Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 T'i njohim krijuesit tanė.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:03 pm

DIBRAN DEMAKU
KOHĖ E LIGĖ DHE LEHONĖ
Ne dhome zagushi
poēi ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone.

Sonte mos dil n“korzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone.

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prinddin:
-Babi kur agon?!
Kohe e lige dhe lehone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:06 pm

DIBRAN DEMAKU

PYLLI
Ne perralle
nje pyll i rralle.

Ia prene deget
mugulloi.

Ia prene trupin
prap buloi.

Ia prene rrenjet
prape rrenje vuri.

Pyll i dendur
me rrenje ne guri.

Neper shekuj
shtize flamuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:10 pm

HASAN QYQALLA

MOS
Mos ma thaj sonte lotin e njome
Ka mall Kosove
Mosma ndal kengen e re
Ka etje Kosove
Mos me sulmo enderrat e gjumit
Kane ngjyre Kosove
Mos ma lendo samarin e shpirtit
Me te bart Kosoven
Mos me vrit me maske ne lak
SHKEL GJAKUN;VRET kosoven.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:16 pm

HASAN QYQALLA
SHPRESA VDES E FUNDIT
Seē me the kete filozof a njeri urtak

I kripur nga klasiket,i brumosur me art.
Bisedojme per kohe te lashta,gjeneze e letersi
Kulla,oxhaku,oda-tradite fisi,bujari.
Kembane per kenge burrash,zile per femije
Per shkollen shqipe,kulture,flamur e besnikeri.
Kendove kenge Kosove permallshem ne lartesi
"Shpresa vdes e fundit" paragraf pa melodi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:21 pm

HASAN QYQALLA

BETOHU
Betohu ne shpaten e Kastriotit
ne plisin e Dade Shotes
ne flamurin e Plakut te Vlores
ne alfabetin e Manastirit
ne miresine e Nene Terezes...

Betohu ne fjalen e kulles
ne urtine e Anton Ēettes
ne Kanunin e Lekes
ne trimerine e Pajazitit
ne pushken e Jasharajve...

Betohu prane oxhakut
siē betohen dy miq,
pushkee plumb do t“ruhen
vetem per armiq!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Dec 13, 2007 4:26 pm

SADIK KRASNIQI

AS HIJA S“MBETI
Nata me majen e shkembit
Lepin henen
Ne hopin pertej shtegut
Me pergjaket hija.

Sa s“dola ne breg
Hija e lagur me rere te bardhe
Si jarge me rreshqet ne det.

Ē“me dermohet trupi mbi vale
Edhe hija me griset
E gjurme as ne ajer s“ngelin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 3:24 pm

POEZI PĖR NĖNĖ TEREZĖN

KADRI MANI

NĖNA JONĖ TEREZĖ
Nena hirmadhe krijese hosish pranvere
Bulbin e trurit Tend me dituri gatove
Zemrat varfnjake-liridashese galdove
O, nenqiellit tone,bukuri ylberore!

Shenja e shpresa e njerezimit mbare
Kur bota ishte e padrejte per alarm
Vatra e jote t“brumosi me te tradites tharm
Jobi i Dyte qendrese,sot i trollit shqiptar!

Mbretereshe bletesh qebene hoje dylli
Strofuj t“gerbulurish mbetur pa koshere
Dy duar bujare presin buke dhe meshere.

I prine Kashtes Kumtrit kah te grishi ylli
Gjenia njerezore neper dyer heq reze
Eshte gonxhe nga Kalaja e Qytetit-Muze.
........................................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 3:35 pm

KADRI MANI


MAGJISTRALI

Nena hirmadhe krijese hosish pranvere
Eshte gonxhe nga Kalaja e Qytetit- Muze
Nene-Moter nderi per kesolletare nje rreze
Afsh lulesh amshimi,jo kurre gallabere!

Jehone shekullore mikpritjesh shqiptare
O hyri tokesore dashuria terheqese!
Nerv-shtane e pa shterrshme dhe shelbuese
Embelsire fjalesh nurbardha jone krenare.

Tutje n“histori shihet nje goce syrrushe
Ecejaket nuk ndalen me force imanente
Rend pas varfnjakesh neper kontinente.

Erdhi rrotull botes figur jar hirueshe
Zemer e devotshme,rruges paqes u nise
Erze shpirti kombetar,atdheun qendise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 3:45 pm

POEZI NGA SABRI HAMITI nga permbledhja poetike"MELANKOLIA"


FANTAZIA
Ishtrire perdhe ne barin e paprere ne vese
Ne nje mengjes te kulluar te vjeshtes
Rashe ne gjume

Dola nga kateranza lendore etrupit
Per tķ humbur te gjitha dhembjet e vjetra
Si ne enderr

Nje qiell shkelqimtar mķ mori te dy syte

Dhe era e flladit te lehte beri loje me peshen
Isha nje ylber

Dhe piva ujin e kulluar ne dy perrojet
Duke pasur ne mes kodrina kopshte e lulishte
Aromen qe ben te vdesesh

Kisha ikur larg nga varrezat e trurit
Duke humbur nje bote gjeta boten tjeter

Fantazine e zgjimit

Ju lus te mos me prekni mos me lendoni
Te mos me keni te shtrire perdhe
Po ylber ne qiell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:01 pm

SABRI HAMITI

KAPĖRCIMI
E madhe eshte frika e kapercimit
nga gezimi ne mjerim

E madhe eshte dhembja e kapercimit
te gjethit nga dega ne toke

E tmerrshme eshte droja e kapercimit
te femijes mbi gurzit e lumit

E madhe eshte dridhjae kapercimit
te vashes ne grua

I madh eshte ankthi i kapercimit
nga erresira ne drite

I tmerrshem eshte kapercimi
ngajeta ne perjetesi

Tronditese eshte dashuria e kapercimit
nga jeta ne jete

Kete tronditje e njohin vetem ata
qe kane kapercyer te gjalle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:08 pm

XI ĖNDRRA E NJĖ NATE VERORE
Bashke me Gugune e miq te vjeter
pime kafe ne Prishtine deri
ne pese minuta para mesnates.
Atehere u ēova nekembe te mia
Te kthehesha ne shtepi.
Duke pershkuar naten e qytetit tim.
Nje grua kaloi prane
Duke lene pas vetes
Aromen e kendshme dhe heshtjen.
Djaloshi me gjuhen te veshi
Vajzes i peshperite:
Jeta eshte e bukur.
Ne Prishtine ka hyre liria naten,
Ne terr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:13 pm

Poezi nga Naim Kelmendi ,nga permbledhja poetike"PSE ASHTU PANDORĖ"


NAMĖ RUGOVASE
U lafsh ne gjak ujk i pangopur
e te ardhte vera e zeze,
e mos e tjefsh qyqen ne rremb
e te rafte mishi cope-cope
e era njeri mos te ardhte
egur u befsh ujk i pangopur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:17 pm

NAIM KELMENDI

DASHURI
Me vite me shekuj
e njejta force
me terheq kah ti.

veshtire

se mund te shpiket
fjale tjeter mashtruese

per ta pershtatur
zjarrin e Prometeut
ne Zot ne Njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:21 pm

NAIM KELMENDI

GJAKU PO TĖ KĖRKON

Gjaku po te kerkon
ishull i larget


te gjitha kenget e mia
ne truallin tim
hiresise tende i kendojne

ne varken pa busolle
lundrojme hullirave
gjaku po te kerkon
ishull i larget.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:31 pm

poezi nga Naim Kelmendi,nga permbledhja poetike"SHQIPTARI VDES DUKE KĖNDUAR"

SHKĖLQIM IZI

Ai erdhi ai shkoi si erdhi
ai erdhi prape ashtu si shkoi
ai shkoi ashtu si erdhi me kuterbim

dhe serish erdhi
me shkelqimin e zi
dhomen na e mbushi

zhurme te mistershme

mjer ata me fatin e qenit
qe u rreshtuan si kafsha
pa tru e pa sy pas shkelqimit tij.

Tetor,1999

Poeti Naim Kelmendi kur shkrou kete permbledhje poetike ishte redaktues ne te perditshmen"BOTA SOT",dhe reporter i luftes se UĒK-se.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sun Dec 16, 2007 4:35 pm

NAIM KELMENDI

FJALĖE DREJTĖ

E dua zjarrin e saj
dhe hirin dhe prushin

koken e saj te forte
e dua edhe atehere
kur s“kemi gjume ne sy

per ta thene te verteten
para syvete botes
edhe sikur te na pushkatojne
qe ne mengjesin e pare.


Ruhot,qershor,1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:20 pm

AZEM SHKRELI
PSALM PĖR KOSOVĖN
Kur pikon gjak
Kalliu,kur piqet vera

Kur hyn nė gjakun tim
Nusėrore tė bėhem krushk

Mė mėso vetėm tķ bie
Kitarės,mė mėso tė vdes bukur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:29 pm

AZEM SHKRELI
NISJA E MĖRGIMTARĖVE
Lamtumirė nė trasa,lamtumirė nė ajėr
Nė sy lamtumirė
Koha nė dyshė po kėputet,orė e trishtė po rri
Mbi kokė me sopatė tė madhe
Trupa tė avullt tė grave,motmote tė njoma
Ofshe tė nėnave,na pritni
Le tė rritėn bimėt e fėmijėt,etja le ta marrė
Zogun e zėrin e krypėn
Vetėm udhėt le tė plaken,le tķ zbardhet floku
Nisjes sonė,jo kthimit
Udhė e zeza,gjarpėr i gjatė,na hėngre
Na shpure pėrtej harrimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:32 pm

Azem Shkreli

Pėrsėri Kosova

Po etshėm
Po ashtėm qė rrjedh
Gjerba ime prej gjaku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:39 pm

Jamarbėr Marko

PRO NOBIS
Njoh njerėz zogj dhe zogj njerėz
Njoh fluturime udhė
Dhe udhė gremina
Njoh zemra guri
Dhe gurė qė rrahin jetė
Njoh vdekje qė flet
Dhe jetė qė hesht
Por shpesh kur kthehem te vetvetja
Dėgjoj jehonėn e pa shpirt
Tė hapit tim tė lodhur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:43 pm

pro nobis

Njė degė tė tharė
Nga pema e miqėsisė
Ti more dhe vrapove
Qė zjarri yt tė rrinte ndezur
Mes mijė tė tjerėve nuk dallove
Ku kish qenė vendi yt
U ule nė njė zjarr tė huaj
Duke djegur nė heshtje
Atė qė nuk beson as tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:46 pm

NAIM KELMENDI

FRINGO
Guri nė valė
koha nė Flakė
kujdes.

Natėn kujdes
nė Mesnatė

Ditėn kujdes
nė Mesditė
midis
Skiles e Haridbes
kujdes bregun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:49 pm

Naim Kelmendi

NĖ FUNDIN E ĒDO LOJE
shikim mbi lule merr hov
zemra i pėlcet bardhėsisė

pse rrini heshtur
farė e kuptimit
mes njerėzish
fundi le tė jetė
fillim i vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:53 pm

SHQIPONJAT

S“ėshtė e vėrtetė
se mund tė bien
e tė mos ngrihen

nėntėdhjetėenėntė herė
sikur tė bien
edhe njėherė do tė ngrihen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Wed Jan 09, 2008 8:59 pm

KORRSI

Pa ndi vapėn
kor me drapėn
ndėr grunore,
ditė diellore.

Pikon djersa,
rritet shpresa:
ēdo trumcaku
plot grun barku

Ēupėrliqja,
gjumahiqja,
vapės kėndon,
korrsi punon,

Prendon dielli,
skuqet qielli
qė ta nxanė
yjet me hanė.

Fusha erret,
korrsi kthehet
prej grunore
me gaz prore.


Rexhep Hoxha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
T'i njohim krijuesit tanė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 18Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: