Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Emri duhet te tingllon Shqip.!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 2:44 am

Premtimi shkruajti:
hahahha Beton, nuk mendova per kete ( nickun). Mendova per emrin e vertete! Por edhe ky, mendoj se eshte taman emer shqip, nuk ka te bej as me arabishte e ku ta di une. Mund te pyesesh ndonje linguiste me mire, hahahah.


Cfar ideje hahahhaah duhet ta pyesim Nezir Myrten si thua?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 2:45 am

Ashtu mendova edhe une, Beton. Pyete e tani mund te flasim, veq une kam bindje se s'ka te bej me diqka tjeter, veq se me shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 2:49 am

Premtimi si thua ti ta pyesim menjehere apo ta leme per te xhuman qe ta pyesim, eshte me sevap emri xhyma a eshte shqip apo tyrqe apo arapēe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 2:58 am

Beton, per mua qe tani pyte, sepse nuk ka te une e xhuma ( dite e mire ) apo e marte ( dite e keqe). Per mua, dita e hene eshte me e emire, sepse kam linde ne po kete dite, hahahha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 3:03 am

Dita e hene eshte vertet e mire Premtim por shume ka rendesi se a ne mengjes, mesdite apo mbremje nese nuk me beson pyete gjyshen, nese e ke gjalle hahahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 3:15 am

Beton, deri vone kam degjuar te thuhet se, ata njerez qe kan lindur ne diten e hene jane te mire, tani e kam kuptuar, me qe e kam njohur veten mire....hahahha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 3:18 am

Hahahhaha edhe une e kam kete pershtypje se je shume ama shume djal i mire. Po edhe une nuk jam dicka ashtu si ti hahahahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Apr 02, 2008 2:01 pm

Albea:

Tani nuk eshte ky argument edhe sikur te jete i vertete. Nese eshte e vertete eshte c'eshtje preferencash, nese jo s'ka lidhje. Me rendesi eshte se Sara eshte emer universal dhe kurrsesi i nje rregjioni te caktuar. :)

Gjithsesi sipas fese Islame nuk ka rendesi emri qe ke, me rendesi eshte te kete nje kuptim te bukur qofte edhe te gjuhes dhe tradites te vendit tend, ne kete rast shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyFri Apr 04, 2008 11:34 am

Emri nuk ka shume rendesi. Mire eshte te tingelloj shqip. Ka emra te bukur shqiptar plot dhe me kuptime te mira. Gjithesesi emri ne pamje te pare nuk ka rendesi, mirepo nuk duhet harruar se emri te paraprin ty dhe nje emer disi demode si Premte, Xhuma, Pashke, Mbarime, Zylyf etj nuk shkojne me me kohen e sotme dhe te prezantojne jo bukur ne shoqeri. Madje shkakton edhe nje lloj paragjykimi. Por kjo varet edhe se sa publik jeni ju. Nese ju jeni nje njeri shume publik per shkak meritash, emri duhet te jete i pershtatshem.

Une kam pare nje liste emrash e mbiemrash te para viti 1990 qe shteti i athershem kishte botuar dhe qe u rekomandonte njerezve qe t'i nderronin kundrejt 50 lekeve te sotme. Emrat ishin shume fyes dhe une habitem edhe sot se si ata njerez i mbanin keto emra e mbiemra. Psh nje mbiemer ishte "Kucka" dhe nje tjeter "Trapi", nuk me ze goja t'i them te tjerat. Imagjinoni keta ne klasen e shkolles dhe mesuesja t'u thote: "Kujdes ti Trapi, mos e ngacmo Kucken. Ti Kucka cohu ne derrase."

Nuk bej shaka. Eshte e vertete qe ka patur emra e mbiemra te tille.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyTue Apr 08, 2008 3:50 pm

Miku Tom..!!

Edhe pse eshte jashte logjikes sime te besoj se eshte e mundur te emron keta emra , por te besoj 100% ty i nderuar . e pa besushme por e vertet.


Per temen;

Kemi shume emra te bukur shqip emri duhet te tingllon shqip prandaj ja velen te hulumtoni te analizoni para se te emrohet nje femije me nje emer qe nuk tingllon shqip ē'fare ndodhe pas 20/30 viteve me kete emer .

Emri duhet te tingllon ne shqip dhe pikė.!! Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kristal
Fillestar/e
Fillestar/e
Kristal

Female
Numri i postimeve : 49
Vendi : Vl
Registration date : 04/04/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptySun Apr 20, 2008 1:39 am

ne si familje jemi me emra 100% shqiptar,une e kam cik me te bukur se pjesetaret e tjere,me kane mbajtur me hater.
Megjithate ajo lista e emrave qe s'lejohen eshte shume e domosdoshme.
Mesuesen time kujdestare e quanin Pikellime dhe ishte shume e sikletshme per mua t'i flisja ne emer pavaresisht marredhenieve shume te mira qe kishim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptySun Apr 20, 2008 1:52 am

''Eshte shume e verte ,kam ndegjuar se ne Shqipri ka shume emra te tille,siē ka cek edhe tom sojer ,pse ka ndodhe kjo qe emrit nuk i kane vnu rendesi''

Ishte vetem nje Pyetje.!

Para disa viteve kam takuar nje ''X'' person ketu ne Zvicer qe goca e tyre u emronke me nje emer shume te komlikuar , me interesoj te dije pse ky emer!

Prinderit me thane se kan mare dy germat e pare te Nenes dhe tri te mbramet te Babes dhe kan krijuar nje emer.!!

p.s Nene ,Babe

Emri te krijohet
NEABE

Eshte e verte kjo apo jo !?

Se ka patur shume raste ne Shqipri te krijoin nje emer nga dy tre germa te perinderve ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyWed Sep 10, 2008 5:24 pm

Emėrfoshnjat dhe emėrvendet nė Kosovė dhe nė Shqipėri

Kur do tė edukohemi ne shqiptarėt qė ta vėmė pikėn mbi-i?

Ėshtė
me rėndėsi jetike emėrtimi shqip i foshnjave dhe i vendeve, gjė qė nuk
po kuptohet seriozisht as nga popullata dhe as nga shkencėtarėt e
Shqiprisė!?!

Kėtė
fatkeqėsi e katastrofė e kam pėrjetuar duke qėndruar nė Shqipėri qė nga
maji i vitit 1992 e deri nė dhjetor tė vitit 1996. Lehtė mund tė merret
me mend pėrafėrsisht se me sa e sa intelektualė kisha rastin ta
theksoja kėtė plagė, tė cilėn ne me vetėdėshirė apo me njė tė tillė
shkujdesje e mendjelehtėsie tė pashembullt, po e durojmė deri nė
zhbėrjen e ēdo identiteti, pikėrisht kur nė tė katėr anėt trumbetojmė
pėr kinse njėfarė identiteti abstrakt!?!

Dhe
nga ajo mori intelektualėsh as e bėri kush qejfin qeder, pėrveē tė
ndjerės Besa Bajraktari, mėsuese veterane dhe shkrimtare me tema
kosovare, e cila e merakosur fort dhe e zverdhur dyllė nė fytyrė, pati deklaruar:Pas
100 vjetėsh, pas 300 vjetėsh... do tė vijnė shkencėtarė tė botės e do
t’i studiojnė varrezat e Shqipėrisė, ku do tė konstatojnė: kėtu
shqiptarė s’ka pasur!

(Besa Bajraktari, shkrimtare dhe mėsuese veterane)Ndėrkaq, Profesori Emil mė shkruante:

Sa
pėr ēėshtjen e emrave sllavė nė toponiminė shqiptare, ju informoj se nė
vitin 1938 u botua nė fletoren zyrtare tė asaj kohe njė projekt i
pėrgatitur nga njė grup studiuesish tė asaj kohe pėr tė zėvendėsuar
emėrtimet e huaja me emėrtime shqipe. Projekti nuk arriti tė vihej nė
jetė pėr shkak tė pushtimit fashist mė 7 prill 1939. Gjithsesi ėshtė
njė ēėshtje qė na shqetėson dhe qė nuk mund tė lihet jashtė vėmendjes.

(Prof. Dr. Emil Lafe)

E
kuptojmė shqetėsimin e Profesorit tė nderuar Emil Lafe, por nuk e
kuptojmė pėrse kjo vėmendje fjeti gjumin e rėndė qė atėherė e sot, pėr
7 dekada, sikur pushtuesit tė na kishin dhėnė farė opiumi dehės, dhe
edhe sa dekada nevojiten qė tė zgjohemi e tė esėllohemi, pėr tė dalė
nga ky turp antikombėtar!?!

Ėshtė
pėr ēdo kritikė dhe dėnim qė projekti i emėrvendeve i botuar nė
fletoren zyrtare mė 1938, tė mos nxirėt nga naftalina dhe tė
riaktualaizohet as sot e kėsaj dite!?!

Ndėrkohė, Profesori Namik Selmani do tė shkruante:

Njėri tha se vjen nga Ehoja e lashtė ilire ku mbretėrit mbretėronin ilirēe, besonin ilirēe, hanin ilirēe...

Ku njerėzit ilirēe vėnin emra fėmijėsh, burimesh, pllaka varresh... Ilirēe ndėrtonin amfiteatro modernė.

Ah, veē njė gjė nuk bėnė: Nuk krijuan asnjėherė marshe moderne.

(Namik Selmani)

Pėrpjekje
pėr pasqyrimin e gjendjes momentale tė emėrfoshnjave dhe tė emėrvedeve
nė Kosovė e nė Shqipėri, nė dritėn e njohurive tona reale dhe tė tė
dhėnave statistikore.


bazė tė statistikės, derisa te ne nė Kosovė emėrfoshnjat janė burimore
shqiptare 95%, anasjelltas nė Shqipėri janė 95% tė huaja!!

Derisa
nė Kosovė aktualisht ėshtė kryer standardizimi i emėrvendeve 100%,
(Zllakuqani ėshtė- Zallkuqi, Novobėrda ėshtė- Artana, Kamenica ėshtė-
Dardana, Istoku ėshtė- Burimi, Podujeva ėshtė- Besiana, Serbica ėshtė-
Skėnderaj... nė Shqipėri as ia ka filluar kush, pėrse, o pėrse!?!


Kosovė, duke qenė nėn pushtimin egėr serb, pati filluar standardizimi i
emėrvendeve: Gornja i Donja Dobreva-Miradia e Epėrme e Miradia e
Poshtme; Dobridub -Lismiri; Gjeneral Jankoviq-Hani i Elezit...


Shqipėri edhe sot kemi: Zadrima, Konispoli, Pogradeci, Selenica,
Zagoria, Bistrica, Glina, Novosella, Bėrdica, Kamenica, Sllova,
Velipoja, Golemi, Ēorovoda... Porto-Romano e Porto-Palermo!! Dhe kjo
pėrbėn njė budallallėk dhe njė vepėr tė rėndė penale antikombėtare.Homeri... Anatolia, Iliumi-Iliada, Troja, Dardania, Ngushtica e Dardaneleve...Ngase
qė nė kohėn e Trojės, kemi pasur toponimin Porta Dardane: ēfarė
filozofie nevojitet pėrveē tė merret e tė selitet, tamam sikur
fidanėt!?

Vite
me radhė qė e theksoj kėtė anomali nė Seminarin Ndėrkombėtar pėr
Gjuhėn, Letėrsinė dhe pėr Kulturėn Shqiptare nė Prishtinė, dhe
anakronikėt ngelin qė ngelin- anakronikė!?Kur do tė edukohemi ne shqiptarėt qė ta vėmė pikėn mbi-i?Shkrimtari i madh kroat, Mirosllav Kėrlezha, thoshte: t’i themi bob-it-bob[2] e popit-pop.

Dhe
pėr krahasim e pėr rimė, ne kemi thėnė: t’i themi groshės-groshė dhe
goshės-goshė: tė flasim me gjuhėn e diferencuar tė njeriut, e t’i lėmė
llomotitjet blla, blla, blla!!!

Ngase kėso anomalish nuk ndodhin nė rruzullin tokėsor, por vetėm nė Shqipėri!?


Shqipėri kanė ndodhur tri katastrofa: skamja-spiunazhi-martesat me tė
huajt. Dhe kjo e ka zhbė shqiptarin, e ka degraduar deri nė atė
shkallė, sa ta quaj flamurin- leckė!!

Ta
imagjinojmė njė gjė, njė situatė ndryshe: tė kishte qenė populli i
Shqipėrisė nė Kosovė dhe anasjelltas!?- pėr pak vite do tė ndodhte
asimilimi dhe nuk do tė kishte pasur as luftė, as Kosovė dhe as
Shqipėri!?!

“Historiani gjerman Barthold Georg Niebuhr
(1776-1831) tregon njė tjetėr shembull domethėnės se si emri i qytetit
Epidamnus u shdėrrua Dyrrhachium (Durrės). Duke iu referuar traditės qė
kishte mbėrritur deri nė shekullin XVIII, Niebuhr thotė se emri i
qyteti duket se ndryshoi me njė vendim tė Senatit romak, pas njė
kėrkese tė Qezarit i cili argumentonte se kur legjioneve romake t'u
jepej urdhri pėr tė marre qytetin Epidamnus, ai donte qė ata ta
pushtonin dhe jo tė tėrhiqeshin a dorėzoheshin. Qezari shqetėsohej se
urdhri mund tė kuptohej gabim, pasi Epidamnus ngjasonte me latinishten
"damnum" qė do tė thotė "humbje". Parė nga njė kėnd mė i gjerė, nėse
mendohet pėr njė moment qė njerėzimi ėshtė njė organizėm dhe njeriu njė
molekule e tij, atėherė arsyeja qė planeti Tokė nuk ka njė emėr tė
pėrveēėm, tregon se njerėzimi si racė, nuk ka frikė se interesi i vet
mund tė preket a kėrcėnohet nga krijesa tė ndonjė planeti tjetėr, pasi
deri tani nuk ėshtė provuar se jeta ekziston edhe gjetkė. Por
gjithashtu ėshtė fakt se njerėzimi, u ka vėnė emra tė pėrveēėm tė
gjithė planetėve qė njeh si dhe shumė trupave qiellorė, ndėrsa planetin
ku jeton e thėrret me emėr tė pėrgjithshėm, botė, tokė, a glob. A mos
tregon kjo se njerėzimi, si organizėm, ende nuk ka arritur shkallėn e
vetėdijes, qė karakterizon molekulėn e tij, njeriun? Sepse si individ,
njeriu e di se njė ditė do tė vdesė, ndėrsa si njerėzim mendon se nuk
do tė shuhet kurrė”.Nga numėratori telefonik i ShqipėrisėMbiemra: Pelani, Pelari, Lopari, Pleshti, Kotorri, Kau...

Mendojmė se kėta mbiemra qė tė kujtojnė shtazėt a insektet, duhet ndėrruar dhe zėvendėsuar me emra tė dinjitetshėm.

Ta
kujtojmė rastin e muhaxhirėve tanė tė dėbuar nga Toplica, ata ruajtėn
mbiemrat e vendeve tė veta: Toplica, Dragusha, Piroti, Leskovci,
Kurshumlia, Brestovci, Deshishku, Katuni, Boka, Reēica, Pllana,
Lepaja...[3]- toponimet ishin e ngelėn- tapitė e tyre!“Paradigma toponimike dhe antroponimeveBazat
e njė sistemi onomastik me burim nga motivet e historisė bashkėkohore i
ka ndjekur si toponimia, ashtu edhe antroponimia, tė cilat si motiv
kanė burimet denominuese tė kohės, sigurisht pėr shkak se toponimet dhe
antroponimet e tilla zgjojnė ndjenjat e pėrkatėsisė kombėtare. Kėtu pėr
motiv merren rrethanat e lindjes sė fėmijės, qė pėrkujtojnė ndonjė
moment, vend ose ngjarje me rėndėsi historike, dukuri natyrore apo
situata tė kohės etj., tė cilat prof. Shefki Sejdiu i grupon nė
bashkėsinė e burimeve e motivimeve denominuese antroponimike qė
shprehin dėshirė . Ėshtė e kuptueshme prandaj pse ndryshe nga pėrvoja e
shėnuar nė luftėrat e tjera shumėshekullore, gjatė gjithė kėsaj kohe tė
fundit ka pasur mė shumė emra abstraktė (gjithnjė tė motivuar nė
nomenklaturen gjuhėsore dhe semantike tė shqipes), sesa emra tė
karakterit historik. Nė Kosovė kanė vazhduar tė krijohen toponime tė
reja kryesisht me karakter historik. Edhe nė kėtė rast, siē do tė
shprehej studiuesi Igor Gostl “fusha semantike e toponimeve ėshtė
shumėshtresore: nė tė reflektohet, ndėr tė tjera, varėsia politike,
pėrkatėsia etnike, kontinuiteti i popullzimit. Me njė fjalė, ato
shprehin realitetin ekzistues gjeografik, politik ose etnik. Kėshtu,
toponomastika merr jo vetėm nuanca kuptimore, profesionale, shkencore,
por edhe politike e gjeopolitike”[4]


E
pra, ekzistojnė fjalorė me emra shqip nė Tiranė e nė Prishtinė, por ja
qė nuk ju pėlqejnė, nuk i marrin tė mirėt, por i marrin ata emra qė
s’kanė asnjė kuptim pėr popullin as pėr vendin tonė, pėr Shqipėrinė
etnike!

Jemi fort tė zhgėnjyer e tė dėshpėruar, prandaj po e pėrfundojmė me klithjen tonė tė vjetėr:
Poshtė shqiptarėt, rrnoftė Shqipėria!
Nga Mr. sc. Kadri Mani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 61
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 12:22 am

Emri se ben njeriun por njeriu ben emer !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 106
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 1:01 am

emri i shqiptarit duhet tė jetė shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 1:34 am

biligoa shkruajti:
Emėrfoshnjat dhe emėrvendet nė Kosovė dhe nė Shqipėri

Kur do tė edukohemi ne shqiptarėt qė ta vėmė pikėn mbi-i?

Ėshtė
me rėndėsi jetike emėrtimi shqip i foshnjave dhe i vendeve, gjė qė nuk
po kuptohet seriozisht as nga popullata dhe as nga shkencėtarėt e
Shqiprisė!?!

Kėtė
fatkeqėsi e katastrofė e kam pėrjetuar duke qėndruar nė Shqipėri qė nga
maji i vitit 1992 e deri nė dhjetor tė vitit 1996. Lehtė mund tė merret
me mend pėrafėrsisht se me sa e sa intelektualė kisha rastin ta
theksoja kėtė plagė, tė cilėn ne me vetėdėshirė apo me njė tė tillė
shkujdesje e mendjelehtėsie tė pashembullt, po e durojmė deri nė
zhbėrjen e ēdo identiteti, pikėrisht kur nė tė katėr anėt trumbetojmė
pėr kinse njėfarė identiteti abstrakt!?!

Dhe
nga ajo mori intelektualėsh as e bėri kush qejfin qeder, pėrveē tė
ndjerės Besa Bajraktari, mėsuese veterane dhe shkrimtare me tema
kosovare, e cila e merakosur fort dhe e zverdhur dyllė nė fytyrė, pati deklaruar:Pas
100 vjetėsh, pas 300 vjetėsh... do tė vijnė shkencėtarė tė botės e do
t’i studiojnė varrezat e Shqipėrisė, ku do tė konstatojnė: kėtu
shqiptarė s’ka pasur!

(Besa Bajraktari, shkrimtare dhe mėsuese veterane)Ndėrkaq, Profesori Emil mė shkruante:

Sa
pėr ēėshtjen e emrave sllavė nė toponiminė shqiptare, ju informoj se nė
vitin 1938 u botua nė fletoren zyrtare tė asaj kohe njė projekt i
pėrgatitur nga njė grup studiuesish tė asaj kohe pėr tė zėvendėsuar
emėrtimet e huaja me emėrtime shqipe. Projekti nuk arriti tė vihej nė
jetė pėr shkak tė pushtimit fashist mė 7 prill 1939. Gjithsesi ėshtė
njė ēėshtje qė na shqetėson dhe qė nuk mund tė lihet jashtė vėmendjes.

(Prof. Dr. Emil Lafe)

E
kuptojmė shqetėsimin e Profesorit tė nderuar Emil Lafe, por nuk e
kuptojmė pėrse kjo vėmendje fjeti gjumin e rėndė qė atėherė e sot, pėr
7 dekada, sikur pushtuesit tė na kishin dhėnė farė opiumi dehės, dhe
edhe sa dekada nevojiten qė tė zgjohemi e tė esėllohemi, pėr tė dalė
nga ky turp antikombėtar!?!

Ėshtė
pėr ēdo kritikė dhe dėnim qė projekti i emėrvendeve i botuar nė
fletoren zyrtare mė 1938, tė mos nxirėt nga naftalina dhe tė
riaktualaizohet as sot e kėsaj dite!?!

Ndėrkohė, Profesori Namik Selmani do tė shkruante:

Njėri tha se vjen nga Ehoja e lashtė ilire ku mbretėrit mbretėronin ilirēe, besonin ilirēe, hanin ilirēe...

Ku njerėzit ilirēe vėnin emra fėmijėsh, burimesh, pllaka varresh... Ilirēe ndėrtonin amfiteatro modernė.

Ah, veē njė gjė nuk bėnė: Nuk krijuan asnjėherė marshe moderne.

(Namik Selmani)

Pėrpjekje
pėr pasqyrimin e gjendjes momentale tė emėrfoshnjave dhe tė emėrvedeve
nė Kosovė e nė Shqipėri, nė dritėn e njohurive tona reale dhe tė tė
dhėnave statistikore.


bazė tė statistikės, derisa te ne nė Kosovė emėrfoshnjat janė burimore
shqiptare 95%, anasjelltas nė Shqipėri janė 95% tė huaja!!

Derisa
nė Kosovė aktualisht ėshtė kryer standardizimi i emėrvendeve 100%,
(Zllakuqani ėshtė- Zallkuqi, Novobėrda ėshtė- Artana, Kamenica ėshtė-
Dardana, Istoku ėshtė- Burimi, Podujeva ėshtė- Besiana, Serbica ėshtė-
Skėnderaj... nė Shqipėri as ia ka filluar kush, pėrse, o pėrse!?!


Kosovė, duke qenė nėn pushtimin egėr serb, pati filluar standardizimi i
emėrvendeve: Gornja i Donja Dobreva-Miradia e Epėrme e Miradia e
Poshtme; Dobridub -Lismiri; Gjeneral Jankoviq-Hani i Elezit...


Shqipėri edhe sot kemi: Zadrima, Konispoli, Pogradeci, Selenica,
Zagoria, Bistrica, Glina, Novosella, Bėrdica, Kamenica, Sllova,
Velipoja, Golemi, Ēorovoda... Porto-Romano e Porto-Palermo!! Dhe kjo
pėrbėn njė budallallėk dhe njė vepėr tė rėndė penale antikombėtare.Homeri... Anatolia, Iliumi-Iliada, Troja, Dardania, Ngushtica e Dardaneleve...Ngase
qė nė kohėn e Trojės, kemi pasur toponimin Porta Dardane: ēfarė
filozofie nevojitet pėrveē tė merret e tė selitet, tamam sikur
fidanėt!?

Vite
me radhė qė e theksoj kėtė anomali nė Seminarin Ndėrkombėtar pėr
Gjuhėn, Letėrsinė dhe pėr Kulturėn Shqiptare nė Prishtinė, dhe
anakronikėt ngelin qė ngelin- anakronikė!?Kur do tė edukohemi ne shqiptarėt qė ta vėmė pikėn mbi-i?Shkrimtari i madh kroat, Mirosllav Kėrlezha, thoshte: t’i themi bob-it-bob[2] e popit-pop.

Dhe
pėr krahasim e pėr rimė, ne kemi thėnė: t’i themi groshės-groshė dhe
goshės-goshė: tė flasim me gjuhėn e diferencuar tė njeriut, e t’i lėmė
llomotitjet blla, blla, blla!!!

Ngase kėso anomalish nuk ndodhin nė rruzullin tokėsor, por vetėm nė Shqipėri!?


Shqipėri kanė ndodhur tri katastrofa: skamja-spiunazhi-martesat me tė
huajt. Dhe kjo e ka zhbė shqiptarin, e ka degraduar deri nė atė
shkallė, sa ta quaj flamurin- leckė!!

Ta
imagjinojmė njė gjė, njė situatė ndryshe: tė kishte qenė populli i
Shqipėrisė nė Kosovė dhe anasjelltas!?- pėr pak vite do tė ndodhte
asimilimi dhe nuk do tė kishte pasur as luftė, as Kosovė dhe as
Shqipėri!?!

“Historiani gjerman Barthold Georg Niebuhr
(1776-1831) tregon njė tjetėr shembull domethėnės se si emri i qytetit
Epidamnus u shdėrrua Dyrrhachium (Durrės). Duke iu referuar traditės qė
kishte mbėrritur deri nė shekullin XVIII, Niebuhr thotė se emri i
qyteti duket se ndryshoi me njė vendim tė Senatit romak, pas njė
kėrkese tė Qezarit i cili argumentonte se kur legjioneve romake t'u
jepej urdhri pėr tė marre qytetin Epidamnus, ai donte qė ata ta
pushtonin dhe jo tė tėrhiqeshin a dorėzoheshin. Qezari shqetėsohej se
urdhri mund tė kuptohej gabim, pasi Epidamnus ngjasonte me latinishten
"damnum" qė do tė thotė "humbje". Parė nga njė kėnd mė i gjerė, nėse
mendohet pėr njė moment qė njerėzimi ėshtė njė organizėm dhe njeriu njė
molekule e tij, atėherė arsyeja qė planeti Tokė nuk ka njė emėr tė
pėrveēėm, tregon se njerėzimi si racė, nuk ka frikė se interesi i vet
mund tė preket a kėrcėnohet nga krijesa tė ndonjė planeti tjetėr, pasi
deri tani nuk ėshtė provuar se jeta ekziston edhe gjetkė. Por
gjithashtu ėshtė fakt se njerėzimi, u ka vėnė emra tė pėrveēėm tė
gjithė planetėve qė njeh si dhe shumė trupave qiellorė, ndėrsa planetin
ku jeton e thėrret me emėr tė pėrgjithshėm, botė, tokė, a glob. A mos
tregon kjo se njerėzimi, si organizėm, ende nuk ka arritur shkallėn e
vetėdijes, qė karakterizon molekulėn e tij, njeriun? Sepse si individ,
njeriu e di se njė ditė do tė vdesė, ndėrsa si njerėzim mendon se nuk
do tė shuhet kurrė”.Nga numėratori telefonik i ShqipėrisėMbiemra: Pelani, Pelari, Lopari, Pleshti, Kotorri, Kau...

Mendojmė se kėta mbiemra qė tė kujtojnė shtazėt a insektet, duhet ndėrruar dhe zėvendėsuar me emra tė dinjitetshėm.

Ta
kujtojmė rastin e muhaxhirėve tanė tė dėbuar nga Toplica, ata ruajtėn
mbiemrat e vendeve tė veta: Toplica, Dragusha, Piroti, Leskovci,
Kurshumlia, Brestovci, Deshishku, Katuni, Boka, Reēica, Pllana,
Lepaja...[3]- toponimet ishin e ngelėn- tapitė e tyre!“Paradigma toponimike dhe antroponimeveBazat
e njė sistemi onomastik me burim nga motivet e historisė bashkėkohore i
ka ndjekur si toponimia, ashtu edhe antroponimia, tė cilat si motiv
kanė burimet denominuese tė kohės, sigurisht pėr shkak se toponimet dhe
antroponimet e tilla zgjojnė ndjenjat e pėrkatėsisė kombėtare. Kėtu pėr
motiv merren rrethanat e lindjes sė fėmijės, qė pėrkujtojnė ndonjė
moment, vend ose ngjarje me rėndėsi historike, dukuri natyrore apo
situata tė kohės etj., tė cilat prof. Shefki Sejdiu i grupon nė
bashkėsinė e burimeve e motivimeve denominuese antroponimike qė
shprehin dėshirė . Ėshtė e kuptueshme prandaj pse ndryshe nga pėrvoja e
shėnuar nė luftėrat e tjera shumėshekullore, gjatė gjithė kėsaj kohe tė
fundit ka pasur mė shumė emra abstraktė (gjithnjė tė motivuar nė
nomenklaturen gjuhėsore dhe semantike tė shqipes), sesa emra tė
karakterit historik. Nė Kosovė kanė vazhduar tė krijohen toponime tė
reja kryesisht me karakter historik. Edhe nė kėtė rast, siē do tė
shprehej studiuesi Igor Gostl “fusha semantike e toponimeve ėshtė
shumėshtresore: nė tė reflektohet, ndėr tė tjera, varėsia politike,
pėrkatėsia etnike, kontinuiteti i popullzimit. Me njė fjalė, ato
shprehin realitetin ekzistues gjeografik, politik ose etnik. Kėshtu,
toponomastika merr jo vetėm nuanca kuptimore, profesionale, shkencore,
por edhe politike e gjeopolitike”[4]


E
pra, ekzistojnė fjalorė me emra shqip nė Tiranė e nė Prishtinė, por ja
qė nuk ju pėlqejnė, nuk i marrin tė mirėt, por i marrin ata emra qė
s’kanė asnjė kuptim pėr popullin as pėr vendin tonė, pėr Shqipėrinė
etnike!

Jemi fort tė zhgėnjyer e tė dėshpėruar, prandaj po e pėrfundojmė me klithjen tonė tė vjetėr:
Poshtė shqiptarėt, rrnoftė Shqipėria!
Nga Mr. sc. Kadri Mani


E lexova gjithe kete shrim shume rresoekt per ''Kadri Manin'',keshilloi qe c'do shqiptar ta lexon kete shkrim shume me vlere !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
Mysafir

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 45
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 6:18 am

edhe une pajtohem me fjalet e tua Beton me te vertet esht shum me vler kjo
sepse i kemi ber emrat tallava sikur kenget nuk tingellojn aspak shqip

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 61
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 10:40 am

Emri s'ėshtė fjalė e thjeshtė por ajo qė e identifikon njė individ pėrjetsisht !
Nėse gjuha e nėnės ėshtė e rėndėsishme nė zhvillimin e njė personaliteti pse atėherė fjala e parė qė dėgjon ai tė mos jet amtare ?!
Emri ka rėndėsi te veqantė - nė mjekėsi konsiderohet ngacmim intensiv te rastet e crregullimit tė vetėdijes !
Jo mė kot !
Nga postimet nė kėte temė pashė se shumica janė mundu tė arsyetojnė bastardimet qe janė bėrė me emrat,me pushtimin nga tė huajt,modernitetin,internacionalizmin etj. por askush nuk ka cekė kompleksin e inferioritetit,servilizmin dhe pamenqurinė(pėr tė mos pėrdorė ndonjė shprehje me tė fortė...)
Mė ka ra tė takoj njerėz qė janė turpėru nga emri i vet !
Nė vend qė t'ju japim identitet dhe krenari fėmijve i kemi apo po i damkosim ata !
Si mund ta quaj ndryshe pagzimin e fėmisė me emrin:
SIRIMAVOBANDARANAIKE,MARINGLEN Baftijari,VLLADIMIR Ademi,SNEZHANA,VISARION,GADAF ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 11:03 am

Jam i pajtimit qe te mere masa nje ligje ne shtet ,po qe nuk kane emra shqip s'ja vlen te bejn rregjistrimin e sa po lindur te nje femije .!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 12:19 pm

Nje emer shqip? Si ju duket emri Melsen, shkurt Eni?

M - Marks
E - Engels
L - Lenin
S - Stalin
EN - Enver
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nole
Fillestar/e
Fillestar/e
nole

Female
Numri i postimeve : 25
Age : 76
Vendi : toke
Registration date : 21/10/2008

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: cilet emra ju pelqejn me se shumti -emra shqip   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyThu Oct 23, 2008 2:49 pm

Abetare, Shqipe,Kastriot,Taulant ,Genc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Alex78
Fillestar/e
Fillestar/e
Alex78

Male
Numri i postimeve : 10
Age : 40
Vendi : Albania
Registration date : 07/07/2010

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 12:37 am

tom sojer shkruajti:
Nje emer shqip? Si ju duket emri Melsen, shkurt Eni?

M - Marks
E - Engels
L - Lenin
S - Stalin
EN - Enver

Me terhoqi vemendjen ky postim dhe do desha te di sa shqiptar i duket ky emer parafolsit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Alex78
Fillestar/e
Fillestar/e
Alex78

Male
Numri i postimeve : 10
Age : 40
Vendi : Albania
Registration date : 07/07/2010

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 12:42 am

Ja disa emra qe na identifikojne si shqiptar:

Gjergj(Kastrioti)
Lek(Dugagjini)
Ndre(Mjeda)
Pjeter(Bogdani)
Petro(Petro Nini)
Fan(Noli)
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 2:55 pm

Dardan
Agron.
Arber.
Arbresh
Ilir
Ardijan
Teuta
Ilirjan .etj..etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 28
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 10:22 pm

Syle ose Lyse Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Icon_biggrin shaka.

Bujar,Bujare,Sokol,Sokoleshe etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Emri duhet te tingllon Shqip.!   Emri duhet te tingllon Shqip.! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Emri duhet te tingllon Shqip.!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: