Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim EmptySun Nov 26, 2017 6:03 pm

“Skėnderbeu, njė histori politike”
Njė kumtim paraqitės
mbi veprėn e Prof. Aurel Plasarit, studiues, pėrkthyes

nga Prof. Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S, AOM, poet, shkrimtar, studiues, estet
President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA
Kumtimi ynė nuk ka marrė pėrsipėr tė bėjė zbėrthim analitik pėr figurėn e Skėnderbeut, por tė evidentojė njė fakt kokėfortė konfigurimin e plotuar tė njė vepre, tė cilėn e quajmė drejtėsisht njė punim shumė interesant pėr kėtė figurė madhore, tė cilėn do ta kishin pėr nder ēdo studiues, historian e historiograf, intelektual apo njeri i thjeshtė tė ishte kombas i shtetit tė tyre. Por ja, kjo nuk i buzėqeshi asnjė kombi tjetėr. Ne e kemi Skėnderbeun dhe shpesh herė “historianucė”, tė cilėt kėrkojnė tė duken, fillojnė tė anatemojnė kėtė figurė tė ndritur…. Kėsaj i thonė qė tė ndėrtosh antifigurėn, kundėrshtinė pėrsėprapthi, kur tė tjerėt kėrkojnė tė pėrvetėsojnė figura tė tilla pėrmastive dhe t’i konfigurojnė pėrrallėsisht. Kėshtu ka ndodhur dhe me kėtė figurė sipėrore dhe anatemat delirante vijojnė rrugėtimin e tyre profan…
Para disa kohėsh, ka dalė nė qarkullim njė vepėr e pėrmasave tė mėdha, me njė titulll tė gjetur “Skėnderbeu, njė histori politike”, e autorit, studiuesit tė talentuar, Prof.AUREL PALASARIT.
Prof. Aurel Plasari ėshtė shquar gjithmonė nė sjelljen e veprave tė begata dhe gjurmėlėnėse. Nė kėtė kontekst, vepra dėshmon, parasėgjithash, dhe nivelin studimor tė Plasarit dhe meritimin e fatit intelektual tė ishte dhe nė krye tė Bibliotekės Kombėtare pėr shumė vite . Vepra, sė cilės i referohemi ėshtė njė botim i Institutit tė Studimeve “Gjergj Fishta”.
Tė bėn pėrshtypje, madje, nė fillesė, qė ka njė pėrkushtim tė ėmbėl hyrės pėr kėtė trajtesė origjinale.
Po kėshtu qysh nė hyrėsi autori thekson:
“Ky punim nuk ėshtė njė tjetėr jetėshkrim i Skėnderbeut, simbas modelit “Jeta dhe vepra”; ėshtė njė pėrpjekje pėr tė hartuar njė histori politike tė “poetit tė madh tė politikės shqiptare”, sikurse “Montaneli e thirri”.
Duhet theksuar se janė njė mori faktesh dhe argumentesh kokėfortė, tė cilat hedhin dritė nė kėtė vepėr, mbi kėtė figurė tė quajtur edhe poetike. Theksohet qė, kur pėrmendte Skėnderbeun nė veprėn e tij klasike: “Edukimi britanik ose burimi i rregullimeve nė Britaninė e madhe” Thomas Sheridani (1719-1788) e rendiste Gjergj Kastriotin ndėr njerėzit e mėdhenj, qė do tė jetojnė pėrgjithmonė nė “tempullin e kujtesės”. Ky nuk ėshtė njė vlerėsim i stėrmadh nė dukje , por real i shpjegueshėm.
Nė kėtė vepėr voluminoze mund tė gjesh shumė thėnie, shumė pėrkufizime, shumė arsyetime, analitika thelbėsore, tė cilat hedhin dritė pėr kėtė figurė kaq tė madhe. Kjo ėshtė e pėrligjur dhe me pyetjen e madhe retorike tė Fan Nolit, studiuesit tė tij gjithėjetėsor, kur pyet veten:
“ Ngandonjėherė pyes veten, nėse mund tė ketė sot ndonjė njeri qė tė jetė po aq i gjallė, sa Skėnderbeu?” Kjo ėshtė referencė normale e pastėrtisė tė tė shkruarit tė historisė dhe tė analizės, larg ndikimeve diplomatike dhe interesative, tė shkruarit me pėrfundime reale dhe bindėse tė pandikuara. Njė antitrajtė jashtė kėsaj pėrligj faktin e mos arsyetimit , tė ireales dhe hyn nė shkollėn e ndikimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Re: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim EmptySun Nov 26, 2017 6:03 pm

Historia edhe e Skėnderbeut nuk ėshtė shkruar me hamendėsi, gjithēka nė histori shkruhet mė burime dhe fakte tė provuara, jo me krijimin e skenareve dhe tė akteve pėr tė interpretuar me fantazi tė sėmurė dhe me fakte tė kthyera pėrsėprapthi. Motivimet dhe keqsjelljet ndaj veprės barletiane “ njė histori pėrrallore” janė cinike , minimizim i veprės tė Karl Hoptit. Identitet i faktit, i ndodhive i Barletit, pėrafėrohet historikisht me tė dhėnat arkivore… Ky fakt ėshtė pėrcaktues dhe tregon realitetin e tė dhėnės barletiane, duke e konsideruar atė njė jetėshkrues real, kronikues i veprimtarisė sė Skenderbeut.
Ėshtė me tė vėrtetė njė mėnyrė e tė shkruarit e aftė, jo vetėn nė aspektin historik, por edhe tė pėrdorimit tė pasur tė fjalėsit. Prof.Aurel Plasari thotė nė fillesė tė Kapitullit tė parė:
“ Si personazhet e pėrveēme qė nė njė spektakėl dalin nė skenė nė ēastet e kolizioneve, ashtu u shfaqėn arbėrit nė historinė politike tė rajonit…”.
Njė gjuhė e tillė e paraqitshme ėshtė dhe e kapshme dhe e asimilueshme dhe e tėrheqshme…Njė analitikė e fuqishme e kohės historike para Skėnderbeut realizohet nė kėtė vepėr… Autori, duke patur nė dispozicion njė sėrė veprash tė botuara pėr figurėn e Skėnderbeut, si dhe falė edhe inteligjencės sė tij studiuese, nė kėtė vepėr voluminoze ka njė kėndvėshtrim, sipas njė projeksioni kompozicional novator:
1. Arbėrit dhe Arbėria politike para pushtimit otoman
2. Ekspandimi turk nė kontekstin Europian- Arbėror
3. Shfaqja dhe ngritja nė histori e Gjergj Kastriotit
4. Shpallja e politikės sė Luftės
5. Drejt “Aleancės sė Krishterė”
6. “Luftėtar i Krishtit” mes Turkut dhe Venedikut”
7. “Ballė pėr ballė” me Muratin e II
8. Mes Papės Nikollė dhe Mbretit Alfons”
9. Mes Kalistit III dhe Alfonsit tė V(I)
10. Mes Kalistit III dhe Alfonsit tė V(II)
11. Mė Piun e II nė kulmin e Politikės
12. Me kryqėzatėn dhe pa Kryqėzatėn e Piut II
13. Nė ballafaqim me me “Mehmet Pushtuesin”
14. Zhgėnjimi prej Kurjes sė Romės
15. Ballafaqimi i dytė me” Mehmet Pushtuesin”
16. Ethet e vdekjes dhe fundi
17. Skenderbeu- Hero Semantik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Re: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim EmptySun Nov 26, 2017 6:04 pm

2.
Njė histori politike pėr Skenderbeun e ndėrtuar nė kėtė mėnyrė dhe me pėrgjegjėsi, tregon se studiuesi, Aurel Plasari, sjell njė vepėr voluminoze me vėrtetėsi historike, e mbėshtetur nė material dokumentar arkivor, qė ėshtė njė histori, e cila kėrkon studim tė veēantė dhe pėrdorim tė gjerė, jo vetėm nga shqiptarėt e tė gjitha brezave dhe kategorive profesionale, por edhe mė gjerė.
Libri ėshtė njė pasuri e ēmuar, qė vjen nė kohė dhe zgjeron horizontin kulturoro- historike pėr kėtė gjeni, i cili epokoi nė momente tė vėshtira dhe tė rėndėsishme pėr fatet e Kombit dhe rriti pėrmastivisht autoritetin e shqiptarėve nė Botė…, duke treguar realitetet ndėrtimore tė shtetit dhe tė pėrballjes, tė vullnetit dhe tė kundėrshtesės, tė arritjes me bindėsi tė sukseseve nė betejat e zhvilluara dhe tė mbrojtjes sė territoreve nga njė “superfuqie kohore”, sikundėrse ishte Perandoria Otomane, e cila kishte nė varėsi njė “hartė” tė madhe gjeografike pushtimore…
Tė tėrheqin vėmendjen pėrforcimet e kėtij burri nė madh disakahėsh dhe njė strategu drejtues nė fushėn ushtarake, duke dhėnė kontribut edhe nė Artin Ushtarak Botėror pėr idetė dhe praktikat e tij tė luftimit dhe tė qėndresės.
Studiuesi gjithēka e shpjegon me realizėm , pa ekzagjerime, me fakte, me dokumenta qė pėrballen nga tė gjitha kahjet.
Ėshtė njė punė mė tepėr se serioze. Kėshtu mund tė motivohet ky libėr. Autori, pėr tė qenė modest ,shprehimisht thotė se, kėto janė ndoshta dhe tė ditura, por unė them dhe arsyetoj se libri i strukturuar me kėtė model ėshtė njė risi dhe pėrftimi i njė moduli tė ri trajtesė nė pasqyrimin e njė aktiviteti madhor shumėplansh, tė shumllojshėm dhe tė pasqyrimit privilegj tė njė individi madhor, sikundėr ėshtė Skėnderbeu ….
Shpjegimet dokumentare si dhe “Fjalorthi i Termave Historike” ndihmon dhe krijon mundėsinė pėr tė zgjeruar horizontin, por edhe mundėson ndihmesėn nė njohjen e gjerave, fakteve, fenomeneve dhe praktikave skėnderbejane. Po kėshtu edhe Bibliografia e Autorėve tė cituar ose tė pėrmendur ėshtė mbushamendėse dhe tregon njė punė shumėvjeēare studimi, pėrpunimi dhe sjellje tė kėsaj vepre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Re: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim EmptySun Nov 26, 2017 6:04 pm

Duam tė theksojmė se ky ėshtė njė rindriēim katėrcipėror i figurės; ėshtė njė rikujtesė e madhe pėr gjithė Kombin tonė, ėshtė njė krenim pėr kėtė figurė pėrmastive. Studiuesit, Profesorėt apo pedagogėt e rinj, qė japin leksione pėr Historinė e Shqipėrisė nė Universitetet tona duhet tė zgjerojnė horizontin e tyre me kėtė libėr, me qėllim qė nėpėrmjet kėtij “injeksioni’” historik brezat studentorė tė njohin kėtė figurė tė madhe.

Natyrisht vepra tė tilla duhet t’u hapin horizontin edhe gazetarėve, apo atyre qė kėrkojnė tė merren me analitika pėr kėtė figurė, tė cilėn, me mungesėn e tyre tė njohurive , apo me gjoja “ zbulimin” e tė rejave, apo tė hamendėsive , kėrkojnė shpėrdorim tė kėsaj figure tė epėrme , duke sajuar lloj “ tableta” helmuese e duke e kthyer figurėn e Skėnderbeut, si njė figurė jo nė pėrmasat qė shfaqet , apo duke e denigruar e “sendertizuar” me fantazi dhe imagjinata groteske apo duke e kthyer nė njė figurė mistike, inekzistente, kur ai ėshtė njė ekzistencė potenciale reale, vepruese, e provuar dhe njė figurė kryesemantike.
Njė figurė kaq kryepoetenciale ėshtė transmetuar e pėrsjellė me fanatizėm real deri nė ditėn tona.

Vetkuptohet qė kjo ėshtė njė punė rreth 15 vjeēare e autorit. Dhe ai na e bėn tė qartė nė njė shėnim pėrmbyllės, ku thekson shprehimisht:
“Puna pėr kėtė libėr ėshtė filluar nė vitin 1995 nė Paris, nė bibliotekėn e INALCO (Institute des langues et Civilisations Orientales), nė tė cilin shėrbeja si lektor, si dhe nė biblioteka tė tjera tė atyshme: “Bibiotheque nationale de France”, “Bibiotheque Sainte Genevieve”, “Bibiotheque Byzantine de Paris” etj. Mbas vitit 1996 puna pėr tė ėshtė vijuar nė Tiranė, mė sė shumti nė BKSH, por edhe nė Biblioteka tė tjera brenda dhe jashtė Shqipėrisė, duke pėrfunduar po nė Tiranė mė 2010…”.
Studiuesi, nė pjesėn pėrmbyllėse tė veprės, pėrmend bashkėpunėtorėt e tij, miqtė dhe dashamirėt, qė e kanė ndihmuar nė kryerjen e kėtij libri duke i pėrmendur emėr pėr emėr dhe duke shprehur edhe falenderimin pėr ta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Re: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim EmptySun Nov 26, 2017 6:05 pm

Si pėrfundesė tė kėtij kumtimi paraqitės:

Kjo vepėr duhet bėrė pronė e gjithė shqiptarėve, me synim tė ndikojė nė eruditivitetin jo vetėm tė inteligjencės dhe historianėve nė Shqipėri e nė tė gjitha Trojet Shqiptare, nė Diasporė, por edhe brezave qė arsimohen.
Studiuesi i talentuar Prof. Aurel Plasari, duket pėrgėzuar pėr veprėn “SKĖNDERBEU NJĖ HISTORI POLITIKE”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty
MesazhTitulli: Re: Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim    Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kristaq F. Shabani “Skėnderbeu, njė histori politike"kumtim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: