Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Muzika sllave?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 4:35 pm

Para nje kohe lexova ne nje shkrim se kengetraja serbe Cecilja(sedi a e kam shkruar sakte) ka shitur nje numer te madh te CD-ve ne Kosove dhe normalisht edhe ne Shqiperi. Poashtu ne Shqiperi grupi Bjellmo Dogme eshte
nje grup shume i degjuar dhe i njohur.
Me rastin e vdekjes se kengetarit shume te njohur nga Maqedonia Tose Proevski(26 vjecar), poashtu shqiptaret atje degjojne me shume Tosen se ndonje kengetar tjeter.

Si e shikoni ju kete gjendje? Dhe a hyn muzika ne ndjenjen kombetare?

Une per vete kurre nuk degjoj muziken e nacionalisteve serbe, por muziken e Tose Proevskit dhe te ndonje Dino Merlin e degjoj ndonjehere(ralle, por e degjoj).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 6:06 pm

Ani te pergezoi per temen;

Jo,qe une e ndegjoje muziken e nacionaliste serbe,por edhe gjuhen e tyre kurre e ndegjoj me pengon e jo te ndegjoje muziken e tyre kurre ka muzike shume te bukura shqiptare.

Jashte botes se njerzimit timen qe jo qe jam racist pse ''dikush'' mund te thote eshte veqe muzik por me pengon gjuha e tyre muzika e tyre edhe kurre nuk gjeje dote fjal te kuptoi pse kjo ndodhe ne ndenjat e mia.

Vazhdim te mire ne teme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 7:04 pm

Pėrgėzime pėr temėn Ani.

Nuk e ndėgjojė fare muzikėn e armiqve.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 7:20 pm

kjo esht katastrofa me e madhe sic tha Betoni jo kenget por gjuhene tyre kur e ndegjoj vjen te peshty se s ae keqe esht e le mo mi ndegju kenget e tyre ,ai qe i ndegjon keto keng nuk mund te ket gjak shqiptari ne venat e tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 7:42 pm

rrebelja shkruajti:
kjo esht katastrofa me e madhe sic tha Betoni jo kenget por gjuhene tyre kur e ndegjoj vjen te peshty se s ae keqe esht e le mo mi ndegju kenget e tyre ,ai qe i ndegjon keto keng nuk mund te ket gjak shqiptari ne venat e tyre

E dashur rrebelja, po gjykon gabim!

Tek sllavet bejne pjese edhe boshnjaket dhe shumica e tyre jane pro-shqiptare p.sh. Dino Merlin. Poashtu kengetari i ndjere Tose Proeski ka qene njeri shume i mire dhe shume ka pas respekt per shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 9:57 pm

Dino Merlin, eshte ky i cili me nje raste u drejtuar me:" Kosovo metohi", apo jam gabim??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 10:32 pm

E dashur rrebelja, po gjykon gabim!

Tek sllavet bejne pjese edhe
boshnjaket dhe shumica e tyre jane pro-shqiptare p.sh. Dino Merlin.
Poashtu kengetari i ndjere Tose Proeski ka qene njeri shume i mire dhe
shume ka pas respekt per shqiptaret.


Ani.!

Per mu personlishte te njejte jane kurre ke serb apo boshnjak te njejte gjuhe e flasin nuk i dalloj fare,e nuk po gjykon rrebelja veqse e ka shprehur mendimin e vet'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 11:00 pm

Une nuk kam dicka kunder atyre qe nuk degjojne muzike sllave, bile hallall ju qofte! Por une nuk e kam kete kompleks, ne perjashtim, sic thash, te nacionalisteve sllav.

Premtim: Dino Merlin eshte nje "pasardhes" i te ndjerit Alija Izetbegovic dhe keta te dy kane respekt per shqiptaret dhe Kosoven. Te gjithe boshnjaket jane pro-pavarsise, mirpo shkaku se kane problemin e tyre brenda me te ashtuquajturen Republika Srpska ata ne politike(publik) shprehen kundra pavarsise se Kosoves. Jane gjera te kuptueshme keto.
A e ka thene ate fjali Dino Merlin, vete ty shprehesh shume i dyshimte gje qe s'duhet ta komentoj, por sepaku mezi gjen ndonje serb qe e don Dino Merlinin dhe kjo tregon dicka.

Beton: Nuk e di pse u ndale tek fjala "gjykim". I nderuar, gjykime jane te gjitha ata fjali te cilat jane te shprehura ne menyren deftore. Ndersa fjalite jo-deftore(fjalite pyetese, nxitese dhe deshirore) nuk jane gjykime. Keta i dij mire se mesohen edhe ne matematiken llogjike(konjuksioni, denjuksioni, implikacioni dhe njera qe nuk me kujtohet per momentin Sad ).

ps: Pasi para nje kohe isha ne nje konvikt i rrethuar me ca serbe(fat i keq apo i mire), me ftuan per darke. Normalisht per arsye objektive, duke mos dashur te bie ne sy sikur  i nenvleresoj thash po shkoj. Atij shoku im serb, me leshoi muziken e Elita 5 dhe Adelina Ismailit "Moj e Majra", ndersa ne pc kishte ca muzika tjera shqiptare. Rast i cuditshem, por nuk ka te beje shume me temen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Mar 09, 2008 11:02 pm

muziken sllave... Paj, muziken sllave e urrej sa s'thua se ajo fare muzike ka merguar qysh moti nga vlerat e verteta per tu bere megafon i politikes serbe, sepse eshte e vetmja muzika serbe ajo qe po i shkon si qeni buqes politikes ekspansioniste serbe. Une e luftoj politiken kolonialiste serbe dhe si rrjedhim luftoj cdo gje qe rrjedh nga ajo politike, perfshire ketu edhe 'muziken' e tyre e cila fshihet pas 'tingujve qe s'njohin kufi'.

Po per 'muziken' e tyre su dashka te kihet kufi, por per muziken shqipe u dashkan dhene njemije kufizime. Perse nuk degjohet muzika shqipe ne vendet sllave?

Premtim ke plotesisht te drejt pikerisht ai qerrata Dino Merlin thoshte 'Kosova metohija...'.

Ta bojkotojme muziken sllave, posaqerisht ate serbe. Pse jo edhe ate greke?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 12:32 am

luboteni shkruajti:
muziken sllave... Paj, muziken sllave e urrej sa s'thua se ajo fare muzike ka merguar qysh moti nga vlerat e verteta per tu bere megafon i politikes serbe,?

Pajtohem me Luboteni dhe pevec qe ne shtepine time kurre nuk degjohet ajo muzike , une personalisht nuk mundem te rrij ne asnje vend apo mes ku degjohet muzika sllave e sidomos ajo serbe , se si me kap nje far nervoze dhe nese nuk kam fuqi me ndal , iki dhe nuk rrij aty.,..sepse nuk mundem t'i duroj ata tinguj vertete me bejne teper nervoz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 12:47 am

Ani se pari te pergezoj per temen ...

Ėshtė fakt se muzika s... ( se as emrin nuk po du me shkruajt, me qe nga mendimet nuk mundem me heq, por te pakten mos me shkruajt mundem uen dhe qdo kush , normal nese do ) ndegjohet ne Kosovė dhe Shqiperi , jo qe po e gjykoj dikon , por eshte mendim i imi ky i cili perputhet me mendimin e Rrebeles,Betonit e Lubotenit e pse jo dhe te Premtimit ( respekt per keta), po nisem nga mendimi i Betonit , qe ka then :' Per mu personalisht te njejt jon , si s..., ashtu dhe b... , te njejten gjuh e flasin nuk i dalloj fare '.
Keshtu mendoj dhe uen , sipas teje Ani ( pa ofendime apo keqkuptime te lutem ) pse u deshka te ndegjohet nje muzik e tyre apo e nje s... vetem e vetem qe eshte pro shqiptareve , nje gjuh eshte te lutem nje gjak kane.!
ndersa sa i perket mendimit te Rrebeles, nuk kisha me u shpreh ashtu siq eshte shprehur ajo , sepse ka njerez qe i marin si personale ato fjal apo shum afer zemres dhe tani normal qe lindin , keqkuptime dhe mund edhe te devijohet tema per te cilen flasim ( shpresoj te mos e kem devijuar uen tani me keto fjalet e fundit , nese po kerkoj falje ).
Un per ata qe ndegjojn ket muzik nuk kisha me then as nje fjal , le ti gjejn ata vet fjalet e duhura dhe jom i sigurt se i dijn , por nese nuk doin me i dit ajo esht diqka tjeter , pse te ndegjohet ajo muzik ne at gjuh , gjuh te cilen Baballaret tan dhe vellezetit tan u detyruan nje koh ta mesonin dashje e pa dashje.
Per mendimin tim eshte jo veq muzika me e poshter, me e pa ndegjuar , me bajat, me e pa ndegjuar etj , por dhe gjuha e tyre eshte ashtu , pa dallim ne mes tyre te njejt jon , nuk kisha me i dallu me than osht boshnjak ky eh jo s... dhe te ndegjoj se ky eshte pro shqiptareve apo diqka e ketill, jo as qe e kom ndegjuar ndonjeher dhe as qe do e ndegjoj.Pse ta ndegjoj apo ndegjojm at muzik kur kemi muzik Shqipe ( ne gjuhen me te mir dhe me te embel ne Bote ), kemi dhe gjuh te tjera si Anglisht etj .
Po ashtu dhe mendimit te Premtimit, eshte fakt se ky Dino Merlin ka then " Kosovo Metohi", gje e cila nuk ish e pranuar dhe as qe do pranohej dhe sikur te zgjaste dhe shekuj te tjer pas ketij shek te fundit .
Dhe mendimit te Lubotenit i bashkangjitem dhe uen , ku thot : ' ta bojkotojm muziken e tyre sa me shum ' , eh uen kisha me shtu dhe diqka jo ta bojkotojm vetem muziken e tyre , por pse jo dhe prodhimet e tyre si ushqimore ashtu dhe te tjerat , ti tregojm se mundemi me ec perpara pa ju , ndersa ju pa ne JO ( munden por si , per derisa thot Kosova eshte Zemra e s..., nuk e dij si jeton dhe ecen perpara me jeten nje shtet apo nje njeri kur i eshte hequr Zemra ) ??
Shpresoj te mos eshte ndjer i ofenduar apo i prekur dikush nga keto fjal qe thash oky.

Mendimi im ishte ky , dhe nje her ju them sa me larg gjuhes dhe kesaj muzike , keni qka te ndegjoni oky .

Vazhdim te mir ...

BiBiKiMi respekt per te gjith !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 1:23 am

Une e arsyetoj ndjenjen tuaj dhe e kuptoj gjithashtu. Shpresoj te jeni ashtu sic shpreheni edhepse nuk ju besoj mbase edhe nga vete natyra jam shume skeptik. Ndersa mbas 10-20 vjeteve do flasim pak me ndryshe dhe atehere do kuptojme gjerat me ndryshe "mos fusim te gjithe ne nje thes". Mos harroni se une jam urrejtesi me i madh i nacionalisteve serbe!

Bibikim, nuk keqkuptoj shkrimet dhe as qe e kam ne natyre ti keqkuptoj. Cdohere shkoj te shoh anen e mire te nje anetari dhe thuajse asnjehere anen e keqe!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 1:34 am

Ani shkruajti:
A e ka thene ate fjali Dino Merlin, vete ty shprehesh shume i dyshimte gje qe s'duhet ta komentoj, por sepaku mezi gjen ndonje serb qe e don Dino Merlinin dhe kjo tregon dicka.

Ani, une jam 99% i sigurte se ky ka then ashtu, dhe nuk kam as me te voglin dyshim. Por, menyra se si e shkrujta ishte e qellimte, ne menyre qe ta kuptoj nese ju jeni ne dijeni per kete. E shoh qe nuk pasket informata, prandaj edhe nxjerrni konkluzione...Nuk me intereson, ose me mire te them nuk kam kohe aq te tepert ( sa ka dikush ne kete rast...) qe te mirret dhe te nxjerr moster te sakte se, e dojne apo nuk e dojne serbet kete Dino Merlin.
Une asnjeher deri me sot nuk kam degjuar muzik serbe, boshnjake, krohate etj., bile edhe shume prej muzikes "shqipe" qe sot degjohet dhe shikohet neper TV-t tona nuk e ndegjoj e shikoj, ne te cilen muzik perveq se nuk ka elemente te muzikes son, thuajse eshte e perber ose e kopjuar praj sllavo-greko-bullgare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 1:53 am

Beton: Nuk e di pse u ndale tek fjala "gjykim". I nderuar,

Qe mos te futemi ne lenden e matematikes, thjesht u ndala tek gjykimi se nuk gjykoj gje antarja veq dha mendimin e vete Ani,apo te vjen keq se tha ai qe ndegjone kenge serbe nuk ka gjak shqiptari.?
Dueht te respektuar edhe ata siē shprah mendimin tim jo qe jam racist por thjeshte po te jem ne kaffe e ndegjoje kete gjuh me pengon (me bene te ndihem keq Nervoz) po te ndegjoje edhe ne rruge kete gjuhe nuk ndihem mire duhet te beje gje qe mos ta ndije etj etj ...

E jo qe te flasi per te e te ndegjoje siē qenka fakti ne Shqipri per grupin Bjellmo Dogme kete e gjykoj edhe une e duhet te bere ē'mos per te larguar keta kengetar nga shqipria...kurre kemi shume kengetar te mire me plot talent e kemi kon te n'degjojem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 4:13 am

Premtimi shkruajti:
Ani, une jam 99% i sigurte se ky ka then ashtu, dhe nuk kam as me te voglin dyshim.

Kjo fjali s'ka kuptim dhe mos ben gafa te tille ne vende tjera!


Premtimi shkruajti:
Por, menyra se si e shkrujta ishte e qellimte, ne menyre qe ta kuptoj nese ju jeni ne dijeni per kete. E shoh qe nuk pasket informata, prandaj edhe nxjerrni konkluzione...Nuk me intereson, ose me mire te them nuk kam kohe aq te tepert ( sa ka dikush ne kete rast...) qe te mirret dhe te nxjerr moster te sakte se, e dojne apo nuk e dojne serbet kete Dino Merlin.

Dino Merlini ka qene i ftuar ne Gostivar, nje qytet me shumice derrmuese shqiptare dhe me ca maqedone(15%). Ne kete koncert te zhvilluar para nje viti ai pershendeti shqiptaret, por jo maqedonasit. Edhepse ne koncert kishte thuajse shume maqedone se kishin shkuar edhe nga qytete tjera per ta pare. Wink

Premtimi shkruajti:
Nuk me intereson, ose me mire te them nuk kam kohe aq te tepert ( sa ka dikush ne kete rast...) qe te mirret dhe te nxjerr moster te sakte se, e dojne apo nuk e dojne serbet kete Dino Merlin.

Nuk eshte c'eshtje "kohe" ketu, ty nuk ke kohe se s'ke pasur fat te kesh "kohe". Xhon Loku thote se "te eksperienca ndodhet dija jone", keshtu qe une ndodhem 1 km larg atij qe sundon boten(lexoje edhe njehere Komplotin Boteror qe ta kuptosh me mire kete fjali) dhe jeta ime nuk eshte e mesuar me paragjykimet. Plus jetoj i rrethuar nga te gjithe popujt e botes, ne kete menyre kam fat ti njoh kulturat nga afer.
Kjo te shtyn te jesh krenar per kombin tend, por nese behesh patriot humbasesh mesimin e kulturave tjera.


Premtimi shkruajti:
Une asnjeher deri me sot nuk kam degjuar muzik serbe, boshnjake, krohate etj., bile edhe shume prej muzikes "shqipe" qe sot degjohet dhe shikohet neper TV-t tona nuk e ndegjoj e shikoj, ne te cilen muzik perveq se nuk ka elemente te muzikes son, thuajse eshte e perber ose e kopjuar praj sllavo-greko-bullgare.

OK! Por asnjehere mos harro fjaline e urte gjermane se "nese nje popull hidherohet me tre popuj tjere, sepaku me njerin duhet ta pajtohet", s'eshte fjali e keqe kjo se gjermanet kane kaluar peripeci per te ardhur te kjo thenije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 4:20 am

Beton shkruajti:

Qe mos te futemi ne lenden e matematikes, thjesht u ndala tek gjykimi se nuk gjykoj gje antarja veq dha mendimin e vete Ani,apo te vjen keq se tha ai qe ndegjone kenge serbe nuk ka gjak shqiptari.?


Pa prekur ne sedren e rrebeles, se e dij se nuk eshte vajze e djallezuar....une sepaku e dij se rrebelja nuk mban ID-te se kush eshte shqiptar e kush jo. Keshtu qe deklaratat e tilla s'kane fare ndikim ne ndjenjen time. 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 8:30 am

une per vehte them te drejten muziken serbe as qe e ndegjoi e edhe po ti shoh serbet apo ta ndegjoi at gjuh serbe syt me dhambin epo se nuk vjen ne pyetje muzika e tyre me mir me ndegju muzik rome se at muzik te atyre gjakpiresave a pak na kan masakruar neve edhe muziken ta ndegjojm esht turp qe nje shqiptar apo se e ndjen vehten se esht shqiptar ta ndegjoi at muzik,e sa i perket kengeve te gjuhes shqipe asnje nuk me pengon vetem a tingellon shqip,megjithese e adhuroi me shum muziken popullore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 10:43 am

"nese nje popull hidherohet me tre popuj tjere, sepaku me njerin duhet ta pajtohet",

Ani.!

Ne fjalin e urte gjermane thuhet se;
''Kusha ka tre armiq ,se paku me njerin duhet te pajtohet''.

Ani,!
.. nuk do te thote nje armik = nje popull,mos i ngatro gjerat,eshte e mundur nje armik te jete edhe ne mesin e shoqeris,prandaj kuptoj fjalet e urta me mire e analizoi,mos ja fute kote.

Kuptohet jashte te gjithave me mire nje Mik se nje Armik.
Nuk eshte fajtor askush pse ti vete temen e ke hap me nje titull prek-ės ku titullohet Muzika sllave.
Sa po e lexova titullin jo me shume nervat u ngriten u bene kaqurel,vete titulli i temes eshte qe nuk ka te beje me serb,boshnjak,apo nje popull tjeter por perfeshihet ne titullin e temes muzika sllave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 4:33 pm

oo Ani neve ketu jemi te rrethit shqipetar prandaj edhe po flisja edhe kam pun me te menqur se sa te mbaj ID se kush esht apo kush nuk esht shqipter por une thash te ,esht e vertet se baballaret ton pa dashje e kan mesuar kete gjuh por tani qe jemi te lir ,esht turp per dike te ndegjoj kenget e atyre te cilet pa pik dhembje na shkaktuan dhembje te pafund qe pavarsisht kohes qe po kalon plaget spo sherohen dot andaj edhe nje her po them ai qe esht shqipetar duhet te ket pak dinjitet edhe po t emos prekeshe ti Ani nga fjalet e mija nuk kishe kundershtuar dot edhe tek e fundit nuk ishe gjykim ky por mendim ashtu sic te gjith qe kan te drejt te japin mendimin e tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 6:56 pm

"Ani"

Si e shikoni ju kete gjendje? Dhe a hyn muzika ne ndjenjen kombetare?


E mora vetem kete fjali, pasi qe ky eshte thelbi temes. C'do njerit na ndodhe ne nje menyre apo tjeter te kemi raste te njohim njerez te kombesive tjera, ( jo vetem ata te cilet jetojne ne shtete te perendimit). Edhe pse nuk jetoje jashte Kosoves, megjithate kam pasur raste dhe vazhdoje te kem "lidhje" qofte permes Msn, me ndonje gjerman\e, austriak\e etj. Dhe kuptohet se perveq tjerash flasim edhe per ate se c'far na ben te dalluar ne si kombe. Kuptohet se deri me sot, raste te rralla jane ato te cilat kur u kam folur per Gjergje Kastriotin-Skenderbeun, nuk kan pasur njohur, shumica e kan njohur dhe kan lexuar. Me pas, ajo qe jane interesuar me shume, ka qen muzika, se c'far lloje muzike kemi ne si shqiptar. Me kete dua te them se, muzika, eshte kultura e qdo populli. Askush nuk e ka te njejte, c'do populle e ka muziken e tij, e cila shpreh, tregon dicka per ate popull, gjithnje deri flasim per muziken e mirfillte, ne kete raste te shqiptarve. Me pak fjale dua te them se, ku do qe te shkojme, me ke do qe te jemi, nuk duhet te harrojme historin, gjuhe dhe kulturen tone( ne te cilen ben pjes edhe muzika), perndryshe mund te jemi "gjithcka", por jo vetvetja. Dhe kur nuk arrijme te jemi vetvetja, ateher askush nuk na cmon, vlerson apo respketon.
Nese qe tani fillojme te bejm leshime dhe te themi se ate apo kete kengetar ( sllave), cili do cofte ai, te themi se eshte boshnjat apo pro-shqiptar, ateher faktikishte ne veq se po shkelim ne gjakun e gjithe atyre qe dhan jeten dhe luftuarn per kete liri qe gezojme sot. Sepse, nese sot ne si gjenerat mundohemi te "arsyetojme", ateher gjenerat pas nesh s'do te ken nevoje per arsyetime dhe s'mund t'i kritikojme nese ndegjojne me shume muzik sllave se sa shqipe!
Ndegjoni muzik shqipe dhe vetem shqipe...Nese mendoni te jeni vetvetja-shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Mon Mar 10, 2008 7:11 pm

Historia e popullit tone i ka rrenjet ne mes dy telave te ēiftelis.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Wed Mar 12, 2008 5:20 pm

"Kjo fjali s'ka kuptim dhe mos ben gafa te tille ne vende tjera!"

Ani, "kuptim" ka gjithqka, por poenta ime ne kete raste eshte se, arrita t'ju bej te mos kuptoni...

"Dino Merlini ka qene i ftuar ne Gostivar, nje qytet me shumice derrmuese shqiptare dhe me ca maqedone(15%). Ne kete koncert te zhvilluar para nje viti ai pershendeti shqiptaret, por jo maqedonasit. Edhepse ne koncert kishte thuajse shume maqedone se kishin shkuar edhe nga qytete tjera per ta pare. Wink"

Ani, ti po flet per Gostivar, une po flas per Kosove, kur ka qen..., dhe qfar ka then.

"Nuk eshte c'eshtje "kohe" ketu, ty nuk ke kohe se s'ke pasur fat te kesh "kohe". Xhon Loku thote se "te eksperienca ndodhet dija jone", keshtu qe une ndodhem 1 km larg atij qe sundon boten(lexoje edhe njehere Komplotin Boteror qe ta kuptosh me mire kete fjali) dhe jeta ime nuk eshte e mesuar me paragjykimet. Plus jetoj i rrethuar nga te gjithe popujt e botes, ne kete menyre kam fat ti njoh kulturat nga afer.
Kjo te shtyn te jesh krenar per kombin tend, por nese behesh patriot humbasesh mesimin e kulturave tjera."

Ani, pse i kthen gjerat gjithnje ne favor tendin, aq shume sa kalon ne diqka krejt tjeter, vetem e vetem te permend nje thenje te atij apo ketij...Kjo qe kam then une per "kohen", nuk ka q'te hyjn ketu thenjet e Llokut. Kurse per "Komplotin Boteror", te kam then njeher se, kur e kam lexuar une kete liber, sigurisht ken qen duke lexuar romane te tipit "Lulja e Kujtimit" apo diqka te tille...

"OK! Por asnjehere mos harro fjaline e urte gjermane se "nese nje popull hidherohet me tre popuj tjere, sepaku me njerin duhet ta pajtohet", s'eshte fjali e keqe kjo se gjermanet kane kaluar peripeci per te ardhur te kjo thenije."

Kete thenje e keni then edhe tek tema Enver Hoxhes, dhe tani me e mesova. Por, nuk dmth qe duhet te vlej medoemos edhe per popullin shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Wed Mar 12, 2008 7:01 pm

Premtimi Very Happy, pershendetje njehere shoku!

Kur debati preken pak, fillohet te flitet per gjerat qe nuk jane prone e bashkebiseduesit, si 
trashegimia, familja apo sic bere ti te mirresh me vitet e tjeter kujt. C'rendesi ka kur e kam lexuar
une librin dhe c'rendesi ka se kur e ke lexuar ty? Me rendesi eshte se sa mbajme mend dhe sa kemi kuptuar nga ky liber dhe te largohemi nga hipernarcizmi.

Gausi ne moshen 17 vjecare dergoi ne nje akademi gjermane nje zbulim ne matematike, mirpo krye akademiku kur e pa moshen e Gausit ja mori letren dhe e hudhi ne koshin e plehrave duke thene:"u beneamatoret te zbulojne". Mirpo kur pas pak tha, prit te shoh cka ka bere ky djal duke marre edhe njehere letren nga koshi i plehrave, pa qe ai kishte bere nje zbulim shume te madh.
Pra shiko se shpesh gjerat jane tek vete mono-festuesit dhe normalisht Nicja ne nje rast tha dicka te bukur:"ushqimet e mira nuk i shijojne amatoret", por ne kete rast kush doli amator Gausi apo krye akademiki???!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Wed Mar 12, 2008 10:27 pm

Ani, gjithashtu pershendetje edhe per ty.
Moshen e ceka, sepse ka disa her qe e peremend "Komplotin Boteror", jo vetem njeher, dhe desha te bej te ditur se, nese ti dje apo sot e keni lexuar kete liber, ateher une kam filluar ta "harroj" dhe nga ajo kohe s'kam qen ne gjume te arushes.
Kete shembullin e Gausit, e kuptova shume mire dhe po ashtu e kuptova se kush eshte amatori , ne mes neve dyve (vetem sipas ketij shembulli), por qe do ta pranoje kete shembull si te arsyshem, nese do behej fjale per matematik-fizike, ne mes nesh. Por, assesi ne shkencat shoqerore. Jo qe dua te injoroj njohurit tuaj ne kete drejtim, ne asnje menyre. Por, te kam thene diku se, ty dhe disa te tjere nuk doni dhe nuk mund ti kuptoni disa gjere me mire se une apo dikush tjeter, qe jami te pavaruar nga diqka...Kjo eshte e gjitha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kacimix
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 104
Age : 40
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Sporti , Muzika
Registration date : 26/10/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   Sun Nov 02, 2008 1:39 am

ehhh turp i madh per shqipetaret . un si nje adoloshent i qytetit te kumanoves i urrej kengat sllave nuk me pelqejne fare por me mendimin tim nuk jane plotesisht te mendimit tim bile bile edhe kundershtojne !!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Muzika sllave?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Muzika sllave?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: