Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:14 pm

KĖGĖ NOSTALGJIE
Atdheut tim
Mė zuri kėnga nė faj
Kėngė a vajė
Me gurė po bisedoi
Gurėt nė gjoks rėndojnė
Larg vatrės
Alban biri im
Prehje s’ka
Larg tokės sate hallemadhe
Nė pėrmallim
Kėngė a vajė
Kėnga mė zuri nė faj
Atdhe
Zjarri i vatrės sime
Gjurmė e lashtė historie
Tė guri i oxhakut
Nė tokėn e plakut
Shkruar me thėngjij
Testamenti im i djegur
Pullazi i vjetėr i ēatisė
Ujė e lot pikon
Ditė shprese a stacion harrimi
Pėr ata qė i mungojnė shqiptarisė
Nga strehė e ēatisė
Pikon
Lot e gjak
Pikon
Djepi
Nė gjirin e tij
Ninullat e tokės sime
Peshojnė e rėndojnė
O kohė e butė nė ikje
Se bashku me ninullat
Ruani kujtimet
Pėr trimat
Me ndjenjėn e atdheut nė gji
Trimat pėrkundi
Djep i legjendės
Kėngėt e lirisė
Porosinė e nėnės
S’e harruan
Mos
Me flakėn e zjarrit qė djeg
Kanė lozur
Mbretėr e sundimtarė
Gjithė ajo lojė e marrė me zjarr
Derdhur pamėshirshėm
Si nga gojė e kuēedrės
Nė pėrrallė
Derdhur mbi njerėzinė
As atėherė
As sot
Nuk ishte krejt pėrrallė
Mos
Mos digjni me zjarr
Dėshirėn pėr liri
Mosni
Mosni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:15 pm

Njė ditė
( Dėshira ime )
Njė ditė befas do tė vijė
Pa letra viza e pasaporta
Tek ti o nėnė Shqipėri
Pėrmes malesh
Jo nga porta...
Erdha tė pashė
Ėndėrr kamotshme imja
U realizua
Tė kam dashur pa hile
Atdhe i ndarė hilesisht nė mes
Edhe mė shumė tė dua
Shqipėri
Ka vetėm njė
As njėherė dy
Natė
Ku veprojnė njerėzit
E territ
Si nata
lyer me tė zi ata
Natė shqiptare
Nėn pranga shekullore
Natė ferri
Natė ku shqiptari n’torturė
Qėndroi e nuk u lig
Natė vigajsh e ngadhėnjimi
Natė e fundit para agimi
Kosovė
Mbase terrin shqeve
BALADĖ PĖR SHOKĖT
Unė dhe ti
(A. Zhitisė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:15 pm

Dikur
Njė ajėr thithnim tė dy
Dikush qėlloi mbi ne
Afrim
Qėlloi mbi ty
Dikush gjatė tėrė jetės
Turpin me bukė duhet ngrėnė
Ti sinonim i qėndresės
Testamentin lėnė
Liri para jetės
Po vjen pranvera
Lulėkuqet e pranverės
Lidhur kujtim
Pa ju
S’do kishin kuptim
Pranverat do vijnė e shkojnė
Pa emrin tuaj
Zogjtė e lirisė nė pranverė
Nuk fluturojnė
Dėshmorėt
Luleve ngjyrė iu dhanė
Lulet e Pranverės nė Kosovė
Ngjyrė gjaku kanė
Kthehu
Kur ktheheshin ne atdhe
Burrat
Nga burgu internimi
Nga rrugė e mėrgimit
Burrat
Ti nuk e di peshėn e kthimit
Kot po shkruaj
Ti nuk ke vrarė qetėsinė
Pranė oxhakut
Me blozėn e jetės nxirė
Me blozėn e robit je pajtuar
Ndarje as kthim s’ke provuar
Prandaj kot po shkruaj
Me ndjenjėn time ngrysur
Po grindem kot
Iku ajo kohė
Ti kthehu nė heshtje
Hije e zezė
Pa zhurmė
Kthehu sot
Ukshin Hotit
Me pėrmasa njeriu
Me peshėn e dheut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:16 pm

Gjithė ē’pati
Atdheut ia fali
Kėngė e pa kėnduar tė mbanė nė gji
Emri yt baraspeshė
Me emrin liri
Nė bronz nuk tė derdhen dot
U bėre pėrjetėsi
Njė jetė e tėrė
(J. Salihut)
Njė jetė nė shtegtim
Pėr bėrje tė lirisė
Tė vetmin qėllim
Vdekjen nė tallje e vuri
Mandati i vdekjes
Nė pusi tė ligėsisė ra
Vdekje qė u korit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:17 pm

Bacė Rifati
Mė shumė ke e ka rėnduar jeta
Ma gjeni
Mė pak kė e ka luhatur goditja
Ma gjeni
Sakrificėn mė sublime kush bėri
Ma gjeni
Kush kėndoi mė mirė kėngėt e lirisė
Ma gjeni
Mustaqet krah me krah
Nė pėrvjetorėt e lavdisė
Bacė Rifati
Ulur kėmbėkryq nė kullėn e zjarrit
Mirė se tė gjejmė
Rrėnja e shqiptarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:17 pm

GJETHET E VERDHA
Plaku
Dikur e sot
Ulur pranė oxhakut
Hije lehtė
Fjalė pak
Mendje hollė
Qelibarin nė dorė mbante
Pushkės respekt i bėnte
Plaku
Pranė oxhakut
Mos u ulni-
Nuk ėshtė vendi juaj
Tė zot e vendit nuk jeni
Ėshtė vendi i plakut
Kėpucės
Nuk tė shohė dot grykės
Fytyrė nxirė
Futesh kudo si kėpucė e ndyrė
I thėrrisnim
Fytyrė opingė dikur
Tani nė kohėrat moderne
Fytyrė kėpucė i thėrrasim
Sa mirė
Opinga shpėtoj nga sharjet e grykėsitė
A ka mė keq
Filozofi e dyshimit ngatėrruar
Nė udhėkryqet e hamendjes
Mozaikun e lashtė
Nė jetėn e pengut ngatėrron
Rrugė qė s’e kupton
Foshnjat e sapo lindura
Qė heshtin
Burra qė qajnė
Mė kėrthizėn pėr kėmbė
Prerje nė vend tė gabuar
Kėrthizė e infektuar
Ka edhe mė keq sigurisht
Filozofi tėrkuzė
Sakrificė qė pa njerėzisht u pėrbuzė
Si ta pagėzojmė sublimen
Mė tregoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:18 pm

Bretkosat
Nė bėrrakėn tonė
Shėmtitė fill zunė
Kėngėn e bretkosave mė tė bilbilit
Ngatėrruan
Dom Mjeda na ndjej
Bora po e s’po shkrihet
Eufori e bretkosave nė pranverė
Ardhur nga njė pus pa fund
Me dhelpėrinė e tyre nėn gunė
Himnin desh pėrdhunuan
Dikur
Kur vinin ata
Rojat viheshin tė kullat
Nga mali
Kanė zbritur
Burrat
Dikur
Vdisnin pėr atdhe
Burrat
Sot
Atdheun vdesin
Burrat
Dallimin gjejeni
Dy mendėsinė
Derė e dritare hapur
Pėr t’u futur e pėr tė ikur
Dy mendėsi e pa shėruar
Nuk tė kyēa dot
Njeri nė hamendje
Vargu yt i rėndė pėrgjysmė lėnė
Ku do ishte ai
Sikur tė mos ishe ti
Vrazhdėsi e pa qėlluar
Derė hapur a mbyllur
Dy mendėsi qė mbaroi
Me harrimin tėnd
Ngjyrė e verdhė
Ēdo mbrėmje pranė tryezės sė vogėl
Me duart e veta tė mplakura
Tė zverdhura
Tė ligjtė godet
Ardhmėrinė pėrmes ngjyrės sė verdhė
Ai nuk e sheh
Ai zgjidhjen kėrkon
Vepron ēdo ditė e nga pak
Tė zverdhurit godet
E BARDHA QĖ VRET
Loti
Me lot kanė qarė shumė herė
Edhe tė mėdhenjtė si fėmija
Lotėt e vuajtjes qė djegin
Botė e ligė
Tė qofshim falur
Falė i qofshim zotit
A peshohen lotėt e robit
Qėllimi
Nėse qėllimet i kemi
Tė pėrbashkėta me dėshirat
Atėherė veprojmė
Atdheun po ashtu
Tė pėrbashkėt e kemi
Qėllimin arrijmė
Shpejtojmė
E pra mė thuaj
I kemi tė pėrbashkėta qėllimet
Dimri
Borė e bardhė si petkat e lara
Varur mbi pemė
Bardhėsi qė gėnjen
Ndjenjat e marra tė bulimit n’gem
Nė kohėn e pa kohė
Tė varfėritė nė shtrėngim
Kasolle e mjerė
S’nxjerr flakė as tym
Shpresė mikluese fikur
Moj nuse nė shtatore ngrirė
Bardhėsi buzėkuqe
Puthje nė stinėn e gabuar
Urim
(Kukėsit n’trishtim, prill ’99)
Mos u rritshin fėmijėt pa prind
Mos na mbetshin kullat thatė
Mos mbete pushka pa njė trim
Mos qaftė nėna fėmijėt jetim
Kurrė mė
THYERJE RRUGĖSH
Ne dhe Evropa
Portretin tonė nė pasqyrė
Shtrembėr prezantuan
Galeritė e shurdhėta nder shekuj
Ngjyrė e ujė
Brushė e huaj
Piktor memec
Nė pasqyrėn e vjetėr
Gjeni tė vėrtetėn
Pėr ne
Pėr veten
Me shekuj gėnjyer
Me pahir
Nga memecėt e kohėrave
Tė shurdhėta
Tė verbėta
Evropė e pikturuar me gjak
Ēmenduri
Tė pasionuar pas ēmendurisė
Dikur dhe sot
Fusha e lojės
Figurat
Pasionet
Personazhet
Tė njėjtė
Nė kėrkim tė roleve tjetėrfare
Lėvizin prapė
Nė katrorėt e Fushė Kosovės
Si nė fushėn e shahut
Bardhė e zi
Nė lojėn hileqare
Prapė
Tė pasionuar
Pėr njė mat tė ri
Dėshmitarė
( Na ishte njė herė )
Dėshmitarė tė kohės ishim
Kur zagarė nė pikė tė ditės
Mu nė jakėn e xhaketės
Mbanin firmėn e Titos...
Kolera kishte rėnė atėherė nė Kosovė
Ndėrgjegje nė peshojė para atdheut
Mė thuaj
Sa hoqe nga kandari
A vdiq kush nga turpi
Mė thuaj
Shpenzimet e varrimit
T’ia heq unė
Unė dėshmitari
O kohė e vrarė nga bryma e muzgut
Ndėrgjegje e zėnė nga myku
Ushqim i minjve tė pėrhirtė
Sot pse jo
Tė fshehur nėn rrogozin e pavarėsisė
Rrugėt
Me gjak na u bė
Krahu dhe shpata
Nė ndeshje me Bajlozėt
Rrugė sakrifice
Liri e mbėshtjell nė bajrak
Tė sollėm
Me qerren e kuqe tė nuses
Rrugėve tė lara me gjak
Rrugė e gjatė
Rrugė
Gjak
Liri
Ajo...
Ah sikur tė ishte gjallė burrėziu
Qė ta vriste turpi mė rėndė
Kusuret t’i lante nė kėtė botė
Jo
Mė mirė
E hėngri vdekja me hak
Njollė e tradhtisė
Pėrgjithmonė
Larė me gjak
Vėrtetė
Por gjurmė e gjakut tė tij
Atdheut i mbeti tė dera
Njollė e zezė
Pėrjetė
Ah e mjera
Para varreve tė Dėshmorėve
Tė nderuar pranė tyre
Me lule nė duar
Nė pėrvjetor
Nė heshtje
Thjeshtė si vizitor
Madhėshtia atyre ju takon
Luteni ju atje
Para varreve heshtni
KĖNGĖ LIRIKE
Asaj
Kohė e largėt
Ndjenjė e vaktė
Herė e pashpjeguar
Herė e saktė
Kujtime tė hershme rinore
Ēastet tė ėmbla pėrcjellė
Pa dashje
Ėndėrr e mbėshtjellė
Si dhuratė
Mė erdhe pėr shqetėsim kėtė natė
E lumi tė marrtė
Atė
E shikoja me afsh
Nuk doja ta lėndoja
Nė ėndrrat e saja tė bardha
Me ndjenjat e mia tė mallit tė parė
Nuk lejojė
Ndjenjat nuk i fus nė lojė
As njė herė
Atė
Nuk dua ta lėndoi
Njė ėndėrr
Si gjithherė ėndrrat
Dhe nė kohėrat e pleqėrisė
Mes kujtimeve
Tė venitura tė rinisė
Nė derėn e vjetėr prej druri
Lehtas e me ndrojtje trokasin
Pėr lojėn e lėnė pėr gjysmė
Tė thėrrasin
O botė e ėndrrave kush s’tė do
Pėr njė ēast ngacmimesh
Butėsinė e ėndrrave
Nė miklim
Qė dorėn zgjasin
Pranoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:23 pm

KĖNGĖ EPIKE
Fshatit tim
Kohė nostalgjike
A mund tė tė rikthej
Prekaz
Vendlindja ime
Tė dua deri nė amshim
Prekaz
S’kam tjetėr shpjegim
Unė biri yt
Ti
Dinjiteti im
Fidanit
(Fidan Brestovcit 6 vjeēar qė milicia serbe e vrau me 1995,
si dhe tė gjithė fėmijėve tė rėnė gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:23 pm

Fidanit
(Fidan Brestovcit 6 vjeēar qė milicia serbe e vrau me 1995,
si dhe tė gjithė fėmijėve tė rėnė gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė)
Ju vranė
Ata frikoheshin nga emri juaj
Fidan, ata deshėn qė pa ty
Pjesėtarė tė UĒK-sė tė janė mė pak
Por Fidanėt e UĒK-sė u rriten
U fisnikėruan
Morėn armėt
Pėr ju shumėfish
Morėn hak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:24 pm

Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare
Prapė dikush do tė vritet
Do tė pėrgjaket dikush
Prapė dikush do tė zgėrdhihet
Do tė pėrjargėt dikush
Kambanat pėr mortin
Nuk do tė pushojnė
Dikė do ta shajmė me breshėri
Dikė me breshėri do ta nderojmė
Rrugė tė gjata janė kėto
Kanė nisur e nuk sosen
Lirinė e atdheut kėrkojnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:24 pm

Dritanit
(Dritanit, bashkėfshatarit tim dhe
bashkėmoshatarėve tė tij qė ranė pėr liri)
I riu i heshturi i miri Dritan
Kurrė nuk u ankove
Nga jeta e mundimshme
Kur pushka e lirisė krisi
Ishe aty
I pari nė radhėt e UĒK-sė
U bashkove me lumin e pavdekėsisė
Dritan
I riu i heshturi i miri Dritan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:25 pm

Tė vranė
(Avdi Mujės- luftėtarit tė pa epur)
Tash po vjen o vėlla pranvera
Po tė pret motra tė dera...
S’tė vranė dot pushtuesit
Ti i dije tė gjitha shtigjet
Tė vranė kusarėt dhe hajdutėt
Nė pabesi dhe prapa shpinės
Dorė e tradhtisė tė qėlloi
Duke i vu lirisė themelet
Kosova ende po lėngon
Nga njerėzit e zinj tė territ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:25 pm

Pranverė e ’81-shit
Kėmishė e pranverės u pėrgjak
Plagė e vjetėr nė shtat
Flakė lirie e bartur nder shekuj
Bartur besnikėrisht nė gji
Pranverė e trėndafilave tė kuq
Pranverė e motit tė madh
Njė mijė e nėntėqind e tetėdhjetė e njė
Stinėt e rilindjes
Drejt shtigjeve tė lirisė
Kosova gjakoi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:26 pm

Skėnderbe
Rrugėtim nėpėr shekuj
Nga Kruja nė Prishtinė
Pesėqind vjet rrugėtim
Shqiptarėt peshėn e robėrisė
E barten gjatė
Si guri mbi shpinė
Shumė gjatė
Nga Kruja nė Prishtinė
Pesėqind vjet rrugėtim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:26 pm

Shkėlqimi nė bronz
( Ismet Jasharit- Komandant Kumanovės)
Shkėlqimi yt nė jetė
Shkėlqimi yt nė bronz
Gėrshetim madhėshtor
Shtatore nė piedestal
Shkėlqim qė vret
Lugetėrit e mesnatės
Nė ato anė
Qė dje Prizrenin
Shkelnin me kėmbė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:27 pm

Pushkės i besoj
(Ushtarėve tė UĒK-sė)
Kohės i bėnė ballė
Nuk u gėnjyen
Nga loja
As nga pėrralla nė shkallė
Tė vetėdijshėm se liria nuk vjen
Mbėshtjell si dhuratė
Ata besuan dhe u betuan
Nė pushkėn e gjatė
Pėr lirinė e atdheut
Me fat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:27 pm

Pushka
Krismė e saj
Mes tytės sė vogėl
Rrugė tė mėdha hapi
Nė ēarkun e zjarrit
Dorėn shtrinė zot e saj
Dhe zotėt e tokės
Bijtė e Kosovės
Hallemadhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:28 pm

Legjendarit Adem Jashari
Kur erdhe nė kėtė botė
Qetėsinė theve me zėrin tėnd
Kur ike nga kjo botė
Frikėn vrave
Me pushkėn e gjatė
Flisje pak
Puna tė fliste shumė
Ngadhėnjeve mbi vdekjen
Lotin e ktheve nė shpresė
Njė brez i tėrė
Nga kėnga nė Legjendė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:28 pm

Shkėmbinjtė
(Z.Pajazitit, E.Hoxhės, H.Zejnullahut)
Nė pėrplasje me shtrėngatat
S’u luhatėn
Ngritėn gjokset dhe shpatullat
Pėrballė stuhive
Shkėmb i rėndė
Kohė nė kacafytje
Rrudhat nė ballė i shton
Lapidarė i gdhendur nė gurė
Dėshmitar i kohės sonė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:29 pm

Jusuf Gėrvallės
Secili deshi pjesė nga ju
Pėr ju nderuan
Trimat
Tė ndershmit atdhetarė
Tani nga ju nder duan
Njė rrėmujė e tėrė
Hajnash e kusarė
Tė vetėdijshėm se kėto lojėra
As s’ju ulin as s’ju ngritin
Po tė ishte gjallė Jusufi
Vallė
Do ta mohonte fisin
Nė janarin e ftohtė
Do t’ju vizitojmė
Nė janarin e ftohtė akull
Jusuf
Tri varre pranė e pranė
Nė Kosovė
Ende presin hapur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:29 pm

LOTĖT QĖ S’U THANĖ
Tė zhdukurve tė luftės
Pa ju
Oxhaku tymin e nxjerr si nė lojė
Gjokut i ka rėnė patkoi
Babai vdiq
Me tėndin pėrmallim
Nėna flokėt s’i bėnė mė me bojė
Djali tė ėshtė rritur e pyet
Babai pse s’vjen ku shkoi
Nusja mbanė kandilin nė dorė
Kandili
Nė vend tė vajit lot pikoi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:30 pm

Bonjakėt
Fėmijėt e tė rėnėve pėr liri
Ju do tė rriteni pa dyshim
Me pranverėn e parė
Nė ndėrgjegjen e kombit
Jeni peshojė
Kandar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:30 pm

Njeriut tė mirė
Kėtė siluetė duhet ta ndiqni
Tė ndiheni brenda sajė
Me kėmbė nė tokė
Njeriu i mirė
Njė jetė tė tėrė
S’e bėri kėnd me vajė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:30 pm

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Mehmet_bislimi


Shpėrngulje e dhunshme
Si nė kohėrat biblike
Nė mijėvjeēarin e egėr
Me dhunė i nxorėn
Shqiptarėt nga shtėpitė
I nxorėn me thikė
Serbėt barbarė
I nxorėn
Nė rrugėn e gjatė
Nėnė gjethet e lisit
Mos harroni
I bėnė refugjatė
Mos harroni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 EmptyThu Mar 27, 2008 4:31 pm

Varrezat masive
Ndėr varrezat masive tė shqiptarėve
Kėrkojnė nėnat bijtė e vet
Mijėra tė vrarė e tė masakruar
Varrosur nė gropa
E nuk i dallon dot
Rrokur pėr qafe nusja me vjehrrėn
Fėmija me gjyshin, motra me motrėn
E nuk i dallon dot
O zot
Ngatėrrohet njė dorė
Njė kėmbė
Kjo kokė
Biri cilės nėnė i takon
Koha ka tretur
Humbur gjurmė e nishan
Nėnat tona tė mbytura nė lot
Cilin ta marrin
Cilin ta lėnė
Dhe nuk e lėnė dot
O zot
Si t’i ndajmė
Si t’i dallojmė
E si ndajmė dot
Mos i ndani
Tė gjithė janė tanėt
Janė tagri i shtrenjtė
Qė shqiptarėt e paguan
Pėr lirinė e vet
Janė dėshmia e sakrificės
O ju njerėz ju lutem
Kujdes
Historia mund tė pėrsėritėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!   Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė! - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 32Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: