Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ferit Ramadani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:09 pm

2 . FLAMURI I BARBARISĖ SĖRBOSLLAVENė pėrmasėn e shėmtisė valon flamuri i barbarisė Sėrbosllave!

Flaka , tymi, zjarri e kanė kapluar Kosovėn!

Nė prak tė shekullit tė ri!

Ashtu siē i gjeti ky shekull , i la tė nėpėrkėmbur shqiptarėt! Nga robėria, nė robėri! Me flamurin e barbarisė u bėhet nėnshtrimi!

E Bota?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:09 pm

E pėrgjumur njė shekull qėndroi duke dėgjuar grahmat e shqiptarėve! I pa si enden nėpėr shtigje pėr kafshatėn e bukės! Pėr kulmin e shtėpisė! I ndoqi kur u zgjuan jehonė pėr Atdhe dhe Flamur! Saherė qė dolėn nga Baushtellėt e Evropės ! Nga restoranėt e Amerikės! Atje ku i kishte katandisur fatkeqėsia dhe i kishte pritur fati. Dhe kaluan! Ashtu siē dijnė tė kalojnė tė nėpėrkėmburit nga Atdheu qė me punė e me djersė, me mall e dashuri , krijuan nderin! Mirėnjohjen!

Ndėrsa, kanibalėt sėrboderra me dhelpėri deshėn tė pėrfitojnė!

Ashtu siē pėrfituan mė dymbėdhjetėn!

Mė dyzet e pesėn…! Me kolonat e shqiptarėve qė shkuan nė Srem dhe nuk u kthyen nga barbaria!

Me kolonėn e Tivarit qė u skuq nga gjaku i luftėtarėve tė vrarė me tradhėti!

Dhe me shumė procese tė montuara qė Bota as i kuptoi se ēka janė, e pėrse bėhen ! Se derrat e sėbosllavisė flisnin me dhelpėri! Dhe vepronin si gjarprinjt duke kafshuar e duke fshehur gjurmėt !

- Ne vuajmė nga shqiptarėt! flisnin Budimirėt, Andriqėt, Vllashkaliqėt, Joviqėt...!

Tė mallkuarit! I prodhonin shpifjet pėr ta ndėrsyer kundėr shqiptarėve gjithė diplomacinė! Edhe sot nė sy tė botės pėrpiqen tė dalin shenjtorė! Dhe shajnė e mallkojnė Amerikėn, Anglinė, Gjermaninė...Dhe shajnė e mallkojnė Nato-n pėr fashizėm! Fashistėt e pėrjetshėm ! Pas bilancit tė njė tragjedie me pėrmasa tė katastrofės njerėzore e materiale! Pas absurdit tė shkrumit dhe hirit! Pas gjithė dekadės sė nėtėdhjetės ! Kohės sė Apokalipsės! Megjithatė zė egėrsire mbetėn ! Kanibalėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:10 pm

Pėr ēka kėmbėngulni ju kaurrėt e sėrbosllavisė!? Ju qė deshėt tė nėnshtroni sllovenėt, kroatėt, boshnjakėt! Dhe tashti, mendoni se do tė nėnshtroni Kosovėn! Shqiptarėt! Ata qė i gėrryet deri nė palcė duke i shfrytėzuar! Me ėndėrrėn e djepit sėrbosllav! Mitin tuaj pėr tė bėrė krimin! Sofrėn ku shtroni vdekjen dhe skamjen! Vendin ku ngritni deri nė ekstrem flamurin e barbarisė pėr ta bėrė nėnshtrimin! Varrin masiv ku do tė hyni e do tė shfaroseni vetė !

Vallė! E kuptoni ju tė verbuarit me gjak! Milosheviqistėt! Sa tė mjerė dilni dhe shfaroseni pėrditė! Edhe nė betejat qė bėni me djemtė e Kosovės! Ngėrdhesheni dhe cofni nė turfullimė! Edhe nė syrin e botės ju kanibalėt mbetėt korba tė zi! Ashtu siē duhej tė ishit qyshkur! Ju fara e dreqit ! Ju bijtė e shkinave tė shkėrdhyera me derrat e Boris Jellcinėve tė Kaukazit!

E pėrse nuk e kuptoni se flamurin e barbarisė mė kot e valvitni! Nuk nėnshtrohet Kosova nga flaka e zjarri! As nga dhuna! As nga burgosja ! Ajo pėr shqiptarėt ėshtė djep i rritės! Plagėt ia kanė shtuar dekadat e zhvillimit! Shekujt! Dhe pėrjetėsinė, natyrisht! Duke kėnduar e duke u pėrballė shqip! Si Adem Jashari, Fehmi Ladrovci, Komandant Kumanova,....! Prandaj ėshtė e kotė tė pėrpiqeni!Ju s’e pushtoni dot! Vetėm kockat si kriminelė do t’u mbesin t’ua pėshurrin shekujt dhe brezat do t’u mallkojnė , pėr barbarinė qė e bėni! Ju bijtė e shkinave tė kurvės Sėrbi! Tė mallkuar qofsh deri nė shfarosje!Se:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:10 pm

- Kosova pėrpara gjunjėzohet nga fjalėt e urta dhe mirėsia ! Kurrė nga praptitė!

Nga flamuri i barbarisė qė ju pėrpiqeni duke u vėnė zjarrin e flakėn shtėpive, shkollave, xhamive...! Duke i vrarė pleqt e plakat! Gratė e fėmijtė!Ajo do tė rilindet. Si feniksi! Dhe me krahėt e shqipes do tė pushtojė lartėsitė e lavdisė! Lavdinė heroike tė viganėve qė kurrė s’iu kursyen pėr lirinė ! Kurrė s’iu nėnshtruan!

Bota nuk ėshtė e pėrgjumur! Ajo ėshtė zgjuar dhe sot ka dalė nė krahė tė shqiptarėve! Pėr ēdo orė e ēast pėrballet me djajt e shtrigės sėrbe ! Kėlyshėt e bushtrės sė tėrbuar! Qė vrasin poetėt, shkrimtarėt, politikanėt ! Qė djegin e mbyllin institucionet e dritės dhe tė diturisė! Rrėnojnė qenėsinė e njė populli pėr ta mbjellė farėn e gogolėve! Tė kukudhėve ! Tė ganecėve sėrbosllavė! E megjithatė shkret e lėnė dhe do t’u mbesė Sėrbia!

Krrokamat e qyqes t’u ndjehet nė ēdo prak ! Se mbollėn vdekjen! Rrėmbyen lumturinė e popujve!Dhe valavitėn flamurin e barbarisė! Gjaksorėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:10 pm

3. AMSHIMI I MALLIT, DHEMBJES!Pamjen e njė agonie ia pashė nė fytyrė!

Dhe nė trupin e moēėm tė burrit shtatėdekadash!

Dhe gjendjen shpirtėrore tė pėrtharė nga qėndresa! Prandaj iu afrova t’ia zbėrthej agsholin e zemrės pėr t’ia kuptuar domethėniet! Pėr t’ia ndier rrėfimin qė vinte erė baroti e flake nga shkrumi i Kosovės!

- Mixho ! Tungjatjeta!

-Tungjatjeta! Ma ktheu Skender Canhasi i Gjakovės!

Mu bė se u derdh Ereniku dhe Ēabrati nėpėr shpirtin tim , sapo mė shikoi me sy!

Diku nė thellėsinė e heshtjes apo pritės lexova dhembjen, mallin! Nė heshtjen e burrit derdhej gjithė pėrballja me shpresėn e Lindditės! Asaj qė e merr nga vaja e parė e deri nė vdekje shqiptarin pėr Kosovėn - Zog i qiellit, qė ia kėndoi Din Mehmeti! Bashkėvendasi i mixhės Skender! Dhe, pėrkujtimin pėr Tė mixhoku e nis me lotėt si kokėrra rrushi! Me rrokullisjen nga sytė si shkėmbinjt e rrokullisur nė humnerė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:11 pm

Jeta e tillė nuk ka kuptim! Absurdi ka mbuluar Kosovėn! Gjakatarėt e Sėrbisė! Ata qė kthejnė nė shkrum e hi blerimin e rritės! Ata qė kanė vra kėngėt dhe kanė veshur me tė zeza bardhėsinė!

Skender Canhasi heshti!

Kushedi ku i rrotulloi mendimet diku thellė nėpėr dekadat qė kaloi. Ndoshta kujtoi Ganimeten, Abedinin! Ndoshta...! Megjithatė Gjakova nė sfond ia shtoi rrudhat nė ballė. Dhe ai lėshoi njė Ah! Ku i kishte pėrmasat ajo grahmė! Ku i kishte kuptimet nuk e dija. Dhe prisja zėrin e tij pėr t’i rėnė nė fund akordit tė mendimeve!

- Kėtu jam me trup! I tėri! Nė Kėrēovė, kam pasur pritė tė mirė! Vėllazėrore! Megjithatė!Nuk mundem ta shpreh atė qė ma thotė zemra! Se m’ėshtė ndrydhur! Mė ka mbetur peng nėpėr mall! E mė digjet flakė! E mė shkon zjarr! Kosova po digjet nga barbarėt!

-Megjithatė ėshtė nė prak tė lirisė!, ia ktheva.

Mixha Skender Canhasi e thithi thellė - thellė cigaren! Nė alveolėn e pamjeve i doli qėndresa! Altari i dimensionit pėr flijim! Dhe, nėpėr frymėzime zgjati periudhėn e rrėfimit:

- Po! Kosova ėshtė nė prak! Dhe do ta fitojė lirinė! Se ajo i ka djemt qė ia mbrojnė vatanin! Ēlirimtarėt e saj! Ashtu siē i kishte poetėt qė ia falėn kėngėt mė tė bukura tė qėndresės! Tė dashurisė! Tė shpresės! Ashtu i ka tė diturit, politikanėt, shkencėtarėt! Dhe fėmijėt qė ėndėrrojnė pėr bangat e klasės! Pėr shkollat! Pėr dritėn dhe diturinė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:11 pm

Kosova i ka edhe luftėtarėt qė dijnė tė pėrballen me Bajlozėt e zi tė Sėrbisė!

Me kaurrėt e bushtrės shkinė Sėrbisė qė ha njė shekull nga gjaku e djersa e Kosovės! Dhe tashti rrėnon me dorėn e zezė! Me shpirtin kriminel tė gjaksorėve! Po! Ajo shtrigė e vjetėr e Ballkanit qyshkur na ka rėnė mė qafė! Dhe me tradhėti e dhelpėri tė shumta ka dashur tė na nėnshtrojė! Megjithatė ėshtė mashtruar! S’do t’i dalė pazari nė hesape! Edhepse na ka detyruar tė katandisemi! Ajo nuk na ka thyer! Jemi mė tė fortė! Kemi mė shumė shpresė se kurrė! Pranė fitores jemi!

Mixha Skender Canhasi i Gjakovės ma shtėrngoi dorėn nė ndarje ! Mu bė se dekori i pamjeve pėr kėngėn e gjatė tė lirisė kthehej nė amshim me mall e dhembje!

Lumi i gjatė i tė ikurve nga Kosova shndėrrohej nė det! Tė gjithė me njė zė ! Me njė dėshirė! Me njė qėndrim: Nuk vdes kurrė Kosova - zog i qiellit...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:12 pm

4. KUR TĖ NDODHĖ ORĖMIRA!Nė orėligėn e katandive me orbitėn e tmerrit u nis ta braktisė Prishtinėn Nezaqete Saliu!

Dy yllkat e dritės qė mėsuan tė bėlbėzojnė pėr Kosovėn i vu barrė nė prehėr! Ashtu si nėna qė di dhe do t’i mbrojė nga e keqja fėmijtė! Dhe u shkėput nga vatani! Nga sofra e agimeve. Nga tryeza ku Astriti shkruante rrėfimet pėr Koha sot! Dhe merrte nga njė rrudhė nė trup e nga njė thinjė nė kokė! Pėr t’ia sjellė lirinė Kosovės!

Nga t’i drejtonte ordinatat e shprishura nga flaka e tmerri. Ku tė projektonte pikėqėndrimet ajo!

- Jemi ne moj motėr ia kthyen njėzėri nė Zajaz! Dhe ia hapėn derėn e mikpritjes! Bukė e kripė e zemėr ! , do tė ketė i thanė ! E pastaj u ulėn pėr tė thurrė ėndėrrėn e lirisė!

Nė ditarin e lajmeve paralajmėrimi:

- Pėr gjak e plagė tė reja! Pėr zjarr e flakė ! Pėr shkrum!

- Pėr vrasje masive tė shqiptarėve kėrcėllonte dhėmbėt shkina Sėrbi! Dhe ndėrseu kėlyshėt e hakėrritur mbi luftėtarėt e lirisė! Mbi ata qė ktheheshin jehonė pėrballjesh ! Mbi ata qė aureola e shenjtėrisė ua fali mburojėn. E si zu as plumbi! As topi. Nuk i dogji zjarri e flaka!

Megjithatė kėlyshėt e shkinės Sėrbi turfullonin! Dhe vrisnin pleq e plaka! Gra e fėmijė!

-Ne do tė ndahemi!, vendosi Astriti. Shko e m’i streho voglushėt! Se unė nuk e lėshoj prakun e shtėpisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:12 pm

Nuk e di nė ishin fjalėt tunxh qė i dėgjova! bėlbėzoj Nezaqetja sikur ishte jerm. E pastaj vazhdoj :

- Megjithatė varganit tė gjatė tė refugjatėve iu bashkova! Orėligės t’i shmangem me fėmijtė. Dhe tashti rri e paltoj ditėt e ankthit kėtu! Me njė pėrkujdesje pėrzemėrsie! Kafshatėn e bukės bashkė e ndajmė! Edhe ankthin! Edhe mallin! Megjithatė, njė gjė nė optikėn e dritės mė verbon! Dhe s’di kur do ta mbėrrijė ta shoh njėherė Kosovėn e lirė! Prishtinėn! Varganin e gjatė tė studentėve qė hyjnė e dalin nė prak tė fakulteteve! Atje ku opti nurėbardhė iu shtua Kosovės. Nga mendjendriturit, shkencėtarėt, politikanėt, shkrimtarėt, poetėt, gazetarėt! Nga luftėtarėt e lirisė qė kthehen nė rrėfime biblike! Dhe s’kursejnė gjak e jetė pėr Kosovėn e lirė!

Atėherė, kur ēizmja e zullandve barbarė tė shkojė nė theqafje, do tė kisha dashur ta shoh Kosovėn qė e kam nė parzmė.

Dhe malli, dashuria pėr tė mė shkrumos!

Dhe, dhembja mė shtohet saherė qė dėgjoj dhe shoh rrėnimet !

Nuk e di se kur, por, patjetėr do tė ndodhė orėmira! Atėherė, do tė kthehemi pėrnjėēast! Se mė tė dashur se Kosovėn nuk kemi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:13 pm

Ajo heshti!

Se ku i treti mendimet! Vetėm zėri i voglushėve vinte e shfaqej si ylli i agimit pėr ta sjellė dritėn nė mėngjes! Dhe pėrshėndetnin me dorė nga qielli, ku uturimat e aeroplanėve tė Natos atė ēast dėgjoheshin! Nga rrezet e shpresės kėrkuan shpėtim!

Kur tė ndodhė orėmira sa mė parė do tė nisem pėr nė Kosovė! Vetėm nė Prishtinė e ndjejė erėn e lirisė, mė oshtinin domethėniet .

Lutje apo shpresa ishin nuk e di! Megjithatė e di se orėmira do tė ndodhė...!Me kėngė lirie tė shėrohen plagėt...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:13 pm

5. KOSOVA - LULEGJAKU I DHUNĖSPėrderisa jam kėtu, nė kėto banga tė kėsaj shkolle, dhe bashkė me vėllezėrit dhe motrat shqiptare vijoj nė mėsime, pėr orė e ēast mendja mė ik atje tek Kosova - Lulegjaku i dhunės!

Ėndėrroj tė kthehem e ta nisim bashkė me ata qė sot janė nė katandi, dhe Kėngėn e Lirisė ta thurrim pėr plagėt, shkrumin, hirin. Ta nisim pėr gjakun e derdhur tė legjendarėve trima! E t’ua thurrim kurorat e lavdisė!, tha Edona Demaj nxėnėse e vitit tė dytė nga Prishtina e qė vijonte nė gjimnazin e Kėrēovės!

Pėr ēfarė momentesh mund tė flasish?, e pyeta derisa ajo rikthente buzėqeshjen pėr t’i mbuluar dallgėt e tmerrit!

Megjithatė, si mjegulla qė i bie njė majėmali, diēka i ra nė fytyrė. Nuri iu kthye nė diēka tė papėrshkruar.Nė diafilmin e njė kohe makabėr ! Por, nuk u ligėshtua cuca e Kosovės, siē i thoshin shoqet e veta tė klasės dhe ia ngjisnin dorėn pėrkrahu duke i bėrė shoqėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:13 pm

Megjithatė, si mjegulla qė i bie njė majėmali, diēka i ra nė fytyrė. Nuri iu kthye nė diēka tė papėrshkruar.Nė diafilmin e njė kohe makabėr ! Por, nuk u ligėshtua cuca e Kosovės, siē i thoshin shoqet e veta tė klasės dhe ia ngjisnin dorėn pėrkrahu duke i bėrė shoqėri.

- Unė mund tė flas pėr shumė gjėra xhaxha! Megjithat Kosova nuk rrėfehet vetėm me ato qė mund t’ua shpaloj unė! Ashtu siē nuk e pushtojnė dot bisharėt! Edhe unė s’mundem tė flas pėr tė gjitha! Vetėm njė gjė e di! Ajo ėshtė historia jonė qė do t’u flasė shekujve si u kthye nė lulegjak dhune! Se barbarėt e shkinės Sėrbi ia ngulfatėn frymėmarrjen! Duan ta pėrmbysin! Ta shkretojnė! Pėr tė e kam shkruar hartimin e parė nė klasė dhe mund ta lexoni!

Ajo hapi ēantėn me shpejtėsi.Ma dha fletoren e hartimit dhe heshti ashtu siē dijnė tė rrijnė mendueshėm shenjtoret! Se fliste vetė tema qė Edona Demaj e kishte mbarshtruar kėshtu:

“Xhaxha! Pėrderisa ti rri e sogjon duke e vėnė nė shėnjestėr armikun, unė jam duke e shkruar hartimin pėr Kosovėn - lulegjaku i dhunės! Kam shumė pėr tė shkruar!

Vetėm pėr dhembjen dhe mallin nuk flas!

Se i kam shokėt dhe shoqet e klasės aq tė dashur e kam frigė se i lėndoj. Megjithat, ata kanė shumė kureshtje! Me dhembje e trishtim dėgjojnė e shohin skenat e tmerrit! Dhe duan tė dijnė mė shumė! E mė pyesin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:14 pm

Po si mund t’u flas unė xhaxha pėr tė gjitha ato!

Pėr dėbimin nga vatrat me dhunė? E pėr djegien e shtėpive! Pėr vrasjen e burgosjen e shumė njerėzve! Pėr vajin e voglushėve!Pėr lotėt e nėnave?!

E si mund t’u flas pėr librat e djegur tė Kosovės. Pėr kėngėt e ndrydhura! Pėr ėndėrrat e gjakosura!

Xhaxha! Unė u flas pėr shpresėn se do tė bėhet mirė!

Dhe u them se Ju jeni ata qė do tė na e falni!

Atė ēast, e ndiej se u shpėrthen diēka nga shpirti. U vezullon fytyra! E me sy tė zgudulluar presin t’ua rrėfej tregimin pėr qėndresėn! Pėr atė qė baca Adem Jashari nė pėrballje e bėri. Dhe u nis vargani i gjatė pėr Kushtrimin e Lirisė, nė pėrballje me xhelatėt ! Me kanibalėt e kėtij shekulli! Me barbarėt!

Xhaxha! Pėrderisa ndodhem kėtu dhe shkruaj hartimin pėr Kosovėn - lulegjakun e dhunės, mė beso se mė kthehet fuqia!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:14 pm

Edhe besimi, se liria do tė vijė!

Prandaj, nėse me dhunė na pėrzunė bisharėt, ne do tė kthehemi mė tė fortė. Me lulet e lirisė dhe me librat e shkruar pėr lavdinė e legjendarėve!

Atėherė do tė jemi bashkė ! Do tė jemi tė lirė! Dhe do t’i ftojmė tė kalojmė ēaste gėzimi tė gjithė ata qė na pėrkrahėn!

Plagėt Kosovės do t’ia shėrojmė...!”

Kushedi se ku mė tretėn mendimet ! M’u bė se atė ēast lexova Kur’anin e shpresės...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:14 pm

6. KUSH DO TĖ FLASĖ PĖR DREJTĖSINĖ?!Derisa vargani i gjatė i tė dėbuarve pritnin nė kufi, dhe lajmet paralajmėronin gjak e plagė tė reja Qėndresa Konxheli la pėr njė ēast lapsin dhe fletoren mė njė anė dhe u kthye nė heshtje!

Nuk kishte shumė kohė se kishte ardhur dhe ishte vendosur nė Greshnicė tė Komunės sė Zajazit!

Kishte shumė tė rrėfente pėr pritjen e pėr bujarinė. Pėr vendosjen nė klasėn e parė tė gjimnazit ku do tė vijonte mėsimet. Pėr orarin se si do tė udhėtonte dymbėdhjetėkilometra ēdo ditė!

Por, Qėndresa, sado e kthyer drejtė njė ardhmėrie, nuk pajtohej dot me tė gjitha ato! Ndėrmend i shkonin kujtimet. Vargani i gjatė i njė fėmijėrie tė kaluar nė Banesat e larta tė Prishtinės ku jetonte edhe xhaxhai Bajram Kėlmendi.

- Sa herė e kam pėrshėndetur atė xhaxha! Sa i dashur qė ishte! Nuk e di se si mund tė bindem pa mos e pėrkujtuar njeriun qė ndante drejtėsinė! Qysh kur isha e vogėl dėgjova nga fėmijėt e lagjės, por edhe nga prindėrit se ai di t’i mbrojė tė gjithė ata qė i burgosin! Dhe del fitimtar kundėr tė gjithė prokurorėve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:15 pm

Tashti, kur rri e kaloj ditėt kėtu nė Greshnicė, dhe rikujtoj ēastet kur Kosova digjet nė zjarr! Goditet me tanke e topat tė Sėrbisė them:

- Kush do t’ia mbrojė drejtėsinė ma mirė se xhaxhai Bajram qė u ndamė pa u pėrshėndetur ! E tashti kur ai ra pėr tokėn e Kosovės, pėr tė drejtat e saj , kam frigė se pa tė Kosova ėshtė e ligėshtueme!

Atėherė mė flisni pėr rrugdaljen Qėndresa? , i thash.

Ajo ėshtė nisur! Nuk ka tė ndalur. Xhaxha Bajram na mėsoi tė mos i frigohemi kurrė rrugės qė na shpie tek e vėrteta. Tek e drejta. Se ajo vonohet nganjėherė por kurrė nuk harrohet. Nuk nėnshtrohet. Prandaj, kam bindjen e plotė se ne do tė fitojmė! Edhe Bota e pėrkrah rrugėn tonė qė shpie nėpėr gjemba deri tek rruga e shtruar me blerimin e pavarėsisė! Ashtu siē ngritet lavdia e xhaxhait Bajram! Ashtu siē kthehet pėrjetėsia e shtetėsisė sė Kosovės! E ligjeve qė xhaxhai thirrej pėr tė drejtėn e pavarėsisė! Dhe i frigonte xhelatėt e Sėrbisė sa herė qė u fliste pėr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:15 pm

Qėndresa Konxheli heshti!

Me njė brengė apo me njė dhembje pėrfundoi pikėēuditsjen e fjalisė qė fliste pėr domethėnien e shtetėsisė sė Kosovės. Pėr Kodin e pėrkryer tė pėrballjeve - avokatin Bajram! Me burrin qė mbronte Kosovėn nga nenet, alinetė, pikat e dhunės sėrbosllave. Nga krimet ! Nga burgjet! Nga pėrndjekjet! Barbaritė! Pėr tė, ai , thellė nė ndjenjėn e voglushes Qėndresa kishte hyrė!

Vallė! Nė cilėn kaptinė tė njerėzimit ka mundur tė shkruhet ky akt i kėsaj barbarie. E si mund tė shlyhen gjithė ato pėrjetime makabre nga bota e pėrgjakur e Kosovės. Nga analet e ditarit tė Kosovės nė batėrdi!

Jo!, pėshpėrita. Nuk e di nė klitha apo! Vetėm mė kujtohet se Qėndresa Konxheli nė horizont kėrkonte shtigjet e bardhėsisė! Tek cili ylber qėndronin gjithė ato margaritarė qė do t’i dilnin mburojė Kosovės?

Ka tė drejtė voglushja ! Kush do tė flasė pėr drejtėsinė !?

Ajo uli sytė nė rreshtat e shkruar tė fletores!Kushedi se ēka deshi tė shkruaj nė ditarin e ngjarjeve! Kaptinės sė zezė tė orėligės i trokiste mallkimi! Pėr kurorėn e lavdisė nė mileniumin e ri do tė thurreshin vargjet pėr bacėn Bajram! Pėr atė qė sa herė e kishte pėrshėndetur Qėndresa Konxheli nė hyrjedalje tė Banesės, nė Prishtinė , sa herė qė ai shkonte ose vinte i buzėqeshur pėrse kishte mbrojtur Kosovėn dhe bijtė e saj...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:16 pm

7. PO I BIE ERA RETĖ E ZEZANė ēaste tė lemerisė diēka mė shkonte vėrdallė nė mendime! Mbase frymėzimi pėr ta shkruar njė skicė apo pėr ta bėrė njė autoportret! E pėr ēka tė bėja makiazhin e asaj dukje?, pėshpėrita.

Pėr pritjen! Po! Pritjen nė ankth!, mu pėrgjigj nga brendia e unit tim diēka.

Heshta pėr tė pėrcjellur paralajmėrimet.

Vargani i gjatė i tė dėbuarve tė ndalur nė kufi!

Tek guri i ndarjes!

Rrinte e kėrleshej vdekja!

Nga njėra anė dhuna e kaurrėve tė shkinės Sėrbi ma pėrkujtonin kėngėn “Po i bie era retė e zeza”. Nga ana tjetėr kėrlesheshin kipcėt - bisharė tė mirėsisė!

Anėtarėt e shoqatave bėmirėse nėpėr gjithė atė etje, nėpėr atė bullarė qė gulonte dhembje e plagė si pika vese dukeshin. Krahas atyre qė deshėn t’u dalin nė krahė pėr t’ua flak njė brengė e pėr t’ua shtuar njė shpresė , orgjia e kipcave tė kėrleshur! Karakanxhollėt! Cerberėt ! Dilerėt! Mafiozėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:16 pm

Prisnin tė pėrfitojnė nga tragjedia!

Disa me telefonė duke komunikuar dikah.

Disa duke krehur balluket e duke shtėrnguar kravatat!

Disa...!

Dhe zėri i brendisė sime qė s’dėgjohej! Me zjarr e llavė vullkani! Me mall e me dhembje ngritej me ankth nė pritje !

Me shikimin e madh drejt turmės sė shkundur nga vatrat! Me shkrumin e dashurisė dhe barrėn e dhembjes. Me plagėt!

Nė gjithė sfondin e zezonės kishin sjellur Kosovėn e pėrgjakur. Shekulloren - emblemė qėndrese!

Edhe njėherė mes luetjeve e pėrgjėrimit ! Mes vdekjes hodha sytė ta shoh motėrzezėn , mbesat, nipat, tė mbetur majėmaleve tė LLapit e Gollakut!

Qyshkur ua thurra uratėt pėr dasma!

E megjithat ua dėgjova klithmat se ndrydheshin nga bisharėt e Sėrbisė!

Ajo shtrigė e keqe e ligėsisė, i mbuloj me thinja e rrudha nė trup qė nga djepi kur dilnin e nisnin tė hapėrojnė!

Megjithat:- Jemi tė fortė mė pėrgjigjeshin! Do ta mundim pushtuesin!

Qyshkur i mėsoi jeta tė mblidheshin nė sofrėn e shtruar e ta bėnin drekėn dhe darkėn me nga njė copė bukė tė lyer me lang!

Se drekėn dhe darkėn e ruanin pėr ditėn kur t’u trokiste nė derė babai i mbėrthyer me pranga robėrie nė kazamatet e Sėrbisė!

Dhe daja qė rrallė u shkonte t’ua shkruaj hartimin pėr Kosovėn e lirė! Se sytė e bisharėve pėrgjonin! Ata ndarjen deshėn ta krijojnė!

E tashti, nė stacionin e pritjes dal e hedh shikimet! Dhe shoh se nė turma tmerri e malli Kosova bartet ! Kosova dėbohet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:17 pm

Jo! mė oshėtiu nga brendia njė zė! Kosova sot shtrihet pėrmasave tė Botės! Le ta shikojnė tė pėrgjumurit Shekullin burg! Sa agime kaluan nė sofrėn e shtruar tė robėrisė! Nė ferrin e Dantes! Aty ku pėrbluhen shenjtorėt e dalin fitimtarė djajt! Ata qė pijnė gjak tė pafajshmish! Ata qė ndrydhin lirinė! Ata qė shkrumojnė tokėn dhe rrezet e diellit i ndalin mbi tė , tė mos bijnė! Ata qė kėrleshen dhe qeshin pėr shprazjen e saj!

Nė grykė njė lamsh mė shtėrngonte! Nuk e di si ta shprazja gjithė vrerin qė mė shkonte vullkan! E si tė derdhej llavė e zjarrt e fjalve! E shfrimit!

Bushtra Sėrbi i mbolli gjithė tė kėqiat!, pėshpėrita!

Dhe drejtova sytė drejtė atij deti tė dėbuar.

Njėmijė varianta pėr absurdin thurreshin dhe shthurreshin! Vetėm kaptina e re e shpresave e hapte dritėn e qėndresės!

Nėse nuk i takoj dot nė kėtė urragan, nė Kosovėn e lire, rrėnjėt do t’u blerojnė thash, duke e shkruar autoportretin tim qė i ngjante Sizifit nė pėrballjet e jetės, me zjarr malli pėr lirinė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:17 pm

8. DIOPTRIA E PAMJEVEĖshtė skena ku del nė pėrmasė katandia! Aktorėt pėrballen me vdekjen! Dhe me lindjen pėrnjėherė! Vetėm pėr njė qėllim: Kosova e pavarur!

Oshėtima! Rėnkime! Uri ! Plagė e dhembje pėr kėtė akt makabėr tė kėtij ngashėrimi! Janė nė prak gjithė pėrfundimet! Edhe ata qė vulosin jetėn me vdekje shkojnė me njė jehonė :Roftė Kosova!

Edhe ata qė lindin, vijnė dhe, e nisin vajėn pėr : Rroftė Kosova!

Megjithatė, kardinalėt e robėrisė as vdesin pėr Kosovėn , as qajnė pėr tė!

Ata kanė lindur e janė rritur si rriqėrat! Duke ia pi gjakun asaj! Dhe tashti pėrpiqen ta shkrumojnė!

Nė sfondin e dioptrisė sė pamjeve dalin dehjet! Marramendjet! Ekstazat! Me njė fjalė , eklipsi i pėrēudnimeve derdhet pėr shtresėn e vrerit! Dhe pėr terrin ! Shtrigat janė verbuar nga krimi.As dijnė pėr mirėsinė, as dijnė pėr dėshirat. Pėr statujėn e tmerrit dhe pėr heshtjen akull bėjnė kataraktet e gjakut. Varret!

Kush depėrton nė atė vullkan tmerri! Atje ku vdesin aktorėt e skena mbushet me gjamė!Vetėm pėrbindshat, ata xhelatė tė kėtij shekulli janė ogurzitė qė luten pėr kėtė pamje. Dhe krijojnė rrethanat pėr ta pėrmbyllur gjithė skenėn .Dėshmitarėt e dėshirave pėr vdekje. Dhe pėr shfarosje! Kanė mbetur meit e si korba tė zinj kėrleshen! Kėrleshen nga vaji i foshnjės qė lind nė qiellin e hapur!

Ja u shtua edhe njė hero! Pėr aq sa do tė marrė frymė ai ne do tė mbesim pa frymėmarrje! Pa dritė e pa ditė!, pėshpėrisin kardinalėt! Dhe shtojnė shtypjen bizarėt ! Dinsėzėt e Sėrbisė. Keopsat e shekullit burg!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:18 pm

Megjithatė, nė atė vullkan mjerimi rritet e shtohet qėndresa! Pėrmbysen gjithė mbretėritė! Vdesin e mbesin pa data kanibalėt e shkinės Sėrbi.Bashkė me kurrosllavė tė tjerė! Me ata qė dijnė kėrbaēin ta drejtojnė mbi shqiptarėt sa herė qė ndėrsehen nga sėrbėt! Dhe s’kujtohen se e humbin kuptimin!E shtrydhin ėndėrrėn e vrarė nė krahėt e ylberit!

Sa shtrenjt do t’u koshtojė loja makabėr. Edhe bota ekstreme! Nė epigrafin e ngritjeve s’mund tė pranohen dy kute qėndrimi! Njėri pėr dashurinė! Tjetri pėr urrejtjen! Ashtu nuk kthehen buzėqeshjet! As nuk shtrohet sofra e agimit tė zbrazur!

Rrugė pa fund! Sa herė qė matesh ta pėrkufizosh del e hapet horizonti! Del nė shesh e panjohura! Portretizohet e njohura. Dhe rrijnė pėrballė njėratjetrės! Kush do tė dominojė!

Sikur t’mi kuptoje gjithė vuajtjet ! Gjithė dhembjet! Gjithė plagėt! Edhe pėr lindjet, Edhe pėr vdekjet! Edhe pėr kėngėt! Edhe pėr vajet!

Lindita ime - Kosovė! Ti jeton nė mua! Ashtu siē jetojnė Sijamezėt!

Ėshtė diēka e padukshme qė s’mė le tė hiqem prej teje! Dhe dua tė kallem nė blerimin tėnd tė shkrumuar!Tani e tutje si besoj as vdekjes! Se ajo nuk i rrėzon kėshtjellat e ngritura tė dashurisė! Tė gjakut e tė gjuhės!

Demonėt e ferrit tė shkinės Sėrbi mė kot bėjnė eksperimente tė marra me krime e barbari! Mbi pėrmasėn tėnde sėrish do tė pėrndizet dashuria pėr t’i pagėzuar stinėt! Dhe vitet nė trajtėn e shquar do tė pėrlindin ngritjet! Pėr kėngėt e blerimit tėnd Kosovė nė dioptrinė e pamjeve ngrit dolli Lind dita! Ekstaza e shpresės pėr vrullin! Pėr mallin...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:18 pm

9. BASTARDĖT E PĖRFUNDIM SHEKULLIT XXRrėfimi pėr zvarritjen dhe origjinėn e tyre ėshtė kaptinė zezone. Ngado u shkoli kėmba dhe ngado e lėshuan duhmėn kutėrbuan barbarinė! Qysh nga fillimi e deri nė pėrfundimshekullin XX bisharėt pėr gjak e pėr plagė, pėr dhunė e pėr tmerr kanė shikuar si ta pushtojnė horizontin shqiptar!

Ja! Shpirti xhelat i tyre nė dioptrinė e pamjeve. Pėr skenat makabre kanė ngritur dorėn e krimit! Dhe kanė lėshuar krrokamat se ėndėrrojnė pėr djepin e rritės! Janė po ata bisharė si nė mesjetė! Vetėm me djallėzi mashtruan njė shekull Botėn! Dhe nėpėrkėmbėn vlerat e njerėzimit!

Nė pėrfundimshekullin XX paralajmėrojnė absurdin!

Golgotėn kanė prodhim final. Aktin e krimit deri nė ekstrem e shfrytėzojnė. Mekanizėm nėnshtrimi! Vrasin! Djegin! Shkrumojnė! Ata nuk kanė as mėshirė as kufi nė barbari. Dhunojnė mizorėt! Shtrydhin e shuajnė shpresat e rritės! Pjella e mallkuar e gjakut qė ndėrzehen me derra! Dhe, rriten si gjarprinj pa ndjenja! Pa besė!

Edhe nė ndėrrimin e motmoteve, edhe nėpėr stinė kaurrėt kutėrbojnė! Pėr kafshime nėpėrkash kanė lindur qyshkur u krijuan nė shpellat e Kaukazit! Prandaj iu vėrsulėn Ballkanit pėr ta kthyer historinė e zhvillimit nė lamsh! Lamsh ku ngatėrrohen linjat e nuk dihet kush tė shpie nė cak. Ashtu siē nuk kanė cak variantat e hipokrizisė ! Tė gogolėve tė kėtij pėrfundimshekulli qė dijnė tė buzėqeshin edhe kur tė kėrcnojnė! Tė atyre qė pas fjalėve ndryshe veprojnė! Tė pabesėve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:18 pm

E Kosova ?! Kosova ėshtė caku i qėllimeve pėr ta ngulur flamurin e barbarisė!

Njė shekull dhunė e terror! Njė shekull perandori gjaksorėsh! Deshėn t’ia ndryshojnė reliefin! Klimėn! Hidrografinė! Tė krijojnė hibridėt e shartuar nė trungun e saj !Ajo tė prodhonte llojin e krijesave mumje! Tė atyre qė dijnė tė pėrkulen! Qė dijnė tė pėrshtaten! Dhe tė dalin prej saj sipas projekteve tė shkruara nė kabinetėt e gjaksorėve!

Megjithatė! Kosova madhėshtore qėndron! Me gjithė vullkanet e zjarrit! Me gurrat e zeza tė pėrndjekjeve! Nėpėr flakėn e barbarisė ngritet pėr domethėnien! Kurrė mė shumė se tashti se ka pasur atė pamje! Vėrtet klima e saj ėshtė unikate! Edhe nė rrebesh ringjallet! Ndėrsa lumenjt e gjakut edhe kur buēasin pėr pikėllimet, edhe kur gurgullojnė nga plagėt, thurrin ėndėrrat e mbijetimit!

Edhe nė ditėt e dėbimit shqiptarėt nė Kosovė mendojnė tė kthehen! Nė prakun e shkrumuar! Nė vatrat qė i grabisin xhelatėt! Aty ku duan ta mbjellin me djaj tė shkinės Sėrbi. Me xhuxhėt karpatianė qė pasqyrojnė vetėm kob. Bashkė me tė gjithė ata kanibalė tė tjerė qė u ecin sipas urdhėrit dhe projektojnė ridėbime. Vetėm pėr njė qėllim! Si ta shtrijnė gjithė kurmin e tyre ortodoks mbi trupin e Arbėrisė! Pėr ta ngritur flamurin e kryqit tė kaurrisė nė trojet e Kosovės.

E shqiptarėt ?!! Patjetėr do tė kthehen Aty ku besa dhe prita bėhen shqiptarisht! Dhe mbrohen pėr njė domethėnie: “Mos me u korit para mikut, mos me u thye para armikut”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   Wed Mar 26, 2008 9:19 pm

Bastardėt e kėtij pėrfundimshekulli e kanė tė qartė! Edhepse turfullojnė e vrasin mizorėt! Edhepse hapin varre nė seri! Ashtu do t’i hapin me dorėn e vet varret e pėrjetshme tė vetvetes e do t’ua pėshurrin e mallkojnė brezat pėr barbari...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ferit Ramadani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: