Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 T'i njohim krijuesit tanė.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:49 pm

Sali Beqiraj  
  
 


VETMIANdėrtuesit e vetmisė
Sė pari i ndėrtojnė rrugėt
Pastaj pikturojnė shkretėtirėn
Vrimat tė zeza nė akull
Mbyllin hėnėn
Lėvizjet e dritės
Ua heqin parathėnėiet pritjeve
Shqisat
Llambėn
Tingujt e mėrzisė
Vjshtėn 
E kontrollojnė 

Dritarėn nga mali
Ballkonin nga deti
E kthejnė
Heshtjes ia lėnė
njė tokė tė pashkelur
Pėr t'i zėnė
tė gjithė qiejt 
Me njė perde kujtese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:49 pm

Sali Beqiraj  
  
 


LITARI(Vėllait) 

Shabi 
falėmnderit
Qė ma bėrė  
tė pėrkryer 
Dhembjen  
 
Asgjė nuk kam bėrė pėr Ty

Jam fajtor
Vetėm tė mjerėt janė tė pafajshėm
Oh sa mė dhemb ky faj 
Qė nuk e di
Qė nuk e bėra
Por ėshtė faj
Faj i rėndė
Sa tė gjitha dhembjet e tjera 
 
E di 
Ka qenė e pabesė ajo kohė
pėrbuzėse
pėr njerėzit
e ndieshėm
Si Ti 

Por kurrėsesi litarit
S'ėshtė dashur t'i besosh 
 
Tash
Me litar
po i lidh
Muret e dhembjes
Barin e qyqes
Pranverat e bjeshkės 

Shabi 
bre burrė
Tepėr 
I besove
litarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:50 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


TAKIMI NĖ INTERNETNe edhe ashtu ishim tė ndarė
Tė ndarė si qirinjtė
Tė bashkohem
si retė
deshem
njė tjetėr qiell 
pėr kujtesė
njė tjetėr verė pėr krua
pemė 
dhe tė tjera kopshte  

Ti ishte larg
Shiu i huaj thoshe po mė lag
E flisnim e flisnim
Nėn shi me celularė
Shi fjalėt
Na u bėnė
Shi malli
Ne u bėnim shi 

Unė tė rrėfeja 
pėr romantikėn
Pėr qiellin e ftohtė
Pėr bjeshkėn
nė vjeshtė
Pėr vyshkjen  
E barit 

Ēdo ditė e ndėrroja
Nga njė internet
Pritjen ta dėrgoja
Tė thosha ma ruaj
Nė njė disketė 
 
Harronim se ishim larg
Dhe putheshim  
skaj degėve 
tė thatė
Nėn shi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:50 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


RRUGAĖshtė njė rrugė 
rrugė mali
E hollė sa gjurmėt 
E mia
Rruga e ikjes 
"Rruga e gjarpnit" 

Si gjapėr i vrarė
Zvarrasi kam rėnė
nėpėr atė rrugė
Ikja nga lufta
ėshtė luftė
Ikje pėr tė humbur
Pėr tė shpėtuar asgjėn 

Shpesh i kthehem 
asaj rruge
E njėjta si atėherė
Me gurė 
Dhe drunj 

Por drunjtė 
Gati i kanė prerė 

Nga tė gjitha rrugėt
Qė janė nė mua
Ajo ėshtė mė e shkurtra
qė mė shpie
Te Shpia e Moēme
Te "Livadhet e Bacit" 

Pėr tė gjallė 
pėr tė mbetur gjallė vetėm njė herė 
kam ecur mbi tė
Ajo tėrė jetėn 
Ecėn mbi mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:53 pm

Sali Beqiraj  
  
 


FJALA IMETė gjitha tė thėnat
Tė pathėna 
Po mbesin
Asaj qė ėshtė thėnė
Nuk i besoj
T'i kam besuar zjarrret
Muret e mėrzisė
Rrėnjėt e shiut
Terrin
Dritėn e qirinjve
Hėnėn shtatzėnė
Vargjet e shkruara me vaj
Ajrin e zi
Fijet e shpirtit
Prangat e yjeve
Fantazitė e erės
Kronikat plot metafora
Vetmie
Ke kapėrcyer
Burgjet e zemrės
Sime
pėr tė arritur
tek unė
pėr ta fituar besimin
tim
Fjala ime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:53 pm

Sali Beqiraj  
  
 


PĖR DHEMBJENDhembja ime 
mėsohu njė herė me mua
Ashpėr
ah sa ashpėr 
po mė sulmon 

Kujdes
Mos u harxho shpejt
Ditėt nė vazhdim 
Do tė kenė mė shumė
Nevojė pėr TY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:54 pm

Sali Beqiraj  
  
 


33 VJET(33 vjet i kisha 
kur pėr herė tė parė
Rashė dhe u zgjova Shqipėri) 
 
Verė ishte.Verė e valė
Dhe shpesh binte shi
Shi i imtė mbi zall 
 
Gjatė ditės
Kokėn e leja nė Krujė
Kruaja e krunatė njė asht
Tė Skėnderbeut 

Trupin e merrja nė Vlorė 
Vlora e vlonte qumėshtin
E gjirit tė vet 

Shpirtin e gjeja nė Tiranė 
Tirana e shpirtit 

Gurėt dhe baltėn
I pėrzieja
Natėn 
Tė bėja pagjumėsi 

Pėrgjumur
Era skaj deti
Lundronte mbi valė
Hėna mbi gjoksin tim
Kėrkonte prush e mall
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


TOKĖ E ĒUDITSHMEKosova ėshtė njė dhembje mė shumė
se dhembjet  

Trollin e ashpėr 
tė ashpėr e mban 
pėrmbi 
 
Qiellin e errėt 
tė errėt e mbyll
nė gji 
 
Ajrin e ftohtė
tė ftohtė si malet
e pėrbin 

Ujin e zi
tė zi e vjell
ēudi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


LOJĖE marr vdekjen
Vdekjen time 
E marr
Dhe e mbjelli mbi
Njė kodėr 

E fėrkoj pėr gur
Hėnėn
Hėnėn time
Te sosur 

Psallme balte
Strehė ylberi
Mbi arkivol 

Kafkė e shpirtit
Vjeshtė e farės
Murrme
Trupi 
Im
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Sali Beqiraj  
  
 


23 QERSHOR 1999Shtėpinė e djegur
Kopshtin e vrarė
qershitė 
Ajrin e zi 

Mureve tė zemrės
Tek i gėrryente plagėt 
E gjeta dhembjen 
Time
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:56 pm

Sali Beqiraj  
  
 


KĖMBĖTRėndė
shumė rėndė shkelin
mbi tokėn e vrazhdė
qė nuk i besojnė 

Kohė e tėrheqin
Zvarrė
si lis tė nxjerrė
me rrėnjė 
 
Tė denja me ec mbi gjelbėrim
Tė denjė
Me u kthye nė shkretėtir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:56 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


GJUNJTĖVeprimi mė frymėzues 
prekja
Gjithēka tjetėr ėshtė 
Ndjesi marramendėse 
 
Pėrsa kohė shpirtit
Tė mbetet ushtrues i ashtit
Pėrkulja pėrkulet
Para pjellės sė vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:57 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


PĖRSERI PĖR DETINJe poshtė
Si nuk e sheh veten
Sa poshtė je 

Retė do tė m'i pėrbish 
Pėr tė arritur
qetėsinė e arave
tė mbjella 

Ke dashur tė jesh
I thellė
Gjithė jetėn e kalon
Duke ua zgjuar
Epshin valėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:57 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


HIMN VDEKJESKam lėnė 
Njė shpellė 
Tė madhe dhembjesh 

Ajo do tė jetė e mbushur
Koka njerėzish
Dhe gurė
Kur tė kthehem nė shtėpi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 12:57 pm

 Sali Beqiraj  
  
 


USHTARIT(Sa shumė i pėrngjan barit
Besnik Lajēit) 
 
Grykat 
shpellat 
malet
Fushat…
Desha t'i lidh pas brezit 

Tė kaluarėn e pata 
Armik
Dhe e vrava
Tash kohėn mė tė madhe e kalojė nė histori 

Pėr mua ėshtė ēmendur 
Toka 

Qielli, uji, rete… 

Tash nuk jam asgjė
Jam veē muaji prill 
 
Jam erė,
Fije bari 
 
Jam etje e Gurrės sė Studentit
Kėngė e barit tė moēėm
Blegėrimė… 
 
Pak grykė, pak shpellė,
Pak mal 
Pak fushė
Pėr tė gjithė nga pak… 
 
Vdekjen e ke pavarėuar me lirine
Kur do tė mė tregosh
Pėr Qafėn e Qyqes
Pėr Majėn e Zezė 

Pėr acarin
Pėr hėnėn e 
Lugut tė Shkodrės
Pėr borėn pas Hajlės
Pėr Gurin e Nikės 

Pėr Kroin e Pashės nė Bogiqe
Pėr ditarin e luftės
Poezinė
Dorėshkrimet
Pėr biografinė e barit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:01 pm

Hamza HalabakuHamza Halabaku

Hamza Nazif Halabaku u lind nė fshatin Pozharan nė vitin 1947. U shkollua nė Pozharan, Gjilan, dhe nė Prizren. Mbaroi studimet nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės. Njė kohė punoi mėsues nė fshatin Ballancė tė Vitisė, pastaj nė Gjykatėn Komunale nė Viti.
Deri tash ka botuar:

1. „A ka zot“, poezi, 1993, “Asdreni”, Shkup; 
2. „Testamenti“ , 1997, tregime pėr tė rritur, “Shkėndija”, Prishtinė;
3. “Kosovėn e kemi nė zemėr”, 2000, tregime pėr fėmijė, “Iliriku” Prishtinė; 
4. “Vrunduj Kujtimesh”, monografi e shkollės shqipe nė Bavarinė Veriore, 2003.
5. Ėshtė bashkėautorė me Tahir z. Berishen dhe Ēerkin Bytyēin i Monografisė “Emra qė nuk harrohen – arsimtarė shqiptarė nė diasporė VI” 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:02 pm

Hamza Halabaku  
  
 


SA HERĖSa herė pritet njė lis
Nga rrėnjėt e tij dalin shumė njomėza

Kur kėputet njė lule
Farat e saj mbushullojnė fushave

E kur shembet njė kullė
Ngriten dy pullaze

Se kur gjyshėrit tanė
Mėsonin elifin ose bėnin meshė
Ne jepeshim pas abesė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:02 pm

Hamza Halabaku  
  
 


DETINė bregun tėnd 
Pėrplasen suvalat
Qė japin e marrin kaltėrsi
E nė fundin tėnd 
Shuhen e lindin jetėt

Bregu yt ballė i vashės
Dhe fundi yt 
Vashė e dashuruar 
E unė qė rri nė zallė
E zhytem e mbytem pas teje 
Jam ai dashnori i marrė

Kujton qė nuk e di 
Se e ke kripėn dashuri 
Dhe kaltėrsinė liri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:02 pm

Hamza Halabaku  
  
 


NESĖR DO TĖ JETĖ MĖ MIRĖJemi nė mes 
Tė sė djeshmės e
Tė sė nesėrmės

Dje ishim 
Pėr tė sotmen 
Sot po jetojmė
Nga se ishim dje
Tė pėrthyer nė pasqyrė

Nesėr 
Dhėntė Zoti 
Do tė jetė mė mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:03 pm

 Hamza Halabaku  
  
 


MOLLA E KUQELulet i ēel 
Nė tė parėn stinė, 
Kopshitijeve 
Ua shton bukurinė.

Edhe mollat kanė emra 
Si fėmijėt :

Xhufke, Pashke, 
Rrakaqe, molla Tetove, 
qė rriten n“Iliridė
si ēupėza Gjakove.

Shpesh na kujtojnė
edhe historinė,
Se rrėnjėt e tyre
Prekin lashtėsinė.

Ka molla tė verdha, 
Tė bardha, molla ēali,
ka dhe molla t“egra
qė rriten mes mali.

Ca molla piqen
edhe nė Ēamėri,
por njė e pikėlluar 
rri nė kufi.

Edhe kur nė dasma 
Mblidhemi pėr gėzime
Gjithnjė Mollė e Kuqe
Ėshtė nė mėnd
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:03 pm

Hamza Halabaku  
  
 


ĒUPĖZAT E MIAVlora, Arta, Albana dhe Burbuqja
tė gjitha janė lule tė pranverės, 
secila u lind vetėm dy ditė para verės,
E para ka gjithnjė librin nė dorė,
e dyta merr pesa nė fletore,
e treta shoqėrohet me njė kukull,
e katėrta pi qumėsht me ''cucull''.

Kush do ta shohė kėtė mrekulli,
le tė vijė te ēupėzat tona nė shtėpi,
adresa ėshtė fare e lehtė- 
Ulpiana-soliter i tetė,

Vlora ka faqet me pika,
Arta ka gėrsheta si ari,
Albana ka sytė si rrushi,
Buqja faqet si qerėshi -
Lagjja ėshtė e bukur me kėta fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:22 pm

Orhan GashiOrhan Gashi

Orhan Gashi u lind mė 20 tetor 1975 nė fshatin Bunarishte (ish-Sėrbica e Poshtme) tė Prizrenit.
Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje dhe nė Piranė, kurse tė mesmen, nė gjimnazin “Gjon Buzuku” tė Prizrenit.
Studioi pėr Drejtėsi nė Universitetin e Prishtinės.


Ka botuar kėto vėllime poetike:

1. Thyerje Hijesh, 1998;
2. Dhembshuri e Bukurisė, 1999;
3. Klithje e Ėmbėl, 2004 dhe
4. Trekėndėshi Hyjnor, 2008Orhan Gashi  
  
 


Poezi nga vėllimi poetik ''Trekėndėshi Hyjnor''LEXO

 

Fjalė e parė qė duhet mėsuar

Dhuratė hyjnore qė tė ėshtė dhuruar

Punė e artė qė duhet kultivuar

Ushqim pėr shpirtin e trazuar

Dritė pėr mendjen e errėsuar

Forcė pėr trupin e shkallmuar

Shok pėr njeriun e vetmuar

Fjalė e fundit qė duhet harruar

 

 

NJERIU X.

 

Jeton nė shekullin 21

I lindur nė shekullin 20

Me dėshira tė shekullit 19

Me kulturė tė shekullit 18

 

17

16

15

...

3

2

1

 

E njoh kėtė njeri

I njoh kėta njerėz

 

 

NE DHE TOKA

 

Toka sillet rreth diellit

Dhe rreth vetvetes...

 

Edhe ne sillemi

Apo nuk sillemi fare

Vetėm rrotullohemi

Herė nė tė majtė

Herė nė tė djathtė

Duke mos lėvizur vendin...

 

Disa shkojnė shpesh nė hėnė

Tė tjerėt nė mars...

 

Ne vazhdojmė qetas

Tė rrotullohemi nė vend...

 

 

LEKSIONI I PARĖ

 

Nė mes tė dhimbjeve tė mėdha

Buron njė gurrė ndėrgjegjeje njerėzore

Dhe koha fillon tė jetohet nė kohėn e tashme

  tė thjeshtė

Tė gjithė nė ato ēaste kanė vullnet tė japin

  diēka nga vetja  

Edhe sikur ajo tė ishte e “shenjta” e tyre

Njerėzit bėhen mė njerėz siē duhej tė ishin  

Duken mė tė afėrt sikur nė kohėra tė luftės

Kėto dhimbje tė mėdha na tregojnė vogėlsinė tonė

Dhe na japin leksionin e parė pėr jetėn e vėrtetė...

 

TUNG

 

Tė dashur miq

Unė kam vendosur tė lėviz vendin

A nuk u bė mjaft mė...

 

Tung 

Shihemi nė ditėt mė tė mira

 

 

LUTJE

 

Lutem pėr mė shumė dashuri

Lutem pėr mė pak urrejtje

Lutem pėr mė shumė buzėqeshje

Lutem pėr mė pak lot

Lutem pėr mė shumė shėndet

Lutem pėr mė pak dhimbje

Lutem pėr mė shumė mirėqenie 

Lutem pėr mė pak varfėri

 

Lutem pėr falje

Lutem pėr paqe

 

Lutem pėr veten

Lutem pėr familjen

Lutem pėr fqinjėt

Lutem pėr miqtė

Lutem pėr besimtarėt

Lutem pėr tė gjithė

 

Lutem...

 

 

TĖ FALEMINDERIT

 

Tė faleminderit

Qė mė linde

Qė mė rrite

 

Tė faleminderit

Qė mė fale shėndet

Qė mė dhe dije

Qė mė dhurove familje

Qė mbolle nė mua dashuri

 

Tė faleminderit

Pėr ēdo sekondė qė ma fal

Pėr ēdo ditė e natė

 

Tė faleminderit

Nga zemra e shpirti

Pėrjetėsisht

 

Unė robi Juaj

 

Tė faleminderit...

 

 

DIELLI

 

Ti po rritesh si bari i njomė pas shiut

Dhe po mė sjell gjallėri e freski nė jetė

 

Unė mundohem ta pėrcjell rritjen tėnde

Ta pėrcjell ēdo lėvizje

Si buzėqesh

Si i bėn hapat e parė

  Si vrapon

  Si fle

  Si ha

Si tė rriten flokėt

Si tė dalin dhėmbėt

Si mundohesh ta mėsosh shkronjėn e parė

Si fillon ta recitosh poezinė “Qesh i vogėl”

Si e godet topin

Si e pėrqafon nėnėn...

 

Diell

Ti po rritesh ngadalė

Apo mė mirė tė them

Ti po rritesh shpejt

Unė po plakem dalėngadalė…

 

 

AJO DHE URA 

 

Ajo dhe Ura 

Sa shumė i ngjajnė njėra tjetrės...

 

Ajo dhe Ura 

Janė shumė tė bukura

Tėrheqėse

Mahnitėse...

 

Sa shumė njerėz 

Mbi to kanė kaluar

Nė ēdo kohė 

Nė ēdo stinė

Nė borė e nė shi...

 

Nėn Urė sa uji ka shkuar

Edhe tek Ajo nuk ėshtė pėr t’u nėnēmuar...

 

Ajo dhe Ura 

Simbole tė sakrificės shekullore...

 

Ajo dhe Ura 

E shkruan historinė 

Secila nė mėnyrėn e vet dėshirore...

 

 

GRUA

 

Me shkronjat e fjalės Grua

Mund tė krijojnė fjalėn Ugar

E nė Ugar

Mund tė lėvrosh si ta dojė zemra

Ama vetėm nė ugarin tėnd

 

 

DASHURO

 

Njė ditė detet do tė digjen flakė

Sahara do tė mbushet me gjelbėrim

Shtazėt e gurėt do tė flasin

Qielli i kaltėr do tė plasaritet

Dielli do tė lindė nė perėndim

E ēfarė tjetėr nuk do tė ndodhė njė ditė

E pėrjetshme mbetet vetėm Dashuria...

 

 

STINĖT E DASHURISĖ

 

Mbrėmjeve tė gjata dimėrore lindet dashuria  

  engjėllore  

Mėngjeseve tė freskėta pranverore rritet e madhja 

  dashuri pėrrallore

Mesditave tė nxehta verore piqet dashuria e flakėt 

  qiellore

Vjeshtės sė bukur me shi ushqehet lapidarja – 

  dashuri hyjnore

 

 

 

SHPIRT I FLAKĖRUAR

 

Dhe mė iku si zog i pikėlluar

Dorėn zgjatur drejt saj e mbaj

Ta kthej nė botėn e praruar

Jetės shpresėn tė mos ia thaj

 

Qiellit tė kaltėr hapėron

Nė tokė shpresėn e verbon

Shpirt i flakėruar seē dėnes

Pėr ditėn e bardhė – mėngjes

 

Rreze e parė e agimit

Trupin peshė seē ma zgjoi

Me vete solli ēelėsin e shpėtimit

Shpirtin ma flladiti me ujė kroi

 

Nė ēast bota krejt ndryshoi

Me dorė faqen ia lėmoi

Shpresa ėndrrat m’i pushtoi

Dielli i buzėqeshur kėtė ditė agoi

 

 

TRĖNDAFILI DHE DASHURIA

 

Trėndafilin e kuq nga kopshti e kėputa

Me kilometra e barta me vete e ruajta

E dija se ti mė prisje me zjarr e mall

E unė mezi prisja ta puthja atė ballė

 

Gjatė rrugės kujtoja puthjen tonė tė parė

Ti kishe shumė turp edhe unė pak marre

Dashuria jonė e pastėr aty mori krah

Sa ngadalė po shkon kjo rrugė e gjatė

 

Vetėm disa ēaste mė ndajnė nga mesnata

Shishes sė rakisė gati fund i dhashė

Shtrėngoj fort ndėr duar trėndafilin e venitur

Tė tharė nga lotėt e dashurisė sė ikur

 

 

NESĖR...

(Nesėr mė 17.2.2008 pritet rishpallja

e pavarėsisė sė Kosovės)

 

E pritėm me vite

Shekuj

Po vjen mė nė fund

Nesėr...

 

Tė lutem Zot

Mė fal edhe pak durim...

 

(16.2.2008)

 

 

 DITĖ E BARDHĖ

(Dita e shpalljes sė Pavarėsisė)

 

17 shkurt 2008

Ditė qė erdhi

Vetėm njė herė nė jetė

 

Urime Pavarėsia

 

(17.2.2008)

 


 

DITA E PARĖ E PAVARĖSISĖ

 

Tani ēdo gjė e ka kuptimin e vet

Jeta Jetė

Vdekja Vdekje

 

Gėzuar

 

(18.2.2008)

 

 

KOSOVA IME E DASHUR

 

Edhe pse m’i shkatėrrove nervat

Unė ende tė dua si mė parė

 

Kosova ime e dashur

 

A ishim ne tė mallkuar

Apo ti qe e pafat

 

Kosova ime e dashur

 

Tė tjerė njerėz shkojnė nė hėnė pėr tė pirė kafe

Unė me dritėn e qiriut po t’i thur kėto vargje


 

 

MUNGESĖ VITAMINASH

 

Prijėsit i kemi

Shumė tė mirė

Tė bukur

 

Ah

Sikur tė mos kishin

Mungesė vitaminash
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:25 pm

 Petraq Kote  
  

Lindi nė Fier mė 27 shkurt 1959. Arsimin fillor dhe tetėvjeēar e kreu nė vendlindje. Nė vitin 1974 – 1978 vazhdoi dhe mbaroi shkollėn e mesme ushtarake “ Skėnderbej ” Tiranė dhe prej vitit 1979 – 1982 studioi dhe u diplomua nė shkollėn e lartė tė oficėrėve “ Enver Hoxha ” sot akademia e Forcave Toksore ‘ Skėnderbej ‘ pėr specialitetin fizkulturė.
Krijimtaria letrare hovi me librin poetik “ Kėngė e Marrė ”, pėr tė vazhduar mė pas me “ Ranė
Kėmbanat ”, “ Humbja ”, “ Muza ”, “ Kėngė e pa rrėfyer ”, “ Kėngėt e Motmotit ” si dhe librin 
me tregime nė dy vėllime “ Ngjarje ndėr Muzakė ”. Libri poetik “ Mirė se erdhe Lamtumirė!… ”
do tė pasohet sė shpejti me romanin “ Gjerana ”… 


Ėshtė vlerėsuar nga kritika, krijues, miq e lexonjės tė tij brenda dhe jashtė kufijve kombėtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:26 pm

Petraq Kote  
  
 


Kombi rrjedh nga varretPasaportėn fėmijės
ia jep varri i tė parit tė tij,
nuk ia jep djepi …

Janė pėrrenj ata qė vdesin.
Lumi i etur “ i rritjes sė lirė tė kombit ” dhe “ i lirisė nė rritje tė dheut ”
i pi.
Duke zbritur nga majat e maleve, 
kodrave, 
rrėpirave, 
fushave,
moshėn ēajnė
dheun vetvete.
Jetėn ua shoh rrjedhė.
Vdekjen,
llum nė grykėderdhje
pėr fusha, 
male tė reja,
shtretėr tė pahapur.

Ne,
nipėrit,
mbesat,
pėrrenjtė e rinj
pėrkundemi dhe rritemi nė prurjet e freskėta tė vijave
pa kaligrafi,
qė nisin e shkruhen tek varret, 
kėto shtėpi kodesh,  
qė mbajnė Margjinėn Shqiptare mbushur 
pa vahe, 
pa cektina …

Tiranė, dimėr 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Thu Oct 23, 2008 1:26 pm

 Petraq Kote  
  
 


Nuk e di ē’tė ardhme do tė le?!Sa herė qė selvi tė larta shoh,
e dua edhe mė shumė gruan time.

Sa herė qė male tė lartė shoh,
fusha tė paana,
i dua edhe mė shumė djemtė, vajzat e mia.

Dhe pastaj mė kujtohen gjyshėrit,
stėrgjyshėrit,
baballarėt,
qė mė shumė deshėn atdheun …

Dhe pėr ēudi,
Atdheu ( s’u rrit ) u zvogėlua!

Tiranė, maj 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
T'i njohim krijuesit tanė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 15 e 18Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: