Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  Lumturim i skajeve tė shpirtit, poezi nga Sadete Metaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 Lumturim i skajeve tė shpirtit, poezi  nga Sadete Metaj Empty
MesazhTitulli: Lumturim i skajeve tė shpirtit, poezi nga Sadete Metaj    Lumturim i skajeve tė shpirtit, poezi  nga Sadete Metaj EmptySat Mar 02, 2019 7:42 pm


Lumturim i skajeve tė shpirtit , cikėl poetik nga Sadete Metaj

LIRIZMI I BURUAR NGA SPONTANEITETI…
NJĖ CIKĖL POETIK NGA POETJA SADETE METAJ , NORVEGJI
Marrė nga libri nė proces botimi 2019

NJĖ SHEMBULLL KREATIV
KRIJUESJA SADETE METAJ NĖ BOTIMIN SĖ SHPEJTI TĖ VĖLLIMIT TĖ SAJ TĖ TRETĖ ME TENDENCĖ KRYESISHT LIRIKE …

Lirshmėri ndjenje . Buresė spontaneiteti, pa sforcime. Ndjenja tė gjelbėruara, tė cilat ndjehen, lexohen me ėndje dhe pėrsėriten nė lexim, pasi shquhen edhe nga pjekuria artistike. Gjithēka e natyrshme, buronjė e njė shpirti tėēiltėr, tė pasur kreativ …


1. Peizazhi i ndritshėm
Hapet qielli,
ikin retė.
Nis jeta plot gjallim.
Mė ngazėllen cicėrima e zogjve.
Vallja e tyre bukurore
trungjeve
te lisave,
Trisht asgjėkundi .

2. Galaktika ime

Si ēdo njeri,
kam ėndrrat e mia,
Buzėmbrėmje mbi rėrė,
e kaltėr vala,
e qetė,
ndėr kėmbė,
vjen mė lag,
dielli zbret, ngadalė,
detin pėrflak ...
Mbretėreshė ndjenja…

3. Ē’pret, i dashur ?…
Mė duaj, zemėr e ēiltėr,
si lulen
Po mė dhuroke njė lule?

Sytė e mi u pranveruan ,
Sytė t'i shijojnė ngjyrat…
E kėrkoj dhurimin njė buzeqeshjeje,
Tė na ndizen ndritshėm fytyrat..
Mė pėrkedhel butėsisht,
Pranvera ime, Dielli im.
Dua tė ngazėllej
e tė emocionoj shpirtin.
Te jetoj e tė lumturohem,
si stinė eēelur ,
Ne puthje tė pambarimimta …
Mė duaj, zemėr e ēiltėr,
Dhuromė ndjesinė e shumėdashurisė...
Kur tė iki nga kjo botė,
jo tė lutem,
mos me qaj si fėmijė.
Edhe nga e pėrtejmja jetė
do tė sjell ndėrmend nė kujtesė
Ditėt,
ėė mė ke dashur! … !


4. Qenkemi tė gjithė “viktima”

Orėve tė vona tė natės,
Kur fshihen dashuritė.
Shmangen mėkatet.

Nė sytė e fjetur tė Botės,
Tė solla ndėr mend ty!

Dhe, kur bota ėshtė zgjuar.

E them, pa e fshehur mendjen te Ty.
Njė pjesė e botės pėr mua je ti!
Pse, vallė, jeta qenkėrka kaq e egėr?!
Pse kaq e pashpirtė?!

Njerėzit duhet tė vuanin,
Vetėm atėherė, kur urrehen.
Qenkemi tė gjithė viktima
Tė njė ėndrre tė quajtur "Dashuri "…

5. Ē'aromė tė kėndshme,
lėshoke sot!...

O trėndafil i kuq,
o trėndafil zemėrgjak,
Si u lagke nė ujė,
pakėz e nga pak?
Po mė mirė nė ujė
sesa me lot.
(Se po tė lotoje ,
nuk do tė pushoja dot!)
Eh,ē'aromė tė kėndshme,
lėshoke sot!
A mund,o trėndafilkuq,
nga Ty, tė ndahem dot?!...

6. *
Ndjeva njė shpirt si shėtiste
Rrugėve tė dashurisė…
Lak s'bėnte,
As nė vapė,
as nė ngricė.

7. *
Ruaji miqtė
siē ruan pikturat e rralla,
dhe vendosi ato
nėn dritėn mė tė mirė,
tė qeshet pafundėsisht e ARTA…

8. Lumturim i skajeve tė shpirtit
Nė kėtė mbrėmje,
kur hėna pesėmbėdhjetshe,
rreze te florinjta derdh gjithėsisė,
Desha tė bėnte priviligj:
Tė dėrgonte tufė rrezesh mė shumė,
Epiqendra e saj tė jesh ti.

Po i lutem, tė dėrgojė dhe pjesėn time.
Mė sė shumti,
do tė gėzohem nga shkėlqimi yt,
Dhe tėrė energjinė po ta nis
me rrezet e florinjta.
Meriton edhe mė shumė,
Gėzimi yt ,
Lumturon skajet e shpirtit tim.

9. Njė portė e bukur u hap …

Qiellit tė kaltėr kalėrova,
Mes yjesh, hėna “nusėronte”.
Kudo, si e marrė vrapoja e vrapoja,
Pa ndjerė kurfarė lodhje…
Natėn zemra tė kėrkonte, tė kėrkonte…
E them ēiltėr,
pak e njihja atė botė.
S'lashė rrugė, s’lashė s'vend,
pa tė kėrkuar.
E kisha kuptuar :
Pa ty ēdo gjė mė dukej e kotė.

Zemėrplasur natės , eci, rend.

Dikur, tė gjeta njė ditė,
Nė skaj tė botės, larg, shumė larg…
Nė shpirt mė dhe dritė,
S’ndjeja asnjė lodhje…
Mėkishte pushtuar pasqyra e gėzimit …
Nė jetėm time njė portė e bukur u hap….


10. S'e mban dot asnjė Qiell

I kėrkova Hapėsirės Qiellore
njė yll e saj tė jem...
M'u shpreh se zemra pėr Ty ,
gjithė yjet i djeg...
Dritat e gjithė Planeteve ,
Shuar do tė jenė,
veē tė rrojė dashuria,
si njė globdiell pėrjetė.
Dhe, nė daē, tė dish njė sekret,
po ta them urtė, butė e qetė:
“Zemrėn time, veē teje,
s'e mban dot asnjė qiell…”.

11. Sikur
Sikur largėsitė
t'i kisha zhdukur
e tė pikturoja Ty
Nė qiellin tim tė bukur .
Tani vetė yll do tė isha…
Nė Galaktikėn time dashurore,
do tė ndrisje vetėm Ti…

12. Malldashuria...
Njė ditė tė kam parė,
Se ti kishe perėnduar,
Se e kaluara ka ikur...
Diku ne dhe tė huaj!
Nė shpirt diēka ndjeja,
E s'mund ta kuptoja,
ēfarė ishte ?!
Mundohesha ta gjeja,
Por s'kisha aftėsi..ē
Kutoja vetėm se malldashuria
Mė mbante “peng”…

13. Ėndrrat e mia

Si ēdo njeri,
kam ėndrrat e mia,
Buzėmbrėmje mbi rėrė,
e kaltėr vala,
e qetė,
ndėr kėmbė,
vjen mė lag,
dielli zbret,
ngadalė,
detin pėrflak ...
Mbretėreshė ndjenja,
me kurorė dafine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Lumturim i skajeve tė shpirtit, poezi nga Sadete Metaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: