Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ANATEMA: "PUSHTETI I FORTĖ KĖRKON NJĖ OPOZITĖ TĖ FORTĖ"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ANATEMA: "PUSHTETI I FORTĖ KĖRKON NJĖ OPOZITĖ TĖ FORTĖ"   Mon Jun 26, 2017 10:15 pm

ANATEMA PARABOLĖ
“ “FITOI” REPUBLIKA E RE”…
PUSHTETI I FORTĖ KĖRKON NJĖ OPOZITĖ TĖ FORTĖ
NGA KRISTAQ F. SHABANI, SHKRIMTAR, POET, STUDIUES, ESTET
KANDIDAT PĖR ĒMIMIN "NOBEL" PĖR VITIN 2017(IĖA) SHBA

A duhet tė "karfoset", apo tė gozhdohet Lulzim Basha, pas humbjes sė PD pėr kėto zgjedhje disfatiste pėr PD?

Mendimi ėshtė:
Nė asnjė mėnyrė, kjo nuk duhet tė ndodhė, paēka nga pėrmasa dhe thellėsia e humbjes dhe nga shfaqja e dobėsive tė tij, apo nga fillesa e kundėrgoditjes e kundėrshtarėve tė tij, apo e analistėve qė tjerrin llafe nė analitika dhe opinione, duke marrė pėrsipėr gjėra qė nuk ua mban dot supi i tyre ...
Supet e tij morėn pėrsipėr njė barrė tė rėndė, qė pėr tė, kėtė barrė, ndoshta supet etij ishin tė brishta…
Ai , duke i bėrė njė analizė kėtij pesėmuaji apo njė pesėteti, edhe u shty, e dhe u nxitua, u shfrytėzua edhe pėrvoja e pakėt e tij , por meritė pati nė fund, kur hyri nė pakt pėr tė eliminuar pasoja, duke treguar se ėshtė i kundėrt me “krizat” e shfaqura nė ushtrimet e tij nė artin oratorik nė ēadėr, ku disa herė doli nga linjat me patetizmin qė e pushtonte.

A e pėrqafuan tė gjithė tė ashquajturėn “REPUBLIKĖ E RE”? A e kuptuan pasuesit e tij thelbin e saj? Apo mė mirė e kuptuan kėtė KUNDĖRSHTARĖT E TIJ POLITIKĖ?…
Ai arriti qė nė qeveri tė bėjė prezentė disa poste ministrore, njė muaj para zgjedhjeve , pėr tė kontrolluar zgjedhjet dhe , tė themi tė drejtėn, e aplikuar kjo pėr herė tė parė, dha efekt!…

A u angazhuan ata, ato qė u hoqėn nga listat pėr sukses tė PD, paēka se nuk kandidonin?
Statistikat dhe vėzhgimet thonė me plot gojėn : “JO!"
Ata qėndruan nė "lozhė" dhe soditėn se ē'do tė ndodhte dhe, sipas hamendėsisė sime, thoshnin, duke u lutur: “Humbtė nė Ditėn e Festės sė Bajramit! E zėntė mallkimi ynė!"...
Dhe pa mbaruar mirė njė proces, fillojnė anatemat: hidhen fajet, fillojnė synimet pėr tė marrė postin, zgjodhėn, deri nė kulm pėrplasjet..., hidhen nė sulm inatet... Merret rol pararojė, kur pėr njė periudhė tė gjatė ke qenė duke vėzhguar e duke pėrgjuar rėniet... Kur tė ikėn karrikja nga "alpet' bėhesh tėrė mllef, shton kuisjet, dinakėrinė, lėshon anatemat ... A nuk ndodhi kėshtu me tė "hequrit" nga listat? A nuk u grupuan me tentatim pėr tė rrėzuar drejtuesin e Partisė Demokratike? Puna e filluar pėr tė pastruar PD nga "Pjesa e vjetėr e Kokės" ishte , mendoj unė njė gjest i artikuluar mirė, paēka nga tė metat, qė mund tė kishte ky proces...Kėta tė rinj, tė cilėt u sollėn nė skenėn politike nga Drejtuesi i ri i PD, pėr mendimin tim, ishte njė veprim i drejtė nė krijimin e njė risie pėr pėrgatitjen e tė ardhmes.
PD ėshtė e nevojshme tė pastrohet nga jo meritorėt, nga njerėz tė pakualifikuar dhe pa nivel, tė cilėt , disa prej tyre , s’kanė lidhje me demokracinė e mirėfilltė, paēka se thėrrasin se janė demokratė. Disa prej syresh artificialisht ngrėnė Dy gishtat pėrpjetė… Gishtat tashmė kanė marrė karakter teatral…, sikundėrse teoria e Zeros, apo e Ēekut tė bardhė… Duhet qė nė kėto kushte tė krijuara tė thirret ajka intelektuale me qėllimin e vetėm dhe thelbėsor: “Rinovim tė PD NĖ TĖ GJITHA HALLKAT. PASTRIM TOTAL PĖR TĖ HYRĖ NĖ TĖ ELEMENTĖ QĖ TA NDRIĒOJNĖ, PĖR TĖ SIGURUAR NJĖ OPONENCĖ TĖ FORTĖ KĖTIJ PUSHTETI TĖ FORTĖ TĖ PS, TĖ KRYESUAR NGA LIDERI EDI RAMA...”.
Edhe Edi Rama e do natyrisht, opozitėn tė fortė, pėr tė realizuar synimet e tij nė bėrjen e shtetit dhe nė progresin social. Kėtė e ka shfaqur haptaz dhe qartė.
Dėgjuam sot njė nė njė emission , kur njė nga themeluesit e PD, tashma i larguar prej bėri apel: “Nė skenė duhet tė thirret lideri i pėrjetshėm i PD!”
Njė apel ky meit. Kohėt e reja, sinoptikat e reja , kėrkojnė mendje tė reja dhe “modele” tė reja drejtimi e veprimi pėr progres…

THELBI I HUMBJES SĖ PD:
“MOSAFTĖSIA PĖR TĖ BINDUR ME PROGRAMIN E REPUBLIKĖS SĖ RE VOTUESIT”
Vėshtirėsia e prodhimit tė liderit

Si u prodhokan kaq shpejt liderėt ? Si qenka kaq shpejt prodhimi i tyre, kur ne po vuajmė 27 vite tė tėrė pėr liderė, dhe stisim e konfigurojmė “liderė" duke i berė e duke i personifikuar ata me “buzėqumėshtorėt”, duke hapėruar e duke i vėnė dhe nė krye tė organeve tė shtetit. Pėrvoja e vendeve tė tjera ėshtė mė e lexueshme dhe mėse e kapshme. Tė jesh lider duhet tė kesh veti, virtyte dhe plotuar disa karakteristika pėr tė organizuar dhe drejtuar, duhet tė kesh nivel shumė dimensional. Na mbytėn “buzėqumėshtit”apo buzėqumėshtorėt, pa pėrvojė dhe qė ende nuk kanė krijuar profilin e tyre…
Ėshtė koha qė edhe analitika, analistėt tė bėhet mė e ditur…
Dhe gjithēka duhet tė bėhet me kujdes. Gjithēka duhet tė bėhet nė kohė dhe me seriozitet…

Pse kjo pėrzgjedhje pėr PS?

Ndoshta se te PS dhe te Edi Rama shikojnė dhe shpresėn e fundit… Le ta shikojmė .
Qėndrimi i fituesit deri tani ėshtė i pėrligjur dhe plot etikė, duke mos u dehur nga suksesi. Kjo ėshtė shenjė e mirė!

Pėrfundim:

Lulzim Basha kishte nevojė pėr kėtė disfatė, tė provojė disfatėn ,tė bėhen analizat, sepse pas disfatės de tė ndjerėt e kėsaj disfate mund tė ngrihet…
Kjo ėshtė tablet, ndaj nuk duhet tė nxitohen nė shkarkimin e Bashės , pasi PD arrin kėshtu nė DY TĖ SHKARKUAR….
Pse tani u zgjuan “zėrat”?
Humbja e njė beteje tė bėn mirė…

26.06.2017
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ANATEMA: "PUSHTETI I FORTĖ KĖRKON NJĖ OPOZITĖ TĖ FORTĖ"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: