Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shėndeti dhe tė ushqyerit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: DHJETĖ GJĖRAT QĖ ME SĖ SHUMTI DĖMTOJNĖ TRURIN   Fri Aug 31, 2007 2:10 am

Nė kėtė temė mund tė shkruani pėr shkaqet pozitive dhe negative tė cilat e dėmtojnė trurin dhe trupin e njeriut.


DHJETĖ GJĖRAT QĖ ME SĖ SHUMTI DĖMTOJNĖ TRURIN

1- Mosngrėnia e mėngjesit – Njerėzit te cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė pakt te sheqerit ne gjak dhe si rezultat i kėsaj, truri nuk do te ketė rezerva te mjaftueshme ushqyese, prandaj shkakton degjenerimin e trurit.

2- Ngrėnia pa masė – ky ves shkakton forcimin e arterieve trunore, e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale.

3- Pirja e duhanit – shkakton tkurrje tė shumėfishtė te trurit dhe te shpie deri te sėmundja e Alzheimerit.

4- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit – Pėrdorimi i tepėrt i tij, qoftė ai ne ngrėnie apo pije, pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

5- Ndotja e ajrit - Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė oksigjenit nė organizmin tonė. Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij.

6- Humbja e gjumit – Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen - mbarimin e qelizave trunore etj.

7- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes – Tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur, vie deri te shtimi i dyoksid karbonit dhe zvogėlimi i oksigjenit ku shkakton dėmtimin e trurit.

8- Aktivizimi i trurit pėrgjatė sėmundjes – Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes, tė shpie deri te zvogėlimi i efektshmėrisė sė trurit si dhe prishjen e tij.

9- Mungesa e mendimeve stimuluese – Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė. Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij.

10- Tė flasėsh rrallė – Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.

Nga gjuha Angleze: Fehim Xh. Dragusha


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Feb 03, 2008 9:33 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Cka Eshte Mjalti?   Fri Aug 31, 2007 10:19 pm

Ėshtė ushqim mė i kompletuar.
- Futet drejt e nė gjak.
- Pėr anemikėt ėshtė depo gjaku.
- Ndihmon nė zhvillimin e kockave.
- Ėshtė ushqim mė natyral.
- Pėrmban me shumicė B. B6 dhe C.
- I bėn shumė mirė zemrės.
- Shpejton zhvillimin e fėmijėve.
- Ngordh mikrobet.
- Pėrmban tė gjitha kripėrat minerale.
- Lehtėson tretjen e ushqimeve.
- Ndikon nė rregullimin e funksionit tė mėlēisė sė zezė dhe e shėron atė.
- Pastron gjakun.
- Forcon kujtesėn dhe zgjuarėsinė.
- Ul tensionin.
- Ndikon nė shėrimin e reumatizmės.
- Shėron ēdo sėmundje.
- Ndikon nė shėrimin e ulēerės.
- Riparon aparatin tretės.
- Po tė lyesh me mjaltė vendet qė tė dhėmbin, tė pushon dhimbjet.
- Po tė pihet me ujė tė nxehtė ndėrpret diarrenė.
- Po tė pihet me qumėsht heq tenjat.
- Nuk lejon forcimin e damarėve.
- Qetėson sistemin nervor.
- Nuk prishet pėr 3000 vjet.
- Po tė lyesh lėkurėn me mjaltė zbukuron atė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Aug 31, 2007 11:03 pm

Mjalti permban te gjitha nektaret sheruese dmth ka niancat e embela dhe te idhta pos ato qe i permendi Kosovarja ndihmon zhvillimin e memorjes ne tru.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Sep 01, 2007 7:32 pm

Te gjitha keto qe pershkrove jan smujt e trurit dhe njeriu edin ket por prap vepron si tek duhani ,si tek ambienti qe rrin pin duhan ,dhe shum pak konsumon oksigjenin sepse sod del hyp na makin ja shkon tek nej mik ja shkon tek nej lokal dhe natyren pak e shijojm.

me respekt Sofra nga Anna
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Cilin mish e preferoni mė shumė pėr shėndetin tuaj.   Wed Sep 05, 2007 7:10 pm


Po vihet re se gjithnjė e mė shumė ėshtė nė rritje interesimi pėr temėn e ushqimit nė pėrgjithėsi....Studimet tė cilat po bėhen kohėve tė fundit kanė vėrtetuar se dallojnė shumė mishrat nė pėrzgjedhjen ushqyse pėr personin i cili konsumon.
Prandaj cilin mish mė shumė e preferoni pėr t'u ushqyer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Sep 05, 2007 7:40 pm

Mishin e peshkut dhe te viqit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Sep 05, 2007 9:25 pm

Unė mishin e troftave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Sep 05, 2007 9:43 pm

Mishin e peshkut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Sep 05, 2007 10:12 pm

Mish Peshku dhe Kaprolli,qe eshte shum i mire edhe i Lepurit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meli
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 842
Age : 35
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 12:38 am

Mishin e peshkut eshte me i shedetshmi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vista
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 154
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 10:44 am

Pasi qe per mishin e peshkut te gjith e din qe eshte i shendetshem edhe mishi i viqit gjithashtu eshte shum i mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
silvi
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 218
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 12:03 pm

Peshk,vic,lepur ,pule,qengj,derr(kte te fundit vec berxolle Very Happy )

Mishin e kaprrollit se kam provu Sad

Anna ma bere zili Question
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 12:34 pm

Edhe pse asnjihere nuk kam ngren mish te Fazanit do ta kisha preferue te hahet me aq sa kam lexue per mishin e Fazanit dhe pregaditjen e tij .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 2:09 pm

Epo per ata Anna nuk do ecim perpara asnjehere
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 3:15 pm

Une i bej strevitje ketij trurit tim mjaft dhe i bej dem mjaft me cigare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 11:07 pm

Shtresi Armiku i Gjumit
Rregulli numur nje i gjumit fjetja mire dhe e rahatshme ben qe te kaloni nje
dite sa me te kendshme te mire.
Ne qofte se ndodheni ne nje ambient pa strese kjo do te thote se flini dhe mire.

Nje shetitje e vogel ne kembe sjell gjumin

Te gjithe njerzit ne jete kane kaluar probleme gjumi,eshte veshtire t emos
ket njeri qe nuk ka pasur probleme me gjume.Ēelsi per te zgjidhur kete problem
eshte te qendrosh sam e larg stresit.Ē’do dite nje shetitje ne kembe reth 15
– 30 min ben nje pergatitje per sjelljen e gjumit.Para se te futemi ne s htrat
per te fjetur duhet te bejme disa levizje gjimnastike gje qe te ndihmon
psikologjikisht dhe te rehaton fizikisht dhe largon shqetsimet.

Duhani dhe alkoli sjellin pagjumesine

Siē dihet qofte alkoli qofte duhani per shendetin e njeriut jane te
demshme.Para se te flini nuk duhet te pini duhan dhe dhomun duhet ta ajrosni.Po
ashtu alkol duhet te pish 6 ore para se te flesh.

Keshilla

Mos u fusni ne polemika te levizshme dhe ne jete socjale te renduar.

Flini ne kohen e duhu dhe ēohuni ne kohen e duhur.

Para se te flini nuk duhet te hani ushqim.

Mos shikoni televizion deri ne ore te vona.

Dhe nese hani ushqim hani gjera sam e te lehta.Gje qe ndikon ne mos rendim
te trupit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Thu Sep 06, 2007 11:13 pm

Do te ishte mir tė provohet edhe mishi kalit pasi qė vendet perendimore pėrdoret si spelitet e kam provuar njė her por nuk kam vrejtur ndoj dallin nda mishi lopės .
Mishi viqi kuptohe asht ma i mir pėr mendim timin .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Fri Sep 07, 2007 7:41 pm

Mua ne pelqen me shumti mish "Viqi"

Silvi peshku te pelqen aaaaa o zot sa e ka inat eren e peshkut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sat Sep 08, 2007 12:45 pm

mua ma sė shumti me pėlqen Mishi i Peshkut Trofta dhe Krapi jan shum tė shijshum dhe i ha shum shpesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Sep 09, 2007 7:55 pm

Edhe mishi i bretkoces eshte i mire kush nuk e ka provue le ta provoj njihere ,ka nji shije shum te mire .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Sun Sep 09, 2007 7:57 pm

Mjalti sheron tera po thuj smundjet tash nuk flasim sheron komplet por eshte ushqim qe ben mire ne shum organe te trupit e sidomos me perdore per lekuren e ftyres te jep ushqim ne ftyre njihere ne jav ta lyesh ftyren me te eshte nji lloj terapije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Wed Sep 12, 2007 5:41 pm

Mua me s'shumeti mishi i qingjit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Si ta arrijm moshėn mbi 100 vjet !   Mon Sep 17, 2007 7:58 pm

Gazeta "Time" boton studimin 30-vjeēar pėr rregullat qė duhet tė ndiqen pėr jetė tė gjatė

Nėse bėn njė jetė tė shėndetshme, zbaton me pėrpikmėri rregullat mė tė domosdoshme pėr organizmin, mundėsitė pėr tė jetuar plot 100 vite janė tė mėdha. Pas njė kėrkimi disavjeēar studiuesit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė mundur tė pėrgatisin njė paketė me mėnyrat dhe sugjerimet pėr njė jetėgjatėsi deri nė 100 vjet. Shkencėtarėt theksojnė se, tė gjitha udhėzimet janė shpallur si rezultat i njė kėrkimi disavjeēar nė kėtė fushė dhe ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme, mbi kėtė studim ėshtė punuar pėr rreth 30 vjet. Janė testuar shumė njerėz dhe tė kategorive tė ndryshme. Sugjerimet qė jepen kėtu mund t'i zbatoni nė jetėn tuaj tė pėrditshme pa asnjė dyshim, sepse ato nuk shfaqin as probleme e as efekte anėsore. Mbi tė gjitha ato bazohen nė ligje tė natyrės.
Yndyrnat
Janė bazė nė shumė procese tė organizmit dhe janė njė formė e pėrqendruar e energjisė. Marrja e tepruar e yndyrnave mund tė ēojė nė dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palmės, vaji i arrės sė kokosit, dhjamėrat e kafshėve, vezėt, peshqit, arrat, kanė yndyrna tė tretshme.
Fibrat luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė njė dietė tė shėndetshme, ndihmojnė lėvizjen e ushqimit nė aparatin e tretės, ndalojnė kapsllėkun, ndihmojnė funksionimin e zorrėve (parandalojnė shqetėsimet nė to), apendesitin, sėmundjet e zemrės.
Drithėrat
Drithėrat janė shumė tė pasura me fibra. Vitaminat dhe kripėrat minerale e ndihmojnė trupin tė ruajė formėn e mirė. Njė dietė e mirė duhet tė sigurojė tė gjitha vitaminat dhe kripėrat minerale, qė janė shumė tė nevojshme pėr organizmin. Megjithėse duhen vetėm sasi tė vogla, ato janė tė pazėvendėsueshme. Vitaminat dhe kripėrat minerale veprojnė sė bashku. Kripėrat minerale ndikojnė nė strukturat kockore, krijimin e njė ekuilibri tė sistemit ujor tė organizmit, nervat dhe reagimet muskulore. Minerale tė rėndėsishme janė kalciumi, fosfori, magnezi, hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Disa vitamina si A, D, E, K, mund tė magazinohen, kurse vitaminat C dhe B kompleks duhen marrė rregullisht. Nėse frutat dhe perimet gatuhen, vitaminat dhe kripėrat minerale humbasin shumė nga cilėsitė e tyre.

Ushqimet

1- Konsumoni mė pak ushqim sesa jeni tė uritur. Eksperimentet e realizuara kanė treguar se jeta e njė personi, i cili ushqehet normalisht dhe pa e tepruar, duke reduktuar njėrin nga vaktet nė 40 pėr qind, dyfishohet.
2- Natyra na ka bėrė shumė dhurata tė arta. Shega pėrmban minerale shumė tė rėndėsishme dhe vitamina tė domosdoshme pėr trupin tonė.
3- Mjalti i luleve ėshtė po ashtu njė dhuratė e mrekullueshme e natyrės pėr tė cilin organizmi ynė ka nevojė.
4- Lėngu i arrave tė kokosit, sidomos i arrės sė gjelbėr tė kokosit, ėshtė nektari mė i pasur me vitamina pėr trupin e njeriut.
5- Shumė vitamina esenciale gjenden nė fruta tė tjera dhe ndihmojnė nė mėnyrė tė pazėvendėsueshme nė kurimin dhe luftimin e sėmundjeve tė zėmrės apo edhe shumė shqetėsimeve tė tjera.
6- (Beli frut i veēantė nė Angli), ėshtė dhurata mė madhėshtore e natyrės ėshtė e dobishme pėr luftimin e shumė sėmundjeve tė stomakut apo tė sistemit qė mbron tretjen e ushqimit.
7- Konsumoni produkte vegjetariane dhe ushqime me fibra. Nė kėtė kategori pėrfshihen tė gjitha perimet dhe frutat, duke shmangur ushqimet e skuqura dhe tė yndyrshme.
8- Konsumoni tė paktėn dy vakte nė ditė, veēanėrisht pas pėrėndimit tė diellit apo njė ditė tė lodhshme pune.
9- Ushqimet cilėsore me pėrmbajtje tė lartė vitaminash dhe lėndė tė tjera ushqyese mbrojnė shėndetin tuaj dhe zgjasin jetėn.
10- Kujdesuni pėr veten duke pėrfshirė dhe dietėn tuaj ditore: Perime tė ndryshme, fruta, shegė, mollė, limon, portokall, arra, lajthi, bajame, kungull, etj.
11- Ēdo ditė ėshtė e kėshillueshme qė tė konsumohen nė tė paktėn njė vakt produkte tė freskėta tė gjelbra si: Spinaq, lakėr, sallatė jeshile, etj. Ato ndihmojnė nė normalizimin e qarkullimit tė gjakut dhe nė rregullimin e normalizimin e tensionit tė gjakut. Shumė njerėz ruajnė shikim tė mprehtė deri nė moshė tė thyer nė sajė tė konsumimit tė vazhdueshėm tė kėtyre ushqimeve.
12- Kungulli i verdhė dhe i pjekur mirė pėrmban beta karoten, e cila gjendet edhe te karotat dhe i jep energji tė vazhdueshme zemrės.
13- Shmangni kafen dhe ēajin. Ato pėrmbajnė substanca toksike, tė cilat dėmtojnė inde tė ndryshme tė organizmit dhe sjellin mundėsitė pėr vdekje tė hershme. Ēajit i nevojiten rreth 6 orė pėr tė shkatėrruar metabolizmin e trupit dhe pėr tė shfaqur shqetėsime tė ndryshme pėr organizmin. Konsumimi i vazhdueshėm i ēajit dhe kafes thuhet se dėmton qelizat e gjakut, koagulimin e tyre nė raste plagosjesh, dobėson nervat dhe shfaq gjendje tė shpeshta nervoziteti, si dhe dobėson kontrollimin nga truri tė shumė funksioneve qė ndodhin nė trupin e njeriut.
14- Shmangni pėrdorimin e sheqerit sa mė shumė tė jetė e mundur, sepse pėrdorimi i tij sjell aciditet, mbingopje tė trupit me karbohidrate dhe sheqerna, si dhe shėndoshje dhe kalim nė mbipeshė.
15- Mundohuni qė tė paktėn njė ditė nė javė tė konsumoni vetėm fruta, nė mėnyrė qė t'i bėni njė "shpėlarje" sistemit tuaj tė tretjes.
16- Po ashtu njė ditė nė javė konsumoni ujė mė tepėr se zakonisht.
17- Njė ditė nė muaj mundohuni tė mos konsumoni fare ujė.
18- Herė pas here nė vend tė kafes qė ju dėmton, pini ujė tė ngrohtė.
19- Mbani gjithmonė tė njėjtėn masė tė gotės me tė cilėn pini ujė, nė mėnyrė qė t'i jepni organizmit tuaj ēdo herė ujė nė tė njėjtėn sasi.
20- Ėshtė mirė qė uji tė mos tė pihet menjėherė, por pak nga pak, me pushime tė vogla.
21- Po ashtu, tri herė nė javė pini lėngje frutash tė shtrydhura, si lėng limoni, portokalli, pjeshke, rrushi, karote etj.
22- Ndėrroni vajin qė pėrdorni pėr gatim nėse e vini re se ai nuk pėrmban lėndėt e nevojshme ushqyese.
23- Mos konsumoni kripė me shumicė. Pėrdoreni atė sa mė pak tė jetė e mundur. Mos harroni se ēdo produkt i krijuar nga natyra nuk ėshtė i kripur nė shijen e tij, ai ėshtė zakonisht i ėmbėl ose i athėt. Po ashtu kripa gjendet te uji i detit i cili nuk rekomandohet tė pihet veē rasteve kur personi ėshtė i etur dhe nuk ka si tė veprojė ndryshe.
24- Shtoni lakrat nė dietėn tuaj ditore.
25- Konsumoni gjethet jeshile tė spinaqit, sallatės; pėr sėmundjet e zemrės dhe diabetit.
26- Thjerrėzat po ashtu janė tė pasura me lėndė ushqyese si dhe pėrbėrės tonikė tė domosdoshme pėr organizmin.
27- Bėrthamat e ndryshme tė frutave janė tė dobishme pėr forcėn muskulore dhe luftimin e diabetit.
28- Soja pėrmban 9 lloje vitaminash.
29- Produktet e drithėrave dhe veēanėrisht gruri, produkte tė cilat pėrmbajnė vitaminėn E dhe zgjasin jetėn.
30- Produktet e konservuara pėrmbajnė lėndė tė ndryshme ushqyese, tė cilat janė tė rekomanduara pėr tė ruajtur nė normė presionin e gjakut si dhe ērregullime tė tjera qė mund tė ndodhin nė organizmin tonė.

Ushqim suplementar dhe forcues i pėrgjithshėm

1- Vitamina komplekse B ėshtė nga mė tė pėrdorshmet dhe efektive nė dietėn suplementare dhe duhet tė merret nga ushqimi juaj i pėrditshėm. Ajo gjendet mė shumė tek farat e lakrave tė kuqe.
2- Biokimiket nė kombinim - nr 28, pėrmbajnė tė 12 llojet e kripėrave qė merren nga trupi gjithmonė. Ėshtė njė forcues i pėrgjithshėm dhe duhet tė merret pas ushqimit.
3- Marrja e pėrditshme e vitaminės C rrit veprimtarinė dhe jetėgjatėsinė e trupit.
4- Pjesa e tė gjithave produkteve dietike shkakton nė disa raste sėmundje, prandaj pėrpiquni t'i shmangni ato.
5- Pjesa e tė gjithave llojeve tė produkteve tė erėzave mund tė shkaktojė sėmundje tė sistemit kardiovaskular.

Stėrvitje dhe joga
1- Trupi i njeriut ėshtė si njė makineri qė duhet tė jetė gjithmonė nė lėvizje.
2- Lubrifikues- Lėvizjet e stėrvitjes janė nė lakueshmėri me lėvizjet e trupit, zmadhimi i tyre rrit qarkullimin dhe lakueshmėrinė.
3- Karrikimi i baterisė- Rrezet e sistemit nervor janė si njė bateri e trupit dhe ndihmon hapjen e poreve tė lėkurės dhe ajrosjen e tyre gjatė lėvizjes.
4- Sistemi ftohės- Ēlodhja furnizon freskinė e trupit.
5- Lėndė djegėse- Njė dietė e duhur, ushqim, ajėr, ujė dhe drita e diellit shėrbejnė si karburant pėr trupin.
6- Shofer i ekuilibruar- Mendja ėshtė shoferi i trupit. Ajo mund tė ekuilibrohet dhe kontrollohet me anė tė meditimit dhe pėrqendrimit.
7- Bėni rregullisht ushtrime tė lehta.
8- Mos bėni ushtrime tė lodhshme siē ėshtė vrapimi i shpejtė, sepse ato rrisin ritmin e metabolizmit tė trupit tuaj.
9- Ecja e lehtė ėshtė ushtrimi mė i mirė pėr tė mbajtur nėn kontroll diabetin dhe problemet e zemrės.
10- Duke jetuar nė njė vend tė ftohtė (nė lartėsitė e kodrave), ritmi i metabolizmit tė trupit ulet dhe mosha e jetėsės rritet.
11- Frymėmarrja e thellė dhe mbajtja e saj pėr pak kohė ndihmon nė rritjen e jetėgjatėsisė sė njė personi.
12- Ritmi normal i frymėmarrjes sonė, p.sh. frymėmarrja, mbajtja e frymės dhe nxjerrja duhet tė jetė 1:4:2
13- Mbajeni trupin drejt.
14- Pėrpiquni tė merrni frymė me anėn e majtė tė hundės gjatė ditės dhe mė anėn e djathtė tė hundės gjatė natės.
15- Organet tona tė brendshme janė po aq tė rėndėsishme sa organet tona tė jashtme pėr tė na mbajtur tė shėndetshėm, kėshtu qė pėr tė mbajtur mėlēinė, stomakun dhe mushkėritė nė gjendje tė shėndetshme, ecja e pėrditshme nė mėngjes dhe nė mbrėmje ėshtė shumė thelbėsore.
16- Ėshtė e mundur qė problemet e zemrės tė shėrohen duke mos pėrdorur aspak vaj apo terapi, vetėm duke ngrėnė perime tė ziera, duke praktikuar ushtrime joge dhe duke bėrė njė jetė pa strese.
17- E rėndėsishme ėshtė mendja, temperamenti dhe mėnyra e jetėsės.
18- S'ka joga mė tė rėndėsishme se kontrolli i mendjes.
19- Mbajeni mendjen tė zėnė dhe aktive me shumė punė fizike.
20- Jini tė lumtur dhe tė qetė, shmangeni zemėrimin dhe temperamentin shpėrthyes.
21- Tensioni i lartė, harresa dhe procesi i plakjes mund tė kontrollohet nga meditimi.
22- Vazhdoni tė kėnaqni mendjen tuaj nė rast tė problemeve me shėndetin.
23- Merreni jetėn si ju vjen, mos u shqetėsoni nga uljet dhe ngritjet e jetės. Hani dhe pini nė mėnyrė tė moderuar, kini besim, punoni shumė dhe aplikoni zakonin e tė fjeturit shpejt dhe tė zgjuarit herėt.
24- Njė studim i kryer nė Japoni zbuloi qė shumė prej personave qė jetojnė prej njė shekulli kanė pasur si punė tė tyre kryesore bujqėsinė apo janė marrė me pyjet.

Shumėllojshmėria
1- Merrni ujė tė ngrohtė pas ēdo vakti pėr tė kontrolluar shėndoshjen dhe pėr tė pėrmirėsuar tretjen e ushqimit.
2- Herėt nė mėngjes, pa larė dhėmbėt, pi njė gotė me ujė, pastaj tė gjitha mikrobet e mbledhura do tė kalojnė nė stomak. Kjo metodė kryesisht ėshtė e ngjashme me hemeopatinė dhe ėshtė pėrdorur gjerėsisht nė Japoni pėr tė zgjatur jetėn dhe tė kurojė disa sėmundje automatikisht.
3- Mr. Morarji Desai, ish-kryeministėr i Indisė, iu drejtua terapisė sė auto-urinės kur ai kishte provuar tė gjitha llojet e terapive dhe dėshtoi pėr tė pasur ndonjė kurė prej tyre.
4- Pasi tė lash fytyrėn me ujė, mos e fshij. Lėre tė thahet vetė. Ajo e mban lėkurėn tė thatė dhe tė shėndetshme.
5- Flini me kokėn nė drejtim tė jugut, ajo ndihmon nė rritjen e qarkullimit tė gjakut tė trupit, i pėrshtatshėm dhe pėr lidhjet e trupit me fushėn magnetike tė tokės.
6- Kur tė flini duhet qė pjesa e kėmbėve tė krevatit tė jetė mė e lartė se ajo e kokės. Ajo rrit qarkullimin e gjakut mė shumė nė pjesėn e kokės. Ajo ju mban tė ri dhe pėrtėrin funksionet e trupit.
7- Mbaj ujė magnetik- Ju mund ta pėrgatisni atė duke mbajtur njė gotė me ujė me dy magnete, njėrin nė krye me polin Veri dhe tjetrin poshtėė gotės me polin e Jugut. Mbajeni atė ēdo natė dhe pijeni tė nesėrmen nė mėngjes.
8- Konsumi ditor i aspirinės duhet tė jetė ¼ e tabletės 100 miligramėshe, mėnjanon rrezikshmėrinė e atakut nė zemėr. Aspirinat ndalojnė procesin e pjekurisė duke i mbajtur indet fleksibėl. Ai ėshtė gjithashtu i mirė pėr sytė. (Merri vetėm me porosi tė mjekut).
9- Ēdo ditė nė vrimat e hundės vendosni pak vaj mustarde tė pėrzier mė pak ujė. Ai ėshtė i dobishėm pėr sytė dhe i mban rrugėt e frymėmarrjes tė pastra dhe tė lėmuara.
10- Ēdo ditė shpėrnda vaj mustarde nė gishtat e kėmbės, ajo tė ndihmon pėr tė pėrmirėsuar shikimin e syve.
11- Cigaret apo krejt llojet e duhanit apo drogave tė ndryshme dobėsojnė apo ēojnė deri nė shkatėrrim arteriet dhe organet e frymėmarrjes.
12- Sekreti i kinezėve qė arrijnė tė jetojnė deri nė 150 vjet, i dedikohet njė teknike tė quajtur "Lichigian", e cila konsiston nė pėrdorimin e ushqimeve bimore, tė ushtrimit fizik dhe meditimit.

Pergatiti: Elberta Spaho
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Oct 01, 2007 12:27 am

...mishi i peshkut edhe i edhit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   Mon Oct 01, 2007 3:14 pm

Kam provuar:

Mish:

Qengji, Lope, Kau, vici, dele, qengji, dhie, keci, pate, rose, pule, gjeldeti.

Kam provuar:

Mish: iriqi, bretkose, kali, struci, kanguri, dreri, krokodili, akrepi (skorpion) dhe mjeker balene, bisht tigri, llojet e kermillave, llojet e midhjeve.

Mishi ma i shijshem: krokodili.
Mishi me i shendetshem: cdo mish qe rri ne uje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shėndeti dhe tė ushqyerit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shėndeti dhe tė ushqyerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: