Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ahmet Bej Zogu

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 5:11 am

Deshmoret Zoti i nderofte, kurkush nuk eshte kunder atyre dhe kurkush nuk eshte aq bukeshkale dhe irrident. Por komenti eshte ndryshe dhe ty e intepreton ndryshe, se jane vete intelektualet  amerikane qe respektojne me shume se cdokush tjeter Abraham Linkolnin!

cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 2:55 pm

Po c'mbret ishte Zogji, more trima! Ate serbet e sollen me allishverishe. Vrau e preu. E coptoi Shqiperine sikur t'ja kishte i lene i jati me tapi.

Po cfare Zogji me thoni?! Ju krahasoni nje grataciele si Enveri me nje qymez pulash si zogjistet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 7:48 pm

po enverin titoja e pruri bashk me brss,prandej nuk deshte tja din per ne shqiptaret ne te asthuquajturen jugosll.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 8:52 pm

Zogisti_Legalist shkruajti:
po enverin titoja e pruri bashk me brss,prandej nuk deshte tja din per ne shqiptaret ne te asthuquajturen jugosll.


Zogisti, kete gje e kam sqaruar shume mire ne temen Enver Hoxha, nuk ka nevoje te kemi nje "double" debat! Shiko dy, tre faqe perpara te fundit. Atij shume qarte kam shpjeguar dhe filo-greqinizmin e Enver Hoxhes dhe shuma gjera tjera sipas vete librave te tij. Jane artikujt pak te gjate, por te vlefshem per ty.......


cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 31
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Mar 14, 2008 5:10 pm

Me sa di une, Shote Galica ka vdekur ne vitin 1932 ne nje kasolle e harruar dhe e perbuzur nga vete "mbreti" Zogist, apo keni ndonje kunder-argument?!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Scodrensis
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 24/03/2008

MesazhTitulli: histori   Mon Mar 24, 2008 12:56 am

Enver Hoxha ishte agjent i Deuxieme Bureau tė FrancėsIsh-majori i Sigurimit Koēi Lubonja:" Spiunazhi francez e aktivizoi Enverin duke e futur sekretar nė Konsullatėn e Brukselit, ku ai punoi sipas udhėzimeve dhe detyrave qė i ngarkuan ata"
Nga gjithė analiza e veprimtarisė sė Enver Hoxhės dhe nga verifikimi i sė kaluarės sė tij, kam arritur tė nxjerrė pėrfundimin e pakontestueshėm, qė ai ka qenė njė agjent i spiunazhit francez (Deuxieme Bureau).
E vėrteta ėshtė se Enver Hoxha u aktivizua nė Francė, por jo nė favor tė komunizmit, por nė shėrbim tė zbulimit francez sipas udhėzimeve dhe detyrave tė ngarkuara prej tij. Gjithė jeta e Enverit ėshtė e dyshimtė dhe me njė mori pikėpyetjesh tė pashpjeg-ueshme. Tė gjithė e kanė ditur se vendi i Sekretarit nė Konsullatėn e Brukselit, ishte post i organeve tė spiunazhit dhe detyrė e tij funksionale pėr tė cilėn paguhej, pėr tė shkatėrruar lėvizjen e majtė. Ai nuk ka marrė pjesė asnjėherė nė grupet e majta komuniste tė Francės dhe as ka shkruar kurrė nė gazetat "Sazani" dhe "Ymanite". Kėtė gjė e ka pohur me gojėn e tij militanti i parė komunist Qamil Ēela, i cili nuk pranoi tė shkruante ato gėnjeshtra nė "Zėri i Popullit" kur ja kėrkuan atė gjė. Pikėrisht se nuk pranoi tė lėshonte ato deklarata tė pathemelta pėr Enver Hoxhėn, ai u internua dhe vazhdon tė persekutohet mizorisht ndonėse i ka kaluar tė 80-at". Kėto pohime tė bujshėme dhe plot tė tjera pėr figurėn e Enver Hoxhės, ju bėnė Ramizė Alisė mė 11 tetor tė vitit 1986 me anė tė njė letre tė gjatė tip promemorje prej 56 faqesh tė daktilografuara, nga Koēi Lubonja, ish partizan me funksione drejtuese (vėlla dėshmori) dhe pas luftės komandanti i Burgut tė Tiranės, Shefi i Sigurimit tė Aviacionit shqiptar me gradėn e majorit dhe pedagog nė Shkollėn e Sigurimit tė Shtetit e jurist. Po pėrse Lubonja e ndėrrmori kėtė aventurė tė rrezikėshme qė do t`i kushtonte aq shtrenjtė, ēfarė thuhej mė tej nė atė letėr dhe cilat ishin motivet qė e shtynė atė t` i kėrkonte Ramizė Alisė dėnimin e Enver Hoxhės? Lidhur me kėtė promemorje e peripecitė qė i erdhėn prej saj si dhe plot ngjarje tė tjera nga jeta e tij, qė nga koha kur komandonte njė kompani partizanėsh nė ēlirimin e Tiranės, e deri nė fundin e viteve 80-tė kur pėrfundoi qelive tė errta tė Sigurimit si armik i popullit, Koēi Lubonja i dėshmon pėr "Gazetėn".


http://www.geocities.com/sosalbania/intervistakoci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 26, 2008 11:23 pm

PO AS AFRIKA E JUGUT NUK E NDALI ATE FLLIQSINE MORE JA Q...... GJAKUN E PRISHUR SE KA VRA NJERZIT ME TE DEVOTESHEM TE KOMBIT PER CFAR TE MIRA FLISNI SE KA BO AJ IDIJOT SE U BE SI PROSTITUTAT NE LOKALET E NATE SE NXUNI VENDI NE YUGOSLLAVIJ ITALIJ BELGJIK ANGLI AFRIK E JUGUT AJDE ME THUANI A NUK I NGJAN NJE PROSTITUTE A KI FLLIQESIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 26, 2008 11:36 pm

zeriatdheut shkruajti:
PO AS AFRIKA E JUGUT NUK E NDALI ATE FLLIQSINE MORE JA Q...... GJAKUN E PRISHUR SE KA VRA NJERZIT ME TE DEVOTESHEM TE KOMBIT PER CFAR TE MIRA FLISNI SE KA BO AJ IDIJOT SE U BE SI PROSTITUTAT NE LOKALET E NATE SE NXUNI VENDI NE YUGOSLLAVIJ ITALIJ BELGJIK ANGLI AFRIK E JUGUT AJDE ME THUANI A NUK I NGJAN NJE PROSTITUTE A KI FLLIQESIN

I nderuari ZeriAtdheut, kot shpenzon kohen me ta, keta jane si bagetia vetem me te rrahur marrin vesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 2:24 am

ndersa ju lancelot,zeri... u ka rrahur Zoti siduket si merni kaq shume vesh shko re felliqesire shiko cfar flasesh turp tekeni komuniste te felliqur e bete historine si deshet vet edhe tash tregoni mencuri ketu,car lokale nate ore mos ngatero me veteveten me N.M.T.. mos na trego patriotizem serbofil shikojeni ate gay e juaj enverin.ik ore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 2:59 am

PO TI ZOGIST JE po nuk i pranoni turpin ju se me turpin jetoni shko lexo per tradhetit e zogut tend tani eja fol me mua per zogistet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 3:09 am

jo shko ti shiko njeher historine sic duhet pastaj eja fol me mua se 50 jane shume per nje popull sic e roberuat ju dhe historine e bete sic deshet vet o fundrine bolshevike,marksiste,staliniste,leniniste,TITISTE e identifikoheni me 1000 emra te huaj e asnji Shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 3:14 am

sa per titist jeni vet se ju bete pazarlleqe per te ndare token shqiptare dhe kerkuat meshir te sllavet ENVERI I MADH I FUNDOSI NE DETE RUSET KINEZET EDHE ME NE FUND U TREGOI VENDIN ZOGISTAVE EDHE TITISTEVE JU THA MOS LUANI ME ZJARIN SE PO FILLOJ ZJARI DOTE DIGJENI VET NE TE DHE ASHTU NDODHI KJO ESHTE HISTORIJA E TE MADHIT ENVER LAVDI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 3:22 am

cfar zjari u dogjen vet,meduket u dogjem ne shqiptaret me 1981 me 1998 me 1999?ashtu?edhe cfar nese tha enveri ashtu ndodhi ashtu?o zotri i nderuar po te them prap enveri ndryshe fliste ndryshe vepronte...Titiste jeni sepse ju abshke me titon perkrahet debimein e mijra shqiptareve nga kosova dhe maqedonia ne turqi duke i quajtur turq,gjersa titoja i shporte ju heshtshit sepse me ndihmen e tij erdhet ne pushtet haruat??? (nese zogu ja dha nje kishe dhe i mori fshatra pashiqit,enveri vetem se ja fali kosoven titos dhe deboi mijra shqiptare)..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 3:29 am

O ZOGIST domethan i pranoni tradhetine por ai ti me sjell mua fakte si dhe ku e shiti kosoven enveri te paska ardh keq mor zotni tij kur paska kris ne 98 deri ne 99 po lirin nuk ta dhuroj askush o shoki po duhet te luftosh e darsem pa mish nuk ka e mire po me cfar armesh luftuan djemt e kosoves ku i moren ja u dha zogu apo ENVERI ja u kishte pregatit po fol realitetinse zogu edhe ate pasurij qe pat shqiperija shkoje e shkokordhej ne afrik o shoku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 3:55 am

pse enveri per kosoven e beri mos haro se deri me 1981 enveri as qe deshi te degjonte per shqiptaret jasht shqiperise sepse ja mbyllte titoja gojen.enveri nuk i linte as te hynin ne token meme,un per 50 vjet gjysmen e familjes e kam pasur atje dhe si shum bashkqytetar te mi qe jan ndare pergjysme sjane pare kusheri per 50 vjet,pastaj me e keqja eshte se titoja nuk na linte as ta shikojme shqiperine as koken ta kthejme nga shqiperia KU ISHTE ENVERI?po te ishte enveri aq nacionalist ti ngrinte dhe tiorganizonte shqiptaret ai ne lufte jo vetme te fliste se ne 99 si organizoi ai as ne 81.kushedi sa shqiptare aratiseshin nga jugosll.qe te futeshin ne token e premtuar,enveri atje i fuste neper burgje..edhe njehere po te them nese ke fakte te gjalla dhe nuk flet me deshmi te youtube te lutem mos kundershto me se sjeton ne qiell por je ne toke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 4:09 am

PO MOR ZOGIST ja nje fakt un axhen e kam pas ambasador ne kine ne kohen e enverit edhe un se kam pare axhen 50 vjet por kure sme ka thene se eshte e keqe shqiperija e sa qe thua ti qe ka fut ne burgje ka fut normal spijun si puna e juaj tjeter mor zogist ne ju tube siq e shef edhe vete eshte fjalim ne kongresine 8 te partis punes shqiperis eshte nje fakt per ty dy kure ENVERI NUK ESHTE TREB NGA ASKUSH E HUDHI RUSET NE DETE po ti djal ti nuk e njef historin dhe realitetin ti qenke nje djal injorant se nuk jan fakte keto qe sjell ti keto jane fjale qe bisedon rugve ti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Thu Mar 27, 2008 4:13 am

vetem nje realitet fakt i gjall me dokument dhe ta thone edhe vete student te asaj kohePo atehere perse lidhi Enveri mardhenje me Univerzitetin e Prishtines, perse Enveri dergoi ne Kosove ansamblet me kenge e valle, perse Enveri ftoi edhe shqiptaret nga Kosova ne Kongresin e unifikimit te gjuhes Shqipe etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Mar 28, 2008 3:56 pm

ste ka thene se ka rujte prej by.. se enverit ai prandaj.spiun jeni ju qe spiunonit shqiptar per shqiptarin zhduket gjysmen e kombit INJORANTE TE PASHKOLLUAR ANALFABETE shkoni ore se vetem kooperativat ishin per ju
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Mar 28, 2008 4:06 pm

Zogisti te mos i perziejm gjerat nuk ishin Enveristat ata qe e "zhduken" gjysmen e kombit, por ishin zogistat e ballsitat, edhe nuk ishin Enveristat analfabet, por ishin zogistat, edhe Enveristat u munduan qe ta zhdukin analfabetizmin, ta shkulin me rrenje nje gje per te cilen zogut nuk i interesoi.

Edhe mundesisht me fjal te buta se mirren masa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Mar 28, 2008 5:34 pm

MOS ZOGIST se e din qe ka ala AVNI RUSTEMA KETU te gjejn ku je e te shtrin per toke e nuk dota dij askush kush eshte ky zogist i shtrir qe qelb ruget mos u ngut ti biro po ri urt se te rin goja hapur ta mushim barot ne nuk talemi sjemi servil ne ti kthehemi cdo kujt me na hip ne shpine vetem me qen bajraktare me mos dit qa eshte kombi por me ne 1+1 bejn 2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
USHTARILIRIS
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 52
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Mar 28, 2008 7:51 pm

UAAAAAAAAAAAAAAAA KETU PASKA EDHE ZOGIST QA I UREJ KETA TRADHTAR QE E SHITEN SHQIPRIN QE SOT NE PO MUNDOHEMI DUKE DERDH GJAKUN E BIJVE DHE BIJAVE ME TE SHTREJT TE ATDHEUT PER BASHKIMIN E TOKES MEME
HARRAM HARAM BUKEN QE E HANI TE KESAJ TOKE TE VUAJTUR NGA JU SATRAPT E SHITESIT E ATDHEUT HARAM
TE LUMT ZERIATDHEUT TE LUMT LANCELOT SE KETA NDYTSIRA ZOGISTE DO TI NGJEKIM KEMBA KEMBES
LAVDIJ DESHMORVE ROFT BASHKIMI KOMBETAR PA ZOGISTET E NDYT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Mar 29, 2008 1:18 am

USHTARILIRIS shkruajti:
UAAAAAAAAAAAAAAAA KETU PASKA EDHE ZOGIST QA I UREJ KETA TRADHTAR QE E SHITEN SHQIPRIN QE SOT NE PO MUNDOHEMI DUKE DERDH GJAKUN E BIJVE DHE BIJAVE ME TE SHTREJT TE ATDHEUT PER BASHKIMIN E TOKES MEME
HARRAM HARAM BUKEN QE E HANI TE KESAJ TOKE TE VUAJTUR NGA JU SATRAPT E SHITESIT E ATDHEUT HARAM
TE LUMT ZERIATDHEUT TE LUMT LANCELOT SE KETA NDYTSIRA ZOGISTE DO TI NGJEKIM KEMBA KEMBES
LAVDIJ DESHMORVE ROFT BASHKIMI KOMBETAR PA ZOGISTET E NDYT

Pse ben filma si kalama apo ja ben qejfin vetevetes si gjithmon si ja keni bere ju komunistet shko ore njeri i ulet pa pike llogjike ik ore analfabet.PO VETEM ANALFABETET DHE PO NUK PATEM DY KLAS SHKOLLE SI JU NUK E KUPTOJME SE KUSH JE TY USHTA...OOO ZERI ATDHEUT REGJISTROHU EDHE ME NJA DY OSE TRE EMRA TE TJERE DHE LEVDOJE VETVEHTEN O KALAMA ....PO IKKKKK ORE SE NUK MEREM ME NJEREZ SI JU ORE TE PAVLERE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Mar 29, 2008 1:43 am

o zogist mos me mer ne qaf he dreq po meru me ate qe te thot se un jom zeri atdhet e nuk jom ushtariliris dhe mos fol fjale pe kryp se nuk jom un a besom dhe pergjigju ati jo mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sat Mar 29, 2008 2:25 am

Pse ben filma si kalama apo ja ben qejfin vetevetes si gjithmon si ja keni bere ju komunistet shko ore njeri i ulet pa pike llogjike ik ore analfabet.PO VETEM ANALFABETET DHE PO NUK PATEM DY KLAS SHKOLLE SI JU NUK E KUPTOJME SE KUSH JE TY USHTA...OOO ZERI ATDHEUT REGJISTROHU EDHE ME NJA DY OSE TRE EMRA TE TJERE DHE LEVDOJE VETVEHTEN O KALAMA ....PO IKKKKK ORE SE NUK MEREM ME NJEREZ SI JU ORE TE PAVLERE

Zogisti_Legalist pershendetje

Kurre nje antar/e mundohet te shkruje ne gjuhen e nenes,ate qe ty e ke kuptuar shume mire,nuk mendoj se eshte nje analfabet dhe mbi te gjitha shkruan shqip e jo serbishte,rusishte apo kinesēe e duhet te pature respekt per antaret FLM.

Zogist _ Legalist; te kthehemi tek tema si mendon ti i nderuar si duhet te respektohet kurre nje burre shteti e la vete shtetin dhe iku ne greqi ,hungari ,egipt,angli ,apo ku ta dije une nga gjithe keta rruge qe i beri deri ne Afrike ku pati mundesi .??? te gjeje konakun e vete, a eshte e vleres qe te respektohet nje ''Burre shteti '' si mendoni ju..???

Apo, me mire ta kape, nese babai juaj ike te lene ne shtepi vete analizo si do te veprosh ndaj Babes tende,kurre une mendoj se nje ''Kryetar Shteti '' e ka detyren e Babait ''organizator i shtepies '' apo ''domaqin'' e le vetem te qashe hallet si do te ishte reagimi juaj ndaj Babės tend.!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 30, 2008 12:14 am

Lufta pėr liri ėshtė detyrė dhe nder pėr ēdo shqiptar tė ndershėm. Por, populli ynė siē ka ditur nė tė kaluarėn, do tė dijė edhe tash tė bėjė dallimin mes atyre qė vėrtet luftojnė pėr interesat e tij dhe atyre qė orvaten ta keqpėrdorin e ta shfrytėzojnė luftėn e tij tė drejtė pėr qėllimet e tyre tė errėta. Populli nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me ato forca reaksionare zogiste e balliste qė mundohen tė pėrzihen nė luftėn e popull*it tonė dhe hiqen sikur edhe ato po luftoj*nė pėr ēlirimin e Kosovės. Nė tė vėrtetė qėllimi i tyre i fundit nuk ėshtė ēlirimi i Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare, por lufta kundėr socializmit tė vėrtetė, qė po ndėrtohet nė Shqipėri. Nuk mund tė jenė ku*rrė me popullin e Kosovės kriminelėt qė ka*nė vrarė patriotė tė mėdhenj si Bajram Currin e Luigj Gurakuqin, Hasan Prishtinėn e A*vni Rustemin, ata qė kanė vrarė "yjet e Vi*gut", Tefik Ēangėn, Bardhok Bibėn, Ndrec Ndue Gjokėn e Heroinat Mirditore. Nuk mund tė jenė kurrė me Kosovėn ata qė lidhen e bashkėpunojnė me CIA-nė, me ēetnikėt, ustash*ėt apo me UDB-nė e Jugosllavisė titiste pėr tė luftuar kundėr Shqipėrisė socialiste. Kush lufton kundėr Shqipėrisė NENE tė Enver Hoxhės, ai ėshtė edhe kundėr popullit tė Kosovės, ai ėshtė kundėr gjithė popullit shqiptar. Rrugėn e vėrtetė drejt lirisė dhe pėrparimit, popullit tonė tė robėruar nuk ia tregojnė as revizionistėt titistė, as tradhtarėt sahanlėpirės nė Kosovė dhe as ballis*tėt e zogistėt nė shėrbim tė imperializmit. Vetėm nėn flamurin e kuq tė marksizėm-leninizmit, nėn udhėheqjen e klasės punėtore dhe pararojės sė saj marksiste-leniniste, popu*lli ynė do ta arrijė ēlirimin e vėrtetė ko*mbėtar dhe shoqėror. Populli i Kosovės, qė kurrė nė historinė e tij nuk u ka rėnė nė qafė popujve tė tje*rė, as tani nuk do tė lejojė asnjė shfaqje tė nacionalizmit e shovinizmit ndaj popull*sive joshqiptare nė Kosovė. Atė qė mund ta bėjnė tė tjerėt, nuk e bėn kurrė shqiptari. Lufta jonė drejtohet kundėr atyre qė na sh*typin e shfrytėzojnė, kundėr shovinistėve robėrues tė Jugosllavisė e tradhtarėve shqiptarė tė Kosovės, dhe jo, kurrsesi, kundėr popujve jugosllavė, kundėr punėtorė*ve e fshatarėve jugosllavė, tė cilėt, sikur*se edhe ne, shtypen e shfrytėzohen nga bor*gjezia e re jugosllave. Patriot i vėrtetė shqiptar ėshtė jo ai qė sillet keq e bėn zullume nė njerėzit e pafajshėm tė kombėsive tė tjera, por ai qė lufton pa mėshirė kund*ėr regjimit gjakatar tė revizionistėve jugosllavė, e nė tė njėjtėn kohė shkon mirė me fqinjtė e vet joshqiptarė dhe i bind edhe ata pėr drejtėsinė dhe pastėrtinė e luftės ēlirimtare tė popullit tonė.

Ashtu siē ka thėnė shoku Enver Hoxha, po*pulli shqiptar kurdoherė e ka ēarė rrugėn e historisė me shpatė nė dorė. Nė luftėn e tij' tė lavdishme pėr liri, ai kurdoherė ėshtė mbėshtetur nė forcat e veta dhe kurrė nė "ndihmėn" a "pėrkrahjen" e fuqive tė mėdha agresive. As tani ai nuk ka as iluzionin mė tė vogėl ndaj asnjė fuqie a supėrfuqie imperialiste. Ēlirimin e tij, populli i Kosovės dhe i viseve tė tjera tė banuara me shqiptarė, nuk e pret si peshqesh as nga socialimperializmi sovjetik, as nga maoistėt kinezė dhe as nga titistėt jugosllavė. VDEKJE ZOGISTEVE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ahmet Bej Zogu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: