Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 “Emfazė” spirituale, shpresėdhėnėse dhe terapike pėr gjall

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: “Emfazė” spirituale, shpresėdhėnėse dhe terapike pėr gjall   Fri Aug 11, 2017 1:56 am

“Emfazė” spirituale, shpresėdhėnėse dhe terapike pėr gjallimin e qenies

Nga Kristaq F. Shabani, IWA, WPS, AOM
shkrimtar, poet, studiues, estet
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Kandidat pėr Ēmimin “NOBEL” pėr Paqen pėr vitin 2017

Hyrėsi nė dritė tė bekuar

Libri “ Arratisja nga Vdekja”, nga pikėpamja spirituale ėshtė njė vepėr, e vogėl nė dukuri hapėsinore shkrimore, por e motivuar kualitativisht, nė tė cilėn, nė psikologjinė mendore individuale, lėvizet nė njė dykahėsh dinamik “pėrplasės” hemisferash: Shpresa e klorofilizuar e jetesė-mbijetesės dhe ekzistenca “fantaste” e kotėsisė, e nxitur nga burimi i djallėzisė ekstreme pėr tė fashitur “klorofilizimin jetėsor”, me tendecėn e energjisė negative tė venitjes. Me plotėsi , pėr ēka trajtohet, jepet terapika dhe zgjidhet dilema e ekzistencės .
Sė dyti, e parė nga kėndvėshtrimi filozofik, presupozohet si njė vepėr hapėse, ēelėse e horizontit pėr tė guxuar nė fushėn e dijes dhe tė pėrgatitjes pėr t’i rezistuar me inteligjencė tė bukur fashitjes, anatemave, frikimeve tipike psikologjike tė mosekzistencės, nėpėrmet vrullėsisė, krijesės lule-fryt, lulėzimit tė kurorės sė jetės dhe edukimit tė ekzistencės aktive tė Planetit Mental…
Kjo realizohet nė njė “ekuacion - “ekosistem” ndėrgjegjėsor e nėn ndėrgjegjėsor ” tė proceseve volitive…, dėshirimit jetėsor nė progresione tė kuadratuara normaliteti, nė proces tė ekuilibruar mendor. Moralizimi injektues nė gjendje dhe dalje nga vėshtirėsia e gjendjeve, nėpėrmjet aktivitetit dhe refleksionit tė logjikės sė epėrme ėshtė njė “derivat” i instrumentalizuar psikologjikisht, i hapėsuar dhe fatsjellės nė vijimin e gjallimit.

Shpalosje meditative e shpresės pėr tė stopuar “antin”….analizėpsikika

Nė kėtė kontekst pėrplasės, autori Zekerija Idrizi, tashmė rrugėtues shkrimor, nė njė udhėtim psiko-moral, hyjnor, estet, ligjėrues, duke pėrdorur emfazėn, tentim tė shprehėsisė sė theksuar emocionale nė tė shkruar si dhe emfazėn retorike, analitikėn deduksionale, qėndrimin aktiv ndaj proceseve dhe fenomeneve tė botės morale, shoqėrore tė tensionuar, pėrsjell njė pesėtet gjinor kompozicional: ” MUZIKA SPIRITUALE NĖ BOTĖN E PSIKIATRISĖ”( Shpjegim pentagramor: personazhe, galeri tipash: Iliri, Kristina, Sandra, Sabina, Zonja Kern; shpjegim produkti mendor dhe reagues gjendjeje: ” betejė, orvajtje , sakrificė, “nota” tė njė pentagrami muzikor hyjnor); “MES TĖ MITIT TĖ SIZIFIT DHE NDĖRGJEGJES SĖ ZENONIT”( Veprues e ndikues: Personazhe tė psikoanalizės dhe studiues e analistė si dr. Gerald Kurz, dr. Klaus Dörner ; tharm studimor tė dr. Ronald Mundhenk, prift dhe psikolog gjerman, Albert Kamysė dhe libra tė Viktor Franklyt, shkrimtarit gjermano-italian, Italo Svevo. Sigmund Frojd pėrsillet nė dritim inteligjent, sidomos nė pėrkthimin e veprės “Ndėrgjegja e Zenonit”, e botuar nė vitin 1923, e cila njihej nga kritika, si guri i parė i themelit tė letėrsisė sė psikanalizės. Filozofi, teologu dhe poeti i mirėnjohur danez Seren Kierkegor (Sųren Kierkegaard), Albert Kamy nė esenė e tij “Miti mbi Sizifin”, etje pėr tė lexuar literaturė…Kate mendimesh: Vetminė e perceptoj si metamorfozė tė gjendjes emocionale, shprehet autori nėpėrmjet mendjes sė kryepersonazhit tė tij . Njė proverb i shfaqur, e sheh vetminė nė dy kėndvėshtrime: tė kėndshme dhe tė egėr. Vetmia ėshtė e kėndshme, kur e pėrzgjedhim vetė, ndėrsa ėshtė e egėr, kur na imponohet nga rrethanat e jetės” . Parashtrohen: “Sėmundjen e vetmisė nuk ka ilaē qė e shėron; tė jetosh nė vetmi dhe pa lidhje sociale… Thjesht, s’di pėr tė satėn herė jam futur nė pyllin e “pseve” tė shumėnumėrta; Pėrjetimi i absurdit dhe ēėshtja e kuptimėsisė sė jetės nuk janė “mundėsi natyrale” e vetėdijes njerėzore e as problem i ēfarėdo filozofimi”.
Ngrihen tehe: “Nėse esenca varet nga ekzistenca,… dėshmia e ekzistencės sė heroit tė veprės ekstaza mė e lartė shpirtėrore)…
“IM ZOT, EMRI YT ĖSHTĖ PAQE” dega e dytė e kėtij pesėteti. (Mėshohen probleme dinamike dhe qartėsohet gjithēka: Njeriu dhe antinjeriu, kthimi pėrsėprapthi e botės , ndėrtimi i Paqes ; megaloidetė “hebremėdha”, “kristianomėdha” e “islamomėdha” … “Detyrimisht, shprehet autori, do dominuar ajo kredoja sentenciale hyjnore: “NUK KA POPUJ TĖ PRIVILEGJUAR NĖ GLOB!”, ose ndryshe: “PĖRFUNDIMISHT NUK KA POPULL TĖ ZGJEDHUR, HYJNOR, NĖ PLANETIN TOKĖ!”
Sot, mė shumė se kurrė mė parė, do vėnė nė spikamė, devotshmėria e besimit parapėrgatitje mentale e psikologjike pėr t’u ballafaquar me sfida “tė lezeēme”; mendėsitė negative, qėndrimet koherente ndaj situatave”;
“MĖKATI DHE REBELIMI TEOLOGJIK”, “LUFTA ME UNIN DEMONIAK-ME TĖ KEQEN NĖ VETVETE”. Perla e dytė ėshtė: “I VETĖDISIPLINUARI- I NDĖRGJEGJSHMI KA SHPIRT UNIVERSAL TĖ NJĖ ALTRUISTI: DRITĖN E ZOTIT MĖTON TA PĖRĒOJĖ TE FAMILJA, FAREFISI DHE MBARĖ SHOQĖRIA”.... Njeriu gjithnjė pėrballet me ato dy botėt antagoniste, qė prore janė nė dyluftim, mes dy zjarresh: nė mes bohemizmit e hedonizmit dhe asketizmit a vetėizolimit mistik. Dhe ekstaza hyjnore vazhdon, pambarimisht, tė manifestohet, pėr ēdo herė, kur ne rrebelohemi kundėr vullnetit tė Tij , kur mėkatojmė... Shkrirja vetiake brenda Zotit ndjesi e fuqishme pėr dhėnie forcė aktives nga pozicion hyjnor… Tė gjitha kėto teza tregojnė katėrcipėrisht ekzistencėn potenciale dhe kundėrveprimin real ose fals.
Ėshtė njė “setencė” aktive pėr tė faktorizuar paqen permanente, e cila kėrkon njė shpirt tė pasur, njė botė shpirtėrore tė pastėr dhe tė shėrbesės pozitive.
“BISEDĖ MISTIKE ME GJENIUN E SHPIRTIT - MUHJUDDIN IBN AREBI”
Nė kėtė degė tė pesėtetit rrėfimor pėrcaktohet: Zgjedhja e ėndrrės dhe dialogimi me tė .
“Unė jam babai i urtėsisė, gjeniu i shpirtit dhe orta e dashurisė mistike, Ibn Arebiu”.
Pazazh qėndrimi i autorit ndaj kėsaj bukurie pėrcaktuese dhe ngritėsi qiellore:
“M’u rrėnqeth trupi dhe, sakaq, vura nė kujtesė studimet e mia vite tė tėra nė rrafshin e apologjetikės, filozofisė dhe misticizmit islamik. Pėrfytyrova kokat kolosale tė kėtij zhanri teozofik: Rumiun, Gazaliun, Bistamiun, Gjejlaniun, Hallaxhin, Tibriziun, Attarin etj.”.
Dialogimi ėndėrron me filozofinė. Pazazh ilustrues:
“Nga tani, unė do tė jem instruktori yt. Pasi tė kesh kaluar tė gjitha fazat e rrugėtimit drejt Zotit, do tė tė hapen gradualisht shumė dyer lumturimi e suksesi. Nga sot do tė ndjek, me pėrpikmėri, kėshillat e arta tė gjeniut tė shpirtit… Njė besimtar adhurues i flaktė i Perėndisė ėshtė larg nihilizmit dhe filozofisė sė tij tė absurdit, qė flet pėr “paperspektivėn e botės”, pėr “njeriun si synim tė kotė”, pėr “individin e shtresuar e tė ēintegruar psikikisht”, pėr “botėn e heshtjes shurdhmemece”. Sė kėndejmi, s’di pėr tė satėn here, u jam kthyer nė lexim Kamysė, Sartėrit, Martin Hajdegerit, Karl Jungut, Viktor Franklit, Fridrih Niēes etj. pėr tė pėrfunduar tek “hali” mistik i Imam Gazaliut dhe “jasna poljana” e Tolstoit, sepse, vetėm kėtu, gjej atė paqen absolute me Zotin..., vetėm kėtu kam mundur t’i iki guximshėm atij fatit tė hidhur e tragjik nė fund tė Ernest Hemingueit, Stefan Cvajgut, Tolstoit, Bekim Fehmiut e tė shumė intelektualėve tė tjerė qė u vetėzhdukėn nė kushte e rrethana mizerable ekonomike e psiko-mentale. (Pėrpjekplotat jo fituese tė tyre).
Letėrkėmbimi inkadeshent Ilir – Kristinė thelbėsor, nė zbulesėn e pikėpamjeve dhe nė portretizimin jo tė dy letėrkėmbimshkruesve, por dhe nė zbulesėn e portretit natyror e shpirtėror, nė qėndrim ndaj botės dhe hyjnisė, pra njė tėrėsi aktive e hedhjes sė dritės nė hije:
“Ti, e dashur, e di se edhe, nė raste “hiri” e “agonish”, mbi “prush”, unė kam ditur tė rimarr veten shpirtėrisht dhe racionalisht falė Zotit, nė radhė tė parė, dhe falė sakrificave dhe ndihmesės tėnde tė fuqishme, nė radhė tė dytė. E dashura ime, Kristinė, nėse ne do tė arrinim tė paktėn tė pėrēonim vetėm njė grimė dritė nė tė ardhmen ndėr breza, ia vlen tė sakrifikojmė, “tė vetėdigjemi” edhe mė tutje, gjer nė vdekje, po sikur qiriri qė tė tjerėve u bėn dritė, kurse veten e djeg. Dialogim letėrkėmbimi: ajo RILINDJA e RINGJALLJA jote shumė e fuqishme, pas gjitha atyre anktheve e maktheve qė tė patėn mbėrthyer, me vite e vite. Vuajtjet profetike”. Thjesht gjitha dramat dhe “vdekjet” e mia i di ti, madje edhe ringjalljen time. Mbretėrinė time e krijova, pikėrisht, nė VETMINĖ time tė bekuar. Ekziston njė hapėsirė e padukshme brenda nesh, qė na ēon drejt fisnikėrimit dhe ngjitjes majave tė suksesit e lumturisė”.
Letėrkėmbimi ēel shumė dritare memoriale dhe pėrcakton , apo hedh nė veprim ēka do tė sjellė ardhmėria nė “ arratisjen nga vdekja”.

“Edhe ti vdekje vdis/ se nė mortjen tėnde/ do tė vallėzoj pėr vdekjen time!”

Ky ėshtė dramacitet jetėsor nė arratisjen nga e “kockėta”.
Shpaloset konsistenca e Unit, “perandoria” e tij, trishtėsia dhe edukata vitale, vdekja iluzionare, shumatorja e kujtesės aktive … “Arratisja nga vdekja”, njė mbitentim eksplozicion i pėrgjithshėm njerėzor, global, tendencė indiduale dhe kolektive gjithmonė e nė skaner, gjithmonė nė plane, nė aktrim tė guxuar.
Dramatikja dhe pėrjetimi dinamik, edukimi pėr tė rezistuar, heroizmi dhe deheroizmi individual pėr tė mos rėnė nė kthetra tė rrepta.
Ndodhitė, ngjarjet e kėsaj vepre zhvillohen nė Tokė, Qiell dhe Planetin Mental, nė njė “klimėzim” tė shpirtė, por dhe tė pacipė, kur nė tė lulojnė me tė drejtė “halorėt’ dhe tė pacipėt.(Kjo e pėrcaktuar qartė dhe te poemthi im “OAZ”, 2002).
E qenėsishme ėshtė dhe mėshimi ndarės frymor - skeletor i ekzistencės, ku frymorja kryefjalėzon vetėm me dritim jetėsor.

Shpalosje inteligjente nė strukturė

Ēlirimi i vetvetes, nėpėrmjet heroit tė veprės, shprehur me njė sipėremėr tė lirė (mbijetesa vetjake ndaj depresimit, shkaktuar nga depresion real pensimizmi apo shtyrje rrokopujash psikike).
Kurimi me frytin inteligjent, nė njė proces vegjetativ, ndihmesė pėr tė arritur vetveten.
“Laboratori” i pastrimit rigjenerues tė shpirtit misterioz demoniak, nėpėrmjet recetės – kurative iluminiale, fillesė e njė terapie ndriēuse, sjellje e prefuqisė disakahėshe tė gjallimit. .
Ekzistencialja, nė kėtė vepėr, vendoset nė dy tejgjendje: Tmerradės dhe Mrekullisė, ku herė kryefjalėzon njėra dhe herė tjetra… Larmiteti dhe densiteti emocional pėrshkrues ndėrlidh, kufizon dhe tregon pozicionimin e kėtyre tejgjendjeve…
Natyrisht, autori pėr tė realizuar njė shpjegim inteligjent, ndėrmerr akte tė tilla si: rimarrje tė vetvetes nga gjendje zanafillore psikike, ngjitje tė shkallimit nė lartėsi manifestacioni, duel zezim me gjallimin, pėrkushtim dhe pastrimin mendor, duke pėrdorur sfidimin, apo sfidėn ndaj stuhisė “eoliane spirituale ” tė vdekėsisė sė fantazuar. Kjo realizohet, nėpėrmjet njė kompleksiteti tė shprehur evoluimi shpirtėror, i pasqyruar me njė narracion tipik, i cili pėrshkruan katarsin, njė monologim kurues tė mendimit krizė.
Tė rėndėsishme evidentohen gjetjet individuale nė dilemėn epokale tė mendimit tė shprehur, nė tre drejtime reale: ardhje-lindje, pėrjetimi dhe rrugėtimi i jetės sė mbarsur shtatzanė (lindje krijese me parametra tė shėndosha psikike dhe trupore) dhe shkuarja: rrugėtimi shpjegues paravdekje- vdekje.
Mėshimi nė pėrshkrimin meditativ i tejndėrlidhur me konfigurimin tė nocionit “natė”: ndjesia shprehėse, kėndvėshtrimi peizazhor; realizatore - kryeprotagoniste ”nata”, ndėrlidhje mjedis natyror, shoqėror, krijimi tablove me pėrshkrime reale dhe aftėsia depertuese , zhbiruese, nė kėtė kompleksitet, duke evidentuar bukurinė dhe “pėrrallimi” magjizon botėn shpirtėrore tė njeriut.
Entuziazmi dhe vetmia, kundėrti tjetėr e ekzistencės, e cila jep shtysė dhe frymėmarrje oksigjenuese tė jetės. “Luajtja”mendimore tensionare realizohet bukur nė meditivitet nė zbulimin planesh, nėpėrmjet vitalitetit pėrjetues, proceseve volitive njerėzore tė pėrshfaqura. Nė pah: Frikimi nga e “kockėta”, e venitura, shpleksja e asaj me dritim kreativ. Parabolike: “Ta dhashė jetėn, por kujdesu pėr tė. Kujdes nga sulmimet e dėshpėrimit, lėngimet, dridhjet, ruajtje nga kotėsia dhe absurdja e shfrenuar, e veshur me “pendė palloi” dhe fluturim “pulėbardhė”. Prania e tyre shpleks dhe vė nė funksionim aktiv Planetin Mental.
E bukur nė realizim dhe karakter ilustrues: Rrėfenja atraktive e Pusit, Njeriut tė rėnė nė pus dhe egėrsia dragoniane e gjetur. Tendencė ilustrative: pusi, humnera, dragoi dhe lėvizshmėria e vdekjes, por edhe prezenca e mjaltimit shpresor…
Shtrėngim, melankoli, loznim, notim nė det, absurdi shpreh botėēudimtėn njerėzore…
Ah, moslindje, nė kėtė botė cinike, tė kryesuar nga forca diktatoriale egoniake e egėrsisė ndaj tė drejtės, e kushtėzimit tė dhunės ndaj lirisė, pėrjetimi i ekzistencės sė negativitetit, e veshur me petk bukuror kameleonian…
Preferenca princeshė: Nata - kurora medituese e kreatorit dhe ndritja e konteplacionit shpirtėror.

Shfaqėsi dinamike pėrshkruese tė kėtij “tregimi” qė sjell biskimin …

Projektimi individual i lirisė duke luftuar infektimin pesimtar. Nata pėrgatit ndryshesėn e ditėve. Ky nuk ėshtė paradoks.
Muzika spirituale nė portikė shpirtėrorė. Njė e shkruar muzikale , me timbėr…
Nė kėtė vepėr lexuesi ėshtė pėrherė nė thirrje inteligjente dhe nė nxitje – zgjimi , duke lėnė prapa gjumin e shumtė dhe tė thellė.
Pėrkatėsia e fakteve tė gjallė logjike, fenomeni i arratisjes natyrore, perėndore dhe tentative artifice. Tundimi dhe largimi nga ligji natyror, sa tė jetė mė e mundur , duke pėrjashtuar aftėsinė e tij tė shpejtė tė marrjes.
Pra, sikundėrse u shpreha dhe mė lart, nė drejtim tė kompozicionalittit tė kėtij tregimi tė gjatė, njė kurorė moraliteti e shpjeguar dhe me pėrfaqėsi tipike, duke bėrė njė lėvizje “organogramė” moraliteti psikik aktiv, duke organizuar evoluimin volitiv. Larg dhe afėr, afėr dhe larg, vijim i densitetit dhe i diversitetit si dhe i eksperimentimit plus.

Zhbirrimi nga sytė e ndjenjės, kolektivitet mesazhor

“Teatraliteti” i ndjenjės nė humbje kontrolli dhe tendenca e asfiksimit tė qenies, nėpėrmjet injektimit tė konceptit tė pėrfundimit tė gjallė tė ekzistencės, duke sjellė agoni tė pėrjetshme dhe tė kthimit nė trajtė tjetėr prezente tė materies dhe nė udhėtime shpirti parajsore.
Kėndvėshtrimi real, moralist, psikologji dhe i formatit tė ngrirė.
Kapėrcimi i formatit me risinė e analitikės mendore me njė logjikė tė epėrme. Shkrirje e prezencės sė ankthit, tė dridhjes, tė mentalitetit tė sulmuar nga mendje cinike tė sėmura .
“Mbytje” e grykės, e cila arratis vdekjen, (kjo tregohet e pamėshirshme nė rrokjen e saj, duke pėrcaktuar me gisht ikjen).
Uni real dhe kapėrdimi i tij nė njė duel dimensional.
Ky pesėtet diagramor, ekuicional i zgjidhshėm dhe i pėrbėrė, nga pesė gjymtyrė dhe pesė shqisa, tė cilat oratorojnė nė vetėsinė, nė vetvete ngushtėsisht nė tre relievė: natyror, konturor, spiritual, rrugėton, herė i ndriēuar, herė gjysmėndriēuar, herė venitet vetė brenda dhe refleksi shtatėngjyron pėr shkathėsi mendjeje. Nė kėtė pesėtet ndodhin “eklipse” mendimesh me qeniet materiale, harmonizim i ardhur enkas, si vetėtimė hyjnore.
*
Bota shpirtėrore nxjerr llavė dhe shpresė Dueti personazh ndezės Ilir – Kristinė (lidhje me mėtim religjioz).
Nė kėtė vepėr ka folėsi dhe ligjiratė “meteori”, qė duhet tė kuptohet nga tė gjithė ata, qė e marrin kėtė vepėr nė dorė, e cila tė “arratis”, paēka figurativisht, vdekja tė shton jetėn e qenies aktive dhe tė gjalluar.
Psikika, veprat, korifenjtė e saj, kriza e vetvetes, njohja e saj fusha lėvruese. Mortaliteti i jetės, ankthi, brenga, krizat e pėrhershme nė jetė bashkėshoqėruese, ndaj s’duhet tė frikohemi; mbijetimi objekt dhe synim jetėsor, hyrja nė brendi tė vetvetes, konceptet pėr vetminė…
Autori ka treguar guxim mental . Metoda proceduriale shkrimore e gjetur.
Natyrisht e nė kompleksitet kjo vepėr ka dhe ndonjė “shtangie” tė saj, apo marramendje e ardhur nga “gjerėsi- thellėsia e saj”, por kėtu “venitėsirat” janė tė padukshme nga tė gjithė dhe tė prekshme nga kreatorėt me fuqi e forcė aktive tė madhe.

Pėrfundesė logjike :
• Krijuesi Zekiria Idrizi duhet tė tentojė vepra me substrate tė tillė, tė cilat plotojnė boshllėqe tė shpjegimit, nėpėrmjet njė rrėfimi “pneumatik’”, i cili kurajon njerėzit pėr t’u bėrė kėrkestar ngaj vetes dhe shoqėrisė, pasi rrit tė qenurit, tė shprehurit dhe pjesėmarrjen aktive, hedhjen nė sulm nė jetė tė energjive pozitive, tė cilat, edhe pse jo, nė shumtinė e raste mbeten nė gjumė letargjik dhe nė pėrfshirjen somnambule.
• Vepra tė kėtij formati rrisin edukimin mendor, moral, estetik dhe shpalosjen e vlerės nė aspektin volitiv dhe frymėzues nė tė gjitha sipėrmarrjet e jetės.
• Dhėnie e substratit, me kėtė metodė shkrimore, rrit kontaktin dhe pėlqesėn pėr librin me pėrmbajtje aktive dhe, si rrjedhojė, fuqia absorbuese e lexuesit, njeriut, besimtarit, rrit pėrqindjen asimiluese, duke shmangur kėshtu tė shkruarit “tabu”, tė pėrmbushur me thėnie e stėrthėnie tė huazuara nga tė tjerėt , duke krijuar shpesh kėto mėrzitinė dhe qenien e tyre nė trajtė parrulle.
• Materiale tė tilla krijuar pavarėsi relative tė tė menduarit dhe frymėzim jetėsor nė tė gjitha kahjet…
• Autori i ka tė gjitha mundėsitė pėr tė vijuar suksesshėm nė pėrdorimin e njė fjalėsi bashkėkohor dhe guximtar.
• Mendoj se hyrja, e cila ėshtė nė fillesė tė librit, si fjalė autoriale, nė tė cilėn autori i ka vėnė vetes tė shpjegojė atė ēka do tė paraqesė, do tė ishte mė frytdhėnėse tė ishte njė pasthėnie aktive, ndėrsa mbresat e lexuesve, nė kėtė format, janė tė “nxituara” duhet tė ishin mė tė pėrmbledhura dhe me tharm mė analizues, jo vetėm tė shpėrfaqin njė lėvdim tė merituar.
• Nė”disa” trajtesa, brenda substratit, duhej tė shmangej ndonjė tepėri apo lėshim i panevojshėm, nė paraqitje gjendjeje, pėrsėritje, kur vetė materiali ka fortėsi dinamike .
Pėr tė lehtėsuar lexuesin, nė kuptesėn e substratit, ishte i nevojshėm njė shpjegues sematik i termave dhe nocioneve specifike tė pėrdorura nė kėtė vepėr qė, hera- herės, apo nė shumtinė e rasteve, merr karakter dhe trajtė tė guxuar shkencore dhe vepėr kreative e denjė.
Vepra tė tilla kanė nevojė pėr njė bibliografi shkencore, tė cilat i japin udhė lexuesve, studiusve pėr depertim nė veprimtari logjike shkencore.
Autori Zekerija Idrizi,shkrimtar, teolog, duhet pėrgėzuar pėr kėtė “tharm” shkencor tė pėrsjellė kontributi nė mendimin psikoanalitik shqiptar dhe duhet tė urohet pėr njė sprintim tė fuqishėm nė kėtė fushė tė bukur , por tė vėshtirė!
Gjirokastėr, Albania gusht 2017

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
“Emfazė” spirituale, shpresėdhėnėse dhe terapike pėr gjall
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: