Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

ARDIAN DEDI
Krijesa inteligjente
tregim
Vėllai ishte martuar katėr herė, kishte tetė fėmijė dhe akoma s’ishte ngopur. Ndėrkohė, qė ai ishte 45 vjeē, ndonėse mosha i kishte shkuar disi,nė mėdyshje pėr t’u martuar apo jo, me probleme psikologjike, kishte fiksuar njė shprehje tė vėllait, qė ia pėrsėriste shpesh, ashtu sikundėrse atė moment:
“Jeta ėshtė e rreme dhe instikti seksual tė bėn shumė egoist”.
“Ndoshta, e ke kuptuar pse u sėmura?” – ia ktheu pėrgjigjen me njė pyetje vėllai.
“Po,- iu pėrgjigj vėllai, - ishte njė goditje qė shkaktoi neurozė, e cila injektoi vetmi dhe mospjesėmarrje, qė, nė koordinim me aktivitetin e jetės, sjell reflektim, zbulim tė sė vėrtetės, ndėrtim tė sė ardhmes dhe shmangie tė qesharakes. Pėr kėtė luftove, apo jo?” – e mbylli ligjėratėn i vėllai.
“Kėtė sistem u mundova ta pėrmbys, duke shmangur boshllėkun, hiēin, tė cilat kanė perspektivė dhe zėvendėsuar ato me ndėgjegjen. Nėse, je frymėzim pėr brezat qė vinė duhet tė kontribuosh me veprėn e jetės. Jeta nuk mė bėn pėrshtypje, kėshtu qė do tė luftoj pėr tė drejtėn.
“Kėrkesat e tua nė jetė ishin modeste. Mirė ty tė vlen kjo sakrificė qė, pavarėsisht, se tė la tė pamartuar, po tjetėrkujt sa i vlen, sepse dihet se nė ē’botė jetojmė,” - ia ktheu i vėllai.
“ Me sa duket, ata qė s’kanė aspirata, janė dhe protagonistėt kryesorė. Nuk ishte zgjedhje, isha i paracaktuar,” - ia mbylli bisedėn tė vėllait.
“Nėse, do tė ishe martuar, do tė ishe futur nė qorrsokak. Egoja nuk ka logjikė. Cilado vajzė tė marrėsh, do tė sėmuresh nga neveria dhe do t’i dorėzohesh epshit. Nėse nuk pėrqėndrohesh te fėmija, martesa ėshtė investim i kotė dhe ndarja e sigurt. Operacion vėrtetėsie ndaj egos, nė shėrbim tė protagonizmit, - u dorėzua , mė nė fund, i vėllai. – Veē kėsaj tė jesh shtėpiake dhe monogame, lufton neverinė. Njė raport i ekuilibruar me vetveten, nė mėnyrė qė tė mos humbasėsh vlerat”.
“Sa ekziston egoja, do tė ekzistojė edhe vrasja, me kėtė dua tė them, se ēdo tė behet me vrasjen po tė rrafshohet kjo ego?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

Qė tė bėsh tė mirėn sisematikisht dhe afatgjatė ngrihet, si kundėrpeshė, egoja, e keqja, e cila ėshtė e lindur dhe e verbėr. Nė kėtė kontakt harxhohet urrejtja, sė cilės i injekohet dashuri.
Askush nuk kėrkon tė jetė i mire me tė gjithė, tė jetė perfekt, por, kur tė pllakos fatkeqėsia nė jetė, pėrbėn shkak tė lindi e drejta, e cila duhet ēuar deri nė fund. Sikundėrse njeriu qė futet pėr para dhe interes nė njė lidhje dashurie, e cila evolon dhe pastaj ėshtė gati tė shkojė deri nė vdekje.
Unė bėj fajtor Zotin, Zoti mė bėn fajtor mua dhe mė sėmur, por problemi ėshtė se sa jetėgjatė do tė jetė e mira?
Dihet qė sistemi i vrasjes lind tė mirėn qė ka perspektivė tė keqen, ndaj duhet qė ta njohėsh kėtė tė fundit pėr tė krijuar njė stabilitet tė sė parės, duke hedhur kėshtu themelet. Ndaj, nėse Zoti tė dėrgon njė fatkeqėsi duhet ta mirėpresėsh me largpamėsi.
Lulėzimi i egos nė diktaturė qė vjen si rezultat i mirėqenies pa njohur vuajtjen, materializohet nė njė botė tė egėr e prirur tė shkatėrrojė gjithēka, meqėnėse e ardhmja ėshtė asgjėkundi.
Nė krye tė hierarkisė ndodhet njė diktator, i cili pėrpiqet qė, me anė tė artit dhe tė teknologjisė, tė vendosi njė ekuilibėr qė lufton dhunėn, operacion ky qė ndryshon karakterin me brumin e sė vėrtetės.
Ėshtė e kotė t’i bėsh moral atij qė ėshtė i brumosur me tė keqen, tė cilin, vetėm me anė tė inkurajimit nė rrugėn e tij, do tė vijė dita qė do t’i kuptojė gabimet dhe tė bėjė kthesėn.
Zhvillimi vjen nga kontradiktat midis elitave dhe bėhen pronė e popullit, kur rrafshohen individualitetet. Brezat qė vinė e shtyjnė pėrpara rrotėn e historisė. Duke dashur qė tė martohen dhe tė trashėgojnė stafetėn, plus kėsaj punojnė, krijojnė.
Shkronja” A” e alfabetit, qė pėrbėhet prej dy pingulesh, tė cilat i japin dorėn njėra- tjetrės, tregon se “Alfa” dhe “Beta”, dy gėrmat e para, pėrmbledhin nė vetvete gjithė pasardhėsit. Fjala “ Alfabet” vjen nga greqishtja dhe germa “B” qė ėshtė e dyta simbolizon gruan shtatzanė.
Harku i parė i germės “B” simbolizon gjoksin, ndėrsa harku i dytė barkun. Bibla thotė: “Unė jam alfa dhe omega”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

Kur pėr njė kohė tė gjatė vėzhgon tė njėjtat gjėra dhe vetė je nė ndryshim, nuk i zė mė besė asaj qė sheh. Duke qenė i tėrhequr nga jeta dhe duke pasur, si pikėsynim caktimin e sė vėrtetės, vetėm atėherė nuk tė turbullon e tashmja, qė do tė thotė se atė qė e fiton lehtė, po aq lehtė e humbet. Vetėm nė demokraci revolucioni seksual, bėhet realisht pronė e njeriut, qė do tė thotė se poligamia duhet tė gjejnė si rezultante tė nesėrmen e artė.
Energjitė seksuale, qė i nėnshtrohen varfėrisė, pėrbėjnė instikt, tė cilat evolojnė nė intelekt, energji pozitive, vetėm nėpėrmjet mirėqenies qė ka pėr zanafillė kalvarin e krizės. Energjia seksuale, si koncentrim i natyrės sė Univesit, e shprehur nė planetin tokė.
Evolucioni ėshtė nė krahun e tė rinjve pėr hir tė energjive seksuale tė tyre dhe do tė anashkalojė baballarėt, tė cilėt aspirojnė njė botė tė arsyeshme. Nė fund tė fundit, edhe tė rinjtė do tė bėhen baballarė njė ditė dhe kur fundi bėhet njė perspektivė e zymtė, tregon njė tė ardhme pa tė rinj dhe pa baballarė.
Jetonte me mamanė, e cila njė kėmbė e kishte nė varr. Kishte shpresėn qė Zoti ta miklonte dhe ta linte tė jetonte tė paktėn edhe 10 vjet tė tjerė.
E dėgjonte korridoreve tė shtėpisė, tek kėndonte kėngėn e marrėzisė netėve, kur s’e zinte gjumi dhe tek mallkonte pareshtur ditėve tė gjata. Ishte plakė e vuajtur qė e kishte humbur pėrfundimisht. Ndėrsa dashuria i ishte konsumuar plus kėsaj kishte njė ego shumė tė fuqishme dhe cinizėm qė po e ēonte drejt vetėshkatėrrimit tė sigurt.
Urrejtja ėshtė shqetėsim i vazhdueshėm ankth, mosgjetje vendi, mungesė qetėsie e pėrhershme, njė farė ferri.
- Kjo urrejtje ėshtė natyrale dhe duhet shlyer.
Dhe nuk vonoi tragjedia.
Motrės i vdiq vajza, njėkohėsisht kjo me vdekjen e mamasė; vėllai u sėmur rėndė, vetė tentoi tė presė damarėt dhe u shtrua nė spital.
Me sa duket, e vėrteta dhėmb dhe ėshtė ilaēi i vetėm kundėr urrejtjes, e cila kurrsesi nuk duhet marrė kaq personale.
Si djalė i familjes dhe trajner i shpresės, pa perspektivė qė e kalonte jetėn nė mjerim, nėn dhunė, i vetmuar, por protagonist qė urrejtjen e mbjellur e pėrdor si energji pozitive, atėherė kur epoka e pesimizmit, errėsirės mbretėron, pėrbėnte njė akt trashėgimie egoje.
Ligji i ndėrtimit pėr tė shkatėrruar dhe shkatėrrimit pėr tė ndėrtuar, nuk e njeh tė drejtėn e trashėgimisė, e cila kėrkon pareshtur me vetmohim tė luftojė kaosin dhe komedinė, duke tejkaluar kėshtu momentin psikologjik qė fal Arsyeja dhe qė ka kundėrpėrgjigje shkollėn, si testim kryesor, i cili ka pėr armik tė vjetrėn dhe tė keqen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:35 pm

Ishin disanaurėt, por nga ata s’ngeli asnjė.
Pema gjeanologjike, nga do tė lindnin gjitarėt, shpėtoi dhe u krijua njeriu, i cili do tė shkatėrrohet pėr hir tė njė Planeti tjetėr, qė, sipas gjasave do tė jetė komedi.
Planeti ynė ėshtė tragjedi dhe kėtė e kupton nga rezultati e dy kafshėve qė pėrpiqen tė ushqehen me njėra - tjetrėn, duke u gjakosur.
Si tragjedia dhe komedia nuk mohojnė dot shpresėn, nė njė univers pa perspektivė.
Dihet qė tė shkruash njė komedi, do tė pėrdorėsh, nė mėnyrė tė hollė ironinė, alegorinė, sarkazmėn dhe satirėn.
Si do tė jetė aktori dhe cili do tė jetė raporti qė ai do tė ketė me ndėrgjegjen?
Sa do tė pėrshkruhet nga besa, fundi i lumtur dhe mundėsia e dytė?
Fjalėt “komedi”, “komode”, “komoditet” kanė rrėnjė tė njėjtėn.
Kėrkesa e njeriut pėr komoditet tė pafundme e bėn atė qesharak.
Njėkohėsisht, ky ėshtė dhe revolucioni i Arsyes. Kur mprehtėsia seksuale humbet, ajo trashėgohet plus pėrvojėn.
E mesmja e artė, frymėzimi i lirisė, burrėria, mprehtėsia e sė drejtės, janė aspiratat e sė ardhmes, tė cilat kėrkojnė vendosmėri qė trajektoren e njė jete me gabime e pret njė perspektivė ideale. Kontrolli i kėsaj tė drejte, tė bėn tė papėrmbajtshėm.
Nėn kėtė binom prindėr-fėmijė, nė kėto kushte e kėto situate, arsyeja bėhet serioze, fiton status, i shpėton qorrsokakut, nėpėrmjet supermacisė sė prindėrve qė shėrben si frymėzim pėr brezat. Fėmijėt kanė ego, s’janė dakort me baballarėt, ndaj duhet tė evolojnė.
Kjo ego duhet tė pėrqafojė frymėmarrjen e qetė tė lirisė.
Njohja e Arsyes ndodh vetėm, nėse njihet Patenta e Baballarėve.
Vetėm atėherė, kur tė ketė evolucion tė Arsyes, jeta do tė jetohet nė mėnyrė tė tillė qė, kur tė kthesh kokėn pas, tė mos pendohesh.
Pas tragjedisė, komedia ėshtė domosdoshmėri .
Problemi ėshtė se pėrmasat e tragjedisė nuk mund tė pėrcillen kurrė me komedi, ndaj thellėsia e papėrsėritshme e kėsaj tragjedi- komedie prek themelet.
Kur ke tė ardhme, kalon momente tė papėrgjegjshme e jep lehtėsisht jetėn, pa u menduar dhe kėshtu fitojnė brezat, ndėrsa,kur s’ke perspektivė dhe vdekja tė mėshiron, kėshtu mund tė fitosh.

*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:35 pm

*
Nėse jetėn nuk ia kushton seksit, atėherė energjia seksuale shndėrrohet nė inteligjencė qė i shėrben njerėzimit, e shkruar kjo nė tipare shprehėse tė njė dashurie tė sinqertė qė shkėlqen.
Energjia seksuale qė mbizotėron nė Univers, i bindet ligjit tė Luftės sė tė Kundėrtave.
Kjo energji seksuale, nese nuk vihet nėn fre, ėshtė nė aktivitet tė plotė, tė shėndetshėm, pa sėmundje me ligjin e Luftės sė tė Kundėrtave tė niveluar me tė drejtėn e njė trashėgimtari tė mohuar, nė kushtet e mungesės tė sė ardhmes, rezulton katastrofė.
Kjo energji seksuale e shfrenuar dėshmon pėr krizė mendimi.
Lufta bėhet, kur njė sistem, njė ideal, atėherė, kur numri i popullsisė kalon ēdo cak dhe duke shfrytėzuar karakterin luftarak tė individit, vė nė shėrbim tė tij, duke dėshmuar kėshtu njė sakrificė tė kotė. Tė rinjve u ndizet gjaku, arsye kjo pėr tė qenė tė verbėr dhe pėr tė luftuar pėr ide pragmatiste, ndėrsa baballarėt luftojnė pėr njė botė mė tė mirė, pėr idealen dhe pėr kėtė pėrdorin fėmijėt, tė cilėt udhėhiqen nga intuita, ndaj duhet tė kenė akses nė kėtė fushė, duke vėnė, kėsisoj, nė shėrbim pėrvojėn tyre. Kėshtu mund tė shohėsh larg dhe e vėrteta, sinqeriteti, mirėnjohja, si shtylla, ku mbėshtetet dashuria, rezultojnė pozitive pėr njė jetė tė suksesshme me baza solide pėr tė ardhmen. Ėshtė provuar dashuria, urrejtja, tė mėsuarit nga vuajtja, vallė kush e ka fjalėn pėrfundimtare?
Njėfarėsoj ego e trashėguar nė dy plane, si pėrvojė nėpėrmjet geneve dhe artit tė teknologjisė.
Lindja e ndjenjės , emocionit dhe dashurisė, udhėtim ky qė sfumon realitetin e zbrazėt, i cili, nga ana tjetėr, ėshtė nė ndryshim. Kjo histori ėshtė botėkuptimi i pritjes, kur lidhja pėr interes, instikti seksual modifikohen.
Sa larg mund tė shkohet kėshtu misi dy realiteteve?
Seksi, dhuna, diktatura, drita tregojnė qė ndėrgjegja nuk ekziaston.
Liria, pavarėsia, kujtimet, revolucioni seksual shndėrrohen nė iluzion.
Toka i bindet ciklit natė- ditė, ku nata ka funksioin e ēlodhjes sė trurit, ndėrkohė qė gjatė Bing- Bengut, nuk ka ekzistuar njė sistem cerebral.
Atėherė, ēfarė ėshtė reale e vėrtetė?
Fuqinė e ka djali, njė histori qė provohet dhe tani pas 13 miliardė vjet e gjysmė .
Njeriu flė 7- 9 orė nė 24 orė pėr tė ēlodhur trurin, qė, pavarėsisht kėsaj, punon dhe nė gjumė.
Tė hapėsh parantezėn se nė Univers ėshtė dikush qė flė nė moment tė caktuara, ėshtė thjesht e pamundur.
Koha ka lindur nga seksi dhe atėherė, kur ajo do tė pėrqafojė dashurinė e vėrtetė do tė marrė kuptim absolut.
Kohėn e kam nė testikuj.
Graviteti, elektromagneciteti, forcat e fuqishme dhe forcat e dobta bėrthamore tė koordinuara, sinkronizuara qė nė origjinė, si pasion seksual, qė gjithsesi transmeton informacion, i cili ka evoluar nė formėn e trurit.
Elementėt kimikė ndjekin njė rregull natyror numerik, i cili shprehet nė shumėllojshmėri llojesh, kodesh, tė lidhura ngushtė, nė mėnyrė tė ndėrsjelltė me njėra - tjetrėn, qė pėrjashton mundėsinė e njė sistemi cerebral, gjė qė duket te pėrpjekja e verbėr pėr mbijetesė.
Gjithēka ndodhet nė zemrėn e njė ylli , ne i trashėgojmė me anė tė seksit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Ashtu, sikundėrse hėna ka luajtur njė rol tė moderuar midis diellit dhe tokės, dhe universi ka patur njė rol stabilizues midis Energjisė sė Errėt dhe Materies sė Errėt. Sikur thelbi i dijes tė mos jetė kaq i brishtė, tė mos frymėzohet nga mprehtėsia seksuale, atėherė ėshtė momenti qė tė promovohet Arsyeja.
Kjo tė lė tė kuptosh atė se kjo ndėrgjegje nuk duhet pėrmbysur.
Fitorja e logjikės mbi urrejtjen ėshtė beteja qė do tė pėrcaktojė tė ardhmen.
Atė qė e vret ndėrgjegja, perėndia e ndihmon shumė.
Qė tė tė shkėlqejnė sytė dhe pas njė kohe tė gjatė martese, do tė thotė se ėndrrat nuk kanė vdekur ende, fakt ky qė tregon se zotėron tė mesmen e artė dhe ndjenjėn e pėrgjegjėsisė qė shmang qesharaken, pa harruar shqetėsimet e jetės, gjithashtu njė farė rinie impulsive, energji qė sjell ideali e mbrujtur kjo nė karakter. Ky Univers ka fytyrėn e Energjisė sė Errėt, sė cilės duhet t’i kushtosh jetėn.
Si pėrfundim Zoti le tė bėjė sa tė mundė.
Nėse luftėn me qorrsokakun nuk e fiton mendimi, dritė nė fund tė tunelit s’ka pėr tė patur.

Nėse universi njė ditė evolon dhe bėhet me perspektive, ai do tė pėrfaqėsohet nga njė kulturė e re bujqėsore.
Diktatura, qė pėrshkruhet fund e krye nga ndėrgjegja, ėshtė e pėrjetshme.
Kjo diktaturė ėshtė e lidhur ngushtė me revolucionin seksual, ku mustaqet e burrit, dhuna, temperamenti i tij, nuk hyjnė nė punė. E ardhmja ka tė bėjė me modofikimin e evolucionit, ku zhvillimi nuk lind nga kaosi, por nga rregulli.
Shumė breza kanė vdekur nė errėsirė se mundėsia nuk ka ekzistuar, ndėrsa vetėm tani ekzistojnė kushtet.
Planeti aljen nė Galaktikėn “Udha e Qumėshtit” ėshtė historia e Universit, tashmė e shkruar dhe e shndėrruar nė elektron tė lirė, ndėrsa nė Planetin Tokė ėshtė shkruar historia e Energjisė sė Errėt dhe e Materies sė Errėt, po pas bashkimit tė “Adromedės” me “Udhėn e Qumėshtuit”, historia e kujt do tė jetė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Qė tė tria kėto Planete i pėrshkruan filli i kuq i evolucionit tė universit dhe Energjisė dhe Materies sė Errėt.
Fjalės “ylber”, nėse i shton njė “d” pėrpara, bėhet “dylber”, tė cilin po ta zbėrthejmė bėhet “Yll- dele” pra, po je i fuqishėm nė njė botė, ku mungojnė femrat, dihet se ēfarė ndodh.
Nė Amerikė ekzistojnė sporte tė rėnda si keēi dhe boksi me individė tė fuqishėm, tė cilėt, sigurisht, pėrveē gruas, kėrkojnė tė dashur dhe dylber.
Jupiteri dhe Saturni kanė secili mbi gjashtėdhjetė satelitė.
Ėndrra pėr njė botė mė tė mirė pėrfundon, sepse zakonet e prindėrve i trashėgojnė dhe fėmijėt. Kėshtu hidhet njė ide se si do tė jetė e ardhmja.
Ndoshta pingiuini perandor, qė rrit vezėn, simbolizon Materien e Errėt, nė njė pėrpjekje pėr trashėgimi.
Te sistemi ynė diellor shfaqet historia e Universit nė miniaturė, ku veēanėrisht Jupiteri ėshtė njė univers i vogėl. Historia ėshtė e qartė nga Jupiteri, Saturni te planeti Tokė.
E sigurt ėshtė se nė sistemin e ardhshėm diellor, do tė ketė evolucion tė Materies, Energjisė sė Errėt dhe varėsi nga ndėrtimi i yllit.
Qė tė shpallet ndėrgjegja, ka nevojė pėr evolucionin e bletėve, ku mbretėresha bėn qumėsht pėr tė ushqyer larvat dhe ka statusin e pjellorisė. Nėse bletės do t’I trashėgohej statusi i pjellorisė, kjo tė provokonte njė kompleksitet krejt tė ri frutash qė, tė ndėrthuruara njėra me tjetrėn, do tė nxisnin risinė e seksit tė saj, por edhe mjaltin tashmė tė modifikuar.
Oktapodi ka tre tru dhe njė sistem nervor tė shpėrndarė nė tentakula.
Ne mendohemi dhe veprojmė, ndėrsa Zoti rri, bėn seks dhe ushtron dhunė pėr fėmijėt e tij.
Dy fjalėt greke “qirija” dhe “qirjaqi”, ku e para pėrkthehet “zonja” dhe e dyta “ e diel” , shpjegohen shqip.
E para do tė thotė “bėj seks me zonjėn”, ndėrsa e dyta tregon faktin se botėn , pasi e krijoi, bėri pėrsėri seks me zonjėn , pra ditėn e pushimit.
Bota u krijua pėr shtatė ditė, po aq ditė sa ka dhe java.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Kriza prodhon guximin dhe pėrqafimin e dijes. Dashuria qė vjen nė formė graduale, sistematike dhe afatgjatė, mund ta ndryshojė kėtė sistem. Ky ligj mund tė kryqėzojė vdekjen dhe vetėm skena e kėtij teatri do ta modifikojė, duke e shndėrruar virtualen nė tė vėrtetė. Duke pasur tė fotografuar tė ardhmen mund tė ecėsh me pėrpikmėri pėrpara.
Pėrvoja, stėrvitja, shmangin gabimin qė tė kushton jetėn dhe tė udhėheqin drejt mbijetesės. Materia e Errėt ishte bėrė tėrė sy e veshė.
- Seē mė hahet njė gjė e mirė,- e dėgjonte Energjinė e Errėt, tė thoshte kėto fjalė .
- Hap frigorifeerin, ha ē’tė duash, - i thosh dashnori.
- Po, se ē’mė hahet, njė gjė e mirė,- vazhdonte tė ngulmonte Energjia e Errėt.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: