Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MIGRENA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Tetovari
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: MIGRENA   Thu Jan 03, 2008 8:34 pmMetoda preventive pėr zvogėlimit e dhimjeve tė kokės.
Tė zbusėsh migrenėn pa pėrdorur kiminė.

Shpresa tė reja pėr pacientėt qė kanė sėmundjen e migrenės! Me njė kujdes paraprak mund tė zvogėlohen dhimbjet e kokės nė masė tė madhe.

Me sport, me teknika tė qetėsimit dhe me bimė shėruese, sipas njė shkrimi tė revistės Vital mund tė luftohet e keqja nė rrenjė.
Mė e rėndėsishme pėr pacientėt qė vuajnė nga migrena ėshtė njė plan i rregullt ditor, kudo tė respektoheshin kohėt e tė ushqyerit dhe disa ēėshtje tjera. Njė herė nė javė kėta pacientė duhet tė rezervojnė kohėn pėr masazh, koncert apo kino. Por edhe aktivitetet tjera nė masė mesatare mund tė ndihmojnė shumė, si p.sh. vrapimi, ngasja e biēikletės, noti e kėshtu me radhė. '' Sporti e liron trupin prej hormonave stresore dhe e trajnon trupin qė tė krijohet njė ndryshim i shėndoshė
nė mes tė shqetėsimit dhe qetėsimit'' thotė profesori Helmet Gögel dga Klinika pėr dhimbje nė Kil tė Gjermanisė. 43 pėr qind e pacientėve kanė pasur sukses nga njė terapi psikologjike e qetėsimit. Metoda qė, sipas Jacobsonit, mėsohet mė sė lehti, ėshte refleksi progresiv i muskujve. Muskujt shtrėngohen dhe menjėher pastaj ēlirohen. Kjo metodė, sipas studimėve ka pasur rezultatet shumė tė mira. Edhe bimėt shėruese mund tė ndihmojnė shum nė kėtė drejtim, nė veēanti bima e quajtur Pestasites. Kjo bimė pėrgjysmon paraqitjen e migrenės siē tregon njė studim nga College (kolegji) ,. Albert Einstein'' nė New York.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: MIGRENA   Fri Jan 04, 2008 1:50 am

Tetovari te pergezoje per temen

Ngase ne ditet e sotme dhimbja e kokes apo migrena eshte perhapur ne mase shume te madhe e sidomos ne rastet e tilla 50% te ketyre rasteve jane femrat e sidomos gjate ciklit menstrual apo gjate shtatezenise..

Nga se shkaktohet migrena?

Mendohet se migrena shkaktohet nga ēlirimi i njė substance kimike tė quajtur serotoninė ose 5HT nė gjak, qė shkakton ndryshime nė enėt e gjakut nė tru. Se ēfarė ndodh me saktėsi ėshtė ende e paqartė por njė numėr shkaqesh ėshtė identifikuar tė cilat ndryshojnė nga personi nė person. Nė mė tė shumtėn e rasteve ndodh njė kombimin faktorėsh qė ēojnė nė krizė ku mund tė pėrfshihen faktorė ushqyes si ēokollata, fruti i portokallit, limoni, brumėrat, djathrat, alkooli (veēanėrisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime tė pėrpunuara.

Faktorėt hormonalė :periodat, hipertensioni apo menopauza

Faktorėt psikologjikė: presioni i lartė i gjakut, dhimbjet e dhėmbėve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimi i hundėve

Streset emocionale: zemėrimi apo depresioni, emocionet e forta, shokimet, ēlirimi i tensioneve, ēlirimi nga streset.

Streset fizike: mbilodhja, aktiviteti, ndryshimi i rutinės, ērregullimet e gjumit, ērregullimet seksuale.

Faktorėt ambientalė : ndryshimi i klimės, lagėshtira, zhurmat, zėrat e lartė, drita.

Si kurohet?
Nuk ka njė kurė tė pėrcaktuar por vendoset njė trajtim mjekėsor qė ndihmon. Shumė njerėz pėrdorin analgjezikėt si aspirinėn, paracetamolin apo ibuprofenin qė nė disa raste kombinohen me pėrbėrės tė tjerė si kodeina, kafeina, antihistamina apo antiemetikė gjithnjė nėn kontrollin e mjekut . Njė tjetėr medikament qė qetėson dhimbjet e migrenės ėshtė ergotamina por qė tani nuk pėrdoret mė. Ilaēi i njohur si 5HT antagonist ndihmon nė korrigjimin e balancimit tė serotominės nė tru, gjatė krizės. Zbulimi i sėmundjes qė nė fazat fillestare ėshtė i rėndėsishėm, edhe pse krizat e migrenės janė tė “ fshehura” si dhimbje tė shkaktuara nga ērregullimet gastrike dhe merret mjekim me ilaēe qė absorbojnė direkt nė qarkullimin e gjakut. Disa ilaēe veprojnė nė pėrshtatje tė kėsaj gjendjeje dhe gjithsesi ndihmojnė pėrbėrės tė tjerė tė veprojnė mė shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: MIGRENA   Sat Jan 05, 2008 10:41 am

Migrena, eshte nje semundje neurologjike me dhimbje pulsative te kokes e shoqeruar me nause, vjellje, ndjeshmeri ndaj drites, zerave dhe ndaj aromave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Tetovari
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: MIGRENA   Sun Jan 06, 2008 8:14 pm

Migrena
Dhimbja e kokės na dėshpėron tė gjithėve, dhe sipas shkencėtarėve nė Harvard, gjysma prej nesh preket nga ajo tė paktėn njė herė nė muaj. Specialistėt kanė zbuluar se pėrveē njerėzve kronikė, pjesa tjetėr e popullsisė ka mė shumė shqetėsime gjatė muajve tė verės. Pasi nė kėtė kohė ekspozimi nė diell ėshtė i madh, dhe kjo shkakton ērregullim. Megjithatė, pjesa mė e madhe e dhimbjeve tė kokės nuk shkaktohet nga ndonjė sėmundje. Por ēfarė i shkakton? Si trajtohen mė mirė?
TENSIONI
Kjo ėshtė dhimbja mė e zakonshme dhe sjell pakėnaqėsi nė kokė, lėkurė apo qafė, dhe shpesh lidhet me ngushtėsinė e muskujve. Studimet tregojnė se ato zhvillohen gjatė pasdites, dhe shumė rrallė zgjasin mė shumė se 4 orė. Kėto lloj dhimbje koke, qė vinė nga tensioni, sipas tė dhėnave e kanė rreth 80 pėr qind e popullsisė. Mė shumė vuajnė gratė se sa burrat, dhe rreth 3 pėr qind e tė rriturve kanė dhimbje koke kronike nga tensioni, me kriza mė shumė se 15 ditė nė muaj.
Simptomat
Ata qė vuajnė ndjejnė njė presion tė lehtė rreth kokės, pra simptomėn universale, por mund t'i dhembin edhe muskujt e qafės dhe shpatullave. Ato mund tė shoqėrohen edhe me stres. Shkaku ekzakt ėshtė i panjohur; mund tė pėrfshihen disa faktorė. Dhimbja e kokės nga tensioni shkaktohet tė paktėn pjesėrisht nga mėnyra si nervi i kokės, qafės dhe shpatullave ndjen dhimbje. Kontraktimi i muskujve i shkaktuar nga stresi, depresioni, ankthi dhe pozicioni i qėndrimit mund tė shkaktojnė njė dhimbje koke; po kėshtu edhe mbushja e dhėmbėve, muzika e lartė dhe lodhja e syve.
Mjekimet
Qėndrimi i mirė dhe shmangia e lėvizjeve pėrsėritėse mund tė ndihmojė. Mos e mbėshtesni mjekrėn nė gjoks kur lexoni dhe mos e mbani telefonin mes shpatullės dhe veshit. Antidepresantėt dhe ēlodhja e muskujve mund tė ndihmojė parandalimin. Trajtime pėrfshijnė akupunkturėn, "Botox", hipnozėn, frymėmarrjen e thellė, meditimin dhe jogėn.
Dhimbja e kokės nga migrena
Kėto dhimbje koke shkaktohen nga enėt e gjakut tė trurit kur ato punojnė jo normalisht. Enėt e gjakut tė zgjeruara nė kokė janė nxitėsi i parė pėr dhimbjen e migrenės. Kėto dhimbje prekin ēdo moshė, por mė shumė ato midis moshės 20 dhe 50 vjeē. Ekziston dhe njė predispozitė gjenetike. Njė nė 4 gra dhe njė nė 12 burra mund ta pėrjetojė kėtė dhimbje.
Simptomat
Dhimbje e fortė nė njėrėn apo tė dyja anėt e kokės. Kjo gjithashtu pėrfshin dhe dobėsi nė gjymtyrė, vėshtirėsi nė tė folur, konfuzion, vjellje dhe ndjeshmėri. Nė migrenėn me aurė, e cila ndikon 10-20 pėr qind tė tė sėmurėve, ka ērregullime vizive, si vija zigzagu dhe zbardhje tė shikimit. Dhimbja e kokės nga migrena shkaktohet nga zgjerimi i enėve tė gjakut, por se ēfarė e nxit kėtė ėshtė ende e paqartė. Njė teori ėshtė se enėt e gjakut mund tė mbireagojnė pėr tė nxitur mė shumė stres. Sugjerohet qė ky reaksion tė ngushtojė disa arterie, dhe qė arteriet e tjera tė hapen pėr tė thithur mė shumė oksigjen pėr nė tru, e cila do tė shkaktojė ēlirimin e hormoneve tė dhimbjes. Kėrkimet kanė sugjeruar se edhe njė vrimė nė zemėr shkakton migrenėn.
Mjekimet
Njė sėrė ilaēesh pėrdoren pėr tė trajtuar kėto simptoma dhe pėr tė parandaluar sulmet. Aspirina mund t'i qetėsojė simptomat. Triptanėt funksionojnė duke ngushtuar enėt e gjakut nė kokė; bllokuesit beta mendohet se ndalojnė zgjerimin e enėve tė gjakut; bllokuesit e kanaleve tė kalciumit e lufton pezmatimin; antikonvulsantėt ndikojnė sinjalin e dhimbjes nė tru. Botoksi gjithashtu mund tė pėrdoret, por me rezultate tė ndryshme. Disa nga ata qė vuajnė mund tė ndihmohen duke pirė kafe dhe duke hequr disa ushqime nga dieta e tyre.
Dhimbja e kokės nga sinusi
Sinusi mund tė infektohet kur bllokohet nga mukoza, e cila rezulton nė dhembje nė kokė dhe fytyrė. Rreth katėr nė 10 njerėz vuajnė nė njė pikė nė jetėn e tyre, dhe kushdo qė ėshtė ftohur apo e ka zėnė gripi apo vuan nga alergjitė ėshtė nė rrezik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: MIGRENA   Sun Jul 20, 2008 3:25 pm

Meqe antaret me larte ,e paskan bere nje spjegim shume te mire se qka ne te vertet eshte migrena,ateher une po i ceke disa nga keshillat per evitimin e dhembjes:
1.Kontrolloni tensionin gjdo dite,pasi qe luhatjet e tij jane shkak per shfaqjen e krizave te migrenes.
2.Kuroni dhimbjet e dhembeve,dhimbjen e syve,sinozitin ose bllokimin e hundeve pasi ato behen shkak per migrene kronike edhe pas ketyre semundjeve.
3.Evitoni zemerimin,emocionet e forta,shokimet,clironi tensionet,clirohuni nga streset.
4.Evitoni mbilodhjen,ndryshimin e rutines,crregullimet e gjumit,crregullimet seksuale.
5.Mos qendroni ne vende me zhurme te larte,ne ambiente me drita te zbehta si dhe ne ambiente me lageshtire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: MIGRENA   Fri Jul 25, 2008 11:58 am

migrena ka vetem nje ilac. Duhet ti kalosh 60 vjet dhe kalon.
sorry
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MIGRENA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MIGRENA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: