Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32  Next
AutoriMesazh
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyThu Apr 16, 2009 1:52 am

Nė mundsh...

- nga: Rudyard Kipling -

Ne mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh-dhe vetes ti besosh,
sa here tek ti dyshojne e s'te perfillin-
por dhe dyshimet drejt ti gjykosh...

Ne mundsh te rrish ne pritje ,nga pritja pa u lodhur,
a, kur te urrejne,urrejtje te mos ushqesh,
madje,ndaj shpifjeve te rrish pa folur,
me thjeshtesi ,me to pa rene ndesh.

Ne mundsh te mendosh,por jo gjer ne shkaterrim,
te enderrosh,por jo si rob enderrimesh,
dhe ti trajtosh njelloj e pa dallim
ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh

Ne durofsh dot qe theniet e tua te drejta
ne kurthe per tratharet, kopuke te ti kthejne,
ti shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta
e prape ti ndertosh me vegla qe nuk vlejne.

Ne mundsh fitoret qe ke korrur ti flijosh
si ne kumar, ne nje te vetme loje,
te rrezikosh ,te humbasesh e prape te fillosh
dhe humbjen kurre te mos ta zesh ne goje.

Ne i detyrofsh dot muskul,nerv, puls e zemer
te te sherbejne edhe kur gjithēka duket e kote,
e te qendrosh kur s'ke asgje me veē vullnetit
qe vetėm nje fjale "Qendro!" gjithnje te thote.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.

Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė-dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe Burrė do jesh, o biri im!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyThu Apr 16, 2009 1:54 am

Kangėt e pakėndueme

- Migjeni -

Thelle ne veten teme flejne kanget e pakendueme,
te cilat ende vuajtja as gezimi s'i nxori,
te cilat flejne e presin nje dite ma te lumnueme
me shperthye, m'u kendue pa frige e pa zori.

Thelle ne veten teme kanget e mija jesin...
e une jam vullkani qe flen i fashitun
por kur t'i vije dita te gjitha ka me i qitun
ne njimije ngjyra te bukura, qe nuk vdesin.

Por a do te vije dita kanget me u zgjue?
Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
Jo! Jo! se liria filloi me lulezue
dhe e ndjej nga Dielli (alegorik) valen.

O kanget qe fleni, reliket e mija
q'ende s'keni prekun as nji zemer te huej,
vetem une me ju po kenaqem si femija,
une - djepi i juej, ndoshta vorri i juej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyThu Apr 16, 2009 1:55 am

Tė birtė e shekullit tė ri

- Migjeni -

Na te birt e shekullit te ri
qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij,
e cuem grushtin per me luftue
nder lufta te reja
dhe me fitue...
Na te birt e shekullit te ri,
filizat e nje toke se rimun me lot
ku djerse e ballit u dikonte kot -
se dheu i yne qe kafshate e huaj
dhe ne marrezi duhej shume shtrejte t'u paguej
Na te birt e shekullit te ri
vllazen te lindun e te rritun ne zi,
kur tinglloi cast'i yne i mbrame
edhe fatlume
ditem me thane:
s'duem me humbe
ne loje te pergjakte te historis njerezore,
jo! jo, s'i duem humbjet prore
duem ngadhnjim!
Ngadhnjim ndergjegje dhe mendimi te lire!
S'duem per hir
te kalbsinave te vjetra qe kerkojne "shejtnim"
te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
qe te vajtojme prap, kanget e trishtimit,
- kangen monotone, pa shpirt, te skllavnis -
te jem' nji thumb i ngulun nder trute e njerezis.
Na te birt e shekullit te ri
me hovin tone, e te ndezun peshe,
nder lufta te reja kemi m'u ndeshe
dhe per fitore kem me ra fli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyThu Apr 16, 2009 1:56 am

Kanga e rinis

- Migjeni -

Rini, thueja kanges ma te bukur qe di!
Thuaja kanges, rini, pash syt e tu...
Nxirre gezimin tand, te shpertheje me vrull...
Mos e freno kangen! Le te marri udhe.

Thueja kanges, rini, pash syt e ty...
Te rroki, te puthi kanga, te nxisi me dashnu
me zjarm tand rini... Dhe te na mbysi dallga
prej ndjenjash te shkumbzueme q'i turbullon kanga.

Rini, thueja kanges dhe qeshu si femi!
Kumbimi i zanit te perplaset per qjelle,
dhe te ketheje prap te na - se hyjt ta kane zili,
e na te duem fort si duem nje diell.

Thueja kanges, Rini! Thueja kanges gezimplote!
QESHU RINI! QESHU! BOTA ESHTE E JOTE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyThu Apr 16, 2009 1:57 am

RECITAL I MALCORIT

- Migjeni -

O' si nuk kam nji grusht te forte
t'i bije mu ne zemre malit qe s'bezane,
ta dij edhe ai se c'do me thane i dobet -
n'agoni te perdridhet si vigan i vrame,

Une - lugat! SI hij'e trazueme,
trashegimtar i vuetjes dhe i durimit,
endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
dhe me klithma te paknaquna t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse per dite
mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
kerkoj me gjete nji kafshate ma te mire...
Por me rrene shaka shpresa genjeshare.

Mali hesht - dhe ne heshtje qeshe.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes!

Po une, kur? heu! kur kam per t'u qeshe?
Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

O, si nuk kam nji grusht te fuqishem!
Malit qe hesht mu ne zemre me ja njeshe
Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySun Apr 19, 2009 5:15 amArmiku im


- Mimoza Ahmeti -

Armiku im,
shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
armiku im.
E c'do te ish jeta ime pa ty
dhe e jotja pa mua?
Askush s'mund ta dije.
(kur kushtezime mbaron
qenia zhduket)
Armik.Armiku im.
Prej teje rash ne gjurme dhe perfitim
te asaj qe kerkoja,
prej teje gjalleroji jeta ime, u zgjua,
u perbetua,
dhe ngashereu,
kur vrasja shpirtat ngertheu.
oh, ne te vertete ti je dashuria
dhe urrejtja ime,
armiku im.
Pikerisht ato,
qe ne zhvleftesuam
ndersa rruges ecem,
qe asnjeher s'i ditem,
s'i llogaritem,
TURMAT,
qe inerte derdhen
dhe fryme marrin
me injorim,
lane pasoje
mbi shpirtin tend
mbi shpirtin tim.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySun Apr 19, 2009 5:18 am

ETERIT

- Zhuljana Jorganxhi -

Etėrit na ikėn...
Nė ditėvite tė ndryshme.
Me vdekje tė thjeshta,
si jeta e tyre.

Na ikėn...
Cdo ditė e mė shumė
ua numėrojmė tė mirat...
Ku ishim mė parė
ne bijtė, ne bijat?!

Tani, qė s'i kemi,
ah, dhe njė ēast t'i kthenim!
Tė bėjmė ca rrugė
andej nga Liqeni,
t'iu japim njė kafe,
qė s'ua dhamė te "Rinia"
dhe tutje mė shumė
t'iu bėjė pleqeria...
Rradhėve mos t'i lodhim
nė asnjė lloj dyqani,
Mbrėmja mos heshtojė
me sy tek ekrani.
Tė nisim udhė bisedash
pėr botėn anembanė,
njė gotė, ēdo mbrėmje
ta pimė me etėrit tanė...

Cfarė s'japim,
t'iu jepnim,
ato, qė dot s'ua dhamė!
Tė urtėve,
tė pafjalėve,
tė mirėve,
etėrve tanė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySun Apr 19, 2009 5:26 am

Deshire dhe Heshtje


- Ervin Hatibi -


Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kthehem une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mimoza rexhvelaj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 1
Age : 38
Vendi : malsi e madhe
Registration date : 03/04/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyMon Apr 20, 2009 1:45 pm

Jam ere
Mimoza Rexhvelaj

Eci udhes
ku me shpien
kembet e mendjes......
hijeve m,kafshojne kujtime.......

Eci si ere....
e lehte
e forte
e stuhishme
si uragan
Eci ne eren e perjetesise
pa qene e perjetshme.
Fluturoj ne hapsire
Horizoti
eshte varri ime...........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyTue Jul 07, 2009 11:40 am

Shqipe Sadiku


[color:722a="DarkRed"]ENGJUJT DO TĖ QAJNĖ PĖR NE


Mė ka marr malli lotėt po shterrojnė

Telefoni mallin po ma hjek ngapak

Dua tė tė pėrqafoj tė ndjej se je me mua

Mallin tim ta shuaj nė buzėt tua...


Jeta sikur ėshtė bėrė monotone

Ndoshta digjesh pėr mua unė dashuroj zemrėn tėnde

E mallkoj gurbetin dhe kėtė largėsi

Dhe lus ZOTIN tė bashkohemi ne dy.


Kur pėrmallohem ulem dhe mendoj

Emrin tėnd tė bukur shpeshherė SHQIPTOJ.

Nė zemėr dėshirat tė ngujuara mbesin

Kur tė shoh hijėn tėnde LOTĖT do tė ndalen.


Pėrditė dy pika loti pikojnė nė shtratin tim

Njėri ėshtė pėr MUA dhe tjetri ėshtė pėr TY.

Nėse ENGJUJTĖ; mė pyesin

Do t’iu them

Qė tė kam vetėm ty

Kur nė emrin tim betohesh

Edhe ENGJUJTĖ do tė qajnė pėr NE.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyTue Jul 07, 2009 11:41 am

Merita Neziri


 


KUR ISHA ME TY Ti dhe unė 

 

Ishim tė dashuruar

Njėri tjetrin donim shumė,

Sikur nė parajsė 

Vetja mė dukej

Kur isha nė krahėt e tu ...


Kur isha me ty

Ndjeja mbėshtetjen e tėrė botės 

Me ty isha mė e lumtura femėr

Pėr asgjė tjetėr nuk mendoja...


Kur isha me ty

Jetėn e doja shumė

Por mė shumė 

Tė doja ty. 


 

DASHURIA OBJEKT I JETES 


E ėmbėl ėshtė dashuria

E pasur me dėshira tė pafundta

E bukur pėr ata qė dashurohen

Ata nuk kanė vėrejtje asnjiherė...


Kur dashuria bėhet objekt i jetės

Nuk mund ta nxjerrėsh nga zemra

E ta largosh nga mendja

Asnjiherė nuk mundesh...


Ndoshta nė zemrėn tėnde hynė dikush tjetėr

Por zemra pėr ty loton pėrherė...

Dhe pėr mua

Dashuria bėhet objekt i jetės...
DASHURIA PA PERGJIGJE 


Dashuria nuk ka pėrgjigje

Me fjalė nuk shprehet

Ajo flet me sy

Me zemėr pėrjetohet...


Asgjė mos mė thuaj

Them unė

Zemra ime tė don...


Nuk them asnjiherė

Se nuk je pėr mua

Si reagon zemra jote

Atė nuk e di...


Dashuria nuk flet

Ajo futet thell nė zemrat tona

Nuk qesh dashuria

Vetėm tė qajė mundet...

 

 E BUKĖR ĖSHTĖ DASHURIA 


Dashuria nuk ėshtė e bukur

Vetėm kur buzėt takohen

E zemrat i kėndojnė

Vazhdimėsisė sonė tė lumtur...


Dashuria ėshtė e bukur

Edhe kur jemi afėr

Flasim, bisedojmė

Dhe zemrat zėvendėsojnė

Kėngėn e bilbilave...


Dashuria ėshtė e bukur

Kur i buzėqeshim ardhmėrisė

Ngrohtėsitė e shpirtėrave

Tė trazuar rinor

I shkėmbejnė mesazhet

Pėr jetėn e re...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 12, 2009 10:57 pm

S H O K E T

Shoke ata ishin
Gjithmone bashke, ne cdo beteje.
Ylli qe mbanin ne balle
Ndriste neper naten sterre.

Ja nje dite ne mes thellimit
Shoku i tyre plage - rende
"- Merrjan i- ju tha - per mua,
Niseni tani nje kenge..."!

Sy me sy u pane shoket
Shpirt lenduar, zemer-vrare.
Neper uturime te eres
Nisen nje kenge ngadale....

U ngrit kenga si gjemimi
Permbi mal e permbi shkemb.
....Kur mbaruan shoku i tyre
S'ish ne jete, por ish ne kenge..!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyTue Sep 15, 2009 10:32 pm

Elegji

Pas shpine mal, perballe det,
Vend qe e ha enigma e vet.
Enigma e ujkut qe me bisht
Delet qe prek e ndjekin cmendurisht.

Bregdetin perle e dheun ar,
Kam prona e s’jam askund pronar.
Kam menēuri, s’jam diplomat,
Bej art e s’gjej dot mecenat.

N’Europe rroj, s’jam as Azi
Qaj nen nje Shpend tri Shqiperi
Kam nafte e krom e shkoj shes gjak
S’rroj as si indigjen, zezak…

Ky vend shtrydh vaj nga drunjte e vet
Sa ē’derdh Shkumbini uje ne det
Ky vend qeth lesh nga dhente e tij
Sa vesh me triko tri Greqi.

Tri Franca me madem per top
Dhe tri te tjera molle i ngop.
Me drite e ndrit Ballkanin krejt,
Me plazh e thek nje kontinent.

Rroj ne Paris, jam parisian
Kam gen sojlliu si princ gjerman.
Nevaden njoh, ēudira shpik,
Sa here shpetoj nga bishti i lig.

Ti token fal e varrin ble,
Ke president e strehe s’ke.
Ke burreri, perdite e tret
Ne radhe e shtrydh, ne zyra e vret.

Tre burgje mban ne nje ēati,
Tri uniforma ne nje shtepi.
E besen mburr, e besen prish
Balade e thur mes pabesish.

S’ngrys as tri dite ne tri parti
Nderron tri fe per tre dhrahmi.
Shtron fle perdhe e ar tregeton
Bordell nuk ke e kurveron.

S’njeh skllaveri e foshnja shet,
S’njeh kult e qan nen monument
Ndjek pas ēdo prijes ēmendurisht
Si delja qe ujku e prek me bisht.

O popull, bre, klith uleri,
Kaq zyra pse, kaq ministri?
Ben banakierin milioner,
Flak tre poete, mban nje kapter.

S’te tremb as plumb, as peshkaqen,
Me tra Otranton kapercen.
Nje moter qan, nje nuse klith,
Ti thua “mos” e duart lidh.

Fal pasuri, jap shpirtin tim
E marr perbuzje e burg shperblim.
E nen Flamur me Shpend te Zi
Coptuar qaj tri Shqiperi…

Ē’pendim, ē’flijim prej meje pret
Ky vend qe e ha enigma e vet?
E ē’qenka, oh, gjithe ky shkretim,
O zot, nga ē’fron leshon mallkim?

K.Petriti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyTue Sep 15, 2009 10:43 pm

Ata qė ma shanė Atdheun

Ma shanė atdheun, ma shanė nga nėna,
nė njė bar, mbushur me tė bardhė e negėr...
Shtrėngova dhėmbėt tė mos mė ēahej zėmra,
e mbi ta tė lėshohej si bishė e egėr...

Ma shanė atdheun buzė detit Egje.
Si m'u mbyll goja e nuk volla mallkime!?
Po pėr kė t'i shaja!? Ata s'kishin atdhe...
Ma shanė atdheun, nė gjuhėn time.

- F.Konica -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyWed Sep 16, 2009 12:35 am

me ler ne rroberine time,
ne endrat plot dhembshuri
dhe ne te ngrysurat kujtime,
qe te mi zhdukesh smundesh ti.

ta thosh cme kish zemėr nxirre
me ndje, nem doren lamtumire
pak kohe ndarje dashurisė
te femres ne kraharor trishton

se shpejt clirohet prej merzise
dhe serishmi dashuron.

autori: Pushkin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptyWed Sep 16, 2009 3:35 pm


Kenga e Zgalemit

Mbi tė thinjurin shesh tė detit
era fryn dhe mblidhen retė.
Midis reve edhe detit kryelartė
shkon Zgalemi si e zezė vetėtimė.
Prek me krahė ai valėt,
si shigjetė ngjitet reve, dhe kėlthet,
dhe retė gjegjin gazin-klithmė tė asaj shpese.
Nė atė klithmė e atė furtunė,
Zjarr e flakė zėmėrimi dhe besimi nė fitore
gjegjin retė nė atė klithmė.

Dridhen ēafkat e rėnkojnė,
pėrmbi detin pėrpėliten;
janė gati ato tė struken nga ky tmerr
nė fund tė detit.
Pėrpėliten, si dhe ēafkat,
kredharakėt e rėnkojnė;
nuk dinė ata tė mjerėt gėzim lufte,
luftė jete;
i tmerron ata gjėmimi!
Ndėr shkėmbinj mbulon i trėmbur
trupn’ e majmė pinguini...

Ngrihet vetėm kryelartė,
me guxim, lirisht Zgalemi
mbi tė thinjurin det nga shkuma.
Gjithnjė mė tepėr ngryset,
gjithnjė mė poshtė zbresin pėrmbi detin retė e zeza
dhe kėndojnė e hidhen valėt
lart e drejt nga vjen rrufeja...

Bubullon.
Rėnkojnė valėt:
nė atė shkumė zėmėrimi po luftojnė ato me erėn.
Turma valėsh rrėmben era,
i mbėrthen ajo me forcė,
i pėrplas me vrull shkėmbinjve,
duke bėrė ēika-ēika ato masa prej zumrudi.
Po me klithmė shkon Zgalemi,
si e zezė vetėtimė,
si shigjetė i pėrpin retė,
shkumėn valėsh heq me krahė.

Si demon, ai vėrtitet,
madhėshtor e kryelartė
ky demon i zi rrebeshi;
qesh e qan ai njėherėsh...
Qesh me retė, qan prej gazit.
Nė tėrbimin e gjėmimit lodhje sheh e ndjen demoni;
ka besim zogu i furtunės;
Retė-diellin dot s’e fshehin!
Era fryn me ulėrimė...Bubullon e shkrep rrufeja...
Ndizen retė flakė e kaltėr
pėrmbi detin si greminė.

Kap shigjeta vetėtimash dhe
nė gji i shuan deti.
Si gjarpėrinj tė zjarrtė dridhen mu nė det
e zhduken thellė
pasqyrimet e atyre vetėtimave shigjeta.
Ja furtuna! Vjen furtuna!
Kryelartė e trim Zgalemi
shkon me vrull ndėr vetėtima
pėrmbi detin e tėrbuar,
qė buēet me ulėrimė, dhe kėlthet-profet fitoreje;

-Sa mė tepėr e fuqishme le tė ngrihet lart furtuna!


- Nga M. Gorki - Perktheu Lame Kodra -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 6:14 am

I dashur Atdhe


Me vite jam larguar,
I dashur Atdhe,
Por nuk te kam harruar,
Se shum i embel je.

Kjo zemra me kendon
Per ty, o Shqiperi,
Por prape me lengon,
Se je ne Varferi.

Te fala te dergoj,
Kendej ku jam Atdhe,
Gjithnje po te kujtoj,
Se birin tend me ke.

Asdreni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 12:15 pm

Kafshate qe te
mbetet ne fyt
asht o vlla mjerimi
Migjeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 2:45 pm

Kafshate qe s,kaperdihet
asht o vlla mjerimi
qe te mbetet ne fyt
dheteze trishtimi
Migjeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 3:16 pm

Te Birte
e Shekullit tė Ri

Na tė birtė e shekullit tė ri,

qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
e ēuem grushtin pėr me luftue
ndėr lufta tė reja dhe me fitue...
Na tė birtė e shekullit tė ri,
filizat e njė toke sė rimun me lot,
ku djersė e ballit u dikonte kot -
se dheu ynė qe kafshatė e huej
dhe nė marrzi duhej
shum shtRejtė t'u paguhej.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
edhe fatlumė
ditėm me thanė :
S'duem me humbė
nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
jo! jo! s'i duem humbjet prore -
duem ngadhnim!
ngadhnim, ndėrgjegje
dhe mendimi tė lirė!
S'duem, pėr hir tė kalbsinave tė vjetra,
qė kėrkojnė "shejtnim",
tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
kangėn monotone,
pa shpirt, tė skllavnis -
tė jem' njė thumb i ngulun
ndėr trutė e njerzis.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
me hovin ton e tė ndezun peshė,
ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
dhe pėr fitore kem' me ra fli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 5:12 pm

Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder!

O malet e Shqipėrisė dhe ju, o lisat e gjatė,
fushat e gjera me lule, qė ju kam ndėr mend ditė e natė.

Ju bregore bukuroshe dhe ju, lumenj tė kulluar,
ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pyje tė gjelbėruar!

Do tė kėndoj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
o vendėthit e bekuar, ju mendjen ma dėfreni...
Ti, Shqipėri, mė jep nder, mė jep emrin shqiptar,
zemrėn ti ma gatove plot me dėshirė e me zjarr!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 5:13 pm

Fjalėt e Qiririt

Nė mes tuaj kam qėndruar
E jam duke pėrvėluar
Qė t'ju ap pakėz dritė,
Natėnė t'jua bėnj ditė.
Do tė tretem, tė kullohem,
tė digjem, tė pėrvėlohem,
Qė t'ju ndrinj mir' e tė shihni,
Njėri tjatėrin ta njihni.
Pėr ju do tė rri tė tretem,
As njė ēikė tė mos mbetėm,
Tė digjem, tė qanj me lot
Se dėshirėn s'e duronj dot.
Unė zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
Po tė digjem mė dėshirė,
Sa tė mundt t'ju ndrinj mė mirė.
Kur mė shihni se jam tretur
Mos pandehni se kam vdekur :
Jam i gjall' e jam nė jetė,
Jam nė dritėt tė vėrtetė;
Unė jam nė shpirtit tuaj,
Mos mė kini pėr tė huaj.
Mė ėshtė falur durimi,
Andaj po digjem si trimi,
Sa mė kėnda t'ju bėnj mirė,
Tė mos mbeti n'errėsirė.
Jakėni, rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini
Nė shpirtit kam dashurinė,
Pa digjem pėr njerėzinė...
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė
Unė dua njerėzinė,
Mirėsin'e urtėsinė.
Nė bėhi shokė me mua,
Nė mė doni si ju dua,
Njėri tjatrinė nė doni
Tė paudhė mos punoni...
Unė, duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar;
Kam qenė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė...
Dua shum fjalė t'ju them,
Po trembem mos ju bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė
Fjalėt' e gjuhėsė 'zjarrtė ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 5:15 pm

GJUHA JONĖ


Vėllezėr Shqipėtarė,
tė prekim urtėsinė,
tė zėm udhėn e mbarė,
tė ngjallim Shqipėrinė.

Shqipėria ka qenė
dhe do tė jetė,
po sot nė ditėt tona
tė metė tė mos ketė.

E ka nderuar Zoti
gjithėnjė Shqipėrinė
ish fort mirė qėmoti,
do bėhet dhe taninė.

Ajo ish koh’ e zjarrtė
dhe kish mundime tepėr,
po sot pėndė dhe kartė
na duher, nuk tjetėr.

O burra Shqipėtarė
tė marim dituritė,
se s’ ėshtė koh’ e parė,
tani lipsetė dritė.

Tė shkruajm gjuhėn tonė
kombin tė ndritojmė,
gjithė ē’ ėshtė e ka qenė
ngadalėzė ta mėsojmė.

Pa shihni ē’gjuhė e mirė!
Sa shijė ka e hije,
ē’e bukur edh’ e lirė,
si gjuhė Perėdije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 8:34 pm

O BIR!O bir!
Ē'e gjeti, ē'e gjeti shtėpinė pėrdhese
Mbahej e zeza me ca fije shprese
E mbėshtolli nata
Nata dhe mandata
U ku ku'!
Si e more vesh, se tė desha unė
Erdhi hija jote, vetė kishe punė
Hije nazelie
Bėrthama kajsie
Syt'e tu.
Ti na pe ngadalė, ngadal' e ngadalė
Heshtja jote ishte muhabet i gjallė
Na shkrive tė dyve
O drita e syve
Me lot!
Varur nė mur, shqiponja dhe ti
Dje ishe djalė, sot fotografi
Ditėn tė vėshtrojmė
Natėn tė lotojmė
O bir!
Pėrmbi varrin tėnd bora qė ka rėnė
Kalė do tė bėhet, fjalėn na ke dhėnė
Merri tė dy botėt
Me vehte dhe lotėt
Zinxhir.
Djalė nė Tiranė, burrė nė
Gjakovė
Trimi nė Preshevė bie nė Tetovė
Ngrihu bir nga varri
Shko tek lapidari
Nėna Shqipėri.
Do tė vinė djemtė, vajzat
lulekuqe
Pleqtė flokė borė edhe dy
burbuqe
Se tė deshėn shumė
O deti me shkumė
Rri i qetė, fli!
Kishe emėr mbreti, ca fije argjendi
Kalove ylberin, more emrin "Shpendi"
Lulet janė strukur
Skerdilaid i bukur
Dhimbsurisht.
O ti qiell i pa anė, o ti qiell!
Dhe ti hėnėzė e prerė, dhe ti diell!
Si s'na thatė asnjė fjalė
Kur na ra ai djalė
Trimėrisht.
Varri atje lart, pranė njė xhamie
Malet rreth e rrotull, tokė
Shqipėrie!
Arratisen lotėt
Dhe betohen shokėt
Pėr LIRI!
Ti njeri, a ē'je ti, qė qėllove
Komandantin dhe shqiponjėn dykrenore
Mos kujto se i ke fikur
Trimat bien pėr tu ngritur
Pėrsėri!

Nga Bardhyl Llagami, i ati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 EmptySat Sep 19, 2009 8:40 pm

Ata janė engjėj

Ata vallėzojnė duke ecur
ata ecin duke vallėzuar
ata janė engjėj

Ata fluturojnė nė qiell
ata kaltėrsitė i kanė atdhe
mos i ndani

Ata besojnė nė dashuri
ata nuk dijnė tė genjejnė
mos ua rrėnoni kullėn e bardhė

Ata vdesin pėr njėri-tjetrin
ata s`dijnė tė mashtrojnė
mos i shtyni nė vetėvrasje

Ata ringjallen si feniksi
ata kurrė nuk tradhtojnė
mos ua djegni idealin

Mosni njerėz
se ata janė tė pandashėm
pėr jetė tė jetėve

Ata ushqehen me fjalėn liri
ata veshen me flamur
mos ua merrni ngjyrėn
kuq e zi

Ata janė engjėj
L a v d i !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 30 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 30 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: