Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Jan 29, 2009 5:56 pm

Kete poezi kane nevoje ta lexojne shume ketu.

Fjalimi i funditNdėrgjegjja njerėzore ka vdekur; n’aheng zhyer,
Ai shkryhet mbi tė; kjo kufomė i pėlqen;
Ndonjėherė, gjithė gaz, sygjak e i ndėrkryer
Ngre dorėn e i bie sė vdekurės qe s’ndjen.

Korrupsioni i sjell tė ardhura gjyqtarit.
Kur sheh ē’bėjnė klerikėt njeriu e humbet,
Gėrmojnė e gjejnė qesen nė arėn e poēarit;
Krishtin qė shiti Juda, Siburi prapė e shet!

“Qesari mbretėron. Vet Zoti i lavdėruar
E zgjodhi,-thonė ata.- Popull falju me shpirt!”
Teksa me duart mbyllur shkojnė duke kėnduar,
Duket nėpėr gishtėrinj floriri si u ndrit!

Oh! Gjersa tė qėndroj nė fron ky horr nga princat,
Me bekimin e papės perandor,-maskaraj,-
Nė njėrėn dorė sqeptrin, nė dorėn tjetėr pincat,
Karli i Madh prej Mandrinit qė e gdhendi satanaj;

Gjersa tė bėjė pallė duke bluar me dhėmbė
Besė, nder e virtyt, zulmin tėnd, o atdhe,
Si derri nė batak i zhytur kokė e kėmbė
Sa kohė qė tė jetė ky turp i zi mbi dhe;

Edhe sikur tė arrinte poshtėrsia nė jetė
Sa qė ta adhuronin atė qė ndjell ndot,
Edhe sikur Anglia e Amerika vetė
T’i thoshin mėrgimtarit: “Shko se nuk tė mbajmė dot!”

Dhe si fletė e kėputur tė vėrtiteshin ne erė,
Edhe tė na mohonin tė gjithė gjer nė fund,
Dhe sikur mėrgimtari tė endej derė mė derė,
Arratisur, pa i zėnė kėmbėt dhe asgjėkund;

Dhe sikur shkretėtira, ku rrallė shkel njeriu,
T’i zbonte tė pėrzėnt e t’ua mbyllte ēdo shtek;
Dhe sikur varri i zi tė ēahej prej vetiu
E tė vdekurit jashtė t’i hidhte brek me brek


Jo! S’do pėrkulem unė! Pa njė ankim ne gojė,
Zinė thellė nė shpirt, po i qetė e krenar!
Ne syrgjyn zemra ime do tė ju pėrqafojė,
Liri flamuri im! Mėmėdhe,-o alltar!

O shokė tė syrgjynit, i falem kultit tuaj;
Republika, o shokė, na lidh e na bashkon.
Ēdo gjė qė shajnė e shkelin - nder e lavdi e quaj
Dhe damkėn unė i vė dhunės qė triumfon.

Hakmarrja do tė jem e atdheut tė gjorė,
Zėri qė hedh mallkimin! Goja qė thotė: Jo!
Kur lėvrin tė tregojnė, Qesar, larot, me dorė,
Birucėn – do tė them – qė po tė pret shiko!

Pėrpara tradhtisė dhe atyre qė iu shtruan,
Do tė kryqėzoj duart, ballin lart, plot zemėrim.
Besnikėri e hidhur ndaj sė drejtės qė vuan
Shtylla ime ti bėhu, gėzimi e krahu im!

Po! Sa tė jetė aty, o Francė, Francė e shtrenjtė,
O nėnė e adhuruar qė tė dua me zjarr,
Do tė me qaj syri pėr ty o tokė e shenjtė, -
Fole e jetės sime dhe i gjyshėrve varr!

S’do t’i shoh ato anė ku mendja ime rendėn,
O Francė! Veē detyrės, ēdo gjė do tė harroj.
Me shokėt nė arrati kam pėr tė ngulur tendėn,
Do rri nė dhe tė huaj, po skllav, jo, nuk rroj!

Do vuaj, do duroj pa u penduar kurrė,
Pa shikuar tjerėt nė qėndrojnė apo jo,
Nė u pėrkul ndokush qė e pandehnim mė burrė,
Nė ikshin shumė veta qė nuk u ka hie kjo.

Njė mijė ne qendrofshin, do qendroj edhe vetė;
Edhe njėqind ne mbetshin, nuk tundem, jo qė aty.
I dhjeti tė jem po qe se mbeten dhjetė:
E ne mbet vec njė, - do jemi unė ai!

Victor Maria HYGO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kastrioti
Fillestar/e
Fillestar/e
Kastrioti

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 55
Vendi : Tetove
Registration date : 29/11/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Jan 29, 2009 8:48 pm

Kur tė mė jesh e Zemėruar

Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
O, ē'ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime! Dhe haj! e zeza jetė,haj!

Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg...
Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
E ēdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot...
Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.


Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ēkėlqe si vetėtim,
E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė, qė ēel si lulja nė mėngjes,
Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:


Kur tė mė jesh e zemėruar, mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
N`e mbajē nė zemėr zembėratėn, prej helmit t`ėnd s`do heq aspak;
S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a thėnc:
Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem menc.

Lasgushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyFri Jan 30, 2009 12:06 am

O moj Shqypni, e mjera Shqypni

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
Kush te ka qite me krye n'hi?
Ti ke pas qene nje zoje e rande,
Burrat e dheut te thirrshin nane.
Ke pase shume t'mira e begati,
Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
Gja e vend shume, ara e bashtina,
Me arme te bardha, me pushke ltina,
Me burra trima, me gra te dlira;
Ti nder gjith shoqet ke qene ma e mira.
Kur kriste pushka si me shkrep moti,
Zogu i shqyptarit gjithmone i zoti
Ke qene per lufte e n'lufte ka dekun
E dhune mbrapa kurr s'i mbetun.
Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
Nder lufta t'rrebta gjithekund ka ra,
Me faqe t'bardhe gjithmone asht da.

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
E nji fjale t'ambel askush s'ta flet.
Si mal me bore, si fushe me lule
Ke pas qene veshun, sot je me crule,
E s'te ka mbetun as em'n as bese;
Vet e ke prishun per faqe t'zeze.
Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
Nder nji qind ceta jeni shpernda;
Sa thone kam fe sa thone kam din;
Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
Do thone: " Jam grek", "shkje"-disa tjere,
Por jemi vllazen t'gjith more t'mjere!
Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
Per me ju damun me ju vorfnue!
Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,
Me ju turpnue me grue e moter,
E per sa pare qi do t'fitoni,
Besen e t'pareve t'gjith e harroni,
Baheni robt e njerit t'huej,
Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej.
Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog nder leqe!
Qani ju trima bashke me ne,
Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
E s'i ka mbetun as buke as mish,
As zjarm ne voter, as drite, as pishe;
As gjak ne faqe, as nder nder shoke,
Por asht rrexue e bamun troke!
Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
Eni t'vajtojme Shqypnine e mjere,
Qi mbet' e shkrete pa em'n, pa nder;
Ka mbet e veje si grue pa burre,
Ka mbet si nane, qi s'pat djale kurre!
Kujt i ban zemra m'e e lan' me deke
Ket fare trimneshe, qi sot asht meke?
Kete nane te dashtun a do ta lame,
Qi njeri i huej ta shklase me kambe?
Nuk, nuk! Kete marre askush s'e do
Kete faqe t'zeze gjithkush e dro!
Para se t'hupet keshtu Shqypnia,
Me pushke n'dore le t'dese trimnia!
Coniu, shqyptare,prej gjumit coniu,
Te gjithe si vllazen n'nji bese shterngoniu,
E mos shikoni kisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
Qysh prej Tivarit deri n'Preveze,
Gjithkund lshon dielli vap'edhe rreze,
Asht tok' e jona, prind na e kane lane
Kush mos na e preki, se desim t'tane
Te desim si burrat qe vdiqne motit
Edhe mos marrohna perpara zotit.


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyWed Feb 11, 2009 7:47 pm

Agrone, keto poezi qe ke postuar ti, e kan vendin tek kjo teme, e jo tek tema: Poezi te krijuara nga Forumistet.

Shpresoje te hasim ne mirekuptim.

Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target nga Agrone Today at 4:52 pm
Puna

o shqiptarė n’atdhe kah jini,
t’ gjitha moshat me gjini,
a thue vallė nji gja e dini,
kush ju jep shpresė e liri,
kush ju jep dritė gaz e qehre,
kush ju bėn me u ndje krenarė,
si n’ per fshatra si n’ per shehre,
kush ju jep emnin shqiptarė,
kush ju jepė nderin,stolinė,
edhe namin permbi dhe,
kush esht ai qe mbanė shqipninė,
vetem puna per atdhe,
puna pra puna o te mjerė,
punen shpallne t’shejt e t’ mirė,
mos,lakmoni,n,dhena,tjerė,
se,per,besė,s,ju,bjen,aq,mirė,
puna,puna,e,gzume,puna,
ajo,shejtni,ma,e,ndershmja,e,motit,
ju,bėn,t,mirė,mos,me,u,ra,dhuna,
puna,asht,formula,e,sotit,
pun,pra,punė,o,shqiptarė,t,mirė,
punen,shpallne,kult,e,famė,
per,me,qenė,gjithmonė,njerz,t,lirė.
thueni,punes,at,e,amė,
puna,o,vllazen,puna,,e,shejtė,
ėsht,e,ėmbel,ėsht,hyjnore,
qe,si,len,njerzin,,me,ndejtė,
por,i,lidhė,per,zemre,e,dore,
puna,e,gzueme,qoftė,levdue,
qe,na,e,fali,perendija,
ah,njeriun,qe,e,bėn,me,u,gzue,
me,i,r,a,n,buz,gazi,e,hjeshija,
puna,,e,shpeton,nderin,e,token,
puna,i,sjell,t,mirat,mbi,dhe
ajo,e,gzon,edhe,i,jep,doken,
mbi,ftyr,t,globit,jetes,t,re,
shpallne,punen,mbret,mbi,mbret,
permbi,qiell,e,permbi,dhe,
si,mbi,koder,mal,e,det,
si,nen,drit,te,hanes,t,re
puna,le,t,jet,ligj,i,shq*ptarve,
puna,le,t,bahet,ndera,e,juaj,
puna,u,len,emrin,e,t,parve,
mos,me,u shkelė,gjith,kėmbes,t,huej
puna,puna,puna,ju,o,vllazen
puna,gjithkah,simbol,per,ju,
puna,u,mban,gjurmen,,e,bazen
puna,u,len,mbi,dhe,me,u,shtu,
qdo,shq*ptar,qe,rrnon,mbi,dhe,
kur,t,takon,ndoj,mik,a,shok,
s,pari,per,punen,ndoj,fjal,t,re,
pastaj,llaf,tjeter,le,t,rrokė,
qdo,shq*ptarė,n,darsem,e,n,gzime,
njiher,punes,ti a,jep,fjalen.
pashė,at,emer,t,shq*pnis,trime,
pun,s,njiher,jepni,levdaten,
edhe,ju,qe,pershendetni,
n,vend,mir,mjesit,ju,lumt,puna,
thueni,kshtu,se,mir,do,t,mbetni,
n,token,tuej,s,do,t,bjen,furtuna,
se,pa.punė,pra,bjen,kiameti,
bjen,varfnija,mbi,dhe,tuej,
ju,bjen,skamja,e,pushteti,
qe,ua,sjell,pushtuesi,i,huej,
puna,lviz,gjlallri,e,mot,
leviz,drita,e,uzina,
puna,i,sjell,t,mirat,n,per,botė,
puna,i,lviz,trena,e,makina,
puna,e,lviz,gjith,puntorin,
gjith,,njrzin,kah,,ec,planetit,
puna,e,sjell,me,mall,sasinė,
e,si,shtrohet,krajl,as,mbretit,
por,se,punes,t,gjith,i,shtrohen,
ajo,esht,mbretresha,e,botes,
ata,njerz,pun,s,qe,i,largohen,
nuk,mund,t,gzojn,frytet,e,tokes,
puna,qesh,n,per,vneshta,e,ara,
puna,,jep,gjak,e gjallri
puna,n,tokė,esht,lindė,e,para,
per,qdo,qenje,e,qdo,njeri,
puna,puna,vetem,puna,
puna,puna,,o,shq*ptarė,
puna,asht,ma,e mir,se,dhuna,
puna,e,ndjek,varfrinė,me,ar,
puna,t,jep,t,mira,mbi,dhe
puna,t,jep.mshir,e,prodhim,
puna,t,mban,moshen,e,re,
puna,t,mbush,zemren,me,gzim,
puna,t,mbron,ah,prej,prej,armikut,
puna,t,mbron,e,qet,me,nder,
puna,t,ban,si,shpat,t,qelikut,
puna,t,jep,emer,.e,vler,
puna,t,pshton,ftyr,e,atdhe,
puna,sjell,drit,,e,m,irsi,
dielli,i,drits,kur,t,shndrit,pa,le,
n,pun,le,t,dalin,plak,e,ri,
n,pun,pra,rroknu,o,shq*ptar,
lidhni,bes,e,lidhni,dorė,
le,t,jet,puna,kulti,i,parė,
qe,t,mos,mbes,shq*ptari,i,gjorė
gjith,kah,jeni,ju,shq*ptarė,
permbi,glob,kah,sillet,dheu,
merreni,punen,sa,ma,parė,
qe,t,shpetoj,me,nder,atdheu,
punen,punen,o,shq*ptarė,
ngritni,punes,permendore,
dilni,n,kopsht,e,dilni,n,arė,
turr,e,vrap.lshonu,n,xehrore,
shkoni,n,pun,hapni,fabrika,
rrxoni,bjshk,hapni,tunele,
n,kamb,o,burra,djem,e,q*ka,,
mbjellni,druj,rritni,zabele,
hapni,shkollla,shtoni,prona,
neper,shkolla,hapni,,sytė
rrrini,n,pun,deri,n,net,vona,
se,n,varfni,dojn,me,na,mbytė,
msoni,shkolla,e,mjeshtri,
per,zanate,e,ingjinjera,
gjith,kah,ka,shqiptar,n,shqipni,
n,pun,me,dalė,ma,rrept,se,era,
n,punė,o,burrra,e,gra,shq*ptare,
gjithkah,flet,shq*optari,shq*p
t,mbushim,banka,e,thesare,
kshtu,e,vrasim,qdo,armik,
kush,s,punon,nuk,asht,shq*ptar,
asht,armik;i,kombit,shtetit;
nuk,do,t,ket,mik,as,kumarė,
hupne,tretene,pertej,detit,
t,papuntor,mos,t,mban,shq*pnija,
le.,ti,shpall,armiq,per,jetė,
mos,i,dasht,as,perendija,
buk,mos,paq*n,sa,nji,fletė,
mos,iu,dhashtė,shq*pnija,ujė,
diell,as,fat,e,rreze,,t,arit,
kush,punon,per,hesap,t,huej,
e,s,punon,per,dhe,t,shq*ptarit,
strini,duer,e,shtrini,dije,
ti,bashkoni,mendje,e,punė,
per,shpetim,t,asaj,shqipnije,
mbjellne,token,plot,me,grunė,
pemė,perime,n,per,qdo,pllamb,
n,per,qdo,vend,mbi,dheun,e,nanes,
t,mos,na,shkel,i,huej,me,kamb,
tue,na,e,marr,driten,e,hanes,
se,me,pun,hasmi,po,u,pritka,
ah,me,pun,qdo,gja,n,binarė,
me,asgja,tjeter,s,po,u,vritka,
jo,armiku,gjakatarė,
as,varfrija,hasmi,i,tokes,
as,gjaksori,belaqorė,
prini,djem,t,shqipni,nanlokes,
shum,.miljon,me,u,bė,puntorė,
ma,puntor,se,japonija,
se,koreja,e,gjermani,
n,ball,per,pun,le,t’ prin,shq*pnija,
si,bajrak,n,mjedis,balllkani,
pun,saktsi,e,disiciplinė,
shpaLlni,punes,dashuri,
ti,shqiptar,gzoje,shqipninė,
per,ti,hjek,dere,varfninė,
puna,puna,puna,puna,
ah,puntor,,ju,ma,t,mir,t,n,botė,
se,mbi,ju,do,t,shtrihet,dhuna,
n,mbetshi,t,varfer,n,jet,e,mot,
sa,po,t,lind,ai,fmija,i,djepit,
tjeter,ninull,mos,i,thuej,
msoja,punen,gjuthkush,t,vetit,
n,fjalė,e,germa,fol,e,shkruej,
shkruej,e,mso,shqiptarė,per,punen,
mbjelle,n,gjak,e,mbjelle,n,gen,
ruaj krimit e hiqe dhunen
gzoju punes kur t e vjen
puna aman kult le te mbetet
puna ligj e puna nderė
se varfriaj keshtu tretet
mund t jetojm me djers e nderė
puna puna punes kendoni
gjithmon punen puna e sht jeta
puna te vlon ka dhe i joni
puna esht caku e verteta

shkruar nga xhelal ferizi nga mergimi
gjermaniRe: Poezi tė krijuara nga forumistėt


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target nga Agrone Today at 5:00 pm
VRAPONI NE HIMARE

vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra

vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit

guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija

shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker

dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande

himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni

shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek

kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut

DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL

SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERė
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė

TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR

SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTE ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPTARE MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISE NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:13 pm
NAIM FRASHERI :

Fjalet e Qiririt

Nė mes tuaj kam qėndruar
E jam duke pėrvėluar,
Qė t'u ap pakėzė dritė,
Natėnė t'ua bėnj ditė.

Do tė tretem, tė kullohem,
Tė digjem, tė pėrvėlohem,
Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
Njėri-tjatėrin tė njihni.

Pėr ju do tė rri tė tretem,
Asnjė ēikė tė mos mbetem,
Tė digjem e tė qanj me lot,
Se dėshirėn s'e duronj dot.

Unė zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
Po tė digjem me dėshirė,
Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.

Kur mė shihni se jam tretur,
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndė jetė
jam nė dritėt tė vėrtetė,

Unė jam nė shpirtin tuaj,
Mos mė kini pėr tė huaj,
M'ėshtė falurė durimi,
Andaj po digjem si trimi,

Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
Tė mos mbeti n'errėsirė.
Jakėni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,

Nė shpirt kam dashurinė,
Pa digjem pėr njerėzinė,
Lemėni tė pėrvėlohem,
nukė dua mė tė ftohem,

Dua ta djek trupn' e kretė
Pėr atė zotn' e vėrtetė.
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė,

Bashkė me gėzimt tė tija
tė vete te perėndia.
Unė dua njerėzinė,
Mirėsin' e urtėsinė.

Nė bėhi shokė me mua,
Nė mė doni si u dua,
Njėri-tjetėrin nė doni,
Tė paudhė mos punoni.

O zėmėra fluturake,
Qasju pakė kėsaj flake!
Mase krahėt t'i pėrvėlon,
Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.

Unė duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar.
Kam qėnė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė.

Gjithė tuajt' i kam parė,
Mėm' e at' e fis e farė,
Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
Qė rrininė mė kėtė vėnt.

Edhe sot nėr ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unė si ju jam ndruar
E jam pėrzjer' e ndryshuar,

Pa jam bėrė shumė herė
Zjar e uj' e balt' e erė.
Jam njė shkėndijė pej qielli
dhe njė drudhėzė pej dielli.

Edhe ndėr qiej fluturonj,
Edhe brėnda nė det qėndronj,
Shumė herė fle nė baltė,
Diku ndodhem dhe nė mjaltė

Bėnem qėngj e kec i pirė,
Lul' e bar e gjeth i mbirė.
Dua shumė fjalė t'u them,
Po trėmbem mos i bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė
Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyWed Feb 11, 2009 7:47 pm

Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:14 pm
FAN STILIAN NOLI :

Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:20 pm
BARDHYL LONDO

VETEN E VRASIM PERDITE

Veten e vrasim perdite.
Ne tavolina
te pista kafenesh.
Ne rrjeshta
te ndyte gazetash.
Ne qarqe
prapesish, intrigash.
Vritemi
ne nje vdekje te ngadalte.
Dhe, oh, Zot,
s'arrime ta kuptojme vetvarsjen tone.
Vjen pastaj nje cast.
Merr revolverin.
Kembeza
nuk hiqet.
Ke vdekur prej kohesh.
I vdekuri nuk vetvritet.

Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:22 pm
FATOS ARAPI

Atdheu

Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje.
Nje prill i pikelluar ne shpirt.
Atdheu eshte kryqi , eshte kryqi
E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

Atdheu eshte toka e premtuar.
Ti shkel si nje zot dhe se ka nden kembe.
Atdheu ska fjale , ka sy te trishtuar.
Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

Atdheu eshte buka e uritur.
Te iken nga duart e dot nuk te ngop
Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
Me syte n'erresire vetveten kerkon.

Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
Ne nje pike loti lirine e lind.

Atdheu yt i vogli , i vogli
ai hyjnori i pavdekshmi si loti
Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:30 pm
PASHKO VASA

O moj Shqypni, e mjera Shqypni

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
Kush te ka qite me krye n'hi?
Ti ke pas qene nje zoje e rande,
Burrat e dheut te thirrshin nane.
Ke pase shume t'mira e begati,
Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
Gja e vend shume, ara e bashtina,
Me arme te bardha, me pushke ltina,
Me burra trima, me gra te dlira;
Ti nder gjith shoqet ke qene ma e mira.
Kur kriste pushka si me shkrep moti,
Zogu i shqyptarit gjithmone i zoti
Ke qene per lufte e n'lufte ka dekun
E dhune mbrapa kurr s'i mbetun.
Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
Nder lufta t'rrebta gjithekund ka ra,
Me faqe t'bardhe gjithmone asht da.

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
E nji fjale t'ambel askush s'ta flet.
Si mal me bore, si fushe me lule
Ke pas qene veshun, sot je me crule,
E s'te ka mbetun as em'n as bese;
Vet e ke prishun per faqe t'zeze.
Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,
Nder nji qind ceta jeni shpernda;
Sa thone kam fe sa thone kam din;
Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
Do thone: " Jam grek", "shkje"-disa tjere,
Por jemi vllazen t'gjith more t'mjere!
Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
Per me ju damun me ju vorfnue!
Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,
Me ju turpnue me grue e moter,
E per sa pare qi do t'fitoni,
Besen e t'pareve t'gjith e harroni,
Baheni robt e njerit t'huej,
Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej.
Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog nder leqe!
Qani ju trima bashke me ne,
Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
E s'i ka mbetun as buke as mish,
As zjarm ne voter, as drite, as pishe;
As gjak ne faqe, as nder nder shoke,
Por asht rrexue e bamun troke!
Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
M'ata sy t'bukur q'dini me qa,
Eni t'vajtojme Shqypnine e mjere,
Qi mbet' e shkrete pa em'n, pa nder;
Ka mbet e veje si grue pa burre,
Ka mbet si nane, qi s'pat djale kurre!
Kujt i ban zemra m'e e lan' me deke
Ket fare trimneshe, qi sot asht meke?
Kete nane te dashtun a do ta lame,
Qi njeri i huej ta shklase me kambe?
Nuk, nuk! Kete marre askush s'e do
Kete faqe t'zeze gjithkush e dro!
Para se t'hupet keshtu Shqypnia,
Me pushke n'dore le t'dese trimnia!
Coniu, shqyptare,prej gjumit coniu,
Te gjithe si vllazen n'nji bese shterngoniu,
E mos shikoni kisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
Qysh prej Tivarit deri n'Preveze,
Gjithkund lshon dielli vap'edhe rreze,
Asht tok' e jona, prind na e kane lane
Kush mos na e preki, se desim t'tane
Te desim si burrat qe vdiqne motit
Edhe mos marrohna perpara zotit.
Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:31 pm
FILIP SHIROKA

Shko Dallendyshe...

Udha e mbarė se erdh pranvera,
shko, dallėndyshe tue fluturue,
prej Misirit n'dhena tjera,
fusha e male tue kėrkue;
n'Shqipni shko, pra, fluturim,
shko nė Shkodėr, n'qytetin tim.

Shėndet prej meje tė m'i falėsh
saj shpisė vjetėr ku kam le,
me ato vende rreth t'pėrfalesh,
ku kam shkue kohėn e re;
atje shko, pra, fluturim,
fal me shndet qytetit tim.

Me ato male, me ato kodra,
me ato prroje rreth t'pėrfalesh
n'ato fusha qė m'ka Shkodra
tė lulzueme, aty t'ndalesh;
tue kndue me ambėlcim,
fal me shndet qytetit tim.

T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim.
Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Icon_post_target_unread nga Agrone Today at 5:34 pm
Fan Noli

Jepni pėr nėnėn

C'thote ajo e ve e gjore
Mbretereshe pa kurore
Faqe-cjerre, lesh-leshuar
Shpirt e zemer perveluar
Gjysme e vdekur: " O shqiptare
Nenes mos ja beni varre".

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Qan e lutet nene e mjere
Kerkon vatren edhe ndere
Do lirin' e saj dhe mbrene
Sic e pat me Skenderbene
Bijt' e beses therret prane
Kur i thirri dhe si vane?

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Cilet jane ata tirane
Qe te prene e qe te vrane
Qe te therne bij e bija
Dhe tu nxi tu mbyll shtepia
Derdhni plumba o shqiptare
Gjakun nenes per te marre.

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Cilet bij te tradhetuan
Dhe te ndoqne dhe te shuan
Dhe te lane o shkab' e ngrate
Pa fole, pa zogj, pa shpate
Keta qena o shoke i mbytni
Mbushni gjyle qe t'i shtypni.

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Sa kerkon e sa te duhen
Burrat nga detyra s'druhen
Trimi i mire do t'te jape
Sot me vrap e neser prape
Hidhni, Hidhni tok dollare
Te mos mbetemi te share.

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Do te ndihim pa kursyer
Per ty, nena jone e vyer
Qe me drit' e nder te thuresh
Dhe me bijt' e tu te mburresh
Cila nene lyp parane
Cilet bij me shpirt s'i dhane

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.

Arme dhe fisheke mblidhni
QESEN edhe SHPIRTIN hidhni
Per lirine per mbretin* tone
Sot,pa neser eshte vone
Jepni, nenen te shpetoni
Komb' e vatra te ndertoni.

Mbahu nene mos ki frike
Se ke djemte ne Amerike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kastrioti
Fillestar/e
Fillestar/e
Kastrioti

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 55
Vendi : Tetove
Registration date : 29/11/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyWed Feb 11, 2009 11:43 pm

Marshi i Barabbajt

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Stroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, baterma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

Tradhėtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
Ti na ēthure, na ēkule, na ēduke ēdo fe,
Varfėri, poshtėrsi, robėri ti na dhe,
Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

0 stėrnip i Kainit, tepdil si bari,
Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
Ti na ther e na grin e pėr qejf na bėn fli;
0 kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

Nė budrum, nėpėr llom' e kufom' u-mallkofsh,
Nė skėterrėn, katran e tiran, u-harbofsh,
Me tam-tam e allarm' e me nėm' u-shurdhofsh,
Nė zėndan mbretėrofsh: Hosanna, Barabba!

0 i ēgryer, i zhyer, i vyer pėr hu,
Turp-e-ndot-kundėrmonjės tė krusen mbi gju
Dallkaukėt, kopukėt e turmat pa tru,
Zėmėr-krund-e-gėrdhu: Hosanna, Barabba!

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Shtroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, batėrma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!


NOLI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
meri
Fillestar/e
Fillestar/e
meri

Female
Numri i postimeve : 66
Age : 53
Vendi : itali
Registration date : 12/01/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Feb 12, 2009 12:44 pm

VARGJE PER TY


Desha veē te te Pershendes
rreze dielli ne mengjes!

Nuk te shkrova, nuk me shkrove
te kujtova, s'me kujtove!

Nuk te ftova, nuk me ftove
te enderrova, s'me enderrove!

Nuk me thirre, nuk te thirra
ēfare po ngjane te gjette e mira!

S'te kam thene, s'me ke thene
Hena buzeqeshe ne ballin tend!

Pa meshire po ikin vitet
malli rritet, rritet, rritet!...

Shpresa ka veē nje emer
ender-shprishur per nje zemer!

Pengu pushon ne nje deshire
per nje buzeqeshje te dlire!

Ne flokun tend nje deshire po kallet
bota le te shembet se nuk na i di hallet!...

Eshte kjo nje poezi qe me flen shpirt, por poeti nuk e cek dot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Veneta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyFri Feb 13, 2009 10:16 pm

Rexhep Qosja

Vdekja me vjen prej syve te tille (insert)

Dhe me tha Viktori, i bir' i Dranes: ne
syte e kalter dhe te virgjer i prehej
vuajtja, qe s'ia kam kuptuar kurre
shkaqet, Ndjeste paste! Amen!

Dhe me tha Danjolli, i quajtur i Sherkes:
kur heshtte, si peshku, s'e dija a
donte te me zvogelonte mua apo te
fshihte fatkeqesine e vet. I mallkuari!

Dhe me tha Romana, e bij' e Jakupit:
sa shume e kam dashur, po s'e kam
bere te lumtur, ndoshta me fajin tim.
O, lutuni per te, paci uraten!

Dhe thote Siriu, i bir' i Bales: ne daci
te dini me shume per Xhezairin e
Gjikes, lexojini me kujdes keto rrefime
dhe ndaluni e mendoni me gjate per te, si per veetn.

1971-1973
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyFri Feb 13, 2009 11:04 pm

Rrustem Geci - CAMET


Ēame , Ēame , Ēamėri
ke kraharorin me flori
I ke krojet mėmė e mbesė
unė te gjaku do tė vdesė
Ēame , Ēame , Ēamėri
Plot tė vrara ke nė gji
tri tė korra nė njė pemė
tri tė korra nė njė lėmė!
Ēame , Ēame , Ēamėri
tremijė vjet moj i l i r i
populli ynė ėshtė burrė
ėshtė si gjaku nė flamur
Ēame , Ēame , Ēamėri
ti moj je njėmijė flori
ti ke ēamin qė punon
ti ke ēamen qė tė donė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptySun Feb 15, 2009 12:59 am

gjergji shkruajti:
JA NJĖ POEZI NGA Arshin Rexha.

Tempulli i Dodonźs

Eshtź njź shkźmb mbi Ajdonat
ku folenź bźn shqiponja
Atje pźr njź kohź tź gjatź
Tempullin e kish Dodona

Shenjtorja e ēamźrisź
Me kurorźn gjethe lisi
Rrij nź fron tź Perźndisź
Ku jeta njerźzore nisi.

Nź njź shkźmb mbi Ajdonat
ku buron uji dhe jeta
Tempullin kishte Dodona
Tempullin kish e vźrteta.


Poezi shumė e mirė gjergji faleminderit qė na e solle pėr ta lexuar.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albona
Anėtar
Anėtar
Albona

Female
Numri i postimeve : 354
Age : 30
Vendi : Kumanove
Registration date : 10/10/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptySun Feb 15, 2009 1:04 am

FAN STILIAN NOLI :

Anės Lumenjve


Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albona
Anėtar
Anėtar
Albona

Female
Numri i postimeve : 354
Age : 30
Vendi : Kumanove
Registration date : 10/10/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptySun Feb 15, 2009 1:06 am

ISMAIL KADARE

Kristal


Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
si tė harroj une dalėngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.

Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
nje strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 31
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyMon Feb 16, 2009 5:14 pm

Kitara ime rrefen historine

Kitara ime rrefen historine,
Gjashte tela ka, me ta ben cudine!

Teli i pare leshon ze femije,
Sikur kerkon Rozafen ta veje ne gjume.
Teli i dyte, si ninulle e embel,
Rozafa nga guret historine perkund.

Teli i trete, kushtrim nder beteja,
Shpata e Gjergjit maleve u sjell lirine;
Teli i ketert, kenge pikellimi,
Eshtrat e vjedhura s'e marrin nga varri lavdine.

Teli i peste, prape tingull lirie,
Lavdia e Gjergjit nuk qe vec legjende;
Teli i gjashte, tingull historie,
Shqiponja me dy krena prape nder zemra rend.

Besim Zymberi
Varosh, 1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 31
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Feb 19, 2009 8:24 pm

Pranvera s'vjen pa luleboren

Shote Galices

Ajo erdhi me perkedheljen e shekujve,
Nga nje lindje profetesh, nga nje mbarsim malesh!
Ajo ecen me hapat e shekujve,
Si pranvere sjell lule mes plumbash, mes hallesh.

Ajo erdhi me perkedheljen e shekujve,
Per t'u dhene brezave kushtrimin.
Ajo ecen me hapat e shekujve,
Pranvera vec lulesh sjell ndadhenjimin.

Ajo erdhi me perkedheljen e shekujve,
Per te shkruar ne plumb historine,
Ajo ecen me hapat e shekujve,
Pranvera vec lulesh sjell lirine.

Ajo erdhi me perkedheljen e shekujve,
Si nje Teute te mbante kuroren.
Ajo ecen me hapat e shekujve,
Pranvera s'vjen dot pa luleboren.

Besim Zymberi
Varosh, 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Feb 19, 2009 9:55 pm

PER TY KOSOVE

Do te me zere gjumi
ne kraharorin tend
Kosova ime
do te fute ne boten e erndrrave
qe ta kujtoj gjakun e ushtarit
do te me mpihen gishterinjet
mbi token e lagur me gjak
se ushtari u vra
per liri,per Kosove
per plis te bardhe
per komb
per flamur.\
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Feb 19, 2009 9:59 pm

GJAK KOSOVE

Me shami te kuqe ta pastrova plagen
kullonte gjak Kosove
s'te trembi lufta me djajte
as arma e rende
vdiqe per ideal trimoshi im.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyTue Mar 24, 2009 1:10 am

[color:7b58="DarkRed"]1. Dardana (ish Kamenica)
 
Galabroi tė vėshtron nga kodrat mbi bokė 
Ujė tė sjell nga rrėnja e ahut shekullor
Pemė, perime e tė tjera qė i bėnė kjo tokė
Ua sjell nė rrafsh Dardanėve shembullor.
 
Furnizon me shigjeta e shtiza - Svirca
Anamali e Veliglaua sjellin stoli floriri
Kulina mburoja, pėrkrenare e karfica
E gjuetarėt nga malet buria nga briri.
 
Skup, Justinianė e Demastion - drejtim rrugėsh 
Margen e pate ujėrrėfime pikėtakim lėvizjesh
E Koprėn vendrrėfim udhėtarėsh e konaqesh.
 
Qendėr trimėrie burrash- ushtarė dardanėsh. 
Kalaja e Trojeve me kullėn e Tygjecit
Kuvendonin me shenja me Gjytetin e Marecit
 Ukshin Zajmi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyTue Mar 24, 2009 1:11 am

2. Gjinaj (Gjilani)
 
Amalgam ari e argjendi thurur verig
Ujėrat u shterėn nga kullimi nė jug
Ura e Musė Kotorrit varr kalimi n’vig
Kaushėn e anatemuan tė munduarit nė lug! 
 
Themelet e krijuesve janė fshi’ 
Festat u shndėrruan nė panaire. 
Tė kaluarėn nuk e deshėn dėshmi
Emri u imponua pėr tė bėrė sehire..
 
Nuk frikohet mė askush nga vėrshimet
Ajo u mposht me tiraninė e sunduesit
E shpėrnguljet me vrasjen e mėsuesit.
 
Statujat e bronzta u ndėrruan nga regjimet
Historia e re kur shkruhet me argumente
E banorėt nuk besojnė mė ne fragmente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyTue Mar 24, 2009 1:11 am

3.Vitia
 
Trojet Urbane u bėnė ara Verbane
Qė gruaja dardane tė ndėrrojė origjinė
Tė ndryshojė edhe historia e kėsaj ane
E Tėrpeza tė mos dėshmojė vjetėrsinė.
 
Labirinti i Smirės - filozofi e lashtėsisė 
Kalatė e shumta rrjedha historie
Nėntoka begati, natyrė e dhuntisė
Ujėrat shėruese, dėshmi sizmie.
 
Malet e Zeza peshė e rėndė e barrės
Rrafshina dhuratė e nėnė Margės
Kodra e Furrės maje e mbimjegullave.
 
Njė komb me shumė fe relikt filozofie
Me njė gjuhė gjaku e gjeografie
Nė shtrojėn e liqenit tė kėshtjellave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyTue Mar 24, 2009 1:12 am

4. Artana (ish Novobėrda)
 
Rritėn tėnde Evropa ta pati lakmi
Raguza tė erdhi nė vizitė pėr tregti
Nėntoka jote botės i dha argjend e ar
Pate aq shtėpi sa Kodra e Madhe bar.
 
Kambanat bėnin zhurmė pa ndalė
Zeja e shkrirja zgjerohej ngadalė
E nga minaret shihej ēdo gjė nė male
Sasėt gjetėn strehė e punė normale
 
Dardanėt i deshėn tė gjithė, pa dallim
Ua mėsuan zeje e punė pėr shpėtim
Mysafirit i dhanė bukė, krip e zemėr.
 
Ishe kryqėzim punėsh, rrugėsh e gjuhėsh
Bukuri arkitekture, fasade e mjeshtri gurėsh
Ke pas, ke e gjithmonė do tė kesh emėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyTue Mar 24, 2009 1:12 am

4. Artana (ish Novobėrda)
 
Rritėn tėnde Evropa ta pati lakmi
Raguza tė erdhi nė vizitė pėr tregti
Nėntoka jote botės i dha argjend e ar
Pate aq shtėpi sa Kodra e Madhe bar.
 
Kambanat bėnin zhurmė pa ndalė
Zeja e shkrirja zgjerohej ngadalė
E nga minaret shihej ēdo gjė nė male
Sasėt gjetėn strehė e punė normale
 
Dardanėt i deshėn tė gjithė, pa dallim
Ua mėsuan zeje e punė pėr shpėtim
Mysafirit i dhanė bukė, krip e zemėr.
 
Ishe kryqėzim punėsh, rrugėsh e gjuhėsh
Bukuri arkitekture, fasade e mjeshtri gurėsh
Ke pas, ke e gjithmonė do tė kesh emėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyMon Apr 06, 2009 9:37 pm

O Moj Shqypni
O Moj Shqypni, e mjera Shqypeni
Kush te ka qit me krye n'hi?
Ti ke pas ken nji zoj e rand,
burrat e dheut te thirrshin nan.
Conju, shquptar, prei gjumit conju,
te gjith si vllazen n'nji bes shtrengonju
e mos shikoni kisha e xhamija:
Feja e shqyptarit asht shqyptarija!
Qysh prej Tivarit deri n'Preveze,
gjithkund lshon djelli vap edhe rreze,
asht toka e jona t'paret nae kan lan,
Kush mos na e preki, se desim t'tane!
Desim si burrat qi diqen motit
E mos turprohem perpara zotit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Apr 16, 2009 1:48 am

Borxhet e mija

(Xhevahir Spahiu)

Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe,
s'eshte asgje mbytja ne lum a ne dhomat e gazit
I kam borxhe nenes qe s'ia ngrita varrin,
i kam borxhe lisit qe s'ia hodha pjergullen,
i kam borxhe dashurise qe ia vodha te dielen,
i kam borxhe krimit qe s'i vura emer.
Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe.
I kam borxhe fjales qe s'e pashe ne enderr
i kam borxhe korbit qe s'ia zbardha pendet,
i kam borxhe vitit '13 qe s'ia mbylla plaget
i kam borxhe ardhemrise qe ia lashe tek pragu
terin e nje kohe te larget.
Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe.
U kam borxh te gjalleve,
u kam borxh te vdekurve;
gurin e varrit e shes
te laj borxhet.

Dhe ve piken ketu.
Tani mund te flisni
per borxhet qe me kini ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Apr 16, 2009 1:50 am

Guximi

- Hil Mosi -

Ti ke pas' pa do koh' edhe ma t'vshtira,
Ti ke pas' hjek, ma shum' mjerim,
Prandej qindro burrnisht sikur pėrpara
E mos u tremb, por ki guxim!
Shum' dallgė t'rrepta ti i pate hjekun,
Qė ty t'u turrshin me rrėmbim,
E pra mbasi der sot trimnisht qindrove,
Ti mos u tremb, por ki guxim!
Sado e rrept' qė mundet t'jet' duhia,
Mos u frigso, por banu trim!
Do t'bahesh prap i fort sikur pėrpara,
Por mos u tremb, e ki guxim!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 EmptyThu Apr 16, 2009 1:51 am

Shpejt dhe ngadalė

- nga:Johan Volfgang- GĖTE -

Mos u nxito!Mos u Vono!Duro!
Njė kryefjalė shkruaj posi kjo
Vare mbi gjoksin posi hajmali
Ruaje nė djellė dhe nė shi;
Me lulet rrotull teje mos u merr,
Dhe i patrembur gjer nė varr e shpjer


Mos u nxito! Pa mend mos u vono!
Kur shpirti sulet, ti mos u ndalo!
Mejtohu mirė, udhen drejt nis,
Dhe sulu tutje me mish e me shpirt;
Ngadalė, kurrė s'ndreqet njė lajthim
I bėrė pa hesap e pa peshim.

Mos u vono! Se tutje turret jeta,
Kalo si trim, guxo pa ardhur vdekja;

Njė punė bėj tė lartė dhe tė fortė,
Tė cilen koha kurr s'munt ta mposht
Mbi dhen nam tė gjallė lėr pėr jetė,
S'prish punė si shokėt vdes edhe vetė.


Mos u nxito! Mos u vono! Mejto!
Gunėt e fatit qetas duro!
Detyren ki si prijės kryesisht:
Bėjė gjithnjė tė drejtėn burrėrisht;
Mos u nxito! Mos u vono! Pa fjalė..
Zoti nė fund tė nxjerr faqebardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 29 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 29 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: