Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi ... Empty
MesazhTitulli: Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi ...   Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi ... EmptyTue Mar 12, 2019 2:55 am

Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi
(Mė 14 mars ora 17 e 30)
Ciu, ciu, ciu.....
Nė kuadėr tė Qendrės kulturore shqiptare nė Riverdel tė Nju Xherzit tanimė ėshtė bėrė traditė qė mė 14 mars tė festohet dita e verės. Zatėn Qendra kėtė mision e ka nė statutin e saj.
Verėza siē e quajnė struganėt kėtė festė tė lashtė, me emrin ledhatues verėza ka kuptimin e diēkaje tė vogėl, nė kėtė kohė zakonisht rriten ndjeshėm temperaturat dhe duket sikur ka ardhur njė verė e vogėl.
Nė tė kaluarėn ardhja e ditės sė verės ka qenė njė gėzim i madh pėr bujkun shqiptar. Fillonin punėt nė bujqėsi dhe nė blegtori.
Ky ėshtė viti i tretė qė festohet dita e verės nė mėnyrė masovike nė Qendrėn kulturore shqiptare, prandaj kryetari i saj Burim Zuta dhe kryesia kanė marrė masat e nevojshme. Kėshtu Qendra ka siguruar vezė tė ziera pėr ēdo njeri qė do tė marrė pjesė nė kėtė ditė tė shėnuar. Janė angazhuar femrat pėr pėrgatitjen e veroreve pėr tė pranishmit. Jo vetėm kaq, ato do tė sjellin edhe ndonjė ėmbėlsirė si dhe kuleēė e qahija tradicionale tė pėrgatitura nga duart e vyera tė nėnave strugane.
Fėmijėt i kanė bėrė shportat gati pėr tė shkuar shtėpi mė shtėpi pėr vezė, duke imituar zogjtė ciu, ciu, ciu....
Pėr degėt e thanės, degėt e dushkut, degėt e dėllinjės do tė kujdeset autori i kėtyre rreshtave. Edhe sivjet nuk do tė kemi kukurakė, kukurekė, kukuraqe sepse dimri ka qenė shumė i ashpėr dhe i thatė prandaj lulet ende s’ kanė mbirė.
Astrit Zhaku si gjithmonė ėshtė nė ballė tė organizimit.
Pėr historikun dhe zakonet e ditės sė verės do tė flasė specialisti i kėsaj fushe dr. Bexhet Asani.
Festa e motmotit dita e verės te struganėt nuk ka pasur asnjėherė shkėputje, ndėrprerje, ajo ėshtė kremtuar qė nė mugėtirė tė shekujve gjer nė ditėt tona.
Dita e verės nuk ėshtė vetėm festė e fėmijėve por ėshtė festė e tė gjithve.
Dita e verės ėshtė simbol i pjellorisė, begatisė dhe lumturisė familjare!
Ejani tė kremtojmė festėn mė tė hareshme e mė tė gėzueshme tė vitit ditėn e verės!
Ditėn e verės vijnė edhe amerikanė tė na urojnė festėn dhe tė gėzojnė me neve.
Ruajtja e gjuhės dhe traditave duhet tė jetė parėsore pėr ēdo mėrgimtar..!
Kėshilli organizativ:
Burim Zhuta
Astrit Zhaku
Alit Ibraimi
Bexhet Asani
Nga Qendra kulturore shqiptaro-amerikane
Kryetari
Burim Zhuta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Dita e verės do tė festohet nė Nju Xherzi ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: