Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 28 Nėntori - Dita e Flamurit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
besim78
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: GEZUAR 28 NENTORIN FESTEN E FLAMURIT   Sun Nov 23, 2008 7:47 pm


Gezuar 28 Nentorin diten e flamurit.
Diten e krenarise kombetare.
Ne pamundesi ato dite te jem online,ju uroj nga zemra gezuar gezuar te gjitheve per shekuj kete dite.
javascript:emoticonp('fla') fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 8:22 pm

Kalendari i dhembjes

Edhe nje date me shume,
i shtohet kalvarit te numrave,
te vuajtjeve te shekujve te tere,
te dates qe mban lart flamur.

Edhe nje 28 me shume,
i shtohet historisė,
sė ndarjes e pikellimit,
luftes sė bashkimit.

Edhe nje 28 i vuajtur,
prap pa diten e bashkimit,
kombi qendron i heshtur,
shikon momentin e pėsimit.


Vetem nje 28 nentor,
pas dates se atentatit,
dhe tere bota let habitet,
kombi jone jo kurr nuk vritet.

Po ti o 28 nentor,
date e kthimit t'Skenderbeut,
je yll je drit shpetimi,
ndriēim e shenj pajtimi.

O date e shenjtė heroike,
nuk zbehet kujtimi per ty,
Flamurin e kuq e ngritem
kurr sdo te ulet perseri.

O 28 nėntor,
qe linde trima te mėdhenj,
tė cilet nė ngricė e shqotė,
tu gjenden nė ball pėrher.

O 28 nėntor,
do jesh ditė e bashkimit,
kur te gjithė do th'rrasim tokė:

Rrnofsh o flamuri kuq e zi,
njė mijė vjet mbas kijametit.


Ago Muji !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 9:52 pm

Ago Muji shkruajti:
Kalendari i dhembjes

Edhe nje date me shume,
i shtohet kalvarit te numrave,
te vuajtjeve te shekujve te tere,
te dates qe mban lart flamur.

Edhe nje 28 me shume,
i shtohet historisė,
sė ndarjes e pikellimit,
luftes sė bashkimit.

Edhe nje 28 i vuajtur,
prap pa diten e bashkimit,
kombi qendron i heshtur,
shikon momentin e pėsimit.


Vetem nje 28 nentor,
pas dates se atentatit,
dhe tere bota let habitet,
kombi jone jo kurr nuk vritet.

Po ti o 28 nentor,
date e kthimit t'Skenderbeut,
je yll je drit shpetimi,
ndriēim e shenj pajtimi.

O date e shenjtė heroike,
nuk zbehet kujtimi per ty,
Flamurin e kuq e ngritem
kurr sdo te ulet perseri.

O 28 nėntor,
qe linde trima te mėdhenj,
tė cilet nė ngricė e shqotė,
tu gjenden nė ball pėrher.

O 28 nėntor,
do jesh ditė e bashkimit,
kur te gjithė do th'rrasim tokė:

Rrnofsh o flamuri kuq e zi,
njė mijė vjet mbas kijametit.


Ago Muji !

Urime Ago Muji per kete poezi kaq te bukur! Gezuar 28 Nentorin se shpejti te gjithe te bashkuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 9:55 pm

Ago Muji, te pergezoj per kete poezi kaq te bukur, suksese te me tejme te deshiroje.

Gezuar 28 Nėntorin fla

Me respekt BiBiKiMi.!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 11:24 pm

Sa here vjen Nentori, gjithsecili prej nesh shkund dhe keput prangat e indiferences. Sa here vjen Nentori, kujtesa historike eshte e shndritshme. Sa here vjen Nentori, shohim figurat kolosale historike. Sa here vjen Nentori, ne shohim mjerimin tone. Sa here vjen Nentori, shihet qelbesia e politikaneve tone. S'mund te maten dot ndertuesit e kombit (Ismail Qemali me shoke) me rrenuesit e kombit (Rugova=Thaci).

S'bene ta leme Nentorin vec ne histori. Nentorin duhet ta bejme realitet. T'i bashkojme tokat qe na i lane te paret ne nje Shqiperi te njesuar. Ta bejme Nentorin Nentor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 2:40 am

marre nga "tan"

Gezuar 28 Nentorin !


Dėrguar tė Wednesday, 21 November @ 15:08:50 GMT nga
ezherka Shkruan "
  Ne kete pervjetor te shpalljes se pavarsise gjithe shqiptaret, ane e mbane botes te bashkuar rreth flamurit, gjuhes, zakoneve, tradites, historise,i gezohen faktit se nuk u zhduken si komb dhe krenar zotohen se do te bejne me shume per flamurin, gjuhen… Atdheun e tyre, ashtu sic kane bere nder shekuj paraardhesit e tyre te lavdishem.
  Ishte pena, puna, pushka e te pareve tane qe bene te mundur mbijetesen dhe do te jete pena, puna, pushka jone ajo qe do te siguroje jo vetem mbijetesen por edhe lulezimin dhe begatimin e Shqiperise.


  Krenar, kudo qe te jemi do te brohorasim me koken larte dhe shpirtin plote; Jemi shqiptare! Ndaj sot ne diten e shenjte te 28 Nentorit te gjithe te bashkuar rreth flamurit dhe idealit tone te perbashket betohemi; Gjithmone gati! Gati per tu perballur me realitetin e trishtuar shqiptar, per ta ndryshuar ate dhe vene para pergjegjesise shkaketaret. Gati per ta bere Shqiperine “Nje Zonje te rande”.
  Shqiptar kudo qe jeni, sipas mundesive vendosni gurin e themelit te dinjitetit dhe shpreses kombetare.

  Protestoni politikanet dhe zyrtaret kolaboracionista shqiptar. Kundershtoni realitetin e sotem poshterues, rroberues kolonial.


  Kundershtoni kete realitet ku cdo gje kontrollohet dhe zoterohet nga te huajt ne dem te interesave dhe dinjitetit shqiptar. Kundershtoni faktin e te qenit qytetare te dores se dyte ne tokat tuaja stergjyshore. Kundershtoni realitetin e veglave shqiptare pavarsisht nga maskat qe jane urdheruar te veshin.
  Cojeni zerin dhe pyesni se perse ndodhemi ne kete gjendje deshperuese. Cili do te qe ndryshimi ne se Shqiperia do te drejtohej hapur nga nje ekip serbo-ruso-grek ne krahasim me veglat e tyre te sotme? Perse presidenti nuk betohet per flamurin shqiptar ?

  Perse eshte e pranueshme cizmja e ushtarit grek ne trojet tona? Kush e beri te mundur grabitjen e kishes Noliane? Perse 75% e ekonomise kontrollohet nga greku? Perse ne menyre rituale ekzekutohen nga greket qytetar te pafajshem shqiptar? Kush i shiti eshtrat e te pareve ne Permet? Perse nje pjese e Europes hesht ndaj genocidit came, perse atyre nuk i pelqen pavarsia e Kosoves? Perse …? Perse…? Perse…?
  Shqiptare kudo qe jeni, sipas mundesive qe keni, mbeshtesni Kosoven e pavarur. C’do dite teme e bisedave tuaja te jene edhe te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni, Mal te Zi, Presheve…bisedoni dhe ndjehuni krenar per arbereshet dhe arvanitasit qe se humben gjuhen, zakonet, karakterin dhe dashurine per token arbenore.

  Cdo dite te flasim me gjuhen dhe per gjuhen tone, historine tone te vertete te cilen na i kane mohuar.

  Jemi krenar qe jemi shqiptar. Botes i kemi dhene gjuhe, kulture, qyteterim, shembuj dhe figura te shkelqyera. Figura te ndritura qe ashtu si historine kerkojne te na i mohojne dhe grabisin.
  Shqiptar kudo qe ndodhesh, Zoti ju ka pajisur me potenciale te pakufishme. Kudo qe ndodhesh., meso me shume, puno me shume, shkelqe me shume, suksesi yt personal eshte sukses per te gjithe shqiptaret te cilet ta urojne me gjithe shpirt.
  Shqiptare kudo qe jeni, ne diten tone te shenjet, ne diten qe na beri dhe do te beje ne perjetesi brezat te jene shqiptar, ne diten e shenjte te 28 Nentorit, Partia Shpresa Demokrate ju uron gezuar festen, suksese dhe lumturi.

  Te bashkuar ne cdo moment dhe per cdo moment, te gatshem per te sfiduar sfidat qe na presin. Te bashkuar, se shpejti ne do ti rrezojme muret artificiale te Berlinit ngritur nga te tjeret mbi eshtrat tona duke ndare vellain shqiptar nga vellai shqiptar me synim zhdukjen perfundimtare te te dyve.
  E sotmja eshte e jona, te ardhmen do ta ndertojme vete edhe me ndihmen e miqeve dhe aleateve tane historik, Amerikes…
  Te bashkuar rreth idealit kombetar e ardhmja eshte e sigurt dhe e ndritur.


  Gezuar 28 Nentorin!
  Zoti i bekofte shqiptaret dhe aleatet e tyre!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besim78
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 7:37 am

Ah se harrova tek forumi shqiptar "peshku pa uje"
ndodhet adresa email e Kombeve te Bashkuara,
dergoni mesazhet tuaja ne mbrojtje te pavaresise se Kosoves,
ju jutem dergoni sa me shume mesazhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 10:43 am

heret bre veq hajt po ju uroj 28 nentorin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Driola
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 25/06/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 11:27 am


Urime per te gjithe Festa e 28 Nentorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 3:13 pm

Urimet e mia me te perzemerta per te gjithe shiptaret kudo qe jane!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 5:49 pm

Urime 28 Nentorino vellezer e motra shqipetar!
Nje gjuhe,nje flamur,nje histori,nje komb
28 Nentori i gjithe shqipetareve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:17 pm

Urime, shihni cka po ju them, te premten (sepse kjo dite nuk mbahet per shkak te festes) keni per te degjuar ne TV, se si e kam kalle shkollen, per 28 Nentor Razz:P:P:P.

Hajde urime edhe njehere, e shpresojme se 28-in tjeter ta festojme ne Shqiperine Etnike. fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:20 pm

hahahh,eiii po tanin,shtinja flaken krejt,vi te ndihmoj edhe une.... Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:44 pm

Adem Jashari - mė 28 nėntor 1955 u lind nė Prekaz tė Drenicės

Kėtė vit, Shaban Jasharit, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e t“posalindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut.

Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė.
Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė u zbrazėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Oooo o o prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S“do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t“i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė.
Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė.

Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955.

Xha Shabani pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor dhe do merrej me bujqėsi. Ai pa ndonjė ngurri vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn.

Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe.
Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar.

Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė burrėri e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave me nam tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė.
Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari ke luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė.
A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945?
A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase, duke i shkaktuar humbje tė mėdha edhe nė njerėz edhe nė teknikė luftarake agresorit, qė kishte aktivizuar pėr shuarjen e celulave kryengritėse.

Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecėn guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin nė rradhėt luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur efikasitetin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shėndrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim tė fortė patriotik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori mundet edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re.

Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj me vendosmėri e sinēeritet tė lartė nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare.
Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri, pėr hirėė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės.

Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės.
Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t“iu trokaste nė porta. Ai do t“iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t“ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve.
Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t“i kishte.

Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė.

UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t“i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri.

Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė.
Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997.
Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari.

Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė.
Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm.
Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi.

Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe.
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja.

Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit.

Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi.

Komandanti Legjendar i UĒK-sė Heroi Adem Jashari - me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit
- Festės sonė Kombėtare.
Afishuar me: 27.11.2006 20:45


KOSOVE

Kosovė
Njė pend...
Dy Pushke...
Njė pėr Popull
Njė pėr Zot.

Drenic...
Gjasht Lisat ... Likoshan
Izbic plot Lot
Prekaz ... Njė emėr
Kulla e Jasharajve
Kushtrim - Adem Jashari
Kosov - ngrhu sot.

Racaku La stuhi,
Gllogjani zgjoi Trimeri
Kufinjet Theu Kosharja
Populli Thrret ...
Liri.

Kosovė me njė Litar ne fyt
Evrop ti se mban dot !
Se bac Adema Lind ky Popull
Pėr jet e mote.
KĖNGĖ PĖR ADEM JASHARIN


Jehoi zani i Drenicės
N“ato bjeshkė tė Qyqavicės!
E u gzun“ kėto malet tona,
Krenari ka prap Kosova!
Na i del gjumi ēdo shqiptari,
Trimat tanė flasin nga varri!
-Ka ardhė koha e Lirisė,
Na thot nuri i Ahmet Delisė,
Azem Bejta flet nga varri;
-Dasėm t“madhe ban shqiptari,
Kamer Loshi flet me mall
Tahir Mehės i ēonė fjalė.

Janė tubu krushq“ tė shqiptarisė,
Nėn flamurin e lirisė
Po na vikan nga Shqipėria,
Nga Tetova e Gucia,
Nga Presheva e Malėsia,
Po nga Shkupi e Qamėria,
E arbėrshė nga Kalabria;
Kanė lidhė besė, janė besatue
UCK-nė e kanė formue,
Kėtė ushtri tė fortė si guri
Me djel shqipesh e zemra burri.

Krisi pushka habertare,
U ndėgju n“trojet shqiptare,
Pėr liri nis“ luftė shqiptari
Bajraktar Adem Jashari,
Bashkė me Hamzėn krah pėr krahi,
Lum pėr ty o babė Shabani,
Lum pėr Ty dhe t“lumin zot
E Kosova i nderon sot,
Janė nė zemrat e shqiptarisė
Kto simbole tė lirisė.

Nga Drenica edhe grykė e Sharrit
Ndihet nuri i Adem Jasharit,
N“Dardani Ai i lshonė do fjalė
Mblidhnu t“gjithė o burra shqiptarė,
T“gjithė sa jeni Ju o Kosovarė
Leni t“keqe dhe leni mni
Lidhnu n“besė edhe nė miqėsi !
Ka ardhė koha me u besatue
Vllau, vllaun pėr me e nderue
Ka ardhė koha jetėn ta nderoni
E sėbashku para Ju tė shkoni,
I bashkuem kur tė jetė shqiptari
N“varrė ja thotė kangės vetė Adem Jashari!


28 Nėntori i kthimit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut nė kalanė e Krujės!

Nėntori i tė parit Dokument tė Gjuhės Shqipe " Formula e Pagėzimit"!

Nėntori i Shkronjave Shqipe!
Nėntori i pavarsis sė Shqiperisė dhe i Rilindjes sė shqiptarit!
Nėntori i Ēlirimit nga nazi-fashistėt!
Nėntori i Unisimit tė Gjuhės Shqipe

Nėntori i rezistencės sė shqiptarėve tė Kosovės nė vitin 1968 dhe demonstratat e tyre ( 27 dhe 28 Nėntor)

28 Nėntori i vitit 1955 ishte dita e Lindjes sė Adem Jasharit ndėrsa pas vitit 1998 "28 Nėntori i Rilindjes sė bacė Ademit!

28 Nėntori i vitit 1997 dhe dalja Publike e Krenaris sonė - Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės!
28 Nėntori i ardhjes sė Skėnderbeut nė Prishtinė si triumfator!
28 Nėntori ( I neserm) shkuarja e Gjergjit nė Shkup si Nismtar i Bashkimit Kombėtar!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:49 pm

Urime 28 Nėntori- Dita e Flamurit dhe Pavarėsisė

Shqiptarėt nė trojet e veta etnike, qė nga Arta e deri tė Molla e Kuqe, dhe kudo nė botė, kanė Festėn e madhe kombėtare 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit, Ditėn e Pavarėsisė Shqiptare!

Flamuri nė zemėr tė Kosovės ėshtė simboli i lirisė dhe nė kėtė krah tė Shqipėrisė. Eshtė sendėrtimi i ėndrrės sonė kolektive- kombėtare.Sendėrtim i udhės sė gjatė, tė mundimshme, tė larė me gjak...!

Gėzuar Festa shqiptarė kudo qė jemi !

SHPALLJA E PAVARESISE SE SHQIPERISE SHQIPTARE
Ngritja e flamurit kombėtar ne Vlore nga Ismail (Bej) Qemali me 28 Nentor 1912


Ngritja e Flamurit Shqiptar ne Vlore me 28 Nentor 1912

Nė kėto ēaste tė vėshtira pėr popullin Shqiptar, kur krerėt e Lėvizjes Kombėtare bėnin ēmos pėr mbrojtjen e vendit nga coptimi, vendimtare ishte nisja e Ismail Qemalit nga Stambolli pėr nė Bukuresht. Prej ku me 25 tetor i pėrcjellė nga 20 atėdhetarė arriti nė Vjenė, ku u takua me diplomatė tė jashtėm si kontin Berhtold dhe me ambasadorėt e Anglisė dhe tė Italisė. Nga Vjena, Ismail Qemali u kthye pėrsėri nė Bukuresht, ku mė 5 nėntor u mbajt njė mbledhje e rėndėsishme nė hotelin “Kontinental”. Kėtu u muarr vendim i rrėndėsishėm politik, pėr emrimin e njė “ Komiteti drejtonjės ”, nga vetė shqiptarėt pėr tė udhėhequr vetė me politikėn e Shqipėrisė. Ismail Qemali pasi mori pėrkrahjen e plotė tė Kolonisė Shqiptare nė Bukuresht, me katėr shokė u nis pėrsėri pėr Vjenė, ku arriti mė 6 nėntor 1912. Nė kėto ēaste tė vėshtira tė popullit shqiptar, mė nė fund “ diplomacia shqiptare ”, falė Ismail Qemalit, arriti tė pėrfitonte nga kundėrthėniet ekzistuese tė Fuqive tė Mėdha, qė tė pėrfitonte simpati pėr rregullimin e ardhshėm tė Shqipėrisė. Ismail Qemali, nė takimet e fundit qė pati me pėrfaqėsuesit diplomatik evropian, arriti tė sigurojė simpatinė e idesė sė popullit shqiptar pėr shpalljen e pavarėsisė. Pas kėsaj garancie qė mori Ismail Qemali, mė 9 nėntor ai nga Vjena nė Vlorė dėrgoi njė telegram me kėtė pėrmbajtje: “ E ardhmja e Shqipėrisė ėshtė siguruar, telegrafoni kudo qė tė kenė besim tė plotė pėr fatin e atėdheut …"

Por Ismail Qemali pėr tė qenė mė i sigurt nė premtimet e dhėna para se tė nisej pėr ne Shqipėri pėrsėri pati njė takim me ministrin e Punėve tė Jashtme kontin Berhtold, takim qe u mbajt nė shtėpinė e kontit Hadik nė Budapest. Pas kėtij takimi, Ismail Qemali dėrgoi njė telegram tjetėr pėr organizimin e Kuvendit, qė duhej tė thirrej nė Durrės ose Vlorė duke theksuar se ēėshtja e Shqipėrisė ėshtė siguruar. Pėr kėtė arsye duhej formuar njė komision pėr shpalljen e pavarėsisė, prandaj Ismail Qemali kėrkonte me urgjencė mbledhjen e delegatėve tė Shqipėrisė nė Durrės apo Vlorė.

Pas kėtij telegrami, Ismail Qemali e lėshoi me tė shpejtė Budapestin dhe arriti nė Trieste, ku u bashkua me grupin e patriotėve shqiptarė qė kishin ardhė pėr tė njėjtin mision tė shenjtė. Ismail Qemali me kėta 14 patriotė shqiptarė mė 19 nėntor u nis nga Trieste me anijen “Linx” tė Llojdit, pėr nė Durrės, ku arriti mė 21 nėntor 1912. Por pas arritjes nė Durrės, nuk ekzistonin kushte politike pėr shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė, pasi propaganda greko-turke, nė bashkėpunim me policinė e kishin pėrgatitur terrenin pėr tė burgosur Ismail Qemalin. Po ashtu, edhe politika greke kishte pėrhapur njė propagandė tė fortė kundėr veprimit patriotik tė Ismail Qemalit dhe veprimtarėve te tjerė. Politika greke bėnte njė rezistencė tė fortė nėpėrmes Dhespotit ortodoks Jakovit. Nga kėto arsye nuk u bė shpallja e pavarėsisė nė Durrės. Nė kėto rrethana tė rrezikshme politike qė ekzistonin nė vend nga rryma tė lloj-llojshme dhe zėnkat e feudalėve shqiptarė pėr primat, pamundsonin veprimin e lirė nė ngritjen e flamurit kombėtar. Nė kėto ēaste kritikė qė ekzistonin nė Shqipėrnė e Mesme, Ismail Qemali me shokė vendosi qė tė vazhdojė rrugėn pėr nga Vlora. Mė 18 nėntor Mytesarifi i Beratit i pėrcolli nėnprefektit tė Vlorės, urdhėrin e Valiut tė Janinės, pėr tė ndaluar Ismail Qemalin qė tė mbante Kuvendin nė Vlorė.

Nė kėtė kohė ushtritė ballkanike kishin hyrė thellė nė tokėn e Shqipėrisė. Ata, tashmė, kishin pushtuar Strugėn, Elbasanin, Tiranėn dhe ishin nisė pėr nė Durrės, kurse Vlora mbahej e rrethuar prej Grekėve.

Ky vendim i shenjt i patriotėve shqiptarė se shkonin nė Shqipėri pėr shpalljen e pavarėsisė u njoftua nė Trieste, pėr herė tė parė botėrisht, pastaj u publikua nė gazetėn Austriake “ Noie Fraj Prese ”, nė intervistėn qė dha Ismail Qemali mė 19 nėntor tė vitit 1912 .

Qarkullimi nėpėr Shqipėri nuk ishte aspak i lehtė, pasi bandat dhe ushtria e shteteve ballkanike kishin zaptuar pjesėn mė tė madhe tė vendit. Greket kishin zbritur nė Himarė mė 19 nėntor, ndėrsa flota e tyre kishte zėnė pozicionet para Vlorės. Serbėt pasi kishin pushtuar Mirditėn dhe Matin, mė 18 nėntor arritėn nė Lezhė. Prej andej njė pjesė e ushtrisė Serbe iu drejtua Shkodrės, pėr ta pushtuar dhe pjesa tjetėr e ushtrisė u nis nė drejtim tė Durrėsit. Kėtu duhet tė pėrmendim edhe faktin se pėrveē pengesave nga ana e ushtrive tė armikut edhe autoritet turke qė ishin mbyllur nėpėr qytetet e Shqipėrisė, ku silleshin pa ndonjė koncept ushtarak, i pengonin udhėheqėsit Shqipėtarė atje ku mundeshin. Ismail Qemali nė Durrės hasi edhe nė pengesa jo vetėm nga ana e autoriteteve Turke, por edhe nga dhespoti grek i Durrėsit, Jakovit, i cili nuk njihte askėnd, as nuk nderonte tjetėr flamur pėrveē atij tė Turqisė, i cili ishte njė shovinist Grek i tėrbuar. Kjo tregon se nė ēfarė gjendje tė mjerrueshme ndodhej kombi ynė nė atė kohė, kur njėfarė Greku i gjallėzuar i komandonte Shqipėtarėt ortodokse tė Durrėsit.

Ismail Qemali i shoqėruar nga delegatet e Durrėsit, Shijakut, Tiranės e Krujės u nis pėr nė Kavajė. Prej aty nė Fier, ku u takuan me delegatėt e Kosovės dhe me 25 nėntor arritėn nė Vlorė. Ky qytet qysh mė parė ishte pėrcaktuar si qendėr ku do tė mbahej Kuvendi Gjithkombėtar pėr Shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė .

Por, pėr shkak tė pėrparimit tė shpejtė tė ushtrive Serbe , Malazeze dhe Greke gjendja nė Shqipėri po bėhej gjithnjė e mė kritikė. Kjo ishte njė ndėr arsyet kryesore qė nė mbrėmje tė 27 nėntorit delegatėt qė ndodheshin nė Vlorė, vendosėn ta shpejtojnė mbajtjen e Kuvendit dhe vendosėn tė mblidhen tė nesėrmen, pėr ta shpallur pavarėsinė edhe pse nuk kishin arritur tė gjithė delegatėt nga disa krahina tė Shqipėrisė Etnike.

Ismail Qemali Kryetar i Parė i Qeverisė sė Pėrkohėshme - Vlorė

Kuvendi Kombėtar e filloi punėn mė 28 nėntor tė vitit 1912, nė ora 3/30', pasdite nė sarajin e familjes sė Vlorajve, nė shtėpinė e atėdhetarit Xhemil beu, nė tė cilin merrnin pjesė 37 delegatė. Nė kėtė Kuvend nuk ishin tė pranishėm disa delegatė nga Kosova tė cilėt pėr shkaqe lufte ende ndodheshin nėpėr pozicione, duke i bėrė rezistencė ushtrisė Serbe e cila dita ditės po pėrparonte drejt Durrėsit.


Isa Boletini me shokė nė Vlorė pas shpalljes sė pavarėsisė

Ismail Qemali, nė referatin e vet foli shkurt pėr tė kaluarėn e Shqipėrisė, gjendjen dhe rrethanat momentale politike. Ai foli edhe pėr pjesėmarrjen e Shqipėtarėve nė kryengritjet tė viteve 1909-1912 duke theksuar se Shqiptarėt kishin marrė pjesė nė kėto kryengritje jo si ushtarė tė Turqisė, por si zotėt e vendit dhe pėr tė mbrojtur vetveten .

Ismail Qemali pasi e lexoi ekspozen e vet , nė fund nė mėnyrė tė shkėlqyer e diplomatike i pyeti delegatėt: “ Tani mė, s'na ka mbetur tjetėr rrugė shpėtimi, veē se ndarja e Shqipėrisė nga Turqia ”, dhe propozoi:

Shqipėria tė shpallė pavarėsinė

Tė formohet qeveria e PĖRKOHĖSHME;

Tė emrohet pleqėsia (senati).

Pleqėsia e propozuar nga vet Ismail Qemali kishte pėr detyrė koordinimin dhe mbikėqyrjen e punėve nė Qeveri dhe emėrimin e njė komisioni pėr nė Evropė, pėr tė mbrotjur tė drejtat e Shqipėrisė dhe popullit Shqiptar pėrpara Fuqive tė Mėdha.

Kėto propozime u miratuan njėzėri nga Kuvendi Kombėtar:

1. U shpall Qeveria e Pėrkohėshme, nė krye:Ismail Qemali;

2. U zgjodh Pleqėsia prej 18 anėtarėsh; ku pėr Kryetar u zgjodh Vehbi Dibra.

Duhet theksuar se edhe nė qeveri edhe nė pleqėsi u zgjodhėn njerėz me themel tė fortė kombėtar. Ata ishin atdhetarė nga mbarė Shqipėria Etnike, duke pėrfshirė nga tė tre fetė.

Ismail Qemali propozoi qė Shqipėria tė shpallet “ Shtet m ė vete- e lirė, e pavarur. ” Tė gjithė delegatėt kėtė propozim e aprovuan duke u ngritur nė kėmbė dhe duke e pėrcjellur me duar-trokitje frenetike aktin e Shpalljes sė Pavarėsisė .

Menjėherė pas nėnshkrimit tė aktit tė Shpalljes nga tė gjithė delegatėt, Ismail Qemali doli nė orėn 17/30'( pesė e gjysėm) , nė ballkonin e selisė, ku zhvilloi punimet Kuvendi pėr tė njoftuar botėrisht Shpalljen e Pavarėsisė mė 28 Nėntor tė vitit 1912, Ismail Qemali e ngriti lartė nė Vlorėn heroike flamurin e lavdishėm tė Skėndėrbeut.

Ky ishte po ai flamur kuq e zi, flamur i luftrave heroike , i vuajtjeve dhe gjakut tė derdhur, i shumė viktimave tė rinisė deri nė mosha tė ndryshme, tė rėnė dėshmor pėr ideale, kombėtare, pėr njė tė ardhme mė tė mirė tė shqiptarėve.Me aktin e Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Kryetari i Qeverisė sė Pėrkohėshme, Ismail Qemali, mė 29 Nėntor 1912, i njofton pėr aktin historik gjashtė Fuqitė e Mėdha: Anglinė, Italinė, Austro-Hungarinė, Francėn, Gjermaninė dhe Rusinė. Po ashtu pėr kėtė vendim Ismail Qemali njofton edhe shtetet ballkanike, Rumaninė, Malin e Zi, Serbinė, Bullgarinė, Greqinė dhe Turqinė, duke kėrkuar nga ata qė tė njihnin aktin e Pavarėsisė si ndryshim i vullnetit politik tė Kombit Shqiptar.

Nė kėtė njoftim Kryetari i Parė Shqiptar, ndėr te tjerash shkruan: “ Kam nderin t’i njoftoj Shkėlqėsitė tuaja se delegatėt e tė gjithė krahinave Shqiptare, pa dallim feje, tė mbledhur dje nė Asamblenė Kombėtare nė qytetin e Vlorės, shpallėn Pavarėsinė e Shqipėrisė dhe kanė ngritur njė Qeveri tė Pėrkohėshme.

Shqiptarėt po gėzohen qė munden tė hynė nė familjen e popujve tė lirė tė Orientit, duke mos pasur pėr qėllim tjetėr veē se tė jetojnė nė paqė dhe harmoni me tė gjithė shtetet fqinje, shpresojmė se ky ndryshim i jetės politike dhe kombėtare i Qeverisė sė Pėrkohėshme tė Shqipėrisė, ka pėr t’u njohur prej qeverive tuaja dhe Evropiane.

Kryetari i Qeverisė sė Pėrkohėshme
Ismail Qemali - VlorėAfishuar me: 24,11,2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ylari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 801
Age : 33
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/11/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 7:51 pm

Gezuar te gjithė shqipetareve festa e 28 Nentorit. Uroj qe kjo feste siē ėshtė simbol i bashkimit, ashtu te jetė edhe simbol miresie, respekti ndermjet neve te jet gjithmon i pandar.

Lavdi ndershmeri per deshmoret qe ran per kete Flamur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
thellenza
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 384
Vendi : Gjermanise dikund :p
Registration date : 25/08/2008

MesazhTitulli: 28 Nentror   Fri Nov 28, 2008 2:27 pm

Te gjithe juve qe ndini veten shqipetar ju pershendes permes tingujve te ketyre dy kengeve, dhe ju uroj diten e madhe 28 Nentori.

https://www.youtube.com/watch?v=x6U_PwBg2IY

https://www.youtube.com/watch?v=KVA572sJjKg&feature=related[/u]fla URIME! fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 2:28 pm

Urime festa e katerfisht kombetare shqiptare, urime dhe me shprese se ne vitet tjera ta festojme ne SHQIPERI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 2:51 pm

Te gjithe Shqiptareve anemban botes ju uroj nga zemra festen e flamurit fla , uroj qe vitin tjeter ta presim ne Shqiperine e ribashkuar .
Urime ditelindjen e komandantit legjendar te UCK-se Adem Jasharit , URIME E GEZUAR

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT

_________________


BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:10 pm

Gezuar Kombi im!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:15 pm

Me rastin e 28 nentorit ju pershendes me kenge: https://www.youtube.com/watch?v=cFU_5pTSXH0

Felmnderit Nana ime
Ne kete vend krenar me linde
Falemnderit Shqiptari
Ti je dielli i syve te mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:22 pm

Urime ditėn e flamurit.

Dhe gėzaur me nga njė gotė (pėr fillim, pėrfundimin nuk e di).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:37 pm

Urime Festa e flamurit fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:37 pm

Urime Urime Festa e 28 Nėntorit dhe festat radhazi pas kesaje. Uroje qe Festa te tjera te presim ne...

Urimee Urimeee fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 28, 2008 3:42 pm

Urime festat e nėntorit, posaqėrisht 28 nėntorin, ditė dhe datė, kur u bė shpallja e shtetit Kombėtar me kufi Etnik.
Ju urojė posaqėrisht vėllezėrve dhe motrave mė tė mira tė kombit tė cilėt sot me mund tė madh dhe me trimėri po pėrballen me dinakritė e tė huajve po ua demaskojnė fytyrėn edhe bishtave tė tyre, politikanėve tanė aktual nė trojet tona, bishtae tė evropės dinake tė cilėt haptasi dhe bashkarishtė po e dėmtonė bashkimin.
Ju urojė tė gjithėve tė bashkohen dhe bashkarisht tė punojm si njė trup pėr tė mirėn tonė tė gjithanshme, ta jetėsojm amanetin e tė parėve tanė, mundin e tyre, djersėn dhe gjakun e tyre tė dėshmorėve. Ta bashkojm kombin dhe vetėm atėhere nė atdheun e bashkuar do tė jenė festat mė madhėshtore dhe mė tė plota, vetėm duke vėnė nė vendė amanetin e dėshmorėve do ta kthejm dinjitetin tonė si Komb i Bashkuar, do tė jemi krenar dhe do ta kemi tė plotė 28 nėntorin, ditė e shenjtė pėr ēdo Shqiptar.

Urime tė gjithėve festat e nėntorit.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
28 Nėntori - Dita e Flamurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: