Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Aleksandri i Madh

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Apr 18, 2010 11:01 pm

The Shkypetars [Shqiptarėt]
Cito :
Nga George Fred Ėilliams,
publikuar nė vitin 1918

“Nuk ėshtė ēudi nė se njerėzit qė kanė studiuar gjuhėn Shqipe tė thonė
se kjo ėshtė gjuha origjnale e Homerit dhe qė grekėrit e morėn nga
poetėt Pellazgjike tė shumtėn e kėngėve tė trimėrive dhe ato heroike. Sa
dituri e madhe e pret arkeologun kur toka Shqiptare do tė hapi thesarin
e historisė Pellzagjike! Kėta dhe shumė rrjedhime tė tjera provojnė qė
Shqiptarėt sot janė mbi tokėn e tė parėve dhe flasin gjuhėn e
stėrgjyshėve tė tyre. Edhe pėrpara se dega helene tė njihej nė malet e
Thesalisė, Shkodra, qyteti kryesor i Shqipėrisė, qe pa dyshim kryeqyteti
i mbretėrisė madhėshtore tė Ilirisė. Shqipja qe gjuha amtare e
Aleksandrit tė Madh qė pushtoi botėn dhe e Pirros sė Epirit, njė nga
gjeneralėt mė tė mėdhenj qė pėrmend historia dhe pėrballues i fundit i
ushtrive pushtuese Romake.”

Betejat qė ndryshuan historinė [The Battles That Changed History]

Cito :
Nga Fletcher Pratt, publikuar nė vitin 2000
“...grekėt shpesh i mohuan atij emrėrtimin si grek dhe ai ishte
gjithmonė i ndėrgjegjshėm pėr gjakun ilir; tashmė nė interes tė kulturės
greke ai kishte pėrmbysur armiqtė e Greqisė dhe fitoi perandorinė e
gjithė botės qė njihej. Zeus-Amon ishte zoti i diellit; gjithēka i ishte
kushtuar shkėlqimit tė tij dhe Aleksandri e konceptoi si detyrė qė
t’ua shpinte tė gjithėve.”

Qingj i zi dhe fajkua gri: njė udhėtim nėpėr Jugosllavi [Black Lamb and
Grey Falcon:

Cito :
A Journey Through Yugoslavia]
Nga Rebecca Ėest, publikuar nė vitin 1995
“Aleksandri i Madh kishte princesha ilirė pėr nėnė pėr gjyshe dhe ai e
babi i tij luftuan nė beteja tė mėdha kundėr vendit tė tyre.
...Iliria e mbajti kokėn lart ndėrmjet fuqive lindore me tė cilat Roma
nuk u barazua kurrė nė finesė dhe shkėlqim; Aleksandri i Madh, krah tė
cilit ēdo roman duket njė mediokėr, ishte nė tre tė katėrtat e tij njė
ilir; dhe pasi ilirėt u pushtuan, ata prodhuan shumė burra, tė cilėt
duke ndėrhyrė nė punėt e Romės, bėnė qė tė duken tė vegjėl tė gjithė
bashkėmoshatarėt me vendlindje Italinė.”

Aleksandri i Madh
Cito :
[Alexander the Great]
Nga Lewis Vance Cummings,
publikuar nė vitin 2004

“Legjitimiteti i Aleksandrit u vu nė dyshim nga Filipi dhe atje kishte
edhe shumė shovinistė nė atė tokė qė e qesėndisnin si biri i Olimpias,
njė gjysėm barabar, duke shpėrfillur se u vinte pėr mbarė, tė thonin se
edhe Filipi vetė dhe dy mbretėr para tij ishin gjithashtu bij grashė
ilire.”


Ballkanasit e pabesueshėm
Cito :

[The Incredible Balkans]
Nga Konrad Bercovici, Publikuar nė vitin 1932
“Ėshtė mė shumė se e mundur se Aleksandri i Maqedonisė ishte me origjinė
shqiptare.”

Arti i strategjisė sė
Aleksandrit tė Madh [Alexander the Great’s Art of Strategy]Nga Partha Sarathi Bose, publikuar nė vitin 2004
Cito :
“Kushėriri i Aleksandrit, Amintasi, djali i xhaxhait tė tij Perdika, nė
emėr tė tė cilit Filipi kishte mbretėruar nė Maqedoni, nė mėnyrė tė
qartė kishte njė pretendim tė fortė e preekzistues pėr fronin. Amintas
kishte integruar vetėveten mė tej nė mardhėniet mė Filipin duke martuar
bijėn e tij njė zonjė Ilire (shqiptare).”Lek shqiptar
Ndoshta jo tė gjithė e
dinė se emėrtimi i parasė qė Shqipėria ka nė pėrdorim, vjen pikėrisht
nga emri i Lekės (Aleksandrit). Nė kėtė foto ju mund tė shikoni njė
monedhė prerje tė vitit 1926, ku duket simboli i cili i dha emrin parasė
shqiptare. Paraja shqiptare nė atė kohė qė nė pushtet ishte Ahmet Zogu,
u vendos qė tė quhej Lek, nė nder tė Lekės sė madh, kėtij njeri qė
ishte me origjinė nga dyert e mėdha tė kombit shqiptar. Kjo ishte
arsyeja qė u zgjodh njė emėr kaq i famshėm pėr t’u bėrė simbol i parasė
shqiptare. Me kalimin e kohės, emri nuk ndryshoi por figura e Lekės nuk
shfaqet mė nė monedhat shqiptare, edhe pse ēuditėrisht emri ruhet
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Apr 18, 2010 11:02 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Apr 18, 2010 11:13 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Fri Apr 30, 2010 2:37 am

Ky ishte edhe shkaku qe Ahmet Zogu e emroi djalin e tij Laka Zogu.Edhe une kame nje monedhe te ketille por eshte e vitit 1930. Sigurisht se Enver Hoxha eshte friguar nga greket qe te vazhdonte ta perdorte figuren e Lekes ne pat e Sh.

Ameikanet ne filmin kushtuar Lekws e parqisin Olimbine duke luajtur me gjarperinjėtė, me simboliken se ka qene me origjine ilire dhe se iliret kane besuar si zot gjarperin. Per kete reaguan greket se amerikanet e kane shtrembruar historine e Lekws.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Fri Apr 30, 2010 9:18 am

Do tė thot qė Leku nė Shqipri daton nga ajo e gjer sod ,njė fakt qė nuk mund tė mohohet nė asnjė mnyrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Fri May 07, 2010 2:53 am

Arber, ne kohen e Noe (Nuhit) ka pasur nje permbytje (Cunami) dhe eshte mbytur krejt njrzimi, qe ne ate kohe nuk kane qene shume. Nuhi llogaritet babi i dyte i botes pas Ademit. Me Nuhin (Noe) shpetojne tre djemt e tij, kurse njeri djal dhe gruaja qe nuk i kane besuar Nuhit kur u ka thene se do te vij uji, jene mbytur. Djemt i kane pasur emrat :
1. Ham, rredhin gjuhet hemite,
2.Sam , gjuhet semite dhe
3,Japheth (Jafeth), gjuhet japetike indoevropjane
Nga i pari rrjedhin aziatiket, nga i dyti afrikanet dhe nga i treti Japet, Evropjanet.
Pra shqiptaret rrjedhin nga Japheth (Jafeth) dhe gjuha shqipe eshte gjuhe Japetike indoevropjane, familje e anglishtes, gjermanishtes frengjishtes.

Djali i Nuhit ndalet dikund ne veri te Indis ku themelon popullin e quajtur Arian, raca ariane te cilet prej aty ne kohen e bronzit fillojne te levizin drejt Evropes. Ne evrope perzihen me nji popull vendas qe nuk i dihet emri dhe pas perzierjes se tyre, e ne epoken e Hekurit, lind nji popull i ri i quajtur Pellazg dhe gjuha e tyre pellazgjisjtja, fjalet e te ciles gjihe mund te deshifrohen vetem me gjuhen shqipe (ashtu ka thane Eqrem Qabej) Pellazget homeri i quan popull hyjnor dhe jene shtri ne te gjithe Evropen e Azine e Vogel. Nga Pellazget pastai rrjedhin Greket antik, thrrakasit, iliret e maqedonet antik. Nga perzierja iliro-thrrakase rrjedhin Iliret (Aleksander Stipqeciq) Greket antik perzihen me Eolet, Jonet dhe Doret qe vine nda verilindja dhe krijohet populli helen ose greket e sotem kurse maqedonet zhduken sepse ata kane qene ilir dhe jene quajtur maqedon nga shkaku i teritorit gjeografik qe eshte quajtur Maqedoni dhe kufiri ka qene deri ne Velez Shtip e Radovish.
Dokumentet greke flasin se Leka i Madh nuk ka folur greqisht sepse ka qene i huaj, dhe ai ka folur shqip sepse gjuhe maqedone nuk ka pasur pasi qe nuk ka pasur as komb maqedon por vetem shtetas maqedon. Pra edhe ne jemi shjtetas maqedon, sllavomaqedonet poashtu por jo edhe komb maqedon. Te fala nga Uscana antike, kalaja e te cilit qytet eshte ne Kercove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:26 pm

Nga njė historiane ''Greke'' qe jeton nė USA

Titulli: “Fushat e grurit, kodrat e Gjakut”
Autori: Anastasia N. Karakasidi
Botues: “Plejad”


“Fushat e Grurit, Kodrat e Gjakut”, njė punim shkencor, tė cilin
autorja Anastasia N. Karakasidi e konsideron njė punim shkencor, por qė
nė thelb pėrbėn mė shumė se aq. Njė peizazh nga formimi i kombit nė
Maqedoninė Greke, njė libėr mbushur plotė me fakte e detaje, qė
demonstron se nė kundėrshti me retorikėn zyrtare, popullsia e sotme e
Maqedonisė greke ka njė bazė etnike dhe njė sfond kulturor krejtėsisht
tė ndryshėm nga ai grek. Duke zhvilluar proceset komplekse sociale,
politike dhe ekonomike, pėrmes tė cilave ka kaluar kjo popullsi pėrgjatė
helenizmit dhe amalgamimit kulturalisht brenda njė identiteti nacional
grek. Ky punim shkencor sjell kėshtu njė korrigjim tė rėndėsishėm tė
vėrtetėsisė mbi identitetin e trevės sė maqedonase dhe ofron njė analizė
mendjemprehtė mbi etnicitetet dhe nacionalizmit ballkanikė tė shekullit
XX-tė. Gjatė viteve nė kapėrcyell tė mijėvjeēarėve, Ballkani ėshtė
thyer nė njė dualitet tendencash qė nė pamje tė parė tė krijojnė
pėrshtypjen e njė kundėrshtie tė papajtueshme mes tyre. Nė kėtė ajėr
dualiteti si pjesė organike dhe mekanizėm manipulator i shoqėrive kanė
marrė pjesė pėrveē politikanėve e grupeve tė interesit edhe studiuesit
historianė, etnografė gjuhėtarė etj.. Ky libėr vjen nė dritė pikėrisht
nė kohėn e debateve dhe aksioneve politike e diplomatike nė lidhje me
njė entitet aq tė diskutueshėm gjeografik, historik, etnografik dhe
gjuhėsor, siē ėshtė Maqedonia. Ndoshta njė qėndrim dhe njė natyrė e
tillė mendjehapur, qenė arsyeja pse botimi i kėtij libri kaloi pėrmes
njė kalvari tė tėrė problemesh, ose ndoshta ky ishte edhe motivacioni
kryesor pse ekstremistėt grek, tė cilėt e akuzuan atė pėr “tradhti
kombėtare”. Madje qė, nė vitin 1993 kur ajo botoi disa pjesė tė studimit
tė saj nė periodiken “Studime
moderne greke”, ajo mori njė numėr tė madh kėrcėnimesh me vdekje nga
ana e njė organizate tė krahut tė djathtė. Nė tė njėjtėn kohė gazeta
greke, “Stohos”, e pėrshkroi si njė “armike tė popullit grek”, duke
botuar edhe adresėn e saj nė Selanik si dhe numrin e targės tė
automjetit tė saj.


Identiteti maqedon

Gjate analizes qe Karakasidi i ben kujteses
historike popullore te banoreve te marre ne shqyrtim, ne lidhje me
trashegimine maqedone te lashtesise dhe evokimin e simboleve e
personazheve te shquar te saj, del e qarte se madheshtia e Maqedonise
dhe Aleksandri i Madh jane nje lende teper e turbullt dhe pa shtrat ne
vetedijen e tyre. Ata ngaterrojne kohet historike, perziejne elementin
aziatik (turk, asiras, pers) me elementin ballkanik, nderfusin
sentimentin nenvetedijesor ne lenden propagandistike qe i ka trysnuar,
dhe krijojne nje mishmash kujtesor per trashegimine.

Pra,
tek ata Aleksandri dhe Maqedonia e lashte nuk thone asgje. Ne te
kundert me vetedijen popullore nder shqiptare, ku koncepti eshte mjaft i
paster dhe shembelltyra e Lekes se Madh vjen ne nje vizion te qarte dhe
te pandotur me elemente te tjere absurde.
Ai vjen natyrshem si
nje evokim i brendshem shpirteror e vetedijesor dhe pa asnje lloj
ndikimi arsimor, edukativ apo propagandistik. Madje, duhet thene se keta
elemente te fundit qe nderfuten prej institucioneve kane qene kryesisht
perkunder kesaj vetedijeje trashegimore.

Aleksandri i Madh i Maqedonise tek shqiptaret eshte nje figure mjaft e qarte,
ndersa tek banoret e sotem te viseve aleksandrine, te cilet jane dhe
lende shqyrtimore e Karakasidit duket se eshte nje konvencion i mesuar
permendsh dhe i diktuar keqas nga faktore te tjere jashte kujteses
trashegimore.
Paradoksalisht, gje qe edhe Karakasidi pergjate punimit
te saj e pasqyron, per nje trashegimi maqedone dhe aleksandrine grinden
disa pale etnike dhe disa shtete qe s’kane te bejne aspak me to. Te
flitet per nje trashegimi te Maqedonise se lashte nga sllavet apo
sllavofolesit e atyre trevave perben nje absurd qe nuk kerkon argumenta
te tjere, pasi mjafton vetem fakti i mirenjohur historik se dyndjet
nistore sllave datojne rreth dhjete shekuj mbas Aleksandrit dhe
Perandorise Maqedone te lashtesise.

Dhe nese realisht gjendet
ndonje gjurme maqedone ne grupet etnike sllavofolese kjo i dedikohet ose
elementit autokton te sllavizuar ne kohe te hershme apo te vone, ose
ndikimit te institucioneve politike. E njejta gje mund te thuhet per
bullgaret qe ne te vertete jane fise avare te sllavizuar qe jane perzier
me mbetjet e popullsise autoktone dako trake. Ndersa per greket,
pavaresisht manipulimit te madh qe eshte bere ne historiografi,
argumentat mbeten perseri te vobekte.

Kjo qofte duke iu referuar
autoreve te lashtesise, qofte dhe autoreve moderne, te cilet ne te
gjitha format e shprehura te cojne ne te vetmin perfundim: Raca e vetme
qe mund te pretendoje ne menyre te perligjur trashegimine maqedone dhe
Aleksandrin e Madh jane vete pasardhesit e asaj popullsie qe
mbizoteronte Gadishullin Ilirik, pra shqiptaret.


Ne kete
hulli, pa dashur te dalim nga caqet e nje fjale hyrese per librin e
Karakasidit, po sjellim vetem disa pasazhe ne funksion te ketij
argumenti. Ne Gjeografine e tij, Straboni shkruan se “Popullsia e
Epirit, Ilirise dhe Maqedonise flasin te njejten gjuhe, bile dhe floket i
presin ne te njejten menyre. Kane te njejtat zakone, dhe qeverisen nga
kuvendi i pleqve te cilin e quajne Plakonia. Te vjeterve u thone Plaixh
kurse plakave Plaixhe”. Nga Justini mesojme se maqedonasit ishin nje
race pellazgjike. Ndersa tek Kuin Kyrsi dhe Plutarku shohim se midis
greqishtes dhe maqedonishtes ekziston nje ndryshim i tille saqe, duke
kuptuar njeren prej dy gjuheve, nuk mund te kuptoje edhe gjuhen tjeter. Trog
Pompei shprehet: “...albanet (arberit), nje pjese e te cileve sot ka
zene vend ne Peloponez, nje pjese ne Maqedoni, Iliri dhe ne Epir...”.


Puarso dhe Kajks thone se “Mbreteria e Maqedonise ia detyron origjinen e saj nje kolonie pellazgesh
te debuar nga Histiokotida prej kadmeneve rreth vitit 1302 p.e.s. Ata u
vendosen ne Pind nen emrin maqedonas dhe u shtrine deri ne Ematia”. Po
ashtu fon Hahni ne Albanesische Studien, nder te tjera, pohon se “Shqiptaret jane autoktone sepse zbresin drejtperdrejte nga Iliret,
qe ashtu si dhe popullsite e Maqedonise dhe Epirit, rrjedhin te gjithe
nga parahistoriket Pellazge”. E. Mashi ne Annales des Voyages shprehet
se “eshte e drejte te besohet se gjuha moderne e Shqiptareve eshte ajo
qe flisnin ne lashtesi Maqedonet, Iliret dhe Epirotet”.

Petrota shkruan “...te gjithe ata qe kane pranuar tezen e origjines pellazgjike te Shqiptareve
te sotem, te pranojne dhe te quajne si nje te vertete historike te
padiskutueshme njejtesimin me ata te Ilireve, Maqedoneve dhe Epiroteve,
dhe te ketyre me Pellazget e lashte.” Biondeli pranon se origjina e
shqiptareve eshte
pellazgjike dhe se “pa dyshim jane te nje gjaku me Maqedonasit e lashte, Traket, Daket dhe Iliret”.

Ndersa
per dallimin midis grekeve dhe maqedoneve te kohes se Aleksandrit,
Vajgali veren “Per botekuptimin grek ishte dicka e vetekuptueshme qe nje
njeri te ishte edhe perendi. Por per maqedonasit, me perjashtim te
fisnikerise se helenizuar, ky mendim ishte po aq i huaj, sa c’eshte per
ne sot”, duke dalluar nje ndryshim thelbesor ne sistemin konceptual te
grekeve dhe popullsive te tjera rrenjese si maqedonasit, iliret e epirotet qe kishin te njejten rrenje pellazgjike.

Ne
Quarante Secoli, E. Bidera shkruan: “...qyteterimi pellazg nuk u nal
vecse ne Epir. As nuk humbi, sic besohet, eshte ky popull fisnik, qe per
tu kujtuar qendroi ende me gjuhen e tij teper te lashte ne Shqiperi,
Thesali, Maqedoni, ne pjesen me te madhe te Dalmacise, te Serbise,
etj...”. Dhe prof. M. Markiano
shprehet: “populli shqiptar eshte, nese jo pellazgjik, me origjine
pellazgjike, ose nje familje e asaj race shume te lashte qe populloi
brigjet e Azise se Vogel, Greqine, Trakine, Maqedonine, Epirin, Mizine
dhe Dakine...”.

http://books.google.com/books?id=H4WotF-_TN8C&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:30 pm

Te lumt arber, her maqedonisht taSHI greqisht avavva do mesojm shum gjuh ne ketu si duket...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:32 pm

Shqip ėshtė e pėrkthyer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:38 pm

PO MIR PSE SJELL ATO SHKRIM QE JAN JO SHQIP[!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:43 pm

Fshij oj Fiona tjerat qe nuk janė Shqip , une kinse humbi ore te tera per te sjell argumente te pa kundershueshme , vertet nuk e dija qe nuk bon kshu , edhe skisha verejtje nga ju edhe te tjeret Adminastratore ..
Fshi lirisht . Ose tjeret Admina le te bejne .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Aug 11, 2010 11:45 pm

Jo shoki nuk eshte problemi ke un po dije se je ky forum eshte nen mbykqyrej ca te qitet ketu do e shofesh ne nje vende tjeter ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Thu Aug 12, 2010 12:27 am

Cito :
rber, ne kohen e Noe (Nuhit) ka pasur nje permbytje (Cunami) dhe eshte
mbytur krejt njrzimi, qe ne ate kohe nuk kane qene shume. Nuhi
llogaritet babi i dyte i botes pas Ademit. Me Nuhin (Noe) shpetojne tre
djemt e tij, kurse njeri djal dhe gruaja qe nuk i kane besuar Nuhit kur u
ka thene se do te vij uji, jene mbytur. Djemt i kane pasur emrat :
1. Ham, rredhin gjuhet hemite,
2.Sam , gjuhet semite dhe
3,Japheth (Jafeth), gjuhet japetike indoevropjane
Nga i pari rrjedhin aziatiket, nga i dyti afrikanet dhe nga i treti Japet, Evropjanet.
Pra
shqiptaret rrjedhin nga Japheth (Jafeth) dhe gjuha shqipe eshte gjuhe
Japetike indoevropjane, familje e anglishtes, gjermanishtes
frengjishtes.

Djali i Nuhit ndalet dikund ne veri te Indis ku
themelon popullin e quajtur Arian, raca ariane te cilet prej aty ne
kohen e bronzit fillojne te levizin drejt Evropes. Ne evrope perzihen me
nji popull vendas qe nuk i dihet emri dhe pas perzierjes se tyre, e ne
epoken e Hekurit, lind nji popull i ri i quajtur Pellazg dhe gjuha e
tyre pellazgjisjtja, fjalet e te ciles gjihe mund te deshifrohen vetem
me gjuhen shqipe (ashtu ka thane Eqrem Qabej) Pellazget homeri i quan
popull hyjnor dhe jene shtri ne te gjithe Evropen e Azine e Vogel. Nga
Pellazget pastai rrjedhin Greket antik, thrrakasit, iliret e maqedonet
antik. Nga perzierja iliro-thrrakase rrjedhin Iliret (Aleksander
Stipqeciq) Greket antik perzihen me Eolet, Jonet dhe Doret qe vine nda
verilindja dhe krijohet populli helen ose greket e sotem kurse maqedonet
zhduken sepse ata kane qene ilir dhe jene quajtur maqedon nga shkaku i
teritorit gjeografik qe eshte quajtur Maqedoni dhe kufiri ka qene deri
ne Velez Shtip e Radovish.
Dokumentet greke flasin se Leka i Madh nuk
ka folur greqisht sepse ka qene i huaj, dhe ai ka folur shqip sepse
gjuhe maqedone nuk ka pasur pasi qe nuk ka pasur as komb maqedon por
vetem shtetas maqedon. Pra edhe ne jemi shjtetas maqedon,
sllavomaqedonet poashtu por jo edhe komb maqedon. Te fala nga Uscana
antike, kalaja e te cilit qytet eshte ne Kercove.


interesant ky shkim!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Fri Aug 20, 2010 12:24 am

Fundosja e Atlantidės legjendare
''Shkak i kėsaj katastrofe apokaliptike ishte asteroidi nga grupi Adonis, i cili nga trajektoria e tij pėrreth diellit u fut nė fushėn gravitale tė Tokės'', pohon fizicienti gjerman Otto Muck nė librin e tij ''Gjithēka pėr Atlantidėn''


Mė 8 korrik tė vitit 8498 para Krishtit, nė Tokė me njė shpejtėsi marramendėse, nėn temperaturėn prej 20000oC, u pėrplas njė asteroid. Katastrofa zgjati vetėm 2 minuta dhe pėr ato 2 minuta vdiqėn me miliona njerėz, u shkatėrrua bota bimore dhe shtazore nė shumė regjione tė planetit tonė, ndėrsa pamja dhe klima e saj ndryshuan pėrgjithmonė. Kjo ishte dita kur u fundos Atlantida legjendare dhe me tė u zhduk edhe qytetėrimi i parė tė cilin e ndėrtoi njeriu. "Shkak i kėsaj katastrofe apokaliptike ishte asteroidi nga grupi Adonis, i cili nga trajektorja e tij pėrreth diellit u fut nė fushėn gravitale tė Tokės", pohon fizicienti gjerman Otto Muck nė librin e tij "Gjithēka pėr Atlantidėn". Kataklizma filloi nė horizontin veri-perendimor; nga thellėsia e kosmosit befas u paraqit njė trup i panjohur qiellor, i cili fillimisht ngjante nė njė yll tė vockėl, pas 30 sekondave i ngjante kometės, ndėrsa pas njė minuti nė njė 'bolidi', shkėlqimi i tė cilit ishte mė i madh se 100 diej. Gati sa me njė trajektore vertikale, trupi u pėrplas nė tokė. Nga drejtimi i veri-perėndimit, asteroidi pa u hetuar arriti deri te brigjet e kontinentit amerikano-verior, nė regjionin 330 tė gjerėsisė gjeografike, ku sot gjendet qyteti liman Ēarlston nė Karolinėn Jugore.

Kur trupi qiellor me njė shpejtėsi marramendėse hyri nė shtresat e dendura tė atmosferės, temperatura pėrnjėherė u ngrit nė 20.000*C dhe tė gjithė ata qė panė kėtė "shkėlqim tė tmerrshėm" pėrgjithmonė humbėn tė parėt. Nxehtėsia shkatėrroi gjithēka qė iu gjend nė rrugė. Nėn ndikimin e nxehtėsisė trupi qiellor shpėrtheu, nė njė distancė rreth 200 km nga sipėrfaqja e tokės dhe u thėrmua nė qindra pjesė tė zjarrta qė u pėrplasėn nė tokė, nė formė shiu gjigant tė zjarrtė, duke mbjellur vdekje dhe shkatėrrim. Dy copėzat mė tė mėdha ranė nė regjionin e Atlantikut, nė veri-perėndim tė Portorikos. Me njė fuqi tė madhe shkatėrruese ekuivalente me 30.000 bomba hidrogjenike, e shpėrthyen fundin e oqeanit. Biliona tonė tė magmės sė zjarrtė dolėn nga gjiri i tokės dhe u pėrzien me ujin e detit, duke u shndėrruar nė sasi tė mėdha avujsh tė cilėt u ngritėn deri nė 30 km lartėsi. Gjėmimi i shpėrthimit u dėgjua nė tėrė botėn. Shkėlqimi i pėrplasjes e shndėrroi natėn nė ditė nė njė perimetėr prej 2000 km. Valėt gjigante, tė larta deri nė 1000 m u vėrsulėn drejt brigjeve pėr tė shkatėrruar gjithēka para vetes. Nė kėtė orgji ēmendurake tė stihisė, plotėsisht u shkatėrrua Ishulli legjendar Atlantida.

Platoni pėr Atlantidėn

Obsesioni kryesor i Otto Muck ėshtė zbulimi i fshehtėsisė sė Atlantidės, me tė cilėn njerėzimi merret pėr 2400 vjet, qė nga ato ditė kur filozofi i famshėm grek Platoni, e vendosi nė rend dite, tė historisė. Pak para se tė vdiste ai shkroi dy vepra: "Timaios" dhe "Kricias", nė tė cilat pėr herė tė parė pėrmendet ky ishull dhe pėrfundimi tragjik i tij. Sipas Platonit, Atlantida gjendej nė afėrsi tė "Shtyllave tė Heraklitit", siē quhej mė herėt ngushtica e Gjibraltarit. Ishte mė e madhe se Azia e Vogėl dhe Afrika Jugore sė bashku, e cila quhej pėr pjellori dhe jepte dy "prodhime" vjetore. Platoni i pėrmend palmat e kokosit, elefantėt, krokodilėt, tempujt dhe pallatet e praruara, kryeqytetin me njė rreze prej 23 km dhe bashkėsinė njerėzore tė bazuar nė normat ligjvėnėse dhe kulturė tė lartė. Ushtria e Atlantidės i kishte 480.000 kėmbėsorė, 120.000 kalorės, 160.000 karroca luftė, 240.000 marinarė. Platoni ishte i pari qė shkroi pėr Atlantidėn. Tė gjitha veprat e mėvonshme u bazuan nė informacionet e tij. Mirėpo, Platoni tė dhėnat pėr Atlantidėn i kishte dėgjuar nga Kriciusi, tė cilit i kishte rrėfyer gjyshi i tij, ndėrsa gjyshi kishte mėsuar prej Solonit, ligjvėnėsit mė tė njohur tė Greqisė antike. Deri te kėto tė dhėna, Soloni kishte ardhur nga shkrimtarėt egjiptianė, tė cilėt i kishte takuar gjatė udhėtimeve tė tij. Nė bazė tė 20 faqeve tė shkrimeve tė Platonit pėr Atlantidėn, deri mė tani janė botuar 25000 punime pėr katastrofėn mė tė madhe qė e ka goditur planetin tonė. Pėr Atlantidėn shkruan shkencėtarėt, shkrimtarėt, detarėt dhe hulumtuesit, ėndėrrimtarėt.

Gjurmėve tė qyteteve tė fundosura

A ka prova shkencore, pėrveē Atlantidės sė Platonit, pėr shkatėrrimin e ndonjė pjese tė madhe tė tokės apo ndonjė ishulli, nė historinė e njerėzimit? Nė vitin 1969, hulumtues detarė amerikanė nė afėrsi tė Ishullit Bahamas, Andros, gjetėn mbeturinat e njė muri dhe shtyllave gjigante. Gjurmėt e anijeve tė fundosura ekzistojnė nė tė gjitha pjesėt e botės dhe kjo e ka shpjegimin e vet: nga epoka e fundit e akullit (rreth 7000 vjet p.e.s.) shtresa e shkrirė e akullit qė e mbulonte njė pjesė tė madhe tė Evropės, e rriti nivelin e detit pėr plotė 200 metra. Kėshtu, deti nė pjesėt mė tė ulėta bregdetare vėrshoi dhe fundosi qytetėrimet dhe banorėt e tyre. Britania e Madhe atėbotė, akoma nuk ishte ishull, nė vend tė detit Baltik ishte tokė, ndėrsa lumi Temza ishte degė e Rajnės, gadishulli Apenin ishte lidhur me rrip toke me Afrikėn veriore. Tė gjitha kėto regjione tė vėrshuara kanė diēka tė pėrbashkėt. Mirėpo Atlantida, sipas Platonit, gjendej larg nė oqean. "Prej aty, shkruante ai, mund tė lundrohej nė ishuj tė tjerė, si dhe bregun e shtrirė tė pėrtejmė".

Ata ishuj "tė tjerė" besohet tė jenė Karaibet dhe Bahamet, ndėrsa "bregu i shtrirė i pėrtejmė" Amerika Veriore. Sipas kėsaj, Atlantida gjendej mes Amerikės dhe Evropės, ku sot gjenden Ishujt Azore.

Dėshmitė e Otto Muck-ut

Kur u bėnė fotografimet e para ajrore, nė vitin 1921 tė Karolinės Jugore, u zbuluan mė se 3000 kratere me origjinė misterioze. Qindra kratere kishin rrezen prej 1,5 km, ndėrsa i gjithė rajoni pėrreth qytetit Ēarlston shtrihej nė njė sipėrfaqe prej 156.000 km2. Si rrjedhim i kėsaj, del se kemi tė bėjmė mė gjurmė tė ndonjė trupi tė madh qiellor qė ka shpėrthyer mbi tokė. Dy gropa gjigante nė fund tė detit nė regjionin e Portorikos tregojnė pėr goditjen e dy pjesėve gjigante tė asteroidėve. Sipas llogarive tė Muck-ut, tė dy pjesėt kishin njė rreze prej mėse 10 km. Ato copa krijuan njė ēarje tė madhe, e cila sė shpejti u shtri deri nė Atlantidė.

Magma e shkrirė qė shpėrtheu nga zemra e tokės u hodh me njė erucion tė fuqishėm nė atmosferė, ndėrsa nė vendin e saj mbeti njė boshllėk i madh me njė thellėsi prej gati 3000 metrash, gjė qė ndikoi tė fundosej edhe njė pjesė e kores sė tokės. Ky ishte edhe fundi i Atlantidės, shkatėrrimin e sė cilės e pėrcollėn edhe shumė katastrofa periferike. Hiri i lavės dhe uji i detit krijuan njė shtresė reje tė zezė me trashėsi prej 30 km, e cili me ndihmėn e erėrave pasate u zhvendos drejt lindjes, nė Evropė, Afrikė, Azi. Nė ato regjione u krijuan tornado dhe uragane. Hiri dhe kripa e detit paraqitnin pika kristalore pėr shira apokaliptike dhe rrebeshe qė i suleshin tokės.

Varrezat e mamuthėve nė Siberi

Njėkohėsisht me kėto zhvillime, mbi planetin tonė u pėrhapėn re tė mėdha me gazra helmues, tė cilat dolėn nga thellėsia e Tokės. Muck konsideron qė me kėtė paraqitje, e ka ndriēuar edhe enigmėn mė tė vjetėr: varrezat e mamuthėve nė Siberi. Atje, kryesisht nė tokėn e ngrirė janė gjetur mbeturinat e mijėra mamuthėve, edhe ato nė gjendje sikur tė kishin ngordhur dje e jo para mijėra vjetėve. Kėto mbeturina shkencėtarėt i kanė studiuar me kujdes. Diagnoza ėshtė: "Vdekje e shpejtė, pa lėndime, si pasojė e ngulfatjes". Nė stomakėt e mamuthėve janė gjetur edhe ushqimet e tyre tė fundit, gjethe tė halorėve.

Mirėpo, ky lloj bime nuk jeton nė vendin ku janė gjetur mamuthėt. Kėto bimė rriten nė vende me klimė shumė mė tė butė, nė regjione qė gjenden hiē mė pak se 3500 km mė nė jug. E tėrė kjo e nxitė hipotezėn se "ndryshimin e shpejtė tė klimės" mund ta ketė shkaktuar ndonjė "fuqi kozmike". Muck thekson se pėrplasja e asteroidit dhe Tokės e kishte zhvendosur boshtin e planetit tonė pėr 3500 km, gjė qė kishte ndikuar nė ndryshimin momental tė klimės. Mamuthėt e ngulfatur nė "tymin helmues" tashmė janė tė "konservuar" nė njė frigorifer natyror. Pėrpara katastrofės nė ato pjesė rriteshin haloret dhe drunjė tė tjerė.

Rryma detare e Golfit, si dėshmi

Fakti qė Evropa perėndimore ka klimė tė butė duhet falėnderuar "lumit oqeanik tė ujit tė nxehtė". Si ishte e mundur qė me gjithė ekzistencėn e kėsaj rryme tė nxehtė, para 7000 vjetėsh (kur pėrfundoi epoka e akullit), Skandinavia dhe shumė rajone tė Gjermanisė, Britanisė sė madhe gjendeshin nėn shtresėn e borės dhe akullit? Muck jep pėrgjigje tė thjeshtė: nė atė botė as qė kishte ekzistuar "rryma e nxehtė e Golfit" dhe as qė arrinte deri nė Evropė. Duke u nisur nga gjiri i Meksikos, ajo nė mes tė rrugės haste nė njė pengesė tė pakalueshme, ishullin Atlantida, tė gjatė 1000 dhe tė gjerė 500 km. Rryma e nxehtė qarkullimin e kthente nė detin Karaibik, prej nga sėrish kthehej drejt Atlantidės. Vetėm pas shkatėrrimit tė Atlantidės, rruga drejt Evropės ishte hapur. Nėn ndikimin e rrymės sė nxehtė detare, shtresa e akullt nė Britani filloi tė shkrihej. Ky proces zgjatė me mijėra vjet dhe akoma nuk ka pėrfunduar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 12:49 am

Fiona, eshte me vend dhe per tu pershendetur menyra se si i citon te dhenat Arberi, pra duhet ne fillim ne origjinal dhe pastaj perkthimi. Per ndryshe nuk kane vlere shkencore dhe nuk mund te perdoren si argumente te fuqishme nese mungon origjinali dhe te dhenat se prej ku jane marre.
Edhe postimi i fundit nga Xhemma qenka shume me vlere te madhe dhe lidhet me temen qe une epata postuar ma herwt ne lidhje me permbytjen e botes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 1:04 am

Pershendetje per ju i nderuar Profesor ...

Orgjinalitetin mund te shkruhet ne gjuhen amtare tek cdo popull.
Arbri vertet sjell shkrim me vlere,AMA ketu se besoj e njohim gjuhen greke asnje ?
dhe mbasi eshte forum ku mbledhe gjith kombin pse mos te jet cdo gje shqip.
Ne kemi parasyshe se shkrimet e vjetra Arbri nuk mund te shtoj apo te largoj diq,
por sjell ashtu si eshte edhe pa orginalen, ne shqyrtojm shkrimet e cdo antarit dhe ajo mbetet qe ne ti analizojm vlejn apo nuk vlejn ato shkrime..

Pse un dhashe mendimin tim nuk do thot se vulosa cdo gje ,njeriu duhet te mesohet ti pranoj edhe kritikat apo jo profesor?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 2:11 am

Pershendetje Fiona
Eshte ne rregull ajo qe thua ti, sepse si lexuese e rendomte, ti duhet ti kuptosh fjalite dhe nuk te intereson burimi, por mua si historian me intereson burimi ne origjinal. Arberi po edhe Xhema i postojne burimet ne origjinal dhe pastai japin edhe perkthimin. Nuk eshte fjala per greqishten. Ka burime qe kane postuar ata qe jene edhe anglisht, gjermanisht, latinishte etj.
Ti e pyete Arberin se cka te duhen fjalet e huaja, dmth burimet qe i poston dhe une tu pergjigja se na duhen neve te gjitheve nese duam tu kundervehemi atyre qe thone se Leka ose Kastrioti ishin greke, serbe ose dicka tjeter. Ne njeri tjetrit mund te ja bajme qejfin dhe te tregojme perralla sa te dojme por nese nuk kemi argumente dhe burime origjinale, atehere mundimet tona do te jene te kota. Une nuk thash qe ti te hidherohesh, mos thashte Zoti, por te skjarova se perse Arberi mundohet dhe e ban ate.Burime origjinale ne gjuhen shqipe nuk ka per Leken, por vetem te perkthyera nga ndonje gjuhe tjeter, sepse shqipja ka filluar te shkruhet shume vone.
Pra mendimi jot eshte me vlere dhe une e respektoi por do ta kisha lutur Arberin, Xhemen po edhe te tjerit qe kane mundesi, le te sjellin sa ma shume dokumente origjinale per te gjitha qeshtjet qe neve na tangojne. Une merrem me hulumtime shkencore, dhe disa here postimet me vlere me ndihmojne qe te mos humbi kohe dhe kerkoj, materijalet per te cilat kame nevoje.Pershendetje per te gjithe ju dhe pune e mbare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 10:34 am

Qka ka lidhje nese dikush eshte me prejardhje ,,shqiptare" Si leka nenen shqiptare babain grek.
Si nene tereza Mbreti faruk ne Egjipt Rrahman Morina etj te cilet punuan per Armiqte apo luftuan per ta.
pse ne shqiptaret mburremi dhe lavderojme njerezit qe sbene asgje per qeshtjen shqiptare.
I ngritim ata shqiptare tradhtare e i perbuzim plote trima hero kombetare vendore.
Kjo ndodhe vetem te ne shqiptaret sepse kemi deshire te mburremi me njerez te huaj.
Me ata Shqiptare servile e bashkpunetore te huajve apo armiqeve.
Kure do te ndalemi me kesi gjera qe sja vlene ti mesojme femijet tone per njerez qe sberen asgje per atdheun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 11:14 am

Aleksandri i madh dhe shume te tjere ne ate kohe kane bere pushtime vetem per lavdi dhe plackitje keshtu qe nuk meriton te aktualizohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Sun Aug 29, 2010 11:50 am

sja vlen te permenden njerez te tille qe skane te bejne me qeshtje shqiptare.
Po luftuan per te huajt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Mon Aug 30, 2010 11:15 pm

Cito :
Pershendetje Fiona
Eshte ne rregull ajo qe thua ti, sepse si lexuese e rendomte, ti duhet ti kuptosh fjalite dhe nuk te intereson burimi, por mua si historian me intereson burimi ne origjinal. Arberi po edhe Xhema i postojne burimet ne origjinal dhe pastai japin edhe perkthimin. Nuk eshte fjala per greqishten. Ka burime qe kane postuar ata qe jene edhe anglisht, gjermanisht, latinishte etj.
Ti e pyete Arberin se cka te duhen fjalet e huaja, dmth burimet qe i poston dhe une tu pergjigja se na duhen neve te gjitheve nese duam tu kundervehemi atyre qe thone se Leka ose Kastrioti ishin greke, serbe ose dicka tjeter. Ne njeri tjetrit mund te ja bajme qejfin dhe te tregojme perralla sa te dojme por nese nuk kemi argumente dhe burime origjinale, atehere mundimet tona do te jene te kota. Une nuk thash qe ti te hidherohesh, mos thashte Zoti, por te skjarova se perse Arberi mundohet dhe e ban ate.Burime origjinale ne gjuhen shqipe nuk ka per Leken, por vetem te perkthyera nga ndonje gjuhe tjeter, sepse shqipja ka filluar te shkruhet shume vone.
Pra mendimi jot eshte me vlere dhe une e respektoi por do ta kisha lutur Arberin, Xhemen po edhe te tjerit qe kane mundesi, le te sjellin sa ma shume dokumente origjinale per te gjitha qeshtjet qe neve na tangojne. Une merrem me hulumtime shkencore, dhe disa here postimet me vlere me ndihmojne qe te mos humbi kohe dhe kerkoj, materijalet per te cilat kame nevoje.Pershendetje per te gjithe ju dhe pune e mbare

Pershendetje per ju profesore,Nese eshte qeshje ndime kuptohet do bejm leshim perndryshe un cendroj mbas opinionit tim./
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Tue Aug 31, 2010 11:36 am

Cito :
xhiti
Qka ka lidhje nese dikush eshte me prejardhje ,,shqiptare" Si leka nenen shqiptare babain grek.
Nuk kishte kombesi "Greke" , kishte vetem gjuhe greke ( e vjeter jo kjo sot e magjypeve) qe ishte perdorur si gjuhe zyrtare dhe fetare , pra as Babi i tij nuk mundet me qen "Grek" se nuk ekzistonte asi etnie , shkruan edhe ne disa libra te historineve qe i kemi postu .
Degjoje mire , ne fillim ka reklama por pas reklameve , nuk eshte gjate :Cito :
rrimtaf
Sun Aug 29, 2010 10:14 am
Aleksandri i madh dhe shume te tjere ne ate kohe kane bere pushtime vetem per lavdi dhe plackitje keshtu qe nuk meriton te aktualizohet.
Cito :
Cito :
detektivi
Sun Aug 29, 2010 10:50 am
sja vlen te permenden njerez te tille qe skane te bejne me qeshtje shqiptare.
Po luftuan per te
huajt.

Po a ?
Ateher sipas juve nuk jemi autokton ne keto troje , ai shkoi andej nga vendet ku jetojne shqiptaret ? Shiqoni cka bejn fqinjet e tane se si mundohen per Leken qe 20 vite rreshte mes sllaveve te Shkupit dhe jevgjive te ashtuquajtur "grek " qe te dyte palet pa argumente dhe eshte bere problem nderkombetar , neve kemi dhe nuk guxojme gojen ta hapin sepse disa si ju dy dalin edhe e humbim edhe ate qe e kemi..

Shiqoj shkijet si pergaditen me Bustin e tij pa asnje turp , nuk e bejne per KOT por per TOKE :Cito :
Fiona SOT

Titulli: Re: Aleksandri i Madh Sun Aug 29, 2010 12:04 am
+
----
-
Pershendetje per ju i nderuar Profesor ...

Orgjinalitetin mund te shkruhet ne gjuhen amtare tek cdo popull.
Arbri vertet sjell shkrim me vlere,AMA ketu se besoj e njohim gjuhen greke asnje ?
dhe mbasi eshte forum ku mbledhe gjith kombin pse mos te jet cdo gje shqip.
Ne kemi parasyshe se shkrimet e vjetra Arbri nuk mund te shtoj apo te largoj diq,
por sjell ashtu si eshte edhe pa orginalen, ne shqyrtojm shkrimet e cdo antarit dhe ajo mbetet qe ne ti analizojm vlejn apo nuk vlejn ato shkrime..

Pse un dhashe mendimin tim nuk do thot se vulosa cdo gje ,njeriu duhet te mesohet ti pranoj edhe kritikat apo jo profesor?

Ku po mendon me ate gjuhe "greke" qe kam postuar , edhe nese kam postuar kuptohet ne favor te kombit tone , por ta di per cilin e ke fjalen ?

Cito :
Fiona Dikur
Po ti shum e njeh historin? un nuk di aqe shum per historin?
jav kam zili per shkrimet qe sjellni serjozisht te them veq vazhdon dhe me behet qefi se jani i pranishem me shkrimet tuaj .sepse kan vlere keto .
N'kofsh Bektesh merre vesh , thojshin k'tyne here pirat

Nejse une nuk ju pengoj me ne thema te Historise , ju vazhdoni pra per Historine tone .


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Tue Aug 31, 2010 5:16 pm

shum mir ARBER me ket video se e kam cek edhe me heret se Europianet plotsisht me te drejt jan femijet tan,dhe dot dalin ne pah edhe kto gjera por EVROPES nuk i konvenon per momentin se duhet te konvertohen ne mysliman,shka un mendoj dhe besoj se dot ta bejn pak ma von,dhe jo veq evropa por dhe kontinentet tjera,jo per at,apo ket por per hir te realitetit.
Dhe e kam cek dhe me heret ne nji shkrim te tema FEJA DHE KOMBI, se te vetmit ne ket tok qe kan nji kontakt formal me te MADHRISHMIN-ZOTIN jan muslimanet,sepse qdo gje qe fillon ne tok fillon ngjitha aspektet ne egjipt. ene jem nji nder ta se FARAONET jan kan shqiptar FARA-JON;sepse FARAONET ne kurrfar gjuhe te botes nuk kan kuptim per pos ne shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Wed Sep 01, 2010 1:05 am

Cito :
Cito:
Fiona Dikur
Po ti shum e njeh historin? un nuk di aqe shum per historin?
jav kam zili per shkrimet qe sjellni serjozisht te them veq vazhdon dhe me behet qefi se jani i pranishem me shkrimet tuaj .sepse kan vlere keto .

N'kofsh Bektesh merre vesh , thojshin k'tyne here pirat

Nejse une nuk ju pengoj me ne thema te Historise , ju vazhdoni pra per Historine tone

Cdo here kur flitet per shqip.AMA
Edi nje gje ti Arber,Njerz e mequr pranojn kritikat pa asnje kundershtim,per te forcu realen hahhahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Helena ka te drjte   Wed Sep 01, 2010 2:54 am

Arber dhe Xhema, a mund te gjindet ne internet libri i Helenes. Ka plotesisht te drejte, E kame cekur edhe une disa here se nga Pellazget rrjedhin Iliret, Helenet, Thrraket dhe nga trungu i njejte rrjedhin shqipja dhe greqishtja antike, dhe se gjate periudhave te ndryshme historike fillojne te zgjerohen dhe ndryshojne, por baza eshte e njejte. Te gjitha fjalet dhe emrat antik mund te deshifrohen vetem nepermes te gjuhes shqipe. Ashtu thote edhe Eqrem Qabej kur fol per lidhjen e shqipes me ilirishten dhe pellazgjishten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Aleksandri i Madh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: