Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 28 Nėntori - Dita e Flamurit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
tina
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2564
Age : 35
Vendi : qka po ju interson juve bre
Profesioni/Hobi : me nga mas topi mujsha me zan
Registration date : 18/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Wed Nov 28, 2007 2:32 am

Urime festa e 28 nėntorit dita e flamurit. Urime gjithė shqiptarėve ku do qė janė ane mban botės.

Urime fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 30, 2007 1:57 am28 Nentor 1913 Gjergj Fishta Reciton Reshat Arbana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Thu Apr 03, 2008 4:51 amNevzat Bejta-28 nentori-Gostivar

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Aug 31, 2008 12:14 am

Flamuri shqiptar ėshtė mbajtur gjatė fluturimit drejt Hėnės, nė vitin 1971

Tiranė - Flamuri shqiptar nė miniaturė me shqiponjėn dykrenare ėshtė mbajtur si simbol nga astronauti me origjinė shqiptare Alan B. Shepard, gjatė fluturimit drejt Hėnės tė anijes kozmike "Apollo 14", nė vitin 1971. Faktin e dėshmon njė fletė katėrkėndeshe prej kartoni ku flamuri shqiptar ndodhet i ngjitur pranė njė fotografie me ngjyra tė anijes kozmike "Apollo 14", bėrė nė sipėrfaqen e Hėnės, e cila ndodhet nė arkivin e Muzeut Historik Kombėtar nė Tiranė. Relikja ėshtė e autografuar nga Shepard dhe kozmonautėt e tjerė dhe gjithashtu nė tė ndodhet mbishkrimi nė anglisht ku thuhet se ; "ky flamur u mbajt si simbol deri nė Hėnė, nė anijen "Apollo 14" gjatė ditėve nga 31 Janari- 9 Shkurt i vitit 1971 dhe ėshtė prezantuar nga admiral Alan B.Shepard, njė kozmonaut me origjinė shqiptare". Shepard gjatė udhėtimit kozmik e mori me vete kėtė flamur tė kombit shqiptar, duke dėshmuar origjinėn e tij shqiptare.

Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar nė Hėnė
Nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjendet njė dokument i jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikėpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike, “Apollo 14”, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kėsaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė vogla. Nėnė fotografi ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit, Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara.
Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro ėshtė emri i vendit nė Hėnė ku zbriti anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt mė tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepardi, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepardi u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.
Duke lexuar njė enciklopedi tė kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonautėve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind nė East Dery, New Hampshire tė SHBA-ve, mė 18 Nėntor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė, rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 14 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes nė pension Alan Shepardi gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.
Nė tė njėjtėn enciklopedi flitej edhe pėr Ėilliam Gregory njė tjetėr astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi nė Lock-port, Nju Jork mė 14 Maj 1957. Ėshtė me origjinė nga fshati Dardhė e Korēės. Mė 1979 u diplomua pėr shkenca inxhinierike nė Akademinė e Forcave Ajrore. Mori doktoratėn si inxhinier mekanik nga Colombia University mė 1980 dhe Doktoratėn pėr drejtues mė 1984. Nė vitet 1981 - 1986 ka qenė pilot fluturimi me avionėt Fl11. Mė pas shėrbeu si mėsues pilotėsh pranė Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar nė mė shumė se 40 lloje avionėsh dhe ka kapėrcyer mbi 5000 orė fluturimi. U zgjodh nga NASA nė Janar 1990 dhe u shpall astronaut nė Korrik 1991.
Fluturimin e tij tė parė Shuttle STS-67 nė hapėsirė e kreu mė 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapėsirės “Kenedi” dhe u ul nė tokė mė 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve nė hapėsirat kozmike me 16 ditė dhe 15 orė duke plotėsuar 262 rrotullime drejt tokės. Ai fluturoi mbi 11 milion km nė kozmos, ka mbi 400 orė flutuime nė hapėsirėn kozmike, krahas 5000 orėve si pilot. Tani punon si drejtues pėr zhvillimin e biznesit nė Arizona tė SHBA. Meqenėse Shpardi ka vdekur, shpresojmė qė Gregorin ta takojmė sė shpejti. Tė dy kėta emra kanė vendin e tyre nė Muzeun Historik Kombėtar dhe nė kujtesėn e Shqiptarėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Aug 31, 2008 9:13 am

Nuj thot kot populli:" Gjaku nuk eshte uji ! "

Falenderime,Deli,per kete informate !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR   Sun Nov 09, 2008 12:18 pm

Nezir Myrta / FLAMURI KOMBĖTAR
Historiku i emrit - flamurEMRI FLAMUR VIE NGA FJALA SHQIPE - FLAKĖ
Emri - flamur, vie nga fjala shqipe-illire - flakė, si symbol i cilėsive, karakteristikave gjenetike, genit gjenealogjik tė njė kombi, si symbol i qendreses pėr tė mbijetuar ekzistencėn e njeriut, shoqėrisė, si portretizim i subjektit popull, si symbol i diturisė dhe guximit heroik tė njė popullit, si personifikim i shpirtit revolucionar e atdhetar tė njė popullit, si justifikim i trimėrisė dhe sakrificės sė njė popullit, si pamje figurative atdhedashėse tė fizionomisė historike tė njė popullit, si domethėnie e vyrtyteve, si paraqitje vizuele e si njohje e emancipimit tė njė popullit botėrisht, duke paraqitur me shenja fiktive, domethėnėse, kuptimplote, gjeohistorike e gjeopolitike - symboliken e njė popullit!

Flamuri ėshtė Letėrnjoftimi i njė popullit!

Flamuri, si symbol kombėtar, e ka historikun e vet shumė tė lashtė, qė nė parahistori, qe nga komuniteti primitiv, sistemi i parė i historisė njerėzore, nė fillim tė fėmijėrisė sė njeriut, nė fillimin e pėrdorimit tė tij nė grupe sulmuese apo mbrojtėse, si symbolikė natyrore - si flakė, pas zbulimit tė zjarrit - sikur nė sulm, apo nė mbrojtje, njeri ndėr tė parėt e njė grupi njerėzish, si ma kryesori, si prijės doli nė ballė, si drejtues guximtar flakada - prini me njė flakė druri tė kallur ngritur nė dorė, duke iu dhėnė shokėve zemėr e guxim heroik, deri nė fitore!


Tevona, paraqitja fizionomike nga symboli natyror - flaka, mori sfondin e permasave autentike gjeohistorike tė njė popullit, synimet e shprehjen natyrore, tė natyrės sė vendit dhe natyrės sė njeriut, si symbol pėrgjegjės karakteristik i popullit dhe si symbol i gjakut tė derdhur pėr lirinė, si dėshmia e dėshmorėve, e deri tek emėrtimi symbolizues - emblema e kombit, qė duket, qendron nė ballė kombi nė liri, e paqje edhe valon nėpėr stuhitė e luftėrave pėr liri!


Flamuri, si symbol kombėtar, me formimin e kombit, daton qe nga fillimet e kryengritjeve tė para, tė popujve liridashės, e atdhetarė, nė fillim tė historisė njerėzore, si kryengritje nė grupe njerėzish, pra kryengritje - duke ngritur krye, kundėr padrejtėsive histerike, tė regjimeve tė para, shfrytėzuese, shtypėse tė tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut, pėr tė ndryshuar jetėn e robėrisė, nė njė jetė tė lirė!

Flamuri valon i qetė nė paqje dhe valon furishėm nė luftė!

Emri shqip - flamur, ka domethėnie tė fjalės - flakė, flaka,si fjalė shumė e hershme - fllama, si kuptim i dritės, flakės sė zjarrit, ku kemi emėrtime tė ndryshme nėpėr gjuhėt indo-europiane e botėrore: gjer. flame, ang. flag, qė nga rrėnja - flam - rrodhi emėrtimi flamur, e nė realitet,nė gjuhėn shqipe do tė ishte njė emėrtim krejt shqip - flakada, flakadan, flakėrues apo ndonjė emėrtim i ngjajshėm, po me kuptimin e fjalės shqipe - flakė!


Ashtu sikurse shumė fjalė tjera shqipe edhe si emėrtime,nė tė shumtėn e rasteve, kaluan nėpėr gjuhė tjera, qė sot dikujt mund t'i duken si fjalė tė huaja,por qė nė realitet, vetėm janė siellur rrotull, sepse prejardhjen e kanė mu nė Shqipen e Vjetėr, e cila mund ta shpjegojė edhe antikuitin!


Shqipja shpjegon botėn antike dhe antikuitin!


(09. 10. 2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 22
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 09, 2008 2:12 pm

Te uroje per temen Nezir Myrta,me te vertet nje teme e cila duhet trajtuar ne keto dite.
Respekte vetem vazhdoni keshtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 10, 2008 3:34 am

Nezir Myrta / FLAMURI SHQIPTARHistorik i shkurt i flamurit shqiptar. -Flamuri shqiptar, apo flakadani, flakruesi shqiptar, si emėrtim nga prijėsi, qė e mbajti lartė nė dorė, ai i pari qė prini nė beteja tė pėrgjakshme - pishtari, pishtari i lirisė, shih - kėtu kemi fjalėn pishtar, pishtari, qė vie nga fjala - pishė, pisha, dru bjeshkor, qė kallet shpejt dhe rri kallur - tė cilin e pėrdorėn edhe flamur, flakrues - pishtari flakrues, pishtari flamuri - si symbol shqiptar, ka shqiponjen dykrerėshe tė zezė, nė fushėn e kuqe - gjaku i derdhur pėr lirinė!


Shqiponja si symbol u bė flamur gjatė epokave historike, tek disa popuj, e provuan dhe e sprovuan qėllimin e pėrdorimit dhe hyjnimit tė saj, nė rrethe politike e fetare - por pak popuj mbeten origjinalisht symbolikės sė shqiponjes - qė justifikuan emrin e tyre, qė janė pėrgjegjėsitė e vet shqiponjes, apo qė janė ekuivalent, synonim tė zogut mbretėror tė qiellit - shqiponjes! Duhet tė keshė diēka dhunėti natyrore, qė t'i pėrkasish tėnd, e posaqėrisht t'i keshė vetitė, karakteristikat gjeniale tė zogut tė qiellit,tė cilin pak e njohin, si aftėsi, shkathtėsi, symprehtėsi, e tė jeshė vet synonim i shqiponjes!

Shqiponja ėshtė symbol kosmik, symbol hyjnor hyllirik, qė lidhet me emrin - Zojs - zeus, ku nga vet emri - zojs, rrodhi emėrtimi shqip pėr Krijuesin - Zojs - Zot, si shkrepėsi i rrufeve qiellore, si zoni i qiellit - Zojsi. Edhe nga mythet e legjendat kemi diē reale, kur Zojsi ishte vet adhuruesi i shqiponjes dhe kur ndrroi jetė - u shndėrrua nė shqiponjė!

Zojsi fliste shqip, gjuhėn e shqipes, pėr atė thomė konceptin Bijt e Shqipes, apo bijt e zojsit, bijt e zotit edhe zoti fliste shqip - ai kryezoti i Olympit edhe na sot themi se jemi bijt e shqipes - shqiptar! Zojsi zoni i qiellit, zoni i rrufeve qiellore
ishte zoti i paraardhėsve tė shqiptarėve dhe shqiptarėt me plot tė drejtė janė bijt e zotit dhe flasin gjuhėn e zotit - gjuhėn e perėndive! Por, sa justifikohet sot emri shqiptar, si biri i zėrit, krismės sė shkreptėtimes sė rrufesė, duhet ta ndjejė nė shpirt e mendje e zemėr secili shqiptar!

Shqiponja symbol kosmik, si lidhje shpirtėrore me fuqitė qiellore, ishte symboli kombėtar i Hititėve, fisit tė dardhanėve paratrojan egjean euro-aziatik, si symbol me dy krerė, duke personifikuar dy anėt e jetės, dy anėt e energjisė, dy anėt e lidhjes sė njeriut me hyjnitė qiellore: psikėn dhe trupin, psikofiziken e njeriut, qė janė nė lidhshmėri me Krijuesin e universit, hapėsirės infinit tė paskajshme qiellore - Kaus (Chaos), qė pėrbėn filizofinė hermetike, sekrete, filozofinė e fshehtėsisė qiellore, me tė cilėn kanė fat pak njerėz tė lidhen!

Disa theori thonė se, mbeti shqiponja e zezė, nga dėnimi i Prometheut nga Zojsi - Zeusi, si vjedhėsi i zjarrit nga perėnditė e Olympit dhe iu dhuroi njerėzimit, qė zojsi e mallkoi Prometheun, qė tradhtoi perėnditė, iu dha zjarrin njerėzve edhe nuk dinė ta pėrdorin pėr tė mirė, po pėr shkatrrime, kallje, luftėra zjarri! Prometheu u dėnua lidhur nė njė shkemb nė Kaukaz, ku Zojsi caktoi njė shqiponjė, ta sqepojė pėrditė, derisa ta lėj pashpirt, si vdekje e tmerrshme, pėr tradhėtinė e tij ndaj perėndive edhe mbeti shqiponja e zezė!

Shqiponjen dykrerėshe e patėn edhe dy anėt e krishtėrimit, kur u nda kisha e krishterė, nė orthodokėse e katolike dhe zgjati mbi tre shekuj, por qė ra nga pėrdorimi. Poashtu mė zbulimin e flamurit shqiptar, nga atdhetari Faik Konitza, nga njė arkivė frenge, nė frengjishte, rrodhi pėrshkrimi me fjalė i symbolit kombėtar shqiptar - shqipja e zezė nė fushėn e kuqe tė gjakut, por qė nuk jepen skjarime tė duhura, pėr domethėnien e shqipes dykrenare - e ajoėshtė symbolika e dy vllazėrve tė njė Ame trungu illirian - gegė e toskė!

Pėr shqipen e zezė nė flamur, do tė thoja se, nuk ėshtė pa njė shkas e qėllim tė caktuar - e zeza tradhėtia ndaj atdheut, qė i bėnė nėpėr shekuj paritė, principatat shqiptare, duke bėrė lidhje martesore edhe me armiqtė edhe duke tradhėtuar atdheun, ku dihen raste tė tilla historikisht...!

Sot ma shumė se kurrė, duhet tė jemi nėlidhje tė gjithmonshme kombėtare, kur shihet reflektimi politiko-diplomatik euro-botėror, qė tė paksohet kombi numerikisht, sidomos me pavarėsinėe Kosovės si shtet multietnik e nėsėr tė ndonjė shteti tjetėr, duke u larguar gradualisht nga etniteti - shqiptar, gjoja se nuk po bėjka dy shtete shqiptare nė Ballkan, e po bėjka dy Kore (Veriore e Jugore), dy amerika (veriore e jugore), si kontinente.

Kėtė vit duhet tė jetė viti historik i mbajtjes sa ma madhėshtore tė Ditės sė Flamurit Kombėtar Shqiptar dhe le ta dij ēdokushi, se kombi shqiptar nukndahet, edhepse ndahen shtete tė pavarura dhe nė njė tėardhme do tėkemi Shtetet e Bashkuara Shqiptare - kur justifikojmė emtrin e shqipes si symbol kombėtar edhe symbol kosmik!

Flamuri i Kosovės, si flamur europian, i njė shteti eksperiment multietnik, me njė hymn pa tekst, sikur i ceremonive fetare, gjoja se nuk po bėjka tė ketė historik shqiptar, kur shqiptarėt mbi 90% tė Kosovės, nuk paskan tė drejtė fjale e hymni me tekst, duke shuar orekset servo-ruse
nga friga se nukdotė mbetet asnjė serv nė Kosovė - se po mbetka Kosova etnike shqiptare! Sa komike me qeshė me gojė nė grusht, kur dihet vizioni i bombes biologjike shqiptare, ku kah viti 2050, tė gjith servėt do tė mbesin pakicė kombėtare nė Ballkan (edhe shenim i akademisė serve).

Nė Kosovė janė tė ndara festat, festa shtetėrore 17 shkurti 2008 dhe festa kombėtare 28 Nėntori 1912!


Kėtė vit Gėzuar edhe ma madhėrishėm se kurrė nė histori - Dita e Flamurit Kombėtar Shqiptar! Tė gjithė pėr Flamurin!

(09.11.2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Wed Nov 19, 2008 3:04 am

Gėzuar Festat Kombėtare tė Nėntorit!

Tė dashur, bashkatdhetarė!!
Motra dhe vėllėzėr!

Nė emėr tim ZERIATDHEUT , tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, Ju urojmė festat e Nėntorit: Nėntorin e Dytė- 28 Nėntorin-Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe tė Flamurit Kombėtar Shqiptar, 28 Nėntorin- Ditėn e daljes publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, 28 Nėntorin- ditėlindjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, dhe 29 Nėntorin-Ditėn e Ēlirimit tė Shqipėrisė nga nazifashizmi.

28 Nėntori ėshtė dita mė e rėndėsishme nė historinė e popullit shqiptar, sepse pikėrisht mė 28 Nėntor u vunė themelet e shtetit tė bashkuar kombėtar shqiptar .

Ky pėrvjetor na kujton edhe njė herė rrugėn qė kemi bėrė si komb deri kėtu dhe rrugėn qė ka mbetur pėr t’u bėrė. Pavarėsia e Shqipėrisė u shpall nė territoret etnike shqiptare, por pazaret e Fuqive tė Mėdha me fqinjėt grabitēarė copėtuan vendin tonė. Mė tepėr se gjyshma e vendit mbeti e pushtuar.
Populli ynė kurrė nuk u pajtua me robėrinė, kurrė nuk u pajtua me copėtimin, por luftoi e punoi pandėrprerė pėr liri e pavarėsi. Lufta Ēlirimtare e Ushtrisė sonė tė Lavdishme Ēlirimtare u kurorzua me heqjen e trupave serbe nga Kosova. Nė altarin e Lirisė ranė mijėra dėshmorė e martirė. Sot ėshtė mė e nevojshme se kurrė tė mos ndalemi. Pėrvoja e kaluar tregon se nuk duhet t’u besojmė fjalėve, por veprave., sidomos jo premtimeve boshe.

Kėto ditė, bėhen plot 95 vite nga casti i shumpritur, momenti dhe akti i lumtur e i paharruar kur nė Vlorėn tonė heroike, mbas pesė shekujsh robėrie, plaku i menēur i kombit tonė, Heroi i popullit shqiptar, Ismail Qemali, shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė, e ngriti tė lirė e krenar flamurin e shenjtė tė shqiptarėve. Kjo ditėmadhe na gjen ne shqiptarėve mė tė lirė, mė tė bashkuar e mė tė gėzuar se ēdo herė tjetėr.

Ta kemi nė kujtesė e mos ta flakim nga mendja se, kėtė ditė feste kombėtare qė neve sot e 9 vite me radhė e festojm nė tokėn tonė, e festojmė duke ju faleminderuar gjakut tė derdhur tė bijve e bijave tona tė udhehequrė nga ideja e "Lidhjes shqiptare te Prizrenit", institucioni UCK dhe Heroi i popullit Adem Jashari. Ne kėtė ditė e gėzojmė dhe e festojmė duke u qenė mirėnjohės dhe faleminderues shumė bashkėluftėtarėve, ideologeve dhe intelektualėve qė ne, sot, i kemi tė gjallė nė mesin tonė. Neve do na zė mallkimi i tyre po mos vazhduam hapave dhe idealeve tė tyre; luftėn pėr lirinė dhe demokracinė.
Dita 28 nėntor,... ka njė rėndėsi tė madhe historike pėr tė gjitha trevat shqiptare, dhe mund tė them se ėshtė njė festė, pėrkujtim i shumėfishtė!!
Duke filluar nga ngritja e flamurit nė Krujė, nga Gjergj Kastrioti Skėnderbeu,... mė 28 nėntor 1443.
Kaluan 500 e ca vjet,... mė vonė po mė 28 nėntor 1912, kur vendit po i kėrcnoheshin rreziqe, nga tė katėr anėt, nga armiqt e jashtėm,.... Atdhetari i shquar Ismail Qemali sė bashku me Isa Boletinin,... dhe me njė grusht trima patriot,... nė Vlorė ngriti "Flamurin e Lirisė",... Flamurin e kuq me shkabėn dy krenare, si "Simbol i Pavarsisė"!!
Qė nga ajo kohė e gjerė mė sot, flamuri qėndroj i panjollosur nė shpirtėrat e patriotėve shqiptarė,... ku u mbajt nė duart e ēelikta tė luftėtarėve heroik, ku kaloj mes luftėrave dhe furtunash i pathyer dhe i pa pėrkulur si "Simbol i Pavarsisė"!!

Pra dita e 28 nėntorit ėshtė dita mė e shėnuar nė historin shqiptare pas 28 nėntorit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut!!

Nuk duhet harruar, minimizuar e zhvleresuar, asdhenjėhere, idealin dhe sakrificėn qė forcat progresive tė politikave tė, SHBA-sė, EU-sė dhe NATOS, bėnė pėr popullin e lodhur shqiptar. Shqiptari i ka pasur, pėre jetė e mot, tė shenjte, Kombin dhe Flamurin. Kėto janė simbolet dhe platforma tė pamposhtura te identitetit, habitus-it, historisė e besimit shqiptar. Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja pse shqiptari nuk u mposht, nuk u gjunjėzua, nuk u pėrul, por si njė shkėmbė u bėri balle tė gjitha padrejtesive. Ja pse, shqiptari nuk u c’pordh e nuk u zhbė, por si njė feniks mbijetoi e bashkė me tė edhe mbarė kombi e FLAMURI YNĖ.. Ja pse, fjalet e shenjta tė hymnit tonė "Pėrreth flamurit tė bashkuar - me njė dėshirė e njė qellim" na thėrrasin pėr ditė.

Le tė kujtojmė edhe njė nėntor tė kuq, po tani nė Kosovėn heroike,... ku mu nė ditėn e flamurit, mė 28 nėntor, doli para popullit, "Ushtira Ēlirimtare e Kosovės"dhe bėri tė qartė se ishte nisur drejt njė "Nėntori tė tretė",.... qė i ndrroj kahje historis nė Kosovė!! -Ishte ushtri e lindur nga populli, dhe se lufta e tyre e shenjėt do vazhdoj deri te ēlirimi i vendit!!
Po ashtu mė 28 nėntor ėshtė edhe ditlindja e patriotit mė tė madh, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificės pėr liri nė historin e qytetėrimit!! Fenomenal janė njerzit e veēantė, tė cilėt me veprat dhe veprimet e tyre,... lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė momente tė caktuara tė historis!!
Njė fenomen i tillė, me pėrmasa tė piedestalit jo vetėm kombėtarė ėshtė Adem Shaban Jashari, i lindur nė Prekaz tė DRenicės, mė 28 nėntor 1955 dhe i rėnė nė pavdekėsi mė 6 mars 1998, po nė Prekaz!!

Lavdi i qoftė dhe i lehtė i qoftė dheu!!

Kaq histori sa pėr tė mbajtur tė freskėt kujtesėn se ēfarė jemi duke pėrkujtuar dhe festuar!
Pra duke bashkuar tė gjitha kėto festa,... Festėn e Pavarsisė sė Shqiprisė, Ditėn e Flamurit, shfaqjen e UĒK-ės, si dhe ditlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari!!

Tė gjithė anėtarėve, vizitorėve tė rinialive.eu forum, bashkatdhetarėve dhe shqiptarėve kudo qė janė?.... Nė emėr tė rinialive.eu Forum,.... dhe nė emėr tim tim Ju shprehi urimet e mia tė sinqerta dhe krenare, ashtu siē e ndjejm dhe e nderojmė tė gjithė nė kėtė ditė!!
Po ashtu urime diten e flamurit shqiptare , te gjitheve atyre qe vehten e ndiejne shqiptare , po ju perkujtoj hymnin dhe kendojme se bashku kete:


Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.

Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vend.

Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr te, pėr te luftojmė ne.

Urime pėr shumė mote.


Lavdi ēlirimtareve , vdekje tradhetareve.

Shqiptarėt nė trojet e veta etnike, qė nga Arta e deri tė Molla e Kuqe, dhe kudo nė botė, kanė Festėn e madhe kombėtare 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit, Ditėn e Pavarėsisė Shqiptare!

Flamuri nė zemėr tė Kosovės ėshtė simboli i lirisė dhe nė kėtė krah tė Shqipėrisė. Eshtė sendėrtimi i ėndrrės sonė kolektive- kombėtare.Sendėrtim i udhės sė gjatė, tė mundimshme, tė larė me gjak...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Thu Nov 20, 2008 11:22 pm


Nezir Myrta / AMANETI I KOHĖS SONĖ
- Nė Ditėn e Flamurit!
Ismail Qemal Vlora -
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora
Nė Dy Krahsh qėndron!Me ziosha zjarr ka Shkodra
Kah Shkupi sytė nė kodra -
E deri n'Epir kafshon kobra!
Shqipja me Dy Gojė gjėmon!Theranda jep Kushtrim Zjarr!
Abdyl Frashėri i flet nė varr!
Koka e Alit tha: Epirin e marr!
E te Topliku, Narona e Tivari!Nga Shpata Madhe Padrejtėsi,
Mbeti veē - Njė Copė Shqipėri!
Ende mbet i ngrimė emri - Illiri!
Kudo nė tradhtina ra shqiptari!Boll morėm mėsim Skendėrbeu,
Kokėn tmerrit - shpatė ia preu!
N'pranga ma s'durohet Atdheu!
Do tė na Ndihmoj - Perėndia!Nuk vdiset gjithmonė tė shkretė!
Nėpėr Tokė, pėr Air e nėpėr Det!
Amaneti i T'Parėve do tė na vret!
Po s'u bė shpejt Njė - Shqipėria!O Ismail Qemal Vlora!
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora!
Nė Dy Krahsh Lufton!


(28 Nandor, 1993)
[/size].


PĖR TĖGJITHĖ SHQIPTARĖT E VĖRTETĖ -


[size=24]URIME DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR SHQIPTAR![/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besim78
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: GEZUAR 28 NENTORIN FESTEN E FLAMURIT   Sun Nov 23, 2008 7:47 pm


Gezuar 28 Nentorin diten e flamurit.
Diten e krenarise kombetare.
Ne pamundesi ato dite te jem online,ju uroj nga zemra gezuar gezuar te gjitheve per shekuj kete dite.
javascript:emoticonp('fla') fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 8:22 pm

Kalendari i dhembjes

Edhe nje date me shume,
i shtohet kalvarit te numrave,
te vuajtjeve te shekujve te tere,
te dates qe mban lart flamur.

Edhe nje 28 me shume,
i shtohet historisė,
sė ndarjes e pikellimit,
luftes sė bashkimit.

Edhe nje 28 i vuajtur,
prap pa diten e bashkimit,
kombi qendron i heshtur,
shikon momentin e pėsimit.


Vetem nje 28 nentor,
pas dates se atentatit,
dhe tere bota let habitet,
kombi jone jo kurr nuk vritet.

Po ti o 28 nentor,
date e kthimit t'Skenderbeut,
je yll je drit shpetimi,
ndriēim e shenj pajtimi.

O date e shenjtė heroike,
nuk zbehet kujtimi per ty,
Flamurin e kuq e ngritem
kurr sdo te ulet perseri.

O 28 nėntor,
qe linde trima te mėdhenj,
tė cilet nė ngricė e shqotė,
tu gjenden nė ball pėrher.

O 28 nėntor,
do jesh ditė e bashkimit,
kur te gjithė do th'rrasim tokė:

Rrnofsh o flamuri kuq e zi,
njė mijė vjet mbas kijametit.


Ago Muji !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 9:52 pm

Ago Muji shkruajti:
Kalendari i dhembjes

Edhe nje date me shume,
i shtohet kalvarit te numrave,
te vuajtjeve te shekujve te tere,
te dates qe mban lart flamur.

Edhe nje 28 me shume,
i shtohet historisė,
sė ndarjes e pikellimit,
luftes sė bashkimit.

Edhe nje 28 i vuajtur,
prap pa diten e bashkimit,
kombi qendron i heshtur,
shikon momentin e pėsimit.


Vetem nje 28 nentor,
pas dates se atentatit,
dhe tere bota let habitet,
kombi jone jo kurr nuk vritet.

Po ti o 28 nentor,
date e kthimit t'Skenderbeut,
je yll je drit shpetimi,
ndriēim e shenj pajtimi.

O date e shenjtė heroike,
nuk zbehet kujtimi per ty,
Flamurin e kuq e ngritem
kurr sdo te ulet perseri.

O 28 nėntor,
qe linde trima te mėdhenj,
tė cilet nė ngricė e shqotė,
tu gjenden nė ball pėrher.

O 28 nėntor,
do jesh ditė e bashkimit,
kur te gjithė do th'rrasim tokė:

Rrnofsh o flamuri kuq e zi,
njė mijė vjet mbas kijametit.


Ago Muji !

Urime Ago Muji per kete poezi kaq te bukur! Gezuar 28 Nentorin se shpejti te gjithe te bashkuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 9:55 pm

Ago Muji, te pergezoj per kete poezi kaq te bukur, suksese te me tejme te deshiroje.

Gezuar 28 Nėntorin fla

Me respekt BiBiKiMi.!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 23, 2008 11:24 pm

Sa here vjen Nentori, gjithsecili prej nesh shkund dhe keput prangat e indiferences. Sa here vjen Nentori, kujtesa historike eshte e shndritshme. Sa here vjen Nentori, shohim figurat kolosale historike. Sa here vjen Nentori, ne shohim mjerimin tone. Sa here vjen Nentori, shihet qelbesia e politikaneve tone. S'mund te maten dot ndertuesit e kombit (Ismail Qemali me shoke) me rrenuesit e kombit (Rugova=Thaci).

S'bene ta leme Nentorin vec ne histori. Nentorin duhet ta bejme realitet. T'i bashkojme tokat qe na i lane te paret ne nje Shqiperi te njesuar. Ta bejme Nentorin Nentor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 2:40 am

marre nga "tan"

Gezuar 28 Nentorin !


Dėrguar tė Wednesday, 21 November @ 15:08:50 GMT nga
ezherka Shkruan "
  Ne kete pervjetor te shpalljes se pavarsise gjithe shqiptaret, ane e mbane botes te bashkuar rreth flamurit, gjuhes, zakoneve, tradites, historise,i gezohen faktit se nuk u zhduken si komb dhe krenar zotohen se do te bejne me shume per flamurin, gjuhen… Atdheun e tyre, ashtu sic kane bere nder shekuj paraardhesit e tyre te lavdishem.
  Ishte pena, puna, pushka e te pareve tane qe bene te mundur mbijetesen dhe do te jete pena, puna, pushka jone ajo qe do te siguroje jo vetem mbijetesen por edhe lulezimin dhe begatimin e Shqiperise.


  Krenar, kudo qe te jemi do te brohorasim me koken larte dhe shpirtin plote; Jemi shqiptare! Ndaj sot ne diten e shenjte te 28 Nentorit te gjithe te bashkuar rreth flamurit dhe idealit tone te perbashket betohemi; Gjithmone gati! Gati per tu perballur me realitetin e trishtuar shqiptar, per ta ndryshuar ate dhe vene para pergjegjesise shkaketaret. Gati per ta bere Shqiperine “Nje Zonje te rande”.
  Shqiptar kudo qe jeni, sipas mundesive vendosni gurin e themelit te dinjitetit dhe shpreses kombetare.

  Protestoni politikanet dhe zyrtaret kolaboracionista shqiptar. Kundershtoni realitetin e sotem poshterues, rroberues kolonial.


  Kundershtoni kete realitet ku cdo gje kontrollohet dhe zoterohet nga te huajt ne dem te interesave dhe dinjitetit shqiptar. Kundershtoni faktin e te qenit qytetare te dores se dyte ne tokat tuaja stergjyshore. Kundershtoni realitetin e veglave shqiptare pavarsisht nga maskat qe jane urdheruar te veshin.
  Cojeni zerin dhe pyesni se perse ndodhemi ne kete gjendje deshperuese. Cili do te qe ndryshimi ne se Shqiperia do te drejtohej hapur nga nje ekip serbo-ruso-grek ne krahasim me veglat e tyre te sotme? Perse presidenti nuk betohet per flamurin shqiptar ?

  Perse eshte e pranueshme cizmja e ushtarit grek ne trojet tona? Kush e beri te mundur grabitjen e kishes Noliane? Perse 75% e ekonomise kontrollohet nga greku? Perse ne menyre rituale ekzekutohen nga greket qytetar te pafajshem shqiptar? Kush i shiti eshtrat e te pareve ne Permet? Perse nje pjese e Europes hesht ndaj genocidit came, perse atyre nuk i pelqen pavarsia e Kosoves? Perse …? Perse…? Perse…?
  Shqiptare kudo qe jeni, sipas mundesive qe keni, mbeshtesni Kosoven e pavarur. C’do dite teme e bisedave tuaja te jene edhe te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni, Mal te Zi, Presheve…bisedoni dhe ndjehuni krenar per arbereshet dhe arvanitasit qe se humben gjuhen, zakonet, karakterin dhe dashurine per token arbenore.

  Cdo dite te flasim me gjuhen dhe per gjuhen tone, historine tone te vertete te cilen na i kane mohuar.

  Jemi krenar qe jemi shqiptar. Botes i kemi dhene gjuhe, kulture, qyteterim, shembuj dhe figura te shkelqyera. Figura te ndritura qe ashtu si historine kerkojne te na i mohojne dhe grabisin.
  Shqiptar kudo qe ndodhesh, Zoti ju ka pajisur me potenciale te pakufishme. Kudo qe ndodhesh., meso me shume, puno me shume, shkelqe me shume, suksesi yt personal eshte sukses per te gjithe shqiptaret te cilet ta urojne me gjithe shpirt.
  Shqiptare kudo qe jeni, ne diten tone te shenjet, ne diten qe na beri dhe do te beje ne perjetesi brezat te jene shqiptar, ne diten e shenjte te 28 Nentorit, Partia Shpresa Demokrate ju uron gezuar festen, suksese dhe lumturi.

  Te bashkuar ne cdo moment dhe per cdo moment, te gatshem per te sfiduar sfidat qe na presin. Te bashkuar, se shpejti ne do ti rrezojme muret artificiale te Berlinit ngritur nga te tjeret mbi eshtrat tona duke ndare vellain shqiptar nga vellai shqiptar me synim zhdukjen perfundimtare te te dyve.
  E sotmja eshte e jona, te ardhmen do ta ndertojme vete edhe me ndihmen e miqeve dhe aleateve tane historik, Amerikes…
  Te bashkuar rreth idealit kombetar e ardhmja eshte e sigurt dhe e ndritur.


  Gezuar 28 Nentorin!
  Zoti i bekofte shqiptaret dhe aleatet e tyre!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besim78
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 126
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 7:37 am

Ah se harrova tek forumi shqiptar "peshku pa uje"
ndodhet adresa email e Kombeve te Bashkuara,
dergoni mesazhet tuaja ne mbrojtje te pavaresise se Kosoves,
ju jutem dergoni sa me shume mesazhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 10:43 am

heret bre veq hajt po ju uroj 28 nentorin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Driola
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 25/06/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 11:27 am


Urime per te gjithe Festa e 28 Nentorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 3:13 pm

Urimet e mia me te perzemerta per te gjithe shiptaret kudo qe jane!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 22
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 5:49 pm

Urime 28 Nentorino vellezer e motra shqipetar!
Nje gjuhe,nje flamur,nje histori,nje komb
28 Nentori i gjithe shqipetareve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:17 pm

Urime, shihni cka po ju them, te premten (sepse kjo dite nuk mbahet per shkak te festes) keni per te degjuar ne TV, se si e kam kalle shkollen, per 28 Nentor Razz:P:P:P.

Hajde urime edhe njehere, e shpresojme se 28-in tjeter ta festojme ne Shqiperine Etnike. fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 22
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:20 pm

hahahh,eiii po tanin,shtinja flaken krejt,vi te ndihmoj edhe une.... Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:44 pm

Adem Jashari - mė 28 nėntor 1955 u lind nė Prekaz tė Drenicės

Kėtė vit, Shaban Jasharit, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e t“posalindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut.

Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė.
Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė u zbrazėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Oooo o o prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S“do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t“i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė.
Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė.

Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955.

Xha Shabani pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor dhe do merrej me bujqėsi. Ai pa ndonjė ngurri vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn.

Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe.
Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar.

Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė burrėri e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave me nam tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė.
Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari ke luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė.
A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945?
A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase, duke i shkaktuar humbje tė mėdha edhe nė njerėz edhe nė teknikė luftarake agresorit, qė kishte aktivizuar pėr shuarjen e celulave kryengritėse.

Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecėn guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin nė rradhėt luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur efikasitetin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shėndrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim tė fortė patriotik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori mundet edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re.

Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj me vendosmėri e sinēeritet tė lartė nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare.
Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri, pėr hirėė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės.

Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės.
Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t“iu trokaste nė porta. Ai do t“iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t“ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve.
Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t“i kishte.

Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė.

UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t“i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri.

Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė.
Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997.
Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari.

Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė.
Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm.
Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi.

Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe.
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja.

Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit.

Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi.

Komandanti Legjendar i UĒK-sė Heroi Adem Jashari - me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit
- Festės sonė Kombėtare.
Afishuar me: 27.11.2006 20:45


KOSOVE

Kosovė
Njė pend...
Dy Pushke...
Njė pėr Popull
Njė pėr Zot.

Drenic...
Gjasht Lisat ... Likoshan
Izbic plot Lot
Prekaz ... Njė emėr
Kulla e Jasharajve
Kushtrim - Adem Jashari
Kosov - ngrhu sot.

Racaku La stuhi,
Gllogjani zgjoi Trimeri
Kufinjet Theu Kosharja
Populli Thrret ...
Liri.

Kosovė me njė Litar ne fyt
Evrop ti se mban dot !
Se bac Adema Lind ky Popull
Pėr jet e mote.
KĖNGĖ PĖR ADEM JASHARIN


Jehoi zani i Drenicės
N“ato bjeshkė tė Qyqavicės!
E u gzun“ kėto malet tona,
Krenari ka prap Kosova!
Na i del gjumi ēdo shqiptari,
Trimat tanė flasin nga varri!
-Ka ardhė koha e Lirisė,
Na thot nuri i Ahmet Delisė,
Azem Bejta flet nga varri;
-Dasėm t“madhe ban shqiptari,
Kamer Loshi flet me mall
Tahir Mehės i ēonė fjalė.

Janė tubu krushq“ tė shqiptarisė,
Nėn flamurin e lirisė
Po na vikan nga Shqipėria,
Nga Tetova e Gucia,
Nga Presheva e Malėsia,
Po nga Shkupi e Qamėria,
E arbėrshė nga Kalabria;
Kanė lidhė besė, janė besatue
UCK-nė e kanė formue,
Kėtė ushtri tė fortė si guri
Me djel shqipesh e zemra burri.

Krisi pushka habertare,
U ndėgju n“trojet shqiptare,
Pėr liri nis“ luftė shqiptari
Bajraktar Adem Jashari,
Bashkė me Hamzėn krah pėr krahi,
Lum pėr ty o babė Shabani,
Lum pėr Ty dhe t“lumin zot
E Kosova i nderon sot,
Janė nė zemrat e shqiptarisė
Kto simbole tė lirisė.

Nga Drenica edhe grykė e Sharrit
Ndihet nuri i Adem Jasharit,
N“Dardani Ai i lshonė do fjalė
Mblidhnu t“gjithė o burra shqiptarė,
T“gjithė sa jeni Ju o Kosovarė
Leni t“keqe dhe leni mni
Lidhnu n“besė edhe nė miqėsi !
Ka ardhė koha me u besatue
Vllau, vllaun pėr me e nderue
Ka ardhė koha jetėn ta nderoni
E sėbashku para Ju tė shkoni,
I bashkuem kur tė jetė shqiptari
N“varrė ja thotė kangės vetė Adem Jashari!


28 Nėntori i kthimit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut nė kalanė e Krujės!

Nėntori i tė parit Dokument tė Gjuhės Shqipe " Formula e Pagėzimit"!

Nėntori i Shkronjave Shqipe!
Nėntori i pavarsis sė Shqiperisė dhe i Rilindjes sė shqiptarit!
Nėntori i Ēlirimit nga nazi-fashistėt!
Nėntori i Unisimit tė Gjuhės Shqipe

Nėntori i rezistencės sė shqiptarėve tė Kosovės nė vitin 1968 dhe demonstratat e tyre ( 27 dhe 28 Nėntor)

28 Nėntori i vitit 1955 ishte dita e Lindjes sė Adem Jasharit ndėrsa pas vitit 1998 "28 Nėntori i Rilindjes sė bacė Ademit!

28 Nėntori i vitit 1997 dhe dalja Publike e Krenaris sonė - Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės!
28 Nėntori i ardhjes sė Skėnderbeut nė Prishtinė si triumfator!
28 Nėntori ( I neserm) shkuarja e Gjergjit nė Shkup si Nismtar i Bashkimit Kombėtar!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 24, 2008 6:49 pm

Urime 28 Nėntori- Dita e Flamurit dhe Pavarėsisė

Shqiptarėt nė trojet e veta etnike, qė nga Arta e deri tė Molla e Kuqe, dhe kudo nė botė, kanė Festėn e madhe kombėtare 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit, Ditėn e Pavarėsisė Shqiptare!

Flamuri nė zemėr tė Kosovės ėshtė simboli i lirisė dhe nė kėtė krah tė Shqipėrisė. Eshtė sendėrtimi i ėndrrės sonė kolektive- kombėtare.Sendėrtim i udhės sė gjatė, tė mundimshme, tė larė me gjak...!

Gėzuar Festa shqiptarė kudo qė jemi !

SHPALLJA E PAVARESISE SE SHQIPERISE SHQIPTARE
Ngritja e flamurit kombėtar ne Vlore nga Ismail (Bej) Qemali me 28 Nentor 1912


Ngritja e Flamurit Shqiptar ne Vlore me 28 Nentor 1912

Nė kėto ēaste tė vėshtira pėr popullin Shqiptar, kur krerėt e Lėvizjes Kombėtare bėnin ēmos pėr mbrojtjen e vendit nga coptimi, vendimtare ishte nisja e Ismail Qemalit nga Stambolli pėr nė Bukuresht. Prej ku me 25 tetor i pėrcjellė nga 20 atėdhetarė arriti nė Vjenė, ku u takua me diplomatė tė jashtėm si kontin Berhtold dhe me ambasadorėt e Anglisė dhe tė Italisė. Nga Vjena, Ismail Qemali u kthye pėrsėri nė Bukuresht, ku mė 5 nėntor u mbajt njė mbledhje e rėndėsishme nė hotelin “Kontinental”. Kėtu u muarr vendim i rrėndėsishėm politik, pėr emrimin e njė “ Komiteti drejtonjės ”, nga vetė shqiptarėt pėr tė udhėhequr vetė me politikėn e Shqipėrisė. Ismail Qemali pasi mori pėrkrahjen e plotė tė Kolonisė Shqiptare nė Bukuresht, me katėr shokė u nis pėrsėri pėr Vjenė, ku arriti mė 6 nėntor 1912. Nė kėto ēaste tė vėshtira tė popullit shqiptar, mė nė fund “ diplomacia shqiptare ”, falė Ismail Qemalit, arriti tė pėrfitonte nga kundėrthėniet ekzistuese tė Fuqive tė Mėdha, qė tė pėrfitonte simpati pėr rregullimin e ardhshėm tė Shqipėrisė. Ismail Qemali, nė takimet e fundit qė pati me pėrfaqėsuesit diplomatik evropian, arriti tė sigurojė simpatinė e idesė sė popullit shqiptar pėr shpalljen e pavarėsisė. Pas kėsaj garancie qė mori Ismail Qemali, mė 9 nėntor ai nga Vjena nė Vlorė dėrgoi njė telegram me kėtė pėrmbajtje: “ E ardhmja e Shqipėrisė ėshtė siguruar, telegrafoni kudo qė tė kenė besim tė plotė pėr fatin e atėdheut …"

Por Ismail Qemali pėr tė qenė mė i sigurt nė premtimet e dhėna para se tė nisej pėr ne Shqipėri pėrsėri pati njė takim me ministrin e Punėve tė Jashtme kontin Berhtold, takim qe u mbajt nė shtėpinė e kontit Hadik nė Budapest. Pas kėtij takimi, Ismail Qemali dėrgoi njė telegram tjetėr pėr organizimin e Kuvendit, qė duhej tė thirrej nė Durrės ose Vlorė duke theksuar se ēėshtja e Shqipėrisė ėshtė siguruar. Pėr kėtė arsye duhej formuar njė komision pėr shpalljen e pavarėsisė, prandaj Ismail Qemali kėrkonte me urgjencė mbledhjen e delegatėve tė Shqipėrisė nė Durrės apo Vlorė.

Pas kėtij telegrami, Ismail Qemali e lėshoi me tė shpejtė Budapestin dhe arriti nė Trieste, ku u bashkua me grupin e patriotėve shqiptarė qė kishin ardhė pėr tė njėjtin mision tė shenjtė. Ismail Qemali me kėta 14 patriotė shqiptarė mė 19 nėntor u nis nga Trieste me anijen “Linx” tė Llojdit, pėr nė Durrės, ku arriti mė 21 nėntor 1912. Por pas arritjes nė Durrės, nuk ekzistonin kushte politike pėr shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė, pasi propaganda greko-turke, nė bashkėpunim me policinė e kishin pėrgatitur terrenin pėr tė burgosur Ismail Qemalin. Po ashtu, edhe politika greke kishte pėrhapur njė propagandė tė fortė kundėr veprimit patriotik tė Ismail Qemalit dhe veprimtarėve te tjerė. Politika greke bėnte njė rezistencė tė fortė nėpėrmes Dhespotit ortodoks Jakovit. Nga kėto arsye nuk u bė shpallja e pavarėsisė nė Durrės. Nė kėto rrethana tė rrezikshme politike qė ekzistonin nė vend nga rryma tė lloj-llojshme dhe zėnkat e feudalėve shqiptarė pėr primat, pamundsonin veprimin e lirė nė ngritjen e flamurit kombėtar. Nė kėto ēaste kritikė qė ekzistonin nė Shqipėrnė e Mesme, Ismail Qemali me shokė vendosi qė tė vazhdojė rrugėn pėr nga Vlora. Mė 18 nėntor Mytesarifi i Beratit i pėrcolli nėnprefektit tė Vlorės, urdhėrin e Valiut tė Janinės, pėr tė ndaluar Ismail Qemalin qė tė mbante Kuvendin nė Vlorė.

Nė kėtė kohė ushtritė ballkanike kishin hyrė thellė nė tokėn e Shqipėrisė. Ata, tashmė, kishin pushtuar Strugėn, Elbasanin, Tiranėn dhe ishin nisė pėr nė Durrės, kurse Vlora mbahej e rrethuar prej Grekėve.

Ky vendim i shenjt i patriotėve shqiptarė se shkonin nė Shqipėri pėr shpalljen e pavarėsisė u njoftua nė Trieste, pėr herė tė parė botėrisht, pastaj u publikua nė gazetėn Austriake “ Noie Fraj Prese ”, nė intervistėn qė dha Ismail Qemali mė 19 nėntor tė vitit 1912 .

Qarkullimi nėpėr Shqipėri nuk ishte aspak i lehtė, pasi bandat dhe ushtria e shteteve ballkanike kishin zaptuar pjesėn mė tė madhe tė vendit. Greket kishin zbritur nė Himarė mė 19 nėntor, ndėrsa flota e tyre kishte zėnė pozicionet para Vlorės. Serbėt pasi kishin pushtuar Mirditėn dhe Matin, mė 18 nėntor arritėn nė Lezhė. Prej andej njė pjesė e ushtrisė Serbe iu drejtua Shkodrės, pėr ta pushtuar dhe pjesa tjetėr e ushtrisė u nis nė drejtim tė Durrėsit. Kėtu duhet tė pėrmendim edhe faktin se pėrveē pengesave nga ana e ushtrive tė armikut edhe autoritet turke qė ishin mbyllur nėpėr qytetet e Shqipėrisė, ku silleshin pa ndonjė koncept ushtarak, i pengonin udhėheqėsit Shqipėtarė atje ku mundeshin. Ismail Qemali nė Durrės hasi edhe nė pengesa jo vetėm nga ana e autoriteteve Turke, por edhe nga dhespoti grek i Durrėsit, Jakovit, i cili nuk njihte askėnd, as nuk nderonte tjetėr flamur pėrveē atij tė Turqisė, i cili ishte njė shovinist Grek i tėrbuar. Kjo tregon se nė ēfarė gjendje tė mjerrueshme ndodhej kombi ynė nė atė kohė, kur njėfarė Greku i gjallėzuar i komandonte Shqipėtarėt ortodokse tė Durrėsit.

Ismail Qemali i shoqėruar nga delegatet e Durrėsit, Shijakut, Tiranės e Krujės u nis pėr nė Kavajė. Prej aty nė Fier, ku u takuan me delegatėt e Kosovės dhe me 25 nėntor arritėn nė Vlorė. Ky qytet qysh mė parė ishte pėrcaktuar si qendėr ku do tė mbahej Kuvendi Gjithkombėtar pėr Shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė .

Por, pėr shkak tė pėrparimit tė shpejtė tė ushtrive Serbe , Malazeze dhe Greke gjendja nė Shqipėri po bėhej gjithnjė e mė kritikė. Kjo ishte njė ndėr arsyet kryesore qė nė mbrėmje tė 27 nėntorit delegatėt qė ndodheshin nė Vlorė, vendosėn ta shpejtojnė mbajtjen e Kuvendit dhe vendosėn tė mblidhen tė nesėrmen, pėr ta shpallur pavarėsinė edhe pse nuk kishin arritur tė gjithė delegatėt nga disa krahina tė Shqipėrisė Etnike.

Ismail Qemali Kryetar i Parė i Qeverisė sė Pėrkohėshme - Vlorė

Kuvendi Kombėtar e filloi punėn mė 28 nėntor tė vitit 1912, nė ora 3/30', pasdite nė sarajin e familjes sė Vlorajve, nė shtėpinė e atėdhetarit Xhemil beu, nė tė cilin merrnin pjesė 37 delegatė. Nė kėtė Kuvend nuk ishin tė pranishėm disa delegatė nga Kosova tė cilėt pėr shkaqe lufte ende ndodheshin nėpėr pozicione, duke i bėrė rezistencė ushtrisė Serbe e cila dita ditės po pėrparonte drejt Durrėsit.


Isa Boletini me shokė nė Vlorė pas shpalljes sė pavarėsisė

Ismail Qemali, nė referatin e vet foli shkurt pėr tė kaluarėn e Shqipėrisė, gjendjen dhe rrethanat momentale politike. Ai foli edhe pėr pjesėmarrjen e Shqipėtarėve nė kryengritjet tė viteve 1909-1912 duke theksuar se Shqiptarėt kishin marrė pjesė nė kėto kryengritje jo si ushtarė tė Turqisė, por si zotėt e vendit dhe pėr tė mbrojtur vetveten .

Ismail Qemali pasi e lexoi ekspozen e vet , nė fund nė mėnyrė tė shkėlqyer e diplomatike i pyeti delegatėt: “ Tani mė, s'na ka mbetur tjetėr rrugė shpėtimi, veē se ndarja e Shqipėrisė nga Turqia ”, dhe propozoi:

Shqipėria tė shpallė pavarėsinė

Tė formohet qeveria e PĖRKOHĖSHME;

Tė emrohet pleqėsia (senati).

Pleqėsia e propozuar nga vet Ismail Qemali kishte pėr detyrė koordinimin dhe mbikėqyrjen e punėve nė Qeveri dhe emėrimin e njė komisioni pėr nė Evropė, pėr tė mbrotjur tė drejtat e Shqipėrisė dhe popullit Shqiptar pėrpara Fuqive tė Mėdha.

Kėto propozime u miratuan njėzėri nga Kuvendi Kombėtar:

1. U shpall Qeveria e Pėrkohėshme, nė krye:Ismail Qemali;

2. U zgjodh Pleqėsia prej 18 anėtarėsh; ku pėr Kryetar u zgjodh Vehbi Dibra.

Duhet theksuar se edhe nė qeveri edhe nė pleqėsi u zgjodhėn njerėz me themel tė fortė kombėtar. Ata ishin atdhetarė nga mbarė Shqipėria Etnike, duke pėrfshirė nga tė tre fetė.

Ismail Qemali propozoi qė Shqipėria tė shpallet “ Shtet m ė vete- e lirė, e pavarur. ” Tė gjithė delegatėt kėtė propozim e aprovuan duke u ngritur nė kėmbė dhe duke e pėrcjellur me duar-trokitje frenetike aktin e Shpalljes sė Pavarėsisė .

Menjėherė pas nėnshkrimit tė aktit tė Shpalljes nga tė gjithė delegatėt, Ismail Qemali doli nė orėn 17/30'( pesė e gjysėm) , nė ballkonin e selisė, ku zhvilloi punimet Kuvendi pėr tė njoftuar botėrisht Shpalljen e Pavarėsisė mė 28 Nėntor tė vitit 1912, Ismail Qemali e ngriti lartė nė Vlorėn heroike flamurin e lavdishėm tė Skėndėrbeut.

Ky ishte po ai flamur kuq e zi, flamur i luftrave heroike , i vuajtjeve dhe gjakut tė derdhur, i shumė viktimave tė rinisė deri nė mosha tė ndryshme, tė rėnė dėshmor pėr ideale, kombėtare, pėr njė tė ardhme mė tė mirė tė shqiptarėve.Me aktin e Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Kryetari i Qeverisė sė Pėrkohėshme, Ismail Qemali, mė 29 Nėntor 1912, i njofton pėr aktin historik gjashtė Fuqitė e Mėdha: Anglinė, Italinė, Austro-Hungarinė, Francėn, Gjermaninė dhe Rusinė. Po ashtu pėr kėtė vendim Ismail Qemali njofton edhe shtetet ballkanike, Rumaninė, Malin e Zi, Serbinė, Bullgarinė, Greqinė dhe Turqinė, duke kėrkuar nga ata qė tė njihnin aktin e Pavarėsisė si ndryshim i vullnetit politik tė Kombit Shqiptar.

Nė kėtė njoftim Kryetari i Parė Shqiptar, ndėr te tjerash shkruan: “ Kam nderin t’i njoftoj Shkėlqėsitė tuaja se delegatėt e tė gjithė krahinave Shqiptare, pa dallim feje, tė mbledhur dje nė Asamblenė Kombėtare nė qytetin e Vlorės, shpallėn Pavarėsinė e Shqipėrisė dhe kanė ngritur njė Qeveri tė Pėrkohėshme.

Shqiptarėt po gėzohen qė munden tė hynė nė familjen e popujve tė lirė tė Orientit, duke mos pasur pėr qėllim tjetėr veē se tė jetojnė nė paqė dhe harmoni me tė gjithė shtetet fqinje, shpresojmė se ky ndryshim i jetės politike dhe kombėtare i Qeverisė sė Pėrkohėshme tė Shqipėrisė, ka pėr t’u njohur prej qeverive tuaja dhe Evropiane.

Kryetari i Qeverisė sė Pėrkohėshme
Ismail Qemali - VlorėAfishuar me: 24,11,2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
28 Nėntori - Dita e Flamurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: