Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ahmet Bej Zogu

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 26
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun May 18, 2008 2:34 pm

nje gje me qudit tek historia jone e madhe

pse kur avnui rrustemi e vrau esat pashen, nuk e shkaterruan gjithe levizjen e tij, por lejuan qe njeriu me i afert i tij te behet mbret i shqiperise.

ky naltmadhnia e tij e poshter per pak na mori ne qafe me ate tradhetine e tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon May 26, 2008 1:53 am

Eshte pak ti themi qe ishte tradhetare. Zogu, ishte me shume se tradhetare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 31
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon May 26, 2008 2:59 pm

Nese lexojme per Nolin, Hasan Prishtinen, Bajram Currin, Is Boletinin, Shote Galicen, etj etj, ateher e kuptojme me sakte se kush ishte Zogu. Apo me sakte se c'fare kishte bere ky TRADHETAR...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Jun 12, 2008 3:35 am

Ahmet Zogu kishte ardhur ne fuqi me ndihmen e jugosllaveve. Beogradi e ndihmoi me arme dhe mercenare, duke i ven nen komanden e tij edhe oficer te larte ruse. Beogradi pa tek Zogu njeriun e duhur, nje serbe e jugosllav te vertete. Beogradin e tmerronte mundesia e zgjerimit te levizjes qlirimtare ne Kosove qe udhehiqej prej Azem e Shote Galices, mbeshtetja qe gjenin ne Shqiperi emigrantet politike kosovare, protestat qe beheshin ne Jug e Veri te Shqiperis kunder mizorive jugosllave ndaj shpernguljeve nga trojet etnike te shqiptareve te Kosoves e kolonizimit te saj. Pikrishte qe te bllokohej kjo levizje mbarekombetare dhe te asgjesohej ajo, Beogradi i dha qfare i duhej Zogut. Ahmet Zogu u pat strehuar ne hotel Bristol ne Beograd rreht gjate muaj. Kryeministri Nikolla Pashiq e situata e tij nuk ia kursyn Zogut parat dhe vajzat. Ndersa Zogu bente orgjira ne Hotelin luksoz te Beogradit, Azem e Shote Galica, Mehmet Delia dhe Sadik Rama ishin ne kulmin e luftes ne rrethim me forcat pushtuhese serbe. Ne Kosove digjeshin Kullat ne flake nga gjylet e topave e gjaku derdhej, pikrisht ne oret e knaqesive te Zogut me vajzat ne hotel Bristol, Azem Galica vritet nga forcat serbe dhe vrasja e tij shapllet me buje ne gazetat serbe. Ndersa vrasja e Azem galices perbente nje tagjedi kombetare, per Zogun perbente nje knaqesi dhe nje gezim te madhe personal, ngase Azem Galica e patriot tjere kishin mbeshtetur Bajram Currin ne Revolucionin e Qershorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Jun 16, 2008 9:13 pm

O premtim mos u lodh kot o mik se ai satrap ka qen dhe ata qe i vene permas satrapa jane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Jun 17, 2008 12:15 am

Ago Muj, ashtu eshte, por e pash qe hupen Zogi-stat krejte, edhe thashe te kqyri a jane gjall apo? E di qe kan vdekur pergjithmon, por thash mos ka mbete aty-ketu najo,ahahah.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Jun 17, 2008 12:37 am

Ju lumte juve dhe falem qe sollet gjith kto shkrime dhe mesova shum me shums e e prisaj dhe ju falemnderoj edhe nje her ,jeni me te mdhejt .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Sep 29, 2009 1:22 am

Nuk bie dakort me kete qe tha me lart Legalisti,nuk jane perralla por eshte e verteta.Te
gjithe e dime shume mire se si Zogu u largua nga Shqiperia dhe e la ne meshire te fatit,ndryshe ku u zhduk gjate kohes se luftes.Normal qe ne do te binim ne pre te Italise sepse ishte superfuqi por lideri i ketij vendi te vogel u largua dhe e la vendin e tij ne meshiren e zotit.Nuk e ve ne dyshim qe Mujo Ulqinaku ka qene punonjes i mbreterise dhe nuk e ve ne dyshim qe eshte deshmor i atdheut dhe si ai ka pasur plot te tjere qe luftuan luften,une e kam thjesht per arratisjen e mbretit qe ja mbathi si Lepur.Pastaj dihet qe luften e kane bere Partizanet dhe jo partia komuniste Partia Komuniste lindi nga lufta Heroike.Pastaj nese nuk gaboj ajo parti nuk eshte krijuar deri ne vitin 1941 dhe nuk do ndonje zgjuarsi te madhe se ajo nuk ka bere lufte ne kohen e pushtimit italian.Po beji nje pyetje vetes?Kush e beri luften deri ne Clirim?Te vdekurit?E pra nuk duhet ta mohojme qe te gjithe ata veterane kane luftuar madje edhe vete Enver Hoxha.Fshij per nje moment ngjarjet pas vitit 1945...mendo vetem per 39-44,ata njerez qe luftuan nuk e dinin se cdo te behej me mbrapa,ata luftuan dhe vdiqen per atdheun dhe per kete te gjithe duhet te kene respektin tone,se cfare u be prapa luftes eshte Histori qe flet vet,une nuk mund ta pranoj nje Mbret qe na le ne meshire te fatit,dhe nuk e thoshte partia po e thone akoma deshmitaret qe jane gjalle,ashtu si edhe Historianet.Une respektoj dhe nderoj ata qe luftuan te gjithe bashke,pa asnje dallim,pas Luftes nuk me intereson se cfare ka bere njeri apo tjetri.Edhe Qemal Stafa,komunist ishte,e mohon qe ka luftuar per atdheun?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Sep 29, 2009 1:09 pm

Legalistet ballistet zogistet toptanistet Rugoviqet Saloviqet ishin dhe mbeten tradhtija turpi i shqiptareve qe punuan me anmikun dhe punojne per coptimin e tokave te shqiptareve.
Ishin dhe mbeten mbeturina te shqiptareve.tata kane nje emer e ai quhet tradhti kombetare .
ata qe i lavderojne i perkrahin jane si ata..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 01, 2009 3:46 pm

xhiti
Ne ēdo levizje qe lind hudhen spiunet me qellime te zbehjes dhe marrjes ne kontrolle
E kunderta e antaresuesve behet ne parti legale!
Por dallohemi si popull qe punoin kundra se ardhmes se gjeneratave qe ne vijne!
Pse e bejne kete pune ogurezeze ?Per fotele e jo per tjeter se shqiptari shqiptarin e zotit nuk e ngrite por e verte!
E serbet nuk e vrajn njeriun qe punon per serb,pos e mbajn si quran dhe e ngrisin ne profet!E shqiptaret pasi te vrajne te shpallin heroje dhe te kendoin ne qifteli dhe neper dasma spiunet tue qit allti perpjete!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 01, 2009 5:49 pm

ashtu eshte vizitore!
Shqiptaret nuk punojne per komb po per veti te pasunohen.
Shqiptari e vret shqiptarin e zoti qe eshte trim ,me ja marre pushtetin pa shtet..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 01, 2009 5:55 pm

xhiti
vizitor qesh e shkova,nuk vonoi dhe e treten shpejt,por shqiponjes si shkon huq asgje,pap e kap flituroi shqiponja dhe mbikqyre terenin tani

klm xhiti trimi i trimave,te kam shqipe me dy krena
veq perpara a kuptove gje ?Me larte !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 22, 2009 2:18 am

Figura mė e neveritshme e Historisė Shqiptare, pas Esad Pashė Toptanit , pa dyshim qė ėshtė cubi Ahmet Zogu. Ahmet Zogu porasi daja e tij, Esadi njifte tradhtinė, dyfytyresin, vrasjet prapa shpines... Ai Ahmet Zogu jo qė vrau Bajram Currin dhe Luigj Gurakuqin por edhe njeriun qė shpėtoi Shqiperinė, pikėrisht nga daja i Ahmet Zogut - Avni Rrustemin. Por frikėn mė tė madhe ia kishte Hasan prishtinės dhe edhe kėtė e ndoqi dera sa se vrau... Por njė gjė dua tė ju kujtojė..

Pas vdekjes sė Azem Galicės, Shota Galica i more femijėt bonjakė tė shokėve tė Azemit dhe vajti nė Shqiperin e Ahmet Zogut. Por meqė Ahmet Zogu ishte mik i pėrjetshėm i serbėve dhe Pashqit kishte dhėnė urdhėr, qė ajo tė ndiqej dhe kurrė njė ndihmė tė mos i jipet. E, eedhe kur u sėmuar Shota rėndė nuk e lanė tė shtrihet nė Spitalin e Shkodrės...

Ajo shiti kalin e Azemit pėr tė mundur me i ushqyer femijet bonjakė tė Drenicės... Ajo vdiq por nuk u la tė varroset ashti siē e meritonte nusja e maleve... Tek pas Luftės sė Dytė Botėrore u nderuan figurat siē ishin ; Bajram Curri ( qyteti i Tropojes), Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Avni Rustemi e sidomos bija e Drenices - Shota Galica... Nė Fushė Krujė ku e ka varrin asaj nga Pushteti Popullor iu rregullua varri dhe ju ngrit Lapidari...

Pėr pjellen kopile dhe bastarde me emrin Ahmet Zogu, njeriun qė jetonte nga ato qė grabitke nga tė gjitha shtresat shqiptare dhe pagat qė mirrte nga Pashiqi. Njeriu qė me ndihmen e mercenarėve Serb( ushtarė dhe rusė ) u kthye nė Pushtet. Njeriu, qė kur ndodhi Lėvizja e Fan Nolit, fill pas varimit tė Avniut nė Vlorė, iku pėr nė Serbi.. Shtrohet pyetja: pse mu nė Serbi kur dihet qė aso Kohe Lėvizja Kaēake nė Kosovė ishte mirė e organizuar kėshtu qė; si mund tė shpjegohet qė, pikerisht njeriu qė qeversite vendin Shqiperin, e qė do tė duhej tė ndihmonte Lėvizjen e Komitetit tė Kosovės, - kishte zgjedhur si vend strehim mu Serbinė dhe Pashiqin... Kam njė pėrshtypje se ky edhe mund tė jetė nip serbi ngaqė Esad Pashė Toptani se ka pas per kurrgjo t'u jep motrat tė tjerėve pėr me arrit qėllimet e veta. Kėshtu qė nė njė formė mund tė thuhet qė edhe nuk dihet se Ahmet Zogu kėnd e kishte baba; me njė fjalė mund ta pėrshkruajmė si bastard!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 22, 2009 2:23 am

Shtatė tė shtėna kundėr Ahmet Zogut

Atentat politik pėrpara Operas - Gjakmarrje shqiptare nė zemėr tė Vjenės - Qyteti i vogėl Ried im IMkreis pėr tri ditė nė qendėr tė skenės politike botėrore

Skeptikėt dhe sarkastėt thonė se kur ėshtė moti i keq nė Austri ēdo revolucion bėhet mbrenda nė sallė. Ndonėse kjo fjalė e mirė pėrmban jnjė tė vėrtetė dhe dėshmon pėr karakterin politik tė moderauar tė austriakėve, kanė ndodhur edhe nė Austri, sado qė ishin nė raste tė veēanta, veprime tė cilat nga kėndėvėshtrimi politik nuk mund tė konsiderohen krejt si tė padėmshme. Njė ndėrkėto ndryshmime ishte padyshikm atentati kundėr mbretit Ahmet Zogut tė Shqiperisė i cili mė 20 shkurt 1931 vetėm pėr pak i shpėtoi vdekjes para Operas sė Vjenės, Ndonėse nuk ėshtė ēėshtje austriake por njė gjakmarrje e mirėfilltė ballkanike, kjo ngjarje e preku edhe vendin tonė. Tė pandehuiritr, tė cilėt u kapėn, u nxorėn pėrpara zhurisė austriake dhe u dėnuan nė bazė tė ligjit austriak.30 shtator 1931

Gazetat e mbrendshme dhe tė huaja njoftojnė me shkronja tė mėdha mbi fillimin e procesit gjyqėsor sensacional kundėr atentatorėve tė mbretit shqiptar, Ahmet Zogu, i cili me 20 shkurt i shpetoi vdekjes si pėr mrekulli pėrpara Operas sė Vjenės nė Bulevardin Ring. Artikujt redasktorialė tė gazetave perendimore e komentojnė kėtė ngjarje nga kėndveshtrime tė politikės sė Madhe. Vendi i vogėl i Ballkanit dhe mbreti i tij ndodhėn nė qendėr tė vėmendjes botėrore. Pėrse u drejtuan armėt kundėr mbretit tė shqiptarėve? Pėrse duhej hequr nga skena ky sundimtar qejfli dhe sharmant? A ishte me tė vėrtetė i mbuluar me FAJE qė mund tė shlyheshin vetėm me gjak? A ishte ky diēka mė tepėr se njė monark tė cilit i pėlqente jeta nė Paris, Londėr dhe Vjenė?


SKENA: Qyteti i vogėl Ried im Innkreis

Tė gjitha kėto pyetje - ndonėse nė mėnyrė indirekte - hynė nė protokollin e gjyqit kundėr atentatorėve, tė cilėt me 30 shtator 1931 iu paraqitėn Jurisė. Procesi nuk u mbajt nė Vjenė - siē pritej fillimisht - por nė qytetin e vogėl tė Ried im Innkreis. Pse? Sepse duhej tė mirreshin masa tė posaēme sigurimi pėr tė mbrojtur tė pandehurit dhe gjithė dėshmitarėt nga gjakmarrja. Ēėshtja nuk kishte tė bėnte me kriminelė tė rėndomtė, por me fanatikė politikė. Ēfarė luhej nė qytetin e vogėl tė Ried im Innkresis, qytet i Austrisė sė Sipėrme ishte njė skenar qė i pėrkiste politikės botėrore dhe duhej vituar rreziku i gjakderdhjes...

Ndoshta ishte mbiēmuar rendesia e Ahmet Zogut nė politikėn botėrore por veprimi ( i transferimit tė gjyqit ishte i drejtė, sepse tė pandehurit ishin nė rrezik tė binin vetė viktima tė gjakmarrjes perpara se tė denoheshin nga njė gjyq i rregullt. Kėshtu ishin marrė tė gjitha masat e sigurisė pėr t'u zhvilluar njė gjyq normal. njėsi tė policisė shtetrore ishin derguar nė qytetin e vogėl disa ditė perprara se tė filloonte procesi Gjyqesor. Organet ekzekutive u perforcuan dhe gjithė vizitorėt nė hotelin e qytetit duhej tė duronin t'i nenshtroheshin njė kontrolli tė plotė.. Dėshmitarėt nuk lejohen tė bėnin asnjė hap pa mbikqyrje dhe pjestarėt e Jurisė ishin edhe ata nėn mbrojtjen e policisė shtetrore. Pikerisht keta pjestarė tė zhurisė dyshoheshin pėr partishmėri nga ana e disa gazetave tė brendshme dhe tė jashtme...

Kėshtu qė nė mėngjezin e 30 shtatorit 1931 ekzistonte njė atmosferė nervoze dhe e tensionuar nė sallėn e gjyqit. me qėllim ishte zgjedhur pėr procesin njė sallė e vogėl. Ēdo person qė kishte leje tė hynte nė sallė sillej mė parė nė njė dhomė tė vogėl aty pranė dhe kontrollohej imtėsisht. Pjestarėt e trupit gjykues hynė nė sallė nė orėn 10:00.
Kryetari i gjykatės, kėshilltari i oborrit, Dr. Nothacksberger, jep urdhėr tė silleshin nė sallė tė pandehurit, tė cilėt ishin tė rrethuar nga policė me uniformė...
Aziz Ēami ėshtė i pari qė hynė nė sallė....

Vazhdon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 22, 2009 2:25 am

Aziz Ēami ėshtė i pari qė hyn nė sallė. Qėndron njė moment nė derėn e sallės dhe i bėn njė pėrulje koke tė shkurtėr dhe tė shpejtė trupit gjykues. T'a vėshtrosh nga njė pikėpamje thjesht optike nuk tė shkon kurrė ndėrmend se kishe pėrpara njė atntator, njė vrasės tė dėshtuar. Aziz ĒAMI ka paraqitjen e njė zotėrie tė pėrsosur. Trupgjatė dhe me qėndrim tė drejtė, flokėt me fije gri, ballėhapur dhe me njė hundė tė madhe. I pandehuri jep hollėsitė personale pėr protokoll nė gjuhėn gjermane. Lindur nė Ēamėri( kėtu shtypi austriak i kohės, shkruan i lindur nė Greqi por unė tarasi e shkrova nė Ēamėri ngaqė kėshtu ėshtė mė drejtė) n nė vitin 1893, shtetas shqiptarė. Muhamedan dhe beqar. Kapiten nė ishtrinė shqiptare, pėrkohsisht pa punėsim.

Kryetari thėrret pastaj tė pandehurin e dytė. Edhe ky nuk ka paraqitjen e njė vrasėsi, duket mė tepėr si fshatar babaxhan.

Ndoc Gjeloshi, lindur nė vitin 1893 nė afėrsi tė Shkodrės, ėshtė toger i xhandarmerisė shqiptare.

Pas paraqitjeve tė hollėsive personale, kryetari i gjykatės, Dr. Nothacksberger, u drejtohet pjestarėve tė zhurisė duke u shpjeguar arsyet pse gjyqi zhvillohej nė Ried dhe duke pėrmendur ndėr tė tjera disa artikuj shumė tė pasjonuar, nė tė cilėt thuhej se gjyqi u transferua nė kėndin mė tė zi tė Austrisė sepse vetėm aty mund tė mblidhej njė zhuri qė tė ishte e gatshme pėr tė dėnuar tė pandehurit.

--- " Disa qarqe tė caktuara - qarqe politike tė vendit tonė - nuk e shohin me sy tė mirė qė persona qė kanė shtėnė me armė kundėr njė monarku sundues tė qėndrojnė para gjyqit", - thotė kryetari. " Ėshtė gjė e hatashme tė pėrpiqesh tė influencosh pjestarėt e zhurisė. Mund tė mbrohemi nga kėto sulme vetėm duke kryer detyrėn tonė nė bazė tė drejtsisė dhe ligjit dhe vtėm po tė mos dėgjojmė zėrat e ndryshėm tė sė majtės apo tė sė djathtės!" ( Gjyqi nuk u mbajt nė Vjenė pėr arsye tė ndikimit tė fortė socialist nė kryeqytetin austriak)...

Pas kėtij prologu jo tė zakonshėm nė njė proqes gjyqėsor lexohet aktpadia nė tė cilėn ngjarjet me 20 shkurt 1931 parashtrohen nė hollėsi:

Pak kohė pas mbarimit tė shfaqjes nė Operan e Vjenės, Ahmet Zogu doli nga porta e ndertesės qė ndodhet nė rrugicėn Operngasse dhe iu drejtua veturės qė e priste. Portieri Chmelik hapi derėn e veturės dhe monarku hyri brenda dhe u ul nė krahun e djathtė tė sediljes sė pasme, pasuar nga ministri i oborrit, Ekrem Libohova, i cili u ul pranė mbretit, ndersa adjutanti, major Topollaj, po bėhej gati tė hynte edhe ai nė makinė. I dha portierit njė bakshish dhe ishte gati tė ulej nė njė nga sediljet e makinės, duke pasur njė kėmbė mbrenda, kur Gjeloshi u afrua me nxitim dhe qėlloi njė herė kundėr mbretit nga njė distancė prej shtatė hapash. Nė kėtė moment major Topollaj ra pėrdhe. Gjeloshi donte tė qėllonte pėrsėri, por arma nuk i ndezi. Oficerė tė policisė tė cilėt kishin dalė nga ndėrtesa e Operas fill pas majorit Topollaj, rrethuan atentatorin dhe e mposhtėn...


KUNDERSHTARĖ POLITIKĖ TĖ PAPAJTUESHĖM

Pak sekonda mė vonė Aziz Ēami po i drejtohej me vrap makinės nga ana e trotuarit tė pėrkundėrt dhe - nga njė distancė prej njė metėr e gjysmė nga vetura - shtiu gjashtė herė.
Aktpadia sqaron se adjutanti u vra menjeherė nga njė plumb nė kokė dhe se ministri i oborrit u plagos nė kėmbė, ndėrsa mbreti - si pėr mrekulli - nuk pėsoi gjė. Po tė kishte qėndruar drejt nė sediljen e veturės, do tė ishte shpėtuar nga tė paktėn katėr plumba nė kokė dhe nė gjoks. Komisioni hetues numeroi gjithsejt shtatė plumba brenda nė veturė. Sipas protokollit, tė dy atentatorėt, kundershatrė politikė tė papajtueshėm tė mbretit, kishin marrė pjesė qysh nė 1924 nė njė konspiracion. Nė krishtlindjen e vitit 1924 u arratisėn jashtė vendit dhe nė vjeshtė tė vitit 1926 Gjeloshio organizoi bashkė me Dom loro Cakajn njė kryengritje kundėr Zogut, por konspiracioni u tradhtua dhe Gjelosji u arratis pėrsėri jashtė vendit. Prej vitit 1927, tė pandehurit qėndronin me banim nė Vjenė. Nuk u percaktua dot qartė se me ēfarė mjetesh jetonin. Kishin nė dispozicion tė holla nga atdheu dhe nga burime tė panjohura dhe nuk kishin asnjė shqetėsim pėr jetesėn. Ēfarė roli luanin tė dy burrat?

AZIZ ĒAMI MIRRET NĖ PYETJE


Pasi Kryetari i gjykatės lexon nga protokolli i organeve tė hetuesisė se Aziz Ēami kishte pohuar se dy ose tri ditė pėrpara 20 shkurtit kishte bėrė fjalė me mikun e tij qė tė vrisnin Ahmet Zogun, fillon marrja nė pyetje. Pyetjes nėse ai, Aziz Ēami, e pranonte akuzėn, ai iu pėrgjigj fjalė pėr fjalė:

" Nuk marrė pėrgjegjėsi morale sepse Zogu ėshtė TRADHTAR dhe ėshtė SHKAKTAR JO VETĖM PĖR VARJEN E BURRAVE, POR EDHE TĖ GRAVE!"

" A e keni ndihmuar Gjeloshin nė kryerjen e veprės?" - pyet kryetari i gjykatės.

" Jo! - u pėrgjegj i pandehuri - " Nuk e kam ndihmuar. KAM DASHUR TA VRASĖ VETĖ!"

Ēami pastaj fillon tė tregojė nga jeta e tij.
I ati ishte nėpunės shteti, e ėma i kishte vdekur kur ishte nė moshėn 8 vjeē. " Unė vetė vuaj nga nervat dhe nė vitin 1929 u detyrova tė qėndroja dy muaj nė njė klinikė nervore nė Vjenė, por isha krejt i ndergjegjshėm pėr veprimin tim me 20 shkurt! Nuk kam nevojė tė justifikohem. E pranojė pėrgjegjesinė sipas akuzės ashtu edhe sipas ndergjegjės personale!"


GRINDJE POLITIKE NĖ SALLĖ

Aziz Ēami kishte mbaruar pesė kloasa tė gjimnazit dhe nė vitin 1917 -18 ishte oficer i policisė. Nė kohėn e princ Vidit, Esad Pasha ( Toptani) kishte organizuar njė lėvizje kundėr Vidit. Por Esad Pasha - kėshtu deklaroi Ēami - ishte tradhtari mė i madh i ēėshtjes shqiptare. I pandehuri vazhdoi mė tutje duke deklaruar para gjyqit se Zogu kishte marrė nga princ Vidi 10 000 napolona flori ( 300.000shilinga austriakė tė pasluftės) pėr tė luftuar kundėr Esad Pashės, por Zogu nuk i pėrdori pėr kėtė qėllim.

I pandehuri flet nė gjuhėn amtare. Ai e zoteron gjermanishten, por kjo i shkakton vėshtirėsi dhe nuk ėshtė nė gjendje tė shprehė mendime dhe fraza tė nderlikuar4a nė kėtė gjuhė.

Kryetari i gjykatės nderhyn duke thėnė se kujtimet politike po zgjaten tepėr, duke thėnė qė ti jepet Ēamit e drejta qė tė vazhdojė nė mėnyrė qė tė kuptohen rrethanat dhe arsyet qė e swhtynė tė bėjė veprimin e tij. Pėrkthyesi vazhdon me pėrkthimin e fjalėve tė Aziz Ēamit, por nuk merr mundimin qė tė pėrkthejė me saktėsi. Avokati i dytė mbrojtės Dr. Frischauer, bėn njė protestė tė fortė dhe plekset me kryetarin e gjykates nė njė duel fjalėsh. Ēami, i cili kupton pjesėrisht, e ndjek kėtė pėrpjekje me interesim. Pastaj ai vazhdon duke treguar se si oficer i ri e kishte njohur mbretin sė afėrmi dhe se kishte parė se si motrat e monarkut ecnin zbathur.
" Kėto janė gratė qė vijnė herė pas herė nė Vjenė pėr t'u treguar dhe pėr t'u dukur dhe kapardisur! " - thėrret ai me pasion. " Nė shtėpi zbathur, dhe jashtė vendit mbuluar me xhevahire!"

" Kjo Øshtė padyshim e tepėrt! " - i pret fjalėn kryetari. " Kėtu merremi vesh me ēØshtjen tuaj!"

Por Azizt Ēami mendon ndryshe: " jemi nxjerrė kėtu si kriminelė politikė! Duhet tė kemi edhe ne tė drejtėn dhe mundėsinė tė themi se si qėndron ēėshtja lidhur me rrethanat politike!"

Kryetari i gjykatės Dr. Nothacksberger u jep pyetjeve njė drejtim tjetėr. Ai pyet pØrfv eprimtarinė e tė pandehurit kur ishte me sherbim nė ushtri dhe nė polici. Por Aziz Ēami i kthehet pėrsėri gjendjes politike nė Shqipėri. KØtu ndėrhyn edhe prokurori i cili kØrkon qė seanca tė vazhdojė me dyer tė mbyllura dhe qė spektatorėt tė dalin nga salla, nė qoftė se i pandehuri ngulė kėmbė tė mbajė fjalime politike. Duke qenė se edhe perfaqesuesi i sė vesė sė majorit tė vrarė dhe i ministrit tė plagosur e mbeshtet kėrkesėn e prokurorit, kryetari urdheron zbrazjen e sallės dhe vazhdimin e procesit me dyer tė mbyllura.

Ndėr pjestarėt e publikut fillon tė ndezet njė trazirė e lehtė.
Ndersa pėrkthyesi njofton se tė pandehurin pėr vendimin e gjykatės, Ēami proteston, por fjalėt e tij nuk hidhen nė protokol. Pėrkthyer lirisht, ai thotė pak a shumė: " Nuk ėshtė e drejtė tė pėrjashtohet publiku tani. Ēdo njeri ka tė drejtė tė dijė se si janė punėt nė Shqiperi. Si mund tė krijohet njė pikturė e saktė dhe e drejtė e gjendjes nė Shqiperi, nė qoftė se mbahen fshehur pjesėt e erėta dhe tė zymta tė kėsaj gjendjeje?"
Pastaj ēėshtja kalon nė njė shkėmbim tė ashpėr fjalėsh ndermjet Aziz Ēamit dhe perkthyesit i cili perdor gjithmonė titullin mbret kur pėrmendej Zogu..

" Unė nuk e njoh Zogun si mbret! Prandaj mos e pėrdorni kėtė term nė prezencėn time!" - thotė Aziz Ēami. Edhe kjo deklaratė e tė pandehurit nuk hidhet nė protokoll.

Procesi vazhdon pastaj me dyll tė mbyllura dhe merret me aryet politike tė atentatit. Jashtė sallės, korrespodentėt e gazetave mėsyjnė telefonat dhe u dergojnė redaksive njohtimet e para mbi gjyqin. Njekohsisht ata nuk harrojnė tė pėrmendin se duke pasur parasysh mundėsinė e acarimeve politike ndėrmjet Austrisė dhe Shqiperisė, publiku ishte nxjerrė nga salla. Dy orė mė vonė procesi hapet pėrsėri pėr publikun.
I pandehuri i parė pastaj tregon pėr jetėn e tij nė Vjenė. Nuk kishte punė por jetonte me mjete qė i vinin nga Shqiperia dhe nga "miqtė e tij" - kėshtu e quan ai qendren qė ndihmon emigrantėt me mjete financiare. Fill pas ardhjes sė Zogut nė Vjenė me 22 janar, Ēami dhe i bashkėpandehuri i dytė vendosin ta vrasin monarkun shqiptar.

Kryetari i gjykatės, Nothacksberger, kėrkon hollėsi tė plota pėr ngjarjet mė 20 shkurt. Ēami e kaloi drekėn me njė mikun e tij dhe shkoi pastaj nė Kafe Opera, qendra e shqiptarėve me banim nė Vjenė, ku qėndroi rreth njė orė para se tė dilte pėr njė shėtitje, kur u njohtua nga policėt se ishte e ndaluar qė tė kalonte pėrpara Hotel Imperialit ku Zogu kishte zbritur dhe deshironte tė pushonte.

" Isha shumė i rrėmbyer nė lidhje me kėtė " - tregon i pandehuri.
" U ktheva nė Kafe Opera, qendrova deri nė mbrėmje, hėnga darkėn nė njė restorant nė qendėr tė qytetit, u ktheva nė kafene, luajta njė parti poker dhe duke u kthyer nė banesėn time, takova Gjeloshin pranė stacionit tė tramvajit OPERngasse. Ai mė tregoi se kishte parė veturėn e Zogut dhe kishte vendosur ta vriste TRADHTARIN menjėherė. Edhe unė u rrėmbeva shumė, shkova nė banesėn time dhe mora revolverin, sepse donja edhe unė tė merrja pjesė".

" A e bėtė me Gjeloshin tė qėllonit Zogun nė tė njejtin vend? " - kėrkon tė dijė kryetari io gjykatės..

Aziz Ēami e pohon pyetjen. Ai refuzon t'u pėrgjigjet pyetjeve tė tjera, por deshmon se kishte pėr qėllim ta vriste ose ta plagoste Zogun pėr tė tėrhequr vėmendjen e botės ndaj kėtij " personi tė dėmshėm".

" A keni qenė i ndergjegjshėm pėr veprimin tuaj? " - pyet gjykatėsi.
" Patjetėr", - i pėrgjigjet Aziz Ēami - " vetėm se isha i tensionuar, pėrndryshe plumbat do ta kishin kapur. Kam qenė dhe jam plotesisht i ndergjegjshėm pėr pasojat e veprimit tim!"

Pas kėsaj seance me pyetje, e cila zgjati me orė, thirret i pandehuri i dytė. Aziz Ēami, i cili ruante gjakftohtesinė, u ul.

( Nė vazhdim)

° Gjeloshi nuk pranon fajėsinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Oct 22, 2009 2:27 am

Gjeloshi nuk Pranon fajėsinė

Del Ndoc Gjeloshi nė bankėn e tė paditurve. Tregohet nervoz dhe ia drejton shpeshherė vėshtrimin avokatit mbrojtės dhe, aty kėtu, edhe Aziz Ēamit, i cili nuk i ndan ssytė nga tavolina e gjykatėsit. Gjelosjhi nuk e pranon fajėsinė dhe thot:
" Kur e pashė veturėn, u rrėmbeva aq shumė sa qė e qėllova sikur mė drejtonte njė forcė e jashtme e pakontrollueshme.
" Hero Kombėtar dhe i ēoroditur, si pajtohen me njėri - tjetrin? " - ia pret kryetari Nothackersberger.

" fare lehtė" - i pėrgjigjet Gjeloshi duke buzėqeshur pėr njė kohė tė shkurtėr.
" Si oficer austriak qė kam qenė, bėra njė betim dhe kam luftuar pėr Austrinė si edhe pėr Shqiperinė. Por nuk doja tė bėhej njė atentat nė Vjenė. Ēfarė unė doja ishte tė mos ekzistonte mė Zogu. Nuk jam frikacak dhe pranoj se kam dashur edhe mė pėrpara ta vrisja Zogun!"

KISHA NDDĖRMEND TA VRISJA ZOGUN

Mėnyra e pėrgjigjes ėshtė e paqartė dhe konfuze. Publiku nuk ėshtė nė gjendje t'i ndjekė pėrgjigjet nė mėnyrė tė prerė, nuk i merrej goja nė tė folur dhe nė pėrgjithėsi, kishte lėnė njė pėrshtypje mė tė mirė. gjeloshi flet ndonjėherė marrėzira dhe sikur ka humbur gjykimin.
" A pranoni se e keni vrarė adjutantin Topollaj? " - pyet kryetari.
- " Atė nukl
e kam parė fare", - pėrgjigjet Gjeloshi.

Tė qeshura nė sallė. Aziz Ēami tund kokėn. Prokurori fsheh fytyrėn prapa njė dokumenti nga dosja e vet. Nuk dihet nėse donte tė mbulonte njė buizėqeshje apo njė gogėsimė. Kur vjen fjala tek vdekja jo e natyrshme e tė atit tė tė paditurit, ky i fundit sikur e mbledh veten. Ai pohon se i ati kishte rėnė viktimė e njė gjak,arrje. Kur gjykatesi pyet nėse nė Shqiperi njerzit janė gjithmonė aq tė rrėmbyer tė marrin armė nė dorė, i pandehuri pėrgjigjet:
" Ēdo burrė shqiptar mbante nė kohė mė tė mira njė revolver me vete, Ishte, si tė thuash, pjesė e veshjes".

Pastaj - si nė rastin e Aziz Ēamit - publiku nxirret nga salla dhe procesi vazhdon me dyer tė mbyllura. Por nuk duket se del shumė nga kjo.
Gjeloshi e zvogelon vazhdimisht pėrgjegjėsinė e vet, pretendon se nuk kishte aspak ndermend tė kryente njė vrasje, se donte vetėm tė shkaktonte njė gjendje tė pavolitshme , pėr rexhimin shqiptarė..

" pata ndėrmend njė herė mė pėrpara tė shkoja nė Shqipėri dhe tė vrisja Zogun" - pohon i pandehuri, duke shtuar menjėhrė nė drejtim tė prokurorit:
" Mė vjen shumė keq se i janė shkatuar shqetesime Austrisė!"

Kryetari i gjykatės nderhyn duke thėnė: " Kėtu keni tė drejtė. Ēfarė faji ka Austria qė tė shpėrblehet mikpritja e saj nė kėtė mėnyrė?"
" Do tė preferoja mė mirė tė isha i vdekur se sa tė ndodhem kėtu " - dhe me kėto fjalė tė Gjeloshit mbaron dita e parė e gjyqit.

KUJTONI SE MUND TĖ MĖ BĖRTISNI?

nĖ DITĖN E DYTĖ TĖ GJYQIT MERREN NĖ PYETJE DĖSHMITARĖT.
pARASHTROHEN TREGIME TĖ GJATA TĖ FRAZAVE TĖ NDRYSHME TĖ ATENTATIT. kA KUNDERTHENIE dhe mungesė saktėsie nė deklaratat e dėshmitarėve tė ndryshėm, ndersa avokatėt e ndiejnė veten tė penguar nė kryerjen e detyrės sė vet nga nderhyrjet e perseritura tė kryetarit dhe dy perpjekjeve tė tij qė tė pėrgjigjet nė emėr tė njė dėshmitari.

" Jam mėsuar me qėndrimin nė sallėn e gjyqit pėr 36 vjet dhe nuk jam qortuar ndonjėherė, por kėtu nuk mund tė duroj mė". - thotė avokati, Dr. Pressburger.
Pak minuta mė vonė kryetari i gjykatės nderhyn pėrseri duke nderprerė njė pyetje tė avokatit Dr. Frischauer drejtuar shoferit tė mbretit.
" Nuk do tė toleroj qė tė ndaloni ddeshmitarin tė pėrgjigjet!"- bertet avokati, dhe kryetari ia kthen:
" Kujtoni se mund tė mė bertisni mua?"
" Nuk kam rrugė tjetėr! " - pėrgjigjet avokati.
Procesi degjeneron dhe humb dinjitet. vetėm pasi thiorret ministri i oborrit, Libohova, rivendoset qetėsia nė sallė.
" keni qenė shpeshherė nė opera me mbretin? - ėshtė pyetja e parė qė Kryetari i gjykatės i bėn dėshmitarit.
" javėn nė fjalė kam qenė tri herė radhazi ! " - thotė ministri.
" Nė dy rastet e para vumė re nė dy lozha pėrballė persona qė tregonin interesim pėr ne. Mirepo nė mbrėmjen e atentatit kėta persona nuk ishin nė sallėn e Operas.
Dėshmitari tregon pastaj se si ndodhi ngjarja, duke thėnė se pas vrasjes sė adjutantit mbreti nxori armėn dhe qėlloi pesė herė. Ai vetė, ministri Libohova, kishte shtėnė katėr herė. Gjithsejt, numeron kryetari i gjyqit, bashkė me tė shtėnat nga vetura shoqeruese e konsullit Serreqi, pati 23 tė shtena. pas marrjes nė pyetje tė dėshmitarėve, avokatėt parashtrojnė material tė tri tė mbrojtjes, nė lidhje me tė cilin gjyqi vazhdon me dyer tė mbyllura.
Nė fillim tė ditės sė tretė tė gjyqit, kryetari njofton se kėrkesat e avokatėve tė mbrojtjes ishin hedhur poshtė. Pastaj e marrin fjalėn mjekėt specialistė, tė cilėt nuki kishin ndonjė gjė tė madhe pėr tė thėnė, duke qenė se vrasja e adjutantit ishte e qartė.
Pastaj e marrin psikiatrin dr. Stelzer dhe Strausler.
Gjeloshi, i cili nė vazhdim tė procesit del si i akuzuari kryesor nuk mun d tė shpresojė nė njė denim tė butė pėr arsye ērregullimi nervor ose veprimi tė shtyrė nga forca tė pakundershtueshme. Dėshmia e psikiatrave thotė se nė kohėn e atentatit ishte krejt i pandergjegjshėm pėr veprimin e tij. Aziz Ēami vlersohet si njeri me temperament dhe shpirtnisht krejt normal. Gjykata u drejtohet pjestarėve tė zhurisė dhe pastaj e marrin fjalėn prokurori dhe avokatėt mbrojtės. vendimi do tė jepet tė shtunėn, me 3 tetor.

*****

Pasi u mblodhėn pjestarėt e zhurisė pėr njė orė e gjysėm nė pasdrekėn e * tetorit, kryetari e jep verdiktin. Gjeloshi gjendet fajtor per vrasjen e major Topollajt. Vendimi nė lidhje me pretendimin e ērregullimit nervor tė tė pandehurit ėshtė " Jo", me nėntė vota.
Aziz Ēami gjendet fajtor me 12 vota sipas akuzės pėr tentativė pėr tė vrarė mbretin Zog, ndersa tri vota janė kundėr akuzės nė lidhje me bashkėfajėsin nė vrasjen e major Topollajt, dhe 11 pjestarė tė zhurisė votojnė nė favor tė akuzės pėr rrezikim jete.

DĖNIMI:

Ndoc Gjeloshi me shtatė vjet burgim tė rėndė dhe Aziz Ēami me tre vjet burgim tė rėndė. Vendimi jepet, tė pandehurit nxirren nga salla..

Kapitulli gjyqesor " Atentat kundėr Mbretit Zog tė Shqiperisė " mbyllet. lexusit e gazetave presin ndonjė senscion tė ri. Atentati nuk ishte mė intereant.
Nė fund tė fundit u vra vetėm njė adjutant...

( Shkruar nė Gazetėn KURIER ( Vjenė) nr. 12, 19 mars 1958)

Pėrktheu: Viktor Ēami

( Zeri e mori nga libri " Letra nga Mėrgimi")

fund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hamitmatjani
Fillestar/e
Fillestar/e
Hamitmatjani

Male
Numri i postimeve : 63
Age : 42
Vendi : Itali
Registration date : 03/01/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Feb 15, 2010 9:48 pm

Une nuk pres ndonjehere ta doni ju komunistat Mbretin,por keto 20 vite demokraci figura e mbretit po rehabilitohet ,kurse ajo e atyre qe doni ju eshte ne koshin e pleherave dhe nuk do te dale ndonje here sa te eksistoje demokracija ne shqipni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Feb 15, 2010 11:54 pm

Sa te jet shteti i tanishem autoritar -komunist -servil-dhe pan sllavist, mundesh me than se edhe kta e kan pru Zogun-harbutin ne pushtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Feb 16, 2010 10:43 am

Ahmet zogun e perkrahin tradhtaret bashkpunetoret e okupatorit miqt e serbise Titistet komunisteudbashet .
Dhe as sju vjen turp fare.
per keta tradhtare i rehabilitoi komunisti tradhtari Sali barisha me miqte serbe dhe zagaret e tyre.
keta ishin dhe jane tradhtare miq te serbise dhe italise fashiste e rumanise.
Ai qe i perkrahe eshte tradhtare si9 ata se kane te njejten gjuhe tradhtare.
Te shajshe komunizmin ne shqiperi e te lavderojshe ate titiste ne jugosllavi eshte qmenduri.
propaganden me te madhe kunder Enverit e bejne tradhtaret ,,shqiptare" dhe miqte serbe dhe dhenderrit serbe te shqiperise dhe te kosoves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hamitmatjani
Fillestar/e
Fillestar/e
Hamitmatjani

Male
Numri i postimeve : 63
Age : 42
Vendi : Itali
Registration date : 03/01/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Feb 21, 2010 11:08 pm

o detektivi shko pi ilacet se ty te paska hikur truni o vlla,se me kete mendje qe pske ti dhe familjes tane i ben zullum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hamitmatjani
Fillestar/e
Fillestar/e
Hamitmatjani

Male
Numri i postimeve : 63
Age : 42
Vendi : Itali
Registration date : 03/01/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Feb 21, 2010 11:10 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Jun 23, 2010 1:52 am

Dy incizime tė rralla, tė Faik Konicės dhe Ahmet Zogut, mund tė dėgjohen
online nė faqen zyrtare tė albanologut Robert Elsie. Regjistrimet
zanore, qė besohet tė jenė tė vetmet nga dy personalitetet, janė
realizuar nė vitet 1938-1939
Vetėm pak ditė mė parė, albanologu Robert Elsie ka hedhur dy incizime tė
rralla nė sitin e tij tė internetit, nė seksionin albanianlanguage.net.
Bėhet fjalė pėr zėrin e Faik Konicės dhe Mbretit Ahmet Zogu. Deri mė
tani pjesė e arkivave, incizimet zanore qė besohet tė jenė kopje unike
pėr tė dy personalitetet, tashmė mund tė dėgjohen nga tė gjithė.
Regjistrimi i Faik Konicės ėshtė njė intervistė e shkurtėr nė anglisht
me agjencinė amerikane “National Broadcasting Company” (NBC) nė vitin
1939, gjatė sė cilės Faik beu, i caktuar nga Ahmet Zogu ambasador i
Shqipėrisė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, shprehu mendimin e tij
pėr pushtimin e vendit nga Italia fashiste nė prill tė atij viti.
Dėgjohet sė pari zėri i gazetarit qė e pyet Konicėn nėse kishte ndonjė
mesazh rreth situatės qė po ndodhte nė vendin e tij dhe Konica qė
pėrgjigjet nė njė anglishte tė kuptueshme. “Unė s’kam ndonjė mesazh, nuk
dua ta dramatizoj situatėn, pasi ajo flet vetė. Dua t’ju falėnderoj ju
dhe ‘National Broadcasting Company’ pėr shansin qė na dha pėr tė folur.
Mes shqiptarėve dhe Amerikės ekzistojnė ndjenja tė forta. Ne nuk mund tė
harrojmė misionin e Kryqit tė Kuq pas lufte dhe personelin qė kanė lėnė
nė vendin tonė qė ndikoi nė themelimin e Kryqit tonė tė Kuq. Lėvizja
pėr ēlirimin e Shqipėrisė ėshtė inspiruar nga idealet amerikane dhe
kujtimi i sė shkuarės sonė. Kemi refugjatė shqiptarė nė SHBA, tė cilėt
kanė forcuar lėvizjen e tyre. Siē theksoi sot dhe Sekretari amerikan i
Shtetit, pushtimi i vendit tim ishte njė shkelje e tė drejtave qė ēdo
popull ka nė botė: dėshirėn pėr paqe”, pėrfundon Konica. “Njė kopje e
kėtij incizimi ruhet nė arkivin e shėrbimit shqip tė ‘Zėrit tė Amerikės’
(VOA) nė Uashington”, sqaron Elsie. Incizimi tjetėr ėshtė po aq
interesant. “Ka shumė mundėsi qė ky dokument zanor, mbase rreth vitit
1938, tė jetė i vetmi incizim i zėrit tė Zogut. Origjinali gjendet nė
arkivin e Princit Leka, tė cilit i jemi mirėnjohės pėr mundėsinė e
shfrytėzimit”, thotė albanologu. Nė incizim, Mbreti flet para ushtarėve
tė tij. Dėgjohet toni i tij prej ushtaraku, brohoritjet e ushtarėve dhe
njė pjesė e vogėl himni. “Jam veēanėrisht i lumtun tė konstatoj, tė
vėshtroj me sytė e mi hapat e forta qė ushtria shqiptare ban kundrejt
disiplinės edhe kundrejt pėrparimit. Rroftė ushtria armate, rroftė fuqia
armate e kombit shqiptar”. Pas tij dėgjohen brohoritjet e ushtarėve:
“Rroftė, rroftė! Rroftė Mbreti! Rroftė Mbreti”! Kėto dy incizime qė
albanologu Robert Elsie i ka vėnė nė dispozicion tė tė gjithė atyre qė
kanė interes apo janė kuriozė tė dėgjojnė zėrin e Faik Konicės dhe Ahmet
Zogut, dy personazhe mjaft tė diskutuar historikė, i ka shoqėruar edhe
me njė biografi tė zgjeruar nė shqip dhe anglisht. Incizimet zanore tė
Konicės dhe Zogut nuk janė tė vetmet qė Robert Elsie ka siguruar dhe i
ka ofruar pėr pėrdorim online. Nė po tė njėjtėn faqe, nė vitin 2008
Elsie hodhi tri incizimet e para qė mund tė dėgjohen edhe sot. Bėhet
fjalė pėr njė incizim tė hershėm realizuar nga albanologu Norbert Jokli,
i cilėsuar si "incizimi i parė i shqipes sė Ballkanit". Incizimi i
mirėfilltė mbi njė pllakė tė vjetėr dylli ruhet nė Arkivin Fonogramik tė
Akademisė sė Shkencave nė Vjenė. Incizimi tjetėr i vitit 1937 ėshtė me
zėrin e Gjergj Fishtės, ndėrsa reciton dy prej kėngėve tė "Lahutės sė
Malcisė", pėrkatėsisht Kanga 5 nga strofa 391 deri nė strofėn 465 dhe
Kanga 13 nga strofa 1 deri nė strofėn 77 dhe incizimi i tretė ėshtė njė
fjalim qė Fan Noli ka mbajtur nė Boston, nė vitin 1962, para shoqėrisė
shqiptaro-amerikane "Vatra". Robert Elsie e pasuron herė pas here faqen e
tij zyrtare me dokumente tė hershme qė kanė tė bėjnė me historinė,
letėrsinė dhe gjuhėn shqipe.http://www.albanianlanguage.net/en/zog.html
http://www.albanianlanguage.net/en/konitza.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 54
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Sep 18, 2010 6:39 pm

Ky ėshtė njė dokument qė gjendet nė Arkivin Qėndror Shtetėror. Fondi Nr 253, dosja 105, fleta 2, 4-5, viti 1924.
Ky dokument ėshtė botuar gjithashtu nė librin me titull "Italia e Albania 1924 - 1927" nga P. Pastorelli, botuar nė Firence nė vitin 1967. f. 221.

Marrėveshja u nėnshkrua nė gusht tė vitit 1924, mes Kryeministrit serb Pashiē dhe Ahmet Zogut, kur ky i fundit kishte gjetur strehim nė Jugosllavi i pėrzėnė nga forcat e revolucionit demokratik tė udhėhequra nga Fan Noli.

Pėrmbajtja e marrėveshjes e pėrmbleshur.

1. Shqipėria angazhohet t'i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal

2. Kryetar i shtetit Shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu qė mė vonė do tė njohė dinastinė e Karagjeorgjeviēėve.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet politike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti...dhe do t'i japė tė njė tė ardhur vjetore.

4. Ministria Shqiptare e Luftės anullohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri kombėtare.

5. Shqipėria do tė mbajė njė gjindarmėri pėr mbajtjen e qetėsisė sė brendshme, ku do tė bėjnė pjesė ede oficera Rusė tė Vrangelit si dhe oficera Serbė, sipas nenit 6-7.

8. Parashikohet bashkimi doganor dhe liri e plotė pėr import-ekzportin.

9. Sipas kėtij neni Shqipėria heq dorė nga pasja e pėrfaqėsive diplomatike, pasi kėtė tė drejtė do ta ushtrojė Jugosllavia.

10. Qeveria Shqiptare duhet tė deklarojė pranė konferencės sė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq ēdo pretendim tė saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit, qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.

11. Ky nen bėn fjalė pėr varėsinė e Kishės Ortodokse dhe tė Myftinisė shqiptare nga Jugosllavia.

12. Qeveria Shqiptare mbahet larg nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin Shqiptar jashtė kufijėve tė saj. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj Kosovarėt dhe elementė tė tjerė qė njihen ose dyshohen pėr ndjenjat e tyre si kundėrshtarė tė politikės jugosllave.

13. Mė rast lufte me fqinjėt; Bullgarinė dhe Greqinė, qeveria Jugosllave ka tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25.000 vetė pėr t'i pėrdorur pėr interesat e saj.

14. Nėse Shqipėria sulmohet nga Greqia dhe Italia, Jugosllavia ka tė drejtė tė fusė ushtritė e saj nė territorin Shqiptar.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t'i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.

Ja ku e keni, e zeza mbi tė bardhė. Ky dokument ka qenė i mbyllur pėr 50 vjetė sipas ligjit pėr disa dokumente tė veēanta dhe pėr kėtė nuk kishin djeni as regjimi komunist me Enver Hoxhėn nė krye.

Ky satrap e pehlivan, palaēo e dallkauk i politikės shqiptare tėrė jetėn mendoi pėr veten dhe familjen e tij e asnjė herė pėr popullin shqiptar.

Njė bulevard kreysor nė Tiranė mban emrin e kėtij kryetradhtari, konsiderohet si elitė nga disa dhe pronat qė qeveria e Shefqet Vėrlacit ia sekuestroi nė korrik tė 1939, i janė kthyer. I ėshtė bėrė dhuratė tė birit ish pallati i mbretit nė Tiranė nga Sali Pordha, pronė e Toptanasve, qė ai e mbante dikur me qera.

Kushtetuta e monarkisė thotė:
Mbreti nuk lejohet tė largohet prej vendit tė vet, pėrndryshe humbet fronin.

Ky ėshtė mbreti juaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 54
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Sep 18, 2010 6:41 pm

Pėrveē tradhtisė sė mėsipėrme ja dhe bilanci i pushtetit tė Ahmet Bej Zogoll Pordhės, kėtij politikani prostitutė:

Mbytja e ekonomisė fshatare
Zhvatje e burimeve natyrore nga shoqėritė e huaja kapitaliste
Luftė dhe presion i vazhdueshėm kundėr kapitalit dhe borgjezisė vendase
Paaftėsi pėr tė kryer reforma nė bujqėsi pėr shkak tė sistemit tė prapambetur feudal
Prona ēifligare. Ēifligu i Divjakės dhe Karavastasė (ēiflig shtetėror) dhuruar Ahmet Zogut.

Grabitje tė pronės shtetėrore.
Importe tė mėdha tė drithėrave dhe tė produkteve ushqimore.
Eksport tė lėndės sė parė, jo pėr tepricė prodhimi por pėr fitime personale nė dėm tė popullatės vendase.
Eksport i drithėrave tė vendit dhe import i drithėrave nga jashtė.
Krijimi Bankės sė Shtetit e dhėnė me koncesion kapitalit Italian.
Politika tė pafundme antipopullore.
Favorizim i kapitalit tė huaj (kryesisht atij Italian) nė dėm tė kapitalit vendas.
Zhytje e shtetit Shqiptar nė borxhe me Italinė Fashiste.
Kriza ekonomike tė njėpasnjėshme.
Paaftėsi pėr tė menaxhuar fatkeqėsitė natyrore siē qe thatėsira e vitit 1931.
Buxhete parazitare.
Administratė e fryrė jo efikase.
Sistem anarkik taksash.
Zhvlerėsim i frikshėm i monedhės vendase.
Ekspansion i kapitalit Italian dhe nėnshtrim i plotė i Zogut ndaj Italisė.
Zi buke.
Pėrhapje e papunėsisė.
Revolta, greva dhe protesta tė shumta.
Pengesa tė vazhdueshme nė zgjerimin dhe rritjen e institucioneve tė arsimit nga qeveria e Zogut.

Hedhja poshtė e revolucionit demokratik me ndihmėn e Feudalėve dhe ushtrisė serbe (armiqve tanė tė betuar).
I vetėshpallur Mbret nė mėnyrė tė paligjshme.
55 tentativa pėr vrasje nda personit tė tij. Mbret qė vinte vėrdallė me pistoletė se kishte frikė.
Disa dhjetėra atdhetarė e intelektualė tė burgosur ose tė eliminuar.
2% tė buxhetit tė shtetit e pėrdorte pėr shpenzimet e veta personale.
Arka e shtetit e vjedhur.
Dhuruar Shėn Naumi mbretėrisė Jugosllave si shenjė mirėnjohjeje qė e sollėn nė pushtet. Shitje e atdheut me para nė dorė.
Braktisje e atdheut nė rast lufte (tradhtia mė e lartė, dėnohej nga kushtetuta monarkiste).
Krejt i shpėrfillur nga qeveria Angleze pėr tė qenė element domethėnės nė ngjarjet e luftės sė dytė botėrore.
I biri Leka – njė puē shteti i mbetur nė tentativė e pastaj i dėbuar.

Asnjė kėnetė e tharė, asnjė tokė e re buke e hapur.
Pak ose aspak zhvillim nė transport.
Pak ose aspak zhvillim nė shfrytėzimin e mineraleve.
Pak ose aspak zhvillim nė elektrifikim
Pak ose aspak zhvillim nė shėndetėsi
Pak ose aspak zhvillim nė blegtori e bujqėsi.
Pak ose aspak zhvillim nė arsim.
Pak ose aspak zhvillim nė shkencė dhe kulturė (as qė bėhej fjalės)
Kushtet e jetesės sė fshatarėsisė nuk u pėrmirėsuan asnjėherė.
E shumė, e shumė tė tjera.

Cila ishte gjendja e tė ashtuquajturit shtet i pėrparuar nė kohėn e Zogut????
Shteti i zogut nuk zotėronte as 20% tė territorit shqiptar pasi shumica e krahinave ose ishin pronė e ēifligarėve ose ishin pronė e bajraktarėve, tė cilėt as nuk donin me ia dit pėr shtet. Ja disa tė dhėna:

E gjithė toka nė qarkun e Elbasanit ishte e ndarė mes 8 vetėve:
Shefqet Vėrlaci 6000 ha
Ibrahim Pasha 4000 ha
Dervish Bej Biēaku 1000 ha
Fuad Nuredini 1000 ha
Ibrahim Hastopalli 1000 ha
Ahmet Hastopalli 1000 ha

E gjithė toka nė qarku e Beratit ishte e ndarė mes 5 vetave:
Hysen bej Vrioni 7500 ha
Kreman Bej Vrioni e vėllezėr 5000 ha
Qemal bej Vrioni e vėllezėr 5000 ha
Sami bej Vrioni 5000 ha
Iljaz Bej Vrioni 3500 ha
Tė gjithė bashkė 26.000 ha

Tė tjerė ēifligarė tė mėdhenj qė zotėronin krahina tė tėra ishin Toptanasit - Tiranė-Durrės, Jukajt e Bushatajt - Shkodėr, Qytezajt e Panaritėt – Korēė, Vlorajt – Vlorė, etj.

Janė tė gjitha tė dokumentuara.

Zotėrinj! Nuk mbulohet M.U.T.I me SH.U.RR.Ė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Sep 18, 2010 6:42 pm

SI spo ju vjen turp disave ketu te diskutojne per tradhtarin e kombit shqiptare.
Tashe edhe pak kane me e ngrit Rrahman Morinen Ali Shukriun remzi Kolgecin Millosheviqin e shume tjere..qe punuan kunder popullit..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ahmet Bej Zogu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: