Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Emigrimiada"poemthi i gėlltimit dridhės KRISTAQ F. SHABANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Emigrimiada"poemthi i gėlltimit dridhės KRISTAQ F. SHABANI  Empty
MesazhTitulli: "Emigrimiada"poemthi i gėlltimit dridhės KRISTAQ F. SHABANI    "Emigrimiada"poemthi i gėlltimit dridhės KRISTAQ F. SHABANI  EmptyTue Nov 14, 2017 2:26 am

KRISTAQ F. SHABANI , ALBANIA

Emigrimiada

Poemthi i gėlltimit dridhės

1.
E ndjente veten
tejet kėnaqshėm,
tejet frikshėm,
nė njė “seksim”
sensual,
ekuilibruar
nė njė shndėrrim
shfanitės
“Ditėsh”,
me orė
tė vardisura.

2.
Akrepa orėsh
tė hazdisur
lėvizin
nė “fusha”tė mitura...
duke pritur
eksplozicionin:
ajror,
tokėsor
dhe tė shpirtit ...

3.
E veēanta:
dy dehje
apo dehje
nė katror...
Ēnusėronin
dasma paralelesh,
ēdhėndėrim “meridianesh” ...

4.
Nė hartėn politike tė Botės
nderoheshin me "tituj":
Gogolėt,
Djajtė,
Homoseksualėt,
Lesbiket...

5.
Ēnderoheshin
Ėngjėjt...
Rrėzoheshin
nga piktura shpirti
e murale ,
dalė si lugetėr
nga fantazmagoria,
nė njė trullosje
tė sterrėshme...

6.
Misteret bridhnin
pėr tė ngjizur
nė errrėsirėn
e pėrbotshme
Emigrimiadėn....,
Krijesė
e shumėtrajtshme
e hartės mendore
memece...

7.
Vera
derdhet
prej gotės...
Rakipirėsit
e Botės
Ngrinin
shėndetet
e pėrmbysjes..
Mendimit
i dridheshin duart...

8
“Bleta”
thith nektar
nė hartėn
Trupore:
Urale,
Mesdhe ,
Brazil,
Danub
Kinė,
Indi,
Ishujt “Amore”
Madakaskar ...
Lumi Nil,
Detkuqi...

9.
E verdha
e tejderdhur
priste lirimin
e njė burme
tė vetme...
pėr tė katastrofuar
"Henėn".

10.
Eh,
Oh,
Ah,
ē’mendje Bote!...
Nė kėtė
Emigrimiadė
pulsuar
nga numri gjashtė,
Nė mjegull tigrash,
nė ditėn e dalė
jashtė loje!
Hipopotamėt thithin
gjithė "ujin" e rruzullit..

11.
Mblidhni
Pasthirrmat
klithmat ,
Gijotinave
moderne,
Turrave
tė druve
tė mistifikuar,
Trekėmbshave
tė lėvizshėm...

12.
Qielli, tashmė,
shndėrruar
nė varrezė gjigande...
Misionarėt
e tė kundėrtės
me skeptėr...

13.
E papritura
e eliminimit total
e pret
Tokėn,
nėse vijohet,
me kėtė format
vdekėsimi...
0,5%
gėlltit 99, 95.
Maskaradė triumfi...

14.
Ku ėshtė numri 7,
shpėtimtari i gėlltitjes?
Po e vuajmė
dhimbshėn pritjen...
Profetikėve
po u rrėzohen tespijet....
Hije e mallkuar
e pashmangur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Emigrimiada"poemthi i gėlltimit dridhės KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: