Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySat Sep 19, 2009 9:17 pm

Ku asht Ukshin Hoti

Pyeta te gjithe njerzit
Asnje fjale s'me thane
Pyta zogjt e malit:
-Amos e kane pare!?...

Psheretine Kosova
-Po ku gjendet valle?...
Po thote Krusha e Madhe:
"Mbeti ne Dubrave..."

Ti ishe buzqeshja!
Uniteti i Kombit!
Luftetaret po pyesin:
Ku asht Ukshin Hoti

Po te pret Prishtina!
po te pret Prizreni!
Ku je Ukshin Hotin?
Po te pret Kuvendi!

Mbi supet e tua
Peshon vete lirija.
Nuk lidhet me pranga
Ukshin Shqiptarija!

Fluturimi i shqipes
Lart ku puthen rete
Birin e Kosoves
Atje e ka gjete!

Ti je tek Flamuri
Tek palet e tija.
Je tek rranjet e Burrit
Qe ka SHQIPTARIJA

A.Doci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 8:47 am

SYRGJYN VDEKUR


Neno moj, mbaj zi per vellane,
Me tre plumba na i rane,
Na e vran e na e shane,
Na i thane trathetor.

Se te deshte dhe s'te deshnin,
Se te qante kur te qeshnin,
Se te veshte kur te zhveshnin,
Neno moj te ra deshmor.

Neno moj, vajto, merr malin,
Larot ta permbysne djalin,
Qe me Ismail Qemalin,
Ngriti flamur trimeror.

Neno moj, ma qaj ne Vlore,
Ku te dha liri kurore,
Shpirt i bardhe si debore,
Ti si dhe as varr per hor.

Neno moj c'eshte perpjekur,
Goje-mjalt e zemer-hekur,
Syrgjyn - gjalle e syrgjyn - vdekur,
Ky vigan Liberator.

FAN S. NOLI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 8:51 am

HYMNI I FLAMURIT


O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi, tmerr tirani,
S'tė trėmb Romani, as Venecjani,
As Sėrb Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli.

Flamur qė lind Shėn Kostandinin,
Pajton Islamin e Krishtėrimin,
Shpall midis feve vellazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben u lavdėrove
Dhe nė furtun i funtmi u shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.

Sa shpesh pastaj pėr dhe u shtrive,
Me zjarr e zi u ndeze, u nxive,
Po ēdo mizor me shpat e grive,
O fushė kuq, o shkabė zi.

Pėrpjetė prije Shqipėrinė,
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vellanė, yrnek pėr fqinė,
Pėr botėn ėnderr e qiell i ri.

FAN S. NOLI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 9:00 am

Gjuha shqipe


Pėrmbi za qė lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon,
pėrmbi er' qė jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.

Ndėr komb' tjere, ndėr dhena tjera,
ku e shkoj jetėn tash sa mot,
veē pėr ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
jan' tė bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
pėr mue t'tanave iu del.

Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
qė shpėrndahet kand e kand.

Geg' e tosk', malsi, jallia
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

Qoftė mallkue kush qet ngatrrime
ndėr kto vllazėn shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
ēka natyra vet' pėrpoq.

Por me gjuhė kaq t'moēme e mjera
si nj'bij' kjo qė pa prind mbet:
pėr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush pėr motėr t'vet.

E njat tok' qė je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, qė mbet mblue
sot nėn dhe, edhe shqip flet.


NDRE MJEDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Sep 23, 2009 9:03 am

LIRIA

O shqype, o zogjt' e maleve, kallxoni:
a shndritė rreze lirie n'ato majė;
mbi bjeshkė t'thepisuna e n'ograjė,
ku del gurra e gjėmon pėrmallshėm kroni?

A keni ndie ndokush, kah fluturoni
ndėr shkrepa, me ushtue kangėn e saj,
A keni ndie nji kangė tė patravajė?
O shqype, o zogjt' e maleve, kallxoni!

Lirim, lirim, bėrtet gjithkah Malcija;
A ka lirim ky dhé qė na shklet kamba,
a veē t'mjerin e mblon anembanė robnija?
Flutro, shqype, flutro kah ēilet lama,
siellju maleve pėr rreth qė ka Shqypnija,
e vėshtroje ku i del lirimit ama.

______________

Por nuk u shuejti edhe, jo, Shqyptarija:
Lodhun prej hekrash qė mizori i njiti,
lodhun prej terri ku robnimi e qiti,
shpreson me e zgjue fluturim mėnija.

E kqyrė: Ndėr male po pėrhapet shkėndija
e lirimit t'Atdheut; mshehtas shetiti
kėsollė pėr kėsollė rreth buneve e soditi
frymė tė re tue shprazun pėr gjithkahna, hija
e Skanderbegut. Qe ndėr djepa rrisin
nanat e Hotit djelmėninė ushtore
e idhnim n'armikun nėpėr gji i u qisin.

E nalt, ndėr maje, bukuri mbretnore,
hapi flatrat e mnershme qi pėrshndrisin,
me thoj t’harkuem shqypeja arbėnore!


NDRE MJEDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: protestė   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:11 am

pamvarsisht se disa her kam thėnė tė mos preken vargjet e mia neper forume pa autorizimin tim perseri ky agron i ka prekur -
sepse te disa njerz poshtersia dhe deshira per tu lavdruar nuk ka fund sepse disa nuk kan kurfar
freni hiq kurfare per kurgjė ne ket forum shihet titullli


vraponi nė himarė ku i esht hequr emrio e mbiemri vargjeve qe i kan vargjet e mia ku do poshtė dhe lart dhe vendosen ketu me poshtersi


ku shkruan nga agron por te ndalohet k,jo praktikė tradhtare e sjelljeve te tilla antijnerzore

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:28 am

Puna
shkruar krijuar nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
o shqiptarė n’atdhe kah jini,
t’ gjitha moshat me gjini,
a thue vallė nji gja e dini,
kush ju jep shpresė e liri,
kush ju jep dritė gaz e qehre,
kush ju bėn me u ndje krenarė,
si n’ per fshatra si n’ per shehre,
kush ju jep emrin shqiptarė,
kush ju jepė nderin,stolinė,
edhe namin permbi dhe,
kush esht ai qe mbanė shqipninė,
vetem puna per atdhe,
puna pra puna o te mjerė,
punen shpallne t’shejt e t’ mirė,
mos,lakmoni,n,dhena,tjerė,
se,per,besė,s,ju,bjen,aq,mirė,
puna,puna,e,gzume,puna,
ajo,shejtni,ma,e,ndershmja,e,motit,
ju,bėn,t,mirė,mos,me,u,ra,dhuna,
puna,asht,formula,e,sotit,
pun,pra,punė,o,shqiptarė,t,mirė,
punen,shpallne,kult,e,famė,
per,me,qenė,gjithmonė,njerz,t,lirė.
thueni,punes,at,e,amė,
puna,o,vllazen,puna,,e,shejtė,
ėsht,e,ėmbel,ėsht,hyjnore,
qe,si,len,njerzin,,me,ndejtė,
por,i,lidhė,per,zemre,e,dore,
puna,e,gzueme,qoftė,levdue,
qe,na,e,fali,perendija,
ah,njeriun,qe,e,bėn,me,u,gzue,
me,i,r,a,n,buz,gazi,e,hjeshija,
puna,,e,shpeton,nderin,e,token,
puna,i,sjell,t,mirat,mbi,dhe
ajo,e,gzon,edhe,i,jep,doken,
mbi,ftyr,t,globit,jetes,t,re,
shpallne,punen,mbret,mbi,mbret,
permbi,qiell,e,permbi,dhe,
si,mbi,koder,mal,e,det,
si,nen,drit,te,hanes,t,re
puna,le,t,jet,ligj,i,shq*ptarve,
puna,le,t,bahet,ndera,e,juaj,
puna,u,len,emrin,e,t,parve,
mos,me,u shkelė,gjith,kėmbes,t,huej
puna,puna,puna,ju,o,vllazen
puna,gjithkah,simbol,per,ju,
puna,u,mban,gjurmen,,e,bazen
puna,u,len,mbi,dhe,me,u,shtu,
qdo,shq*ptar,qe,rrnon,mbi,dhe,
kur,t,takon,ndoj,mik,a,shok,
s,pari,per,punen,ndoj,fjal,t,re,
pastaj,llaf,tjeter,le,t,rrokė,
qdo,shq*ptarė,n,darsem,e,n,gzime,
njiher,punes,ti a,jep,fjalen.
pashė,at,emer,t,shq*pnis,trime,
pun,s,njiher,jepni,levdaten,
edhe,ju,qe,pershendetni,
n,vend,mir,mjesit,ju,lumt,puna,
thueni,kshtu,se,mir,do,t,mbetni,
n,token,tuej,s,do,t,bjen,furtuna,
se,pa.punė,pra,bjen,kiameti,
bjen,varfnija,mbi,dhe,tuej,
ju,bjen,skamja,e,pushteti,
qe,ua,sjell,pushtuesi,i,huej,
puna,lviz,gjlallri,e,mot,
leviz,drita,e,uzina,
puna,i,sjell,t,mirat,n,per,botė,
puna,i,lviz,trena,e,makina,
puna,e,lviz,gjith,puntorin,
gjith,,njrzin,kah,,ec,planetit,
puna,e,sjell,me,mall,sasinė,
e,si,shtrohet,krajl,as,mbretit,
por,se,punes,t,gjith,i,shtrohen,
ajo,esht,mbretresha,e,botes,
ata,njerz,pun,s,qe,i,largohen,
nuk,mund,t,gzojn,frytet,e,tokes,
puna,qesh,n,per,vneshta,e,ara,
puna,,jep,gjak,e gjallri
puna,n,tokė,esht,lindė,e,para,
per,qdo,qenje,e,qdo,njeri,
puna,puna,vetem,puna,
puna,puna,,o,shq*ptarė,
puna,asht,ma,e mir,se,dhuna,
puna,e,ndjek,varfrinė,me,ar,
puna,t,jep,t,mira,mbi,dhe
puna,t,jep.mshir,e,prodhim,
puna,t,mban,moshen,e,re,
puna,t,mbush,zemren,me,gzim,
puna,t,mbron,ah,prej,prej,armikut,
puna,t,mbron,e,qet,me,nder,
puna,t,ban,si,shpat,t,qelikut,
puna,t,jep,emer,.e,vler,
puna,t,pshton,ftyr,e,atdhe,
puna,sjell,drit,,e,m,irsi,
dielli,i,drits,kur,t,shndrit,pa,le,
n,pun,le,t,dalin,plak,e,ri,
n,pun,pra,rroknu,o,shq*ptar,
lidhni,bes,e,lidhni,dorė,
le,t,jet,puna,kulti,i,parė,
qe,t,mos,mbes,shq*ptari,i,gjorė
gjith,kah,jeni,ju,shq*ptarė,
permbi,glob,kah,sillet,dheu,
merreni,punen,sa,ma,parė,
qe,t,shpetoj,me,nder,atdheu,
punen,punen,o,shq*ptarė,
ngritni,punes,permendore,
dilni,n,kopsht,e,dilni,n,arė,
turr,e,vrap.lshonu,n,xehrore,
shkoni,n,pun,hapni,fabrika,
rrxoni,bjshk,hapni,tunele,
n,kamb,o,burra,djem,e,q*ka,,
mbjellni,druj,rritni,zabele,
hapni,shkollla,shtoni,prona,
neper,shkolla,hapni,,sytė
rrrini,n,pun,deri,n,net,vona,
se,n,varfni,dojn,me,na,mbytė,
msoni,shkolla,e,mjeshtri,
per,zanate,e,ingjinjera,
gjith,kah,ka,shqiptar,n,shqipni,
n,pun,me,dalė,ma,rrept,se,era,
n,punė,o,burrra,e,gra,shq*ptare,
gjithkah,flet,shq*optari,shq*p
t,mbushim,banka,e,thesare,
kshtu,e,vrasim,qdo,armik,
kush,s,punon,nuk,asht,shq*ptar,
asht,armik;i,kombit,shtetit;
nuk,do,t,ket,mik,as,kumarė,
hupne,tretene,pertej,detit,
t,papuntor,mos,t,mban,shq*pnija,
le.,ti,shpall,armiq,per,jetė,
mos,i,dasht,as,perendija,
buk,mos,paq*n,sa,nji,fletė,
mos,iu,dhashtė,shq*pnija,ujė,
diell,as,fat,e,rreze,,t,arit,
kush,punon,per,hesap,t,huej,
e,s,punon,per,dhe,t,shq*ptarit,
strini,duer,e,shtrini,dije,
ti,bashkoni,mendje,e,punė,
per,shpetim,t,asaj,shqipnije,
mbjellne,token,plot,me,grunė,
pemė,perime,n,per,qdo,pllamb,
n,per,qdo,vend,mbi,dheun,e,nanes,
t,mos,na,shkel,i,huej,me,kamb,
tue,na,e,marr,driten,e,hanes,
se,me,pun,hasmi,po,u,pritka,
ah,me,pun,qdo,gja,n,binarė,
me,asgja,tjeter,s,po,u,vritka,
jo,armiku,gjakatarė,
as,varfrija,hasmi,i,tokes,
as,gjaksori,belaqorė,
prini,djem,t,shqipni,nanlokes,
shum,.miljon,me,u,bė,puntorė,
ma,puntor,se,japonija,
se,koreja,e,gjermani,
n,ball,per,pun,le,t’ prin,shq*pnija,
si,bajrak,n,mjedis,balllkani,
pun,saktsi,e,disiciplinė,
shpaLlni,punes,dashuri,
ti,shqiptar,gzoje,shqipninė,
per,ti,hjek,dere,varfninė,
puna,puna,puna,puna,
ah,puntor,,ju,ma,t,mir,t,n,botė,
se,mbi,ju,do,t,shtrihet,dhuna,
n,mbetshi,t,varfer,n,jet,e,mot,
sa,po,t,lind,ai,fmija,i,djepit,
tjeter,ninull,mos,i,thuej,
msoja,punen,gjuthkush,t,vetit,
n,fjalė,e,germa,fol,e,shkruej,
shkruej,e,mso,shqiptarė,per,punen,
mbjelle,n,gjak,e,mbjelle,n,gen,
ruaj krimit e hiqe dhunen
gzoju punes kur t e vjen
puna aman kult le te mbetet
puna ligj e puna nderė
se varfriaj keshtu tretet
mund t jetojm me djers e nderė
puna puna punes kendoni
gjithmon punen puna e sht jeta
puna te vlon ka dhe i joni
puna esht caku e verteta

shkruar nga xhelal ferizi nga mergimi
gjermani
---------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
lirik

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 12:33 am

VRAPONI NE HIMARE
autori xhelal ferizi
vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra

vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit

guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija

shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker

dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande

himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni

shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek

kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut

DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL

SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERė
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė

TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR

SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTE ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPTARE MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISE NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
autori xhelal ferizi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:01 am

Edmond Shallvari

Mė flet Akili

Ka kohė qė mė flet Akili
"Ē'kujtoni, se thembra mė vrau?
Legjendat kupash vere i pini
Nga dehja thoni: Kėshtu ngjau.

Vazhdoni o tė ngratė, me dehjen
Akili ju pėrqesh nė mijra vjet
Nuk kisha pikė tė dobėt thembrėn
Por egon e tė fortit, qė s'vdes!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:04 am

Edmond Shallvari


Kodi i shpėtimit


Prapakthimi-Budallallėk!
Paraecja-Ēmenduri?
Paraprapa njė hendek
Hendekosur Njė Njeri.


Ai, zbret nė ngjitje
Nė zbritje ngjitet
Sizif nė dhimbje
Rrokulliset...


Majtasdjathtas tkurrur
Djathtasmajtas bumyer
Nė zbritje pėrkulur
Nė ngjitje zhgėnjyer.


Ēmenduri-Paraecja?
Kodi i shpėtimit
Kyēosur tek vetja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 1:15 am

Shaban Ajvazi

KUR MĖ NUK KE BUZĖQESHJE

Kur trishtimi tė reflekton nė sy
Ngase diellin e kanė mbuluar retė,
Kur mendon se bota ėshtė me Ty
Por rrugėn e jetės e kalon fill vetė!

Kur nuk merr frymė dot
Por erėrat tė thajnė,
Kur kėmbėt tė kėputen
Dhe mė nuk tė mbajnė!

Kur nga dhembja qė ndjen
Mė dot nuk buzėqesh,
Kur ti vishesh
E bota tė ēvesh!

Kur ti dashuron,
Por lot ke nė sy
Kur ti i ofron tė gjitha
Dhe gjen veē trathėti!

Mbėshtet kokėn tek unė
Dhe lotėt zbrazi mbi mua,
Edhe nėse tė urren tėrė bota
Mos harro: Unė TĖ DUA!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyMon Nov 16, 2009 2:04 pm

Eva, me bere nje nder shume te madh, te falemnderit nga zemra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySat Nov 28, 2009 7:12 pmLagja e Varfun

Krahėt e zez tė njė nate pa fund
e varrosėn lagjen pranė,
dritė, jetė, gjallsi askund,
vetėm errsinė e skam.

U harrue jeta e ditės
ndėr shtresat e natės, e pagja
u derdh nga parzm' e errsinės...
n'andrra pėrkundet lagja.
Njerzit ndėr shtėpia flejnė
me gjoksa tė lakurtė e tė thatė
e gratė... fėmi po u lejnė
pa ushqim nė gji, pa fat,
Pushojnė gjymtyrt e shkallmueme
nė punėn e ditės sė kalueme,
shėrohen trutė e helmueme
nė gjumin e natės s'adhrueme.
Veē zemrat e njerzve tė lanun
me tė rektunt prralla rrfejnė:
mbi barrat e jetės sė namun
qė shpirt dhe korriz thejnė.
Prralla mbi fėmij rrugaēa
barkjashtė e me hundė tė ndyta,
qė dorė shtrijnė me vjedhė, me lypė
e ngihen me fjalė tė ndyta.
Prralla mbi varza tė fyeme
me faqe e me buzė tė thithna.
Prralla mbi djelm, me tė thyeme
shprese, nė burg me duer tė lidhna,
tė cilt nesėr para gjyqit
pėr delikt do tė pėrgjegjin,
vetėm dreqit e hyllit
tė gjith fajet tash ua mbshtesin.
Kėshtu lagj' e varfun pėshpritė
dhe errsinės hallet tregon.
Njė gjel i undshėm, me dritė
tė hanės i rrejtun, kėndon.
Hesht! or gjel kryengritės,
i lagjės sė varfun. Kėtu
nuk zbardh pėr ty drita e dritės.
i gjikuem je me ngordhė n'u.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySun Nov 29, 2009 11:49 am

T mė ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sėrish tė thėrras nga thellėsia,
O Tokė e vaditun shekullit tė gjatė,
Me gjak e me eshtra qė kėrkoj Liria!

Unė njė vocrrak i yti, i tretun kėsaj bote,
Pa shtėpi, pa strehė, pa liri nė Atdhe…
Nėpėr gjamė e gjėmime tė vajit tė shpirtit,
Po tė thėrras unė sot e tė them: Ku je ?!

E di` se si Truall qėndron nė mes t’ballkanit,
Ti zemėr e Atdheut e tokėve tė Ilirisė!
Po ku mė je ti o popull, o tokė e pėrgjakur
Qė thirre nėpėr flakė emrin e Lirisė?!

Ētė gjeti ty o Kosovė martire, bijt e bijat ku janė ?!
Kur sot ty sėrish po tė qesin nė treg…
E bixhoz po luajnė me ty si atėherė…
Kur gjymtyret ti prenė e tė ndanė me Nanė !

Ēpo bėjnė politikanėt e tu, „Doktorėt, Profesorėt…
Analistė, Gazetarė, Biznesmenė“ e tė tjerė pseudo…ēfarė janė…?!
Ēpo bėjnė ata qė mi ke vėnė nė kyre ?!
Pėr pamvarsinė tėnde, vallė ēfarė thonė?!

Ēfarė thonė pra bijtė e tu qė mi ke mbi krye…
Kur Europa i lėshon fjalet si nė mejhanė...:
“Qė Kosova tė jetė prap nėn Serbi…”
pėr ato deklarata turpi, bijtė e tu, ēfarė bėjnė ?!

Ai` kryeparlamentari, vetė Presidenti,
Kryeministėr-pari, dhe Parlamenti,
Intelektualė e tė tjerė, tė graduarit „Doktorra“…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnė si kodosha?!

***
Oh, asgjė nuk thanė, asgjė nuk bėnė,
As nuk do tė bėjnė, kėtė mirė e di!
Veē ofshamė e popullit pėr njerėzit e vrarė,
Do tė ndigjohet shekujve tė veshur nė tė zi!

Kosovė, Kosovė, unė ta shoh prap lotin...
Gjamėn e vajtimin ta shoh nė sy si atėherė…
Fabrikat e sllavisė po e terin barotin...
Racizmat po i stėrvisin qė tė tė vijnė nė derė...!

Si shefa e drejtues tė autonomisė,
Do tė vijnė ata me maska tė reja…
Tė gjoja integrimit tė shtetit tė Serbisė,
Nė Europėn kurvė, he’ kėtė e vraftė Rrufeja!

E pastaj Kosovė, shikoj krerėt qė mbi krye ke sot,
Se si nė Beograd kafėn e turpit do ta pinė…
Biles nė darkė tė madhe tė fitores sllave,
Vallėn gisht pėr gisht “Doktorrat” do ta shtrijnė…

E vashat Kosovare, nanat qė qėndrojnė
Krenare pėr bijtė e vrarė nė emėr tė lirisė...
Rrobėn e pėrjetshme tė zise do ta harrnojnė,
Dhe vorreve tė Heronjėve vajtimi do tė nisė...!

Ehhh` rinia jonė, jetimėt, bijtė e luftėtarėve...,
Udhėve tė botės do tė tresin sėrish mėrgimtarė…
Sepse shpirti i tyre nuk do tė mundet ta durojė,
Atė shkelje tė gjakut tė Etėrve tė vrarė !

Kosovė, Kosovė, tė shoh tė tradhėtuar si mos mė zi!
Nga klyshėt e tradhėtisė tė etur pėr tituj e lavdi
Qė pas premtimesh tinzare nga shokė e miqasi…,
Po nėnshkruajnė nė heshtje, qė ty tė lėnė “nėn” Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftė njė pikė bash pėrmbi sy!
E kurr, as vorret mbrėnda mos i laēin !
Politikanėve e tė gjithėve ēfarė sot mi ke nė kyre!
Nėse ata pamvarsinė pėr ty urgjent nuk e thėrrasin!

E nėse Europa pamvarėsinė nuk ka me ta ligjėrue,
Si shtet mė vehte, Si popull Kosovar nė pėrgjithsi,
As vetė Europa nuk do tė jetė kurrė e bashkueme
As nuk do tė ketė kurrė paqe, as drejtėsi !

E t`gjithė tė ligat ballkanit dhe Europės mbarė,
Ja sjellin racizmat e sllavit e tė grekofilisė,
Tė cilėt i kanė miqt deri dhe ndėr Shqiptarė
Qė Tiranės e Prishtinės mė rrijnė tuj u kapėrdisė !

Kosovė, Kosovė, mos qoftė e thėnė qė tė heshtė e drejta!
E bota aq mizore mos me u kallzue,
Pėr gjakun qė shkoj krojeve si lumė pa u ndalė,
Pėr atė pamvarsi qė po shkon tuj tu largue!

Dhashtė zoti qė krenė nė Europė dhe nė Shqiptari
U bashkofshin bashkė nė vepra e mendime…
Dhe ta dhaēin ty tė lumėn pamvarsi,
Si shėnjė qytetrimi edhe pėr Europėn nė lindje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySun Nov 29, 2009 11:44 pm

IKJA E Nezir MurtoviqitKjo ruga perdridhet
si gjarper i zi
per ku po vrapon
Nezo mor i Zi?
Pelerinen era
ta ngre me tallaz
poetuci Nezo
erė fende le pas.


Tito tė hap udhet
muzgu bie ngadal
pse te dridhet zėri
o poet funeral?
Leshrat gjithe pluhur
te godasin syte
mbi boshllek te tyre
balli i ftohte i yt.


Nata zbret mbi udhet
larg zjare cobenjsh
potuc Nezo
perse shpaten zhvesh?
Udha eshte e gjate
tutje terri nxin
i ndergjegjes troku
prapa oshetin.


Larg dy-tre shkendija
patkoi shkrepetit
ndan udhes se madhe
ndergjegja jep shpirt
Nezo ndergjegjes
valle si i re?
Ajo ngrihet,bie
mbytur gjak perdhe.


Nata eshte e shkrete
troku naten mbush
vec poezisė pėr Tito
prapa s'te ndjek kush
Ne kalldreme shekujsh
vargu yt i zi
Nezo i Myrtajve
Poet maloku i -Zi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Dec 23, 2009 3:06 pm

Zėri i Rozafės

- Enertin Dheskali -


Kalimtar i heshtur qė troket me psherėtima
Nė tavanin e qiellit mbushur me re,
Mua s’mė trembin tė ngratat vetėtima,
Qė bien me vėrtika pėrmbi dhe.

Mė tremb zėri i foshnjes nėpėr kohė,
Malli mė djeg nė gjirin e bėrė gur,
Qumėshti qė rrodhi, pėrzier me lotė,
U bė llaē dhe mbrujti kėtė mur.

Kalimtar i heshtur qė sytė hedh mbi mua,
Pse i mbajte hapat, ēpo mendon?!
E dėgjove zėrin e djalit qė mu zgjua
Dhe nga lumi i shekujve ma solle pranė?!

Mjergulla qė po bie, ėshtė brenga ime,
Mbi kėtė qytet do tė pėrkėdhelė ēdo gur,
Me puthje malli dhe lotė tė tretur vese,
Do ēmall foshnjen time qė se pashė mė kurrė.

Kalimtar i heshtur qė troket me psherėtima
Mbi portėn e kėtij qyteti tė gurtė,
Djali do mė rritet e do tė rrisė trima,
Me qumėshtin tim qė do rrjedhė pėrjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Dec 23, 2009 3:10 pm

Flamurit

- Enertin Dheskali -


Nė mijėra beteja
E pėrcėllove trupin tend,
Nė mijėra tė tjera,
U njome me gjakun e atyre
Qė tė mbanin nė duar.

Armiku,
S’te pa veēse duke u valėvitur
E duke qeshur me vdekjen nė erė.
Por s’tė rrėzoi dot kurrė,
Fitimtar ēave shekujt,
Simbol lavdije pėrherė.

O krenari ynė kuqezi,
Qė shqipja, shqipen tė zgjodhi pėr simbol,
Ti je flakėrimė e ėndrrave pėr liri,
Je ndėrgjegjia e njė kombi tė gjallė.
Nė mijėra beteja,
Me ty i ēamė retė e luftrave,
Dhe dallgėt e robėrisė,
Nė miljona tė tjera, (nė pastė),
Nė ballė do tė mbajmė si gjithmonė,
Deri nė dyert e pėrjetėsisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyThu Dec 24, 2009 9:10 pm

GLUHA JON

Kemi gluhen pa gram
si na than ne mend e mbam.
Gluha vetem flitet edhe sa vete ritet
Ritet edhe shtonet nuku pakesonet shtonet edhe ritet edhe sa vete flitet
Gluha kuvendonet edhe sa vete shtonet Arvanite me kamar kudo ven jan te par
Kaq vitra shkuan prindet se haruan gluh e Besen na lan "te mos i harroni than"

Marr nga libri i Teuta Kamberi-Llalla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
voglushja

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 37
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyThu Dec 24, 2009 9:36 pm

ka shume poezi te poeteve te mdhenje e me emer qe i dua e qe me kan pelqyer por une po veqoj poezine e eves e cila me ka pelqyer shume,tanime e di permendesh,te falemnderit eva per poezit e bukura qe na ofron...


Je Zemra Jone Shqiperi...

Ti je kenga e pare qe femije degjuam,
Je me e forta ndjenje, dashuri,
Me i dhembshmi lendim qe ne jete provuam,
Ti je Shpirti Yne, Shqiperi…

Do doja vec bulezime pranvere te njihje,
Te kishe, vec diell, pavdekesi.
Do jepja gjithshka qe te keqen ta fshije
Nga Trupi Yt Shqiperi…

Ne shekuj o Nene ke mbajtur lart koken,
Te kemi ne Ty Perendi!
Me gjakun e derdhur mes qiellit e tokes,
Je Nderi Yne Shqiperi..

Nga krahet ke shkulur gjakpires, tradhetare,
Shpirti te qan nga vreri i tyre i zi.
Por ballin e paster e mbajte te bukur, krenar,
Je Jeta Jone Shqiperi...

Ke lindur bij trima, ashtu do jete pergjithmone.
Te kane ne kenge e ne lufte, te mbajne ne flamur kuqezi.
Je enderr e bukur, e dhimbshme e dashura jone.
Je Zemra Jone Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyFri Dec 25, 2009 12:27 am

Vargje shum mbres lense met vertet,rrespekt per ju poetve por per te keqen qe nuk jetoni ne boten ton,se ju keni nji bot tjeter,ineresante keshtu thon!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyFri Dec 25, 2009 1:09 pm

Respekte Voglushe, respekte Xhema. Une do te sjell vargjet e Ndre Mjedes qe me pelqejne shume te poezise Gjuha Shqipe:

Pėrmbi za qė lshon bylbili,
gjuha shipe m’ shungullon,
pėrmbi erė qė jep zymbyli,
pa da zemrėn ma ngushllon.

Ndėr kombe tjere, ndėr dhena tjera,
ku e shkoj jetėn tash sa mot,
veē pėr ty m’rreh zemra e mjera,
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
janė tė bukura me themel,
por prap kjo, si diell pa hije,
pėr mue t’ tanave iua del.

Geg’ e Toskė, Malsi jallia,
janė nji komb m’ u da s’ duron,
fund e maje nji a Shqipnija,
e njė gjuhė t’gjith na bashkon.

Qoft mallkue kush qet ngatrrime,
ndėr kta vllazėn shoq me shoq!
kush e ndan me flak’ e shkrime
ē’ ka natyra vetė pėrpoq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyWed Dec 30, 2009 5:22 pm

Po sjell nje poezi te Shaban Cakollit shume te bukur dhe shume prekese:

KOSOVA E KUQE

- Shaban Cakolli -

(Oj Kosovė e kuqe
e lame nė gjak
ty ta falim jetėn
dhe na duket pak)

Shporru kėlysh i bushtrės
ēka kėrkon n“kto anė
ne ta nisim luftėn
me pushkė e me kėngė

Se kėto troje shqipesh
na i lan tė partė
jan troje fisnikėsh
ne i mbrojmė me gjak.

Oj Kosovė e kuqe
e lane me gjak
ne ta falim jetėn
dhe na duket pak.


Ky refren i kėngės
dėgjohej n“brigadė
kur ja thoshte kėngės
Muja komandant

Bushtra e sllavisė
dridhej nė tė zeza
kur ja thonin kėngės
Muja edhe Beqa.

GJėMONTE kOSHARJA
KRENOHEJ GJILANI
KUR JA THOSHTE KĖNGĖS
AGIM RAMADANI

Kėlyshėt e sllavisė
digjeshin nga inati
bukur i qėndiste
ai Isa Kastrati.

Bacė Ademi e Hamza
pushkė e kėngė nė prag
mbi kulla flamuri
valėviste lart

Oj Kosovė e kuqe
ngriti supet lart
ty ta falim jetėn
s“na dhimbset aspak.

Ti ke lėshu kushtrimin
trimat janė vargisė
kemi dhėnė betimin
t“jem zot tė shtėpisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySat Jan 02, 2010 6:41 pm

Eva Sotiri

Qyteti, mbrėmja, unė dhe ti.


Tė bukur, tė lumtur, tė lodhur, tė zhveshur..,
qyteti, mbrėmja, unė edhe ti.
Aroma e pėrzierė e flokėve,
ngjyra e syve tė tu, reflektuar nė sytė e mi.

E kujt ėshtė kjo zemėr qė kaq shumė rreh
mė fort se frymėmarrja dhe zėrat tanė?
Ėshtė e jotja, e qytetit a e mbrėmjes,
apo ndoshta e imja me tingull kėmbane?

Nuk e di ende ku mbrėmja mbaron
dhe ku fillon qyteti me zemrėn e tij.
Nuk dalloj nė jam unė kur mė pėrqafon.
a je ti qė pushon brenda syve tė mi…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptySat Jan 02, 2010 6:47 pm

Eva Sotiri

Shpirti yt – vezullim

- Avni Rustemit -


Nėpėr vite vjen kushtrim pėrsėri
Zemra jote e madhe, hapi yt, Avni.

Pėr Atdheun tim – domosdoshmėri
Shpirti yt flamur duhet pėrsėri.

-------

Vezulloi fort kur Atdheu pėrbaltej,
Kur toka e shenjtė me tradhėti matej.

Kur shitej, kur blihej si njė mall pa vlerė,
Erdhi pėr t’i sjellė respekt edhe nder.

Plumbi i tij dėrmoi veē Esat Toptanit
Gjithė kob – mizorinė qė i thurej Vatanit.

Bėri qė tradhėtia tė vdesė ēdo ditė
Erdhi si njė ėngjėll, sjellė nga Perėnditė.

I dha tjetėr emėr vendit tėnd, vendit tim,
U bė dritė shprese, brezave kushtrim.

Buzėqesh dhe sot, e loton bashkė me ne.
Nėn krismat e tij zemra ndryshe rreh…

Krah tė fortė i jep Shqipes pėr liri,
E shfaros tradhėtinė madhėshti e tij.
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Arrow_up
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Arta

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 EmptyThu Jan 07, 2010 11:38 pm

KRUJA

Unė jam Kruja e Skenderbeut
krenaria e atdheut
Unė jam Kruja legjendare
me kalanė shumė shekullore
ku u mbrojt nderi e lirija
ku u mbrojt tėrė Shqipėria .

ĒAMĖRIA
Nė robėri jam unėĒamėria
pa drejtėsisht mė mori Greqia
pres njė ditė heret a vonė
bashkė me ju tė jem pėrgjithmonė.

KAĒANIKU
Kaēanik mua mė thonė emrin
Kaēaniku i Idriz Seferit
ku i kėndohet nė tel tė lahutės
aktit tė shpalljes sė kushtetutės.

VLORA
Mua mė quajnė Vlora trime
mbaj nė zemėr shumė kujtime
kujtoj plakun mjekėr bardhė
qė i pari mbajti fjalė
mbajti fjalėn e drejtėsisė
ngriti flamurin e lirisė
pastaj erdhi Boletini
me shumė trima nė Vlorė hyri
gėzim e mall e kaploi burrin
ra nė gjunj e puthi flamurin .

PRIZRENI

Ndėrsa unė jam Prizreni
aty ku u mbajt kuvendi
aty ku u lidh besa e madhe
pėr t'u mbrojtur tokat shqiptare .

TETOVA
Unė e kam emrin Tetovė
m'u dogj zemra pėr Kosovė
tani qė ju shoh tė lirė
edhe unė ndihem mė mirė .

ARBĖRESHA
Unė jam Arbėresha nga Kalabria
nėna ime ėshtė Shqipėria
tė parėt e mi e lėshuan atdheun
qė nė kohėn e Skėnderbeut
po zakon ,gjuhė e kulturė
i mbajtėm gjallė si harruam kurrė.

GUCIA
Unė jam lule rritė nė malsi
emri im ėshtė Guci
me tradita tė lashta shqiptare
bukė e kripė zemėr bujare .

Jemi shumė vllezėr e motra
le ta dij fort mire Evropa
s'njohim ndarje as kufi
jemi njė trup njė Shqipėri .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 31 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 31 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: