Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 T'i njohim krijuesit tanė.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:51 pm

PSE

Hidhėrohem
Pse tė desha
Pse tė dua
Pse do tė tė dua
Pėrgjithmonė

Hidhėrohem
Pse i pata
Sytė e mbyllur
Kur tė pashė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:51 pm

NЁ SYTЁ E MI

Hyre nė jetėn time
I tejdukshėm

Nė zemėr asgjė
Nuk mė gėzon

Ato ditė nuk do t’i ndėrroja
As me margaritarėt e botės

Asgjė nuk shkėlqen
Mė shumė nė sytė e mi

Larg teje
Plot dhimbje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:52 pm

DUHET

Duhet tė jetoj qė tė ekzistoj
Duhet tė kėndoj qė tė mos qaj
Duhet tė buzėqesh qė tė mos vuaj
Duhet tė dashuroj qė tė mos harroj

Megjithatė jeta vazhdon
Edhe pa Ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:52 pm

TI

Edhe njėherė
Le buzėt e tua
Tė rrėshqasin nė tė miat

Edhe njėherė
Dua tė ndjej prekjet e tua
Edhe pse mė bėjnė
Qė trupi tė mė rrėqethet

Dua tė mos zgjohem kurrė
Nga kjo mrekulli
E fshehtė shpirtrash
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:53 pm

NJЁ ЁNDЁRR ME TY

Aurora e njė udhėtimi
Numėronte njėmijė e njė net
Valė nėpėr mjegulla
Duke kėrkuar kohėn qė ikė
Qenie tė larguara
Tė mashtruara me yjet
Tė bashkuara me dritėn e hėnės
Tė pėrkundura nė zemrėn time
Tė pushuara nė kujtimet qė flenė
E pėrjetoj dashurinė tonė
Tė pėrqafoj
Njė ėndėrr me ty
Mė lehtėson jetėn
Ende tė dua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:53 pm

DASHURI E HUMBUR

Mbrėmja bie
Me peshėn e saj
Mbi liqe
Shoh zjarr

Afrohem
Sytė mė shkėlqejnė
Qaj vajtoj
Pėr njė dashuri tė humbur

Ndoshta jam nė ėndėrr
Ėndrrat janė tė paqarta
Edhe shumė tė zeza janė
Fundja e fundit do t’i ngjyrosė
Do tė pėrziej ngjyrat e tyre

Botėn nuk e kam larg
I shoh dritat
Edhe toka mund tė bėjė zhurmėn qė do
Dikush do tė mė ndiej

Ndoshta kėrkoj tepėr
Do tė ndaj ngrohtėsinė e shpirtit
Nė qoftė se bota ndryshon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:54 pm

SHI NĖ ZEMRĖN TIME

Jashtė bie shi
Si nė zemrėn time

Ato pika qė bien nė tokė
Lot vuajtjesh
E lot qetėsie janė

Rikujtoj shikimin tėnd
Zemrėn tėnde
Duart tua
Zėrin tėnd
Qė aq shumė i dua

Jashtė bie shi
Si nė zemrėn time
Qė thotė pa u hamendur
Oh sa tė dua

Frikohem nga amshimi
Frikohem nga fjalėt e mia
Nga tė gjitha frikohem

Ti nuk je me mua
Por dashuria qė kam pėr ty
Mė mban nė jetė
Derisa tė shkoj larg nga kėtu

Ndoshta sot, nesėr, mė vonė
Do tė vij tė tė shoh TY
Dhe shiun qė nuk ndalet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:54 pm

EH

Sikur ta kisha ditur sa tė dua
Do tė kisha dashur edhe mė shumė
E ti mė fale harresėn
Ajo qė ėshtė mė e rėnda
Si vdekja
Kurse unė prapė tė pres
Tė mė duash
Tė tė rikujtohem
Pėr kėtė jetoj
Dhe pėr ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:55 pm

NĖ KĖTĖ VEND

Kopshtet kanė lule pa erė
Dėshirat janė vuajtje
Parajsa tė ndėrtuara me shpirtra
Zjarret flenė
Yjet janė prej gjaku
Ēmenduria tė mbanė pėr dore
Djalli ka buzėqeshjen
Frika tė thurė harresėn
Ėndrrat gri shpresat zi korb
Shpirtra tė palosur nė valixhe
Margaritar tė mėrzitur
Nė gjokse tė vuajtur.
Hijet e vesės humbin kujtimet
Dėshpėrimet trillojnė pėrralla
Lotėt e derdhur thahen
Pa i parė kush
Mėngjesi prapė agon
Nė kėtė vend tmerri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:55 pm

NĖ QETĖSINĖ E SHPIRTIT

Dua ta shuaj zjarrin
Qė djegė dėshirat

Nė qetėsinė e shpirtit
Ndiej zėrin tėnd

Njė e kaluar qė rikthehet
Rijeton nė mua
Ma ledhaton jetėn
E qėndisur me vuajtje
Qė mė lidhi me ty

E ti ma fale
Harresėn ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:55 pm

NĖ SHPIRTIN TĖND

Bleve kėnaqėsitė
Nė duart e grave

Huazove buzėqeshjet
Gjėrave qė kanė shpirt

Dėgjove kėngė dashurie
Te varrezat.

Edhe nėse jeton
Nė gjeth tė tharė
Nė shpirtin tėnd
Dua tė vdes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:56 pm

MĖ THUAJ

Mė thuaj diēka pa lidhje
Bėj ēka tė duash
Vetėm eja sonte

Nėse vdekja
Ka shikimin tėnd
Le tė vdes sonte
Pa menduar

Dhe para se tė vdes
Tė lutem mė puth
Dashuria le tė vdesė natėn

Vishu me trupin tim
I shto pak ngjyrė tė kuqe
Sepse dua t’ju pėrqafoj
Ty dhe vdekjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:56 pm

PRES

Dėgjoj klithma grash
Njė gjitar kėnaqet
Duke dhėnė shpirt

Bubullimat e dashurisė
Mbi gjokset e lakuriqėsuar
Shėtitin njė tė panjohur

Unė pres e merakosur
Buzėqesh duke qarė

Njė zė i keq mė vjen
Duke pėshpėritė
Kurrė mė...!
Kurrė mė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:57 pm

JETA NUK ЁSHTЁ KЁNGЁ

Nė kėtė orė tė natės
Pa lėmoshė pa identitet
Nė faculetė letre lash buzėt

Tufė flokėsh tė pathinjura
Njė shami tė mėndafshtė
Lapsin plot shpresė e lash

Zėrin tėnd tė humbur
Qė vetėm unė e ndjej
Si kėngė mallėngjyese

Jeta nuk ėshtė kėngė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:57 pm

TЁ DUA KĖSHTU

Qepa fustan prej qielli
Kisha flokėt si flamur
Valonin nė puhi kėngėsh

U takova ballė pėr ballė me qiell guri
Krimbi i krimbave mė pėshpėriti
Tė dua kėshtu lakuriq

Atėherė humba ēdo gjė
Mė mbeti vetėm lėkura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Fri Oct 17, 2008 2:58 pm

TЁ GJITHA KЁTO I DO

Qindra betime tėrė jetėn
Pėr njė orė pėr ēdo natė
Nė gjithė pranverėn do

Nė mes shtratit njė trėndafil
Qė lexon dėshirat e tua do
Zjarrin qė ndez qoshet e syrit
Kėnaqėsitė qė pėrjetohen si dashnorė ēift

Tė gjitha kėto i do para se tė mplakesh
Para se tė tė shpijnė prapa asaj dere
Ku diejt mbyllen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:11 am

Nga cikli poetik kushtuar Jusuf Gėrvallės

 

Shkruan: Kadri Rexha

 

1. SI TA ZĖ VARGUN

 

Tash je mė afėr

Nuk pėrfton vetėm netėve tė vona

Shpirtkandil farfuritės

I ngrohtė mbi tė gjithė

Fluid nė shtėpinė time tė ngushtė

Dorė e zellshme mes lulesh tė verdha

Ta shoh nė buzė shpėrthimin e pranverės

Nė stinėn e bardhė

 

Asnjė natė pa ty

Nuk pushon tė heshtė me bubullimė

Asnjė ēati pėr be s’e rrėzuan rrufetė

Je jugė e bardhė. Je tambėl mbi zjarr

Lejlek i oxhakut tim

Nuk beson.Ti e paske ditur si lind si pėrendon

Stina. Si ringjallet njeriu

 

Si ta zė fjalėn. Pėrfytyrimin 

E netėve tė gjata. Bisedat pėr tė dashurit

Shtegėtimin tim nė ngazėllimin tėnd tė ēiltėr

Pėr “duartrokitjet qė vijnė nga rreshtat e fundit”

Vargu i parė i poezisė qė do tė shkruhet

Lisi mė blerosh i bjeshkės

 

Tė vrau fjala e fundit

Uji qė nuk ecėn. Bėrraka

Fluturimi yt ėshtė fillim i ri qė premton

Po tė sheh nė ėndėrr zabeli

Kroi i etheve. Maja e Strellcit

Nė fantazinė e fėmijės je trimi i kėngės

Nė shqetėsimin tėnd mė sė paku ka vend droja

 

“Fjala”, qershor 1980

 

2. ZGJIM GJAKU

 

Kudo qė tė kėrkoj tė gjejė kudo

Nė fjalė nė lule nė kullė nė mal

Muret janė rrėnuar mes njerėzish

Sikur fati prore ngel mbi prag

Tė shtėpisė as i rėndė as transparent

E mban mend fundin e vjeshtės sė vonė

Dita qė solli shiun s’ish veē zgjimi im

Bėrraka s’u pėrmend mė beso

Nė plepat e kopshtit flenė zogj

Nė lumin e fushės rrjedh ujė i ri

 

“Bota e re”, maj 1981

 

3. LAJMĖTAR NADJESH

 

Kėnga jote 

S’do t’i zgjojė kurrė mė

Ata qė i zgjove njė herė

Lajmėtar nadjesh

Ti qė kėndon vetėm njė avaz

Parmbrėmė mbrėmė dhe sonte

Kėrkojmė pemėn qė kėrkon edhe ti

Dhe tė gjithė ata qė ikėn

Pėr t’u bėrė drita jonė

Tashti flenė nėn bli

Nė zabel mes shavarit

Vetėm mbrėmjeve tė festave kthehen

Mes nesh hyjnė tė ēiltėrt

Me frymėn e sharkisė ngjallėn 

E kalurojnė

 

“Bota e re”, maj 1981

 

4. KULLĖ MERMERI

 

Kujtimi pėr ty dhe kėnga pėr namin tėnd

Nėpėr dimensione kohe u vesh me tė blertė

Kėtu nė poret e nėnės tokė dhe nė shpirt

Qė nga lashtėsia bėjmė dashuri me shirat

Me mjegullat e vjeshtės me ritimin e kasollės

Vetėm balli qėndroi lartė kėshtjellė mermeri

Tė ushqyem me zjarr tė praruam me legjenda

U dogjėm u bėmė shpuzė pėr emėr pėr tokė

Shpresa kjo grua fisnike kurrė nuk na braktisi

Sa herė u nisėm nė pritje tė vjeshtės sė tretė

Siē presim rrezėn e parė nė pjergull mbi derė

Si puthjen e ėmbėl tė nėnės nė ditėlindjen tonė

Nė zgurrin tėnd tė bruztė lind ėdėrra prej fjalėsh

Prej lėngut tė kėngėve pėr bukėn prej klorofili

Ndaj tė gjithė kėshtu tė dehur e fillojmė ditėn

Me porosinė e rapsodit me kėngėn e tij nė gojė

Tė gjallėt flenė si toka nė stinėn e butė tė barit

Si fusha si pyjet si lumenjtė nė pranverė

 

“Bota e re”, maj 1981
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Ismet Tahiraj   Sat Oct 18, 2008 9:17 am

ERĖ E VENDLINDJES

Libri i parė (1995)

 

FJALA E BUKUR

 

Njė puhizė e lehtė

Tinėz shket e shket

Polenin e zemrės

Larg e larg e tret

Mizėri shkronjash

Radhiten si ushtarė

Hyjnė me radhė nė letėr

Hyjnė nė vargun e bardhė.

 

Ecin krah pėr krah

Shkronja, fjalė e vargje

Bėhen strofa e vjersha

Pastaj libri i ri

Hapen horizontet

Shtohen dituritė

Fėmijėt tanė tė bukur

Kanė gėzim e krenari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:17 am

ZEMRAT TONA

 

Zemrat tona nuk e durojnė hidhėrimin

Zemrat tona nuk e durojnė pėrēmimin

Zemrat tona nuk e durojnė trishtimin

Zemrat tona kėrkojnė pėrqafim tė pėrzemėrt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:18 am

 Ē`THA NJĖ PLAK NĖ KARADAK

 

Njė plak

Nė njė odė nė Karadak

Drodhi mustakun

Foli pa i bėrė zemra lak

 

-Kėtu nė Karadak

Ėshtė i bardhė

Njė zambak

Ėshtė njė cak

Kah ai ngjitemi

Pak nga pak!...

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:18 am

PLEPAT NĖ RUGOVĖ

 

Nė Rugovė

Etėrit tanė-paganė

Kėngės ia thonė

Pagėzimit i besojnė.

 

Nė ēdo oborr mbjellin plepa

Rritėn e ēdo plepi

Me rritėn e bijve e pėrcjellin

Dhe jetėn vazhdojnė.

 

Sa herė morti

Zemrat na i rėndon

Qan pikėllueshėm oborri

Njė plep aty mungon.

 

Po kur vjen nė kėtė botė

Njė njomėzak i ri

Shpirtėzohet shtėpia

Plepi gjethon pėrsėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:19 am

ME VĖLLA JAM TRIM

 

Hape zemrėn e bardhė

Vėllai im

Me ty jam dy herė mė i fortė

Nė lojė e nė kushtrim.

 

Kur ti mė shtrėngon

Pa hile mė do si vėllai-vėllanė

Unė ndihem i pavdekshėm si Anteu

Armiqtė frikėn na e kanė.

 

Sa herė ti vėlla mė mungon

Krahu i djathtė s`mė punon.

 

E gjithė Arbėria

Jemi ne vėllazėria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:19 am

ZEMRA E HĖNĖS

 

Njė kozmonaut i vogėl

Me satelit

Ra mbi qepallė tė Hėnės

Nė zemrėn e saj u ngjit.

 

Ai ēapkėn

Me zė tenori

Zemrėn e Hėnės

E deshi dhe e mori.

 

Edhe Hėna pati faj

E ka dehur

Me bukurinė e saj.

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:19 am

 ATJE

 

Atje ku erėrat lozin

Me barin e njomė

Vajzat shpleksin gėrshetat

E barinjtė me dele

Nė fusha vėrshojnė

Si nuse me duvak

Pishat e bleruara kundrojnė…

 

Kundruall kalaja ilire 

legjendė e histori

avujt e tokės bukanike

kah maja e shkėmbinjve nxitojnė

qiellin lakmojnė…

 

Njė vogėlushe luan me valėzėn e bardhė

Nė livadhin pėrskaj tjetra bėn kurorė

Vrapojnė pastaj nėn atė dardhė

Dhe marrin ABETAREN nė dorė.

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   Sat Oct 18, 2008 9:20 am

KROI

 

Njė ah me kurorė tė gjerė

Plot me degė e fletė

Mbi tė bilbilat kėngėtarė

Nėn tė vocat margaritarė

 

Ahu madhėshtor

Me atė tė lavdishmen kurorė

Nėn tė mbretėron freski

Gurgullon kroi flori…

 

Nga arat zbresin korrėtarė

Me rend ulen me hijen plot bar

Pranė kroi gurėbardhė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: T'i njohim krijuesit tanė.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
T'i njohim krijuesit tanė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 18Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: