Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fadil SHYTI,

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:53 am

BESĖPRERĖVE

Revoltė ndaj atyre qė veprojnė

kundėr Ribashkimit tė Shqipėrisė!Me njė fytyrė dukeni,

Njėmijė fytyra i keni!

Si minjė labirintheve breni,

Tė dėshtuar jeni!Jeni tė prapė o bukėshkalė!

Me qindra shekuj prapa,

Ecni mbi tokė, si tė pa kokė,

Kurrė s“ecni me hapa!Mashtrues tė ēoroditur,

Ah! Populli s“po ju njeh,

Juve, o tė babėzitur!

Veēse sherrin ua sheh!Mbaheni me krekosje,

Ngriteni me llafe tė kota!

Prej veprave tuaja tė poshtra,

Neveritet dhe ēuditet bota!Ju, e shkelni besėn, nderin,

E pėrdhosni dhe flamurin,

Ju lirisė ia pini gjakun,

Atdheut ia prishni nurin!Gjeni juaj monstėr e keqe!

Atdheut po i sjellė veē kobe,

Nga prapakthimet kryeneqe,

Mbytė ideja juaj robe!Deri kur o ju kokėderra,

Do t“ju shkojė kungulli mbi ujė?!

Tė pakurriz, xhelatė pėrhera,

Jeni vėnė n“shėrbim tė huaj!Pa menduar e peshuar:

Vala popullin ku e qet,

Ju qė shpikni dhe komb tjetėr,

Njė komb jemi or tė shkretė!Shqipėria e RIBASHKUAR,

Ore horra ju pengon,

Se pastaj nuk mund ta zhvatni,

Pasurinė e atdheut tonė!Ju, mjeranė besėprerė!

Nuk mendoni pėr Shqipėrinė,

U ka marrė koka erė,

Tė mbuluar me marrėzinė!Shumė tė etur pėr nderimet,

Nga tė huajt e zi dinakė,

Si s“po shihni o tė uruar,

Qė po futeni nė batak!Tė verbuar nga premtimet,

Pėr integrimet nė Evropė!

Fatkeqėsi me ndarje t“ kombit,

Po pėrhapni, nėpėr botė!Po harroni o tė krisur!

Evropa pėr ne nuk bashkohet!

Prap kėndon kėngėn e vjetėr:

Shqipėria tė ricopėtohet!Pansllavizmi nga Karpatet,

Si kulēedra me gjarprij,

Tė uritur me shumė orekse,

Po e kafshojnė, nėnėn Shqipėri!Mos harroni o kopukė,

Anemikė, kozmopolitė,

Koha do t“ju dėnojė idhshėm,

Po pajtoheni me armik!Mos provoni tė mbani copa!

Kot e ka ai qė provon,

Njė ditė Kombi do ribashkohet,

Gjithėsesi, heret a vonė!Sot Shqiponja e trazuar,

Kur ju sheh, sa po tronditet!

Kur zgėrdhiheni me armiq,

Me flatra rrufeshėm valvitet!Trupi saj mjaft u copėtua!

Gjatė qėndroi! E ndarė njė shekull,

Gjaku ynė kurrė nuk shterret,

Pėr ta bėrė Shqipėrinė t“ paprekur!Ju, Shqipėrisė krajata i sillni,

Veē ato nė koka i keni,

Me turpe-krimet qė po bėni,

Asgjė tjetėr veē Hiqėr jeni!Kėshtu Shqiponja alarmoi,

Ajo kurrė s'e humbė QĖNDRESĖN!

Kundėr saj kush ngriti kokėn,

Si tradhtar e vrau veten!Suedi, 26 prill 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:53 am

RIBASHKIMI KOMBĖTARNa duhet si uji,

Na duhet si buka!

Na duhet si ajri,

Na duhet si dielli!

Na duhet si toka,

Na duhet si qielli!Me Shqipėri tė ndarė:

Jeta s“ ka kuptim!

Nuk gėzohet paqja,

Pa RIBASHKIM!

Prap na kėrcnon lufta,

Atdheu, s'po gjenė shpėtim!Suedi, 21 Mars 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:54 am

JETAJeta mrekulli,

Jeta stuhi!

Ledhaton or mik,

Kafshon moj mike!

Jeta, nė rrugėtimet e veta...

Herė na merr pėr dore,

Herė na shkelė me kėmbė,

Herė na pėrqafon ngrohtė,

Herė na kafshon me dhėmbė!

Herė si engjėlleshė,

Herė si xhelate,

Herė si dreqe!

Ēdoherė pranė nesh:

Vjen enigmė,

Vjen kryeneqe!

Eh, e tillė ėshtė jeta:

Me ledhatime e kafshime

I mbushė kupat e veta...Suedi, 12 Dhjetor 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:55 am

LARG SHQIPĖRISĖFtohtėsia nordike,

M“i mpiu muskujt dhe kockat!

Largėsia nga Shqipėria,

Si darė xhelati,

Po ma shtėrngon zemrėn!

Sa malet tona ma rėndon shpirtin!...

Por, Vigan Mėrgimtari, pėrballon stuhitė;

Natėn vonė kėndon:

Kujtimet pėr Shqipėrinė mė rinojnė!

Do vijnė ditėveret e vizitave:

Pėr qetėsinė e shpirtit!

Pėr lehtėsinė e zemrės!

Zogjtė e shqiponjave!

Hapėsirat e Atdheut kėrkojnė!...

trazim i natės sė thellė...Suedi, 13.01.2006, 03.05
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:55 am

QĖNDROJ!Nė kraharorėt e mi,

Pesha e robėrisė rėndon!

Po kafshojnė dhembjet, plagėt!

Janė sforcuar muskujt,

Po ndizen flakė!

Janė tendosur nervat!

Dhe, unė hapėroj,

Netė - ditė,

Ditė - netė!

Qėndroj!

Heu, mirė se vini plagėt e mia,

Nuk jam i vetmuar,

Se, plagė po ka sot,

Edhe SHQIPĖRIA!

Vetėm kur NĖNĖLOKJA shėrohet,

Shpirti im qetėsohet!

Pėrndryshe, JO kurrė!

Se, atėherė s“ jam shqiptar,

Jo, nuk jam burrė!E di se atėherė,

Nuk kam vlerė!

Jo, nuk jam vėlla i Migjenit

O, i Gjergj Elez Alisė,

Kur s“i pranoj nė trupin tim,

Dhe plagėt e Shqipėrisė,

Krenarisht, sfidoj, qėndroj!

si mėngjes revolucioni.Suedi, 11 Mars 2006, ora 04.38,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:56 am

PLAGĖT TONA(Invalidėve tė luftėrave tona ēlirimtare)

Ne, jemi kryengritės breza-breza!

Nė trupat tona me plagė-drite,

Kemi vėnė proteza;

Disa prej tyre thellė nė kocka na futen,

Eh!...

Kemi tė tjera mė tė thella,

Qė fare nuk duken!Suedi,12.08.2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:56 am

SHQIPĖRIA KĖRKON RIBASHKIM

( Kushtuar, Jasharėve legjendarė)


Breshėritė e plumbave barbarė,
Mbi kullat tuaja flakadane lirie,
Janė gjurmė tė pashlyera

Tė njė kohe tė zezė barbarie!

Janė gjurmė tė thella Qėndrese,
Si luftuan luanėt e lirisė
Me besa-besė, shpresė,
Pėr Ribashkimin e Shqipėrisė!

Axha Shaban, me Ademin e Hamzėn,
Me nipa e mbesa, me besa-besė:
Dijtėn, guxuan, paralajmėruan
Mauzerrėve,t“ua ngrehin kėmbėzėn,

Luftėn Ēlirimtare Shqiptare,
Nga nata e zezė shekullore-mizore
E filluan, Kosovėn me Vise e zgjuan
Drejt fitoreve tė reja!...

Ashtu, kurdoherė na thėrrasin,
Me kushtrimin :
Pėrjetė Qėndroni!
Shqipėria kėrkon Ribashkim!

Prekaz, vjeti 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:57 am

NUK GJEJĖ PREHJE...

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa e parė njė dritė,

qė aq shumė e kemi pritė,

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa e parė njė Fitore,

pėr tė cilėn derdhėm

djersė e gjak, i ri e plak

nė burgje dhe llogore!

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa e parė njė bukuri,

RIBASHKIMIN e trojeve etnike,

Me Nėnėn Shqipėri!

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa qeshė fytyra e malėsorit,

pa u flakur shfrytėzimi i punėtorit,

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa fituar drejtėsia...

pa u thyer e vrarė tradhėtia!

Pa lulėzuar Shqipėria Etnike,

pa u dėshmuar me vepra heroike!

Nuk gjejė prehje nė jetė,

pa njohje trimash tė vėrtetė,

qė Atmėmėdheut ia falėn,

tė shtrenjtėn jetė!...

Poezi nga pėrbledhja poetike, "Nė kėrkim drite" Tiranė, 1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:57 am

BILBIL I ĒMENDUR

Fat i hidhur nėpėr botė,

Si bilbil po mė ngarend,

Larg teje o Atdhe,

Herė-herė, po mė ēmendė!...

Malmö, 15 dhjetor 2003.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:58 am

VĖSHTROJ TĖ BUKURĖN

Pėrballė krajatave tehshpatave

Nga mizoritė e jetės:

Tė rrugėlirisė drejt sė vėrtetės,

Mbi armiqėsi e tradhėti:

Triumfoi!

Kur tė bukurėn o madhėshtoren,

Bile, pėr njė ēast e vėshtroj!

Oh!...

I ndiej pėr njė ēast:

Qetėsi, hare, lumturi!

Tejet tė thellė shpirtėrore.

Ah, sikur ta mbizotėronin botėn

E bukura, madhėshtorja, fitorja!

Kėtė botė mjerane,

Ku pėrkohėsisht jeton,

Ku pėrkohėsisht vuan,

Ku pakufishėm qėndron,

Qėnja njerėzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:58 am

LAMTUMIRĖ!

Tė pėrshėndes me grusht e besė,

O Atdhe, kėtej lart nga aeroplani,

Nė kėto ēaste mizore shpirtėrore

Kur mė tundon tufani!...

Afėr teje,

Larg tokės!

Lart teje,

Larg, Shqipėrikosovės.

Nė veri bėnė kohė e ftohtė,

E, nė veēanti pėr ne,

Jo, nuk gjejmė qetėsi,

Larg tonit Atdhe!

Lamtumirė, toka jonė,

Lamtumirė yni diell!

Kemi mbetur nė mėrgime,

As nė tokė as nė nė qiell!

Po ikim larg teje o Atdhe,

Me shpresat e kėthimit,

Po rėndojnė keq mbi ne,

Ditė-netėt e mėrgimit!

Lamtumirė toka jonė,

Lamtumirė yni diell,

Kemi mbetur nė mėrgime

As nė tokė as nė qiell!...

Prishtinė, 29 gusht 2003.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 1:59 am

REBELIM

Rebelim, me kushtrim,

Rebelim, pėr shpėtim,

Rebelim, pėr punė,

Jetėn ta bėjmė qėndrim,

Nėse duam qė kjo tė ketė kuptim!

Rebelim, edhe nė dashuri!...

Nėse duam tė ketė ardhmėri,

Pėr filizat e reja, pėr brezni!...

Rebelim pėr Ribashkim!...

Malmö, 20 prill 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:00 am

Fadil SHYTI

NĖ KĖRKIM

DRITE

Poezi

Tiranė, 1996


KUSHTRIM RIBASHKIMI


Gjyshit tim, Hajzer Tafa Shytit, i cili me armė nė dorė,
luftoi pėr Liri e Ribashkim Kombėtar!

DĖSHMORĖVE

Pėrvjetorėve,
Pėrkulemi tek Ju, me respekt,
Nėn tingujt e himnit tė Flamurit.

Dje Besė e Qėndresė
Mm zemrat prej guri!

Sot-Kushtrim
Pėr Ribashkim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:00 am

FAT I KOMBIT

Fat i Kombit nė teh shpate
Mbijeton histori nate!

NĖ TOKĖN SHQIPTARE

Tė errėta burgjet,
tė rėnda sfidat,
tė egra tradhtitė,
tė vjetra intrigat,
tė shumta pritat.

E madhe, shumė e madhe
Besa,
Qėndresa,
Dashuria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:01 am

NUK MBYTEN IDEALET
Martirėve tė kombit

Qėndruat tė pėrgjakur,
qėndruat tė uritur,
qėndruat tė etshuar.

Plagėt ende tė hapura.

Erėrat ulurijnė hata,
mund t“ju pėrballojnė
veē zemrat e mėdha,
Rrugė e gjatė
deri te Fitorja.

Mund t“ju pėrballojnė
veē mendimet-dritė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:01 am

DETI DHE KOSOVA

Deti pėrballon shekujve stuhitė,
Kosova-robėritė!

Nė qetėsinė e Detit
e shoh durimin e Kosovės.

Nė trazimin e Detit
e ndiej kushtrimin e Kosovės.

Mbi Det gjithēka noton.
Deti vetėm heshton.

Nė Kosovė e liga kaliron-kafshon.
Kosova ēuditėrisht duron!

Detin e mbajnė malet.
Kosovėn - idealet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:02 am

NĖ KĖRKIM DRITE

Flokėt mė thinjen
pėr njėzet e katėr orė,
sikur t“i kisha dymijė vjet.

jetė
nė kėrkim Drite!

Jetė-stuhi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:03 am

MILITANTĖVE
Afrim Zhitisė e Fahri Fazliut,
tė rėnė heroikisht nė altarin e lirisė!

Kur po e gjakosnin kanibalėt
atdheun tonė tė copėtuar

Ju o militantė,
me krisma trimėrie
e gjak tė zemrės
dėshmuat
si duhet
Liria!

Prandaj,
Afrim e Fahri
do me thėnė:

Kushtrim

e Ribashkim

i trojeve shqiptare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:03 am

TY

( Jakov Xoxės, shkrimtarit tonė tė madh,
qė penėn e vet ia pėrkushtoi njerėzve tė thjeshtė,
tė punės, tė dritės ).

"Lulja e kripės" prore lulėzon,
"Lumi i vdekur" nuk morton!

Adili e Vita pa ndarė vėshtrohen,
dita-ditės po (Ri) bashkohen!
Apolloni, (1979)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:04 am

DHUNA

Tanksa vrastare,
aeroplanėt luftarakė,
kombin liridashės
seē e lajnė nė gjak!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:04 am

STUHI, LOT E GJAK
Motrės, Azize, larg sė cilės lumturia
jetėsore sikur mė ėshtė fikur!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:05 am

KUR MĖRGOVA

Pasaportėn false
e kisha.

Me vete kisha dokumentat e burgut.

Ftesėn qė tė lajmėrohesha
nė strofullėn e ujqėrve,
me firmėn
milici!

Me pasaportėn false
po mėrgoja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:05 am

MĖRGIMTARI

Mallin qė mė djegė,
mallin qė mė kallė,
s“e shuan kurrėn e kurrės,
as deti me valė!

Kėtė zjarr,
e shuan veē jeta,
kur Shqipėria Nėnėloke,
mė pret nė supet e veta!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:06 am

AUTOBIOGRAFIKE

Albulenėn - lulėkuqe, simbol.
Emblemėn qė mė bėnė nderė,
shekujt mė dhuruan krenari,
nga xhaxhi Skėnder.

Nga kryetrimi Kastriot,
I njohur pėr trimėri,
Emri i tij, thotė: Liri,
Anekėnd nėpėr botė.

Yllin - idol Lirie,
Gjithmonė simbol barazie,
Fshehur zemrės , fllad stuhie
ballit - vulė krenarie!

Artėn - paralajmėrim pėr Ribashkim
Kujtesė pėr gjėmim e brezni,
Ndaj coptimit tė dhunshėm
Tė sė shtrenjtės Shqipėri.

Dhe unė, Qėndroj, Qėndroj!
Pėrballė valėve epike,
Valėve tė vandalėve tė egėr,
Nė kėto ēaste historike.

Edhe gruaja ime kryengritėse,
Ndjenė dhemmbje nga lindjet prore,
Pėr tė firmosur edhe me gjak,
Idealet tona jetėsore...Fadil Shyti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   Sat Mar 29, 2008 2:06 am

Fadil ShytiDRITE LIRIE!Kur trojet shqiptare, po rėnkonin

nga thundra e robėrisė,

Mė 8 Nėntor 1941, flakėroi –sulmoi njė dritė-rrufe,

Mbi armiqtė, nė qiellin e Shqipėrisė!Rinia heroike shqiptare,

Po betohej me grushta lart!

Komandant, Enveri i tha jo reaksionit,

Kur pėrpėlitej e zvarritej pėrēartė!Qemail Stafė shkodrani,

Po e jepte kushtrimin:

Ta luftojmė fashizmin!

Ta bėjmė ribashkimin!Lokemadhja Bije Vokshi,

Me revolver e bomba nė duar,

Si Shote Galica e Norė e Kelmendit,

Ju bėnte roje flakadanėve, pėr lirinė e vendit!Emin Duraku, ylli i Kosovės Kreshnike,

Do lidhej si gjaku me zemrėn,

Nė qėndresė kundėr nazi-fashizmit,

Pėrkrah rinisė heroike!Nexhmije Xhuglini, dibrania guximtare,

Erdhi si Shqiponjė nė Konferencėn e Partisė,

Do tė luftonte tėrė jetėn krenare,

Pėrkrah "Shpatit", viganit tė Shqipėrisė!Buzėqeshi si dielli, andej nga Peza,

Babė Myslimi me shokė;

Kur e freskoi lajmi si era:

Rinia nė Tiranė, po betohej pėr kėtė tokė!Haxhi Lleshi, si shkėmb mali,

Po i bashkonte malėsorėt:

Do luftojmė pėr liri, o vdekje,

Deri t“i shporrim gjakėsorėt!Si vetėtimė mbi male e qytete,

Pėrhapej betimi; armikut do ia bėjmė fora!

Vojo Kushi partizani, shtrėngonte armėt,

Vringėllonte, Hysniu andej nga Vlora!Lufta e forcoi besėn,

Lufta e kėrkoi qėndresėn,

Lufta kishte dhembje-gjaku!

Lufta, e rriste shpresėn!Lufta e vrau robėrinė!

Lufta e vrau tradhtinė!

Lufta ēlirimtare, aspiroi fitoren!

Ta gėzojmė lirinė!...U therrėn keq, gjakatarėt kryeneēė:Bishat e Hitlerit, bishat e Musolinit,

Ikėn andej nga erdhėn:

U strukėn nė Romė si qyqet,

U mbytėn turpshėm nėn gėrmadhat e Berlinit!Ata qė popujve liridashės,

Tmerrshėm, vrershėm ua nxinė jetėn:

I mbuloi tmerri dhe vreri:

Prandaj, e vranė veten!Gjysmė shekulli drita e 8 Nėntorit,

I ngrohu shqiptarėt, nėpėr botė:

Fikja e kėsaj drite tė madhe:

Shekujve, nuk arrihet dot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fadil SHYTI,   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fadil SHYTI,
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: