Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:32 pm

MALLI QĖ GĖRRYEN
Mėsuesit tim
(Sokol Mehės)
Na shpjegoje qetė e me keqardhje
Pėr kėtė fundshekull tė marrė
Na pėrgatisje
Pėr rrugė tė gjata
Ka me ardhur koha na thoshe
Vėrtetė
Koha erdhi profesor Sokoli
Ti nuk e prite
Vdekja tinėzare herėt tė mori
Mė shumė se njė kujtim
Pėr mėsuesin tim
Kohė
Jeta nuk ėshtė vetėm kohė
Kohė qė rrjedh si lumi
Ti pajtohesh me vdekjen
Dhe e kėrkon atė nė kohė
Unė e dua jetėn
Dhe luftoj pėr te
Me ngulm
Nė kohė
Malli
Diēka nė gjoks po mė djeg
Diēka po mė gėrryen
Si duhanxhiun e vjetėr
Kur e mbėshtjell
Edhe dushkun me letėr
Malli mė ka zėnė
Pėr nėnėloken
Pėr aromėn e lule shtogut
Pėr pragun e shtėpisė
Pėr vrapin e gjokut
Pėr lojėrat e fėmijėrisė
Kanė thėnė
Malli
Gėrryen gurin
Mėrgimi
Nga qengj i butė
Tė del ujk me dhėmbė
Tė tretė tė dėrmon
Buzėqeshjen ta ndrydh malli
Tkurresh e nuk mbetesh
Sa njė kokėrr limoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:33 pm

SHKĖNDIAT NĖ HORIZONT
Ndjehuni
Kosova
Sot mė shumė se kurrė
Pret
Nė themel nga njė gurė
Ē’prisni ndjehuni
Kalanė e pėrjetėsisė ta bėjmė
E pastaj tė rrojmė
Secili me punėn e vet
Ndjehuni
Bashkohuni
Atdhedashės
Dijetarė
Luftėtarė
Tė ndėrgjegjshėm
Bashkohuni
Do shihni pastaj
Si pėr inat do bashkohen
Hajna lakej e kusar
Tė ndyrė e hileqarė
E pastaj ju
Do tė jeni tė lirė
Tė besosh
Jeta nė lakuriqėsinė
E besimit tė verbėr
Pa nuancat e veta ekstreme
Gjunjėzohet
Para pikturės pornografike zhgėrryer
E pa zė thotė
Zoti vet
T’i besojmė krijesės sė tij
Jeta
Ne rrugėtojmė nė te
Pa pikė fillimi e mbarimi
Nė lėvizje
Si nė njė stacion tė largėt harrimi
Dikujt ju kujtua
Jeta
Ah njė lutje pėr mua
Ora e fundit thėrret
Jeta
Ē’ėshtė kjo qė e duam
Me ēdo kusht
Edhe me kushtin e turpit
Babait
Fillim maji nė agim
Na gėnjeu
Nė pikė ndarjen tonė
Njė pikė loti
Shėnoi njė lojė tė re
Mes jetės e vdekjes
Pengu i kujtimit lėnė
Bartur nga ati ynė
Adam
Mbi vdekjen e parė
Koha na mėsoi me ndarjet
Vallet
Mjeshtri arti nga lashtėsitė
Pėrmes valles qė fletė
Nder brezni bartur
Me shpatėn e rėndė nė dorė
I mundem armiqtė
Me kėngė
I pritem miqtė
Strategji e vallėzimit
Tė njė epike
Nė vazhdimėsi
Valle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:35 pm

SHKOJNĖ DHE NUK KTHEHEN
Dua
(Dritėro Agollit)
Poezinė shfletova
Me kujdes
Atė takova
Me fanar ndezė
Vargun lozonjar
Se bashku me Dritėronė
Dhe poezinė e parė
Prapė takova Dritėronė
Nė dorė me fanar
Fėmijėve tė mi
(Lules dhe Arės)
Nuk e di a mundem
Vargun zap ta bėjė
Tė shkruaj
Diēka nga tė papriturat
Diēka me admirim
Pėr fėmijėt
Edhe pėr fėmijėt e mi
Me pėrkushtim
Nuk e di
Miku i vėrtetė
Njė Mik do ta takosh nė jetė
Njė
Njė mik tė vėrtetė
Do ta gjesh
Nė kthetrat e jetės
Nuk do tė lė fillikat
Nuk do tė lė vet
Njė
Gjethet e vjeshtės
Shkujdesur nėpėr rrugė
Paskeni rėnė
Nga trungu shkėputur
Stinė qė vret bukurinė nė heshtje
Dhe ngjyrat tretė
Gjethet e stinės sė verdhė
Shkujdesur mbi rrugė
Shkapėrderdhė
Njė kovė ujė
Kur dalim nga shtėpitė
Shtigjeve tė malit
Pimė nga kova me ujė
Besėtytni a hyjni
Nė mitizim
Dėshirė e nėnės
Pėr kthimin e djalit
Para kovės me ujė
Dhe duarve tė nėnės
Pėrkulemi
Rrita
Mbahu
(Mejremit, motrės sė Fadil Vatės)
Mbahu motėr
Koha tė goditi rėndė
Sprovė e jetės sonė
Nė kėrkim tė lirisė
Motrės i ra hise
Shami e zisė
Pa dyshim
Lulėkuqet e para tė prillit
Do i vemi
Mbi varr tė Fadilit
Mbahu motėr
Shqiponjės
( varg i huazuar)
Njė varg dua ta vjedh
Pėr ty
Pėr tė bukurin flamur
Kush para teje
Nuk u pėrkul
Sot shumė korba thonė jemi shqipe
Si i duron e kryet s’ua shtype
Rrita
Dalė e ngadalė u rritem
Pėr ditė e nga pak
Rrugėt e pafund
I rimorėm
Amanetet e tė parėve kujtoni
Kthim mbrapa
Mos lejoni
Shiu
Kur vapa ėshtė e prushtė
Bujku humb shpresėn
Vjen shiu i prajshėm
Ia kthen buzėqeshjen
Shiu
Flori nė maj
Argjend nė gusht
Hėnėz e kuqe
E vėrteta
Kartat ranė
Trupi u zhvesh
Turpi mbeti lakuriq
Dikush turpin
Vetė do ta hajė
Dikush do ta hajė me miq
Me turp dikush rron gjithė jetėn
Njė ditė
Dikush
Do ta thotė tė vėrtetėn
Pendimi
Kush rron po tė vdesim ne
Ata vdiqėn pėr kėtė dhe
Ne pėr kė jetojmė
Po tė bėhej njė sondazh
Do pendohen
Ata mė parė
Apo ne qė frymojmė
Dy tė marrė
U takuan dy tė marrė
Si tė marrė qė ishin
Bėnė shamatė nė pazar
Nė pazarin e Prishtinės
Pretendonin pėr kryetarė
Ngjarjen shėnuan gazetat
E bėnė gjellė e sallatė
Sonte
Kryeqytetasit s’do ta hanė
Darkėn thatė
Ma jepni shkopin
Mė duhet tė mbėshtetem diku
Pranė lartėsive tė bardha
Si zogu qė fluturon mbi re
Larg e mė larg nga pėrbaltja
Jam i vetėm tani
I vetėm fillikat
Natėn duke e ēarė
Me shkopin e gjatė
Mos mė ankoni tani
Se nuk ua falė dot
Kam nevojė
Pėr ty kam nevojė toka mė rėndon
Sizifi do tė mi verbojė sytė
Qė plotė dritė i kam
Ti
Popullin zhveshe
Nga ndjenjat e robėrisė
Pinguinėt po tė shajnė
Larg
Mbi akullin e ngrirė
Pėr ta thėnė tė vėrtetėn
Kam nevojė
Pinguinėve le t’iu mbetet
E shara nė gojė
Nė heshtje
Tinėzisht e nė heshtje
Theve gotėn e kristaltė
Dhe me dashje i bėrė
Njerėzit me baltė
Tinėzisht e nė heshtje ike
Me bishtin nėn shalė
Ike
Si dhelpra nė mal
Nė kurthet e lojės
Dikush ka pėr tė rėnė
Do ndahemi
Njė ditė do tė ndahemi
Prej kėtij stili tė rėndė
Stil i tė jetuarit mbrapsht
Me lajka nė gji
Moral i rėnė pėr tokė
Qe shitesh e blihesh
Pa lekė e me lekė
Vallė
U shite edhe ti
Ndahemi
Lehjet
Njė jetė tė tėrė qentė lehen
Nėn strehėt e shtėpisė
Lehnin nė hėnėzėn e kuqe
Tė yshtur prej smirėzisė
Hėnėza perėndoi
Dhe ajo lindi prapė
Qentė lehnin pas lakmisė
Dhe ngarendin nė vrap
Lehin qentė
Bythė e kusisė
Nuk ndenjen duarkryq intelektualėt
Sfidė serioze i bėnė Serbisė
Me mendimin filozofik aktual
Rrahėn me shkop bythėn e kusisė
Bythė e kusisė rėnė nga ndryshku
Lėnė nė mezhdė me njė anė
Shpikje e njė strategjie tė re
Tė artit luftarak nė Ballkan
Rrethi i kusisė po krekoset
Me bythėn qė boja po i del
Sikur tė realizohej kjo filozofi
Do konkurronin ēmimin Nobel
Nė dukje
Duket njeri i mirė
Me pamje te qetė
Eh sikur brendi e shpirtit
Me dukjen tė ngjet
Vėrtetė
Nė dukje u mashtrua
Dhe Eva me Adamin
E shtrinė kėmbėt mė gjatė
Se ē’kishin jorganin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:36 pm

Pėrmbajtja e librit
TH E M E L E T E G U R T A
Kujdes
Mbi muret e Dubravės
Kullat
K Ė N G Ė N O S T A L G J I K E
Atdheut tim
Zjarri i vatrės sime
Djepi
Mos
Njė ditė
Natė
B A L A D Ė P Ė R S H O K Ė T
Unė dhe ti
Po vjen pranvera
Kthehu
Ukshin Hotit
Njė jetė tė tėrė
Bacė Rifatit
G J E T H E T E V E R D H A
Plaku
Kėpucės
A ka mė keq
Bretkosat
Dikur
Dy mendėsinė
Ngjyrė e verdhė
E B A R D H A Q Ė V R E T Ė
Loti
Qėllimi
Dimri
Urim
T H Y R J E R R U G Ė S H
Ne dhe Evropa
Ēmenduri
Dėshmitar
Rrugėt
Ajo
Para varreve tė Dėshmorėve
K Ė N G Ė L I R I K E
Asaj
Atė
Njė ėndėrr
K Ė N G Ė E P I K E
Fshatit tim
Fidanit
Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare
Dritanit
Tė vranė
Pranverė e ’81-shit
Skėnderbe
Shkėlqimi nė bronz
Pushkės i besoj
Pushka
Legjendarit Adem Jashari
Shkėmbinjtė
Jusuf Gėrvallės
L O T E T Q Ė S U T H A N Ė
Tė zhdukurve tė luftės
Bonjakėt
Njeriut tė mirė
Shpėrngulja e dhunshme
Varrezat masive
M A L L I Q Ė G Ė R R Y E N
Mėsuesit tim
Kohė
Malli
Mėrgimi
S H K Ė N D I A T N Ė H O R I Z O N T
Ndjehuni
Bashkohuni
Tė besosh
Jeta
Babait
Vallet
S H K O J N Ė E N U K K T H E H E N
Dua
Fėmijėve tė mi
Miku i vėrtetė
Gjethet e vjeshtės
Njė kovė ujė
R R I T A
Mbahu
Shqiponjės
Rrita
Shiu
H Ė N Ė Z E K U Q E
E vėrteta
Pendimi
Dy tė marrė
Ma jepni shkopin
Kam nevojė
Nė heshtje
Do ndahemi
Lehjet
Bythė e kusisė
Nė dukje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:38 pm

MEHMET BISLIMI
FJALĖ DHE GURĖ

Mehmet Bislimi
FJALĖ DHE GURĖ
Redaktor:
Bedri ISLAMI
Lektor:
Kadri REXHA
Design & Layout:
Adnan ASLLANI
Piktura nė ballinė:
Nguyen KHANH
“In The Ethereal World”
Botues:
Kompleksi pėrkujtimor
“Adem Jashari” – Prekaz
Copyright & 2003
Autori & botuesi
MEHMET BISLIMI
FJALĖ DHE GURĖ
Poezi
(ribotim me ndryshime tė vogla)
Botuar nė rrjetin elektronik nga
Kompleksi pėrkujtimor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:38 pm

“Adem Jashari” – Prekaz
2003
“E nė brengat vėnė e vijnė
Tėrė dhembje tėrė lot
Kush ma diti poezinė
Dhembjet nuk m’i diti dot”
- Lasgushi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:39 pm

MEDITIM PĖR JETĖN DHE PĖR TĖ ARDHMEN
Shėnime pėr vėllimin me poezi tė Mehmet Bislimit
Libri i dytė me poezi i Mehmet Bislimit ėshtė njė befasi e kėndshme, bile do thosha, ėshtė
shumė mė tepėr se njė befasi e zakonshme.
Janė tri gjėra themelore qė e bėjnė kėtė vėllim me poezi, tashmė tė poetit Mehmet Bislimi,
njė libėr qė duhet lexuar dhe duhet medituar sė bashku me tė: Sė pari, ėshtė mė i realizuar
artistikisht se vėllimi i parė i tij dhe kjo dėshmon ngritje artistike; sė dyti nė themelin e
poezisė ėshtė vėnė meditimi dhe kjo e bėnė atė mė tė perceptueshėm; dhe sė treti, ai vazhdon
tė jetė njė poet qė kėrkon deri nė fund tė militojė pėr vendin e tij.
Thash se ėshtė njė vėllim poetik mė i realizuar se libri i tij i parė dhe kjo nga e gjithė
struktura e vargut tė pėrdorur e cila rrallė herė ėshtė nė formėn klasike tė poezisė. Pra, mė
shumė ėshtė shfaqur nė formėn e lirė tė saj, me njė ritmikė tė brendshme, ēka shumė shpesh
ėshtė mė e vėshtirė se sa forma tradicionale. Ritmi i brendshėm i poezive, mė shumė se
harmonizimi i jashtėm janė nė thelbin e poezisė qė u jepet lexuesve. Ka shumė vargje qė tė
mbesin nė mend, ashtu si ka edhe poezi tė tėra, tė cilat shfaqen herė pas here si vazhdė e
vuajtjes poetike dhe e mendimit poetik, si shpėrpjesėtim i sė bukurės nė formėn e tė
shprehurit, si gjetje e figurės poetike, jo nė klasiken, por nė njė formė tė brendshme poetike.
Normalisht, poezia e re e Mehmet Bislimit rrjedh e qetė. Ajo ėshtė nė shtratin e vet nė kėtė
formė qė ka zgjedhur, dhe kėsaj i ėshtė pėrshtatur edhe gjetja tjetėr poetike e formės sė
shkurtėr tė paraqitjes sė poezisė. Zakonisht poezitė e kėtij vėllimi nuk janė tė gjata, rrallė herė
ato kalojnė 10 apo 12 vargje, brenda vargjeve nuk ka zgjatje tė rreshtave, nganjėherė pikė
krahasuese e kėsaj lloj poezie, por brenda radhėve tė ngjeshura janė vargjet, nganjėherė tepėr
tė bukura, qė mbahen mend gjatė dhe qė ke pėr dėshirė tė ja thuash edhe dikujt tjetėr. Nėse
vargu pėrgjithėsisht rrėshqet dhe nėse njeriu i kthehet edhe njė herė poezive, kjo do tė thotė se
tė ka mbetur shumė prej tyre, dhe ėshtė fakt se disa poezive lexuesi mund t’ju kthehet edhe
mė shumė se dy herė. Nė kėtė kohė, kur poezia ende nuk e ka gjetur vendin e saj, kur mė
shumė ka rendje pas prozės aktuale, sjellja e poezive tė reja tė Mehmet Bislimit, pėrbėnė njė
risi. Mirėpo nuk ėshtė vetėm kjo qė pėrbėnė risinė qė thashė.
Mehmet Bislimi po hyn nė radhėt e poetėve qė meditojnė pėrmes vargut. Kjo ėshtė njė
dukuri e njohur tė poetėt shqiptarė tė Kosovės, ku shquhen sidomos dy emra qė i bėnė nder
poezisė shqipe nė pėrgjithėsi, Azem Shkreli dhe Ali Podrima. Poezia e Mehmet Bislimit nuk
ka marrė prej tyre natyrėn e tė shkruarit, pra nuk ka marrė pėrsėritjen, megjithėse me poezinė
e Podrimės e afron shkurtėsia e tė shprehurit, por ka gjetur njė rrugė poetike meditative, e cila
shkon mė shumė drejt pėrjetimit qė ka kaluar autori, shkon drejt asaj qė ai ka njohur, qė e ka
prekur me dorė, dhe ku vetė ka qenė i pranishėm, edhe kur ai thėrret nė ndihmė figura tė tjera
kohore. Mjafton tė ndalosh nė poezitė tė tilla si: ”Avniu”, “Edipi”, “Liria”. “Statuja” etj. Pėr
tė gjetur veēori tė poezisė meditative tė Mehmet Bislimit . Por, duke qenė meditativ, si nė ēdo
shfaqje tė tillė poetike, autori Mehmet Bislimi, dėshmon se nuk ka poezi meditative tė
shkėputur nga ajo qė ndodh ose qė ka ndodhur nė vendin e tij, nga ngjarjet me tė cilat ėshtė e
mbushur jeta e tij, nga pėrcaktimi i tij, mė parė si luftėtar dhe pastaj si poet, dhe nga kjo ai
nuk ka tentuar dhe as qė ka dashur tė shkėputet. Kjo e bėnė edhe mė tė qartė poezinė e tij, mė
tė drejtpėrdrejtė, mė ngacmuese dhe nė kėtė kohė kemi nevojė pėr mė shumė poezi tė tillė, tė
drejtpėrdrejtė. Megjithatė, nganjėherė duhet tė shmangėn moralizimet, qė nuk janė meditative,
por skema qė nuk kanė pėrse zėnė vend nė poezi.
Mehmet Bislimi ka pasur njė jetė aktive pėr mė shumė se 20 e ca vite dhe ka qenė e
pamundur qė kėto mbresa, shprehi, ngjarje, debate, pėrjetime tė mos kenė zėnė vend edhe nė
poezinė e tij. Kjo ėshtė e natyrshme, por ėshtė njėkohėsisht edhe e kuptueshme. Njė gjė tė tillė
ai e ka bėrė edhe nė kėtė vėllim, i cili duke u krahasuar me vėllimin e parė, ėshtė mė i shtruar,
mė i qetė, por njėkohėsisht edhe mė gėrryes pėr tė mirė. Pėrjetimet jetėsore e kanė bėrė
vėllimin mė pėrcaktues, mė tė hapur, mė konkret dhe shmangia nė shumė raste e deklarimit tė
thatė e bėnė edhe mė tė afėrt, mė tė ngrohtė, mė tė perceptueshėm.
Poezia e mirėfilltė lirike nuk ėshtė edhe aq e pranishme nė kėtė vėllim. Nuk janė mė shumė
se dy apo tri poezi tė tilla. Kjo do tė thotė se pėrshtypjet dhe mbresat nga jeta e tij aktive ende
janė gjallė tek ai, zėnė vend themelor, por mendoj, ngadalė, ato duhet tė kenė mė shumė
frymėmarrje nė librat e ardhshėm tė tij. Kjo ėshtė e domosdoshme.
Mehmet Bislimi, edhe nė kėtė libėr, e besojmė edhe nė librat tjerė tė tij, nuk heq dorė nga
ndjenja e njė poezie militante, qė dėshmon atdhedashuri, pėrkushtim ndaj vendit, tė cilit ende
nuk ia janė mbaruar hallet dhe nuk i janė pėrfunduar dertet e mėdha qė ka pėrsipėr . Mehmet
Bislim, duke jetuar aktivisht me kėto halle e dertet tė vendit tė tij, e ka pėrēuar kėtė edhe nė
poezinė e tij, dhe nuk ka mundur tė ndodhė ndryshe. Ai, tashmė hyn nė radhėn e atyre
poetėve, tė cilėt duan t’i thonė gjėrat ashtu siē janė , ashtu si i pėrjetojnė, mos ta fshehin
dhimbjen kur ajo ėshtė dhe mos ta fshehin tė vėrtetėn, kur ajo duhet thėnė. Kjo e bėnė librin e
tij mė tė besueshėm.
Normalisht qė nė libėr ka edhe tė meta, vargje tė zakonshme, nganjėherė meditim jo tė
saktė, por kjo ndodh me ēdo libėr e aq mė shumė pritet tė ndodhė njė gjė e tillė me vėllimin e
dytė tė njė autori, i cili pėr mė shumė se njėzetė vite e kishte poezinė e fshehur brenda vetes,
sepse kishte punė e halle tė tjera, sepse ishte pėrfshirė nė rrjedhat dėshmuese e historike tė
kohės sė tij, sepse ai i takonte dhe vazhdon t’i takojė brezit idealist, qė nuk u lodh, nuk u thye
dhe nuk u tėrhoq nga ideja madhore pėr Kosovėn e lirė dhe tė mėvetėsishme. Por themelore
ėshtė se ky ėshtė njė vėllim qė paraqet njė poet nė rritje, njė poet meditativ, i cili edhe vargun
e ka vėnė nė shėrbim tė kombit qė i pėrket.
Bedri Islami, publicist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:39 pm

GJETHET E VERDHA
NĖNSHTRIMI
Si urithi nėn dhe
Tinėzisht
Ndėr ne erdhi
I kishim vėnė qė moti dru
E nuk shkulej dot
Mes nesh e sollėn
Qyqarėt
Veē rrugėn ia prenė
Me pushkė
Jasharajt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:40 pm

FOTOGRAFIA
Fotografi e saj
Mė lėndoi
Nga kohėrat rinore
Njė buzėqeshje e ngrirė
Kohė e largėt
Kujtimet shprushė
Me faqe tė kuqe
Dhe nishan nė gushė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:40 pm

PIKĖLLIMI
E bardha qė vret
Gjenezėn e ka tė lashtė
Bari mendueshėm ngritėt nė pranverė
Si i sėmuri nga lėngimi nė shtrat
Me shtatin dhe gishtėrinjtė e verdhė
Se dimri ishte i gjatė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:41 pm

TELEFONI
Lajmi se
Tiranin e vranė
Erdhi nga zėri andej telefoni
Po tiraninė qė mbolli ai
Kush do ta vras
Pėr sihariqin
Kush do tė mė thėrras
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:41 pm

LAJM I VONUAR
Do shtypur tė urryerit si kokrrėn e grurit
Mė gurė tė rėndė mulliri
Qė ta shpėtojmė dashurinė
Lė tė mblidhet asambleja pastaj
Pėr tė parė
Kush mbolli urrejtje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:42 pm

RĖNIE
Me duar tė pėrgjakura
Ju ngritėn
Nė majat mė tė larta
Kujdes nga rėnia
Mė lartė nuk ka
Panė tmerrin ata
Nga mundi i ngritjes
Me duar tė kėputura nė bėrryl
Bėrrylin atyre mos ua tregoni
Kujdes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:42 pm

FATE
Me dhėmbė tė ndyrė pėrtypė njeriu
Dhimbje e fate
Pėr dallim nga sisorėt
Pėrtypim ne tė palarat e botės
Komuniteti primitiv u zhduk
Pas racionit ngasin
Meditojnė
Mendjen nuk vrasin
Ngasin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:43 pm

TĖ GJITHĖ
Qė moti
Pranė oxhakut
Hanim patate tė ziera
Rreth oxhakut dikur
Ngroheshim nga pak
Nga gjyshi dėgjonim historiera
Dhe shprushnim me mashė zjarrin nė oxhak
Pranė oxhakut tani
Hanė dhe s’hanė tė gjithė
Patate tė ziera
Ngrohen e s’ngrohen tė gjithė
Disa ende dėgjojnė pėrralla
Disa shprushin me mashė ndyrėsira
Disa e bėjnė historinė
Disa nuk marrin erė nga historia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:43 pm

BOJĖN KURSEJMĖ
Kur isha i ri mė kujtohet
Delet i bėnim me bojė
E jona tė dallohet
Tani nuk i bėjmė me bojė
I njohim nga zėri
Dhe bojėn kursejmė
Se boja i doli
Njė jetė tė tėrė ai vetėm palli
Njė fjalė me peshė nuk foli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:44 pm

MOSHĖ DHE VITE
Si pėr zili
Tėrė jetėn
Me dashje arresti
Vitet ndoqėn njėra tjetrėn
Befasisht vdekjen takojnė
Aty pajtojnė
Tė guri i Prometheut
Ku vetėm kockat kishin mbetur
Humbėsi Zeus
Pėrjetėsia nė gurė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:44 pm

Pergezime per gjithe keta rreshta te mrekullushme Urime.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:45 pm

KOKRRA E KRIPĖS
KRIPA
Kripė na hodhėn nė plagėt e jetės
Pushtetarėt e bregut tė verdhė
Mbuluar me mjegull gjithēka
Nė brigjet e Tivarit me kripė deti
Qė Shqiptarėt e pushkatuar atje mizorisht
Me shikim tė ngrirė tė heshtin
Pėr ju heshtėn dekadat me radhė
Dhe ne
Pėr ju se vumė gjer me sot
As edhe njė kokėrr kripė nė zjarr
Varre
Pa gurė
Pa epitaf
Pa gjurmė
Varre
Varre
Varre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:45 pm

KLASĖ E DĖSHTUAR
Mirė
Ta zėmė se ata do tė pėrmirėsohen
Dhe
Injoranca do tė zhduket ngadalė
Po bota
Me se do merret pastaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:46 pm

RACIONI I DREKĖS
E bluan sė bashku me filozofinė e tij
E futėn si mishin nė zorrėn e vet
Tė djegur e sollėn nė njė pjatė
Se bashku me njė lakuriqe qepė
Njė gotė verė nga pas dhe
Kaq kishte nga filozofi e tij
Po nesėr ē’ka pėr tė ngrėnė
Hahet filozofia thatė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:46 pm

SHPREHI
Me njė vendim tė pashkruar
I vranė ata
Kaloi nė shprehi
Tallja me votėn e lirė
Deri nė pėrēudnim
Secili- secilit gishtin ia drejton
Sot
Ligjin kanė tredhur
Barrės kush s’mbeti
Votė e vrarė e popullit
Apo
Populli i votės sė vrarė
Hedhur nė kuti
Rutinė e kotė
Kaloi nė shprehi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:47 pm

FJALĖ DHE GURĖ
Fjala s’e lėvizi gurin dot
As guri fjalėn e thatė
Goditen dhe fshehėn dorėn
Tė urtin njeri nė shtat
Ata hodhėn gurė e fjalė
Dhe dorėn prapė fshehėn
Goditen tė sotmen
Mė keq tė nesėrmen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:47 pm

RACIONI I DIKTATORIT
Nė heshtje solli
Pjatėn e zbraztė shėrbėtori
Dhe priste nė ankth
Ia dinte huqet diktatorit
Se do t’i hajė miqtė
Njė ditė
Nė pjatėn e zbrazėt
Sigurisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 EmptyThu Mar 27, 2008 4:48 pm

DJALLĖZI E MBARĖ
Mbaja kokėn fort
Ka zjarrmi dhe vrer
Ca tė pėrziera nė stomak
Mbase ka ardhur koha
T’i nxjerr tė palarat
Nga para
E nga pas
Mbaje fort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 6 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 32Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: