Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kryeministri Hashim Thaqi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next
AutoriMesazh
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 8:52 pm

shum mir qe po vjedhin se dhe kjo e ka nji prapavij ne favor tonin se kem ma shum milionera shqiptar se perpara jan kan veq shkiet, tash ma mir milioner Hashimi se millutini,hhehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:14 pm

vjedhin e vjedhin e dikur i vjellin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:32 pm

Koshtunica i armatosur nė Kosovė Bajrami:EULEX s’e ndali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:38 pm

qfare shteti kemi .
Po rrejne si ne kohen e Rrahman Morines e te Titos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 53
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:54 pm


Analiza politike - historike

Realpolitika e Ibrahim Rugovės
( 17 )

Pėrmbajtja:


- Forcimi politik i Ibrahim Rugovės…

- Pranimi i konkluzioneve tė Grupit tė Kontaktit pa vėrejtje nga Rugova;

- G-15“shi i Ibrahim Rugovės pėr dialog me Serbinė!

- Kėrskea e GK-sė pėr fillimin e dialogut Prishtinė- Beograd dhe prejudikimi i statusit tė Kosovės;

- Reduktimi G-15“shit nė G-4 nga Ibrahim Rugova dhe ideja pėr zhvillimin e negociatave me Serbinė nė dy faza;

- Takimi Millosheviq-Rugova mė 15 maj 1998 nė Beograd;

- Vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinė mė 22 maj 1998 nė selin e LDK-sė pa ndėrmjetėsimin e palės ndėrkombėtare;

- Ēfarė historie i tregoi Ibrahim Rugova ambasadorit Danelly nė Velani, derisa po mbahej takimi nė selinė e LDK-sė?!

* * *

Roli i Ibrahim Rugovės nė negociatat me Serbinė
dhe injorimi i faktorit UĒK, nė vitin 1998


Shkruan: Sheradin BERISHA / 16. 06. 2008

Forcimi politik i Ibrahim Rugovės…


Janari i vitit 1998, solli me vete kumtin e fundit tė paqes sė rrejshme nė Kosovė. Atėkohė kur UĒK-ja po bėhej gjithnjė e mė shumė mbizotruese e situatės nė Kosovė, u vu nė lėvizje diplomacia ndėrkombėtare, pėr tė parandaluar rrjedhėn e ngjarjeve qė ēonin pashmangshėm drejt luftės. Qasja e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės, ndėrtohej mbi qėndrimin e njohur siē ishte mospranimi i gjendjes status quo dhe kundėrshtimi i aspiratave tė shqiptarėve pėr pavarėsi.Mbi kėtė bazė, gjatė vitit 1998, Grupi i Kontaktit dhe qendrat tjera ndėrkombėtare tė vendosjes pėrmes diplomacisė sė ashtuquajtur lėvizėse, do tė ngarendin sa nė Beograd e sa nė Prishtinė pėr tė gjetur njė zgjidhje politike pėr Kosovėn, pėrmes negociatave. Ngjarjet mė kulmore qė i dhanė kahje zhvillimeve politike nė Kosovė, konsiderohen vizitat e shpeshta tė ambasadorit amerikan Robert Geldbard, i deleguari special i SHBA-ve pėr ish-Jugosllavinė, nė janar-mars tė vitit 1998 nė Prishtinė dhe nė Beograd.· Foto: Takimi Geldbard - Rugova nė vitin 1998Robert Geldbard nė njė nga takimet e tij (22.02.1998) me Ibrahim Rugovėn nė Prishtinėnė publikisht e akuzoi “UĒK-nė si organizatė terroriste”, ndėrsa kėrkonte forcimin e lidershipit politik tė moderuar nė krye me Ibrahim Rugovėn. Njė ditė mė vonė z.Geldbard gjatė njė takimi me Millosheviqin, i dhuroi Beogradit lehtėsitė duke deklaruar se disa nga sanksionet ekonomike do tė hiqen! Ky veprim i diplomatit amerikan, skajshėmrisht akuzues pėr UĒK-nė, nė tė vėrtet i dha forcė shtytėse nė aspektin politik Ibrahim Rugovės, ndėrsa nė aspektin ushtarak e trimėroi Sllobodan Millosheviqin, pėr tė marrė njė ofensivė pėr zhbėrjen e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr vrasjen e shqiptarėve dhe shkatėrrimin e vendbanimeve tė tyre.· Foto: Tanksat e ushtrisė serbe nė ofenzivė!Pse mendoi kėshtu?!

E para: Porosia e amabasadorit Robert Geldbard, pėr forcimin e lidershipit nė Kosovė, duket se Ibrahim Rugovės, i ka dhėnė edhe njė arsye mė shumė pėr tė vėnė kontrollin e plotė dhe fuqizimin e tij brenda strukturave tė LDK-sė. Dhe kėtė akt z.Rugova e kryen nė Kuvendin e tretė tė LDK-sė, qė mbahet mė 25 shkurt 1998. Nė kėtė kuvend, Ibrahim Rugova nė mėnyrė autoritare largon nga organet drejtuese tė LDK-sė, ish tė burgosurit politik nė krye me Hydajet Hysenin, duke i zgjedhur nė Kryesi dhe nė Kėshillin e Pėrgjithshėm tė partisė tė gjithė ata qė bėnin Amin, pėr ēdo vendim qė do tė merrte ai.

E dyta: Tri ditė mė vonė (nga mbajtja e kuvendit tė LDK-sė), mė 28 shkurt 1998 forcat ushtarake-policore tė Millosheviqit nė “emėr tė spastrimit tė terenit nga bandat terroriste tė UĒK-sė“ sulmuan fshatrat Qirez dhe Likoshan, me ē“rast vranė e masakruan 24 shqiptarė, gra, fėmijė e pleq tė pafajshėm nė shtėpitė e tyre. Ndėrkaq, njė javė mė vonė, mė 5, 6 e 7 mars 1998, forcat barbare serbe sulmuan fshatin Prekaz, duke pėrdorur gjithė arsenalin ushtarak modern, kundėr familjes sė Shaban Jasharit. Pas njė lufte tre ditore tė pabarabart, ēetnikėt e Beogradit vranė mizorisht 56 anėtarė tė familjes Jashari, nė mesin e tė cilėve ra pėr tė mos vdekur kurrė edhe komandanti legjendar i UĒK-sė Adem Jashari.· Foto-shėnime: Lexoni e shikoni masakrat e regjimit fashist tė Millosheviqit, nė Prekaz, Likoshan, Ēirez etj

Pranimi i konkluzioneve tė Grupit tė Kontaktit
pa vėrejtje nga Ibrahim Rugova
Pas kėtyre ngjarjeve, ndėrhyri diplomacia ndėrkombėtare, e cila kėrkojė ndėrprerjen e dhunės sė armatosur pėr t“i lėnė rrugė zgjidhjes sė problemeve pėrmes dialogėt nė mes palėve.Mė 9 mars 1998 nė Londėr mbahet mbledhja e Grupit tė Kontaktit, ku do tė diskutohet pėr gjendjen e rėndė nė Kosovė. Nė deklaratėn e Grupit tė Kontaktit, kritikohet „pėrdorimi i tepruar i forcės“ dhe „tejkalimi i autorizimeve“ tė njėsive speciale tė policisė serbe, „qė ka sjellė pėr pasojė sė paku 80 humbje jete“, ndėrsa denohen nė tėrėsi siē theksohet nė deklaratė „aksionet terroriste tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, apo tė ēfarėdo grupi apo personi.“ Pra, Grupi i Kontaktit, operacionet shfarosėse tė njėsive speciale serbe kundėr shqiptarėve i cilėson si pėrdorim i tepruar i forcės, ndėrsa veprimet e UĒK-sė qė ishin nė mbrojte tė popullatės shqiptare nga forcat serbe, i cilėsonte si “arsione terroriste”!!!Grupi i Kontaktit kėrkon „nga presidenti Sllobodan Milosheviq tė ndėrmarrė hapa tė shpejtė dhe efektivė pėr tė ndėrprerė dhunėn dhe tė angazhohet vendosmėrisht pėr tė gjetur njė zgjidhje politike tė ēėshtjes sė Kosovės pėrmes dialogut. Nė veēanti brenda 10 ditėve ai duhet: - tė tėrheqė njėsitė e policisė speciale dhe tė ndėrprejė veprimet e forcave tė drejtuara kundėr popullsisė civile, - qė tė deklarohet vetė publikisht mbi fillimin e procesit tė dialogut nė pajtim me paragrafin 10, me udhėheqjen e komunitetit shqiptar tė Kosovės.“Nė konkluzat e Grupit tė Kontaktit, vijėzohet qartė kundėrshtimi pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrkohė qė RSFJ-sė gjegjėsisht Serbisė po i ofrohej njė shans shtesė pėr t“iu shmangur sanksioneve ekonomike tė pėrgatitura prej kohėsh.· Lexo tė plotė: Deklaratėn e Grupit tė Kontaktit pėr KosovėnFaktori politik shqiptar nė krye me Ibrahim Rugovėn pa asnjė vėrejtje i mbėshtet konkluzionet e Grupit tė Kontaktit, ndėrsa po atė ditė (9.03.1998) kur Grupi i Kontaktit ishte mbledhur nė Londėr, reagon SHQ i UĒK-sė pėrmes Komunikatės nr.45. Nė komunikatė thuhet: “Shtabi Qėndror i UĒK-sė u bėn me dije forcave politike nė botė dhe institucioneve dhe organizmave ndėrkombėtare, nė veēanti Grupit tė Kontaktit qė takohet sot nė Londėr, si UE-sė, OKB-sė e shteteve demokratike, se UĒK dhe populli shqiptar do tė vazhdojnė luftėn ēlirimtare, mbi bazėn e vullnetit historik pėr pavarėsi. Nga qendrat nė botė kėrkohet tė pranojnė shtetin e Kosovės, ndėrsa pushtuesin serb ta ndėshkojnė nė bazė tė konventave ndėrkombėtare pėr luftėn, mbasi dėshmohet lufta e tij fashiste pėr tė zhdukur popullin shqiptar.“Nė vazhdėn e aktiviteteve diplomatike, mė 17 mars 1998 ministria e jashtme ruse, kishte marrė nismėn pėr njė zgjidhje politike pėr Kosovėn. “E binda Millosheviqin, nė bisedėn kokė mė kokė, mė 17 mars 1998”, pohonte ish-ministri i Jashtėm rus Primakov qė “tė merrte nismė lidhur me autonominė e Kosovės; tė urdhėronte njėsitė ushtarake tė ktheheshin nė kazerma; qė personalisht tė angazhohej pėr tė filluar negociatat me liderin e krahut tė moderuar tė kosovarėve Ibrahim Rugovėn dhe tė pranonte vėzhguesit e OSBE-sė.” (J.Primakov: Memoare, Jeta ime nė politikėn e lartė, fejton politik, “Zėri” 30 maj 2002, fq.9.)

G-15“shi i Ibrahim Rugovės pėr dialog me Serbinė!
Nė frymėn e qėndrimeve tė Grupit tė Kontaktit, mė 18 mars 1998 i deleguari amerikan pėr ēėshtje tė Ballkanit ambasadori Geldbard, merrė pėlqimin e Ibrahim Rugovės, tė kėtij “kolosi tė brishtė” (siē e cilėsonin analistėt perėndimor Rugovėn) pėr formimin e Grupit Negociator pėr dialog me Serbinė, ani pse Ibrahim Rugova ato ditė bėnte fushatė pėr zgjedhjet “presidenciale e parlamentare“ tė 22 marsit 1998 !!! Mė 18 mars para gazetarėve (nė hyrje tė selisė sė LDK-sė) Ibrahim Rugova deklaron: ”Nė bisedė me ambasadorin amerikan Geldbard, unė rikonfirmova zotimin tim tė fuqishėm pėr dialog, si tė vetmen mėnyrė pėr zgjidhjen e problemeve tė ngutshme nė Kosovė.” “Pėr tė qenė i suksesshėm dialogu”,- theksonte Rugova, “duhet tė pėrfshihet patjetėr kėmbimi i hapur dhe i pakushtėzuar mes pėrfaqėsuesve tė zgjedhur tė udhėheqjes sė Kosovės dhe pėrfaqėsuesve tė presidentit Millosheviq, siē ėshtė bėrė thirrje javėn e kaluar nė Londėr nga ministrat e jashtėm tė Grupit tė Kontaktit”.Vini re!

Mė 22 mars 1998 mbahen zgjedhjet “presidenciale dhe parlamentare” nė Kosovė, ndėrsa tė nesėrmen mė 23 mars nė Prishtinė nga grupi 3+3( i pėrcaktuar qysh nė marrėveshjen Millosheviq-Rugova mė 1.09.1996), nė mes palės serbe dhe asaj tė Kosovės, nėnshkruhet aneksi pėr normalizimin e arsimit shqip nė Kosovė. Grupi 3+3 qė nėnshkroi aneks marrėveshjen mė 23 mars ishte vazhdimėsi e bisedave tė mėhershme nė mes tė Ibrahim Rugovės me Sllobodan Millosheviqin, dhe nuk kishte tė bėnte drejtpėrdrejt me themelimin e grupit tė ri negociatorė, qė do tė quhet G-15, edhe pse kemi tė bėjmė me tė njejtit njerėz nė krye tė kėtij grupi.· Fotodokument: Akti i nėnshkrimit tė aneksit pėr arsim, mė 23 mars 1998 nė ambientet e Bibliotekės kombėtare nė Prishtinė.Mė 24 mars 1998 (atė ditė kur kishte shpėrthyer lufta nė fshatin Gllogjan tė Dukagjinit, nė mes tė forcave pushtuese serbe dhe UĒK-sė) Ibrahim Rugova pasi shpalli rezultatin e zgjedhjeve, ku ai dhe partia e tij kishin triumfuar bindshėm nė kėto zgjedhje farsė, do tė kumtojė listėn prej 15 negociatorėve tė Kosovės “G-15”, tė cilėt Rugova i quan si “Grup Kėshilldhėnėsish”, pėr tė pėrgatitur njė platformė pėr bisedime me pėrfaqėsuesit e Millosheviqit.Nė listėn e G-15-shit, me sugjerimin edhe tė ambasadorit Geldbard u pėrfshinė: Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Edita Tahiri, Bujar Bukoshi, Rexhep Ismajli, Mark Krasniqi, Pajazit Nushi, Esat Stavileci, Adem Demaēi, Veton Surroi, Mahmut Bakalli, Hydajet Hyseni, Shkėlzen Maliqi, Bujar Dugolli dhe Blerim Shala. Adem Demaēi, ndonėse nuk ishte pyetur fare pėr kėtė punė, ėshtė prononcuar kundėr pjesėmarrjes nė kėtė grup, duke e quajtur kėtė nismė si “mashtrim tė ri tė Ibrahim Rugovės…”, ndėrsa Hydajet Hyseni e Bujar Dugolli largohen nga ky grup me 13 maj 1998, nė momentin kur merret vesh se pa dijen e “G-15” Ibrahim Rugova kishte vendosur tė takohet me Millosheviqin mė 15 maj nė Beograd.Blerim Shala, ish-zėdhėnės i grupit G15, kujton se „sesioni i parė i G-15 qė u mbajt mė 25 mars, do tė jetė njė mbledhje e paorganizuar, pa fillim dhe pa fund, pa pasur tė qartė pse jemi thirrur, ēka jemi nė tė vėrtet, kėshilltarė apo negociatorė, dhe cili ėshtė misionin ynė i njėmendtė. Rugova nė fillim na tha se janė disa pika tė cilave duhet t“u pėrmbahet pala kosovare nė negociata…dhe ato ashtu si ishin hedhur nė letėr prej tij, diheshin pėrmendėsh prej secilit shqiptar tė Kosovės. Nė kėtė takim tė parė, ne - thotė Shala, nuk morėm vesh se ēka jemi, nuk filluam fare bisedėn pėr strategjinė negociuese dhe fare pak folėm pėr luftėn, e cila tashmė po hynte nė muajin e dytė.“( B.Shala- Vitet e Kosovės 1998-1999, Prishtinė 2000, fq.41) Njė rrėmujė e tillė, e shkaktuar nga Ibrahim Rugova, do tė vazhdojė deri nė fund tė ekzistimit tė G-15, deri nė korrik tė vitit 1998.· Foto: Blerim Shala, ish-zėdhėnės i grupit G15

Kėrskea e GK-sė pėr fillimin e dialogut Prishtinė- Beograd
dhe prejudikimi i statusit tė Kosovės
Po, mė 25 mars 1998 Grupi i Kontaktit mban mbledhjen e radhės nė Bon ku shqyrtohet situata nė Kosovė, ndėrkaq tė nesėrmen mė 26 mars, ambasadori amerikan Robert Geldbard sė bashku me Jeremy Greenstock, Drejtor politik nė Foreign Office tė Anglisė, vizitojnė Prishtinėn pėr t“ja kumtuar Ibrahim Rugovės qėndrimet e Mbledhjes sė Bonit. Ndonėse Grupi i Kontaktit ka kėrkuar qė sa mė shpejt tė fillojnė bisedimet Prishtinė-Beograd, nė pikėn 13 tė konkluzioneve tė Bonit theksohet se GK angazhohet pėr njė “autonomi tė gjerė dhe vetadministrim tė mirėfillt tė Kosovės” dhe kjo prejudikonte qartė ecurin e negociatave dhe pėrcaktimin e kornizės sė tyre.Edhe Kėshilli i Evropės, nxori njė rezolutė, sipas sė cilės “kėrkohej fillimi i bisedimeve tė menjėhershme tė Serbisė - RFJ me shqiptarėt e Kosovės”. Dhe, nė atė rezolutė mbėshtetej “vetėm njė autonomi nė kuadėr tė RFJ-sė pėr Kosovėn”. Ndėrkaq, Ibrahim Rugova nė njė konferencė pėr shtyp, duke pėrmendur rezolutėn e Kėshillit tė Evropės, e cila prejudikonte qartė statusin e Kosovės, deklaron: “Shpresoj se sė shpejti Kosova do tė bėhet anėtare e kėtij asociacioni” (e Kėshillit tė Evropės - v. ime). Ēudi! Kosova akoma pa qenė subjekt i pranuar ndėrkombėtarisht, pėr mė keq atėkohė kur bashkėsia ndėrkombėtare kėrkonte me ngulmė autonomi pėr kosovėn nė kuadėr tė Serbisė, Ibrahim Rugova flet pėr anėtarėsimin e shpejt tė Kosovės nė Kėshillin e Evropės. Duhesh me qenė idiot dhe i pandėrgjegjshėm, qė ta marrėsh seriozisht kėtė deklarim tė Ibrahim Rugovės.

Reduktimi G-15“shit nė G-4 nga Ibrahim Rugova dhe ideja
pėr zhvillimin e negociatave me Serbinė nė dy faza


Ibrahim Rugova meqė vetė vendoste e vetė vuloste pėr ecurin e procesit negociator brenda faktorit politik shqiptar, mė 6 prill 1998 nė njė mbledhje tė radhės tė G-15 ai grupin G-15 e reduktoi nė G-4 (prej katėr vetash), tė cilėt sipas tij duhej tė pėrbėnin Grupin e mirėfillt Negociator tė Kosovės.

Nė G-4 ishin:

- Dr. Fehmi Agani,

- Mahmut Bakalli,

- Pajazit Nushi dhe

- Veton Surroi.

Pas kėtij propozimi tė Rugovės, pjestarėt e mbetur tė G-15, nuk e dinin se cili do tė jetė roli i tyre nė kėtė mishmash tė krijuar nga Rugova. Kėto marifetllėqe politike tė Ibrahim Rugovės, po zhvilloheshin nė Prishtinė, pikėrisht nė kohėn kur nė shumė pjesė tė Kosovės, UĒK-ja zhvillonte luftė ēlirimtare kundėr forcave pushtuese serbe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jun 02, 2010 1:02 am

Kosovė,

Thaci ėshtė zyrtari mė i pasur/

I dyti nė listė vjen Jakup Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jun 02, 2010 11:53 am

jo bre te gjithe jane te pasur.
keta nuk po i cekin kryetaret e komunave qe jane bere milionera.
keta jane multimilionera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jun 03, 2010 12:51 am

Wednesday, April 16, 2008


Ushtari i panjohur


Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi

Jam nje shqiptar qe perpiqem te kontriboje ne perparimin e ceshtes tone , ashtu thjesht si shumica qe punojne, djersiten, vriten, gjymtohen per te miren e Atdheut, pa u vene re nga fanfarat e shtypit dhe televizionit. Jam nje prej shumices,per te cilet ngrihet nje monument i perbashket ku shkruhet; "Ushtarit te panjohur qe sakrifikoi jeten per te miren e Atdheut." Une qellova te jem nje shqiptar prej Shqiperise londineze, por nuk ka rendesi sepse si Kosova dhe Shqiperia londineze jane Shqiperi.

Te nderuar, Thaci, Rexhepi, Sejdiu!

Shqetesimi im eshte moskujdesja dhe denigrimi i simboleve tona kombetare. Simbole per te cilat punojme dhe luftojme pasi duam te mbesim dhe vdesim si shqiptar dhe te bashkuar.

Natyrisht juve nuk munde te jeni pergjegjes per likujdimin e zotit Ukshin Hoti, pasi ne librin e tij "Filozofia e zgjidhjes se ceshtjes shqiptare" qe u ndalua te qarkullonte ne Shqiperi nga ish presidenti zoti Sali Berisha, atje kuptohet qarte qe LDK-ja e zotit Ibrahim Rugova eshte pergjegjse per persekutimin e tij. Pasiviteti i Qeverise se Kosoves per zbardhjen e fatit te zotit Uksin Hoti eshte shume deshperues. Zoti Ukshin Hoti nuk eshte thjeshte nje viktim qe ashtu si gjithe viktimat e tjera kerkohet nje varrim dinjitoz, por ai tashme eshte nje simbol kombetar dhe perpjekjet e Qeverise se Kosoves duhet te jene me te medha per ti dhene pergjigje shqiptareve se c'fare u be me simbolin e tyre. Zoti Ukshin Hoti nuk i takon me as vetes se tij dhe as familjes, ai nuk i takon as vetem Kosoves por gjithe trojeve shqiptare, sikurse edhe Aristidh Kola.

Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Pritja qe ju be Ramush Haradinajt nga populli ne Kosove eshte domethenese dhe shpresedhenese dhe askush nuk ju akuzon se ishit juve qe e cuat me pa te drejte (sic u provua) ne gjyqin e Hges, por pasiviteti i Qeverise se Kosoves per ti ardhe ne ndihme dhe hedhur drite mbi pafajsine, mbi kete simbol te sakrifices dhe rezisteneces shqiptare kundra serbeve eshte i pashpjegueshem.

Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Eshte e drejta juaj si e drejte e cdo shqiptari kudo qe ndodhet qe te kerkoni pse-ne e ndryshimit te stemes (shqiponjes) se Kryeministris se Shqiperise londoineze. Ashtu sic eshte e drejta e cdo shqiptari te pyes se si ka mundesi qe juve tre veta vendoset per simbolet shteterore te shqiptareve, ku nuk bie aspak ere shqiptarizem. Perdorimi dinak diten e persekutimit te flamurit shqiptar te nje simboli tjeter ( Adem Jasharit) eshte nje mekat kombetar. Juve ate dite genjyet edhe te gjallit edhe te vdekurit. Juve ate dite i thate Baces Adem se ajo pune u kry. C'ka nuk eshte e vertet sepse pothuaj asgje nuk eshte kry, por ndoshta ja ka nise me u kry.

Ngjarjet e diteve te fundit ne zonat me popullate me te madhe serbe po qesin genjeshtren ne drite. Atje UMNIK do te lejoje te mbahen zgjedhje serbe cka hedhe drite dhe tregon kembet e shkrurtra te pavarsise se genjeshter te trumbetur nga ju.

Juve na keni borxh te verteten.

Sinqerisht,

Ushtari i panjohur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mixha Selim
Fillestar/e
Fillestar/e
Mixha Selim

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 68
Vendi : Prizren
Registration date : 26/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jun 03, 2010 12:59 pm

SHKRUJ BIRO SHKRUJ KTYNEV NUK PO JA NIN HIQ
PE BAJN TVETEN E NA FARUN
SPO KA MA SHIPTAR BIRO
PAK BURRA JA HIQ SKAN MET
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veli kryeziu
Fillestar/e
Fillestar/e
veli kryeziu

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 38
Vendi : Rogane-Dardane
Registration date : 13/09/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Oct 17, 2010 1:36 pm

GJITHSESI Z. HASHIM THAQI KA AFTESI PER TA UDHEHEQUR QEVERINE E KOSOVES EDHE PER NJE MANDAT TE RI 4 VJEQAR, AI DITI TI MENAXHOJ TE GJTHA KRIZAT NE KOSOVE, AI DIN TE UDHEHEQ ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE, POR FATKEQSISH PARTNERIN QEVERISES E KISHTE KOMUNIST ME IDEOLOGJI DHE KTU ISHTE DESHTIME, NDERSA ZGJEDHJET E ARDHESHME DO TE DIJE TA ZGJEDH NJE PARTNER POLITIK ME MOTIVE DEMOKRATIKE, LDK-ja, ESHTE PARTI PA PROGRAM, PA LIDER DHE PA VIZION, KA MBETUR ME TE KALUAREN ME IDEOLOGJIN RUGOVIJANE, POR RRETHANAT POLITIKE NE KOSOVE KAN NDREYSHUAR DHE PDK-se TANI I DUHET PARTNER NJE PARTI POLITIKE E TIPIT TE VETEVENDOSJES DHE E AKR-se, se BEXHET PACOLLIT PER TA ZHVILLUAR KOSOVEN EKONOMIKISHT DHE PER TI INTEGRUAR SHQIPTARET NE NJE SHTET TE VETUM NE SHQIPERIN NENE, E JO TI SHERBEJ INTERESAVE TE GRUPEVE KRIMINELE QE UDHEHEQIN LDK-ne, E TE NDJERIT RUGOVA, SEPSE ATY KA KOMUNISTA, KA KRIMINEL, KA HAJDUT, DHE MAFIJOZ, TE TIPIT TRAFIKANT E GJITHQKA. SHPRESOJM SE ZGJEDHJET PARLAMENTARE TE VITIT 2010 DO TA FORCOJN POZICIONIN E PDK-se, NDERSA LDK-ja DO TE FUNDOSET EDHE ME SHUM DREJT HUMNERES.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Oct 17, 2010 2:09 pm

Veli Kryeziu
As pdk as LDk as akk as ldd as akr sjane parti per popull po hajna kriminel
antishqiptare dhe antikombetare.
Ata qe ne emer te uck hiqen flamurin historin kombin dhe na beren multietnik jane tradhtare.
Nuk kan te drejte te thirren ne emer te uck se kane tradhtue vlerat e luftes.
Pdk eshte si ldk sepse me tradhtare ka hy ne kolicion.
Ne pdk ka plot udbashe tradhtare ish keshilltare te Rugoves jane ne pdk
dhe kjo parti ska dallim nga ldk ldd.
Ne qoftese bashkohi me akr ju ka hanger dreqi .
dmth per interes per pushtet edhe me dreqin bashkohi
edhe me milloshin
sepse ju kane terrua syte per karrig..
Grupe interesash kriminale ka edhe ne pdk ,sa komandanrti eshte vra nga keta qe te vyjne ne pushtet sa pasuni nkane bere keta per nje nate milioner a deri dje i kane ruajt lopet
Komandantat e uck te vertet jane vra ja jane neper burgje .
Komunista ke plote ne pdk kriminel hajna mafioz trafikant gjithqka .skan dallim nga ldk fare sepse deri dje ishin me keta far komunista se bashku ka na u benen te mire keta tashe.
Kushe nderroi kombin hymnin amblemen e prizrenit na benen kosovare multietnik
pranuan planine Ahrtisarit nje plan antishqiptare .
Albini ne qoftese hyn ne koalicion me keta me pdk ldk akr ldd atehre ai ka humb besimin dhe premtimet qe ka bere.
Sharjet per tradhti qe i ka thene ketyre .
Albini ja do ta marre qevrin vete ja duhet te jet opozit e forte vete.
Nuk shiten ma molla te kalbera nga keto parti antishqiptare
poshte pdk -ldk -ldd akk akr.
hajna kriminel tradhtare te poshter sahanlepires ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyTue Jan 11, 2011 4:54 am

Monday, January 10, 2011
Pakez drite

Kur plasi akuza nderkombetare ndaj Hashim Thacit per trafikim organesh Ilir Meta ishte tek eproret e tij ne Beograd. Per cudi prej Beogradit Ilir Meta dhe vete Beogradi dolen ne krahun e Hashim Thacit. Iso mbajten edhe klyshat serbo-grek ne Tirane ndersa shumica e shqiptareve ra na gracken e ngritur prej tyre.
Personalisht besoj se jo vetem UCK-ja por as individ si Hashim Thaci nuk kane trafikuar organe, qofte njerzish ose kafshes.
Personalisht jam i mendimit se Hashim Thaci eshte i pafajeshem, sikurse fakt eshte qe Hashim Thaci nuk perfaqson as UCK-ne dhe as kombin shqiptar.
Por c’fare po ndodh, perse Beogradi e don Thacin ne pushtet?
Dihet qe Hashim Thaci e shkeli betimin e UCK-se dhe per te teper e braktisi kombin shqiptar duke u perpjekur te krijoj ate kosovar!!! Hashim Thaci deklaron se nuk eshte per bashkim por per integrim ne BE te kombit me te ri ne Ballkan atij kosovar!!!
Ne se Ashim Thaci largohet nga pushteti, i dyti ne radhe eshte Albin Kurti qe hapur ka deklauar se eshte per bashkimin e krahines shqiptare te Dardanise me trungun Shqiperi.
Albin Kurti Kryeminister i Dardanise do te shnonte piken e ktheses drejt realizimit te te drejtes se shqiptareve per tu bashkuar. Me Albin Kurtin Kryeminister eskluziviteti i sherbimit sekret serb ne Dardani mirte fund.
Jo vetem kaq, por ne Shqiperi gjithashtu eskluziviteti serb dhe grek do te mirte fund. Sali Berisha, Edi Rama… PD, PS… do te detyroheshin te shpallnin veten hapur sherbetore te serbit e grekut pasi hapur do te refuzonin Bashkimin qe do te kerkohej prej Albin Kurtit dhe krejt shqiptaret ane e mban botes.
Natyrisht qe gjasat jane te kishte ndonje konflikt lokal por rezultati perfundimtar do te ishte ne dobi te te drejtes se shqiptareve per tu bashkuar.
Pikerisht kete gje kerkon ta pengoje Serbia dhe Greqia duke mbeshtetur Hashim Thacin, ndaj i dhane urdher artopolanteve te tyre qe ta mbrojne Hashim Thacin duke e njesuar ate me UCK-ne dhe kombin shqiptar, c’ka nuk eshte e vertet.
Po mbrijme ne fund te tunelit te erresires. Po shohim drite ne shqiptaret. Bashkimin e shqiptareve nuk e pengojn dot as Berishat as Thacat, as Nanot, as Ramat, as Janullatost, as Milloshevicat, as Rugovat…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyTue Jan 11, 2011 9:00 pm

pse pi apmi aq zor
ne qoftese dikush eshte i pafajshem tregon drejtesia
ja leme kete pune drejtesise
sa me shume qe mundohemi te kritikojme evropen aq me sherr i bejme vetes sone
sepse jemi nen kolonin e tyre ata na sundojne.
Po me argumenete
nuk ka nevoje te qohet nje popull ne kembe e shoqata e media
po ne qoftese sjem fajtore qe besoje shume atehere nuk ka nevoje te frigohemi nga drejtesia
siq eshte denuar Millosheviqi do te denohen edhe ata qe kane bere krime..
ne qoftese dikush eshte i pa fajshem atehere do te del i pa fajshem
mos te hyjme ne konflikte me gjithe evropen
se sehste hajgare me keshillin e evropes..
e dikush po lune me ta ,do jete me keq per ne dhe vet ata persona qe akuzojne evropen
te lejohen hetime sa me shpejte dhe te del e vertetea.--
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 12:46 am

Cito :
pse pi apmi aq zor
ne qoftese dikush eshte i pafajshem tregon drejtesia
ja leme kete pune drejtesise
sa me shume qe mundohemi te kritikojme evropen aq me sherr i bejme vetes sone
sepse jemi nen kolonin e tyre ata na sundojne.
Po me argumenete
nuk ka nevoje te qohet nje popull ne kembe e shoqata e media
po ne qoftese sjem fajtore qe besoje shume atehere nuk ka nevoje te frigohemi nga drejtesia
siq eshte denuar Millosheviqi do te denohen edhe ata qe kane bere krime..
ne qoftese dikush eshte i pa fajshem atehere do te del i pa fajshem
mos te hyjme ne konflikte me gjithe evropen
se sehste hajgare me keshillin e evropes..
e dikush po lune me ta ,do jete me keq per ne dhe vet ata persona qe akuzojne evropen
te lejohen hetime sa me shpejte dhe te del e vertetea.--Ajo qe eshte shqetsues me shum eshte se nuk jemi unik si popull,mos te flasim per individ?!nuk eshte akuz e rendomt ? se ketu po zbehet imazhi i nje ushtrje te ter ,por deklarata e Albint e quaj shum te papjekur.. ku tha .. te ndahen gjerat mese ushtris se individit''?Hashim Thaqi nuk ishte i vetem ushtar ne Kosove,dhe nese gjykohet ky individ po gjykohet e gjith ushtrija ,andaj duhet lere inatin anash e te mos krijojm bindje te keqe albin ne popullin shqiptar ,mbase me voten e tyre arrite ne vendin e 3 -te ne zgjedhje, te krijoj imazh pozitiv edhe per vendine par!kemi rastin ti tregojm botes se ne dim te luftojm por edhe te mbrohemi dim pa intervenimin e ndermjesuesit...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 3:01 pm

FIONA-nuk esht ashtu siq po thua edhe ti se nese gjykohet thaqi gjykohet e ter uck-ja e pra, kur u gjyku Milloshi por nuk u gjyku e ter ushtria e serrbis edhe te Kragjiqi njeti rast por vetum tek ne po na gjykohet dhe ushtria komplet.
Dhe ne denhag po gjykoheh po shumicen e rasteve te berave individuale e jo asesi ose shum pak kolektive, ne rastin tek ne nuk ka shanc ajo kolektive sepse ne skem ber gjenocid.
Pos tjerash dhe shka nuk besoj se dikush don qe te denohet Thaqi, por dhe Thaqi nuk esht i moralshme nese kaq diqka ne at drejtim te i denohe i ter populli per te bemat e tij,apo nji grupi te njerzve. sepse kta vet e kan pru ket situat ,se sa ushtari i uck-s kalbet kalbet neper burgjet e kosoves thoqi po i mban ne burg, dhe ske ne gjendje kurr ta organizojn nji demostrat per ata qe na sollen lirn, a e ka logarit pra tash dhe thaqi se askush nuk del ne rug ne demostrata as kti, RAMUSHIT veq familjart e vet i dulen para ca ditve. shpresojm qe e ter kjo teperfundon ne favor tonin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 11:10 pm

22:35/11.01.11 - Parlamenti Europian: Ne Kosove duhet te ribehen zgjedhjet ne fund te vitit 2011


Propozimi ka ardhur nga shefja e vėzhguesve tė Parlamentit Evropian nė zgjedhjet e fundit nė Kosovė, eurodeputetja Ulrike Lunacek. Ajo u shfaq e zhgėnjyer tė hėnėn pėr procesin e votimit nė komunat e Skenderajt dhe Drenasit, ku madje tha se “ka parė nga afėr manipulimin e zgjedhjeve”.
Kritikat e saj kanė ardhur edhe tė martėn. Ajo i ka thėnė RTK-sė se organizimi i zgjedhjeve tė reja nė fund tė vitit, propozim ky i disa partive, duhet tė merret parasysh seriozisht.
“Kosova ėshtė me njė zonė zgjedhore. Ka shumė mangėsi sistemi, prandaj duhet tė fillojnė shpejt pėrgatitjet, qoftė infrastruktura ligjore dhe tė mbahen zgjedhjet deri nė fund tė vitit. Propozim ky i disa partive politike”, ka thėnė Lunacek.
Para kėsaj, ka shtuar ajo, duhet tė formohen institucionet e reja. Lunacek pritet tė raportoj edhe nė Parlamentin Evropian pėr zgjedhjet e fundit, raportim ky qė pritet tė jetė negativ marr parasysh dėshpėrimin qė shfaqi kėtyre ditėve me nivelin e organizimit tė zgjedhjeve.
Zyra Civile Ndėrkombėtare nuk ka preferuar tė flasė pėr ndonjė opsion, por ka sugjeruar tė merren seriozisht qėndrimet e Parlamentit Evropian.|||Lajme.Net|||
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jan 13, 2011 2:03 am

Cito :
FIONA-nuk esht ashtu siq po thua edhe ti se nese gjykohet thaqi gjykohet e ter uck-ja e pra, kur u gjyku Milloshi por nuk u gjyku e ter ushtria e serrbis edhe te Kragjiqi njeti rast por vetum tek ne po na gjykohet dhe ushtria komplet.
Dhe ne denhag po gjykoheh po shumicen e rasteve te berave individuale e jo asesi ose shum pak kolektive, ne rastin tek ne nuk ka shanc ajo kolektive sepse ne skem ber gjenocid.
Pos tjerash dhe shka nuk besoj se dikush don qe te denohet Thaqi, por dhe Thaqi nuk esht i moralshme nese kaq diqka ne at drejtim te i denohe i ter populli per te bemat e tij,apo nji grupi te njerzve. sepse kta vet e kan pru ket situat ,se sa ushtari i uck-s kalbet kalbet neper burgjet e kosoves thoqi po i mban ne burg, dhe ske ne gjendje kurr ta organizojn nji demostrat per ata qe na sollen lirn, a e ka logarit pra tash dhe thaqi se askush nuk del ne rug ne demostrata as kti, RAMUSHIT veq familjart e vet i dulen para ca ditve. shpresojm qe e ter kjo teperfundon ne favor tonin.

heheh xhem!kur u gjyku milloshi po ashtu u gjyku edhe serbia !Nuk eshte denim vetem tet mbajn ne burg nje individ, po denim me i madh eshte se izolohet si shtet.Ky eshte denimi se jepet jo ne menyre individe .Rasti i thaqit dhe i ramushit eshte se nese denohet nje ushtare komandant ketu po prekete imazhi i gjith ushtris se ky nuk ka qen vetem siq e thash edhe me lart,nuk qendron ajos e thua ti se ne rastine kosoves duhet denuare individi! nese kan bere kriem tilla(gje qe eshte genjehster e tera manipulim dhe nuke besoj hiq se ke diq te vertet) thaqi prap nuk ka mund ti bej nje nderhyrje till kirurgjike sepse duhet te jen njerz kompeten siq esht kirurgi e shum ndimes tjere.Prandaj kjo se them un qendron se po denohet nje ushtri e ter.
Ama nuk duhet ti jepet edhe shum rendesi kesja punese,siq u shpreh edhe demaqi ,nuk ka arsyje te bejm panik dhe te friksohemi.Ku i dihet xhem, ndoshta eshte ndonje nga ato ''marifete'' e europes se mundohet te terhek vemendjen se i jan hap dyart e fshehura te Ameriks !!! dhe nuk prejashtohet mundesi e nje luftes se tret botrore ?Problemi nuk qendron te nje deputet se ka ngre nje akuz te pa baz po te sekrete e shtetit qe u nxori ne shesh Wikinliks..andaj mos te lejojm te ne kaploj injoranca se dikur do behet von!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyFri Jan 14, 2011 2:25 pm

Pėrshėndetje! ...-Edhe nė kėtė Forum duhet pasur maturi, guxim qytetar dhe drrjtėsi
nė shfaqjen e mendimeve dhe njohjes sė asaj pėr tė cilėn shkruhet. Duhet ngritzur mė lart kulturėn e komunikimit dhe mėsuar bontonin nė sjellje. Partitė kanė rol pėrēarės dhe kjo dihet prejse u instaluan nė pushtet, nė Greqinė -Akajėn para helene, mė drejt, kur tė gjithė shtresat sociale, edhe tetėt, fituan barabarėsi nė pushtet dhe pas tė cilave ngjarje pasoi Demokracia (!) qė ēoi Atinėn e asaj kohe nė anarki tė plotė!...
...-nė rrethanat tona kosovare, qėshtja ėshtė edhe mė e komplikuar dhe prandaj duhet kurajė pėr udhėheqėsit nė bėrjen e pushtetit. Kėshtu si po bėhet tash e sa kohė, vetė njerėzit tanė, veēmas pėrmes mjeteve tė informimit po tregojnė se nuk janė tė vetėdijshėm se po punojnė kundėr vetvetes. I gjithė sulmi i kėsaj fushate ka dy mjete -armė, -fjalėt Korrupcion dhe Krim dhe kėto ėshtė dikush mjaft i sofistikuar mbrapa nė thellėsi qė drejton kėtė fushatė. Kjo metodė ėshtė e njohur edhe nė kohėrat e vjetra dhe pėrmendet te librat e Platonit mbi Shtetin (11). Nuk ėshtė njerėzore dhe kombėtare qė njerėz tanė shqiptarė tė tregojnė kaq shumė mllef kundėr ndėrtimit tė shtetit tė ri tonit. Mirėpo, duhet ditur se njė pjesė e mirė e tanėve janė eksponent i vjetėr ekstrem, pastaj se shumė punojnė nė Kosovė e flejnė nė Preshevė, Bujanoc e Vranjė, -e Shkup e gjetiu!... -Si dhe se shumė tjerė janė edhe kėtu mes nesh, tė lidhur me tė huaj dhe financohen nė mėnyra tė ndryshme prej tyre. E$ katėrta anė e sė keqes ėshtė humbja zgjedhje pas zgjedhjeje e atyre qė pėr smirė e interes lufte pėr pushtet duan ta shembin kėtė pakėz pushtet qė e kemi! Janė kėta, -ata qė ose duan tė fitojnė pushtet dhe tė instalojnė papushtetin, ose kur humbin, -bėjnė fushatė shkatėrruese kundėr njerėzve tė vet dhe vendit tė vet! Njė mendėsi kėsisoji, mbanė Kosovėn vazhdimisht nė gjendje inferiore. Tanėt njė pjesė e madhe, gjithmonė kanė bėrė kėshtu pazare me tė huajt dhe se u pėlqen tė shfrytėzojnė rrethanat qė tė bashkėpunojnė me tė huajt kundėr vendit tė vet dhe tė pėrfitojnė. Si gjithmonė ata kėrkojnė edhe vendin e nderit tė atdhetarėve! Nė kėto rrethana harxhohet tash energjia gjithėpopullore nė nivel tė ulėt nėvendse tė rrinin secili nė vend tė vet dhe tė kėqyrnin punėt e veta. ...-Prandaj, mendoj se duhet maturi dhe kujdes si po sillemi nė vend publik, nė opinion dhe nė nivel nacional, sepse me tė vėrtetė u bė boll me kėso papjekurish e rrugaqėrish kinse politike qė prej pas lufte e kėndej. Njė miku qė foli ēka i erdhi nė gojė kundėr Thaqit, veē nga smira, i thashė se nė fakt po fyente mė shumė se gjysmėn e popullsisė sė Kosovės, e cila ia dha votėbesimin. -Ku e ke ti elektoratin tėnd, - i thashė, -qė sikur tė votonte, qė do tė thotė tė ishte me njė mendim me ty, do tė kishte vota mė shumė se PDK -ja dhe do tė fitonte zgjedhjet!? -Dua tė them pėr fund se nėse ne kemi inatin, -smirėn, zilinė dhe trazimin, nė vend tė arsyes dhe maturisė, -le tė ndodhė me ne ēkadoqoftė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyFri Jan 14, 2011 10:27 pm

Urime Thaqi zgjedhjet e fituara
sa me pare qeverine
kupi LDK istet e Rugoves atij tradhtari qe ja qoi policine Adem jasharit dhe UCK-se
sepse keta skan te ndalur -duke e ngjalle politiken pacifiste tradhtare te i.Rugoves..
Urime urime...
Ti j uk -mos ju lesho pej Komunisteve titisteve.
vetem ju kerkoje qe ti largoni do ishe ldk-iste nga pdk..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon Jan 17, 2011 12:50 pm

E kam ditur se posa tė ndalen ndihmat ndėrkombėtare, -pėrsheshi gaga, -do tė pėlcet vaji! Nuk ka mė, tė merret nga dhjetė anė dhe pakufi, nė emėr tė skamjes. Me tė vėrtetė ka qenė e tepėrt kjo dhe sigurisht ka qė me ndihma tė tilla janė bėrė edhe tė pasur, duke keqpėrdorur ato nė ēdo mėnyrė. Tash kur nuk po ka mė aso mundėsish, ia krisėn vajit dhe do tė qajnė derisa ta shkatėrrojnė vendin e vet. Por nuk do tė mund ta shkatėrrojnė, sepse si gjithėherė, edhe tash, del dikush, si gjithmonė, qė e mbronė!!!...-Nuk mund tė dalim nga lėkura dhe nga identiteti ynė. Kjo fushatė qė po ndodhė kundėr vendit tonė ėshtė e vjetėr sa edhe armiqtė tanė dhe ndėrrojnė vetėm akuzat dhe mėnyrat e zbatimit! -Kjo ėshtė Europa, si gjithėherė, qė bėn pazare me tokat tona dhe me fatin tonė! -Sulmohet kinse njė individ, por nė tė vėrtetė mėtohet tė rrėxohet i gjithė populli! -Pėr tė tjerėt, ne nuk identifikohemi pėrmes njė partie, por vetėm si kolektivitet, qė nuk na duan. -E pse nuk na duan, kjo ėshtė temė tjetėr. -Por ka kush na don dhe nuk kemi nevojė tė na duan armiqtė! -Vetė e kemi bėrė dhe vetė do ta mbajmė, sigurisht! Duhet vetėmse njerėzit tanė tė dalin nga bunkerėt e partive dhe tė shohin kombin dhe vendin e vet, njėsoj, pėr tė gjithė. "-Sepse, ku ka smirė e grindje, ka trazim e gjithfarė tė kėqijash, -kurse fryt i drejtėsisė mbillet nė kohė tė paqės, pėr ata qė bėjnė paqėn! (Letra e Jakobit," -Bibla)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jan 27, 2011 1:45 pm

"Dhe nga tė gjithė popujt e Ballkanit, vetėm shqiptari ėshtė artist! -Me Personalitetin e tij tė Pashtruar, ai del gjithnjė mbi tė tjerėt!..."


Edit Durham
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Feb 13, 2011 12:37 am

Nėse ėshtė edhe vullneti i partive tjera politike nė Kuvend qė unė ta ushtroj atė pozitė (tė presidentit), unė do ta pranoja me dėshirė, i tha Radios Evropa e Lirė, Jakup Krasniqi, ushtrues detyre i presidentit tė Kosovės.

Seanca konstituive e Kuvendit tė Kosovės ėshtė vendosur tė mbahet mė 24 shkurt. Ju, mė herėt, keni deklaruar se Kosova para shėnimit tė pėrvjetorit tė tretė tė pavarėsisė, do t�i ketė institucionet e reja. Pse erdhi deri kjo shtyrje?

Nė rend tė parė vėrtet ėshtė fakti se u vonua certifikimi i deputetėve tė partive politike, nė anėn tjetėr, realisht ende nuk kanė pėrfunduar bisedimet pėr formimin e njė koalicioni qeverisės pėr faktin se asnjė subjekt politik nuk ka fituar vende tė mjaftueshme qė ta bėjė qeverinė. Prandaj, tė gjitha kėto na kanė ēuar qė data 24 t�i japė hapėsirė tė krijimit tė koalicionit qeverisės.
Nė anėn tjetėr, ne kemi pasur mbledhje me tė gjitha partitė politike ose grupet parlamentare qė kanė dalė nga kėto zgjedhje, tė pozitės dhe tė opozitės, ishte njė kėrkesė edhe e dy grupeve tė komuniteteve, atij serb dhe komunitetit turk dhe boshnjak, qė kanė nevojė t�i bėjnė disa bisedime mes vete, prandaj ne e shtymė edhe pėr njė javė.

Ndoshta ėshtė pak tepėr, por ne konsiderojmė qė pasi ishte kėrkesė e tyre dhe ekzistonte konsensusi pėr datėn e caktuar, ne mendojmė se kemi bėrė njė zgjidhje mjaft tė mirė dhe njė zgjedhje qė tė mund t�i krijojmė institucionet, ta konstituojmė Kuvendin dhe menjėherė tė shkojė nė zgjedhjen e presidentit dhe tė kabinetit qeveritar.

Partia Demokratike e Kosovės po udhėheqė bisedimet pėr formimin e koalicionit tė ardhshėm qeveritar. Duket se ka telashe pėr shkak se gati tė gjitha partitė, pėrveē AKR-sė kanė pėrjashtuar mundėsinė pėr tė hyrė nė koalicion me PDK-nė. A mund tė thuhet se kjo ėshtė njė prej arsyeve pėr shtyrjen e konstituimit tė Kuvendit?

Po, sigurisht edhe kjo ėshtė njė vėshtirėsi. Megjithatė, duhet njė kohė pėr tė biseduar pėr njė koalicion. Fundja, nuk ėshtė qėllimi vetėm ta konstituojmė Kuvendin dhe ta bėjmė njė zgjedhje tė shpejtė tė presidentit dhe Qeverisė, por qė tė bėjmė njė zgjedhje sa mė tė qėndrueshme pėr faktin se Kosovės i duhen institucione tė qėndrueshme dhe institucione qė marrin pėrgjegjėsi nė rend tė parė pėr tė mirėqeverisur me vendin, pėr ta zhvilluar vendin, pėr tė ngritur sundimin e rendit dhe ligjit, por edhe pėr t�i marrė pėrgjegjėsitė siē janė bisedimet, liberalizimi i vizave dhe integrimi drejt Bashkimit Evropian.

Sa konsideroni se do tė jetė i qėndrueshėm koalicioni i ardhshėm?

Ėshtė e ditur se koalicioni sa mė shumė numra qė tė ketė, ėshtė mė i fuqishėm. Por, jo gjithherė numrat e pėrcaktojnė fuqinė e njė koalicioni. Ėshtė edhe pėrcaktimi i njerėzve nė vendet e caktuara, korrektėsia dhe niveli i marrėveshjes mes subjekteve politike tė koalicionit janė ato qė pėrcaktojnė ndoshta mė sė miri fuqinė politike qeverisėse dhe stabilitetin e njė kabineti qeveritar.

Zoti Krasniqi, thuhet se njė pjesė e madhe e anėtarėsisė sė PDK-sė kanė propozuar qė ju tė jeni president i Kosovės. E dėshironi ju kėtė post?

Realisht, unė mendoj qė nuk ėshtė vetėm kėrkesė e anėtarėsisė sė Partisė Demokratike. Unė mendoj se nga puna qė kam bėrė gjatė tėrė kėtyre viteve nė skenėn politike nė Kosovė, e nė mėnyrė tė veēantė nga udhėheqja nė Kuvend, kam krijuar mbėshtetės edhe jashtė Partisė Demokratike tė Kosovės.

Megjithatė, pėrcaktues ėshtė vendimi qė del nga organet e PDK-sė, njė vendim ėshtė marrė nė kryesinė e PDK-sė. Do tė thotė, ėshtė pėrsėritur fakti qė kandidat pėr kryeministėr ėshtė kryetari i partisė, zoti Hashim Thaēi, dhe kandidat i PDK-sė pėr postin e presidentit ėshtė sekretari i pėrgjithshėm, qė nė kėtė rast jam unė.

Nuk e kundėrshtoj nėse ėshtė vullneti. Kjo nuk varet vetėm nga Partia Demokratike, nė fakt, kjo varet edhe nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės se fundi i fundit kjo pozitė, ky post, duhet tė votohet nė Kuvendin e Kosovės dhe nėse ėshtė edhe vullneti i partive tjera politike nė Kuvend qė unė ta ushtroj atė pozitė, unė do ta pranoja me dėshirė.

Ėshtė raportuar pėr mosmarrėveshje nė kuadėr tė PDK-sė pėr ndarjen e posteve kryesore. Sa janė tė vėrteta kėto njoftime?

Ju e dini qė nė fund tė vitit tė kaluar Partia Demokratike e ka mbajtur Kongresin dhe mendoj qė ka qenė njė unitet i plotė. Pastaj ėshtė mbajtur konventa pėr kryeministrin dhe aty nuk ka pasur asnjė kundėrshti.

Nė demokraci, sigurisht qė ka edhe debat, ka ndonjėherė edhe kundėrthėnie, por vendimet janė unanime. Pra, edhe rasti i djeshėm qė ėshtė marrė si vendim i Kryesisė sė PDK-sė, ka qenė me konsensus, do tė thotė nuk ka pasur asnjė kundėrshti, asnjė pakėnaqėsi tė brendshme nga asnjė palė.

Ēdo herė e mė shumė kėrkohet nga Kosova qė tė nisė sa mė parė bisedimet me Serbinė. Kur mendoni se duhet tė ndodhin dhe a keni ndonjė strategji?

Unė mendoj qė bisedimet nuk mund tė fillojnė pa u konstituuar tė gjitha institucionet e Kosovės, pastaj pa u bėrė njė pėrgatitje mė e detajuar pėr
kėtė ēėshtje. Ju e dini qė te ne ka ekzistuar nė vazhdimėsi gatishmėria pėr tė biseduar, sepse pas konflikteve ėshtė periudha e bisedimeve dhe gjithnjė kemi qenė tė gatshėm pėr kėtė. Ajo qė unė dua tė them ėshtė se Kosova me Serbinė ka shumėēka pėr tė biseduar.

Ne kemi biseduar edhe gjatė kėtyre viteve pėr tė pagjeturit, dokumentet kadastrale qė janė marrė nga Serbia, regjistrat civilė, gjithashtu qė janė marrė nga Serbia, pastaj sigurisht se lėvizja dhe qarkullimi i lirė i njerėzve nė tė dy anėt e kufirit ėshtė njė problem qė duhet tė bisedohet dhe tė zgjidhet.

Po ashtu, edhe tregtia e lirė ėshtė njė problem qė duhet tė bisedohet dhe zgjidhet, ēėshtjet e energjetikės, ato tė ambientit... Pastaj ka edhe ēėshtje tjera, pėr tė cilat do tė duhej tė bisedojė nė ēdo rrethanė Kosova me Serbinė. Nė fund ne, si Kosovė, jemi tė gatshėm tė japim kontributin tonė pėr ta ndryshuar kualitetin e jetės sė qytetarėve tė saj.

Nė fakt edhe Serbia ėshtė e obliguar qė ta ngrejė kualitetin e jetės pėr qytetarėt e vet atje, nėse Serbia kėrkon qė qytetarėt serbė tė kenė njė jetė mė tė mirė- ėshtė gjė e natyrshme dhe ne e akceptojmė - por edhe Serbia duhet tė akceptojė se edhe nė Serbi ka shqiptarė, se edhe ata duhet ta bėjnė njė jetė mė tė dinjitetshme, se Serbia gjithēka ēfarė ka kėrkuar pėr qytetarėt serbė nė Kosovė, duhet tė jetė e gatshme t�u ofrojė edhe qytetarėve shqiptarė tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Feb 13, 2011 12:41 am

Po pse lejohet ti mbaj dy poste kaqe te rendesishem nje parti?edhe nese ka fitu shumicen evotave nuk eshte ne rregull nje gje till po behete si komplot familjarizem aty .Pastaj me ate parti se do hy ortak (kualicion) pse mos ndahen ministrit ne menyr te barabart ashtu ishin edhe me ldk.Sikur kosova te ken ngel ne doren e pdk dhe vetem keta kan dhen kontribut nuk eshte ne rregull kjo gje aspak..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Feb 16, 2011 3:12 pm

O HASHIM “TRIMI”, ATĖ GISHT, QĖ PO E NGRE ME MBURRJE PARA POPULLIT TĖND, TASH BĖN MIRĖ ME E FUT... NĖ PRAPANICĖN TĖNDE!?
Publikuar mė 16 shkurt, 2011 nė orėn 12:44 ( Para 20 minutave ) Faridin Tafallari | Opinion |


Eu sa ditė tė mbrapshta qė po kalojmė!? Presim pėr ditė tė bardha e mesa duket ato janė larg... a ku me e ditė se kur...!? Presim edhe ne mėrgimtarėt diē mė tė mirė, duke ndejt gjithė sy e veshė nė atdhe, nė Kosovė, nė Shqipėri, nė trojet tona arbėrore....

Dhe sot...sa nė “hall” ėshtė ky “trimi”ynė Hashim!? I “bindur” nė kulm se, do t’i fitonte zgjedhjet e lira nė Kosovėn e “lirė”e “sovrane” tash po pėrgatit qeverinė e udhėhequr prej tij!?

KJO ESHT PER XILLIN -PDK-N E SAJ........??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Feb 16, 2011 3:18 pm

PDK-nė E KA HĖNGĖR DREQI
Publikuar mė 16 shkurt, 2011 nė orėn 01:34 ( Para 11 orė e 41 minutave ) Mehmet Bislimi | Opinion |


Njė vjehėrr me tė renė nuk po shkonin mirė. Nė fakt vjehrra ishte aq e prapėt sa tė resė i kishte ardhur nė maje tė hundės.


Ditė prej ditėsh, e reja shkon nė gjini pėr ca kohė. E vjehrra, duke qenė se kishte mbetur vetėm nė shtėpi, detyrohet qė tė shkojė nė pleme pėr tė marrė kashtė pėr bagėti nė ahur.
Se si ndodhi, shpėrtheu zjarri, i cili, pėr pak kohė, e dogj plemen sė bashku me plakė zezėn brenda?!
Tė afėrmit e plakės shkuan shpejt e shpejt pėr ta marrė nusen nė gjini dhe ia dhanė kumtin e zi se ē’i kishte ndodhur tė vjehrrės sė saj. Nuses sikur nuk po i besohej dhe pyeti prapė se si kishte ndodhur?!
Njeri prej tė afėrmeve tė burrit tė saj, qė kishte shkuar pėr ta marrė, nga lodhja e mėrzia, ia ktheu: Ooo e ka hėngėr dreqi vjehrrėn tėnde!
More se ka me e hėngėr dreqi, e kam pa qė moti, por se e hanė tė pjekur nuk ma kishte marrė mendja kurrė!...


P.S.
Se ka me e hėngėr dreqi PDK-nė e kam pa qė moti, por se e hanė tė pjekur Behxhet Pacolli sė bashku me Hashim Thaēin, kėtė nuk ma ka marrė mendja kurrė!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kryeministri Hashim Thaqi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 25 e 27Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: