Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 RIBASHKIMIN E KOMBIT NĖ NJĖ SHTET TĖ VETĖM nga Luan Kalana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: RIBASHKIMIN E KOMBIT NĖ NJĖ SHTET TĖ VETĖM nga Luan Kalana    Wed Feb 14, 2018 2:01 am

"RIBASHKIMIN E KOMBIT SHQIPTAR NĖ NJĖ SHTET TĖ VETĖM"
nga Luan Kalana Florida SHBA

I mundshėm, i domosdoshėm dhe i pashmangshėm.
Historia pėrsėritet, por, para se tė ndodhė kjo alternativė, duhet tė jemi tė bashkuar si Komb,nė njė Shtet tė konsiliduar,tė fortė dhe tė vetėmbrojtur.
Ringjallja shpirtėrore e shqiptarėve nga poshtė, po troket pėr Ribashkimin e Kombit…
Nga lart, Liderėt shteti, partitė,politika, media duhet tė jenė iniciatore, promotorėt zyrtarė tė Ribashkimit tė Kombit nė njė Shtet tė vetėm, me njė strategji tė unifikuar.
E theksoj Ribashkimin e Kombit, pasi historikisht, themelet, bazat e Bashkimit tė Kombit, u hodhėn dhe krijuan premisat pėr njė Shtet tė vetėm, pesė shekuj me parė,vetĖm iu rikujtoj:
Gjergj Kastriot Skėnderbeu, me Kuvendin e Lezhės nė mars 1444, mblodhi Kuvendin e Lezhės dhe bėri Bashkimin e principatave, nė Trojet shqiptare…
Zyrtarisht, Perandoria Osmane, pas vdekjes sė Skenderbeut,550 vjet mė parė,sundoi trojet autoktone shqiptare zyrtarisht nė 4 vilajete,nė atė qė quhet sot Shqipėria Etnike (shih Hartat e kohės).
Lidhja e Prizreni,10 qershor 1878,me nė krye Abdyl Frashėrin,forcoi qėndresėn e bashkimin e kombit,para kalbėzimit dhe rėnies sė Perandorisė turke,si rezultat pėrpjekjeve tė Rilindasve shqiptarė…
U realizua krijimi dhe unifikim zyrtar i Gjuhės Shqipe,tipar themelor i njė kombi, me Kongresin e Manastirit,pėr Alfabetin shqip dhe hapjen e Shkollave Shqipe ,me Shkollėn e parė Shqipe nė Korēė dhe nė gjithe trojet shqiptare…
Kemi nė dorė dhe “Manifestin e Bashkimit Kombėtar”, tė lėnė trashėgimi nga ideologu i Rilindjes Kombėtare, Sami Frashėri :
“Shqipėria ,ē’ka qenė,ē’ėshtė,e ē’do tė bėnetė ?!”
Sė fundi, me vonesė,por u realizua Bashkim i Kombit nė njė shtet tė vetėm,me Shpalljen e Pavarėsisė mė 28 Nėntor 1912. Kėshtu u realizua ėndrra shekullore pėr Liri e Pavarėsi nga Isamili Qemali dhe trimat kosovarė,u bė shkėputja nga sundimi e pushtimi turk, e tė tjera (pa bėrė histori, por njė rikujtesė kombėtare).
Le tė kujtojmė dhe njė pėrmendje historike, bashkimin vėllazėror tė Brigadave Partizane tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare me ato Kosovare gjatė Luftės sė Dytė Botėrore pėr ēlirimin e Kosovės qė i ndoqėn hordhitė hitleriane naziste deri nė Vishegrad.
Por, atėherė, kur pritej konsilidimi i Kombit shqiptar nė njė shtet tė vetėm nė tė gjitha trojet, ku flitej shqip, ndodhi “kataklizmoja” ndaj Bashkimit tė Kombit,”shpėrbėrja”.
Mosnjohja dhe copėtimi i trojeve shqiptare nga Fuqitė e Mėdha Evropiane,qė ēuan nė shpėrbėrjen e Kombit, tė shtetit tė vetėm te krijuar,”de jure”, pasi “de facto” ekzistonte nė trojet shqiptare. Procesi i shpėrberjes dhe i copėtimit, aneksimit u shoqėrua me vendimet e Konferencės tė Londrės, tė Parisit,e tė tjera. Mė pas nė Luftėn e Parė Botėrore dhe aneksimet e saj. …
Kėshtu qė, me mbarimin e Luftės sė Dytė Botėrore, Kombi Shqiptar, u ”katandis” i copėtuar me trojet e tij nė pesė shtete fqinj dhe vetėm me njė Shtet simbolik, Republikėn e Shqipėrisė, duke plotėsuar kėshtu synimet e Fuqive tė Lindjes, dhe orekset “megallomane” shoveniste tė qeverive tė shteteve tė Ballkanit.
Prandaj, ritheksoj se RIBASHKIMI I KOMBIT, ėshtė i mundshėm, i domosdoshėm dhe i pashmngshėm.
Shikoni,vini re, se ēfarė po ndodh kėto vitet e fundit, nė aspektin moral e shoqėror, pas Festave e Datave jubilare tė Kombit, nė Shqipėri, Kosovė, Ēamėri, Maqedoni,Mal tė Zi, nė Trojet Shqiptare,nė Diasporė. Bashkimi shpirtėror Kombit po troket nė derė. …
Kjo dukuri e fluks shpirtėror e fizik ėshtė gati tė shpėrthejė si njė llavė e njė vullkani,qė po zjen brenda dhe po i del tymi. Ēfarė presim? Tė na bashkojė Evropa? Ajo pret tė na pėrēaje si mė parė, kemi prova tė hidhura nga historia…
Fėmijėt tė veshur me simbolet tona Kombėtare, flamurin, kėnget e tyre shqip, ringjallje e idealeve tė Rilindjes Kombėtare edhe nėpėrmjet krijimit tė organizatave e shoqatave nismėtare pėr Bashkimin e Kombit. Shikoni si valėvitet flamuri shqiptar nė botė. Artistė, sportistė, intelektualė patriotė po lartėsojne emrin e Kombit Shqiptar ne Diasporė, Amerikė ,Australi nė gjithė Kontinentet.
Kėnga, poezia po ngenė lart emrin Shqiptar. Shkrimtarė e poetė, shoqata po bėhen katalizatorė tė qenit unik tė Kombit.
A nuk ėshtė kjo njė Rilindje Shpirtėrore e Bashkimit tė Kombit.
O sot, o kurrė, institucionet zyrtare shtetėrore, duhet tė jenė nė pararojė tė Ribashkimit.
Partitė duhet tė jenė flamurtare,jo pėrēarėse tė Bashkimit. Pozitė dhe opozitė jemi vėllezėr tė njė gjaku, jo armiq ndaj njėri - tjetrit. Politika duhet tė bėhet pishtare, jo ndarėse, sikur jemi nuse e vjerrė…Jo destabilizim, por unitet kombėtar.
Feja, besimi nė popull, ėshtė pėr Bashkimin, paēka se na kanė dalė ca “studiues turkomenė, mercenarė” qė grijnė sallatė, ēojnė ujė nė mullirin e armikut, pa dashje, apo me qėllim, tė pėrēarjes, duke “recituar” se Skenderbeu nuk ėshtė shqiptar, po kėshtu pėr Ismail Qemalin e tė tjera absurditete antikombėtare.
O zot, na mbaj mendje e dorėn ndaj kėtyre “xhentelmenėve” provokatorė…!
Armiqėsia e kombit shqiptar ėshtė mė vigjilente se ne, sa herė ngremė kokėn ne pėr Bashkinin, ata, si gjarpėri, lėshojnė helmin, intesifikojnė propagandėn,i hedhin benzinė zjarrit tė pėrēarjes.
A shikoni dhe dėgjoni?!
Botės po i vjen rrotull njė Lufte e re Boterore. Fashizmi po ringjallet, Liderėt megallomanė po i fryjnė zjarrit. Historia do tė pėrsėritet,…dhe pėr kombin tonė, kėsaj herė jo copėtim, por zhdukje nga harta e Evropės…Tė ngrihemi sa s’ėshtė vonė, tė bashkohemi si njė grusht i vetėm, me tė fortė se kurrė ,pėrballė dragojve ogurzinj!...
Ngrehuni nė kėmbė, mos flini, intelektualė, studiues, profesorė e akademikė. Pėrballuni me dėshmi e fakte, jemi njė Komb, kemi njė gjuhė, gjuhėn Nėnė tė njerėzimt, jemi nė trojet tona.
Ribashkimi Kombėtar kėrkon vetėm vullnet dhe njė ceremoni zyrtare, kuvend mbarėkombėtare tė firmosė Proklamatėn e Bashkimit Kombėtar nė njė Shtet tė vetėm, tė Peticionit mbarėshqiptar tė vulosura nga ēdo shqiptar dhe nga fėmija e djepit.
Ideatorėt duan pėrkrahje zyrtare nga Liderėt e qeveritė shqiptare dhe institucionet shtetėrore nė shtetet e ndėrvarura shqiptare.
A e shikoni ribashkimi, njė proces paqėsor i pavarur, po vjen si “Nusja me krushqit”, hapni dyert, dhėndri po ju pret nė prag. Nėna ka hapur krahėt, baballarėt prijnė me flamurin kombėtar, tė pėrqafojnė, bijtė e tyre, ēiftin kombėtar “Lirinė- Ribashkimin”.
Mos marrim lejė nga Evropa e Bota, ata janė tė detyruar tė firmosin vullnetin, njohjen, ribashkimin zyrtar, nė njė Shtet tė vetėm, si njė dėshmi ēertifikatė nga gjendje civile e martesės me “unazėn” tė ēiftit Shtet Kombėtar, pėrvoja historike ekziston me bashkimin e dy Gjermanive e tė tjera.
Kemi edhe pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e mikut tonė tė madh,popullit vėlla dhe shtetit Amerikan si nė ēdo kohė e moment delikat historik tė Kombit ka qenė pėrkrahės edhe tani mė shumė se kurdoherė tjetėr,tė nxitur edhe nga emigrantė intelektualė dhe patriotė qė jetojnė e punojnė nė SHBA.
Kjo ėshtė njė kėrkesė e kohės,e historisė shekullore tė Shqipėrisė, nuk ėshtė pasion e dėshirė emocionale individuale,nuk jemi as shovenistė, por njė realitet qė rrezaton si dritė e diellit dhe po largon errėsirrėn ogurzezė.
Le t'i bashkohemi idesė sė lėvizjes Shqipėri Etnike, qė ėshtė me shumė njė e vėrtetė historike, realitet kohor dhe pėrkushtim e obligim kombėtar, njė kėrkesė shpirtėrore mbarėkombėtare jo vetėm e trojeve autoktone, por dhe e Diasporės, kudo ku jetojnė shqiptarėt.
Fėmija po thėrret, jehona po buēet:
“Xhamadani vija-vija,
Ku ėshtė Kosova,
Ėshtė Shqipėria,
Rreh si zemėr ēiftelia.
Ku ėshtė Ēamėria,
Ėshtė Shqipėria…
Sa e madhe
ėshtė Shqipėria !”
Nuk pritet mė:
”Hekuri rrihet, kur ėshtė i nxehtė,”-thotė populli.
-O burra, Bekim dhe Uratė, me flamurin e Skėnderbeut, njė Gjuhė, njė Flamur, njė Himn, ato i kemi gati, tani duhet urgjent: Njė KOMB, njė SHTET !”
Koha nuk pret, vėllazėrim e bashkim i gjakut shqiptar tė bekuar nga perėndia dhe qumėshti i Nėnės Shqipėri, po vjen nė rrugė paqėsore .
Ribashkimi i Kombit nė njė Shtet tė vetėm, o sot, o kurrė!

Luan Kalana

Florida, SHBA,shkurt 2018

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
RIBASHKIMIN E KOMBIT NĖ NJĖ SHTET TĖ VETĖM nga Luan Kalana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: