Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS nga Prof. Bexhet Asani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS nga Prof. Bexhet Asani Empty
MesazhTitulli: LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS nga Prof. Bexhet Asani   LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS nga Prof. Bexhet Asani EmptyTue Mar 12, 2019 3:22 am

Shkruan:
Prof.. Bexhet Asani
LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS
I dashur profesor Iqmet!
Gėzuar dhe pėr shumė vjet festėn kombėtare 7 Marsin ditėn e mėsuesit! Ju keni punuar plotė dyzetė vjet nė arsim, dyzetė vjet keni mbajtur ditarin nė duar. Dyzetė vjet keni bėrė historinė e arsimit nė trevėn e Strugės dhe mė gjerė. Ju e keni kryer me nder punėn e mėsimdhėnėsit. Dhe pėr kėtė krenohemi ne, duhet tė krenoheni dhe ju. Rrugėtimi juaj dyzetėvjeēar nuk ka qenė i shtruar me lule! Ne e dimė kėtė. Ju dhe kolegėt tuaj kaluat nėpėr shumė peripeci, nuk e dimė ku e gjetėt gjithė atė energji!? Mė falė qė po tė kujtoj motnė e shkuar siē do tė thoshte Jeronim de Rada ynė i madh! Por kėto gjėra duhet tė dihen pėr tė kaluarėn tuaj sa tė vėshtirė po aq tė ndritur. Gjeneratat e ardhshme duhet tė njohin tė kaluarėn e arsimit shqiptar nė ish Jugosllavi. Aq mė tepėr duhet tė dinė pėr arsimin “eksperimental” nė trevėn e Strugės! Po ta marrim me radhė, unė e di se kjo qė do t’ u shkruaj tani, nuk ju kujtohet, ashtu siē nuk mė kujtohen ngjarjet e vogla me ish nxėnėsit e mi. Ishim nė vit tė dytė ne atėherė, nė gjimnazin “Vėllezėrit Miladinovci” tė Strugės, klasa numėronte tridhjetė e tetė nxėnės, tepėr me tė vėrtetė tepėr, po nuk numėronte vetėm klasa jonė aq nxėnės, atė numėr nxėnėshish pothuaj e kishin tė gjitha klasat ku ju mbanit mėsim. Nė njė bisedė tė lirė gjatė pushimit, ramė nė “konflikt” mendimesh pasi kishim vėnė hartėn e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės mbi dėrrasėn e zezė, nė orėn e gjeografisė, punė fėmijėsh po kujtimet qė ngelin! Shoqja e klasės sime Nezahati, nė bisedė e sipėr tha se Detroiti ėshtė qytet nė Amerikė, unė si njohės “i mirė” i Amerikės meqė i kisha dy vėllezėr nė Amerikė, e kundėrshtoja: qytet me emėr tė tillė nuk ka nė Amerikė. Jo ka, jo s’ ka! Biseda jonė kishte arritur kulmin! Tė dy e kėrkonim Detroitin nėpėr hartė po s’ e gjenim dot!
Ora e mėsimit tė gjeografisė filloi. Nezahatit nuk iu durua, pasi mori jeje ua bėri pyetjen, nė kishte qytet me emrin Detroit nė Amerikė apo jo, sepse unė dhe Bexheti po shtyhemi pėr kėtė!? Ju qeshėt, dhe na nxorėt te dėrrasa para hartės. Ti si thua e pyetėt Nezahatin? Unė them ka qytet me emrin Detroit nė Amerikė. Pastaj ma parashtruat pyetje dhe mua: Pėrgjigjja ime ishte jo, nuk ka qytet me emėr tė tillė nė Amerikė! Atėherė qetė – qetė u afruat te harta e Amerikės dhe na treguar se ku gjendej qyteti i Detroitit. Shoqja e klasės filloi tė lėvdėrohet. Ajo kishte tė drejtė.
Nuk harrohen dot edhe orėt e realizuara nė natyrė ditėve tė ngrohta e plotė aromė tė pranverės. Ju realizuat disa orė tė suksesshme, gjė qė nuk mund ta bėnte ēdo pedagog.
Vitet tetėdhjetė ishin vitet mė tė hidhura tė jetės suaj. Filloi diferencimi i tmerrshėm. Filluan paralelet e pėrziera. Po lexuesit duhet t’ ia sqaroj se ē’ ishin kėto paralele tė pėrziera!? Me paralele tė pėrzier kuptojmė: tridhjetė nxėnės shqiptarė nė klasė dhe njė nxėnės maqedonas, mėsimi duhej tė zhvillohej nė gjuhėn maqedonase..! Absurditet i kohės apo jo!? Kjo nuk paraqiste problem pėr ju sepse qė prej kohėsh kishit ligjėruar edhe nė gjuhėn maqedonase te paralelet maqdonase. Nxėnėsit maqedonas kishin respekt tė veēantė pėr punėn tuaj tė palodhur dhe flisnin me admirim pėr ju.
Absurditetet e kohės nuk kishin tė sosur. Juve pedagogėve ua ndaluan tė flisnit edhe nė gjuhėn e nėnės. Jo vetėm me nxėnės qė nuk duhej tė flisnit nė shqipen tuaj hyjnore por edhe me kolegėt shqiptarė nė mesveti! – Abe Iqmet shto prajsh? – Eve odam na ēas! Kujtime tė hidhura. E tmerrshme! Kėto vuajtje gjeneratat e sotme as nuk i kuptojnė e as nuk duan t’ i dėgjojnė! A ka mė keq se tė tė mohojė njeri gjuhėn e nėnės!? Po juve nuk ua mohonin vetėm kolegėt tuaj, por ua mohonte aparati shtetėror ish jugosllav. Diferencimi i pedagogėve tė shkollės sė mesme bėnte kėrdi. Zi e mė zi flisnin pėr ju dhe shokėt tuaj. Njė koleg i juaji kujton: -Profesoresha Lubicė villte vrer kundėr kolegėve tė saj shqiptarė, Iqmet Kica i tha: - Smrdish od omraza! (Qelbesh nga urrejtja!). Profesor Iqmeti ia mbylli gojėn si me tutkall! Nuk foli mė Lubica mbeti si e dh...rė! O tė lumtė goja o Iqmet! Mirė ia bėre se nuk durohej kjo shtrigė! – kishte klithur kolegu jot Axhem. I nderuar profesor Iqmet, tė sulmoje atė kohė profesoreshė Lubicėn ishte guxim, trimėri, ēmenduri sepse shkoje, o nė burg, o nė shtėpi..!
Mė falė profesor qė tė zgjova kėto kujtime tė hidhura tė tė kaluarės! Por po nuk u shkruan kėto gjėra jo vetėm tė hidhura por shumė tė tmerrshme, do t’ i zėrė pluhuri i harresės dhe mundi juaj, guximi, krenaria do tė shkonin kot! Veleshta, Struga dhe tėrė shqoptaria duhet tė krenohet me ju dhe punėn tuaj fisnike. Buzė liqenit do ta ngremė njė dolli si gjithmonė pėr shėndetin tuaj!
E ē ‘ tė them tjetėr? Nga zemra ju uroj shėndet dhe jetė tė gjatė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LETĖR PROFESOR IQMET KICĖS nga Prof. Bexhet Asani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: