Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ataku nė zemėr (Heart Attack)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Ataku nė zemėr (Heart Attack)   Thu Mar 27, 2008 7:24 amAtaku nė zemėr (Heart Attack)
Shumė shpesh ataku kardiak qė realizon ndalimin e zemrės, sidomos kur shfaqen simptomat e para dhe pacienti nuk i drejtohet spitalit qė nė orėt e para kur ai ndjen shqetėsimet mė tė para, tė cilat vazhdojnė pėr mė tepėr se dhjetė minuta. Por ėshtė e vėrtetė se ataku i zemrės nuk ėshtė pėrherė i paparashikueshėm, pėrkundrazi, mė shpesh fillon me njė intensitet tė moderuar tė lokalizuar nė qendėr tė kraharorit, qė herė shfaqet e herė zhduket. Kur kėto shenja “alarmi” i shfaqen ēdo personi, i lind dyshimi se diēka po ndodh. Pėr kėtė arsye ėshtė e rėndėsishme qė tė njihen mėnyrat sesi shfaqet ataku kardiak dhe ēfarė duhet bėrė nė ato momente.
Ēfarė ndodh gjatė njė ataku kardiak?
Para se tė ndodhė ataku kardiak, trombocit i mpiksur gjaku mbyll arterien e zemrės duke bllokuar kalimin e gjakut nga zemra pėr nė vena dhe arterie. Nė kėtė situatė muskuli i kėsaj zone fillon tė vdesė dhe ky ėshtė ataku miokardiak. Ekzistojnė mjekime farmaceutike qė ulin mundėsitė e mpiksjes sė kėtyre trombociteve, po ashtu ka mjekime qė lirojnė arterien nga koagulimi i gjakut, si dhe ėshtė e mundur qė vena e bllokuar tė hapet me njė operacion kirurgjikal. Nė kėtė mėnyrė, ataku kardiak mund tė parandalohet pėrkohėsisht. Trajtimi mund tė jetė mė shumė efikas kur ndėrhyrja kirurgjikale bėhet nė orėt e para kur shfaqen shenjat e atakut kardiak.

Faktorėt qė shkaktojnė atakun miokardial janė:
Njė tromb qė bllokon totalisht ose pjesėrisht lumenin
Mosha, seksi
Histori familjare pėr sėmundje aterosklerotike
Duhani, pėrdorimi i kokainės
Diabeti melit
Hipertensioni
Obeziteti
Rritja e nivelit tė homocisteinės
Jeta sedentare
Stresi psiko-social
Sėmundjet perivaskulare
Higjiena e varfėr orale

Blerina Kaca, Elberta Spaho
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ataku nė zemėr (Heart Attack)   Sun Apr 06, 2008 2:29 am

pergezime per temen biligoia;

Disa studijus mendojn se edhe antibiotiket ne kete rast,qe pjesa e muskulit te zemres mund te kete nje atak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ataku nė zemėr (Heart Attack)   Sun Apr 06, 2008 4:44 pm

Atak nė zemėr
Ataku nė zemėr ndodh kur furnizimi i pjesėve tė zemrės me gjak rrallohet apo ndoshta edhe ndalet. Kėshtu zemra nuk mund tė dėrgojė gjak nė aortė. Shkaqet qė e krijojnė janė arterie tė bllokuara nga grumbullime rezervash dhjami ose ndonjė koagulim (mpiksje gjaku) nė ndonjė prej arterieve koronare. Nga shenjat mė tė hershme tė infarktit (qė duhet tė pasohen me kontroll tė menjėhershėm tek mjeku) janė: bllokim, shtrėngim ose dhembje nė kraharor pėr mė shumė se dy minuta (dhembja nuk ėshtė e thėnė tė jetė pikėrisht nėn gjoksin e majtė). Dhembja mund tė prezantohet graduale duke u shtuar. Fillimisht mund tė jetė nė formėn e njė ndjesie tė ēuditshme e shoqėruar me shumė dhembje, por mė shumė si shtrėngim, si ngėrē nė kraharor, dhembje e fortė, therėse, marrje mendsh, rėnie tė fikėt, djersė, provokime tė vjellash ose mungesė mbushjeje me frymė. Dhembje ose ndjesi e ēuditshme nė nofulla ose krahė.
Duket sikur diēka nuk shkon si duhet, sikur ka kontraktim tė lehtė tė muskujve ose gjymtyrėt nuk u binden plotėsisht lėvizjeve instinktive, megjithėse dhembja mund tė mos jetė e pranishme.
Mund tė keni vėshtirėsi nė frymėmarrje, tė keni ndjenjėn e tė vjellit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ataku nė zemėr (Heart Attack)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ataku nė zemėr (Heart Attack)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: