Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 15, 2008 9:09 pm

Nė Kongresin e Lidhjes Kosovare nė Ēikago, Nėntor 1973 me Luan Gashin, Jusuf Azemin dhe Richard Daley-n, kryetarin e atėhershėm tė Bashkisė sė Ēikagos
Kongresi i Parė Botėror i Lidhjes Kosovare, i cili pėrfaqėsonte njė lėvizje qė pėrpiqej t'i dilte zot Kosovės dhe Kosovarėve, u mblodh mė 24 dhe 25 nėntor 1973 nė Ēikago. Nė kėtė Kongres Prof. Abas Ermenji, nė emėr tė Komitetit Kombėtar Demokrat "Shqipėria e Lirė", mbajti njė fjalim tė madh mbi historinė e Shqipėrisė dhe tė Kosovės i cili u prit me entuziazėm nga tė pranishmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 15, 2008 9:32 pm

Abaz Ermenji dhe "Mėrgata e Qyqeve" do tė mbesin Qyqe historikisht pėr popullin Shqiptar dhe Shqipėrinė.
Ėshtė fat i madh qė arriti Enver Hoxha t'i dilte popullit shqiptar nė krye ta organizojė popullin dhe ta ēlironte nga fashistėt dhe kolaboracionistėt, sepse tė arrinin tė fitonin pushtetin pėrmes luftė[s sė ndyr tė kėtyre Ermenjėve Shqipėrin pas rėnjes sė fashismit nė botė do ta coptonin mes shteteve greqi dhe serbi duke e fshirė nga rruzulli toksor si Shtet.
Sa i pėrket ballistėve tė cilėt ishin jasht shtetit Shqipėtar ėshtė tjetėr gjė sepse ata u munduan shpirtėrisht tė ēliroheshin nga okupatori serbosllav.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Feb 15, 2008 10:54 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 15, 2008 10:17 pm

IDEALI I KRYQEZUAR - Kujtimit te Abaz ErmenjitPer fatin e trishte te popullit shqiptar, sot ne skenen politike kane dale forcat me te pandergjegjeshme, ambicioni i te cilave eshte vetem e vetem perfitimi dhe pasurimi me ēdo kusht dhe pa marre parasysh mjetet qe perdoren. Kaq keq jane katandisur punet ne Atdheun tone te stermunduar, sa para se te kerkohet mafia ne fusha te tjera duhet kerkuar ne skenen politike. Nje mafie aq dinake dhe e sofistikuar saqe e ka kthyer politiken shqiptare ne nje rreth vicioz ku perplasen jo dy apo tre ide e programe, per ēfare eshte e behet politika, por dy a tre individ, politikane te paskrupullt, te cilet per hir te interesave personale apo te klaneve qe u perkasin nuk e kane per gje ti vene flaken Shqiperise, siē ja vune ne menyre te vazhdueshme ne fillimet e demokracise por ne menyren me te pashpirt e makabre ne pranvere te vitit 1997. Po si ju be peshqesh ketij populli kjo kaste piranash qeverisese, qofshin te majtes apo te djathtes? Si ndodhi e si rrodhi qe ne menyre sistematike u shkatrrua ēdo pasuri kombetare te ketij populli, qe per pesedhjet vjet vertete kishte hequr mundimet e Krishtit, por ama edhe pse nder me te varferit ne bote, me nje page per te mbajtur frymen, kish ndertuar hidoēentrale, fabrika e uzina, kish bere bonifikimin e fushave, kishte nje industri te naftes e te plehrave kimike, kish instaluar linje te tensionit te larte nga jugu ne veri e nga lindja ne perendim. Pra diē kishte potencialish ky popull, ēfare e ushqente shpresen se kalimi ne sistemin e ri do te mund te behej pa eksese dhe vuajtje te medha ekononmike. Mirepo ēfare ndodhi ne te vertete. Politika injektoi idene e mbrapshte te shkatrrimit, se do t'na i ndertonte kapitalizmi perendimor me te mira veprat industriale madje me teknologji moderne bashekohore. Do te na i ndertonte Amerika badihava... E keshtu politika i vuri flaken Shqiperise duke nxitur vjedhjet e shkatrrimet. Ne te vertete shkatrrimet ishin leverdia me e madhe e politikes, sepse beniaminet e dikurshem te komunizmit, qe tororisnin gjoja ide te zhvillimeve te reja te socializmit envero-ramizian ne gazeten "Zerit te Popullit", ( e qe sot shiten si ide reformatore qe paraprine demokracine ne vitet 90), dolen pra me pas si palikare te rinovuar ne skenat e tranzicionit. Dhe per ta bere me te besueshme nevojen e shkatrrimit, perhapen soj-soj teorish madje duke u vene ndermarrjeve, fabrikave e uzinave epitete si "uzinat e fabrikat e Enver Hoxhes", "Hidroēentralet e Partise", "Rrangallat e Diktatures". Pra perpunuan fillimisht platformen e shkatrrimit moral te industrise kombetare qe ta kishin me te lehte shkatrrimin material. I tere qellimi ishte qe si inisiativa ekonomike dhe politike te binte ne duart tyre a te bijeve te tyre e kurrsesi ne duart e njerezeve qe per gjysem shekulli konsideroheshin "armiq", te cilet duheshin izoluar ne menyrat me te sterholluara ekonomikisht e politikisht. Cila ishte kjo kaste e rinovuar dhe e konvertuar " demokratikisht" per te mbijetuar ne tribunat e jetes dramatike shqiptare edhe ne kushtet e reja te shembjes se komunizmit ane e mbane Europes. Kujt i takon merita e krijimit te ketij labirinthi pa rrugedalje, ketij kaosi qytetar, ketij mjerimi kombetar ekonomik qe u gjend Shqiperia ne dhjetvjeēarin e fundit te shekullit qe shkoi?! Dhe vazhdon si ogur i keq edhe pse gjysemdekata e shekullit te ri po kalon...

Natyrisht eshte thene e sterthene, ndaj nuk eshte veshtire te evidentohet emri i Ramiz Alise si krijuesi i klaneve dhe i skemave te politikes se sotme sipas mesimeve e stilit te inicuar nga Gorbaēovi ne Katovice te Polonise.Ose e thene ndryshe, diktatori i fundit shqiptar krijoi Katovicen Shqiptare si nje cikel i mbyllur brenda orbites se PPSH-se, nga frika e marrjes se pushtetit prej te djathtes nacionaliste kundershtare e PPSH-se qe ndodhej ne perendim, ne aleance kjo me "armiqt e brendshem" e klasat e permbysura. Frika e Ramiz Alise e kishte nje shkak. Fantazma e pergjakur e Nikolla dhe Elena Causheskut i shfaqej si Makbethit kufoma e Bankos. Prandaj dhe u ngut qe, ne leshimin e pare per pluralizmin, ne krye te forces opozitare te vinte patjeter nje ekip a lider komunist i argasur dhe i besuar. Nje njeri qe te ishte demagog i besueshem dhe orator i rrepte metingjesh, per te mos u lene hapsire forcave te tjera nacionaliste qe mund te ktheheshin nga jashte apo rizgjoheshin ne vend.
Dhe keshtu krijoj skalionet e politikes shqiptare, rreshteret e demokracise, te cilet jo vetem kishin qene nga rrethi i afert i oborrit te prasem te Bllokut te Byrose Politike, por madje deri dhe ish ministra e diplomate te Qeverise Komuniste na u bene kryetar partish. Mirepo Ramiz Alia kishte inkuadruar ne projektet e veta nga ai lloj llumi bolshevik i paprincipte, qe nuk e kishin per gje ta hidhnin krijuesin e vet ne moēalin me te pare qe do te takonin ne rrugetimin politik. Dhe vertete e hodhen ne moēal, e shane e mallkuan, i bene nje gjyq kafesh e pastaj se fundi e lane te kalonte pleqerine si nje eremit, e sa here qe e donte puna per ta treguar si nje gogol duke trembur femijet e politikes naive shqiptare, e vune edhe te fliste, te bente libra, te jepte intervista ne konkurence me Nexhmije e Liliana Hoxhen, te udhetonte ne Amerike, te pinte, drekosej e darkosej ne Pier Four, restorantin patriotik te shqiptareve te Bostonit... Keshtu pra u formua garda e politikes se sotme, ne te cilen perfshihen soj-soj politikanesh qe e katandisen shtetin Shqiperine si nje i semuri i Ballkanit. Te gjithe keta udheheqes sotem, te dale prej kuintave te PPSH, te ndare e rindare nder parti si loja e kungulleshkes, bashke me bandat e mediokrreve qe u vine nga pas, jane ne kete periudhe kritike per popullin shqiptar si krimbat e zinj qe e hane nga brenda trungun e kombit shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 15, 2008 10:18 pm

Le te hedhim nje veshtrim ne paralelen tjeter te politikes ne rradhet e forcave te quajtura nacionaliste. Shume intelektuale e njerez te thjeshte te popullit kishin shpresa tek nje idealist shqiptar i pakompromentuar si Abaz Ermenji, i vetmi i mbetur gjalle nga nacionalistet shqiptare te Luftes se Dyte Boterore, profesor ne Liceun e Korces, antifashist, komandant formacionesh te armatosura te Ballit Kombetar, organizator i rezistences antikomuniste, profesor universiteti ne France dhe udheheqes i nje force nacionaliste qe kishte arritur te mbijetonte ne mergim. Mirepo programi i partive ( socialistet+demokratet+soc.demokratet) ishte i tille, saqe arriti ta neutralizoje efektin e opozites se vertete te mbetur nga lufta civile ne Luften e Dyte Boterore. Natyrisht ketu duhet marre ne konsiderate se idealiste te njohur si Mid'hat Frasheri, Abaz Kupi, Muharrem Bajraktari kishin kaluar ne histori dhe pjesa e mbetur e nacionalisteve te perēare si mos me keq kishte marre tatepjeten ne mergim. Ndersa Legaliteti ishte nje force gati e paperfillshme e pa kurrfare influence perveēse kishte disa efekte nostalgjike tek disa bij oficeresh zogolliane. Influenca e mergimtareve nacionalist ne Shqiperi mbeti mjaft e vogel per shume arsye. Se pari sepse sistemi monist i kishte njollosur ne menyre te rafinuar nacionalizmin nderkohe qe kishte glorifikuar "internacionalizmin", keshtu qe brezat e lindur pas Luftes se Dyte Boterore ne Shqiperine e izoluar, kishin nje perfyrim krejt bardhe e zi per nacionalistet qe qene shperndare nga syte kembet ne Europe, Amerike e Australi, ku mendohej te ishin shuar e harruar. Ndaj shfaqja e tyre ne kryeqytetin e tensionuar shqiptar kaloi pothuajse pa bere ndonje efekt. Por s'duket harruar se qysh ne vitin 1990 ishte hartuar programi i neutralizimit te ketyre forcave duke perfshire edhe ato te ashtqujtura Legaliteti. Pra bijezat e PPSH-se, treshja kryesore udheheqese PS+PD+PSD (e si ne zingjir berthamor tashme derivon me parti bija te reja), perdoren njeqind menyra te sofistikuara qe lojen e pushtetit pozite-opozite ta benin ndermjet vehtes, e kurr te mos linin qe forcat e djathta te verteteta te organizoheshin deri ne shkalle sa te perbenin nje mase rrezikuese per interesat e tyre. Kungullesha e Kuqe e ndare ne tre pjese duke u koloruar sipas ide-projektit ramizian, kishte kete detyre historike, njera, PS-ja mori persiper vazhdimin e demaskimit te forcave nacionalist me te cilat trembte popullin si me gogolin e perrallave, nderkohe simotra e saj siameze PD-ja i mbante nacionalistet prane si aleate te vegjel duke i mbikqyrur, imponuar, zvenitur, dekoloruar, per te mos ta lene kurre qe te jene force rivale. Pozicioni dhe programi antinacionalist i PS-se ishte i afishuar, nderkohe pozicioni dhe programi i PD-se ishte i kamufluar. Mirepo kjo e fundit, duke qene ne pushtet, kur vinin ne evidence ēeshtje kardinale si ajo per Kosoven apo ēeshtja e pronave, shkiste si ngjalle nga ujrat blu te djathta ne ujra roze te PS-se, ndersa per ēeshtje kombetare kreu demokrat e kishte deklaruar ne Krasna Montana se ēeshtja e Kosoves ishte ēeshtje e brendshme e Jugosllavise. Presidenti Berisha njekohsisht beri nje futje spektakolare te Shqiperise ne Konferencen e Vendeve Islamike duke e lene diplomacine e qarqet Europiane me goje hapur. Edhe sot ne ate konference jemi nderkohe qe Europen e kemi ende nje shekull larg... Ne kete periudhe forcat nacionaliste te grupuara ne dy parti kryesore, Balli Kombetar dhe Legaliteti kishin rene ne nje gjume letargjik.Keshtu dhe Partia Republikane e Godos qe kishte kontradikta me te dy krahet. Pra kerkonin mbi te gjitha te mbijetonin dhe prandaj e pranonin me kenaqesi serumin e PD-se per prani sado simbolike ne parlament.. Gjate kohes qe ishte ne pushtet, kjo e fundit perfitonte jo pak nga fasada e ketyre partive per te theksuar gjoja tonet blu te djathta, qe ishin aparenca e saj neper tribuna metingjesh. Mirepo qendrimi ndaj prones, e mos kthimi i tokave pronareve te ligjeshem krijoj hendekun e pare serioz ne mes te nacionalisteve dhe udheheqesve te Partise Demokratike ne pushtet. Prej kesaj ēarje te vogel fitoi jo pak Partia Socialiste qe ishte katandisur si mos me keq pas futjes se liderit te saj Fatos Nano ne burg per korrupsion ekonomik me ndihmat e huaja per Shqiperine. U desh hartimi i nje projekt-kushtetute, ne te cilen parashikohej nje pushtet autoritar e disi absolut te presidentit qe jetonte euforine e vet ne mes te nje servilizmi e apatie totale te nenpunesve e te kuadrove te partise se vet. Gjysma roze e ish PPSH-se e ndjeu se ishte situata me e mire per nje revansh ndaj simotres se vet siameze blu. Projektkushtetuta e rrezuar nga votimet ne nje referendum popullor i vuri panikun militanteve te partise ne pushtet, te cilet edhe ata rimoren revanshin e vet historik. Ne zgjedhjet e vitit 1996 u treguan kaq shume te zellshem militantet e partise ne pushtet sa thuajse harruan se zgjedhjet kane rregulla e ligje rigoroze e monitorohen madje jo vetem nga masmedia vendase por edhe nga perfaqesuesit e huaj. Dhe keshtu, hapur fare me entusiazem bolshevik, shperndaheshin fletvotime te panumurta neper duart e militanteve, te cilet i kthyen zgjedhjet ne mitingje partiake bubulluese. Rezultati dihet.Pushteti ne fuqi fitoi ne menyre spektakolare krejt ngjashem me fitoren e Frontit dhe komunisteve te Enver Hoxhes ne fundin e vitin 1945.

Keto zgjedhje sollen precidentin me te demshem dhe te rrezikshem per demokracine e brishte shqiptare. Ishte nje kthim galopant pas i demokracise renqethese. Te huajt pane se shqiptaret, ēuditerisht ishin vetekthyer ne atmosferen e zgjedhjeve te diktatures moniste ku pushteti fitonte "Njezeri " me mbi 90 perqind te votave. Precedentet e absurditeteve te diktatures ishin rikthyer si fantazma te frikshme ne zgjedhjet e pranveres 1996. Forcat nacionaliste edhe pse te pakta dhe pa influence te madhe ne skenen e politikes shqiptare, u gjenden para nje situate te paparashikuar. Edhe pse deri atehere kishin pranuar te qendronin nen hijen e PD-se ne pushtet, per shkak te interesave te se djathtes, ata nuk mund te pranonin qe demokratet, aleat ne pushtet, te operonin me mjete e stile te praktikuara dhunshem nga komunistet ne monizem. I ndodhur perpara ketij fakti trondites, idealisti kombetar Abaz Ermenji, qe udhehiqte (jo pa probleme) Partine e Ballit Kombetar, refuzoi ne menyre kategorike te shkelte ne parlamentin e sapo zgjedhur. Pra e refuzonte vendin e deputetit qe i kishte rezervuar e "djathta" pas "fitores se bujshme". Tek ky nacionalist principet idealiste dhe respekti ndaj popullit, te cilin e konsideronte sovranin e vetem, ishin mbi interesat e partise se tij dhe mbi interesat e nje vendi ne parlament packa se i enderruar nga ēdo idealist qe kerkon ti sherbeje Atdheut.

Abaz Ermenji po jetonte nje nga dilemat me tronditese te jetes se tij ne skenen e politikes e te nacionalizmit. E dinte se kampi roze i PS, megjithese e sulmonte ne menyrat me te paprincipta, madje duke e quajtur Profesorin e moshuar deri dhe kriminel, do ta priste me brohori reagimin e tij. Cfare duhet te bente nje nacionalist e idealist kombetar ne nje situate te tille? Prinjesi plak e luftetari gjysem shekullor i lirise ndodhej si ne mes te Shilles e Karibes se politikes? Deri atehere kishte jetuar me shpresen se e djathta nacionaliste do te triumfonte drejtesisht e ndershmenisht ne Shqiperi. Po ky nuk ishte triumf. Ky ishte turp. E per me teper marrje neper kembe e popullit. Sovrani ishte kthyer ne ēirak dhe mbi zverkun e tij kaleronin dhunuesit e zgjedhjeve te lira. Abaz Ermenji, komandanti i ēetave nacionaliste, profesor universiteti ne France , i cili me aq kompetence kishte shkruar nje liber madhor "Historia e Shqiperise", kish nje dinjitet te larte e nuk mund te lejonte qe te shkeleshin parimet kushtetuese dhe parimet e lirise, per te cilat kish luftuar tere jeten. Si nacionalist ishte afruar fillimisht me forcat demokratike por nuk kishte arritur te kuptonte, ne fillimet e pluralizmit, se Shqiperia kishte rene viktime e skemes se Katovices per transferimin e pushtetit ne te njejtat shtresa te privilegjuara te kastes komuniste, inicuar kjo ne zyrat hijerenda te Komitetit Qendror te PPSH. Edhe pse antikomunist i sprovuar ne Luften e Dyte Boterore e gjate dekadave te luftes se ftohte, ai kishte pranuar qe te afrohej prane aleances se djathte, ne qender te se ciles ishte Partia Demokratike edhe pse ne udheheqje te kesaj force politike kishte ish-komuniste dhe pinjolle te baballareve qe per gjysem shekulli e terrorizuan popullin shqiptar.

Idealizmi kombetar dhe besimi ne triumfin e demokracise e vuri Abaz Ermenjin ne nje front me ata qe lirise, demokracise dhe vete popullit ja kishin me te lig. Abaz Ermenji nuk arriti ta nuhaste lojen e prapaskenave, nuk arriti gjithashtu te mblidhte rreth vehtes perkrahes idealiste. E keshtu partia e tij, kundershtarja me e rrepte e Partise Komuniste te Enver Hoxhes mbeti nje formacion politik i zbehte e me rol periferik. I ndodhur ne nje gjendje ku e ashtquajtur e djathta, tek e cila mbahej shpresa, i kish tradhetuar idealet e tij, luftetari plak i lirise nuk mund te behej pjese e nje loje cinike. Ai nuk mund te hynte ne ate Parlament, i cili nuk e kishte legjimitetin e shprehjes se vullnetit te lire te popullit. Me popullin ishte lozur. Populli ishte tradhetuar e per me teper ish neperkembur. Abaz Ermeni ishte ndodhur perballe plumbave, por syri nuk i ishte trembur sepse e kishte taksur jeten per idealin. Por tani, ne pleqeri te vone, kur mendoi se arriti ta shohe e jetoje ate dite te bardhe te ēlirimit te njeriut prej dhunes, per te cilen luftuan por nuk e arriten burra te ndritur te kombit si Mid'hat Frasheri, veterani kombetar papritur, ne maj 1996, ndjeu se diēka brenda tij po thyhej. Luftetari u lodh, u kerrus, syte ju mbyllen me dhembje se nuk mund te shihte se si po kryqezohej si Krisht per te dyten here ideali i tij kombetar e populli i tij te pergjunjej e te poshterohej. Demokrati Abaz Ermenji, i ndodhur ne mes te dy forcave te errta te rrjedhes bashkohore kombetare, vendosi qe si nje kapiten i besnik te mbytet bashke me anijen e tij, pa ambicje per te dale ne bregun e kompromiseve te pamoralshme. U ul e shkroi, ashtu si dikur ishte shkruar Dekalogu i partise se tij nacionaliste Balli Kombetar, Pronemorjen e denoncimit te farses se zgjedhjeve te 26 majit 1996, denoncimin e mashtrimit cinik qe ju be popullit shqiptar, refuzimin e vendit te deputetit ne parlamentin e turpit dhe hipokrizise, duke e lene keshtu pas vehtes kete akt te larte qytetar, si testamentin e tij te fundit politik.

Kohe me pas veterani kombetar Abaz Ermenji, do te mbyllte syte ne Paris, i lene ne harrim si atehere dhe sot e kesaj dite, sepse ishte me shume idealist kombetar se sa duhej, ne kete epoke mjerane, kur shkelqimi i perket yjeve te korrupsionit te politikes dhe klaneve mafioze, me ose pa pushtet.

Kolec Traboini


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon Feb 18, 2008 4:12 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 16, 2008 1:59 am

Mithat Frashėri - udhėheqės i Ballit KombėtarĖshtė njė ndėr e pėrgjegjėsi pėr mua qė tė referoj para jush pėr intelektualin, ideologun dhe patriotin e madh tė kombit tone MITHAT (AVDYL) FRASHĖRI, ideali i veprimtarisė sė tij ishte krijimi i Shqipėrisė Etnike. Mithat Frashėri u lind me 1880 nė Shqipėri nė njė familje me tradita tė mėdha kombėtare. Babai i tij Avdyl Bej Frashėri, ishte kryetar i Komisionit pėr punė tė jashtme tė "Lidhjes sė Prizrenit", organizator kryesor i Kuvendit tė Prevezės (janar 1878), kryetar i delegacionit tė Lidhjes nė disa shtete tė Europės, pra ishte njė ndėr politikanėt mė eminent tė asaj kohe qė tėrė jetėn ia kushtojė zgjedhjes sė ēėshtjes kombėtare dhe pavaresisė sė Shqipėrisė. Mithat Frashėri, qysh nė fėmijėri u shkollua dhe u edukua nė frymėn patriotike kombėtare nga babai dhe nga mixhallarėt; Naim Frashėri poet i madh i Rilindjes Kombėtare dhe Sami Frashėri, mendimtar i madh i Rilindjes Kombėtare. Komisioni i Vlerėsimit tė Figurave tė Martirizuara, Instituti i Historisė sė Shqipėrisė, nė vitin 1996 nė Tiranė ka organizuar Seksionin shkencor kushtuar Mithat Frashėrit. Nė kėtė referat do t'i ceku disa tė dhėna tė cilat u referuan nė kėtė Seksion shkencor. Mithat Frashėri ishte njė nacionalist i madh shqiptar, ka qenė ministėr nė Qeverinė e Ismail Qemalit, si pėrfaqėsues i Shqipėrisė nė Konferencėn e Parisit (1919), si deputet i Pėrmetit nė Parlamentin shqiptar, si ambasador i Shqipėrisė nė Greqi etj. Nėpėrmjet veprimtarisė politike diplomatike dhe tribuna tė shtypit tė kohės, disa prej tė cilave i themeloi dhe i drejtoi vet, ai u afirmua si nacionalist. Mithat Frashėri gjithmonė u pėrpoq pėr fuqizimin e nacionalizimit shqiptar dhe zbatimin e parimit tė vetėvendosjes sė popullit shqiptar. Mithat Frashėri ka luajt njė rol tė madh nė mbrojtjen e ēėshtjes shqiptare, gjate tėrė kohės qė jetoi dhe veproi. Veprimtaria e tij si diplomat poliglot, politikan dhe njeri i kulturės, boshti i sė cilės ishte realizimi i Shqipėrisė nga bashkimi i katėr vilajeteve; Shkodrės, Shkupit, Manastirit dhe Janinės. Mithat Frashėri pėrdori tė gjitha mjetet legale pėr mbrojtjen e ēėshtjes shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare, qė nga fjalimet, letrat, prememorjet, debatet nė Konferencat dhe takimet europiane e deri te hulumtimi dhe argumentimi i historisė dhe autoktonisė dhe vijimėsimi shqiptaro-ilire nė Shqiperi. Mithat Frashėri pengoi shpėrnguljen e Ēamėve nga Greqia si dhe denoncoi nė shkurt tė vitit 1941 me njė Promemorje qėllimet kolonizuese tė ltalisė fashiste nė Shqipėri. Ai gjithashtu nė Konferencėn e Paqes nė Paris (1946) shpalli botėrisht tragjedinė qė kishte pllakosur vendin e tij me ardhjen e komunizmit nė pushtet. Me kulturėn e tij tė pazakontė, njohjen e disa gjuhėve; anglisht, gjermanisht, italisht, turqisht etj. Ai ishte njė nga pėrfaqėsuesit mė dinjitozė tė Shqipėrisė nė forumet ndėrkombėtare dhe sferat kulturore tė botės. Filozofia e tij kombėtare, konceptet e tij politike dhe kulturore japin pėrgjigje tė pagabeushme se nga duhet tė ecė Shqipėria. Kontributi i madh teoriko-politik i asaj kohe ishte Dekallogu i Ballit Kombėtar, i hartuar ne vitin 1942.

Dekallogu (1942)

"Nė robėri puna e jonė ėshtė lufta, Nė liri lufta e jonė ėshtė puna"

l. Luftojmė pėr Flamurin Kuq e Zi, pėr mbrojtjen e tė drejtavet tė popullit Shqiptar .

2. Luftojmė pėr njė Shqipni tė lirė, ethnike, demokratike, me baza shoqėnore moderne.

3. Luftojmė pėr njė Shqipni ku do tė mbretėnoje lirija e fjalės dhe e mendimit.

4. Luftojmė pėr njė Shqipni tė rregullueme ekonomikisht dhe shoqėnisht nė mėnyrė qė tė mos ketė shrfytėzues dhe tė shfyrtėzuem, do me thanė tė mos ketė njerėz qė jetojne nė shpinė tė tė tjerėve; mos tė ketė bujk pa tokė tė vetė tė mjaftueshme, punėtorė krahu dhe mendjeje pa banesė dhe jetė tė sigurueme, pra pėr nji Shqipni tė rregullueme me njė sistem ekonomik rranjėsisht te riformuem,simbas shpirtit dhe nevojavet tė popullit Shqiptar.

5. Luftojmė pėr njė Shqipni ku do tė zbulohen, do tė pėrkrahen dhe do tė rriten vlerat e mėshehuna nė ēdo shtresė tė popullit me anė tė shkollės Shqiptare.

6. Luftojmė pėr njė Shqipni ku do tė ēmohen drejtėsisht tė gjitha vlerat pa dallim moshe, krahine, besimi a klase.

7. Luftojmė pėr tė formue njė Shqipni tė drejtueme nga njerėz tė pa komprometuem, nga shqiptarė qė nuk janė kursye, nė ēdo kohė e nė ēdo rrethanė, pėr shpėtimin dhe tė mirėn e kėtij vendi, prej burrash punėtorė tė aftė e tė ndershėm.

8. Luftojmė pėr njė Shqipni qė do tė dėnojė pa mėshirė dhe nė mėnyrė shembėllore anti-patriotėt, trathėtarėt, tė shitunit, ngatėrresarėt, spekulluesit, spiunėt; pėr njė Shqipni ku nuk do tė kenė vend dallkaukėt, servilėt, feudalėt dhe tė gjithė ata qė pengojnė zhvillimin dhe pėrparimin e Shqipnis sė Rilindun.

9. Luftojmė pėr tė harmonizue dhe bashkue energjinat e Kombit, pėr tė gatue bashkimin mendor dhe shpirtnor tė tė gjithė Shqiptarėve.

10. Luftojmė pėr mobilizimin e tė gjitha fuqive tė gjalla tė Kombit, kundra pushtuesit, pėr realizimin e idealit tė lartė kombėtar: "Shqipnia e Shqiptarvet".Bashkimin e gjithė kombit shqiptar dhe tė forcave politike si imperativ historik e kuptuan tė parėt nacionalistėt tė cilėt vinin mbi gjithēka interesat dhe ēlirimin e Atdheut tė pushtuar nga fashizmi .

Mithat Frashėri, Abas Kupi, Hasan Dosti si dhe nacionalistėt brenda Frontit Nacional - Ēlirimtar; punuan me durim dhe largėpamėsi qė tė bindin edhe komunistėt dhe drejtuesit e PKSH pėr tė bashkėpunuar pėr njė luftė pa kompromis kundėr pushtuesve dhe pėr vetvendosjen e popullit shqiptar tė Kosovės.

Por diktatori Enver Hoxha dhe udhėheqja e PKSH, tė derizhuar nga misionarėt e PKJ; M.POPOVIQ; D.Mugosha dhe S.V.Tempo e hodhėn poshtė marrėveshjen historike tė Mukjes dhe me kėtė u vunė kazmėn fatit tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės,sipas skenarit tė pėrgatitur nė Beograd.

Letra e Enver Hoxhės

Udhėzim sekret i Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Nacional Ēlirimtare, Enver Hoxha, dėrguar mė 1 tetor 1943 gjithė Komiteteve Qarkore tė PKSH-sė.

"Ne duhet tė ndėrhyjmė e tė godasim pa mėshirė Ballin Kombėtar. Asnjė hezitim...ndryshe ne jemi tė humbur nė qoftė se veprojmė me zemėr prej murgeshe. Balli nuk na liron pushtetin dhe askush tjetėr nė qoftė se nuk e rrėmben me forcė... Mbaroi ēėshtja e bashkimit me Ballin, s'jemi mė nė atė periodė, tash Balli duhet tė demaskohet si njė organizatė reaksionare...demaskimi tė bėhet i vazhdueshėm dhe ne vemi drejt likujdimit tė Ballit dhe jo tė bashkimit me tė. Nė rast se ai gjen rast tė vendoset nė ndonjė fshat a qytet, duhet tė veproni pėrnjėherėsh edhe ushtarakisht kundėr tij.

Vendimi i K.Q. tė Ballit Kombėtar

Vdjekje e tradhėtareve. Liri e Shqiptarėve. 7 nentor 1943."Sot mė 7 nėntor 1943 me pikėllim dhe hidhėrim tė madh Komiteti Qendror i Ballit Kombėtar, aprovoi me pikėllim luftėn civile, tue mos ba asnjė ritiratė (tėrheqje) mė pėrpara provokacioneve, pse kėto ritirata u konsideruan frikė e dobėsi dhe sollėn kėto ditė tė trimi tė Kombit tonė. Shtojmė se para kėtij aprovimi fatkeq, Balli bėri njė thirrje tė fundit 15 dite afat, ku lutet pėr marrėveshje, por mė kot'.

SHQIPĖRIA E SHQIPTARĖVE; VDEKJE E TRADHĖTARĖVE THIRRJE RINISĖ KOMUNISTE SHQIPTARE RINI KOMUNISTE.

Rinia nasionaliste, nė kėto ēaste tragjike dhe vendimtare pėr Kombin tonė, po u drejtohet juve tė rinjėve komunista dhe ju fton pėr tė ēkoqitur disa mosmarrėveshje qė janė ēfaqur dhe vazhdojnė tė ēfaqen nė njė mėnyrė tė rrėmbyer. Tensioni i nervozizmit nė mes tonė ka arritur kulmin. Nuk ka ditė qė tė mos konstatohen fyerje reciproke. Marrėveshja e Mukajt u prish!? Lidhja qė u bė nė pranverėn e kaluar nė mes tė instituteve shkollore nuk ekziston fare!? Menjėherė nuk ka asnjė bashkėpunim! Ne jua kemi thėnė haptaz gjithmonė, se nuk bėjmė luftė ideologjike dhe se nuk jemi njė parti, por jemi lidhur me njė organizatė e cila lufton vetėm pėr shpėtimin e Atdheut

RINI KOMUNISTE! Qė tė gjithė jemi bijtė e kėtij vendi dhe si tillė e kemi pėr detyrė tė pėrpiqemi pėr t'a shpėtuar. Nuk ėshtė e drejtė ta shohėsh nacionalistin si njė armik, bile siē thonė disa prej jush, si armikun numer 1.

RINI KOMUNISTE! Sot po ju njoftojmė ju tė gjithėve tė rinjėve komunista se mosmarrėveshja e jonė ka filluar tė shkaktojė vėllavrasjen e njėkohėsisht po kėnaq okupatorin gjerman, i cili duke pėrfituar nga kjo grindje do tė shtojė ditėt e qėndrimit tė tij n'Atdheun t'onė. Ejani, o tė rinjė komunista, tė bėjmė njė blok tė vetėm, tė bėjmė njė rojė tė pėrbashkėt qoftė nė katund, qoftė nė qytet.

Ejani t'i bashkojmė forcat. Tė heqim dorė nga grindjet qė tė mos mundi tė na thyejė asnjė armik. Kėrkoni marrėveshjen e Mukajt qė ėshtė shprehja mė ideale e bashkimit tė popullit Shqiptar: atė marrėveshje qė kemi dėshiruar tė gjithė ne tė rinjtė dhe qė shtytja dhe kėmbėngulja e jonė e shpejtoi!

Shpejtohuni, sepse siē po shihet, kėtu do tė ndodhin gjėra tė tmerreshme dhe tragjike! RINIJA E BALLIT KOMBĖTAR. Nga malet e Shqipėrisė 12 Tetor l943.

Pasiqė Mithat Frashėri, i dėshpėruar largohet nga Shqipėria, veprimtarinė e vazhdon nė mėrgim. Ai denoncoi politikėn diktatoriale tė Enver Hoxhės dhe tė PKSH, qė po e lidhte Shqipėrinė me vendet sllave.

Kulmin kjo vepirimtari e arriti mė 1949 kur nga Bashkimi i emigracionit politik shqiptar jashtė atdheut u krijua Komiteti Shqipėria e lirė, nė krye tė tė cilit u zgjodh Mithat Frashėri.

Mithat Frashėri ishte pėr demokracinė dhe theksonte se "nuk ėshtė nacionalizėm tė kėrkojmė bashkimin kombėtar dhe Shqipėrinė Etnike", duke e argumentuar se njė e drejtė e tillė ėshtė natyrore dhe e sanksionuar nė Dokumentet e sė Drejtės Ndėrkombėtare.

Mithat Frashėri, kontriboi edhe nė gjuhė dhe letėresi shqipe. Pati rolin vendimtar dhe ishte kryetar i Kongresit tė Manastirit (1908), ku u caktua alfabeti latin i shqipes. Nė letėresi shkroi prozėn "Hi dhe Shpuzė", u dallua edhe nė publicistikė, didaktikė, etj .

Bibliotekės Kombėtare Mithat Frashėri i dhuroi 18 mijė libra dhe shumė dokumente tė rėndėsishėm qė ruhen nė Arkivin e Shtetit, janė njė pjesė e trashėgimisė shumė tė ēmuar qė ai la kulturės sonė kombėtare.

Vdiq nė vitin 1949 nė rrethana ende tė paskjaruara, mirėpo nuk vdiq veprimtaria e tij gjysėmshekullore, qė ia la Atdheut qė aq shume e deshti.

Nė fund vlenė tė pėrmendet edhe Testamenti i Mithat Frashėri prej 12 pikash i 29 prillit tė 1926 me tė cilin ai e lė peng gjithė pasurinė e tij tė tundshme dhe tė patundshme pėr ngritjen e Institutit Albanologjik nė Tiranė, nė njė copė tė sė cilit dėshironte tė kishte edhe varrin e tij.

SHQIPĖRIA SHQIPĖTARĖVET -VDEKJE TRADHTARĖVETNimon Mulliqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 16, 2008 5:29 am

tradhetija e mithatfrasherit dhe erminjit nuk falen ata shkelen mbi luften nacinal clirimtare ata nuk i largoj enver hoxha por u larguan nga turpi ngase u pane qellimet e tyre per gelltitjen e shqipris kur shqiperija ishte ne ate koh pa krye u gjet shku enver dhe e regulloj e ruajti dhe sot kemi shqiperi n ne sot se sa per ata as qe dote ishim ne sot a sa per ballin qe ka luftuar ne viset e maqedonis e ka ber luft kunder sllaveve atyre u jemi mirnjohes por kan qen te ndar
dhe skan pas fare lidhje te bejne me grupin e mitat frasherit e ermenjit andaj sote xheme hasen e thirim hero se verau sllav e keta tjeret veran shqipetar nuk ja deshen te miren shqiperis tradhetij e kulluar ka qen balli ne krye me mithat frasherin e ermenjin se kishen vetem e vetem te shisnin shqiperin si tip i esat pash toptanit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 16, 2008 11:50 am

Dhe per t'i dhene ngjyra sa me dramatike kesaj ceshtjeje si edhe per t'i nxjerre ballistet e zogistet heronj, theror, deshmore (te pulave), kane sajuar luften civile. Demek ne Shqiperi u be lufte civile, vellavrasese. Bastarde politike dhe humbesa. Balli mori anen e armikut, spiunoi e vrau sa deshi njerez te ndershem, patriote, komuniste te thjeshte e partizane. Qe kur lufta kunder bashkepunetorit te armikut u quajtkerka lufte civile? Keni degjuar ju per ndonje lufte civile ne France gjate pushtimit fashist? Ishte lufte kunder pushtuesit dhe bashkepunetoreve te tyre francez qe, llogjikshem, u trajtuan, gjykuan e u ekzekutuan si te tille. Kohe lufte, apo jo?

Humbesat jane humbesa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 16, 2008 3:41 pm

Nė propagandene falsifikatorve zėnė vend sharjet, shpifjet rrugaēėrimi fjalaman nė vend tė argumenteve, ndonse sot nė Shqipėri kėta falsifikatorė janė bėrė objekt talljesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Mon Feb 18, 2008 1:47 am

Ballistat ishin nacionalista. Une i kam takuar sot ne emigracion. Kjo ma perforcon bindjen. Ata jane atdhetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Mon Feb 18, 2008 1:49 am

-Fatkeqsia jone nisi qysh ne Luften e Dyte Boterore kur Fadil Hoxha me kerkes te Qemal Stafes dhe Vasil Shantos ndermjetesoj tek jugosllavet. Si rezultat, "Miladin Popovici u be doktrinari, organizuesi dhe drejtuesi i Partise Komunsite Shqiptare, kurse Dushan Mugosha, ekzekutuesi dhe terrori i saj. I pari, zakonisht, qendronte ne qender, sidomos ne Tirane, kurse i dyti neper ceta dhe shetiste ne te kater anet e Shqiperise" -na thote Faik Quku ne librin "Qendresa shqiptare gjate Luftes se dyte boterore.",
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Mon Feb 18, 2008 4:17 am

Po ka qena qe flasin edhe shkruajn kunder PPSH kunder Enver Hoxhes, klyshat e fadilit, sinanit, alishukris qe shkruajn libra mbrapsh kunder atyre qe e dhan jeten per lirin e Shqiperis si librin qe e paska shkru nje far "quku". Le te ec quku edhe le te shkruan sa te doje se qukat mbesin vetem quka edhe ja bajn qefin serbise qe falsifikojn historin e LNC te Shqiperis kte teze e ka shkul per toke historiani Ali Hadri ku serbet falsifikonin historin duke thene se PKSH e ka forumiar mugosha Milladini me Titon , pollavrat titiste per ta gllaberuar Shqiperin edhe krejt Ballkanin Titistet edhe sot mundohen te shpifin te hedhin balt mbi luften nacional clirimatare duke favorizuar ballin ne Shqiperi i perkrahin fundrinat e nazizmit tradhetare e bashkpuntor te kombit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Mon Feb 18, 2008 4:21 pm

Se pari nje falenderim te sincerte per, luboteni i cili e paraqiti kete teme shume interesante.... se dyti ju flm.te gjithe juve qe shprehni idete dhe mendimet ne kuader te respektit te ndersjelle dhe pa fyerje te padeshiruara per gjithe ne.... une i lexoje te gjithe mendimet dhe kam filluar te mbledh shume materiale interesante per nje ceshtje te cakruar..... andaj ju lus juve qe keni mendime dhe fakte te tjera per kete etape sa te ndritur aq te erret sa te cliruar aq e roberuar sa e beses aq e tradhetise...... respekt te vecante per juve qe do me zbardheni ende fakte per tme ndihmuar ne nje projekt te caktuar...... pa keqkuptime dhe njehere flm.per miresjellje.
Me respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Thu Feb 21, 2008 9:21 pm

ZeriAtdheut,

A dolem te humbur po te fituar ne luften e dyte boterore?
Cili eshte mendimi juaj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Thu Feb 21, 2008 10:04 pm

ne luften e dit botnore prap dolem te fituar se ishte ne rezik shqiperija
dhe fituam qe e ruajtem shqiperin
se cdo kush donte te gllabroj shqiperin ne ate koh dhe kete ju e dini shum mir un e dij qe fajn menjiher dote ja hudhni enver hoxhes por nuk eshte fajtor enveri se aq ka mundur ai shiqyr zotit qe shpetoj shqiperija dhe na ndimoj ne kete qe ne sote e aritem me ten sakrificat ky eshte mendimi im nuk dua fyerje as sharje por realitete te fliten vellazen mos te shajm asken d po te flasim urt e but si vllezer shtruar gjenat dhe te bashkuar me mirkuptim te shprehim mendimin tone e te vlerspjm mendimin e secilit ketu qoft i mir apo i keq pa mar para sysh doti flasim te gjithe qe te gjejm perfundimin e nje ruge te drejt me mirkuptim te ecim bashk perpara deri ne realizimin e aspiratave tona te perbashketa andaj te punojm se bashku te ditur e te mos ditur mos injorojm asnjerin po te vlersojm fjalen e secilit qe te na sherbej si sgjidhje e ceshtjes andaj perpara drejt bashkimit vellezer e motra te bashkuar bej forcen se serbija gjithmon kur ka qen ne pytje qeshtja per shqiptaret ata jan treguar aq te bashkuar per te ber qmos qe te arin ate qe duan adaj edhe ne te bashkuar mberim gjithcka me mirkuptim dhe gjak ftotehsij JU UROJ PUNE TE MBAR E SUKSESE NE DREJTIM TE BASHKIMIT KOMBETAR ROFT BASHKIMI ROFT RINIJA JONE HEROIKE QE NUK U NDAL KURE NE NDERTIMIN E BASHKIMIT KOMBETAR ROFT SHQIPERIJA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Thu Feb 21, 2008 10:14 pm

zeriatdheut:

pergezime per kete shkrime madhor,si dhe prano preshendetje te mia qe kontriboni me shkrime per te miren e Rinis sone,kompliment dhe te uroi suksese ne te ardhmen ne drejtim te kontributit tuaj per te miren e Rinis sone.

RROFT RINIA E BASHKUAR

E vetmja alternative, sa me te bashkuar te jemi.

te bashkuar do ta fitojm Bashkimin Kombetar jemi ne ate rruge.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Thu Feb 21, 2008 11:41 pm

Ballistat e Kosovės ishin nacionalistėt mė atdhedashės dhe mė tė drejtė.
Ata ishin kundėr shkjavit dhe ishin pėr me u bashk me Shqipėrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 6:36 am

ZeriAtdheut,

Ne pothuaj e kemi humbur Camerine dhe juve mendoni se ne luten e dyte boterore ne dolem te fituar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 6:38 am

Tom Sojer, Vete PPSh-ja, Enveri thosh qe lufta u shendrua ne revolucion proletar. C'mendim keni per kete?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 6:51 am

petrit kola un te thash dolem fitimtar qe e shpetuam ate cope shqiperij qe mbeti ngase fuqite e medha dhe tradhetaret e vendit e coptuan shqiperin por enveri ishte ai qe e ruajti dhe e ngriti shqiperin petrit kam takurar nje epror ushtarak te kohes enver hoxhes epror per logjistik ne ushtrin ton te lavdish dhe thojke per mbi 34 milird dollar ja shpenzu per ushtrin shqiptare deri ne vitin 1974 qe ka bler armatim enveri dhe un te them pa te than se un jam dikush por kam pas fatin qe te vizitoj bunkeret e armatimit qe kishte enver hoxha eshte privilegj per mua kjo ka ndodh ne luften e kosoves dhe nese don beso nese jo nuk ka rendesij dhe ju gjith forumista te ndruar un kam par dhe kam mbet i mahnitur nga nje gje kur kam par ne bunker te shkruar KOSOVE qe donte te thoshte armatimi per kosoven un kete me syt e mi e kam par andaj shyqyr zotit dhe fal enverit qe e ruajti shqiperin a per camerin mvaret nga ne vllezer sa dote punojm qe nje dit si kosoven ta bejm te lire dhe kam besimin se dote ja arim te bashkuar dhe te punojm bashkerisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 7:16 am

Zeri i Atdheut,

Nje pyetjue tjeter; Ne se kish fituar gjermani, a do te kish humbur shqiptaret apo jo?

Sa per kohen e Enverit e kam jetuar. Vetem fjala nacionalist te klabte ne burg. Shqiptaret u shpelan nga nacionalizma...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 11:07 am

Petrit, me paske bere nje pyetje:

"Tom Sojer, Vete PPSh-ja, Enveri thosh qe lufta u shendrua ne revolucion proletar. C'mendim keni per kete?"

Petrit, po sigurisht. Edhe pa u pushtuar atdheu ishin formuar celulat e para komuniste. Populli kishte vuajtur me shekuj dhe vuante varferine e pashpjegueshme dhe paimagjinueshme, malarjen, semundjet, rrjepjen nepermjet tatimeve, bujkroberine, vjedhjen e krahut te punes, barbarine dhe bashibozukerine e beut, agait, qahajait, xhandareve dhe injorancen e nje mbreti te ardhur ne pushtet me ndihmen e armiqeve tane shekullore, Serbit. Zogu qe vrau e preu patriote shqiptare sa deshi dhe qe ne fund perlau edhe florinjte dhe ja mbathi jashte atdheut duke sabotuar edhe armet.
Ne nje background te tille vjen nga diku nje rreze drite dhe kjo ishte pushteti i popullit per popullin, komunizmi, dhe nje vend ne bote ku kjo ishte bere realitet. Nje gje qe ishte provuar edhe me pare ne France, tentuar ne Gjermani, enderruar nga mijera "utopiste". Nje ide qe nga vitet 50 gati e beri te gjithe boten komuniste ku Amerika, Anglia do ishin vetem ishuj dhe qe e shkaterroi vetem tradhetia e Hrushovit (Kapitalizmi u SAVE BY THE BELL).
Atehere nje lufte nacional-clirimtare kunder pushtuesit gjermane dhe bashkepunetoreve te tyre ballisto-zogiste, e organizuar dhe e drejtuar nga Enver Hoxha kishte dy synime: clirimin e atdheut dhe marrjen e pushtetit ne duart e popullit. Pra lufta ne revolucion proletar. Ishte gjeja me llogjike qe duhej bere.

Nuk e kuptoj sidoqofte se perse pyet Petritkola kur ti i di shume mire keto.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Fri Feb 22, 2008 11:16 am

Petrit vertet po me habit aq sa mendoj se dikush poston me emrin tend:

"Ballistat ishin nacionalista. Une i kam takuar sot ne emigracion. Kjo ma perforcon bindjen. Ata jane atdhetar."

Mos harro o Kolapetrit se kane kaluar mbi 60 vjet dhe nuk e di ata nacionalistat e tu se sa vjec kane qene atehere. E dyta, mos harro se kane kaluar mbi 60 vjet dhe gjerat ndryshojne, edhe mendimet e tyre "patriotike".

Po nje gje nuk ndryshon o Petritkola: Ata jane humbesa dhe do te jene te tille nja tre breza. Nje atdhetar nuk behet me pushtuesin kunder vellezerve te vet dhe atdheut te vet - kjo eshte tradheti dhe shkelje gjaku e bese.

Sot ty te duken atdhetar ata, po dikur ata ndiqnin pulat neper qymeze dhe spiunonin, ekzekutonin, rrihnin e masakronin popullin e thjeshte. Ai Sali Protopapa goxha atdhetar ishte, apo jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 23, 2008 1:04 am

Tom Sojer,
Le te mos tensionohemi pavarsisht se mendimet nuk na perputhen.

Une mendoje se jeni i gabuar? A ishin ballistat per nje Shqiperi te bashkuar? Ata njerz qe njoha ne mergim kishin ne shtepit e tyre, flamuj shqiptar. Nje femer e familjes kish pasion dhe bente veshjet kombetare te te gjitha trevave. Dua te them se nuk ishin te shtirur ne dashurine per vendin.
Ballistat jane perleshur ne New York me greket ku edhe jane gjakosur...

Propoganda qe shte bere eshte zor te shqitet nga mendjet e njerezve dhe e shikoje kete edhe ne rastin tende.

Se kush e shkeli besen kjo gje dihet por juve edhe tani nuk e keni mesuar.

Ti leme te gjitha Tom dhe po ju drejtoje nje pyetje se kush vrrau me shume shqiptar, Enveri apo Ballistat? Enveri vrau edhe pas luftes se dyte boterore, pa nderprerje deri sa vdiq dhe stafeten e vazhduan te tijet. Edhe kjo qe po ndodhe sot ne Shqiperi eshte vazhdimesia dhe njerzit e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 23, 2008 1:09 am

Tom Sojer,
Ne mesazhin tuaj per revolucionin juve citoni ato qe ka thene Enveri. Une i di shume mire sikurse thoni juve sepse i kamlexuar.

Por a i eshte dhene mundesi pales tjeter te shpjegojet?

Ne ato qe juve keni lexuar permendet edhe Popovici edhe Dugosha. Cili qe roli i tyre ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   Sat Feb 23, 2008 9:24 am

Kolapetrit mos kerko gjurmet lum miku! Se cfare ke pare ti andej pas 60 vjetesh ti e di dhe perderisa e thua nuk kam perse te mos e besoj, por kjo nuk do te thote aspak se balli nuk bashkepunoi me armikun e vrau e preu kunder popullit te vet dhe ti nuk ke pse me hidhesh ne statistika kush vrau me shume e kush me pak (se as ti e as une i dime statistikat, me mire mos i hyre se nuk dihet se cfare del prej tyre). Shiko faktin qe balli spiunoi, torturoi, sakatoi, e vrau per krah gjermanit - mos me kerko gjurme. Ky ishte Balli dhe humbi luften perballe popullit dhe Enver Hoxhes.

Nuk citoj aspak O Kolapetrit, edhe ti kujdes fjalet se nga presin, por them se cfare ndodhi. Citim jo citim keshtu ndodhi, kete beri me shume zgjuaresi Enver Hoxha, nje lufte antifashiste e antitradhetare per clirimin e vendit dhe njekohesisht per kalimin e pushtetit ne duart e popullit qe gjate luftes me keshillat n-cl. Kjo eshte vertet mencuri.

Pala tjeter cfare te shpjegohet? Se perse u bashkua me armikun? Se perse vrau vellane e vet? Se perse i leu duart me gjak shqiptari, keshtu? Cfare ka ketu per shpjegim? Thjesht e thjesht do te thote: "Doja te mbaja pushtetin tim te injorances dhe erresiren prandaj ma donte puna te behesha me pushtuesin." Me qarte se kjo nuk ka, e pra nuk ka tjeter cte thote. Si mund te justifikoje fjetjen koteceve dhe krimet. Po ka te gjithe kohen e lume sot t'i beje ato shpjegime. Cfare te thote se perse spiunoi dhe coi ne tortura komunista te thjeshte, e popull te thjesht liridashes? Cfare te thote se kush e tradhetoi Marreveshjen e Mukjes dhe ne nga inati vrame e preme dhe bem kotec me pulat? Hajde o Petritkola!

E fundit Kolapetrit, perse me permend Popovic e Mugosha? Po crendesi ka ore mik? Po do te dish, po ta them dhe ty, gjej "Nje Tragjedi Jugosllave" dhe lexoje.

E fundit fare, mos me fol per propagande dhe shplarje truri nese dikush mendon ndryshe nga ty. Puna eshte tek pikpamjet ketu. Dhe kete e tregon fakti qe ti mendon ndryshe nga une. Apo jo? Atehere cpune ka propaganda ketu? Jo keshtu Kolapetrit.

Kuptohet qe kemi pikpamje te ndryshme, po jo njeri se mundet dhe tjetri se nuk mundet. Kush e tha cili? Nisur nga qendrimet tona te dy kemi te drejte, pastaj faktet jane fakte dhe kokforta, Balli e qelbi gjate luftes se nuk donte te linte pushtetin ne duart e "varfanjakeve" dhe qellimi e justifikon mjetin. Dhe leri statistikat nese nuk i ke numeruar vet. Ne listat jane futur hajdute e kriminele qe sot po e quajne veten te persekutuar dhe ti i di keto.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 8Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: