Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ahmet Bej Zogu

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Ahmet Bej Zogu   Wed Jan 09, 2008 3:26 amTe nderuar antare te forumit,kush ishte Ahmet Bej Zogi.!

Lindur 8 Tetor 1895-9 prill 1961.Ishte nje Politikan shqiptar minister i mbretshme 31.01 1920 - 14.11 1920.Kryeminister i Shqiprise (1922-1924) President (1925-1928) dhe Mbreti i pare i Shqipris nga 1928 deri me 1939.

Per Shqiprin e Mbreti Zogi..!!!
....ne teme do te dime me shume,vazhdim te mire ne teme.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Jan 15, 2008 1:42 am

DELI LUBOTENI: UA RRĖFEJ AHMET ZOGUN

AHMET ZOGU QE NJOHIMZogu. ishte felliqesira me e madhe ne historine e kombit shqiptar.
Ēfare beri ky 'shakaxhi i perparimit'? Ja disa nga veprat e tij
'mbreterore':


1. Erdhi ne pushtet duke shkelur mbi kufomat e patrioteve me te shquar
kryengrites nga Kosova. Vrau Bajram Currin, Hasan Prishtinen dhe dsia
trima te shquar.


2. Vrau Luigj Gurakuqin dhe Avni Rrustemin permes hafijeve te tij


3. Mbi Zogun rendonin mbi 600 gjaqe. Pra, Ahmet Zogu personalisht
kishte marre jeten e 600 njerezve para se te vije ne pushtet


4. Burgosi e torturoi te rinjte shqiptar vetem pse shprehnin mendime
ndryshe nga ai


5. Rrezoi qeverine e Nolit dhe vrau plot patriote te kesaj qeverie


6. Erdhi ne pushtet me ndihmen e Beogradit dhe katileve bjelloruse


7. Ua fali jugosllave Vermoshin dhe disa ujdhesa ne Oher dhe ca ne
rrethinen e manastirit


8. Nuk e ngriti aspak zerin per bashkim kombetar dhe per katrahuren qe
po pesonte populli shqiptar ne Kosove e Ēameri.


9. Nenshkroi marreveshje skllaveruese me Italine duke e falur
Shqiperine per nje qese aspra


10. Ndihmoi fashizimin nderkombetar haptas: ne kohen kur tere dynjaja
luftonte Frankon ne Spanje, satrapi Zog shprehej pro tij


11. Shkokerdhei ushtrine shqiptare


12. Iku nga memedheu ne castet me te veshtira duke vjedhur thesare te
fonidt monetar shqiptar. U mundua gjate L se dyte boterore qe te sjell
ne Shqiperi 50.000 hebrenje, gati sa nuk e shendrroi Shqiperine ne
Palestine. Per interesat e tij personale karrieriste.


13. Ne cdo vend mbreti perfaqeson bashkimin e kombit. Ky qeni yne me
kurore, perfaqesone perqarjen dhe tradhtine e kombit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Jan 15, 2008 3:46 pm

Beton te peshendes per temen em se e qelluar...
Deli ke te drejt Zogu ishte tirani person i cili donte shaktrimin e popullit shqiiptar i cili ka vra njerzit tane me eminent.Zogu i cili sa po edhi ne pushtet ndemroi masa shtypse ne ter vendin,ku u be nje fushate e tere u be per larje hesapesh me kundershtaret,i cili vrau nje mbas tjetrit figura te shquara te kombit tone:Luigj Gurakuqi,Hasan Prishtina,Bajram Curri,Kurtge Kadrijun,XHmal Veliun,Zija Dibren,Halit Lleshin etj etj.
ku vecanerisht Dibres,Amet Zogu nuk do t'ia haronte kure te keqea qe i pati bere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Jan 15, 2008 4:31 pm

MARRDHENJET E AQIF LLESHIT ME ZOGUN
Zogu vrau Halil Lleshin por nuk i vjen perdoresh asnjher te vrran Aqif Lleshin .
Aqif Lleshi verte e perhrak rikthimin e A.Zogut ne Shqiperi por nuk ishte per gjakderdhjen ne mes te shqiptareve,Aqif Lleshi ka amre pjesene shuarjen e levizjes se Dugagjinit,ku A.Zogu mori masa per shtypjen e kryengritjes ,per ti aritur qelimet ai u mbeshtet tek dibranet,ku Aqif Lleshi Zogut i parashtroj tri kushte:te mos perdor forcen,te mos mereshin masa kunder pjestareve te kryengritjes ,ku kryengritja e Dugagjinit kishte shpethyer me 20nentor 1962,ku Aqif Lleshi qe kishte mrire me forcat e tiej ne Shkoder zgjodhi rrugen e bisedimeve e jo te gjagderdhjes,pas shuarjes te kryengritjes,gjykata ushtarake denoi me vdekje 13persona ne sall dhe 15te tjre ne munges,ndera 222veta u denuan me burgime te ndryshem.Pika e dyte te marveshjes te Zogut' me Aqif Lleshin'te mos meren masa kunder pjesmaresve ne kryengritje''ishte shkelur keq nga Zogu.Kjo shaktoi dhe perleshjen a pere mes Zogut me Aqif Lleshin,i sili u mundua disa her te vert A.Lleshin, ku me vitin 1972Aqif Lleshi aratiset ne Jugosllavi si tentative te organizuar nga mjerzit e A.Zogut per ta eliminuar fizikisht,por Zogut kjo nuk i shkoj perdore asnjehere,spes Aqif Lleshi vihet menjer ne radhet e patrioteve qe punojne e luftojne per konsulidimin e pavarsise te Shiperise te shetit shqiptar te pa varur,si dhe per mbrojtjen e tersise tokesore nga synimet grabiqare te shteteve fqinje.Veprimtarija e tije ne keto vite shtrihet jo vetem ne Shiperi,por dhe ne Diber,ne Kosov dhe ne viste tjera shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Jan 16, 2008 2:46 am

dibranja,me se e vertet eshte se Aqif lleshi ishte nje nje veprimar i Partis dhe i shtetit nder figurat e shquara te Luftes ANC dhe te ndertimit te saj,Kryetar i Presidiumit te Kuvendit popullor (1953 - 1982)

Hero i Popullit
Lindi ne fshatin Reshan te Dibres me 1.5 1913 U lidhe ngushte qe ne fillim me luften per ēlirimin e Atdheut ,u shqua per besnikeri ndaj vijes se Oragnizimit te atdheut per trimeri dhe si organizator,ne fillim Komandant i Cetes partizane te Dibres (1942) me pas i batalionit te Dibres (1943).
A.Ll.Luajti rol te rendesishem per bashkimin e popullit te krahines rrethe Frontit NC,per hedhjen e tij ne lufte,per zgjerimin e luftes nacionalēlirimatare ne Dibern e Madhe e ne disa krahina te tjera te Maqedonis.
Antar i PKSH ne prill (1942),u zgjodh antar i stabit te pergjitheshem te UNC qe me formimin e tij (1943), ne Konferencen II NC te Labinotit (1943) u zgjodh antar i Keshillit te Pergjitheshem ANC ndersa ne Kongresin e Permetit (1944)antar i Komitetit III (1956).
Deputet ne Kuvendin Popullor ne te gjitha legjislaturat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Ahmet Zogu, nje nga tradhetaret me te medhenj te kombit.   Mon Jan 28, 2008 11:26 pm

Nė fundin e vitit 1925 Ahmet Zogu i fali mbretėrisė sė Serbisė Shėn Naumin, njėrėn prej perlave natyrore tė Shqipėrisė. Ky dhurim atėherė u bė nėpėrmjet njė marrėveshje qė u ratifikua edhe nė parlamentet e dy vendeve, ku Shqipėria i dhuronte Serbisė Shėn Naumin, ndėrsa serbėt na jepnin ne disa kullota nė Vermosh, nė veri tė vendit. Ky shkėmbim ndodhi atėherė kur Ahmet Zogu ishte President i Shqipėrisė. Tre vjet mė vonė, ai u vetėshpall mbret i shqiptarėve.

E vėrteta ėshtė qė Zogu i ktheu Serbisė nderin qė ata i bėnė duke e sjellė nė pushtet. Dhurimi i Shėn Naumit u bė nėpėrmjet njė marrėveshjeje, tė cilėn Zogu e paraqiti pėr miratim edhe nė Parlamentin Shqiptar. Udhėheqėsi i serbėve, Pashiq, e mbėshteti Zogun tė vijė nė pushtet me forca tė armatosura, mjete financiare dhe armė. Mbreti i serbėve e mbėshteti edhe politikisht rrėzimin e kryeministrit tė atėhershėm, Fan Noli, dhe ngritjen nė pushtet tė Ahmet Zogut. Aktualisht, Shėn Naumi ėshtė pjesė territoriale e Maqedonisė dhe ndodhet vetėm pak kilometra larg Ohrit dhe Strugės.

Dhurimi i tokave nė juglindje tė Shqipėrisė tek mbretėria serbe eshte nje nga tradhtitė mė tė mėdha qė i ėshtė bėrė ndėr vite kombit shqiptar. Presidenti i vetėshpallur dhe mė pas mbreti i vetėshpallur, Zog, ėshtė satrap, tradhtar i interesave tė shqipėtarėve dhe diktator i popullit.
Familja e Zogut disponon njė pjesė tė madhe tė thesarit tė shtetit shqiptar, qė ėshtė marrė nga Ahmet Zogu pasi ai la Shqipėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Fri Feb 22, 2008 5:54 am

amet zogu vrau atdhetar e rilindase te ceshtjes kombetare udhe refyes te kesaj pamvarsije qe ne e festuam me 17 shkurt 2008 amet zogolli ishte tradheter e shukuar tradhtis
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 09, 2008 7:11 pm

dibranja shkruajti:
Beton te peshendes per temen em se e qelluar...
Deli ke te drejt Zogu ishte tirani person i cili donte shaktrimin e popullit shqiiptar i cili ka vra njerzit tane me eminent.Zogu i cili sa po edhi ne pushtet ndemroi masa shtypse ne ter vendin,ku u be nje fushate e tere u be per larje hesapesh me kundershtaret,i cili vrau nje mbas tjetrit figura te shquara te kombit tone:Luigj Gurakuqi,Hasan Prishtina,Bajram Curri,Kurtge Kadrijun,XHmal Veliun,Zija Dibren,Halit Lleshin etj etj.
ku vecanerisht Dibres,Amet Zogu nuk do t'ia haronte kure te keqea qe i pati bere.

Ti Dibrane nuk e di nga i more gjithe keto fakte per Aqif Lleshin,se na qenka "nje patriot i madh"kur e dime shume mire se kush ishte ai bashk me Staf Lleshin,aq me mire ne si jemi dibrane,se me shume se ne askush nuk vuajti nga ato tradhtare te kombit shqiptar.Ai ishte spiun i Titos ne fillim,dhe ne emer te tij vrau shum dibrane nder ta edhe Esat Mezelxhiun (stergjyshin tim)vet Staf LLeshi e ka vra me doren e tij nen pranine e Aqifit vetemn se ishte ballist,dhe kur Titoja deshte tja heq kryen si xhdo spiuni tjeter ai iku ne Shqiperi dhe u be shok i Enverit se spiunonte tek ai tani me.Kam lexuar nje liber per Aqif Lleshin,ku ai na u be nje hero dhe nje patriot i shquar,si spiun qe ishte ne te vertete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 09, 2008 7:31 pm

zeriatdheut shkruajti:
amet zogu vrau atdhetar e rilindase te ceshtjes kombetare udhe refyes te kesaj pamvarsije qe ne e festuam me 17 shkurt 2008 amet zogolli ishte tradheter e shukuar tradhtis

Ti Zotri duket se ti ka zene syte reja e komunzimit nga ku Lartmadheria e Tij ZOG I,shihej si nje armik i popullit shqiptar vecmas i atij qe jetonte ne Kosove,te cilet kur u hap kufiri e kuptuan kush na ishte Enveri(qe e donin aq shume).Ti mund te shkosh ne Kosove dhe te pyesesh gjenerata pak me te vjetra (une per vete e kam bere kete gje) pyeti se nga i kane pasur mesuesit dhe kush ua ka derguar dhe me cfar fryme jane arsimuar.Pergjigja qe fitova une ishte mesuesit tane ishin te gjith nga Shqiperia qe i dergonte Mbreti per ta ngjallur ndjenjen kombetare dhe ta zhduken analfabetizimin ne ato troje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 09, 2008 11:09 pm

hej ti zogist legalisti rojalisti para se te shkrendesh duke mbrojtur Zogun, kujto horrleqet e dhelpres se Matit qe i beri ne vitin 1925 me Pashiqin nje mareveshje e cila prejudikonte qe Shqiperia te vihej nen tutelen e Mreterise serbo kroato sllovene
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 09, 2008 11:21 pm

Nuk e di se ku e gjete kete teze-gjithsesi duhet fakt se sbindem.L.M.T ZOG I erdh ne pushtet perseri po ne 1925 por nuk u be pjes e SKS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Sun Mar 09, 2008 11:27 pm

zogist legalisti nuk eshte pune hipoteze ketu por eshte nje fakt postulat historik. Me perposh do te sjell fakte me kamione po deshe. Ju thate se Zogu kur erdhi ne fron nuk u be pjese e MSKS - se. Nuk u be drejteperdrejte por u be me zi, u be Zou nje ure nga ku mund te kalonte cdo kush mbi te. Nga nje trohe nga nje trohe ai e shiste atedheun sic ia beri Vermoshit Shen Naumit dhe disa pikave te tjera ne afersi te kufirit ku sot eshte Maqedonia.Maredheniet
Pashiē – Ahmet Zogu nė gusht 1924

Nga
Dr. Shyqyri HYSI

Gjatė rrjedhave tė historisė sė njerėzimit dhe historisė sonė kombėtare njihen
disa marrėveshje tė fshehta, tė cilat pėr publikun e gjerė janė marrė vesh pas
shumė kohėsh. Njė prej marrėveshjeve tė fshehta me pasoja tė rėnda kombėtare
pėr shqiptarėt ėshtė marrėveshja Pashiē-Ahmet Zog e lidhur nė gusht tė vitit
1924. Njoftimet publike pėr kėtė marrėveshje pa dhėnė detajat e saj, fillimisht
u botuan nė faqet e shtypit tė diasporės shqiptare nė Gazetėn “Dielli”. Mė e
shpejtė pėr tė siguruar tekstin e kėsaj marrėveshje u tregua pala italiane, e
cila brenda njė kohe relativisht tė shkurtėr siguroi tekstin nė dy kopje.
Kopjen e parė e siguroi atasheu ushtarak italian nė Beograd, nė nėntor tė vitit
1925 dhe tė dytėn e pėrcolli pėr nė Romė mė 9 janar 1926, i ngarkuari me punė
nė Tiranė Tomas Asereto.1 Historiografia shqiptare megjithėse ka patur dieni
kėtė marrėveshje, nuk e ka publikuar pėr ta bėrė prezente.

Pas viteve nėntėdhjetė, marrėveshja ėshtė botuar e plotė nga studiuesit
Marenglen Verli dhe Shyqyri Hysi. Studiuesi Marenglen Verli (drejtor i HI), nė
mars tė vitit 2007, prezantoi faktin nė punimin “Kosova, sfida shqiptare nė
historinė e njė shekulli” (faqe 126-140 me titull “Rreth njė marrėveshje tė
A.Zogut tė vitit 1924”). Po tė njėjtėn fakt nė
muajin shkurt, tė po atij viti, pedagogu i universitetit tė Gjirokastrės,
Shyqyri Hysi, e botoi nė monografinė “Rauf Fico shtetar dhe diplomat i shquar”
(faqe 74-78, me titull “Marrėveshja Pashiē-Ahmet Zogu e gushtit 1924”).

Dokumenti i zbuluar nga studiuesi Marenglen Verli ėshtė nė gjuhėn italiane,
ndėrsa dokumenti i bėrė prezent nga Sh. Hysi, ėshtė nė gjuhėn shqipe.2 E
pėrmendim kėtė fakt pėr tė theksuar prezencėn e dokumentit nė dy forma. Pala greke
qė ishte nė sinkron me Beogradin pėr ēėshtjen e Shqipėrisė, pasi u njoh me
marrėveshjen, nxitoi dhe mori premtiumet pėrkatėse prej Zogut. Pėr dijeninė e
palės geke me kėtė marrveshje, na njofton M. Frashėri(Ministėr fuqiplotė i
Shqipėrisė) nė vitin 1925, me anė tė njė telegrami tė dėrguar nga Athina nė
Tiranė, nė tė cilin theksonte: “Kollokotroni ...mė bėri fjalė pėr do premtime
qė paska bėrė z. Ahmet Zogu kur ishte nė Beograd”.3

I pari shqiptar qė u njoh me kėtė dokument ishte diplomati gjirokastrit Rauf
Fico, i cili mė 1928 ishte ministėr fuqiplotė i Shqipėrisė nė Beograd. Rauf
Ficua gjatė bisedės me ish-Ministrin e Punėve tė Jashtme Jugosllave, Ninēiē, do
tė dėgjonte pėr herė tė parė se “Zogu ishte kthyer nė Shqipėri nė bashkėpunim
dhe me ndihmėn e Qeverisė sė Beogradit....se Zogu kishte firmosur me Qeverinė e
Beogradit njė akord tė vėrtetė politik, duke premtuar nė shkėmbimin e Shėn
Naumit”.4 Pas afro dhjetė vjetėsh nė vitin 1937 kur Ficua ishte ministėr
fuqiplotė nė Athinė, gjatė debatit me palėn greke, pėr hapjen e shkollave
private greke nė Himarė dhe shkollave publike nė gjuhėn shqipe nė Ēamėri, i
pėrmendet edhe fakti se midis Zogut dhe palės greke kishte njė marrėveshje si
ajo me jugosllavėt. Megjithatė deri mė sot njė marrėveshje e tillė nuk ėshtė
publikuar, duke mbetur nė potencė ēėshtje pėr zbardhje.

Sutudiuesi i parė qė e ka trajtuar kėtė marrėveshje nė mėnyrė tė plotė ishte
italiani P. Pastoreli. Dokumenti me 16 pika i marrėveshjes Pashiē-Ahmet Zogu,
qė ai ka analizuar, gjendet nė AQSH nė gjuhėn italiane dhe konsiderohet njė
tekst i plotė sikurse edhe ai nė gjuhėn shqipe, qė gjendet nė arkivin e MPJ.
Pas tij edhe Avramovski pėrmend kėtė marrėveshje, por thekson se nuk ka asnjė
dokument tė shkruar, ēka nuk ėshtė e vėrtetė. Mesa duket atėhere ai nuk e kishte mundėsinė
pėr ta njohur kėtė dokument tepėr sekret.

Marrėveshja theksonte:

“1. Shipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohi
dinastinė Caragiorgvitch.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohi
Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut
vjetor tė shtetit.

4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anullohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė
ketė njė ushtri Kombėtare.

5. Shqipėria do tė mbajė njė gjindarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e
brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e ēfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėra
Ahmet Zogut dhe kundra regjimit tė vendosur prej tij.

6. Nė kėtė gjindarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficera rus tė ish ushtrisė tė
Gjeneralit Ėrangel qė nashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė
mbajė atė gjandarmėri me mjete financiare dhe armė.

7. Nė gjandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerat jugosllavė dhe tė
tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranoi nė interes tė dy vendeve.

8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavis do tė stabilizohet njė bashkim doganal nė
bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė importimeve dhe eksportimeve tė
mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėtmjet kufijve tė dy vendeve do tė
jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.

9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllav do tė ngarkohen edhe pėr interesat e
Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja
jashtė shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq
pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manasitr e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e
Vermoshit e Klementit qė mbeten nė zotrimin e Jugosllavisė.5

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopulit
dhe tė bashkohet gjerarkisė Ortodokse tė Belgradit, kėshtu dhe Myftinia
Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.6

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsishtė kombėtare
dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo
impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranoi nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė
ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės
jugosllave.

13. Pėr ēdo konēesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera ajo ėshtė e
detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.

14. Nėqoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria
Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25
mijė vullnetarėsh me qėllim pėr ti pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast
gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė,7 ushtria,
jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i
siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose
grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund ti deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin
preventiv tė Jugosllavisė.

16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e
dy anėve”.8

Vlen tė pėrmendim se kjo marrveshje ėshtė kontestuar prej disa studiuesėve. Pas
vitit 1990 nė disa shkrime mbrohet ideja e hedhur nga Foreign Office, se kjo
marrėveshje ėshtė hedhur pėr konsum diplomatik prej MPJ Jugosllave pėr ta vėnė
Zongun nė pozita. Gjithėsesi mbetet njė dokument arkivor qė kėrkon njė angazhim
tė veēantė, sikurse ėshtė fakt qė disa pika tė saj Zogu i zbatoi me pėrpikmėri.


Duke e dėrguar pėr herė tė parė nė faqet e shtypit shqiptar kėtė marrėveshje, tė
padekonspiruar pėr publikun e gjerė mė parė, nuk synohet as denigrimi as
rivlerėsimi i figurės sė Zogut, por informimi objektiv, i diplomacisė,
politikanėve dhe publikut tė gjerė shqiptar. Le tė shpresojmė se dokumenta tė
tilla origjinale, tė pabotuara mė parė, do t’u shėrbejnė sadopak studjuesve tė
kėsaj periudhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Mar 10, 2008 2:01 am

Tregome nje nga keto pika qe eshte realizuar kur erdhi L.M.T ZOG I ne pushet?nuk e di nga dolen keto pika por dua ta di cilat pika jane zbatuar te ketij "dokumenti sekret"???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Mar 10, 2008 2:47 am

Zogu e lidhi veten kokė e kėmbė mbas Italisė. Financimet dhe traktatet e shumta, qė ai ndėrmori me qeverinė fashiste tė Mussolinit e bėnė Shqipėrinė virtualisht njė koloni Italiane shumė kohė mė parė se ardhja e Ushtrisė Italiane nė Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Mar 10, 2008 5:27 am

.........

Nuk tė njoha fare;
s'kishe besė prej shoku !
Ē'tė keqe na bėri
neve Ahmet Zogu ?!

Mbreti ynė i dashur,
plot me ideale,
i mbathi opingat
dhe luftoi nė male !


Kliko kėtu > http://www.bashkimikombetar.com/letersi-f3/gjyq-kunder-ppsh-se-t379.htm#17559

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Mar 10, 2008 9:03 pm

kurse une do ta thurja edhe nja dy tre vargje per Ahmet satrapin:

mbreti yne dinak,
snob e idhnak,
'mbrojti' atedhene
ne hotel
me fernjet e konjak.

Me fernjet e konak,
truri i eshte mpak
po te kudnershtoje dic
e rrezojne me shuplake.
padronet e tij
te serte e idhnak,
duan Shqiperise ti hedhin lak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Mon Mar 10, 2008 9:06 pm

po e vazdhoj edhe caze:

Tutje ne hotel,
Zogu mendon thelle.
Ia shtrojne te mirat,
me florninjte vjedhur,
raki e mish vici
Zogu yne ka nostalgji
marrveshja Zogu Pashici.

I sillet e perdridhet mbreteresha jone e madhe,
Geraldina magjare
shtrige e tinzare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Mar 11, 2008 1:29 am

Merni 5 minuta kohe lexoni kete shkrim;

Permbysja e Revolucionit te Qershorit te vitit 1924


Konferenca e paqes e Varsajes,me 1919 rikonfirmoi pavarsin e shtetit shqiptar,por ajo perseri e la te pazgjedhur ēeshtjen e ribashkimit te trojeve qe ju shkeputen shqiprise ne vitin 1913.
Mandej,pavarsishte nga vendimet e Versajes,popullit shqiptar dhe qeveris se tij te dal nga Kongresi Kombetar i Lushnjes (1920),per te konsilduar shtetin e brishte shqiptar.iu desh ne vitet 1920-1921 te ballafaqoheshin me ushtrin italiane,qe qe mbante te okupuar Vlotren dhe me ate Jugosllave qe ndermori sulme te paprecedent ne Koplik e ne Diber etj.Me synim destabilizimin e Shqiprise dhe demninimin e saj politike dhe ekonomik.Me pas Shqipria u perfshi ne nje lufte te ashper politike midis forcave te ndrishme te mbrendeshme,e cila do te arrinte kulmin ne vitin 1924.Revulucioni i Qershorit te vitit 1924 solli ne pushtet qeverin demokratike te Fan S .Nolit,por ne dhjetor ajo u permys,ashtu sukurse erdhi ne pushtet me force e armeve te A.Zogut,qe kishte siguruar perkraje nga jasht,veēanerisht ndimen financiare dhe ushtarake te qeveris jugosllve.
Nderkohe,ne Kosove dhe ne viset e tjera shqiptare te aneksuara nga fqinjet u riaktivizua dhe institucionalizua si kurre, me pare politika shovene e shkombtarizimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Mar 11, 2008 7:59 pm

Jeni duke debatuar ne formen: "ne jemi engjell, ata jane djaj", metode shume perverse. Njeriu si zogist ashtu edhe komunist mund te kete 
pasur shume te mira per kombin shqiptar pavarsisht udheheqesve te tyre Zogu apo Enveri. Ka zogiste kombetare, 
ka edhe enveriste kombetare pavarsisht idejave te ndryshme.

Zogu  beri shume gjera te keqija, por beri edhe te mira, ashtu edhe Enveri me gjithe injorancen e tij dhe kontiunitetin e tij sa te poshter ashtu edhe te pa baze beri ca te mira ne udheheqjen e tij megalomane gjysme-shekullore.

Zogu deshte Shqiperi europiane dhe kishte perparesi, se ne menyre te drejte dhe shume te mencur pajtoi grupet fetare qe ekzistonin ne ate kohe. Levizja e Haxhi Qamilit(filloj 1914, duke vazhduar edhe ne kohen e Zogut), qe kerkonte kthimin te sulltani dhe Gjergj Matrenga qe formoi shtetin e pavarur ne Mirdite qe te jete jasht muslimaneve shqiptare, ishte Zogu ai qe keta levizje i shkatroi dhe i bashkoi per nje Shqiperi te bashkuar ne ata terriotere. Poashtu Zogu u be shkak, qe Shqiperia te anetarsohet ne OKB ne vitet 50-ta duke bere lobing te 50 shtete arabe. Dhe kur e pyeten mbreterit arabe, pse kaq shume interesohesh per Shqiperine, kur ti te eshte ndaluar hyrja ne kete vend tha:"une jam shqiptare dhe kete e bej vetem per Shqiperine". Pra kjo tregon se Zogu nuk ka qene me briret e djallit, pavarsisht se me cdo kusht deshironte te jete mbret.

Enveri poashtu s'mund te quhet nje njeri qe nuk deshte Shqiperine se formoi nje ushtri solide dhe arsimi ne Shqiperi u ngrit larte, pavarsisht se me fqinjet tane ishim shume me dobet.

Mundohuni te shihni ndonjehere anet pozitive dhe jo vetem ata negative. Mua per vete nuk me pelqen mbreteria, se te con ne mendjemadhesi, por aq me pak injoranca e Enverit dhe e frikacakeve ose injoranteve tjere qe kishte perreth!

Ne fund, ka ardhur koha qe Enveri dhe Zogu te japin gjykim tjeter kund, ata vdiqen le te shohim te ardhmen pa menduar shume per keta te dy. E ardhmja eshte ne duart tona dhe jo tek Zogu apo Enveri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Mar 11, 2008 9:23 pm

Ani pajtohem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
enveristi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 8
Registration date : 06/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Tue Mar 11, 2008 11:43 pm

Personalisht nuk mendoj asgje per mbretin e vetshpallur Zog.Populli nuk e shpalli ate mbret dhe titullin nuk e trashegoi nga te paret e tij.Per mua nje qe i vendos titullin vetes ska shume vlere.Megjithate nje figure e pak viteve per Shqiperine do ishte mendimi im.

Shen Naumi qa ja dha sllaveve,
frika qe kishte sa here qe shkonte Bajram Curri ne Tirane ,
ikja ne kohen e luftes, ikja ne Angli me gjithe floririn e Shqiperise .Te gjitha keto sikur e humbasin imazhin e nje mbreti.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 3:19 am

Ne fund, ka ardhur koha qe Enveri dhe Zogu te japin gjykim tjeter kund, ata vdiqen le te shohim te ardhmen pa menduar shume per keta te dy. E ardhmja eshte ne duart tona dhe jo tek Zogu apo Enveri!

O,Ani djal.!

pa lexuar te kaluarn nuk mesoim te ardhemen,edhe ne te gjithe flasim per kohen e Enverit e per kohen e Zogit,jo qe flasim per kohen e sodit,ka tema ku flitet per ate qe ndodhe sote,prandja ja vlen te flitet edhe ajo kohe,se kjo qe ka ndodhe para 200 viteve ndodhe edhe sote tek populli shqiptar,e keqja eshte se deri kurre ne do te vuajm nga udheheqsit tane dhe pse?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 3:32 am

enveristi:
Si je plako? Pajtohem disi me ty, mezi pres t'ju shoh "drejtpersedrejti" ty dhe zogistin ne nje debat te kafeteria "Milet Bafce". hehehe

cuussss

Beton:

Historine ta studiojme, por qellimi i shkrimit tim ishte te mos ndahen debatuesit ne "djaj" dhe "engjell". Pastaj e ardhmja nuk varet thuajse aspak nga e kaluara, por kur nuk dime te perparojme e hudhim fajin tek nje send qe nuk mund te gjykohet "e kaluara".

Keto amerikanet thone disi: "F*ck the past, kiss the future"!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
Zogisti_Legalist

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 3:48 am

kismet kismet Ani sa do te vish ty ngrohet dhe koha ateher hapet "milet bafcja"te kujtohet gjith veres cfar debati behej aty?gjithe kafeja ne na shikonin si ziheshim Zog vs. Enver :)te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   Wed Mar 12, 2008 3:54 am

Historine ta studiojme, por qellimi i shkrimit tim ishte te mos ndahen debatuesit ne "djaj" dhe "engjell". Pastaj e ardhmja nuk varet thuajse aspak nga e kaluara, por kur nuk dime te perparojme e hudhim fajin tek nje send qe nuk mund te gjykohet "e kaluara".

Ani.!

Gjithsesi,gjate kesaj periudhe eshte prezent liberalizmi gradual i politikes,i qeverisjes,i administratimit te pasurive publike,i ekonomis etj etj ...

Keto amerikanet thone disi: "F*ck the past, kiss the future"!

Ani .!
Une jam shqiptar e nuk jam amerikan qe ti them nje Deshmori,Udheheqesi,Heroi, etj F*ck the past.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ahmet Bej Zogu   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ahmet Bej Zogu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: