Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI "Loja e shahut "

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI "Loja e shahut " Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI "Loja e shahut "   ARDIAN DEDI "Loja e shahut " EmptySun Nov 26, 2017 5:28 pm

Loja e shahut


Vapė. Korrik. Njė qershi, qė ndodhej pranė shtėpisė, i nėnshtrohej njė ere, e cila i pėrkėdhelte gjethet. Ndodhej nėn pushtetin e qetėsisė, njė gjendje shpirtėrore kjo, tė cilėn ia jepte hija.
Atė moment, trokiti fqinji, me kutinė e shahut nė dorė.
- Bėjmė njė lojė shah, - iu drejtua ai.
- Mirė, - foli Ariani.
Hapėn kutinė, rregulluan gurėt.
- Kam nė plan tė bėhem bletėrritės, - foli Ariani.
- Profesion interesant, - tha fqinji. - Bleta ėshtė energji pozitive.
- Mbretėresha ėshtė personazhi kryesor, - foli Ariani- qė, nėse heq njė paralele, ėshtė e krahasueshme me Energjinė e Errėt.
- Dėshmitarėt e Jehovait po predikojnė nė tė gjithė Botėn se po jetojmė ditėt e fundit.- foli fqinji, duke shtuar. - se, pas kėtij sistemi, do tė vijė Mbretėria e Perėndisė , ku mbreti do tė jetė Jezu Krishti.
- Shah - Mat! – foli, kėtė moment, Ariani.
- Fitove, - foli fqinji, duke hequr njė paralele pėr Mbretin, tė cilin, mund ta krahasosh, fare mirė, me Materien e Errėt, ndėrkohė qė lojtari mė i rėndėsishėm ėshtė Mbretėresha.
- Unversi po zgjerohet me shpejtėsi, fakt ky, qė tregon se fundi ėshtė afėr, madje edhe loja e shahut pėrfundon pa Mbretin.
- Kam frikė, - foli fqinji, - se, organizimi i njė lufte pėr shkatėrrim tė Universit, ka pasoja tė pakthyeshme, ndėrkohė qė vazhdimėsia, si e kundėrt, ėshtė njė status prej protagonisti qė ruhet dhe ngelet nė pėrjetėsi. Shumė krijesa ngordhin, pasi sigurojnė trashėgiminė, fakt ky qė bie nė kundėrshtim me fatin e Universit.
- Nesėr do tė tė qeras me njė birrė, - vazhdoi Ariani, se fqinji, nė atė ēast, u ngrit.
- Mirė, - u pėrgjigj ai, miqėsisht dhe, instiktivisht, shtoi: “ A nuk tė duket qesharake dhe naive qė lufton pėr njė kauzė tė tillė, sidoqoftė qė ėshtė e drejtė?
- Jo, - u pėrgjigj ftohtė, qetė dhe qartazi Ariani, – duhet tė ishte dikush. Fati mė zgjodhi mua.
Fqinji, papritur, u bė therės dhe kėmbėngulės:
- A nuk ėshtė kotėsi t’ia kushtosh jetėn njė ideali tė tillė?
- Jo, dokushdo do tė ishte nė lartėsinė e kėsaj detyre, - foli shkurt Ariani. - Gjithsesi, ky ėshtė njė moment krenarie. Pėrpara se tė gjykosh duhet tė mendohesh shumė. Nė fund tė fundit, pėrballė absurdit, tė ardhmes kaotike, unė vura platformėn e arsyes, - pėrfundoi ai.
- Ti je i ēmendur! – Me sa duket fqinji, s’donte tė tėrhiqej lehtė.
- Pa kėto ideale jeta ėshtė ēmenduri. - i mbylli derėn, para syve, Ariani.
- Kėshtu, siē e ke nisur, do ta vrasėsh veten, - e mbylli bisedėn fqinji, kėtė herė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ARDIAN DEDI "Loja e shahut "
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: