Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  KRISTA VOLF “Qyteti i engjėjve“

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

  KRISTA VOLF  “Qyteti i engjėjve“ Empty
MesazhTitulli: KRISTA VOLF “Qyteti i engjėjve“     KRISTA VOLF  “Qyteti i engjėjve“ EmptySun Nov 26, 2017 4:11 pm


KRISTA VOLF

“Qyteti i engjėjve“
Roman

“...Kam nisur ta kuptoj vlerėn e urtėsisė sė ēdokujt dhe faktin se njerėzit mund ta zbulojnė tė njėjtėn tė vėrtetė nėpėrmjet rrugėsh tė shumta. Hapi dyert e mendjes sate, qė tė mos jesh mė rob i egoizmit. Atėherė s’do ta mbash mė veten si qendėr tė botės, sepse je aq i kredhur nė vuajtjet, nė dhimbjet, nė caqet, nė lakmitė e nė frikėrat e tua, saqė bėhesh i verbėr ndaj bukurisė sė jetės. Do tė shohėsh qė jeta ėshtė njė mrekulli aq e madhe dhe qė ne kalojmė aq shumė kohė pėr tė gjetur se nė ē’gjė tregohet e padrejtė ndaj nesh.”

(Christa Wolf: “Qyteti i engjėjve”, titulli i origjinalit :
"Die Stadt der Engel oder The overcoat of Dr. Freud“,
Roman, Botimet “SANTORI”, Tiranė 2014, 450 faqe.)

Krista Volfi (1929-2011) ėshtė quajtur nga kritika letrare si njė ndėr shkrimtaret mė tė rėndėsishme pėrparimtare tė periudhės sė pasluftės. Lexuesit e kanė vlerėsuar njėsoj si nė Lindje ashtu dhe nė Perėndim tė Gjermanisė, dhe ėshtė nderuar me ēmime tė mėdha letrare nė Lindje, nė Perėndim dhe nė Gjermaninė e bashkuar, po ashtu edhe nė shumė vende tė botės, si nė Austri, nė Francė, nė Itali, nė Belgjikė, nė SHBA, etj. Ajo ka qenė e njohur qysh prej dhjetėra vjetėsh nė rrafsh botėror, dhe veprat e saj janė pėrkthyer nė rreth 40 gjuhė. Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Nju-Jork tajms”, shkrimtarja dhe kritikja e njohur amerikane Meri Gordon theksonte, ndėr tė tjera: “Kur mbaron sė lexuari veprėn e Krista Volfit, njeriu e ndien veten tė mbushulluar pasi ka bėrė njė udhėtim nė shoqėrinė e njė profeteje qė zhbiron me vėmendje, me dhembshuri e me kurajė mu brenda nė zemrėn e botės.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
KRISTA VOLF “Qyteti i engjėjve“
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: