Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

  KRISTA VOLF “Qyteti i engjëjve“

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11718
Age : 64
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

  KRISTA VOLF  “Qyteti i engjëjve“ Empty
MesazhTitulli: KRISTA VOLF “Qyteti i engjëjve“     KRISTA VOLF  “Qyteti i engjëjve“ EmptySun Nov 26, 2017 4:11 pm


KRISTA VOLF

“Qyteti i engjëjve“
Roman

“...Kam nisur ta kuptoj vlerën e urtësisë së çdokujt dhe faktin se njerëzit mund ta zbulojnë të njëjtën të vërtetë nëpërmjet rrugësh të shumta. Hapi dyert e mendjes sate, që të mos jesh më rob i egoizmit. Atëherë s’do ta mbash më veten si qendër të botës, sepse je aq i kredhur në vuajtjet, në dhimbjet, në caqet, në lakmitë e në frikërat e tua, saqë bëhesh i verbër ndaj bukurisë së jetës. Do të shohësh që jeta është një mrekulli aq e madhe dhe që ne kalojmë aq shumë kohë për të gjetur se në ç’gjë tregohet e padrejtë ndaj nesh.”

(Christa Wolf: “Qyteti i engjëjve”, titulli i origjinalit :
"Die Stadt der Engel oder The overcoat of Dr. Freud“,
Roman, Botimet “SANTORI”, Tiranë 2014, 450 faqe.)

Krista Volfi (1929-2011) është quajtur nga kritika letrare si një ndër shkrimtaret më të rëndësishme përparimtare të periudhës së pasluftës. Lexuesit e kanë vlerësuar njësoj si në Lindje ashtu dhe në Perëndim të Gjermanisë, dhe është nderuar me çmime të mëdha letrare në Lindje, në Perëndim dhe në Gjermaninë e bashkuar, po ashtu edhe në shumë vende të botës, si në Austri, në Francë, në Itali, në Belgjikë, në SHBA, etj. Ajo ka qenë e njohur qysh prej dhjetëra vjetësh në rrafsh botëror, dhe veprat e saj janë përkthyer në rreth 40 gjuhë. Në një artikull të botuar në gazetën “Nju-Jork tajms”, shkrimtarja dhe kritikja e njohur amerikane Meri Gordon theksonte, ndër të tjera: “Kur mbaron së lexuari veprën e Krista Volfit, njeriu e ndien veten të mbushulluar pasi ka bërë një udhëtim në shoqërinë e një profeteje që zhbiron me vëmendje, me dhembshuri e me kurajë mu brenda në zemrën e botës.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
KRISTA VOLF “Qyteti i engjëjve“
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti i parè qè ec me Kohèn- Energji nga Era
» Poezi burimore nga qyteti i gurtë, Dino Çiço

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: