Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:09 pm


Poema e odave tė Eposit “ Male”...
nga Kristaq F. Shabani

Hyrje nė odėn e parė tė Halilit

“Tuk, tuk, hape ...
Jam unė, fanitu,
si dikur , kur flakėrije” .
E magjikshme pėrfanitje
nė gji qiejsh...
Ngre sytė, kundroj Diellin,
Malet duket, sikur kėrkojnė
me kokėngritjen e tyre:
Qiellin, pa lutje,
tė mė “kufizojnė“ hapėsirėn,
duke menduar,
se janė protagonistė
tė gjithēkaje sjellėse tė mirė...,
apo tė lėnduar,
sikur e mira prej tyre,
me gurgullimė ka buruar ...,
si gurra,
Po njerėzit ?!
Malet, jo s’thinjen...
Shkundin borėn...
Malet s’i pėrthyejnė gjunjėt ,
krenojnė kurorėn,
pėrqeshin orėt e “rrethimit“,
lirojnė orė lirie...,
agojnė zbardhėllimin...
dritojnė nur nusėrie...
Nė skenėn qiellore,
shfaqen nė aktrim
Yjet e Kryengritjeve
kujtesė e madhe e Kohėve...
Lart kokėt!
Gurrė, rrepe, gurrė, rrepe,
simbiozė trimėrie,
Dritė, dritė, vetėm dritė
kėrkojnė dhe vetė Hijet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:10 pm

Pa njerėzit e Tokės ,
s’bėjnė dot vetėm dhe malet,
me ta “Dymale“ tė pamposhtur!...
Thėrras nė odė kujtesėn,
Thėrras Kapedanėt ,
Tė shkrepen Mirėsitė, Trimėritė,...
Shkrep historia dafinė
e kryetrimave,
stoli jataganėsh...
nė garavitje kohėsh...
Ndriēim Sy-Ylli
Nė lulesė jargavanėsh ...
Kalendarėt e viteve, tė shekujve ,
nxjerrin kryet me hijeshinė e tyre
hedhin valle katakombesh...
tė kėrcyera
nė partitura kėngėsh dhe ligjesh...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:10 pm

Fshijnė lotėt e ngrirė Mėmat,
Krenimi ngrė “staturat“...
Kujtesa lartėson STATUJAT...
Krisen dhe thyhen pushtimet...
E keqja, e prerė nė mes,
si fletė e venitur jargavadė ...,
e pashpirtė
klith e ligjėron vetveten
me ėndėrr kokėkthyer,
varur nė ēengel
kryemalesh e pathyer,
nė uturimėn e vuajtje-
masakrės sė kobshme...
Sakrilegj mbajtės mend diturie...
Ej, jemi Male !
Krenari e pėrbotshme!
Ej , jemi dy male ,
kurrė tė pamarrshme...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:11 pm

Fshijnė lotėt e ngrirė Mėmat,
Krenimi ngrė “staturat“...
Kujtesa lartėson STATUJAT...
Krisen dhe thyhen pushtimet...
E keqja, e prerė nė mes,
si fletė e venitur jargavadė ...,
e pashpirtė
klith e ligjėron vetveten
me ėndėrr kokėkthyer,
varur nė ēengel
kryemalesh e pathyer,
nė uturimėn e vuajtje-
masakrės sė kobshme...
Sakrilegj mbajtės mend diturie...
Ej, jemi Male !
Krenari e pėrbotshme!
Ej , jemi dy male ,
kurrė tė pamarrshme...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:11 pm

Hyrje nė odėn e dytė

“Tuk , tuk,” troket portė e Odės...
Nė lule interviste zgjat kokėn...
Ngrihet vėrtik fjalia e parė nė vringėllimė:
“Sa dinė malet,
askush s’di pėr Tokėn!...
Ē’ tringėllimė!
Ē‘tru paskėrkan malet,
Ēfarė sy!
Ē’ kujtim kanė malet,
asqė mund tė mendohet
pėr miliona e miliarda njerėz...
Si i qajnė ata hallet! ....
Ē‘dėgjim nė timpane!...
Ē‘valle hedhin malet,
instruktojnė njerėzit valltarė ...”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:11 pm

Nė krye tė valles labe
Njė Kryegrua...,
njė Kryetrime lastonjė ...,
Jep e merr me njė ”kokojkė”...
E fshehta e forcės sė tyre ,
si portal i drituar,
drejtuar lartėsisė...,
shpėrthejnė nė truall fėmijtė...
Njė zė i njohur, buēimė,
thėrret pėrjetėsisė,
shpėrndan mjegullėn e mjerė...

Ej , kėngė Majė Picari,
kėngė Majė Krahu!
Melodion Halil Picari,
e krenar nė kėngė
E dėgjon njė krahinė e tėrė !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:12 pm

Pastaj lėshohet
njė ligjėrim graror,
me nuancė tė fortė lab “trimėror”:
“E zeza, shoqe, ē’na gjeti,
Mbeti Shqipėria e shkretė,
Ngrihi, tė vdekur, nga varri
Se erdhi prapė behari...
Ngrehu, o Ēelo Picari,
Jalla, mos tė qastė varri!
Ngrehu, tė bėhesh i pari!
Ngrehu , o Gjolekė bilbili,
tė tė ndritė shpata
e nxjerrė nga milli!...

Pėr liri prapė dili.
Ngrihi, se vendi lėngon,
Dhe Abdyli u kėrkon”.
Dhe ai qė lindi dje rėnkon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:12 pm

(Ligjėrimi, ngrihet vetė,
hopa nė kėmbė,
Halil Bilaj “shkrep”,
pėrsėri njė kėngė ...
Ia merr kėngės,
Iso mbajnė malet ,
nga supet e tyre,
trimėritė “varen”....)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:13 pm

***
(Ē’kronikanė,
nė kuptimin gėrmimor,
mposhtin hijet
frikėn e stėrmunduar,
Malet ndjejnė dhimbje pak nė ijet! )
Kushtrim trimėror
Mbi Mal tė Picarit,
mbi Mal tė Pusit,
diamant i beharit...
Bien ylberėt harkuar
Tokin kokojka,
Fusha trėndelinash...
Epokadė trimash...
Mbi fytyra njerėzish
kurora dafinash...
Qielli shfaq Plejadė eposėsh ...

Lulet trimėrore ,
s’njohin stinė nė mbirje,
dafinėzohet trimėria,
lulėzim si drita,
teatralizojnė beteja...,
aktrueshėm nė lėndina.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:13 pm

(Mos ndoshta,
mė quajnė mua Poetin,
nė rrugė tė pakrye,
nė kėtė ēast,
kur poetizoj,
kur diēka pėrflas
pėr Njerėzit dhe pėr Malet?!
Rrėfim simbolik ,
a krahasim shpirtgjerė
plot hiperbolikė!
Trimėri e vargut
s’ndalet!)

Shkėlqejnė sytė
mbi e nėn qeprikė...
Nė ekran qielli
shpalosen historitė,
Xhamadanėt labe,
hedhin valle vėrtik...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:14 pm

Rrėfejnė moēėrisht,
pėr ēdo ndodhi,
pėr ēdo jetėsi e jetėsim,
pėr ēdo detaj…
rrėfejnė pėr trimėritė
e papėrkuljet lavdi,
(kanė tė drejtė, s’kanė faj)
pėr sytė e pafrikuar
“Mėngjese me dritė”,
pėr bėmat e tė parėve,
tė pasardhėsve tė tyre,
pėrfytyrojnė tė nesėrmen...
teksa shkrep dritė ...
Dritet katėrvargėshi
i patriotit Butka:
“Nė kohėn e pleqėrisė,
Mė zunė hallet e rėnda
Pėr punė tė Shqipėrisė,
s’u bė, si mė ka, kishte ėnda”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:14 pm

Hyrje nė odėn e tretė:

“Tuk , tuk,... “
troket portė e odės sė tretė.
Ē‘trokimė e bukur,
por dhe ē’tringllima!...
Nga partiturė dielli,
lind feniks -dita ...

Ē’parashikues janė malet...!
Thua, se kanė shtat tė lartė?!
Thua se truri i tyre,
gjithēka pėrpika,
tė krijohet nesėr,
sėrish dita?!
Sa tė menēuruar
qenkėrkan malet!...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:14 pm

Pėrcjellin kobe,
trimėri, gjėma,
vajtime, frikėra,
thyerje, lutėsi.
A mund ta durojė
dhimbjen Mėma?
A mund ta durojė
pushtimin Toka?
“Tuk, tuk” hap,...”.
Gazmohet oda,
teksa mėrgimtarėt,
si valltarė e kėngėtarė
vijnė....te porta...

Nė regjistrin e tyre
madhor tė fjalėve
shkruar me alfabet malesh ,
fije e pėr pe,
gjithēka tronditje njerėzimi,
ēdo gjė vetėtitur “vetėtimė”,
ngritur kryet nė hapėsirė …
Vezullimi....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:15 pm

Hyrje nė odėn e katėrt finale tė Halilit

“Tuk , tuk hape...”
Rrėfejnė pėr poetė dhe kryetrimat,
trasmetojnė kėngėt e thurura
dhe kėndimin tip “birbilenjsh”,
Ku je Marko Korona ,
thurrės i vargjeve koronė
pėr ata qė s’u pėrulėn kurrė,...,
sfiduan dhe sfidojnė ...
Ku je Halil Picari,
kėndo, sa tė tundet
shpirti,
zemra,
mali!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:15 pm

Tė rinjtė qendisėn kėngė pėr dasmat,
dhėndurėt dhe nuset e bukura,
si hėna pesėmbėdhjetshe,
si flutura,
pėr elegjitė e ndėrtuara
me fjalė dhe lot,
aty pėrkundrejt trimėrive
varreve tė tė ikurve
tė ikurave tė shpirtit,
me krenari pėrplot ,
Kryqe dhe lot, kryqe dhe lot...
Ē’elegji njerėzore!
Ē’qėndresė e fortėsuar nga Natyra1…
Shkėlqen e ndrit Pasqyra...
Kur do tė rimblidhen pėrsėri lastonjat,
fluturat, birbilenjtė,
Pėpjekėsit e mėdhenj pėr Mėmėdhenė,
kur pėrsėri Labėria
do tė ndrijė Historinė?
E Nesėrmja do tė flatėrijė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani EmptySun Nov 26, 2017 6:15 pm

*
Rrėfimi i maleve ndalet diku.
Rrėfejnė ngjarjet tė katėr Odat,
si katėr akte...
tė njė Drame tė madhe
Sa e rėndė ėshtė skuqja ...
Nė epoka...
Sa e bukur ėshtė Liria
E ardhur nga Heroizmat Kryezonja...

Dhe Halili sjell ndėrmend gjithė jetėn
I Menēuri e ka pėrmendur :
“Jeta mė e bukur,
binjake me ngjyrėn e gjelbėr!”

Gjirokastėr, tetor 2017
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani    "Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Poema e odave tė Eposit“ Male”... nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: