Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 T'i njohim krijuesit tanė.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 7:46 pm

FERDINAND LAHOLLI

SHQIPĖRIA
Bijtė e mi,
Shqipėri
quhet vendi ku kam lerė.
Ta kujtoni,
mirė ta doni,
ta nderoni kurdoherė!

Nėse dita
erdh qė ika
pas dėshirave pa skaj,
nė k“tė botė,
jetė e mot,
jam e mbetem bir i saj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 7:52 pm

Halil
Haxhosaj

shi e gjak
Nė njė pranverė
Lemeri kam parė
Me sytė e mi martesat u bėnė
me shkronja shpatash

Me shi e gjak
Qė binte
Nga rrėnjėt e prerė e qiellit
I kam larė sytė e mi

Atėherė mė humbi tė parėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 7:57 pm

Halil Haxhosaj

SHIKIMET E VARROSURA

Shikimet e varrosura
Nuk flejnė nė sytė e tu
Rrugėve tė jetės ngushtohen trotuaret
Kthesat e vetmisė

Me emrin e personazhit tim
Vrapojnė nga foleja e pakuptimėsisė
Nėpėr motet qė kryqėzohen nė befasi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 8:02 pm

Halil Haxhosaj

KOKA E MURI
Kur koka ndesh nė mur
Fjala kthehet si bumerang
Ēpunė kryan atėhere maska

Koka e muri legurė
Analiza e eksperimentit
pa sintezė.

Kur tė mbėshtetet koka
Kur muri nuk lėviz
Fjala e ka ngushtė
po burri nuk matet mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 8:09 pm

Halil Haxhosaj

Gur i luajtur
gur i rrumbullaktė

shpat nuk ndalet thonė

Gurit tė luajtur
nuk i peshon fjala

Se
kur humb vendin
e humb dhe emrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 8:19 pm

pal sokoli

DETI JON
Valėt ma kanė rrahur trupin
as yni nuk jam
ishujve tė mi
u vjen erė thike
Dasmave tuaja
erė gjaku
plagėt mė dhembin
rrugėt dysh
ndarė m“i kanė
edhe plagėt
Bat-in e keni tė ngrehur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 8:23 pm

PAL SOKOLI
BUZĖQESHJA
Poezia ėshtė lot
kur poeti qan
poezia ėshtė melodi
kur poeti kėndon
poezia ėshtė gaz
kur poeti qesh.

Ah sikur tė ishte poezia
gjithmonė gaz
kėngė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Jan 11, 2008 8:29 pm

pal Sokoli

MALI
Jam shtėpia e juaj e fundit
mėsoni rrugicat
loja majave tė thepisura
pas zėrit tė kushtrimit
ėshtė e gjatė
kėmbėzbathur nuk ēetohet
pa lėnė lėkurėn thepave
grykat e greminat
shpesh na dredhin zėrin
ehot na e humbin rrugėn
e kurrė nuk i kaloni
majat e mija
pa e parė agimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Jan 12, 2008 5:51 pm

GANI XHAFOLLI

100% E KA RRAHUR GJYSHJA

E pyeta M.L(kl.VIII)
ēka ėshtė d-ash.u.r.ia?

Tha:Pikėrisht pėr kėtė
mė ka rrahur nėna!

Edhe nėnėn:100%
eka rrahur gjyshja.
Atėhere ka qenė e vogėl!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Jan 12, 2008 5:54 pm

gani xhafolli

Jam Tepėr nervoz
Nuk di ēka kam?!
Mė dridhet dora
kur shkruaj vjersha.

Nuk mė pihet uji
nuk mė hahet buka.

Jam tepėr nervoz.

Kam dėshirė ta shkruaj
vetėm emrin e LULES.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Jan 12, 2008 5:57 pm

NėNA GJITHMONĖ KA QENĖ E MADHE

Nėna mė thotė:
Mos dil nė mbrėmje nė qytet
sepse:je e vogėl.

E
Nėna:Gjithmonė ka qenė
e madhe.

E
Babai gjėthmonė ka qenė
i
M-A-DH.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Jan 13, 2008 1:45 pm

Azem Shkreli

pėrsėri Kosova

Po etshėm
Po ashtėm qė rrjedh
Gjerba ime prej gjaku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Jan 13, 2008 1:48 pm

LIRIKĖ

Gjithėēka ishte si gjėthmonė
Dhei kishte hije
Fjala fjalės,lumi lumit,lia lisė

Dikush deshi ta kthente ndryshe
Ēmendurinė e bukur tė gjėrave

Ira tėja liriės,u thanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Jan 13, 2008 1:53 pm

Mėsim

Duhej varur nė shtizė
Gjithė gjėrat qė s“ishin tonat

Shėnjtit tė mirė duhej thėnė
Shih punėn tėnde

S“duhej tė binte shi,as
S“duhej tė ishte e martė

Duhet mbjellur harrimit
Drandofile tė egra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Jan 13, 2008 1:58 pm

Esat Mekuli

Nė fund tė udhės
Ngriti dorėn mbi vetull

Shikoi menduar
Te Liqeni,te Ura e Rzhanicės

Ai s“vdiē,ai vetėm
Kapėrceu vigun dhe vajti

Gusht,93
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:47 pm

VALDETE BERISHA
PSE

Hidhėrohem
Pse tė desha
Pse tė dua
Pse do tė tė dua
Pėrgjithmonė

Hidhėrohem
Pse i pata
Sytė e mbyllur
Kur tė pashė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:47 pm

Poezi nga libri “Mos e zgjo dhimbjen”


PĖR TY

Mendoj pėr ty
Pėr qiellin e pėrhimėt
Pėr jetėn qė djegė dhe ikėn

Pėr ty mendoj
Pėr bukurinė tėnde

Kur ti nuk flet
Nuk di asgjė pėr ty

Tė shikoj si ekziston
Afėr jetės sime

Sikur njė ėndėrr e fundit
Sikur e vetmja ėndėrr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:48 pm

QETЁSIA

Larg shumė larg
Era fishkėllen nėpėr valė
Trenat s’bėjnė zhurmė nėpėr natė

Unė shikoj dritat nėpėr shtėpitė
Nga njė dritarez e vogėl
Gėshtenjat qė valėzojnė nė kėtė erė
Ngjyrėn e pėrhimėt tė qiellit qė rrėnohet

S’ndjej lėvizje rreth meje
Diēka mė zė frymėn
Shpirti do tė mė dalė

Kėtė qetėsi tė rėndė
E kam mike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:48 pm

LARG TEJE

Larg teje ėndėrrova
Pėr trenat qė shkojnė
Duke bartur trupa tė rinj
Qė treten nėpėr qytetet e huaja

Nė orėt e ėndrrave
Qė shpėrthejnė rrugėve
Theva neonin tėnd

Ty qė tė dua mė shumė se veten
Tė pashė tė zvogėluar nė atė vend
Duke pritur kalimtarė qė pyesin pėr orėn

Kjo ėshtė ajo jetė e jona
Qė na flakėron
Pėr t’u shuar diku nė dekor dimri

Kohė buzėqeshjesh
Kohė vuajtjesh bashkė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:49 pm

ILUZION

Njė siluetė u ndal poshtė shtėpisė sime
Ndoshta je ti apo hija jote
Ndoshta iluzion i hapave tu
Ėshtė vetėm njė taksi qė pret dikė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:49 pm

dikė

KЁTU

Qetėsia e qytetit mė pėshpėrit si zakonisht
Era rrėshqet nėpėr dritat e natės
Nė kėrkimin e njė shikimi qė ka dallim

Kjo natė me kėtė qetėsi misterioze
Pasqyron sytė e fiksuar
Nė njė imazh tė saktė tė dėshirės

Njė fytyrė u pėrngjan
Fjalėve dhe parfumeve
Qė ndihen nė kėtė qytezė
Ku njoh disa rrugė kėtu
Dhe njė liqe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:50 pm

ĒKA DIMЁ

Dimė tė ledhatojmė njė lėkurė
Tė puthim njė gojė

Ne dimė t’iu themi
Tung! Mirė! Ju si jeni?
Njerėzve qė mezi i njohim

Ne kemi frikė tė jetojmė
Dhe vdekjes ia kemi frikėn

Shpesh na ndodhė
Qė tė mos dimė ēka duam

Nuk kemi kurrfarė kėnaqėsie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:50 pm

VONЁ

Harrova se kush ishe
Vonė u bė pėr mua
Zemra mė fluturoi
As qė mundohesh ta zėsh

Sytė mė shkėlqejnė
Nga idetė e zbehta

Bota ime ėshtė e kristaltė
Ēdo gjė e tejdukshme

Vuaj nė qetėsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:50 pm

TЁ PRITA

Tė prita gjatė
Tė kthehesh
Me ditė me javė me muaj
Ndoshta mė shumė

Derisa e kuptova
Se nuk mė do mė

Dhe as qė do tė mė kthehesh
Ndonjėherė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:51 pm

BESOJA

Qetėsia ėshtė tradhti
E mbėshtjellė me dhimbje

Gjėja e fundit qė vdes ėshtė shpresa
Ti do tė jesh gjithmonė nė mua
Nė ėndrrat e mia.

Besoja nė dashuri tė pėrjetshme
I besoja qiellit

Me vite ndryshuan ėndrrat
Ylberit iu zbehėn ngjyrat

Njė jetė nuk mė mjafton
Tė tė harroj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
T'i njohim krijuesit tanė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 18Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: