Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rinia Shqiptare

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Tue Jan 08, 2008 8:55 pm

Te rinjet e sotem duan angazhim perkujdesje vjen ne krye te cdo planifikimi te jetes se shtetit dhe kombit disa te rinje kan shum intelegjenc por nuk kan edukat.nese u kushton kujdes duke ujitur,ushqyer mbrojtur,duke ditur drejtuar shternguar,mbuluar ateher keta do te behen shtylla te forta dhe te drejta per ta mbajtur mbi dor perparimin dhe zhvillimin e shtetit te vet.


Kur ska cka ritet ska cka vritet.!


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 09, 2008 3:57 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Wed Jan 09, 2008 3:54 am

Une mendoj se duhet te flasim shume ne keta tema,ne rruge,shkolle,me profesor,te aferme,Prinder etj etj.

Ju keshilloi Rinis tone qe shume e shendoshe eshte edhe te praktikoin praktiken ne ''Provoni njiheni profesionin qe keni deshire''sa me shume qe eshte e mundur,kjo eshte me se miri per te pare a te pelqen nje profesion,keta fjal rjedhin nga Prinderit nga Arsimtret,nga Biznisment,por edhe te rinjt gjate anketime.Provoni nuk do te thote ju peleq apo nuk ju pelqen nje profesin,provoni te kapeni ne pune,per disa dite,eshte provoj e jetes,kerkoni te prezentoni veten se ē'fare ju pelqen e ē'fare doni te arrini ne te ardhemen e ardhmja juaj eshte profesioni juje mos haroni.E ardhja juaj eshte pasuria e Kombit tone.

-Pyetni te afermit dhe te njohurit
-Lexoni shpallje ne Gazeta
-Konkuroni ne pune e pregaditni mire me kujdes,dhe gjithsesi le t'ua kontrollon ndonje person tjeter qe ka njohuri.
-Ne biseden prezentuse paraqituni ne veshje te rregullt.
Pyetjve pergjigjuni drejt
-Nga refuzimet mos u dekurajoni.
Gjithmon duhet te jemi te gatshem per alternativa te ndryshme,apo nje zgjidhje kalimtar.

Konkuroni konkurrimit mos haron konkuroni konkurrimit ku tejeni.

Arsimi hap rruge ne jete.
Puna hape,veper,pasuri,enderra,shtet etj etj.

...by beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Wed Jan 09, 2008 4:23 am

KESHILLA PER PRINDER

Nese femija i juaj eshte jashte shtepis pa percellje,
Kerkoni nga femijet qe t'i pergjigjen ketyre pyetjeve.

Ku shkon femija juaj?
Sa mendoni ai qe do te jete jashte shtepis.?
Kur duhet femija te kthehet ne Shtepi?

SUGJERIME:

Brenda javes gjat,
gjate kohes,shkollore,
femijte duhet te jen ne,
shtepi deri ne ora.?

11 vjeē ora 19:00 12 deri 14 vjeē ora 21:00,14 deri ne 16 ora,22:00.

Ne kohen e pushimeve,
dhe ne fundjave,femija ,
duhet te jete ne shtepi,
deri ne ora.?
11 deri ne ora 20:00,12 deri 14 vjeē deri ne ora 22:00,14 deri 16 deri ne ora 24:00.
Gjate dimrit preferohet te jete nje ore me heret se ne kohen qe eshte paraqitur me nalt.

NESE FEMIJA JUAJ DESHIRON TE SHKOJE NE NJE AHNGE APO
PARTY KERKONI NGA ATA QE T'IU PERGJIGJEN KETYRE PYETJEVE :

-Kush e organizon ate aheng apo Party.?
emrin mbiemrin dhe numrin e telefonit te ahendut (Party).
-Ku organizohet Party(gjithesesi adresen dhe numrin e telefonit)
-Sa zgjat Party m'bremja ku shkon ai?
-Per kon organizohet Party (per femijet e ciles mosh)
-A do te kete aty mbrotje te veshve dhe a do te perdoren ata.?
-Si eshte organizuar kthimi ne shtepi.?
(Drejtimi i kthimit transporti,dhe perciellja)
-A eshte bere marveshja per kohen e kthimit te femijve ne shtepi.?

Prinderit nuk i lejohet qe ti liron femijut te shkon ne Party nese nuk ju pergjigjet ketyre pyetjeve.

Merrni pergjithsi dhe mbikshirjen e nevojshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Thu Apr 10, 2008 3:39 pm

Gjithmonė ėshtė thėnė se rinia ėshtė ardhmėria e njė shoqėrie, e njė populli, e njė shteti dhe nė duart e tyre do tė barten pėrgjegjėsitė dhe obligimet pėr tė udhėhequr, edukuar, zhvilluar dhe pėr tė ēuar pėrpara bashkėsinė njerėzore

Pėr njė realitet tė tillė, tė gjithė jemi tė bindur, mirėpo, si duket, kujdesi i mė tė vjetėrve pėr t’i pėrcjellė pėrgjegjėsitė e tyre nė duart e njė rinie tė sigurt e tė shėndoshė nuk mjafton fare. Kur them kėshtu, e kam fjalėn pėr neglizhencėn e pjesės dėrrmuese tė shoqėrisė sonė, duke filluar nga prindėrit, institucionet shkollore tė ulėta e tė larta, masmediat etj, nga tė cilat vazhdon njė shpėrkujdesje e njė neglizhencė e madhe nė edukimin e mirėfilltė tė rinisė sonė...

Ajo qe me pengon aq shume kete kohe eshte edhe nje dukuri e ashtuquajtur"KULLERIZEM"nuk ke pse te flasesh me asnje te rinje adoleshent dhe te mos perdor ne cdo te dyten fjale ose "Op,Njeri,Cool,Jush" Jane tamam fjale degjeneruese qe shume here nuk i kupton,as cfare flasin,ehh deri ketu kemi arritur Rinia jone ,por pas ca viteve cfare do pritet nga ne??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Tue Jul 08, 2008 10:39 pm

Mendoj se shkollat (Mesimdhenesit) jane ate qe te aryne rrezulltate me shume per edukimin e Rinis sone .
Duhet te patur ritje ne ate nivel qe te aryne shkelqime ne edukaten e Rinis sone .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 10:15 pm

Gjithmonė ėshtė thėnė se rinia ėshtė ardhmėria e njė shoqėrie, e njė populli, e njė shteti dhe nė duart e tyre do tė barten pėrgjegjėsitė dhe obligimet pėr tė udhėhequr, edukuar, zhvilluar dhe pėr tė ēuar pėrpara bashkėsinė njerėzore.

Pėr njė realitet tė tillė, tė gjithė jemi tė bindur, mirėpo, si duket, kujdesi i mė tė vjetėrve pėr t’i pėrcjellė pėrgjegjėsitė e tyre nė duart e njė rinie tė sigurt e tė shėndoshė nuk mjafton fare. Kur them kėshtu, e kam fjalėn pėr neglizhencėn e pjesės dėrrmuese tė shoqėrisė sonė, duke filluar nga prindėrit, institucionet shkollore tė ulėta e tė larta, masmediat etj, nga tė cilat vazhdon njė shpėrkujdesje e njė neglizhencė e madhe nė edukimin e mirėfilltė tė rinisė sonė.


Prindėrit si institucioni i parė nė edukimin e fėmijės, bartin pėrgjegjėsinė mė tė madhe nė orientimin e drejtė tė fėmijėve tė tyre. Nėse fėmijės nuk i jepet edukata e drejtė nė vitet e para tė fėmijėrisė, ai nė moshėn madhore do tė jetė i ēorientuar, dhe pėr tė fajtorė janė edukatorėt e tij tė parė. Kėtu nuk nėnkuptojmė vetėm edukatėn familjare, po edhe atė shpirtėrore, e cila ėshtė edhe esenciale pėr njė zhvillim stabil dhe tė drejtė tė njeriut, e qė, mjerisht, nė mesin tonė i kushtohet shumė pak rėndėsi. Fėmija ynė nė shumė raste rritet e zhvillohet pa pasė dėgjuar nga prindėrit asnjė fjalė pėr Krijuesin e tij, ndėrsa tė shumtė janė ata qė nga fėmijėt e tyre kureshtarė, jo rrallė, pyeten pėr krijuesin e gjithėsisė, po nuk marrin pėrgjigje tė drejta. Kjo ndodh, sepse ende nga kokat e tyre nuk mund ta largojnė ideologjinė mė tė mbrapshtė tė historisė njerėzore, atė marksiste e leniniste, e cila pėr shumė dekada shkaktoi vuajtje, mjerim, persekutim tė shumė shoqėrive nė botė, tė cilat e pranuan si doktrinė tė drejtė, ndėrsa bota e avancuar qė kuptoi posojat e saj, e kishte hedhur poshtė qė nė lindje tė saj.

Ende nė mesin tonė ”tė tė ashtuquajturve intelektualė” ekziston bindja se njeriu i parė nė kėtė botė erdhi rastėsisht, me njė formė krejtėsisht tjetėr, nė fizionominė e majmunit dhe dalngadalė nė mėnyrė evolutive, gjithnjė sipas teorisė darviniste, u shndėrrua nė fizionominė e njeriut-nė fizionominė qė e ka sot. Fatkeqėsisht kjo teori e dėshtuar dhe e paargumentuar shkencėrisht, fėmijėve u servohet ende nė shkollat tona. Thėnė shkurt, fėmija ynė nė shumė raste frymėzohet nga njė teori e tillė jo e qėndrueshme dhe skajshmėrisht e gabueshme rreth gjenaologjisė sė tij dhe Krijuesit tė tij.

Po pėrveē prindėrve, fėmijėt tanė edhe nė shkolla mbeten tė paformuar sa i pėrket edukimit tė drejtė, e sidomos atij shpirtėror. Shumė “profesorė” e “akademikė” tė universitetit tonė, edhe sot nė fillim tė shekullit XXI, mbrojnė ende me kėmbėngultėsi idenė e tyre ateiste, tė imponuar nga regjimi komunist-marksist dhe luftojnė ēdo gjė qė lidhet apo ndėrlidhet me fenė.Kėta pedagogė tė tillė tani shpesh zhvillojnė polemikė tė ashpėr me gjeneratat e reja, tė cilat jo rrallė nuk pajtohen me idetė ateiste tė profesorėve tė tyre, sepse ata tani kanė kuptuar rolin pozitiv tė fesė dhe dėshirojnė tė dinė mė tepėr pėr tė dhe rolin e saj pėr zhvillimin e drejtė tė shoqėrisė, dhe mė askush nuk dėshiron tė pasojė ndonjė ideologji tė dėshtuar, apo tė imponuar nga dikush.

Nuk duhet tė mos pėrfillet as njė rol i madh negativ qė po e luan rrjeti i masmediave tona tė krijuara pas luftės-radio, televizioni dhe disa revista. Nė shumė radio lokale tė krijuara enkas pėr rininė, qė veprojnė kudo nė Kosovė, nė shumė emisione tė tyre pėrdoret njė fjalor aq i shfrenuar, aq banal dhe i poshtėr, saqė fiton bindjen se kėta tė rinj me kėtė fjalor tė mos kenė lindur dhe as tė jenė edukuar nė shoqėrinė tonė!.Tė vjen turp prej vetes kur i dėgjon bisedat e tyre aq banale, njė humor tė pagdhendur qė sinjalizon pėr njė rėnie rapide tė etikės dhe moralit nė Kosovėn e pasluftės. Kush mund tė thotė se kėto emisione shfrenuese, tė pakontrolluara janė nė shėrbim tė edukimit tė mbarė tė rinisė sonė? A do tė ishte e udhės tė pyesim se kush i mbikėqyr kėto “radio-stacione”. Po edhe rrjetet televizive, qofshin ato lokale a nacionale nuk janė shumė mė mirė. Nė mungesė tė emisioneve dokumentare dhe profesionale, nė ekranet e tyre shfaqin skena, programe dhe filma me seriale te stėrzgjatura, qė nuk janė fare nė funksion dhe dobi tė rinisė sonė.

Lakuriqėsia e tepruar e femrave tė reja tė shfaqura nė ekranet tona, tė manipuluara nga menaxherėt e tyre, ėshtė njė fenomen qė vėrtet ka marrė hov tė madh nė jetėn tonė, e sidomos tani sė fundi pėrmes lojėrave tė “fatit”, tė cilat udhėhiqen nga njerėz qė qėllim tė tyre parėsor kanė fitimin pa djersė tė parave dhe assesi edukimin a argėtimin e teleshikuesve.

Lakuriqėsia po proklamohet me tė madhe edhe pėrmes “kėngėtareve” tė reja tė cilat pėrmes pjesėve tė ndjeshme tė zbuluara nga trupi i tyre, mundohen t’ia tėrheqin vėmendjen publikut, dhe jo pėrmesė tekstit dhe melodisė sė mirė tė kėngės.

Sa herė nė javė, nė muaj ose nė vit organiziohet ndonjė program edukativ nė radio a televizion, si masė preventive nė parandalimin e shfaqjeve tė dukurive negative nė shoqėrinė tonė? Sa emisione i kemi pasur deri tani pėr rrezikun qė shkakton droga, prostitucioni, alkooli etj., dhe tė pyesim pėrmes tyre se kush po e sjell drogėn mė tė madhe tani pas luftės nė Kosovė? Pse prostitucioni ka marrė hov kaq tė madh pas luftės nė Kosovė? Pse alkooli pėrdoret me tė madhe pas luftės nga rinia jonė? A janė kėto shenja tė emancipimit tonė tė shpejtė apo shenja paralajmėruese tė njė katastrofe pėr tė ardhmen e rinisė-shoqėrisė sonė? Sa po punohet nė parandalimin e kėtyre dukurive tanimė tė shfaqura nė masė tė madhe nė Kosovė? Emisione tė tilla me siguri do tė ndihmonin shumė mė shumė nė edukimin e shėndoshė tė tė rinjve tanė, sesa filma tė pėrditshėm serialė me nga 100-200 episode. Pyetjet e lartpėrmendura do tė duhej t`ia parashtronte vetes secili dhe aty ku ka mundėsi, tė jepte kontributin e tij.

Pse masmediat tona tė mos kenė edhe emisione edukative-fetare?! Pėr kėto dhe shumė pyetje tė tjera, ėshtė koha e fundit qė ēdonjėri nesh tė mendojė thellė dhe tė marrė hapa konkretė pėr evitimin e kėtyre dukurive negative, tanimė tė shfaqura nė shoqėrinė tonė. Kjo pėrgjegjėsi bie mbi ēdo individ, por nė rend tė parė mbi institucionet tona tė zgjedhura, tė cilat mbi supet e tyre kanė marrė emanetin e popullit qė t’i prijnė nė rrugė tė mbarė shoqėrisė kosovare.

Nėse fėmijėt tanė, tė cilėt janė e ardhmja e Kosovės, nuk janė tė shėndoshė atėherė si mund tė presim njė tė ardhme tė mirė pėr ne. Nėse rinia jonė, e cila pėr momentin ėshtė pasuria mė e madhe e Kosovės, zhvishet nga ndjenja shpirtėrore fetare e morale, atėherė si mund tė presim njė tė ardhme tė dėshiruar pėr shoqėrinė tonė?

Tė mos harrojmė se njė shoqėri qė ka shkelur normat e etikės dhe moralit edhe gjatė historisė sė kaluar por edhe tani, ėshtė fishkur dhe do tė fishket mu si druri, tė cilit po iu hoq lėvorja, mė nuk mbetet i gjallė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 10:24 pm

Hana tė lumt pėr ket postim se me tė vėrtet mė ke lėn pa koment.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 10:39 pm

Kemi nje rini qe mund te them me ter fjalen rina ma e mire ne bote ju kisha lut te mos dalim jasht jete e te merrem me pune te kqija por te mundohem te bejme me te miren pasi qe edhe ne vet forumistat po thouajse 90% i takojm rinise se shqiperis etnike te behemi njerzit me te duhur te ketij kombi e jo sherri i shqiperis ju pershendes te gjitheve shpresoj qe te mbeteni mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 11:04 pm

Pirro i Epirit, te pershendes dhe te respektoj per pergjgjen. Rinia shqiptare, duke menduar kushtet e konfuzionit te jetes, ne te cilen jeton eshte vertet rinia me e mire ne bote, absolutisht, rinia qe do Atdheun dhe jep jeten per lirine dhe lumturine e te tjereve, rinia qe respekton familjen, prinderit, vellezerit e motrat, si askush tjeter ne bote, rinia qe respekton shoqerine me sinqeritet dhe dashuri, qe krijon dhe vazhdon jeten, me sakrifica, veshtiresi e privime, rinia qe i ve shpatullat krijimit te kushteve per te vazhduar zhvillimin dhe perparimin dhe per ta bere boten shqiptare si vendet me te zhvilluara te botes. Kjo rini qe nuk harron gjuhen dhe zakonet tona edhe kur eshte larg Atdheut dhe qe e merr malli te degjioje nje fjale te embel shqip dhe ndoshta edhe per kete arsye vijme neper forume, qe te lidhemi me njeri - tjetrin. Ata qe nuk e shohin kete jane te verber, ata qe e shohin dhe e mohojne jane anadollake ose tradhetare ose ... manjake. Cfare nuk ka kjo bote!!!!
Pirro i Epirit shkruajti:
Kemi nje rini qe mund te them me ter fjalen rina ma e mire ne bote ju kisha lut te mos dalim jasht jete e te merrem me pune te kqija por te mundohem te bejme me te miren pasi qe edhe ne vet forumistat po thouajse 90% i takojm rinise se shqiperis etnike te behemi njerzit me te duhur te ketij kombi e jo sherri i shqiperis ju pershendes te gjitheve shpresoj qe te mbeteni mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 11:31 pm

Pajtohem me ju por njė gjė e dij se po sa tė hidhet kushtrimi pėr qdo gjė Rinia Shqiptare jan sė bashku dhe ku do qė ato lipen mė i freskėt pėr kėt ishte rasti i luftės sė Kosovės si dhe ėshtė njė rini ma e mira se qdi nacion tjeter sepse sė paku kan respekt dhe nderin ndaj shoqris prindve e sidomos Kombit parandaj nė kėt aspekt duhet tė jemi krenar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 11:32 pm

Proceset aktuale tė zhvillimit ekonomik, teknologjike dhe sociale, tė cilėt ndodhin nė Kosovė, sipas gjitha parametrave matės gjenden larg strukturave zhvillimore rajonale. Nėn pėrmasat e zhvillimit tė kėtillė, rezulton njė mungesė e perspektivės jetike pėr pjesėn mė tė ēmuar tė shoqėrisė. Fjala ėshtė pėr rininė kosovare, perspektiva zhvillimore e tė cilės ėshtė jashtėzakonisht e kufizuar. Rinia kosovare pret pėr njė perspektivė afatgjate, ndėrkaq dėgjojmė tė thuhet se popullsia kosovar ėshtė me popullatėn mė tė re nė Evropė, me njė moshė mesatare e cila qėndron pran viteve 23. Problemet latente do tė marrin pėrmasa afatgjate, nga qė deri mė tani s'ka njė strategji veprimi pėr tejkalimin e gjendjes desolate me tė cilėn pėrballet rinia.Tė rinjtė janė tė interesuar dhe angazhuar tė kontribuojnė nė shoqėri sikur ata tė kenė njė opsion me perspektivė afatgjate. Pasiviteti qeverisės deri mė tani nuk arriti qė potencialin kreativ pėr punė, qė posedon rinia kosovare, tė arrijė ta shndėrrojė nė veprimtari pėr projekte afatgjate. Nė tė vėrtet rinia nė Kosovė do tė mund t'i jepte formėn e duhur pėrbėrjes kulturore e sociale nė Kosovė, e cila le shumė tani pėr tani pėr tė dėshiruar.

Ndėr shkaqet kryesore tė mungesės sė perspektivės jetike tek tė rinjtė kosovarė, ndėr tė tjera mundė tė veēohen; mungesa e perspektivės ekonomike, pasiviteti politik dhe mungesa e integrimit dhe sensibilizimi organizativ, moral e social. Atribut nė kėtė kontrast social ėshtė edhe mungesa e horizontit politik nė kėtė fazė kyēe, sikundėr edhe luftėrat nė mesė tė gjeneratave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 05, 2008 11:36 pm

Pershendetje desha ty bej nje pyetje te nderuares hana
per cfare emisijone fetare e ke fjalen e nderuara hana
ti a e dine qe populli jone ka tre fe pse duhet te bejm dallime ne popull nese emisioni fetare hapet vetem per islamin pse behemi lokaliste edhe ajo na mungone ne emisionet tona qe te mbushen vajzat me ferexhat e iranit e avganistanit se pak i kemi ti flete per kulturen per modernizimin a ne anen tjeter mendone qe te mbyllen ne ferexhen e talebaneve kemi ne ate nevoje e nderar hana
P ajtohem plotesishte me mendimin e EVES qe femijet tone te jene te edukuar ne menyre kobetare te dine gjithcka per atdheun gjuhen historine e kombit etj etj por jo te dine se ku kane luftuar arabet e krishti apo kuta dij une deri sa nuk dine femija ime historine e kombit te vete pse ta mesoje historine e arbise
Kjo qe thua ty hana bjen ne uje plotesishte nuk eshte asgje vetem nje degjenerim dhe asimilim te femijeve tane me vjen keq
tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 5:54 am

Zeri i Atdheut te quaj keshtu meqe e ke ven kete nick,po ti lexon ndonjeher me vemendje apo lexon shkel e shko,po ku e e lexove ti se Hana shkrujti per fen islame po me thuaj pak lexo kete shkrim me kujdes mos u ngut se po ngatron prap dicka tjeter,me fal por un nuk shoh qe enderuara ka shkruajtur dicka keq sidomos qe e fyeni ju.
Por te bej edhe une nje pyetje ju Ushtari liris a dini edhe dic tjeter perveq se te ofendoni dhe te flisni shum fjal te kqija ,secilin njeri e ofendoni,nje njeri si ushtar i liris keshtu duhet te flas sibas jush,duke then fliqesir e shum shum fjal te tjera.

Pa te keqe veq naj shpjego pak.


Pse masmediat tona tė mos kenė edhe emisione edukative-fetare?! Pėr kėto dhe shumė pyetje tė tjera, ėshtė koha e fundit qė ēdonjėri nesh tė mendojė thellė dhe tė marrė hapa konkretė pėr evitimin e kėtyre dukurive negative, tanimė tė shfaqura nė shoqėrinė tonė. Kjo pėrgjegjėsi bie mbi ēdo individ, por nė rend tė parė mbi institucionet tona tė zgjedhura, tė cilat mbi supet e tyre kanė marrė emanetin e popullit qė t’i prijnė nė rrugė tė mbarė shoqėrisė kosovare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 6:31 am

Ky Forum eshte per bashkimin Kombetar apo vetem per shoqerine kosovare, sipas references se meposhtme?

Deshira shkruajti:
Zeri i Atdheut te quaj keshtu meqe e ke ven kete nick,po ti lexon ndonjeher me vemendje apo lexon shkel e shko,po ku e e lexove ti se Hana shkrujti per fen islame po me thuaj pak lexo kete shkrim me kujdes mos u ngut se po ngatron prap dicka tjeter,me fal por un nuk shoh qe enderuara ka shkruajtur dicka keq sidomos qe e fyeni ju.
Por te bej edhe une nje pyetje ju Ushtari liris a dini edhe dic tjeter perveq se te ofendoni dhe te flisni shum fjal te kqija ,secilin njeri e ofendoni,nje njeri si ushtar i liris keshtu duhet te flas sibas jush,duke then fliqesir e shum shum fjal te tjera.

Pa te keqe veq naj shpjego pak.


Pse masmediat tona tė mos kenė edhe emisione edukative-fetare?! Pėr kėto dhe shumė pyetje tė tjera, ėshtė koha e fundit qė ēdonjėri nesh tė mendojė thellė dhe tė marrė hapa konkretė pėr evitimin e kėtyre dukurive negative, tanimė tė shfaqura nė shoqėrinė tonė. Kjo pėrgjegjėsi bie mbi ēdo individ, por nė rend tė parė mbi institucionet tona tė zgjedhura, tė cilat mbi supet e tyre kanė marrė emanetin e popullit qė t’i prijnė nė rrugė tė mbarė shoqėrisė kosovare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 6:45 am

Po ti moje e nderuara deshira kure u bere gungull ne gardhe te metregoshe ty se cfare eshte ushtari i lirise po ti moj e nderuar ti ne forume po e mohone veteveten dhe ule djemte shqiptare duke thene qe nuk jane asgje e nuk jane besnik e skan kulture e tani po me tregone ty atdhetarizem sote e sa per qe kame thene flliqesira nese ty te djege dhe i takone aty grup qe une i kamequajtur flliqesira ateher je pjese e tyre e si deshtet ju qe gjithnje ushtaret e lirise te heshtin e e ju te kenaqeni duke u talle me ta si thua ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 9:25 am

Rinise shqiptare i ka humbur busulla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 12:29 pm

zeriatdheut shkruajti:
Pershendetje desha ty bej nje pyetje te nderuares hana
per cfare emisijone fetare e ke fjalen e nderuara hana
ti a e dine qe populli jone ka tre fe pse duhet te bejm dallime ne popull nese emisioni fetare hapet vetem per islamin pse behemi lokaliste edhe ajo na mungone ne emisionet tona qe te mbushen vajzat me ferexhat e iranit e avganistanit se pak i kemi ti flete per kulturen per modernizimin a ne anen tjeter mendone qe te mbyllen ne ferexhen e talebaneve kemi ne ate nevoje e nderar hana
P ajtohem plotesishte me mendimin e EVES qe femijet tone te jene te edukuar ne menyre kobetare te dine gjithcka per atdheun gjuhen historine e kombit etj etj por jo te dine se ku kane luftuar arabet e krishti apo kuta dij une deri sa nuk dine femija ime historine e kombit te vete pse ta mesoje historine e arbise
Kjo qe thua ty hana bjen ne uje plotesishte nuk eshte asgje vetem nje degjenerim dhe asimilim te femijeve tane me vjen keq
tung

zeriatdheut edhe per adukat te flasim mbetemi te ofenduara lexoje me vemendje shkimin edhe njeher me vemendje se nuk kam ofenduar simbole fetare,kuptoje thelbin e postmit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 7:20 pm

Une bukur mire e kame kuputar e lexuar por ketu behen ndarjet e kombit sepse mendoht vtem per islamizim e ku te mbeten shqiptaret ortodoks e te krishtere pse behemi lokaliste edhe ty e nderuar kure te shkruajsh shkruaje qe te kuptojme jo te jeshe nje anesore nese mendone per fe jo te ofendojme fete e tjereve une kame ofenduar kend me thuaj rugoven zogistet ballistet por jo te krishteret e ortodokset sikur ju une se mendoje q ka mee ofendim se ky i juaji qe keni bere me shkrime tek koj teme per fe progame haha qesharake me duken hana pse jeni kaqe lokaliste dhe kaqe te manipuluar nga islamizmi tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 7:28 pm

Pse masmediat tona tė mos kenė edhe emisione edukative-fetare?! Pėr kėto dhe shumė pyetje tė tjera, ėshtė koha e fundit qė ēdonjėri nesh tė mendojė thellė dhe tė marrė hapa konkretė pėr evitimin e kėtyre dukurive negative, tanimė tė shfaqura nė shoqėrinė tonė. Kjo pėrgjegjėsi bie mbi ēdo individ, por nė rend tė parė mbi institucionet tona tė zgjedhura, tė cilat mbi supet e tyre kanė marrė emanetin e popullit qė t’i prijnė nė rrugė tė mbarė shoqėrisė kosovareZeriatdheut edhe njeher te keshilloi ta lexoish shkimin nuk e keni kuptuar mire flm ,nuk kam bere ndarje kombi aspak ja disa rreshta me lart i ke lexoi me vemendje edhe une di te ofendoi por nuk aryme asgje nga ofendimet . flm .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Mon Oct 06, 2008 7:31 pm

Rinia shqiptare eshte ka mbahet fort mire ne krahasim me gjendejn sociale qe po mbretron ne Kosove , ju lumte rinia mbahuni edhe pak se do ja dalim faqe bardh besoje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kasper
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 146
Age : 29
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 14/06/2008

MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Sun Oct 12, 2008 2:58 am

Edhe pse pak ka devijuar rinia jon vitet e fundit prap thom qe kemi rinin me te mire ne bote, sepse dukurit e kqija qe neper shtet te botes jan bo normale te na jan ndryshe dhe veq ni pjes e vogel mirret me to. Duhet me u krenu me rinin ton pergjithsisht edhe skemi pse turperoemi per disa raste te rralla ajo eshte normale sepse thone ska mal pa thi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rinia Shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: