vdekje te papritur te dikujt qe eshte i dashur per ju , dhe qe nga ai moment nuk duhet te perdorin me ushqime qe permbajne glutine.Pra te gjithe jemi te "predispozuar " te mundshem per kete semundje ne kushte te vecanta te jetes .Ky reaksion ende nuk dihet plotesisht nga cfar shkaku fillon por mendohet qe enzima e cila ndihmon ne tretjen e glutine , te shkaterrohet per arsye te ndryshme gje qe sjell edhe reaksionin imunitar.
E njejta gje ndodh edhe me Latosion i cili ndodhet ne qumesht dhe derivatet e tij dhe shpesh ai qe vuan nga glutine vuan edhe nga latosio nga ku i duhet te eliminoje qumeshtin dhe gjith derivatet e tij .
Simptoma, ose si mund te dallojme nese per ju ben dem apo jo disa nga shenjat:
Eshte e veshtire qe te dallohet nga shenjat pasi te njejtat shenja kane edhe semundje te tjera, si diarreja ,dhimbje ne hije ,intestino infiamato (te skuqur),mungese vitaminash A, B12, D, E, K, dhe acid folik.Ndryshim ne sjellje nervozisem, dhimbje stomaku, semudje lekure,plage ne goje si " afta "ngerce te muskujve, renie ne peshe etj.
Teerapia :
Nuk ka asnje terapi pervec asaj qe te evitosh futjen ne organizem te glutines.Nese e kap qe ne fillim kjo semundje kalon per 6- deri 2 vjet por nese demi eshte i madh ka vetem njefar permirsimi por pjesa e demtuar nuk rigjenerohet me.

Pra sic e shikoni Brumi qe kemi ngrene gjith jeten dhe qe vazhdojme te hame edhe sot per ata qe nuk e dine akoma demin e saj na ka shkaterruar jeten , dhe nuk e di se si me erdhi ndermend keto caste nje fjale e Krushovit then Enverit kur ishte per vizite ne Shqiperi dhe po vizitonte jugun e Shqiperise ai i tha tekstualisht :
Ju nuk duhet te prodhoni buke por agrume ullinj, dhe fruta pasi keni nje klime shum te favorshme, kurse ideologet tane e perkthyen se duan te na lene pa buke , prandaj ti kthjeme malet ne fusha e ti bejme pjellore si edhe fushat.


,

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Mar 29, 2008 9:47 am

Lattosio (karbohidrat )

Mos toleranca , ose mos pranimi i qumeshtit nga organizmi yne, dhe alergjia ndaj qumeshtit jane dy gjera te ndryshme.
Mos toleranca e qumeshtit organizem vjen si rezultat i mungeses se nje enzime ,ndersa mostolerimi i qumeshtit si alergji shkaktohet nga reaksini i sistemit mbrojtes kunder proteinave qe ndodhen ne qumesht.Si dallohen nga njera tjetra ne rastin e pare mbasi keni pire qumeshtin ai qendron ne intestino nga 30 min deri dy ore derisa te fermentohet per veprim te bakterieve duke shkaktuar fryrje te barkut,gas,kruarje te anusit,shqetsime ne intestino , dhe shfaqet me shume me ritjen e organizmit sa me i madh eshte individi aq me shume nuk e toleron qumeshtin , ndersa ne rastin e dyte ai shkakton nje diarre te rrufeshme brenda pak minutash nga pirja e qumeshtit, saqe shpesh shum e njerez e perdorin per ti ndihmuar qe dalin jashte.
Kjo mostolerance u zbulua nga mjeket ne vitin 1960 dhe vjen si rezultat i mungeses se nje enzime qe prodhohet apo gjendet ne siperfaqe te qelizave te intestinos, kjo enzime duhet te zbertheje praktikisht " Latosion " ne "Glukosio " e " Galatosio " qe jane dy perberesit e saj, pra vetem ne kete forme mund te jete i asimilueshm nga intestino .Enzima qe kryen kete reaksion quhet " Latasi"

Pse mungon kjo enzime ?
Qe me lindjen tone trupi yne prodhon, ose mund te kete nje sasi te caktuar enzimash "latasi" e cila sherben per te zberthyer qumshtin qe pime nga nena ne Glukosio, e Galatosio por me rritjen e organizmit dhe shkeputjen nga gjiri i nenes kjo enzime fillon te mungoje pjeserisht derisa nuk egziston me duke shkaktuar edhe problemin e mostolerimit te qumeshtit.Por nga studimet kjo kohe dhe moshe eshte e ndyshme ne njerez te ndryshem dhe akoma me e ndyshme ne popuj te ndyshem te globit psh. 80% e Afrikaneve me origjine Afrikane nuk prodhojne " latasi " . Ndersa 80% deri 100% e Indianeve Amerikan nuk prodhojne kete enzime ,dhe 90% deri 100% e aziatikeve Amerikan nuk e prodhojne , dhe ne Itali 71% e siciliane nuk prodhojne kete enzime kurse ne veri po te italise 51%, ndersa ne vendet veriore te evropes sidomos nordiket e prodhojne me shumice dhe nuk kane probleme me pirjen e qumeshtit.
Per mendimin tim ky eshte nje proces natyror i programuar ne organizem per faktin e thjeshte se natyra ja u jep kete mundesi te gjith te vegjelve ne boten e kafsheve , deri sa organizmi te kete marre formen e vet, dhe te filloje te trese edhe ushqime te tjera keshtu qe e ndalon prodhimin e tij, si te pa nevojshem sepse qumeshti duhet vetem ne fazen fillestare te rritjes , natyra nuk ka llogjikuar si ne "umanet" qe edhe te rritur te pijme qumeshtin e kafsheve te tjera per shum arsye qe po i bie shkurt e them qe jane te papershteshem per trupin tone.
Ose varianti i dyte mund te jete qe ajo enzime nuk prodhohet por me lindjen tone natyra i jep nje sasi te caktuar enzimesh "latasi " ashtu sic e jep femres nje sasi te caktuar vezesh ne nje kohe te caktuar dhe ja heq ne nje kohe te caktuar, sepse ne ate moshe shtatzania do ishte e rrezikshme per te dy dhe me formim jo te rregullt te femijes.
Keshtu qe sa me shume pim qumesht aq me shpejt harxhohet kjo enzime dhe vjen nje dite ku cdo njeri ndjen keto probleme intestinale deri diku te rrezikshme dhe shkaktare per lindjen e disa semundjeve.
Varianti i trete eshte demtimi i pjeses se intestinos nga ku del kjo enzime ne kete rast mbasi kurohet intestino enzima fillon te kryej funksionin e vet derisa te arrije ne nje nga rastet e mesipeme pra qe te mbaroje normalisht dhe pergjithmone.

C'fare ndodh ne intestino kur ky qumesht nuk zberthehet pra nuk asimilohet nga organizmi ?
Ai qendron nga 30min deri ne 2-3 ore duke u fermentuar nga bakterjet qe ndodhen aty dhe duke cliruar gaz (hidrogjen .metan) shkakton gjithashtu dhimbje te hijeve dhe fryrje barku.Te gjitha qumshrat dhe derivatet e tyre permbajne latosio kush me shume e kush me pak prandaj duhen evituar kur organizmi ka nje problem te tille,Ben perjashtim ketu Kosi i cili ka rreth 30%-40% me pak se gjith te tjerat latosio dhe per me shume ne kos gjendet nje enzime " Latasi"(betagalattosidasi) qe aktivizohet ne intestino dhe ben te mundur zberthimin e latosios ne Glukosio.e Galatosio dhe asimilimin e tyre prej intestionos.
Pra ne kete rast kosin mund ta pime pasi vetezberthehet pa ndihmen tone , njesoj sic vetzberthehet sallata, perimet,zarzavatet, dhe frutat.

Ndersa kur kemi alergji ndaj qumeshtit (latosio) kemi nje reaksion te sistemit imunitar duke prodhuar " istaminen" per te mbrojtur organizmin nga substance qe ke ngrene, dhe shenjat e ketij reaksioni mund te jene , fryrjre te buzeve , ose te gjuhes,kruarjene trup , ose asem, dhe reaksioni i nxjerrjes jashte te ketij ushqimi eshte i menjehershem me diarre acute.

Me femijet e vegjel ndodh rralle here qe te kene njerin ose tjeterin problem ,qe eshte nje problem i madh per rritjen e tij pasi ne ate moshe nuk ka shum alternativa ushqimi, gje qe kerkon nje diagnostikim dhe ushqime alternative , nga specialisti.

Keto ishin problemet e shkatuara ne organizem nga qumeshti dhe derivatet e tij .

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Apr 06, 2008 2:34 am

Te falemenderoj per keto shkrime biligoia Urime .!

,personalishte nuk me pelqen shume mishi,nese nuk ndodhe nuk e kerkoj kurre jo qe nuk e haje,por jam.. mund te them 95 % Vegjetarian.

Me pelqeyn gjythe keta receta,qe ke sjell ne teme si dhe jane shume te mire per shendetin e njeriut.

Gjithashtu edhe Sofra per postimet qe i solle per shendetin dhe te ushqyerit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Jul 20, 2008 4:10 pm

Edhe perdorimi i frutave edhe perimeve ,luan nje rol shume te rendesishem ,qe nje organizem te funksionoj sa me mire,dhe ne te kemi nje shendet te mire.Si p.sh

FIKU-studimet e shumta mjekesore tregojne se ky frut ve ne pune aparatin tretes edhe i jep nxehtesi trupit,duke e balancuar ne kete menyre temperaturen.

MOLLA-pastrone veshkat,sherone c'rregullimet ne aparatin tretes.Duhet konsumuar nje molle se paku para se te fleme .

BANANJA-bene pjese ne nje nga ato frutat qe kurojne zemren,forcone muskujt,dhe c'lodhe trupin.Duhet perdorur se paku dy here ne jave.

KAJSIJA-prodhone gjak,zbukurone lekuren dhe bene mire per folket.Ky frut nje herit bene te munduar edhe parandalimin e kancerit.

VISHNJA-ndoshta jo te gjithe e dine ,por ky frut eshte depo e vitaminash e mineralesh.Pikerishte per kete arsye rekomandohet per te gjitha grupmoshat.

PORTOKALLI-ky lloje fruti te mbrone nga ftohja,gripi,semundjet e zemres dhe paraliza.

RRUSHI-pastrone veshkat,melqine e zeze dhe bene te mundur stabilizimin e rrahjeve te zemres.

MANDARINA-bene pjese ne frutat baze te cilet ndihmojne ne luftimin e infeksionit te lekures,syve ,organeve gjinitale ,etj...

QERSHIA-bene te munduar ulejn e nivelit te kolesterolit ne trup,dhe heqjen e kileve te teperta.

DARDHA-ky frute bene mire per forcimin e zemres dhe damarve si dhe per presionin e ulet te gjakut.

Pastaj rol te njejte pra ne kurimin e semundjeve te ndryshme luajne edhe disa nga perimet,p.sh

SPECI-eshte nga perimet baze per organizmin e njeriut,bene mire per floket dhe thonjet.

KARROTA-jepe energji dhe stabilizone nivelin e kolesterolit.Duhet konsumuar te pakten dy karrota ne dite.

HUDHRA-ule tensionin,ndalone mpiksjen (ngjizjen )e gjakut,ndihmone ne zhdukjen e kancerit te stomakut,dhe i jep qendrueshmeri trupit.

KASTRAVECI-rinon muskujt dhe ju jep elasticitet qelizave te lekures,dhe mban te fresket memorien.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Sep 28, 2008 11:01 pm

Riparimi i difekteve te lekures.

Pėr tė riparuar defektet e lėkurės
dhe sa herė qė jemi nė krizė pėr pamjen tonė tė jashtme ndiqni recetat e
specialistėve. Para sė gjithash fjala ēelės
ėshtė peeling...


Eliminimi i qelizave tė vdekura i dhuron
lėkurės njė ngjyrė tė bukur dhe mbi tė gjitha i lehtėson ajrosjen. Fillojmė nga
trupi, duke kujtuar qė sidoqoftė peeling ėshtė njė veprim agresiv ndaj lėkurės
ndaj dhe duhet tė bėhet nė mėnyrė tė butė dhe delikate. Pėrsėriteni pėrsėri nė
qoftė se e shikoni tė arsyeshme por me njė distancė prej 8-10 ditėsh. Nė qoftė
se keni pak probleme ėshtė i kėshillueshėm njė pastrues i lehtė qė ėshtė dhe
zbutės. Pėrdoreni kėtė solucion duke e hedhur nė njė shami te ashper tė cilėn
pasi tė keni lagur trupin ta pėrdorni nė vend tė fėrkueses sė zakonshme.


Nė qoftė se lėkura juaj ėshtė shumė e tharė,
ėshtė e nevojshme njė kurė mė e fortė qė tė largojė tė gjitha qelizat e vdekura.
Pėr kėtė rast nė fėrkuese duhet tė hidhni njė tas tė vogėl miell misri integral
dhe njė tas tė vogėl me miell bajamesh tė ėmbla. Mė pas vazhdojmė si herėn e
parė duke e fėrkuar lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė por nė mėnyrė delikate. Do tė
shikoni qė lėkura do tė bėhet e butė dhe elastike si kurrė ndonjėherė.


Nė qoftė se bėni pjesė tek ato fatlume tė
pakta tė cilat e kanė lėkurėn e padėmtuar, i lejoni vetes njė banjė tė
kėnaqshme pėr tė pasur njė lėkurė kompakte dhe elastike. Hidhni 3 litra qumėsht
nė ujin e ngrohtė tė vaskės dhe qėndroni pėr 20 minuta. Do tė shikoni qė lėkura
juaj do tė jetė e butė dhe e kėndshme ashtu siē keni ėndėrruar gjithmonė.

Njė sallatė si dekolte


Qafa ėshtė njė pikė qė lihet
disi pas dore pėr sa i pėrket kujdesit tė lėkurės. Atėherė, ja njė maskė e
jashtėzakonshme: Merrni njė sallatė tė tėrė, lajeni me kujdes dhe grijeni. Mė
pas aplikojeni sallatėn e grirė nė tė gjithė qafėn dhe nė pjesėn e kraharorit.
Mbajeni pėr 20 minuta. Sallata pėrmban shumė vitamina dhe ėshtė efikase pėr tė
gjitha llojet e lėkurės.Duart nė plan tė
parėMos i harroni kurrė. Janė
gjithmonė nė plan tė parė tė ēdo lloj gjesti qė ju mund tė bėni. Merrni njė
patate tė patrajtuar, qėrojeni, grijeni dhe pėrdoreni pėr tė mbuluar sipėrfaqen
e duarve tuaja pėr tė paktėn 20 minuta. Ditėn tjetėr nė njė enė tė gjerė dhe tė
thellė hidhni njė litėr qumėsht tė cilės do ti shtoni gjysmė limoni tė
shtrydhur. Futini duart nė kėtė pėrbėrje dhe mbajini 20 minuta duke i masazhuar
butėsisht gjatė kėsaj kohe. Nė qoftė se i keni nė gjendje tė rėndė merrni
argjilė pėrziejeni me pak ujė tė pastėr pėr tė pėrfituar njė pėrbėrje nė formė
kremi dhe lyejini duart me tė. Mos lani duart tuaja deri kur argjila tė jetė
thithur krejtėsisht nga lėkura.Nė fytyrė bajame dhe
ananasqoftė se do tė bėjmė peeling nė fytyrė ky duhet tė jetė shumė i lehtė.
Sigurisht qė gjithēka varet nga gjendja e lėkurės suaj dhe nga dėshira juaj. Nė
qoftė se pėlqeni qė tė reagoni me njė farė energjie merrni bajame tė ėmbla tė
grira hollė dhe pastaj bashkojini me aq ujė sa mjafton pėr tė krijuar njė maskė
kremi. Pėrbėrjen aplikojeni nė fytyrė duke e masazhuar lėkurėn por jo pėr njė
kohė mė tė gjatė se sa dy minuta. Mė pas lajeni. Nė qoftė se lėkura e fytyrės
suaj ka vetėm njė shtresė mjaft tė lehtė qelizash tė vdekura, pėrdorni lėngun e
ananasit i cili ka aftėsi tė mira pėr tė zhvilluar peeling. Kėshtu pasi tė keni
shtrydhur njė gjysmė ananasi shpėrndajeni nė tė gjithė fytyrėn. Mbajeni jo mė
tepėr se 5-6 minuta dhe lajeni fytyrėn. Pėrsėriteni tė njėjtėn gjė tre javė me
radhė duke e aplikuar njė herė nė javė. Nė kėtė pikė jeni gati pėr tė
pėrballuar stinėn me njė lėkurė tė bukur dhe tė rigjeneruar mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Sep 28, 2008 11:03 pm

Ndikimi i frutave ne lekuren tuaj.

Aknet do tė zhduken menjėherė
nga fytyra, nėse i lyeni disa herė brenda ditės me njė pambuk tė lagur
nė lėngun e limonit. Tė njėjtėn gjė pėrsėriteni disa herė brenda ditės,
derisa aknia tė tėrhiqet.

Maska nga avokado pėr lėkurė tė thatė
Pėrzieni dy lugė mjaltė me ca avokado tė shtrydhur, njė lugė
uthulle tė mollės, tri lugė vaj ulliri dhe tri lugė tė ndonjė kremi i
cili ka pH-faktorin neutral. Mbajeni kėtė maskė nė fytyrė 20 minuta dhe
pastaj lajeni me ujė tė vakėt. Nė kėtė mėnyrė lėkura fiton lagėshti tė
posaēme, bėhet e njomė, ndėrsa acidet esenciale tė avokados ndihmojnė
nė pėrtėritjen e indit lėkuror.
Maskė pėr lėkurė tė yndyrshme dhe format tjera tė lėkurės
Njė lugė tharmi tė freskėt me dy lugė nga gjethet mendėr, tė
zbutura nė ujė, dhe dy lugė tė ndonjė kremi me pH-faktorin neutral,
vendosini nė fytyrė dhe i leni tė qėndrojnė 15 minuta, pastaj fytyrėn e
lani me ujė tė vakėt. Nė fund vendoseni kremin tė cilėn zakonisht e
pėrdorni.
Maskė nga dredhėzat
Pėrzieni disa dredhėza dhe vendosini nė fytyrė. Pas 10 minutash
largojeni maskėn. Fytyrėn lajeni, nė fillim me ujė tė nxehtė, pastaj me
ujė tė ftohtė dhe lyejeni me vaj nga bajamja ose me vaj ulliri. Kjo
maskė rekomandohet vetėm pėr ata tė cilėt nuk janė alergjik nė dredhėza.
Maskė pėrkėdhelėse
Pėrzieni dy lugė nga lėvozhga e grimcuar e limonit, dy lugė mielli
tė misrit, gjashtė lugė bajame tė grimcuara dhe dy deri tri lugė ujė.
Maskėn vendoseni nė fytyrė dhe bėni masazh tė butė me lėvizje rrethore
pėr disa minuta. Lajeni fytyrėn me ujė tė vakėt dhe fshijeni me peshqir
tė butė dhe nė fund vendosni krem hidratues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Sep 28, 2008 11:06 pm

Pėr lėkurė tė ndjeshme
Mos
pėrdorni sapun tė thjeshtė, lajeni fytyrėn me ujė tė vakėt, fytyra nuk
guxon tė fėrkohet me lėvizje tė vrazhda. Pas larjes, uji vetėm duhet
thithur ngadalė nga lėkura me lėvizje tė lehta.


sapun
Sapunėt standard janė shumė tė fortė pėr ata persona qė kanė lėkurėn e
ndjeshme, por shumica e femrave prapė se prapė po e pėrdorin atė,
shkruan njė revistė gjermane e shėndetit dhe bukurisė. Sapuni i
thjeshtė e dėmton mbėshtjellėsin e hollė tė lėkurės, i cili te lėkura e
ndjeshme ėshtė tri herė mė i hollė se sa te ajo normale.

Pėrdorimi i sapunit tė thjeshtė largon njė sasi tė madhe tė yndyrės dhe
njė herrit e bėnė lėkurėn mė tė thatė si dhe e dėmton dukshėm shtresėn
hidrolipide e cila e ndalon depėrtimin e baktereve nė lėkurė. Pas
larjes sė fytyrės, nuk duhet fshirė atė me lėvizje tė forta sepse edhe
peshqiri e largon shtresėn yndyrore me ē’rast mund tė shkaktohet skuqje
dhe zgjerim tė kapilarėve. Pėr atė shkak, uji nga fytyra duhet vetėm tė
thithet me ndonjė peshqir tė butė.

Gjithashtu fytyra nuk duhet tė pastrohet me sasi tė madhe tė ujit.
Lėkurės sė ndjeshme i mjafton qė tė pastrohet vetė nė mėngjes ndėrsa
makijazhin duhet larguar me ndonjė qumėsht pėr pastrim edhe atė njė
herė nė ditė, preferohet nė mbrėmje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Si ta mpotshtėsh lodhjen   Sat Oct 04, 2008 12:17 pm

Kėshilla mjekėsoreSi ta mpotshėsh lodhjen· Tė lodhur dhe nė pamundėsi pėr tė marrė veten? Nuk ėshtė gjithmonė faji i stresit. Ja disa kėshilla qė fillojnė me veshjet, ushqimin dhe lėvizjen.Tashmė mund tė dorėzohemi: gjumi nuk na shqitet, fundjava nuk arrin ta mposhtė lodhjen, rėndesa mendore dhe fizike nuk na lehtėsohet, ēfarėdolloj autoterapie tė pėrpiqemi tė bėjmė. Shkenca na siguron: ky ėshtė stres. Ose sipas hipotezės edhe mė shqetėsuese, bėhet fjalė pėr lodhje kronike, njė nga sindromat mė tė pėrhapura nė Perėndim, por sė cilės ende nuk i dihen shkaqet, ndėrsa mjekėt nuk janė ende tė sigurt pėr kurat.Dhe ndėrkohė qė mjekimi pritet tė gjendet, e vetmja gjė me tė cilėn nė Perėndim po pėrballohet ky shqetėsim, janė seancat e meditimit apo tė jogės, pėrpara se tė mendohet pėr tė blerė qetėsues nėpėr farmaci. E megjithatė, diēka edhe mund tė bėhet: tė rikuperojmė rezervėn energjetike qė kemi mbledhur nė pjesėn e djathtė tė trurit, nė zonėn qė pėrgjigjet pėr emocionet, e cila lihet nė vend tė dytė pėr shkak tė inteligjencės racionale. Dhe pikėrisht nė kėtė zonė, tė mbetur disi nė hije, gjendet pėrgjigjja instiktive ndaj vėshtirėsive. Ta pėrplotėsosh kėtė zonė, do tė thotė tė zbulosh mė shumė burime, pra me pak fjalė, tė ndjehesh mė mirė.· Po si mund tė arrihet kjo?Pėr mjekėt psikologė, kjo ėshtė diēka qė mund tė bėhet. Sipas tyre, ka disa lloj sjelljesh qė mund tė duken fare tė rėndomta, por qė janė mjaft tė efektshme, qė arrijnė tė fusin nė punė pikėrisht atė zonė tė trurit qė u pėrgjigjet emocioneve. Ja disa prej kėtyre mėnyrave:- Hapni sytėTringėllin zilja e orės: jeni nga ata qė .... edhe pesė minuta? Atėherė sipas mjekėve, le t’i pėrdorim kėto minuta pėr tė hyrė nė kontakt me ditėn e re, duke marrė frymė dalėngadalė: kėshtu perceptojmė trupin, riaktivizojmė energjinė dhe mund tė pėrfitojmė ritmin e pėrditshėm psikofizik. Duhet ta dimė qė kurdo qė ta kemi programuar zilen e orės, zgjimi i trupit fillon diku rreth orės katėr tė mėngjesit, atėherė kur GH, hormoni i rritjes i prodhuar nga truri, fillon tė shpėrhapet nėpėr trup, duke i stimuluar gjėndrat mbiveshkore tė prodhojnė kortizonin, (hormoni i zgjimit). Presioni rritet dhe na vė nė lėvizje. Pastaj vjen ngritja, kalohet nga shtrati pėr nė tualet, nga dollapi nė kuzhinė pėr tė ngrėnė mėngjesin (edhe pse ndoshta jo me kėtė rend veprimesh), praktika tė pėrditshme qė i bėjmė nė mėnyrė automatike. Por nė fakt ky ėshtė edhe momenti ideal i tė ndjerit mirė me vetveten, momenti qė ndikon ndoshta mė shumė nė vazhdimin e ditės. Veēanėrisht momenti kur jemi vetėm nė banjė. Kėto janė minuta tė ēmueshme: nėse do t’ia vėmė veshin efektit mirėbėrės qė ka tek ne ēdo gjest sado i vogėl qė i kushtohet kujdesit mėngjesor, atėherė do tė kuptojmė se pikėrisht kėtu ėshtė vendi i duhur pėr tė “peshkuar” energjinė e nevojshme.- Ē’ngjyrė tė pėlqen?Edhe zgjedhja e veshjes nuk ėshtė dhe aq rastėsore, ka gjithmonė tė bėjė me humorin tonė tė momentit. Veshja ėshtė lėkura jonė e dytė. Prandaj ėshtė gabim i madh qė tė bėsh gati qė njė natė pėrpara veshjen e sė nesėrmes, ėshtė mė mirė ta kuptosh nė mėngjes atė qė tė bėn tė ndihesh mirė. Dhe kėtu ngjyra ka rėndėsi tė dorės sė parė, sepse ėshtė pikėrisht ajo qė shpreh ndryshueshmėritė qė syri i percepton pėr t’ia transmetuar pjesės sė djathtė tė trurit.- KarburantiĖshtė mjaft i pėrhapur mendimi se kafeja ėshtė benzina qė i jep ritmin e duhur ditės. Por mjekėt nuk ndajnė tė njėjtin mendim. Sepse kafeina, ashtu si dhe teina, janė pėrbėrės qė rrisin tensionin arterial, por nuk e vėnė nė veprim pompėn e zemrės nė atė mėnyrė qė mendohej. Nuk ekziston ndonjė mėngjes qė tė mund tė quhej ideali, por nė vend tė kafesė njė efekt tonik mė tė mirė mund ta jepte kripa, e cila me klorin dhe sodėn rregullojnė osmozėn e gjakut. Dhe kur dėgjoni fjalėn kripė, nuk keni pse t’ju kapė paniku: janė mjaft tė pėrshtatshėm corn-flakes-at, njė tas i tillė ka po aq sodė sa njė qese me patatina. Por nuk duhet tė harrojmė edhe njė tjetėr gjė tė rėndėsishme: energjia ushqehet nga ndryshimet. Nėse ēdo mėngjes marrim tė njėjtėn meny, nuk ėshtė ēudi qė ajo tė mos vazhdojė tė ketė tė njėjtin efekt. Njė ndryshim i herėpashershėm do tė ishte i kėshillueshėm.- Bota e jashtmeNjė tjetėr metodė qė vlen edhe pėr rrugėn shtėpi - punė - shtėpi: Ndryshimi i herėpashershėm i rrugės stimulon shikimin dhe dėgjimin, dy nga motorėt e energjisė qė nuk duhen lėnė kurrė tė shkarkohen. Por zakonisht kemi edhe njė tjetėr ves: ndėrsa ecim rrugės pėr nė punė mendojmė pėr gjėrat qė na presin nė zyrė... Mjekėt na kėshillojnė qė kėtė nuk duhet ta bėjmė kurrė, sepse duke menduar pėr detyrat qė na presin, rrezikojmė tė arrijmė tė lodhur. Prandaj ėshtė mirė qė ta heqim mendjen duke dėgjuar muzikė nė kasetofonin e makinės apo edhe me kufje nė vesh kur jemi nė kėmbė. Ose duke ecur, mund tė ēlodhemi duke parė rreth e rrotull.- Ndiqni pikunTė dėgjosh instiktin, do tė thotė tė merresh me zbulimin e nevojave mė tė thella. Edhe nė zyrė. Kėshtu mund tė zbulojmė qė nė harkun e njė dite ekziston njė pik i energjisė maksimale. Ka nga ata njerėz qė ndihen nė maksimumin e formės qė herėt nė mėngjes, tė tjerė akoma nė orėt e vona tė pasdites, dikush tjetėr natėn. Duke zbuluar pikėrisht kėtė pikė kur energjia jonė ėshtė nė maksimum, mund tė programojmė qė punėt mė tė koklavitura, takimet mė tė rėndėsishme, provat apo sfidat t’i bėjmė pikėrisht nė kėtė kohė. Dhe njė tjetėr sekret: Nėse nė njė farė pike, ndėrsa je i pėrqendruar nė punė, fillon tė ndjesh mėrzi, ėshtė e nevojshme ta ndėrpresėsh pėr disa minuta, tė marrėsh frymė dhe ta spostosh vėmendjen drejt diēkaje tjetėr. Ndoshta edhe tek muri pėrballė.- Nga dashuria tek ėndrratNjė botim mjaft serioz si British Medical Journal ka zbuluar se 53 pėr qind e meshkujve dhe 58 pėr qind e femrave evropiane, nuk bėjnė seks pikėrisht pėr faj tė stresit. Por edhe pėr shkak tė dembelizmit. E megjithatė, tė bėrit dashuri shpie nė maksimumin e karikimit tė energjisė. Por nga ana tjetėr, edhe gjumi ka veti mirėbėrėse. Dhe sidomos pjesa e tij me ėndrra, tė cilat luajnė rolin kryesor nė eliminimin e skarcove tė mendjes: shkarkojnė tensionet e ditės. Ėshtė njėsoj sikur tė pastronim hard-disk -un e mendjes sonė nga tė gjitha file-t qė nuk na nevojiten mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:13 pm

Mungesa e hekurit shkakton lodhje

Zemra dhe truri janė shpenzuesit mė tė mėdhenj, pėr ēka mungesėn e hekurit nė tru shumė shpejt e ndiejmė: nėse nuk ka mjaft nga ky mineral, truri merr mė pak oksigjen, ndihemi tė rraskapitur dhe e humbin aftėsinė e pėrqendrimit. 

Nėse lodheni shpejt, nėse jeni tė zbehtė dhe nėse rrėqetheni nga tė ftohtit, nuk do tė thotė se sė shpejti do tė ftoheni. Ndoshta ju mungon hekuri. Ndėrsa ky ērregullim, shpesh paraqitet gjatė vjeshtės. Si pėrbėrje e rėndėsishme tė pigmentit tė gjakut hemoglobina, hekuri pandėrprerė kalon nėpėr trupin tonė. 

Ai e merr oksigjenin nga mushkėritė dhe e transporton deri te organet, tė cilėve ky gaz ėshtė i domosdoshėm pėr tė mundur tė funksionojnė. Zemra dhe truri janė shpenzuesit mė tė mėdhenj, pėr ēka mungesėn e hekurit nė tru, shumė shpejt e ndiejmė: nėse nuk ka mjaft nga ky mineral, truri merr mė pak oksigjen, ndihemi tė rraskapitur dhe e humbin aftėsinė e pėrqendrimit. Mungesa e hekurit, mund tė konstatohet me analizė tė gjakut. 

Nėse niveli i hemoglobinės bie nga normalja 14 gramė nė 100 mililitra gjak nė 12 gramė, flasim pėr anemi apo pagjakėsi, nga e cila vuajnė 10 pėr qind e femrave tė cilat ende nuk kanė hyrė nė menopauzė. Nga mungesa e kėtij minerali, mė sė shumti vuajnė femrat, pasi kryesisht nuk hanė mjaftueshėm mish, nė tė cilin gjendet mė sė shumti. Edhe nė spinaq nuk gjendet mjaftueshėm, edhe pse gjatė ėshtė menduar se kjo perime ėshtė shumė e pasur me hekur. Pėrveē kėsaj, hekur mė vėshtirė absorbohet nga ushqimi bimor, sesa nga mishi.

Minerali i cili jep energji

Rezultatet e dobėta nė sport, mė sė shpeshti janė pasojė e mungesės sė hekurit. Nė mėnyrė qė muskujt tė jenė tė fortė, atyre u nevojitet mjaft oksigjen. Pėrveē kėsaj, sportistėt largojnė sasi mė tė madhe tė kėtij minerali nga organizmi. 

Vrapueset kanė problem tė posaēėm. Tingėllon e pazakontė, por ėshtė e vėrtetė: kur ato vrapojnė, shkatėrrohet njė numėr i madh i rruazave tė gjakut nė shputėn e kėmbės, pėr ēka keqėsohet furnizimi me oksigjen. Edhe shtatzėnat dhe nėnat qė ushqejnė fėmijėt me gji, janė posaēėrisht tė ekspozuara ndaj humbjes sė hekurit dhe nevojat e tyre pėr kėtė mineral, janė rritur. Sa i pėrket hekurit, pėr tė vlen njė rregull: hani pėr dy.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:15 pm

Aktiviteti fizik shmang problemet me zemrėn

Njė studim i ri provon se sa mė i shėndetshėm tė jetė njeriu nė moshė tė re, aq mė e qėndrueshme do tė jetė gjendja e tij shėndetėsore dhe mė i pakėt rreziku nga problemet e zemrės. 

Pėr njė muaj, 16-vjeēari Alex Rou u mbajt nė spital me anė tė njė aparati qė luan rolin e zemrės. Mjekėt thonė se falė kėsaj zemre artificiale, Aleks arriti tė jetojė derisa t'i vinte radha pėr transplantimin e zemrės sė sėmurė. 

Kirurgu Jack Copeland thotė se Aleks Rou ėshtė personi mė i ri nė botė qė mundi tė jetojė me zemėr artificiale. Tetorin e kaluar, njė formė e distrofisė muskulare dėmtoi muskujt e zemrės sė Aleksit. Ai ishte nė pritje pėr njė transplantim, por gjendja e tij u keqėsua dhe mjekėt nė qendrėn mjekėsore nė Tuson tė Arizonės vendosėn ta mbanin gjallė me njė zemėr artificiale. 

Me aparate qė luajnė rolin e zemrės tashmė janė pajisur edhe disa spitale tė tjera nė Shtetet e Bashkuara. Po kėshtu trajtimi i ēdo sėmundje nė momentin e duhur, do tė sjellė edhe rezultatet e dėshiruara pozitive. "Nga studimet e shumta dihet se tė sėmurėt mendorė mund tė trajtohen me sukses." - thotė mjekja Mary Zdanovic e qendrės kombėtare tė shėndetit. "Kur kėta tė sėmurė marrin rregullisht ilaēe, rreziku qė ata tė bėhen pėrsėri tė dhunshėm pakėsohet dukshėm", thekson Zdanovic. Kėshtu as skizofrenia nuk rezulton nė dhunė, nėse i sėmuri trajtohet siē duhet. Ekspertėt nuk thonė se njė person me sėmundje nervore ėshtė normal, por ata shtojnė se simptomat e sėmundjes mund tė trajtohen me sukses nėpėrmjet ilaēeve. Megjithatė, ilaēet nuk japin rezultat te tė gjithė pacientėt.

Rėndėsia e aktivitetit fizik

Ėshtė e rėndėsishme pėr shėndetin tuaj qė disa minuta nė ditė t'ia kushtoni aktivitetit fizik. Kėshtu do tė shmangni shumė probleme shėndetėsore qė kanė tė bėjnė me zemrėn, tensionin e gjakut, mbipeshėn, etj. Aktiviteti fizik sjell edhe njė formė tė mirė fizike. Njė studim i ri i botuar nė numrin e fundit tė Revistės sė Shoqatės Mjekėsore Amerikane, analizoi gjendjen shėndetėsore tė 4 mijė e 500 tė rinjve tė moshave 18-30 vjeē pėr 15 vjet radhazi. Gjendja shėndetėsore u pėrcaktua nga pėrgjigjja e sistemit kardiak dhe atij tė frymėmarrjes gjatė pėrdorimit tė njė aparature pėr stėrvitje. "Njė ndėr pėrfundimet kryesore tė studimit ishte se tė rinjtė qė nuk gėzonin shėndet tė mirė me kalimin e kohės ndesheshin me njė rrezik mė tė madh pėr t'u prekur nga sėmundja e zemrės. 

Ata qė bėnin njė nivel tė ulėt ushtrimesh fizike kishin 3-6 herė mė shumė gjasa tė vuanin nga tensioni i lartė, diabeti dhe probleme tė metabolizmit sesa ata qė bėnin ushtrime rregullisht. Ndėrsa ata qė bėnin fare pak stėrvitje fizike kishin 40 pėr qind mė shumė shanse pėr nivele tė larta kolesterine". Dr. Carnethon ėshtė autore e studimit mbi rrezikun e problemeve koronare tek tė rinjtė. Ajo thotė se pjesėmarrėsit qė pėrmirėsuan gjendjen fizike gjatė studimit, ulėn njėkohėsisht rrezikun pėr t'u prekur nga sėmundjet e zemrės. Pra mesazhi ėshtė i qartė: Nuk ėshtė kurrė vonė tė vish nė formė tė mirė fizike. Ata qė filluan fizkulturėn dhe qė ruajtėn gjendjen e mirė fizike kishin rrezik mė tė vogėl pėr t'u prekur nga sėmundjet kardiovaskulare nė moshė tė mesme.

Si ndikon aktiviteti fizik nė shėndetin tuaj:

- Ndikon nė punėn e zemrės dhe sistemin kardiovaskular
- Qarkullimi i gjakut ulet nė organet e brendshme dhe rritet nė muskujt, mushkėritė dhe zemėr
- Gjatė stėrvitjes truri ēliron mė shumė norepinefrinė, qė ndikon nė gjendjen shpirtėrore duke ulur depresionin nervor
- Pėrmirėson qarkullimin e gjakut nė zemėr dhe veshka
- Stėrvitja nė vetvete e rrit temperaturėn e brendshme tė trupit - Duhet tė pini lėngje pėr hidratuar trupin gjatė stėrvitjes

Proteina qė shmang problemet kardiake

Sekreti i rinisė sė pėrjetshme pėr zemrėn mund tė jetė i fshehur te njė proteinė. Zbulimi vjen nga njė ekip i Universitetit tė Albertas, nė Kanada, tė cilėt kanė studiuar mėnyrėn sesi kalimi i viteve i transformon mekanizmat ku funksionin muskuli kardiak, pėr tė prodhuar energji duke u nisur nga "karburante" tė ndryshme, lėndė ushqyese. Njė zemėr e re dhe nė njė shėndet tė mirė, normalisht pėrdor njė sasi tė caktuar dhe tė mjaftueshme tė fibrave, sheqernave, drithėrave, yndyrnave, proteinave, kripėrave, etj. Kėto "karburante" dhe energji nevojiten pėr tė ri karrikuar zemrėn pėr tė rrahur dhe pėr tė pompuar gjakun me mjaftueshmėri tė plotė. Zbulimi i kėsaj proteine, hap perspektiva pėr rritjen e mirėfunksionimit tė zemrės dhe shmangien e problemeve kardiake.

Vera e dobishme pėr sėmundjet e zemrės

Pirja e dy gotave verė ēdo ditė i bėn mirė zemrės sė grave. E ndihmon "tė mbajė ritmin", i lejon tė pėrshtatet mė shpejt nevojave tė ditės. Aspekt shumė i rėndėsishėm ky, qė tregon shėndet shumė tė mirė dhe ul rrezikun e infarktit. Nė kėto pėrfundime kanė arritur studimet mjekėsore nga shkenca dhe mjekėt kardiologė. Studimi, i udhėhequr nga Instituti "Karolinska" nė Stokholm, ka pasur subjekte 120 gra nėn 75 vjeē, tė mbijetuara nga tė njė infarkt ose bllokim venash. Efektet ndryshojnė nėse vera zėvendėsohet me birrė ose njė pije superalkolike. Ndėrsa vera, e cila ka njė efekt relaksues mbi sistemin nervor, i mundėson zemrės "ta marrė me qetėsi" punėn e saj. Ka mundėsi qė kėto efekte lidhen me faktin se kush pi verė bėn njė gjumė mė tė qetė, duke i lejuar zemrėn tė punojė mė qetė.

Anoreksia e dobėson funksionin e zemrės

Tek femrat me anoreksi dhe ato qė kanė humbur shumė shpejt peshėn e trupit mund tė lajmėrohen probleme me zemrėn, me rrezik pėr jetėn, tė cilat bėhen tė dukshme gjatė ushtrimeve, pohojnė ekspertėt. Dihet se tek femrat e sėmura nga anoreksia paraqiten probleme nė zemėr, tek tė cilat paraqiten tė rrahura tė pakta nė zemėr dhe dėmtim tė muskulit tė zemrės. Pėrveē kėsaj, shkencėtarėt besojnė se vdekja e menjėhershme nė rastin e tė sėmurėve nga anoreksia kryesisht ėshtė rezultat i problemeve nė zemėr. Njė grup shkencėtarėsh kanė studiuar punėn e zemrės tek 36 vajza me moshė prej 11 deri 18 vjet, tė cilat trajtoheshin nė spital pėr shkak mosushqyerjes, tė shkaktuara nga anoreksia. Kėto femra paraqiteshin me probleme serioze me funksionin dhe shpeshtėsinė e rrahjeve tė zemrės.

Moshat mė tė prekura nga problemet nė zemėr

Kohėt e fundit ėshtė konstatuar se problemet me zemrėn zėnė vendin kryesor tė sėmundjeve mė tė shfaqura nė popullsinė shqiptare. Nuk ėshtė i pakėt numri i pacientėve drejtuar qendrave spitalore pėr tė diagnostikuar dhe kuruar problemet me zemrėn. Nuk janė tė pakta rastet e vdekjeve nga ataku kardiak tek pacientėt qė kanė probleme me zemrėn. Mė tė prekur janė tė moshuarit, por nuk janė tė rralla rastet kur edhe persona nė moshė tė re paraqiten me probleme tė tilla. 

Vetėm njė nė katėr persona tė rrezikuar me atak kardiak arrin tė kurohet brenda njė ore pasi ėshtė shqetėsuar. Kėta janė ata tė sėmurė me sėmundje zemre tė cilėt janė prezantuar nga mjekėt kardiologė nė kursin e fundit tė kongresit tė mbajtur pėr trajtimin e sėmundjeve tė zemrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:17 pm

Qumėsht pas sportit

Dy studime tė reja e konsiderojnė qumėshtin meritor dhe tė dobishėm gjatė rikuperimit tė energjisė pas ushtrimeve trupore. 

Nė studimin e parė kanė marrė pjesė 24 vullnetarė, ndėrkohė qė qumėshti ka nxitur rikuperimin e shpejtė tė muskujve nga lodhja.

Nė studimin tjetėr me vetėm shtatė participantė, qumėshti nė mėnyrė efektive e ka zėvendėsuar edhe ujin e humbur.

Participantėt kanė ushtruar nė ambient tė nxehtė dhe tė lagėsht, me anė tė djersės kanė larguar 2% tė masės trupore, ndėrsa pas pirjes sė qumėshtit jo-yndyror, ata e kanė kthyer kėtė humbje tė lėngjeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:20 pm

Si tė jetosh mė gjatė dhe i shėndetshėm deri nė fund

Nuk janė tė pakėt njerėzit qė ndahen nga jeta nė moshė tė re pėr shkak tė sėmundjeve tė ndryshme. Por nuk mungojnė as mundėsitė pėr tė pėrmirėsuar akoma e mė tepėr mėnyrėn e jetesės, pėr tė shmangur sėmundjet e ndryshme dhe pėr tė jetuar 80, 90 e pse jo edhe 100 vjet. Pėr kėtė shkruan edhe njė artikull nė tė pėrditshmen “The New York Times”. 

Nėse gjithsecili do tė kujdesej pėr shėndetin dhe mirėqenien e tij, njerėzit do tė jetojnė mesatarisht deri nė 85 vjeē dhe nė vitin 2050 rreth 800 000 amerikanė do tė festojnė 100-vjetorin. Sipas mjekėve edhe pse njerėzit pėsojnė plakjen fizike, zemra e disa prej tyre mund tė qėndrojė e re deri nė vdekje, nėse do tė ndiqet dietat e duhura, ushtrimet fizike e tė shmanget stresi. Fuqia e trupit sigurisht qė ulet me kalimin e moshės, sidomos nėse je nė dekadėn e nėntė tė jetės, e me shfaqjen e sėmundjeve tė ndryshme gjendja fizike dobėsohet edhe mė tej.

Kush jeton mė gjatė?

Shumė studime kanė treguar faktorėt tė cilėt janė pozitivė pėr jetėn e njeriut, duke ndikuar nė jetėgjatėsinė e tij. Por 35 pėr qind pėr jetėgjatėsinė pėrgjigjen gjenet e njeriut, pėr tė cilėt shkenca dhe mjekėsia e deritanishme ka shumė pak nė kontroll. Por studimet e ndryshme mjekėsore kanė treguar se shmangja e probleme kardiake dhe tė gjakut do tė ishte njė faktor i rėndėsishėm pėr tė jetuar mė gjatė.

Veprimet pozitive nė mirėqenie

Doktor Richard S. Rivlin drejtor i qendrės sė trajtimeve tė kancerit nė Weill Cornell Medical College, thotė se asnjėherė nuk ėshtė vonė qė tė ndryshoni zakone, mėnyra tė sjelluri, si pėr shembull orarin e gjumit, vaktet e tė ushqyerit, tė lini duhanin, etj. Kėto veprime mund tė duken shumė tė thjeshta, por sipas studimeve ato kanė njė efekt tė madh nė shfaqjen e formave tė ndryshme tė kancerit. 

Sipas Doktor Richard S. Rivlin, asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė adoptuar mėnyra tė reja tė sjelluri tė cilat do tė ndikonin pozitivisht nė shėndetin dhe jetėgjatėsinė tuaj. Por kėto kompozime qelizash kancerogjene nė trupin e njeriut nuk janė tė ndikuara nga mosha. Pėr tė shmangur kėto probleme qenėsore nuk kanė munguar edhe studimet e dietologėve, tė cilėt shprehen se ėshtė e rėndėsishme tė shmangen kaloritė e tepėrta, yndyrnat dhe tė merren sheqerna nė masėn e duhur. 

Rėndėsia e ushtrimit fizik

Koha pėr tė rinjtė duket sikur fluturon, por kur i ke kaluar tė 60-at gjykon se nėse do t’i kishe kushtuar vetėm njė orė nga dita jote aktivitetit fizik, do tė ndiheshe mė mirė. E nė tė vėrtetė sipas mjekėve dhe shkencės duke ushtruar aktivitete fizike vetėm disa orė nga dita juaj, pėrfshirė edhe aktivitete aerobike do tė uleshin rastet e shfaqjeve tė problemeve kardiake, ngrirjes sė muskujve apo thyerjes sė kockave; po ashtu ushtrimet e tendosjes reduktojnė artritet dhe ndikojnė nė fleksibilitetin e muskujve dhe balancėn e trupit. 

Komentet e Dr.Hall janė tė bazuara nė 25 vjet studime, nė bashkėpunim me kolegun e tij Dr. Laurel B. Yates nė Brigham, tė cilėt testuan 2 357 meshkuj tė cilėt ishin tė shėndetshėm dhe u vėzhguan deri nė moshėn 72-vjeēare. 

970 meshkuj tė cilėt jetuan deri nė moshėn 90 vjeē si faktorė kryesorė tė identifikua ishte se nuk pinin duhan, nuk konsumonin alkoolin nė masė tė tepruar, kishin marrė masa parandaluese ndaj diabetit, obezitetit dhe presionit tė lartė tė gjakut, si dhe ushtroheshin vazhdimisht. Studime tė tjera nė vija tė trasha kanė theksuar se aktiviteti fizik ėshtė njė faktor pozitiv nė jetėgjatėsinė e njeriut si te femrat, ashtu edhe te meshkujt. Shumė njerėz kanė njė fizik tė mirė dhe zemėr tė shėndetshme pikėrisht sepse ushtrohen dhe nuk rrezikojnė dhjamosjen e organeve tė trupit, apo dobėsimin e muskujve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:22 pm

Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin

Humbja e gjumit mund tė kthehet nė njė faktor tė vėrtetė rreziku pėr shėndetin tuaj. Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. 

Pagjumėsia e madhe apo ērregullimet e theksuara tė gjumit pėrshpejtojnė vdekjen, sepse mungesa e gjumit shoqėrohet me eliminimin e qelizave trunore.

1.Mosngrėnia e mėngjesit

Njerėzit tė cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė pakta tė sheqerit nė gjak dhe si rezultat i kėsaj, truri nuk do tė ketė rezerva tė mjaftueshme ushqyese, prandaj shkakton degjenerimin e trurit. Kėshtu edhe nė rastet e dietave ushqimore ngrėnia e mėngjesit ėshtė e rekomanduar nga dietologėt.

2.Ngrėnia pa masė

Jo vetėm mungesa e oreksit por edhe ngrėnia e tepėrt ėshtė njė ves qė shkakton forcimin e arterieve trunore, e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale. Nė njė dietė tė shėndetshme ditore parashikohet edhe njė sasi e caktuar ushqimi, pėr tė mos rrezikuar mbipeshėn dhe probleme tė ndryshme shėndetėsore.

3.Pirja e duhanit

Pėrdorimi i duhanit, tashmė dihet se ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin tuaj. Pirja e tij shkakton tkurrje tė shumėfishtė tė trurit dhe mund tė shkaktojė sėmundjen e Alzheimerit.

4.Pėrdormi i tepėrt i sheqerit

Eksperimentet e ndryshme tė realizuara nė vite kanė treguar se pėrdorimi i tepėrt i sheqerit, qoftė ai nė ngrėnie apo pije, pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

5.Ndotja e ajrit

Edhe faktorėt ambientalė veprojnė drejt pėr sė drejti nė shėndetin tuaj. Njė faktor i tillė ėshtė edhe ndotja e ambientit. Kjo ndodh sidomos nė zonat urbane. Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė oksigjenit nė organizmin tonė. Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij.

6.Humbja e gjumit

Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen - mbarimin e qelizave trunore etj.

7.Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes

Pėr disa prej jush tė mbulosh kokėn kur fle mund tė jetė njė veprim i njohur. Por tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur, ēon nė shtimin e dioksid karbonit dhe zvogėlimin i oksigjenit, gjė qė shkakton dėmtimin e trurit.

8.Aktivizimi i trurit kur je i sėmurė

Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes, ēon nė zvogėlimin i efektshmėrisė sė trurit, si dhe prishjen e tij. Kur jeni i sėmurė duhet tė tregoheni tė kujdesur dhe tė relaksoheni.

9.Mungesa e mendimeve stimuluese

Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė. Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij.

10.Tė flasėsh rrallė

Disa thonė "Kur nuk je nė brendėsi tė njė bisede mė mirė tė heshtėsh, sesa tė flasėsh pa lidhje". Por jo gjithmonė ėshtė e vlefshme kjo. Truri juaj ka nevojė tė jetė nė funksion. Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 3:23 pm

Tė kujdesemi pėr dhėmbėt

Kujdesi pėr dhėmbėt dhe infeksionet Dhėmbėt e pastėr dhe njė furēė e pastėr dhėmbėsh janė mjete tė efektshme kundėr infeksioneve. Studiuesit kanė vėnė re se bakteret qė gjenden nė gojė mund tė qarkullojnė nėpėr pjesė tė tjera tė trupit. 

Kjo do tė thotė se njė higjienė e keqe e gojės mund tė ketė tė bėjė me infektime nė trup, sėmundje tė zemrės apo ndonjė infarkt zemre. Dhėmbėt duhet tė lahen mė sė shumti 20 minuta pas njė vakti ngrėnieje. Gjithashtu duhet ndėrruar furēa e dhėmbėve menjėherė pas ndonjė ftohjeje apo infektimi tė fytit pasi mbetet rreziku qė njeriu t“i ngjisė infektimin pėrsėri vetvetes. Koenzima Q10 bėn tė mundur shndėrrimin e energjisė nga ushqimi nė energji trupore.

Bakteret dhe infeksioni i mishit tė dhėmbėve

Njė higjienė e keqe, jo vetėm qė ėshtė origjina e kariesit tė dhėmbėve, por dhe shkaktari kryesor i infeksionit tė mishit tė dhėmbėve. Tartari ėshtė njė pllakėz bakteriale e ngurtėsuar dhe e depozituar pėrreth dhėmbėve. Fillimisht kjo pllakėz shkakton infeksion nė mishin e dhėmbit dhe mė vonė infeksioni pėrhapet dhe mund tė arrijė deri nė kockė, gjė qė ēon nė mėnyrė tė pashmangshme nė rėnien e dhėmbit. Bakteret e para qė mbulojnė sipėrfaqen janė pėrgjithėsisht bakteret gram-pozitive, kokėt, sidomos streptokokėt dhe kokobacilet, siē ėshtė antinomyces. Shtresa fillestare ėshtė e karakterizuar nga njė veshje e pėrkohshme e sipėrfaqes sė dhėmbėve.

Koenzima Q10 mban te freskėt gojėn

Pastat e dhėmbėve duhet tė pėrmbajnė koenzimėn Q10 e cila forcon dhėmbėt dhe e mban tė freskėt mishin e tyre. Nga ana e saj Q10 forcon florėn bakteriale natyrore dhe mbrojtėse tė gojės. Asnjė pastė dhėmbėsh nuk i bėn dhėmbėt mė tė bardha se ē“janė. Pasta heq njollat nga dhėmbėt por kurrė nuk i zbardh ato. Fluori ėshtė lėnda mė e rėndėsishme e pastės sė dhėmbėve. Ai forcon dhėmbėt dhe rrit qėndrueshmėrinė e tyre ndaj sulmeve tė acideve. Fluori gjithashtu frenon gėrryerjet e dhėmbėve dhe mund tė ndihmojė dhėmbėt me vrima tė vogla. Por edhe fluori duhet marrė nė mėnyrė tė matur. Nė Evropė pėrqindja mė e lartė e fluorit qė lejohet tė pėrmbajė njė pastė dhėmbėsh ėshtė 0,15 %. Mund tė jetė e shkruar edhe si 1.500 ppm.

Kariesi njė proces shkatėrruespėr dhėmbin

Kariesi pėrbėn njė proces shkatėrrues pėr dhėmbin, shkaktarė tė tė cilit janė bakteret e pranishme pėrreth sipėrfaqes sė dhėmbėve (pllakėzat bakteriale). Numri i mikrobeve tė izoluara nė gojė ėshtė mė shumė se sa 350, por janė tė pakta ato tė cilat janė tė implikuara nė krijimin e kariesit. Pjesa mė e madhe e baktereve tė implikuara nė pllakėzat bakteriale tė krijuara nė sipėrfaqen e dhėmbėve pėrfaqėsohen nga: streptokoko mutans lactobacilli dhe actinomiceti. 

Kėto baktere nė qoftė se nuk do tė lėvizen dhe tė pastrohen nga furēa e dhėmbėve, bien nė kontakt me sheqernat qė janė prezente tek ushqimet e pėrditshme. Janė pikėrisht sheqernat ato qė i japin kėtyre baktereve forcėn pėr tė filluar shpėrbėrjen e mineraleve tė dhėmbit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Oct 22, 2008 7:27 pm

Biligoa nėse ke mundėsi tė postosh postime ku janė temat e hapura e tė mos hapen tė reja pa nevojė;

http://www.bashkimikombetar.com/shendeti-f17/shendeti-dhe-te-ushqyerit-t714.htm

http://www.bashkimikombetar.com/shendeti-f17/shendeti-dhe-te-ushqyerit-t714-120.htm#130272

Me respekt, Sofra

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Nov 13, 2008 12:39 pm

un mendoj se ushqimi esht faktor kryesor ne shendetin e njeriut....

jo tash me hanger sa me mujt per mu kan ma mir amo ushqimm me permbajtje te mir edhe me rregull...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti dhe tė ushqyerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: