Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ardian Dedi "MBIJETESA E ĖNDRRĖS"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ardian Dedi "MBIJETESA E ĖNDRRĖS" Empty
MesazhTitulli: Ardian Dedi "MBIJETESA E ĖNDRRĖS"   Ardian Dedi "MBIJETESA E ĖNDRRĖS" EmptySun Nov 26, 2017 5:33 pm

MBIJETESA E ĖNDRRĖS
Kaloi nga tregu. Bleu njė kalendar dhe, kur vajti nė shtėpi i lodhur nga pesha e viteve, bashkė me ato qė kishte psonisur, mendoi se ky vit, qė po vinte ishte edhe i fundit pėr tė.
Kishte mbi 20 vjet qė errėsira, dalngadalė, me njė sulm sistematik po sulmonte jetėn e tij. Me sa dukej, e kishte tė humbur luftėn. Mbėshtetem tek instikti i jetės, i cili mė bėn edhe tė verbėr. Mbėshtetem te dashuria dhe jo urrejtja. Jam i arsyeshėm. Por, nga ana tjetėr, vdekja ime ėshtė njė gjė e mirė: sigurisht pėr tė tjerėt. Sado tė luftoj, fundi dihet: ėshtė njė pėr tė gjithė. Bota po jetonte kohėn e demokracisė me njė shtet teknokratėsh, ku idealizmi ishte demode dhe i dalė mode. Shekuj me radhė demokracia ka qenė njė ėndėrr. Zoti e kishte bekuar me fėmijė, tė cilėt ia zbardhnin pleqėrinė.
- Familja ėshtė e shenjtė, - mendoi.
Kudo tė planetin tokė, si trashėgimtare e university, mbizotėron seksi. Njeriu, si projekt, ėshtė edhe mbetet materie. Ēfarė ka pas erės njerėzore nė univers? Arinjtė, tigrat, peshkaqenėt i sulmojnė tė vegjlit, duke i nxitur femrat nėna, tė ēiftohen sėrisht. Por, kėto tė fundit, i shmangen dhe, njėkohėsisht, i mbrojnė tė vegjėlit, i mėsojnė. Nė planetin tokė, nė univers, ka lindur jeta dhe dihet se jeta ka tė bėjė me femrėn. Ndėrkohė, qė universi ėshtė njė botė mashkullore. Megjithėse midis sė resė dhe sė vjetrės ka vazhdimisht luftė, pėrpiqem tė jem i dobishėm. Nė fund tė fundit, nė njė martesė midis kėtij instikti tė ēmendur seksual dhe ndėrgjegjes, ka llogjikė e vullnet. E gjitha kjo nė emėr tė jetės. Kur mendimi fillon dhe lulėzon instikti, duhet tė bėjė njė hap pas. Ky ėshtė i vetmi kusht qė mendimi tė pėrparojė. Pa eksperiencė, s’ka mendim. Qė tė gjithė njerėzit e mėdhenj kanė pasur, si ėndėrr fillestare, njė lumturi borgjeze. Vetėm, nė sajė tė katarsisit, kanė arritur ėndrrat e synuara. Vetėm, duke u ndeshur mendimi shndėrrohet nė ndėrgjegje. Kjo aspiratė ėshtė njėkohėsisht mbijetesa e ndėrgjegjes. Dalja nga ky plan i dytė nė plan tė parė ėshtė realizimi i objektivave pėr njė botė mė tė mirė. Orjentimi drejt kėtij ideali, do tė thotė tė luftosh pėr tė ndėrtuar tė pashkatėrrueshmen. Kjo akt –marrėveshje deklamon se nė horizont do tė lindi gjithmonė njė mėngjes i ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Ardian Dedi "MBIJETESA E ĖNDRRĖS"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: