Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë

Shko poshtë 
+27
rrebelja
E_Bukura
naqeta
besim78
rroni
**Lumi_
Dili
interesant
Mergimtari
Kosovarja
luan mreti
loredana
Lanetja
Clarence
Begu
Nezir Myrta
Ani
Euridika
gjakushi
perendim
shaban cakolli
Mysafir
xhavo_
fatlum
Sofra
Beton
Orfe@
31 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 9:49 pm

interesant shkruajti:
Premtimi

Nese ju mundoheni ta mbuloni dike, une nuk jam prej atyre, une thjesht shpreh mendimin tim personal, dhe po qe se eshte nevoja te i bashkangjitem mendimit te ndonje individi atehere kjo eshte pune e imja personale dhe jo e ytja, dhe se a nuk jemi ne ne toke apo ju, kjo eshte vetem nje strategji e juaj duke dashur ta nenqmoni dike ne menyren direkte, por jo edhe ndonje mesim qe mund te na tregoni me kete.

Parimet tua si duket qenkan parime siq thone tek ne : Kah fry era , sot ke nje parim , neser e ndron ,pasneser tjeter, dmth nuk qenka parim real, apo me mire te themi ky nuk eshte fare parim, ky eshte vetem nje luajtje mendimesh dhe epshesh, gje qe te ben mos te jesh fare stabil ne jete, por te jesh me labil sesa qe mendon.

Cito :
Po nisem nga vetja, nese martohem me nje te krishtere, siq e ka thene Loredana, ajo mund ta mbaj fen e saj, te shkoj te dielave ne kishe, ti lutet Jezu Krishtit, kurse une ( po supozojme qe jam njefar muslimani), te shoj te premten ne xhami, te falem qdo dite. Qe te dy besojme ne nje Zote, dhe kjo eshte e rendesishme.

Po qe se per ty kjo nuk eshte ndonje penges, per tjeter kend eshte, dhe se nuk mund t'i besh te gjithe te ken mendimin tend. Kurse sa i perket pjeses tjeter, te lutem mos i perzi gjerat,Qe te dy besojme ne nje Zote nuk kan te perbashket ZOt te krishteret me muslimanet, sikur te ishte keshtu atehere pse quhet Krishter dhe Islam?!

Dhe ne fund dua te te them nje fjale : Mjer per ate lule e cila rritet ne mesin e berllogut .

Interesant,

Sa jam kritikues po aq jam edhe mbrojtes, i vetes ne radhe te pare dhe te tjereve kur e shoh qe eshte e injoruar nga dikush. Edhe ju duhet te jeni keshtu, kur te merrni guximin te mbroni dike ( siq po beni) njeher te jeni i sigurt te mbroni veten dhe me pas te tjeret. Nese s'je per vete, sje per aske. Strategji nuk eshte keq te kesh. Njerezit qe kan strategji te mire, arrijne, kan sukese dhe shperblehen. Edhe une jam njeri prej tyre.

U mundova te thuash diqka per parimet, por asgje ske thene. Nuk te kuptoj se per qfare i permende epshet ketu? Qdo njeri ka epshet e tij\saj. Ne dallim prej juve ( qe jeni fetare i mire), une pres te bij ne provokime te epsheve, sepse ne momentin qe e shoh se jam i ndikuar nga to, nuk shkruaj ketu, por gjej diqka...apo shkoj tek vendi dhe vazhdoj te shkruaj i qete ketu, dhe nuk e pres "naten e madhe".

Nuk po flase une vetem per te miren time personale, por per te miren e te gjithve. Duhet thyher njeher e mire ky 'akull" qe na eshte krijuar nga prinderit, babegjyshet apo stergjyshet tane. Sepse, nje dite do na kushtoje shume si popull. Tjera eshte se, ne momentin kur ju kam drejtuar KOsovares, e kam bere sepse e njoh shume mire ate, te pakten me mire se ti po, dhe e di se qfar mendon ajo ne kete drejtim...Une asnjeher sjam fsheur qe ne fillim kam thene se jam ATESITE, nuk besoj ne zote, dhe nuk ma ndin as per muhamed e as per kuran, apo per jezu krishte e per bibel. Sikur te ishte ajo ( Kosovarja) aq fetare, as qe do te fliste me mua, dhe lere me....E verteta eshte ne anen tjeter Interesant. Dhe mos hyn ne pozite jashte loje, sepse jo vetem une, por te gjithe "shikuhesit" ketu te shohin.
Ah, paskam gabu! Besimtaret e fes islame besojne ne All-llah, kurse ata te krishter ne Zote. Me fal, e kisha me ngute, ahahahaha.

Dhe sa per thenjen, e di se qka keni menduar kur jeni shprehur ashtu. Eshte e kunderta. 1000 here e kam thene ne kete forum qe vij nga nje familje e besimit islame, dhe poashtu edhe rrethi jane te gjithe te fes islame. Por qe une, sjam!! Te pakten, familja ime jeton ne kete shek 21, dhe zgjedhjen time ( si ateiste) e kan pranuar dhe respektuar, dhe jo siq bejne....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 9:57 pm

Naki shkruajti:
Perse kaq shume kritike per kosovaren? Nuk dua ta mbroj por mendimi i saj eshte personal dhe ajo e ka kete parim. Nese tash ju i jepni kritike ose doni ta mesoni se cilin parim ajo duhet ta zgjedhe ateher jeni ju qe theni parimet tuaja dhe shpesh replikat bien si ndikim i ngutise ose nervoze apo ka raste edhe ne tendence.
Po te ishte nje krihstere apo murgeshe qe sigurisht esht e mbuluar nuk do benit kaq shume zhurme.


Naki, nuk e kritikova vetem Kosovaren, por pergjithsisht njerezit qe mendojne si ajo. Por me qe ajo kishte shkruar, u drejtova asaj. Tjetra eshte se, jo gjithkend e kritikoj. Te pakten kete nuk e kam bere asnjeher me gurbetqaren, vesen e shuem te tjere, per arsye se nuk i njoh dhe sja vlen. Me thuaj se cila eshte replika ime qe e kam ber me ngute apo me nervoze?? Nese kam bere nje te atille, ateher duhet te kem gabuar dhe ne fund patjeter se kam kerku falje. Por une nuk e di qe me ka ndodhe diqka e ketill.
Naki, nuk ishte pikrishte momenti ketu qe te marresh pike pozitive, eshte shume shpejte. Eshte dashur te presish nje moment me te pershtateshem....
NUk kam pare nje te krishtere apo nje te krishter ne kete forum, qe eshte munduar te hedhe teori te pa baze, sepse edhe njeher me shume e kritikoje. Me mire po ja lem kohes, nese vije ajo dite, bindesh edhe vete se nuk kam sinpati per asnjen fe, qe te gjitha i respektoj po aq sa ma respektojn mu mos besimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 10:05 pm

Kosovarja shkruajti:
Premtimi:Parakrakishte zonjush e nderuara Kosovare, me vjene mire qe e pasket permend "parimin" sepse para ketij shkrimi nuk ka ekzistuar kjo fjale, bile ne asnje shkrim tendin. Por pasi qe Interesant ( i cili po mundohet te mbuloj ty, dhe po e shplon veten) e ka permendur tu ka kujtu edhe ty. Megjithate prap nuk jeni ne toke, sepse nuk e keni kuptuar ne thelbe se qka jane parimet, perveq se e keni shkruar...


Paraprakishte zotri i nderuar Premtim Nuk eshte diqka tragjike ne qofte se nuk e kam permend me heret kete fjale, ja tani po e permendi, dhe po e shkruj me plot bindje dhe fanatizem, duke te te treguar ty dhe te gjitheve se une kam parime ne jete, dhe parimet e mia nuk jane te perkohshme, por jane parime te sinqerta dhe reale, e sa i perket a e kuptoj une apo jo kete , une po te them ty se nuk jam gjithkushi ne kuptimin intelektual,Neyse se kete e dine te me mire....

Premtimi :Me vjene mire qe ne kete shkrime paksa keni ndryshu me ate qe keni shkruar ne fillim te kesaj teme, ndoshta rastesisht keni lexuar diku tek kategoria e Psikologjis, ku pak a shume keshtu kam thene une. Por e keni keqkuptuar paksa.


Shkrimet e tua edhe te disave ketu mund ti lexoj vetem per relaksim kur nuk kam qfar te beje, por jo edhe per perfitim, se kam nga cka dhe kush te perfitoj..Wink



Premtimi :Ka njerez te cilet jetojne pa parime ne jeten e tij\saj, dhe keta jane te humbur ( siq e kam thene ne temen e caktuar...). Ka njerez te cilet kan parimet e tyre ( siq jeni ju), por qe i kan statike, dhe qe mund tu kushtoje shume, me keq se ata te cilet nuk kan parime. Dhe ka njerez te cilet kan parimet e tyre, por qe kan hapsire per tu lakuar, kur jane ne pyetje interesat e medha, jo individuale. Diqka qe lakohet nuk thyhet. Dhe diqka qe nuk lakohet, ajo menjher thyhet. Gjeje veten ku je ti, dhe ku jam une?


Nuk eshte njejte te dish dhe te duash, apo me mire te te them nuk eshte e njejte deshira me mundesine. Dikush ka deshire te jete dikushi, por mundesia per te eshte minimale ne aspektin intelektual, apo siq thote populli : Kodra me gjoks nuk shtyhet. Por edhe ne te kunderten ka njerez qe kane mundesi te jete dikushi, por edhe keta te njejte sikur te paret nuk e shfytezojne ate mundesi si duhet dhe ne fund te fundit mbledhja i del 0 (zero) .



Premtimi :Kosovarja shkruajti..."Tani une mund ta beje nje pyetje : A me mire une qe e kam parim qe i dashuri im te jete shqiptar i fes sime, apo i dashuri im te mos jete shqiptar fare, dhe te mos jete i fes sime fare? Kerkoj pergjigjje nga Premtimi dhe Betoni???"

Nuk i ke vetem keto dy mundesi me i zgjedhe. Keto dy mundesi qe i ke zgjedhe ti, jane qe te dyja te gabuar, por kjo qe keni zgedhe ju eshte paska me e mire, ne krahasim me tjetren. Ne menyre figurative kjo zgjedhja juaj, i bije sikur qe te zgjedhesh berllogun e fundit, sepse sa do eshte me i mire se ai pari.


Pasi qe ti nuk ke nguruar per te me ofenduar, dhe se menjehere je shpreh me nje shprehje jo adekuate, me nje ofendim qe se paku ndoshta nuk e kam prit prej teje, atehere kam nderin sikur qe e ke pas edhe ti te te them dhe une keto fjale :

Me mire eshte te zgjedhesh berllogun ne fund te fundit sesa te te zgjedh berllogu ty, apo ta them me mire : Me mire ta zgjedhesh nje berllog me te leht, sesa te jesh vet berllog.

Shendet edhe ty.

Zonjush, per te gjtha keto qe keni shkruar, e ne eveqanti kete rreshtin e fundit....Mund te pergjigjem me dy fjale. Nese kthehesh ne retrospektive dhe e kujton njeren prej bisedave qe kemi pasur dikur...ateher mund ti gjen vete ato dy fjale. Nese nuk te kujtohen?! ateher me thuaj, do ti theme une ketu para te gjithve, dhe do e shohin te tjeret se qfar berllogu i madhe jam une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 10:16 pm

Nje sqarim i vogel ne kete teme, sa i perket martesave femrave me besim islame nuk ju lejohet te martohen me burra te besimit tjeter , kurse mashkujve te besimit islam nese nuk ka femra te besimit te vete ne nje rrethe apo vende ,ateher mundet me u martu me nje femer te besit tjeter, po nese ajo pranon te kthehet ne besimin islam ky eshte parim fetar i fese islame , une e mbroje mendimin e Kososvares dhe pajtohem me ate mendim qe ka ajo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 10:28 pm

rroni shkruajti:
Nje sqarim i vogel ne kete teme, sa i perket martesave femrave me besim islame nuk ju lejohet te martohen me burra te besimit tjeter , kurse mashkujve te besimit islam nese nuk ka femra te besimit te vete ne nje rrethe apo vende ,ateher mundet me u martu me nje femer te besit tjeter, po nese ajo pranon te kthehet ne besimin islam ky eshte parim fetar i fese islame , une e mbroje mendimin e Kososvares dhe pajtohem me ate mendim qe ka ajo.

Rroni, mund te thuash per veten si musliman, qe i permbaheni 0.5% rregullave te fes Islame?? Po per Kosovaren apo dike tjeter, mund te jesh i sigurt qe i permbahet 0.5% rregullave te fes Islame??

Kete qe keni shkruar ju, e di shume mire. Vetem se me habite qe e paske shkruar si duhet, dhe nuk e paske sjell copy-paste, me thene ky apo ajo thote keshtu...

Por ky rregull eshte bere para 14 shekujve, dhe normal se duhet ndryshohet paksa, sidomos te ne shqiptaret. Sepse, nuk jemi 100 miljon sa ti shikojme keto gjera dhe te bejm dallime. Kur te behem dikush ne kete vend te quajtur toke, ateher mund ti shikojme keto gjera, dhe shume gjera tjera.

Mua, ajo qe me pengon me se shumti tek besimtaret e ndryshem eshte se, pse nuk i permbahen rregullave elementare te kesaj feje, dhe mundohen ti permbahen ketyre rregullave tjera, te cilat jane ne dem te kombit tone. Pra kur eshte ne pyetje interesi i tyre personal, i harrojne rregullat, harrojne qe jane musliman, vetem kur nuk preket interesi i tyre personal, behen "fetare te mrie".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 10:32 pm

Permbahuni temes postuesit shprehin mendimet personale cfardo qofshin nuk kemi te drejte morale ti marrim neper goje sepse ne fund secili jep llogari vetes askujt tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyTue Jul 01, 2008 10:53 pm

premtimi shkruajti
Rroni, mund te thuash per veten si musliman, qe i permbaheni 0.5%
rregullave te fes Islame?? Po per Kosovaren apo dike tjeter, mund te
jesh i sigurt qe i permbahet 0.5% rregullave te fes Islame??

Kete
qe keni shkruar ju, e di shume mire. Vetem se me habite qe e paske
shkruar si duhet, dhe nuk e paske sjell copy-paste, me thene ky apo ajo
thote keshtu...

Por ky rregull eshte bere para 14 shekujve, dhe
normal se duhet ndryshohet paksa, sidomos te ne shqiptaret. Sepse, nuk
jemi 100 miljon sa ti shikojme keto gjera dhe te bejm dallime. Kur te
behem dikush ne kete vend te quajtur toke, ateher mund ti shikojme keto
gjera, dhe shume gjera tjera.

Mua, ajo qe me pengon me se
shumti tek besimtaret e ndryshem eshte se, pse nuk i permbahen
rregullave elementare te kesaj feje, dhe mundohen ti permbahen ketyre
rregullave tjera, te cilat jane ne dem te kombit tone. Pra kur eshte ne
pyetje interesi i tyre personal, i harrojne rregullat, harrojne qe jane
musliman, vetem kur nuk preket interesi i tyre personal, behen "fetare
te mrie".

rroni
Se pari premtim se paku per mu nuk din asgje sa i perket fese se a jam 5% apo 10% jam Shqiptar i besimit islam po jo i bindur nga dikushi po nga fakti qe kemi Kuranin dhe qe eshte i mbrojtur nga Zoti jo nga dora e njeriut , do te thot te gjitha ato ajeteve apo nene qe jan aty nuk do ndryshohen deri ne kataklizem , kurse ne librat tjere fetar te besimeve tjera ka pasur modifike te shumta .

ato qe ti kam sjell kopy past premtim kane qen fakte me te kapshme nga shkenctar te ndryshem.

Pa marr parasysh qe jane para 14 shekujshe ato jane dhe do jetojn deri ne shkatrrimin e kesaj dynjaje dhe jane te pa prekshme se i ka siguru Zoti jo njeriu ,eshte mir se ne shqiptari i kemi te gjitha fete dhe ka mjafte nga te dyjat gjini qe te martohen mes veti ,po per ty premtim si ateist qe thu se di a ka hahaha pak hajgare.

Jo premtim nuk eshte ne pytje interesi personal qe mos te martohesh me nje te besimit tjeter qe nuk te perket ty ,kjo se paku te ne muslimanet eshte ligje dhe i permbahemi por sdon te thot se nuk je atdhetar apo patriot dhe nuk demtohet qeshtja kombetare as nuk eshte demtu qe sjemi martu me femra te besimit tjeter,kemi pas rastin ne luften e kosoves 1998-1999 por jo vetem ne ket lufte edhe ne lufta tjera te me hershme , kur eshte puna per lufte atedhe te gjithe jemi te nje feje o i nderuar premtimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besim78
Anëtar i ri
Anëtar i ri
besim78


Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 12:09 am

Martesa ime me Elizabeten,bijen e Ernest Koliqit e Vangjelije Vuçanit,me beri te hyje ne boten e shqiptareve.Nuk kam qene kurre ne Shqiperi,por mund te afermoj qe njoh shume aspektete kesaj toke dhe bukurite e saj.Disa nga keto aspekte jane me te vertete befasuese,si psh:dashuria e madhe qe shqiptaret ushqejne per Atdheun e tyre dhe traditat.Prova me e pakundershtueshme jane Arbereshet(Albanesi d'Italia)qe pas 500 vjetesh ruajne praktikisht te paprekur gjuhen meme dhe jane krenare per origjinen e tyre.Kush si une ka qene ne keto dhjetra vite afer shqiptareve,mund ti kuptoje ndjenjat dhe te evitoje pergjithsimet ,sepse disa nga ata,pas 50 vitesh diktature komuniste qe kane transformuar ne lluks edhe gjerat me jetike dhe paresore,jane perulur mitit dhe pasurise se kollajshme,e me çdo kusht duke u perplasur me realitetin e ri,qe akoma dhe nje here u tregua njerke kundrejt tyre.Eshte e qarte,nuk jane keta qe perfaqesojne Shqiperine.Toka e Shqiponjave se duam,perfaqesohet nga bijte e saj me te mire,Skenderbeun,Fishten,De Raden;Skirot,Koliqi,etj,etj.Per admirimin qe ata meritojne kam dashur te ve sebashku ne keto rrjeshta,qe ja dedikoj ne veçanti gruas time,familjes se saj te lavdishme dhe gjithe miqve shqiptare.
CARLO OLIVIERI

Vendosa te hedh kete shkrim ketu marre nga origjinali dhe perkthyer nga une.Te me falin anetaret,se ndoshta shkrimi del paksa nga tema,por qellimi im ishte se ata te huaj qe martohen me vajza shqiptare duhet te kene po kete respekt dhe konsiderate per kombin shqiptar.(JO SERB,JO GREK)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 12:12 am

Nuk lejohet të bëjmë dallime pa arsye.

Shqiptarët janë përpara realitetit, për hirë të rrethanave që u krijuan dhe gjendjes reale që është. E vërteta e tillë, është një shëmti, që duhet zgjidhur bashkarisht!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 94
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 12:48 am

Doja tju bej nje pyetje:  pyetja  që shtroj eshte e thjeshtë:

A konsiderohet martesa me turq tradhëti?
 
Sepse në Maqedoni, më ka rastis të shoh shumë shqiptarë të martuar me turke, dhe anasjelltas, apo edhe në Kosovë që janë martu edhe me boshnjakë. Pra në këtë rast rolin e ka luajtur feja, të njëjtën rol që ka luajtur edhe feja në rastin e martesave te këtyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 11:58 am

O milet nga krijimi njeriu ka qene i nevojshem per te besuar ne dicka dhe per te patur dikend prane. Besimi dhe martesa apo dashuria eshte nje ndjenje natyrore. Nese shfletoni dhe lexoni pa urrejtje historin do te gjeni se asnje popull nuk ka qene pa besim (fe) dhe pa martese (grua). Askush nga ne nuk do te jete pergjegjes para dikujt per besimin ose mosbesimin e tije dhe askush nga ne ska te drejte te udhezoj askend me kend te martohet me muslimane, sllave apo krishtere... e cfar jane tjerat. Perse po drejtoni qime kot? Mos u mundohuni te jeni ne qender te vemendjes se lat nam aman.
Si ne Kuran si ne Bibel si ne tjerat eshte nje kushtetut qe ka vetem 4 pika kryesore e ato jane:
1. Besimi Çdo individ eshte i lire te zgjedhe cilen fe te doje.
2. Vepra Çdo individ eshte i lire te praktikoje ritet e fes qe i takon ose i zgjedhe ai
3. Shkollimi/Edukimi Çdo individ eshte i lire te mesoje dhe shpjegoje diturin (ketu futet edhe feja) e vet kush do i merr diturin kush do i bashkohet kush nuk do kqyr rrugen e tije/saj.
4. Martesa (bashkejetesa) çdo kush ka te drejte te formoje/krijoj familje dhe te jetoj e dashuroj ate qe atij/asaj pelqen dhe ate me te cilen gjen gjuhe te perbashket pa marr parasysh ngjyren, besimin ....

Skam cka te shkruaj me shume por me vjen cudi sa larg keni shkuar e askund nuk jeni ne realitet.
Shnet ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 2:36 pm

O bo, bo. Ku paske hy e ku pasket dal. Nga njera ane kjo bised e devijuar, nuk eshte e mire. Por nga ana tjeter shume e mire, sepse po zbulohen dal nga dal "disa".

Per temen do thoja se jo vetem em sllave, por me cdo kend qe nuk eshte shqiptare eshte ne dem te kombit tone. Ne te kunderten, cdo martes me nje shqiptare, pavaresisht fen nuk eshte ne dem te kombit. Te pakten kemi nevoje per kete te fundit, o sot o kurre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyWed Jul 02, 2008 3:03 pm

Sa shum paska vajtur kjo tem , mir or Popull po thuajs ei paskeni sqaruar të gjitha mesa po vrej unë kru nk paska mbetur tjeter vetëm ti vej Drinin eta mbyllim kët tem sepse sa ma shum që zgjat do bëhet ma zi prandaj (të bëj sejcili si do vetë asht e drejt personale e secilit të vendos ,p që të mos i tregohet mbar opinnionit se si do . kalofshi mir , dhe do i japim fund ksaj teme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 1:18 pm

Cdo njeri ka preferenca personale per nje aresye apo tjeter tema si teme nga arkiva eshte nxjerrur ne vazhdim dhe nuk lejohet individualisht te mbyllet.
Une jam shqiptar dhe jam krenare per kete ashtu sic jam krenare dhe qe jam i besimit islam. Pse une e kam hequr ate titull nga profili im kjo nuk e ndryshon identitetin tim dhe nuk duhet te ndryshoj te askujt.
Feja Islame ( muslimane) si e quani as mua dhe as juve sju ka bere keta qe jeni. Jeta dhe eksperienca si dhe pastertia e kesaj feje mua me ka bere ta adhuroj kete fe dhe te jem besimtar i saj.

Kalojme ke tema tani,
Mos gjyko njerzit me kend vendosin te qojne dashuri apo bejne martese gjyko vlerat qe ofron ajo martese dhe ata individ.
Kam nje prefrenc per postimet ne vijim dhe postues
Rrini shtrembet por shkruani drejt ok?
Ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 1:54 pm

naqeta shkruajti:
Doja tju bej nje pyetje: pyetja që shtroj eshte e thjeshtë:

A konsiderohet martesa me turq tradhëti?

Sepse në Maqedoni, më ka rastis të shoh shumë shqiptarë të martuar me turke, dhe anasjelltas, apo edhe në Kosovë që janë martu edhe me boshnjakë. Pra në këtë rast rolin e ka luajtur feja, të njëjtën rol që ka luajtur edhe feja në rastin e martesave te këtyre.

Si shkurt po te pergjigjem naqeta.

Edhe turqit edhe boshnjaket... jane te huaj, sikurse qe jane serbet, greket, italianet etj etj....( edhe pse nje pjese bukur e mire e boshnjakeve ishin ilir) prap se prap jane te huaj te asimiluar...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 2:16 pm

rroni shkruajti:


Pa marr parasysh qe jane para 14 shekujshe ato jane dhe do jetojn deri ne shkatrrimin e kesaj dynjaje dhe jane te pa prekshme se i ka siguru Zoti jo njeriu ,eshte mir se ne shqiptari i kemi te gjitha fete dhe ka mjafte nga te dyjat gjini qe te martohen mes veti ,po per ty premtim si ateist qe thu se di a ka hahaha pak hajgare.

.

Rroni, me vjene mire qe nuk me keni keqkuptuar deri me tani. Te pakten shihet qe jeni munduar t'me kuptoni. Te njejten gje po mundohem edhe une me ty.

Rroni, rregullat e Kur'anit i di pak a shume, se si duhet te jesh nje musliman i vertete. Une, s'jam pajtuar me shumicen prej rregullave te kerkuar nga Kur'ani, dhe per kete kam krijuar rregullat( fen) time, dhe u permbahem me perpikmeri. Ndryshimi mes meje dhe teje apo kujte do tjeter, eshte se ju besoni ne Zote ( pasi qe mendoni se ato rregulla jane te krijuara nga ai), ndersa une besoje ne vetvete, perderisa jane rregulla te mijat. Nuk ja imponoj askujte, ne asnje menyre. Nese dikush deshiron te jetoj me rregullat e mija, i theme keto-keto jane. Por pa bere zbukurime ( siq kan bere njerez te besimeve te ndryshme) duke perdorur qdo mjet apo qdo menyre qe ti beni njerezit per vete( per fen tuaj), bile edhe me dhune!

Ne Kosove, pothuajse 90% jane te besimit musliman. Perveq individe te caktuar, pjesa dermuese e popullit jane besimtare sa per sy e faqe, siq themi. Pse? Sepse, e para punes kjo pjese dermuese 11 muaj e perdor alkoolin dhe nje muaj e redukon ( ne muajin e shenjete;Ramazan). Po ashtu, 11 muaj as qe u shkon mendja qe dikush vuan per buke apo per mbuloje, ndersa ne kete muaj ( te Ramazanit) u kujtohet se duhet bere mire-sevap, dhe gjate kesaj kohe sa shkon ne Xhami, e jep nje 20 euro, jo me shume. Cila eshte esenca e muajit te shenjete;Ramazanit? Perveq tjerash, a nuk eshte qe ne kete muaj te kursejm ( hajm me pak) ne menyre qe atyre qe nuk kan t'u japim? Dhe cila familje ne Kosove ( gjate ketij muaji) ne sofren e tyre kan me pakice? A nuk ka qdo sofer ne darke dhe syfyr te gjithe te mirat e mundshme? Ku po mbete efekti i ketij muaji te shenjete? Jo vetem qe duhet hagjeruar gjate dites, por duhet edhe ne darke te kesh gjithqka mangut, ne menyre qe ti kujtojem ata qe nuk kan 12 muaj, dhe te ndajme nje muaj s'bashku me ta, te jemi te barabarte. Vazhdojme me tutje, gjithnje me pjesen dermuhese, duke perjashtuar raste te veqanta. A nuk ke pare e degjuar ( une po, bile shume) qe kjo pjes dermuese gjate kohes sa hagjeron, te njejten kohe nuk fol me vellaun, kojshin, apo ke do qofte...Ku po mbete efekti i ketij muaji te shenjete, perderisa nuk flet me vellaun? Poashtu kjo pjese dermuhese e popullit, 11 muaj nuk e ka iden se si duhet Xhamia brenda, vetem kur te vije ky muaj, i shenjete, i kujtohet se eshte musliman dhe shkon ne qdo mbremje, per te falur ( taravite). Pak a shume, sepse duhet shkruar nje "referat" te gjate per ti permbledhur gjitha, ne menyre qe ta shohim se sa jemi fetare, konkretishte muslimane ne shqiptaret. Pra, siq po shihet kur eshte ne pyetje interesi personal, nuk na intereson, as peraferisht nuk u permbahemi rregullave te fes "tone". Gjithashtu per nga veshja, aspak su permbahemi, perveq disave... ( dhe kjo me gezon, perndryshe do ishte ber nje Irane, ne mes te Ballkanit, dhe s'do te kishim ekzistuar si kombe). Ateher, perderisa ne keto shume pika qe i permenda, i kemi ndryshuar ato "rregulla" te krijuar nga Zoti, para mese 14 shekujve, pse mos ti ndryshojme edhe disa te tjera, kur behet fjale per popullin dhe kombin tone? Siq eshte psh, martesa me nje te fes tjeter. Nese Zoti "ju fal" per ato rregulla tjera qe i keni thy, ateher sigurisht qe do tju fale edhe kete te fundit, qe te martoheni me nje jo musliman, te kombesis tuaj. Por, me sa shoh une te pakten deri me sot, tek shqiptaret eshte diqka shume intersante. Gjithnje kemi vuajtur dhe do te vuajm prej disa tabuve, qe eshte dashur qe moti te thyehen dhe te harrohen. Fatkeqsisht nuk ka ndodhe deri me sot. Keshtu qe, mendoj se eshte treni i fundit ( sa nuk eshte bere vone) qe qdo njeri te luftoje dhe ti theje keto tabu, ne menyre qe te ecim perpara, sepse kurre nuk eshte vone, kur mendon te ben diqka ne te mire vendit tende.

Dhe ne fund per ate pytejen qe me keni drejtuar, qe une si ateiste a po kam problem per tu martuar. Deri me sot jo, sikur te kisha dasht me u martu deri me sot e kisha be shume here. Asnje femer s'ka thene se nuk martohem me ty, sepse s'beson ne Zote, perkundrazii...Qdo njeri qe me njeh qofte vetem pak, e din qe jam ateiste qe nuk besoj ne Zote.Por, per qudi askush te pakten deri me sot, ska thene asnje fjale apo qe te largohet nga shoqeria vetem per kete fakte.(perveq njeher me shoqeri ne banes, kur e kam shajte Zotin...te gjithe u larguan nga une dhe dolen ne anen tjeter te dhomes, me arsyetimin se po na gjuan Zoti ne pike te nates, hahahaha).


Naki, ke kerku te rrijm shtremt te flasim drejte. Kete e bera edhe une, se edhe ashtu e kam nje karrike jo te mire, ahahahha. Mundohuni edhe te tjeret te flisni drejte dhe realitetin qe po e shohim te gjithe, mos u mundoheni te shiteni si "hoxhe" apo "hoxhenica", "prifte" e "murgesha".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 3:04 pm

Premtimi

Duke u nise nga te gjitha keto fakte qe i ke permend kemi ardhe ne kete gjendje ku jemi sot ne si popull shqiptar i Kosoves.
Sikur keto fakte te ishin te praktikuara nga populli nuk kishin me qene prezente problemet qe jane sot siq jane : Varferia, prostitucioni ( shtepite publike ), droga( tek te rinjet qofshin femra apo mashkuj ata ),alkooli, hajnia, krimet dhe vrasjet ( apo vetvrasjet) e ndryshme, korrupcioni, politika dhe politikanet e korruptuar, injorim total i atyre qe vdiqen dhe japen me te miren dhe me te dashuren per kete popull... e shume e shume te tjera.
(* Keto vese dhe ndalesa te gjitha jane te ndaluara nga feja islame, por edhe nga fet tjera, e nese keto dikuj i pelqejne atehere une mund t'i them atyre personave se atyre po t'i thuash qe je shtaz do e ofendosh shtazen *)

Kurse sa i perket asaj se kush me ke eshte i hidheruar, dhe a ndihmohet kush apo nuk ndihmohet dhe sa ndihmohet , ne nje muaj te vitit apo fare, kete une ta deshmoj me fakte se kjo nuk eshte aspak e vertete , por edhe nese eshte e vertete a me mire nje here ne vit ta ndihmosh dike apo asnjehere ?!
Ne qytetin tim qysh qe 8 vite , ndihmohen me ndihme Ushqim dhe veshmbathje ata qe nuk kan ( e sidomos familjet e deshmoreve ) mbi 70 mije euro ne cdo vit, shifer qe ndodh te shkoj edhe deri ne 100 mije euro ne vit( keto para nuk jane edhe shume ne krahasim sa ka te varfer neper Kosove, po siq thote populli : secili mat me peshoj te tij ). Dhe keto para nuk jane qe na kan jap qeveria apo ndonje parti perkatese, por keto kane ardhe nga muslimanet te cilet kan jap aq sa kan pas mundesi vetem dhe vetem ta ndihmojne dike.
Kjo nuk don te thote se vetem muslimant ne qytetin tim ndihmojne, por padyshim se edhe te krishteret e japin mundin e tyre per t'i ndihmuar skamnoret, por une kisha me pyet: ku jane ata ateista dhe sa ndihmojne ata ???

Une ende nuk jam duke degjuar se ateistat bene kete gjest human, apo ndihmuan dike, apo ndertuan dicka... ( apo e kam gabim , po e pata gabim ma verteto te kunderten ).

Mos e pastro oborin e komshiut perderisa tendin e ke te pa paster.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja


Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 7:20 pm

Kurr nuk do te martohesha me dike qe nuk i perket kombesis time

Sa i perket asaj qe qenka diskutuar shum rreth marteses me nje te krishter kjo em varet nga shum faktor ,varet nga rrethi ku ti jeton ,psh nga ana ku jetoj une nuk ka ndohur kurr me heret qe nje musliman te marr nje te krishter apo e kunderta edhe prandaj kjo esht tejt e veshtir per tu pranuar ,martesa mes dy personave qe sjan te nje besimi lindin shum probleme pik se pari te femijet gjihmon sdo jen te qet nga rrethi se ku jetoj ndoshta gjitmon sdo jen te dashur qoft nga njera pal a po tejtera gjtihmon po them varet se kujeton ,po e tregoj nje rast nje shoqe e imja esht muslimane edhe e ka dashur nja shok timin te besimit krishter kan provuar te jen te ndar por kot smunden pa njeri tjeterin edhe ai djali e ka nene ,grat e axheve te gjitha myslimane andaj nuk ju duke asgje per te marrur nje te besimit tjeter ndersa saj vajzes ju duke si nje barriesh shume madhe qe dueht kaluar barrier kjo e cila ndoshta do ta ndaj nga familja pergjithmon edhe sdo ti shoh kurr , ne te gjith jemi njerz edhe te gjitha fet e kemi nje besim te vetem tek Zoti ai qe krijoj gjithqka por une per mendimin time nuk garantoj qe sdo e marr kurr nuk them kurr por per aq sa do te mundem sdo ta merrja nje te besimit tjeter sepse ste nevojitet asgje martesa nese nuk e ke familjen afer edhe esht veshtir per nje femer t emos e shoh familjen kurrr andaj do mundohem ti ik per aq sa te mundem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 8:02 pm

nuk po kuptoj pse mu nbull, tema asht shum interesant, antaret kan nevoj mu informu me te gjith qka po ndodh ne kombin ton, flm per mit kuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 9:08 pm

shum mir ka fol kjo rrebelja!
vertet asht shum shtir me e nda kontaktin me familje, ama ajo emen se asht diplomate din edhe mundohet ti arrit gjitha.
normal se prind ne fillim nuk pranojn me dhan qiken per nje djal se i takon fes tjeter. ama nuk kan qare dikur pa pranu. kryesorja asht me kan qika e vendost, e du qat djal edhe pik e tash vendosni ju nese me doni edhe kini qef mem pa te lumtur ather ma lejoni mu martu me ket person. a nese sum doni edhe keni qef me ma prish ket dashuri ok jeni prind edhe skam shka me ba jetoj me ket urdhen.
e gjdo prind se ka pak ndjenja bile pak, nuk ja prish qikes ose djalit jeten.

ama me hik edhe me marr ni djal ajo sum pelqen ama luftoj edh emundona mi bind prind se um don edhe e du edhe du me kan vetem me at djal.

qajo asht dashuri e vertet kur rrezikojn dy persona per dishka jo veq te du puc puc shanci hahaha.. po veprat e bajn at tveten.

po shkruj tash dishka per temen:
kryesorja me kan shiptar e per feh asht shum kollaj se feja asht dishka se e man gjithkush ne zemer nuk kemi nevoj me shit trimni me feh. une jam katolike e tash kishe jam dikurshi ose e kunderta. fehja duhet mu majt ne gjdo njeri mrenda e jo me nzerr perjasht me shit trimni. se gjdokush e ka per shpirtin e vet edhe ka drejt me besu ne shka te don ai ose ajo. kaq per tem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyThu Jul 03, 2008 10:59 pm

interesant shkruajti:

Ne qytetin tim qysh qe 8 vite , ndihmohen me ndihme Ushqim dhe veshmbathje ata qe nuk kan ( e sidomos familjet e deshmoreve ) mbi 70 mije euro ne cdo vit, shifer qe ndodh te shkoj edhe deri ne 100 mije euro ne vit( keto para nuk jane edhe shume ne krahasim sa ka te varfer neper Kosove, po siq thote populli : secili mat me peshoj te tij ). Dhe keto para nuk jane qe na kan jap qeveria apo ndonje parti perkatese, por keto kane ardhe nga muslimanet te cilet kan jap aq sa kan pas mundesi vetem dhe vetem ta ndihmojne dike.
Kjo nuk don te thote se vetem muslimant ne qytetin tim ndihmojne, por padyshim se edhe te krishteret e japin mundin e tyre per t'i ndihmuar skamnoret, por une kisha me pyet: ku jane ata ateista dhe sa ndihmojne ata ???

Une ende nuk jam duke degjuar se ateistat bene kete gjest human, apo ndihmuan dike, apo ndertuan dicka... ( apo e kam gabim , po e pata gabim ma verteto te kunderten ).

Mos e pastro oborin e komshiut perderisa tendin e ke te pa paster.

Interesant, nga cili qytet vijni more ju, i nderuar?? Nuk ka qytet ne Kosove, qe nuk kam shoqeri dhe te aferme te njerit apo tjetrit prinde. Dhe per cudi, s'paskam ndegjuar keto qe po pretendoni ju!. Edhe sikur te jete e vertete realativishte kjo qe keni thene ju, pse po e pervetsoni, po e beni ne emer te fes??? Po shume-shume mire te paska thene gjendjen qe mbreteron ne Kosove, Premtimi. Nese dikush e ndihmon dike, nuk e ben si "vella misliman" apo " vella krishter" por si shqiptare.

Ne pyetjen e fundit, nuk me takon mua qe te pergjigjem, pasi qe si kam thene vetes akoma atesite. Nuk besoj ne asnjren fe, ndersa sa i perkete besimit ne Zote, e kam thene shume here...Per me teper, meru me Premtimin, me qe e paske fillu me ate.

Rrebelja, e paska thene shume thjeshte dhe bukur. Cdo femer kur te dashurohet nuk i intereson feja, por qe te gjithe jemi viktime e familjes, rrethit apo edhe me gjere...

Loredana, te pakta jane ato femra te vendosta, qe kur duan dicka te ngulin kembe dhe te luftojne deri ne fund...Te pakten me sa kam kuptuar, ju jeni njera nder ato, dhe me vjene mire per ty. Jeni per t'u mare shembull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyFri Jul 04, 2008 11:05 am

E_Bukura

E kam thene kete ne emer te fes per shkak se Premtimi kete ka kerku qe t'ja vertetoj se ato cfar ka thene nuk jane te verteta, dhe une prap e them se keto ndihma jane jap nga vet Muslimanet te cilet e praktikojne Fen si ndihme per vellezerit e tyre Shqiptare. ( edhe nje detaj, nuk jan ndihmu vetem familjet e atyre qe praktikojne fen, por familjet te cilat jane te varfera qofshin ato familje te deshmoreve, qofshin te tjera, por edhe familje Katolike, nuk kemi shiqu se cfar feje posedon, por cfar nevoje ka nje bashkqytetar yni ).

Te kam thene edhe me heret ne replikat e mia te mehershme qe vij nga qyteti i Pejes, dhe kemi bisedu edhe me gjate ku me ke thene se je nga Gjakova, dhe ke thene po qe se jam i interesuar qe te takohem edhe te diskutojme direkt nuk e ke problem, po nuk e di a jam duke bisedu me te njejten antare apo jo, apo thjesht ke harruar, nuk eshte ndonje problem ky.

Po qe se je e interesuar une ti dergoj te gjiruara krejt keto se cfar kam permend ( apo listat me ne detaje me emra dhe me adresa ), dhe nuk i kam permend asnjehere per lavdata, se po te isha i interesuar per mirnjohje apo lavdata kisha me i ber publike neper media ne pergjithesi, por qellimi yne ka qene te ndihmohet dikush , e jo ta ngritim vehten ne me ndonje pune humanitare qe bejme, se fundja keta qe i ndihmojme jane vellezerit tane, dhe e kemi obligim deshtem apo jo duhet t'i ndihmojme ( i kam shkruar keto vetem dhe vetem se premtimi nuk ka qene ne dijeni ndoshta per keto gjera, dhe desha t'ia bej te ditur ati se nese nuk je ti ne dijeni per dicka, kjo nuk don te thote se ne te vertete nuk ka kesi aktiviteti , prap se prap i them edhe premtimit edhe te tjereve qe mos t' i marrin shkrimet e mia si ofendim per dike, por thjesht si sqarim ).

Dhe nje te vertete tjeter qe une aspak nuk nguroj per ta permendur: Eshte per te ardhur keq per krejt ata qe barkun e tyre e kan te mbushur e komshiu i tij nuk ka cfar te haje, qofte ai i besimit Islam, apo ndonje besimi tjeter. Dhe se ai qe nuk ndihmon e ka mundesi per te ndihmuar ai qofte besimtar le ta dije se besimi i tij eshte i manget ne shkallen me te ulte, se nuk e ka plotesu besimin e tij perderisa nuk mendon per tjetrin ate cfar mendon per vehten.

Ky eshte qellimi im per ate se cfar kam shkru me heret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyFri Jul 04, 2008 9:06 pm

Interesant,

Njeher kerkoj falje qe paskam harruar per vendlindjen tuaj, Pejen. E di qe eshte mos respekte ndaj juve kjo, por ndodhin nganjeher pa dashje. Ne vazhdim per shkrimin tuaj dhe per gjithe debatin qe keni ber ne kete teme, do deshiroja shume qe te mirrem une, por po pres njeher me qe e keni filluar me Premtimin. E ka shume merzi t'i nderhyj dikush ne keto raste, per kete edhe po presi...

Vazhdim te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyFri Jul 04, 2008 9:26 pm

Ato femra apo mashkuj qe e kane pake gjake Shqipetari kurr nuk do ta martojne nje sllavë apo sllave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 EmptyFri Jul 04, 2008 10:24 pm

per fat te keq ato femna jom bonor te shqipris, po se besoj se jon gjak shqiptari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Muzika sllave?
» Top Channel publikon dhunën e policisë sllave në Maqedoni
» Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!
» JAM KRENAR/E QË JAM SHQIPTARË/E
» Rinia Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: