Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Epilog tregim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Epilog tregim                        Empty
MesazhTitulli: Epilog tregim    Epilog tregim                        EmptySun Nov 26, 2017 4:08 pm

ARDIAN DEDI
Epilog
tregim
Ai lindi princ. Jetonte mes bollėkut dhe nuk e kishte pėr gjė tė realizonte ēdo dėshirė… Dashuronte njė vajzė, e cila dėshirėn e saj pėr tė bėrė seks dhe fėmijė, e shfrytėzoi pėr t’i hedhur grepin, sikundėrse bėn ēdo femėr pėr tė realizuar ambicjet e saj.
Ishte, pikėrisht ajo, qė e shtyu pėr tė vrarė babanė dhe kėshtu u shpall mbret dhe mė vonė perandor.
Nuk e njihte vuajtjen dhe s’e kishte pėr gjė, qė, me njė lėvizje tė dorės, tė varroste miliona. Teksa shijonin jetėn, krejt nė mėnyrė tė pazakontė dhe tė pavetėdijshme, ranė nė kontakt me arsyen, njė tezė kjo, tė cilėn e donin vetėm pėr vete dhe nuk donin ta trashėgonin.
Tė ushqyer prej energjisė, kur mbretėresha ra nė barrė me arsyen, ndjenjė kjo, qė lindi pėrmes evoluimit tė jetės, tė verbuar prej xhelozisė sė panatyrshme, e kėshilluan qė tė gjithė qė ta hiqte, ta dėshtonte, tė shtyrė dhe prej faktit se nuk pėrfitonin gjė nga kjo trashėgimi.
-Cili do tė jetė boshti, rreth tė cilit do tė orientohet kjo arsye, kur dihet qė universi ėshtė energji seksuale? - pyesin ata.
- Energjinė seksuale tė tyre ta pasqyrojmė nė televizor, kompjuter, si boshtin kryesor tė kohės tė shndėrruar nė dritė, - u pėrgjigj mbreti. - Kėta do tė jenė Drita e Universit…, njė pėrvojė me tipare tė tė bukura, tė cilėn do ta udhėheqim.
Kur e kishte vrarė babanė, ai e kishte mallkuar dhe, kėtij mallkimi, i trėmbej tani.
Vrasja e kėsaj enrgjie, e cila ėshtė dhe kuptimi i jetės pėrbėn katastrofė.
-Ia kushtova jetėn njė ideali tė rremė, - mendoi.
-Po nėse ky ideal ėshtė i rremė, ēfarė ėshtė e vėrtetė te njeriu, qė, megjithėse, ka bėrė miliarda vjet evolucion, gjithėsesi, mendon tė eci pėrpara. Kjo komedi vė nė lojė egon seksuale.
Njė jetė pa halle vė nė plan tė parė seksin, i cili nxit urrejtjen.
Njeriu rend drejt dashurisė, pa marrė parasysh turpin dhe nderin.
Njė zemėr e pėrvėluar nga urrejtja qė sjell plagosja prej vdekjes, e cila nuk gjen rrugėdalje dhe zbrazet mbi tė pafajshmit. Tė trondit kjo urrejtje e akumuluar, e cila rrjedh prej njė jete tė bekuar.
Rinia e sotme e njeh si diktaturėn dhe demokracinė dhe e kupton tė ardhmen, nėpėrmjet kėtyre dy modeleve.
Nė kėtė lojė ėshtė e ardhmja e brezit tė ri.
Nėse del njė produkt i ri bujqėsor qė lufton sėmundjet, tė jep shėndet dhe tė bėn tė fuqishėm, do tė lulėzojė dhe egoja, si rezultat dhe vrasja. Duke ditur se kjo ego trashėgohet dhe kėrkon perspektivė, pasi tė shkatėrrojė ēdo sistem, ajo do tė rrėzohet edhe vetė.
Ndaj, nėpėrmjet njė operacioni tė kujdesshėm, kjo ego duhet udhėhequr.
Duke ditur qė ata, qė vijnė nė pushtet janė gjithmonė barkthatė dhe plot ideale, ky ėshtė shansi i vazhdimėsisė.
Marrja pėrsipėr e funksioneve tė vrimės sė zezė, nė mėnyrė qė bėrthama e sė mirės, tė lėshojė filiza, ia ndryshon karakterin vetė vrimės sė zezė si dhe hedh platformėn e sė resė, nė prag vigjilje tė njė sistemi tė drejtė.
Njeriu mėson me pikėsynimin e vetėm pėr t’u martuar. Vdes vetė, gruaja, fėmijėt, vepra ngelet si udhėrrėfyese pėr brezat. Ajo qė nė tė gjallė ishte nė plan tė dytė, nė njė plan afatgjatė, del nė plan tė parė.
Pėrbuzja ndaj diktaturės dhe demokracisė, prej egos mashkullore lind inspirimin, i cili, nga marrėdhėnia me kėto tė fundit, njihet me arsyen, si rrugėzgjidhje. Njė pėrgjigje si kjo qė kėrkon rrugėdalje lirinė e vėrtetė .
Lėvizja pėr art e shkencė ėshtė njė lėvizje qė orientohet drejt domosdoshmėrisė, gjė qė s’ka bėrė vaki nė historinė njerėzore dhe qė e ka zanafillėn te rilindja, nė mesjetė.
Lėvizje kjo, qė temperamentit tė lartė, i bashkėngjit, koefiēentin e inteligjencės qė pėrfaqėson mendimin me perspektivė realiatetin.
Kur je nė fund tė jetės, energjitė bien, bėhesh mė i arsyeshėm dhe me asnjė mėnyrė nuk do t’i shqitesh punės, e cila, nė fund tė fundit , ėshtė jetė. Alternativė kjo pėr tė harruar vdekjen.
Egoja e tėrbuar prej mercenari qė, pėr t’u takuar, ndeshet me atė qė lufton pėr drejtėsi, gjatė kėsaj lufte ndėrgjegjėsohet dhe jep dorėheqjen.

Epilog
Njė ditė dhjetori, kur moti u ftoh maksimalisht, i erdhi nipi bashkė me mamanė pėr vizitė. Teksa kėrkonte tė zbulonte gjithēka nė shtėpi, duke ardhur vėrdallė nipi, mendoi: “ Si ishte jeta, koha, atėherė, kur unė nuk kisha ardhur ende nė kėtė botė, por edhe nė kėtė shtėpi, pronė e gjyshit tė babait”.
-Kėtė pyetje ia kam bėrė dhe unė vetes, - foli me vete Perėndia, - shumė kohė mė pėpara, kur aktorė ishin tė tjerė individė.
Pikėrisht atėherė, u distancua nga jeta dhe rrėshqiti nė prehėrin e arsyes. Konkurroi nė Akademinė e Arteve pėr skulpturė, por nuk fitoi, shkas ky qė e shtyu nė botėn e artit. Autodidakt arriti tė krijojė skulpturėn e jetės njė virgjėreshė, sė cilės nga buzėt i rridhte ujė, qė i lagte trupin e zhveshur dhe tė hijshėm.
Lindur nga truri, ai kishte derdhur gjithė arsyen te kjo skulpturė dhe e ndjente qė ajo kishte nevojė pėr ngrohtėsi. Vinin dhe vizitonin nga tė katėr anėt e botės duke e pasur zili arsyen, qė e karakterizonte vullnetin e saj.
Si skulptori dhe krijesa e tij, kishin rėnė nė boshllėk, rezultat ky i arsyes dhe njė natė pranvere ai e pėrdhunoi krijesėn. Kjo skulpturė pėrfaqėsonte arsyen nė kopshtin e tij dhe ai, tashmė, e kishte njė plan.
U lagėn tė dy prej ujit pranveror dhe skulptura, pas puthjeve tė para, pėrqafimeve tė ngrohta, filloi tė qante duke prekur ėndrrėn.
U shpėrngul nga kopshti, nė shtratin martesor, sepse kishte ngelur shtatzanė. Pavarėsisht prej dhunės sė seksit, qė tė dy, besonin se karakteri i foshnjės do tė ishte: “Arsyeja”.
Skulptura i tha bashkėshortit: “Ėndrra mė e madhe e mermerit tė virgjėr ishte realizuar dhe kjo martesė le tė shėrbente si rrugėdalje. Rrugėzgjidhje pėr tė ardhmen”.
Gjithė ky univers ka qenė i pėrmbledhur nė njė pikė tė vetme gjatė “Big- Bengut”. I nxitur nga kjo pikėrisht, atėherė, kur prej ngrohtėsisė dhe epshit avullonte uji mbi lėkurė, i bėri njė fotografi arsyes nė embrion.
Tė vetmit dėshmitarė tė kėsaj tragjedie, komedie, por edhe drame tė arsyes janė: Materia dhe Energjia e Errėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
 
Epilog tregim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: