Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MAQEDONISĖ I NEVOJITET STABILITETI...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11542
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: MAQEDONISĖ I NEVOJITET STABILITETI...    Fri Jan 13, 2017 6:08 pm


PROBLEMORE

MAQEDONISĖ I NEVOJITET STABILITETI...
I NEVOJITET PAQETIMI DINAMIK MIDIS DY IDENTITETEVE…
nga Kristaq F. Shabani, ALBANIA, IWA , “NJERIU I VITIT 2011”, Kandidat per Ēmimin "NOBEL" pėr PAQEN pėr vitin 2017, i propozuar nga IWA (SHBA)

Tė flasim ēiltėr

HYRĖSI
Thelbi i kėsaj paraqitje ėshtė : " Ēfarė duhet bėrė pėr tė sjellė ndryshimin dhe hopin gradual?”

Koncepti ynė dhe derivatet e tij

Tė inspirosh pėr progresivitet, do tė thotė tė ndriosh sė pari, mendjen qė kjo, mandej, tė reflektojė nė tė mirė tė ēėshtjeve madhore. Mendja duhet te jete e mbushur me ide dhe me aftėsi produkt idesh, nė tė mirė tė ecurisė...
Shpesh dhe, madje, mbizotėron kundėrtia e gjithėpranishme midis ekzistenciales, qenies dhe idesė si duhet tė jetė ,pra, midis asaj qė ėshtė dhe asaj qė duhet tė jetė. Kush realizon me studim kėtė aftėsohet mandej nė analitikė dhe diplomatikėpėr tė vepruar me intuit. Kėto kundėrti zgjidhen me aftėsi dhe me maturi, duke u dhėnė pjesėn qė u takon tė dy identiteteve, jo duke ia dhėnė njerės e duke ia hequr tjetrės, apo duke favorizuar njė identitet dhe duke nėpėrkėmbur tjetrin, duke e parė njė me syrin e "nėnės" dhe tjetrin me syrin e "njerkės"... Apo duke dhunuar njėrin e duke i dhėnė liri tė pakufizuara tjetrit.
Hatėri , akraballeku, favori, parėsia ndaj njerit, nė kėtė sens, ēekuilibron dhe kalon nė prishjen e balancimit dhe sjell krizė tė rende , e cila realizon agravimim dhe shthurjen.
Pse Maqedonia sot nuk ka stabilitet, kur vendit i kėrkohet hyrje nė NATO, BE?

Sepse nuk krijohet njė situatė e ngrohtė miqėsore, paqetore, harmonike, me synim progresin, midis dy identiteteve; nuk ekziston fryma e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė dhe e unisonit veprues, duke kryefjalėzuar gjithmonė parėsinė dhe dukurinė e vetėm tė njė identiteti; nuk realizohet fitimi i tė drejtave dhe barazitizmi nė tė dyja fushat, duke eliminuar privilegjet e duke shmanguar privacionet tendencive; nuk u jepet parėsi sistemit gjuhėsor(gjuhės) dhe rritjes e presences qė gjuha shqipe tė jetė nė njė stad pėrfaqėsues me atė maqedonase, e sidomos me njė identitet qė ėshtė mė i lashtė, se tė lashtėt, por pa mohuar dhe ekzistencėn e tjetrit... Pa u nisur nga pozicionimi dhe identiteti, as duke favorizuar njėri identitet as tjetrin ,por duke i konsideruar tė dy identitetet si dy bronke nė krahėrorėt e njė shteti, duhet tė theksojmė se Maqedonia sot, mė shumė se kurrė, ka nevojė pėr njė shtet funksional, nė tė gjitha formatet e strukturimit tė tij; krijimin e njė platforme qeverisėse dinamike, respektim tė identitetit kulturor dhe pėrvojės professional, zgjidhje tė problemeve tė ndėrsjellta, “injektim” nėpėrmjet njė propagande dhe veprimtarie aktive tė paqes, tė humanes, tė altruizmit, duke gjetur metoda dhe trajtesa rezultative, respektimit tė produktit intelektual dhe krijimit tė organizmave me njerės parėsorė tė zotė, pavarėsisht se ēfarė identiteti kanė…
E qenėsishme ėshtė reapektimi i dinjitetit kulturor, letrar, artistik i ēdo identiteti si dhe respektimi i pasurisė librore tėtė gjitha gjinive, i artit, i traditės, zakoneve dhe dokeve produkt i energjive tė dijes dhe pėrvojave tė dy identiteteve.

Pėrbashkimi i deve dhe i realizimit

Ėshtė e rėndėsishme qė nė Maqedoni kėrkohet qė mendimi shqiptar tė jetė i pėrbashkuar dhe tė pėrcaktojė drejt se kush ėshtė ajo, ai organizėm qė mund tė sjellė progresivitetin dhe plotėsimin e objektivave madhore; kush mund ta pėrfaqėsojė mė mirė kėtė synim madhor. Po kėshtu dhe mendimi progesiv maqedonas tė jetė i pėrcaktuar, nė kėtė sens, dhe kėshtu tė jetė i lirė pėrbashkimi i ideve dhe aftėsia realizatore e tij.
Maqedonia duhet tė funksionojė me tė dy bronket (identitetet) dhe, vetėm kėshtu, do tė zgjidhė detyrat e saj strategjike dhe tendencat progresive, do t’ė realizojė me doemos.
Ballkani kėrkon njė Maqedoni tė pėrkorė dhe tė qėndrueshme. Kėtė kėrkon dhe Paqja universale.

Emri qė ka mbetur pezull

Pėrsa i pėrket emrit , i cili ka kaq vite qė nuk po zgjidhet, ėshtė thjesht mangėsi potenciale e tė dy vendeve (Greqisė dhe Maqedonisė) tė cilėt nuk po bien nė njė emėrues tė pėrbashkėt. Nevojitet qė tė realizohet kjo me njė pėrfaqėsi elitare dinamike, me pėrfaqėsues qeveritarė, studiues tė mirėfilltė dhe historianė, qė shkalla argumentuese tė jetė e njė niveli tė lartė dhe mbushamendėse.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
MAQEDONISĖ I NEVOJITET STABILITETI...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: